Feiten en namen van „schuldigen" genoemd PAË AGENDA Overzicht van wat sinds 1950 gebeurde Memorandum Van der Putten Geen twijfel aan oprechte bedoelingen van minister R/ISSAP MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 Wat er deze week precies tus sen president Kennedy en Bondskanselier Adenauer In Washington is besproken, be hoort voorlopig nog tot de ge heimen van de grote politiek. Het overleg tussen deze Westerse top figuren verliep in een zeer ver trouwelijke" sfeer, waarin zelfs de ministers van Buitenlandse Zaken Husk voor Amerika en Schroder voor West-Duitsland, slechts ten dele werden betrokken. Het resul taat van het beraad tussen presi dent en kanselier laat echter op één punt nauwelijks twijfel: het Westen stuurt aan op besprekin gen met de Sowj et-Unie, mits Chroesjtsjow van zijn kant bereid is tot een gesprek op redelijke basis. Gemakkelijk zal die toena dering overigens niet zijn. Want als men aanneemt, dat Adenauer zich door Kennedy heeft laten be wegen tot een zekere mate van tegemoetkomendheid, dan blijft nog de figuur van president De Gaulle over: een harde noot, die mogelijk niet eens door de Britse premier Macmillan gekraakt kan worden, wanneer beiden gedu rende dit weekeinde de politiek ten opzichte van Berlijn onder de loep zullen nemen. Na de contac ten tussen Kennedy en Adenauer enerzijds en die van Macmillan en De Gaulle anderzijds volgt nog een ontmoeting van de Britse pre mier met de Bondskanselier. En tenslotte zullen dan de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse Vier zich de volgende maand bezighouden met de uit komst van de discussies op het hoogste niveau. Pas dan, als de Westelijke landen het eens zijn, is het ogenblik gekomen, waarop weer gewerkt kan worden aan het herstel van de gebroken draad tussen Oost en West. HET is op het ogenblik alle maal nog erg vaag, wat er tenslotte uit de bus kan komen. Want wat de Duitsers met een mooie term „innerwestliche Differenzbereinigug" noemen, zal heel wat voeten in de aarde heb ben. Men vergist zich, als men b.v. denkt, dat Macmillan tijdens zijn gesprek met De Gaulle in dit weekeinde sterke druk kan oefe nen op de Franse president bij zijn poging om deze weinig toe schietelijke staatsman over te ha len tot de Amerikaans-Britse po litieke lijn terzake van Berlijn. De generaal is bepaald niet iemand, die zich in het defensief laat drin gen! Hij zal van zijn kant alle 'trachten inspannen de Britse pre mier meer begrip bij te brengen voor de continentale politiek. En die is gefundeerd op de samen werking van Parijs en Bonn, een samenwerking, welke niet slechts politiek maar ook economisch van de grootste betekenis is. De Ame rikaanse journalist Roscoe Drum mond heeft dezer dagen in de New York Herald Tribune nog eens gewezen op de geweldige be tekenis van de Euromarkt, die een zó sterke zuigkracht heeft, dat zelfs de Britten tot het blok van Zes willen toetreden. „De droom van Westeuropese eenheid en het ontstaan van de Verenigde Staten van Europa is bezig voor onze ogen werkelijkheid te worden", aldus Drummond. Het ligt dus voor de hand, dat de Franse pre sident in zijn gesprek met Mac millan niet zal nalaten de samen werking van de Zes uit te spelen als een demonstratie van Euro pese solidariteit tegenover de Sowj et-Unie! MEN kan het president De Gaulle niet kwalijk nemen, dat hij in zijn recente rede in Straatsburg er nog eens op ge wezen heeft, dat politiek een spel is van machtsverhoudingen. Zo'n woord klinkt hard, maar de feiten zijn niet veel anders, niet alleen in Europa, maar ook in Azië. Zelfs een neutralist als premier Nehroe die bepaald niet zo zacht is als men hem wel eens afschildert! heeft dat ervaren. Vandaar de scherpe nota van zijn regering in Nieuw Delhi tegen de „voort gaande agressie" van Rood-China, dat in weinige jaren tijds 12.000 vierkante mijl van het Indiase grondgebied in het noorden bezet heeft, dus bijna evenveel als de oppervlakte van Nederland. De New York Times schreef hierover, dat Peking bezig is India de harde les te leren, dat „might makes right". Macht is recht dit be ginsel, dat Rood-China eerst tegenover Tibet en nu weer ten aanzien van India in praktijk heeft gebracht, toont de schijn heiligheid van zijn steun aan de „vijf principes van co-existentie". Voor Nehroe zal dit alles wel geen verrassing zijn. De economische en militaire zwakte van zijn land verklaart, ja verontschuldigt zijn geringe geneigdheid om commu nistische agressie elders in de we reld te helpen veroordelen, aldus de New York Times. Fn het blad voegt er aan toe: „Het verklaart ook, waarom Nehroe vermijdt om de Sowj et-Unie tegen zich in het harnas te jagen, een macht waar naar hij uitkijkt voor toekomstige hulp op politiek en ander gebied om de druk (van Rood-China) op de grenzen van zijn land te weer- De technisch hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie F. H. van der Putten heeft de opdracht van minister Visser opgevat als een eerste stap om in de zaak Van der Putten „de onderste steen boven te halen". Het memorandum van de Bussumse defensie-ambtenaar (21 getypte folio vellen plus vijf pagina's met een chronologisch overzicht van de volgens de heer Van der Putten discriminerende maatregelen, waaraan hij als amb tenaar in Nederland heeft bloot gestaan) omvat feiten en namen betref fende officieren, die zich naar de mening van de heer Van der Putten zouden hebben schuldig gemaakt aan collaboratie met Japanners in het v.m. Ned.-Indië en aan onregelmatigheden na de capitulatie van Japan. Boven dien heeft de samensteller een overzicht gegeven van gebeurtenissen die zich sinds 1950 in Nederland zouden hebben afgespeeld. Dit heeft de raadsman van de heer Van der Putten, mr. N. J. Geleijnse, tjjdens een gistermiddag door hem belegde persconferentie in Amsterdam medegedeeld. De heer Van der Putten woonde de persconferentie als be langstellende by, zoals mr. Geleünse zei. tegen het hanteren van het rapport- Zaaijer en attendeert hij de minis ter op het bestaan van het rapport- Huismans. Hy suggereert minister Visser, dait, het nuttig zou kunnen zijn in het kader van het huidige onderzoek kolonel Huismans voor een onderhoud uit te nodigen. ;,Het is myn bedoeling geweest de minister duidelijk te maken waarom het in de zaak Van der Putten eigenlijk gaat", aldus mr. Geleijnse. „Het is niet zo dat Van der Putten zo maar beschuldigingen uit. Als nauwgezet en Dlichtsgetrouw ambte naar heeft hy zich van zün taak gekweten en onregelmatigheden ge rapporteerd. Degenen die zich daar door op hun tenen getrapt voelen, hebben Van der Putten de reputatie van Querulant bezorgd", geloofde mr. Geleijnse. Verkeerde informators De heer Van der Putten, die 14 dagen verlof heeft genomen om zijn memorandum te kunnen samenstel len,, achtte zijn aanwezigheid op de persconferentie niet in strijd met de ambtelijke bepalingen. „Het gaat niet om een beledigend afgedaan rapport", zei hij. Zijn raadsman geloofde, dat wanneer minister Visser via de pers Waarom rapport Zaaijer vrij? Deze vond het betreurenswaardig, dat minister Visser op zijn 14 dagen geleden in Den Haag gehouden pers conferentie het rapport Zaaijer (over beweerde misstanden in het v.m. K.N.I.L.) voor publikatie heeft vrij gegeven. „De minister heeft het rapport slechts willen gebruiken als wapen tegen de meer of minder ge detailleerde beschuldigingen over de misstanden in Indië" zei mr. Geleijn se, die zich afvroeg waarom minister Visser wel duidelijk te kennen heeft gegeven niet in het beleid van zijn voorganger Staf te willen treden, maar wel het rapport-Zaaijer. dat minister Staf als onjuist terzijde heeft gelegd, heeft openbaar ge maakt. Staatsrechterlijk novum Mr. Geleijnse overhandigde de persvertegenwoordigers een aantal brieven, waaruit biykt, dat minister Staf zich van de conclusies in het rapport Zaayer heeft gedistantieerd en de heer Van der Putten in het openbaar heeft gerehabiliteerd. Mr. Geleijnse noemde het een „staats- rechtelijk novum" dat een minister een rapport van zijn voorganger hanteert, die in het openbaar te ken nen heeft gegeven dat hij dat rap port onjuist terzyde heeft gelegd; „Dit had de minister niet mogen doen" concludeerde mr. Geleijnse. Hij vroeg zich af waarom minister Visser niet het uit 1949 daterende rapport van kolonel Huismans naar aanleiding van een ter plaatse inge steld onderzoek in opdracht van wij len generaal Spoor voor publikatie heeft vrygegeven. Daarin wordt als eerste conclusie aanbevolen aan Van der Putten recht te doen wederva ren. Alles was zoek „Minister Staf heeft mij gezegd dat het rapport Zaayer nooit gepu bliceerd had mogen worden, omdat het volkomen onjuist is" zei de heer Van der Putten. De minister zou hem hebben voorgesteld uit „de kliek bij de Landmacht over te stappen naar de Marine. By nader inzien heeft de heer Van der Putten dit voorstel af gewezen, omdat hy als werktuigkun dige in een administratieve functie te werk zou worden gesteld. Tijdens het contact tussen oud- minister Staf en de heer Van der Putten zou de bewindsman hebben verzocht alle stukken betreffende de ze zaak aan zyn huisadres te sturen „omdat op het ministerie alles zoek raakt". Ten bewijze hiervan overhan digde de heer Van der Putten een fotokopie met het adres van de mi nister in diens handschrift. Waar is de wasrol Over het memorandum aan mi nister Visser zei mr. Geleijnse nog, dat de daarin genoemde bijzonderhe den in grote lynen overeenkomen met de mededelingen, die de heren Van der Putten en J. M. Brantz uit Den Haag in april 1950 aan mi nister Schokking hebben gedaan. Zij deden dit in hun functie van hoofd bestuurslid van de Bond van bur gerpersoneel by militaire inrichtin gen in Ned.-Indië. Het betrof volgens mr. Geleijnse feiten en gebeurtenis sen waarvan de heer Van der Putten in zijn ambteiyke functie kennis had gekregen. Allie mededelingen werden op een wasrol door minister Schokking ge dicteerd. Wat er met de wasrol is ge beurd, kon de heer Van der Putten niet zeggen. De opvolger van minister Schok king, mr. 's Jacob, heeft de commis- sie-Zaaijer ingesteld. „Wij moeten aannemen dat de commissie kennis heeft gekregen van de feiten die de deputatie van de Bond van burger personeel in militaire inrichtingen in Ned. Indië minister Schokking heeft laten weten", zei mr. Geleijnse. Tegenover die commissie-Zaaijer heeft de heer Van der Putten geen feiten kunnen noemen. „Ik werd slechts ondervraagd. Daarom heb ik minister Visser in nijn memoran dum meer details ter kennis kunnen brengen", zei de heer Van der Put ten. Ook kolonel Huismans heeft te genover de commissie-Zaayer geen toelichting op zijn rapport kunnen geven. Persoonlijke brief Tegelijk met het memorandum heeft mr. Geleijnse een persoonlijke brief aan minister Visser gezonden. Daarin formuleert hy zyn bezwaren BREIMACHINES VLASVELD Doez astraat 20 Leiden, tel. 21300 een aanval doet op de integriteit van Van der Putten, de persoon Van der Putten dit niet hoeft te accep teren. Mr. Geleynse, die aan de oprechte bedoelingen van de minister geen moment wenste te twijfelen, uitte de vrees dat de minister <le persconfe rentie wellicht heeft gehouden naar aanleiding van inlichtingen die zyn ambtenaren hebben gegeten. „Na drie zittingen van het ambtenarengerecht, zou het my niet verbazen dat hy verkeerde informators heeft gehad", geloofde mr. Geleynse. Tegenstrijdige verklaringen Ook de zgn. „aanrandingsaffaire" in Oudewater brachten mr. Geleynse en de heer Van der Putton nog ter sprake. „Er is geen bloesje, laat staan een bloesjesaffaire" zo meent de mi nister. Mr. Geleynse wees op de te genstrijdige verklaringen over deze zaak van de minister op de perscon ferentie en zyn gemachtigde mej. mr. Wiggers voor het ambtenaren gerecht. Mr. Geleijnse achtte de mi nister hiervoor persooniyk niet ver antwoordelijk. Hy geloofde voorts, dat het onder zoek in deze affaire niet is geschied op een wyze, als in Nederland van een strafrechtelijk onderzoek ver wacht had mogen worden. „Uit een gesprek met rijksrechercheur Van Noothoorn heb ik de indruk gekregen, dat zyn onderzoek niet op het vinden van een verdachte gericht was", zei mr. Geleyse, die wegens tijdsgebrek en het inschakelen van de vaste Kamer-coinmissie voor Defensie nog geen klacht over het seponeren van deze zaak bij het Gerechtshof in Den Haag heeft ingediend, maar zulks wel van plan is. Aan het slot van de persconferentie draaide de heer Van der Putten nog het geluidsband je betreffende de zaak-Gudewater af. CHROESJTSJOW: Tractorbestuurder verdient meer dan dokter in Rusland Chroesjtsjow heeft in Tzelinograd het vraagstuk van de salarissen en de wet van vraag en aanbod aange roerd. Op een vraag van een trac torbestuurder antwoordde hy, dat de doktoren minder en de onderwijzers evenveel verdienen als de tractorbe stuurders. „Wy weten sinds lang heel goed, dat hoe hoger de salarissen zyn, hoe beter het is. Maar het salarispeil moet in overeenstemming zyn met de produktie ea de opbrengst. U noet dus niet met de ellebogen werken en anderen opzijdrukken, kameraden", zei Chroesjtsjow nadat, hij enige technische verbeteringen had voor gesteld, zoals het mechanisch mel ken van de koeien. Over de maagdelijke gebieden zei hij, dat sommige economen „spreken over een fiasco". Deze specialisten zijn echter reeds lang door de feiten tegengesproken, aldus Chroesjtsjow. BINNENLAND In de Rembrandtstraat ln Den De laatste leden van de familie van de vermoorde dictator Rafael Tru in oe KemDranoisiraat m ueu .1Uo senlor hebben de Dominicaanse ?a™1Sr^rmlddag de 7'7-Jarig'2 £5" republiek verlaten en zijn te Miami J. Th. Lispet van een 10 meter boog (V_S j aangekomen. Onder hen bevindt SS-moordenaar in Wenen ontkent Een rechtbank in Wenen heeft gis teren de voormalige SS-er Josef Ho- blinger beschuldigd van deelneming aan het neerschieten van joden in Oostenrijk tydens de laatste dagen van de tweede wereldoorlog. Hij zou geholpen hebben bij het „liquideren" van een transport van ongeveer hon derd joodse dwangarbeiders, die met machinegeweren in Randegg op 16 april 1945 werden neergemaaid. De 41-jarige beklaagde ontkende. Volgens hem had hij bevel gekregen de executies by te wonen om erop te letten dat de joden niet werden „ge marteld of mishandeld" voor zij wer den neergeschoten. De verdediger zei dat Höblinger zelf niet had geschoten of op eniger lei andere wyze by de moord had meegeholpen. Advertentie Weer een spion gearresteerd De Oostenrijkse autoriteiten heb ben gisteren wederorti een arrestatie verricht in verband met spionage in Oostenryk. De gearresteerde is een 31-jarige Oostenrijker. Hy heeft be kend gedurende enkele jaren voor Hongarije inlichtingen te hebben verzameld. Men gelooft, dat de man werd gedwongen voor Hongarye te spioneren. Hij werd bij de Hongaar se opstand van 1956 gearresteerd voor het naar het buitenland smok kelen van Hongaarse vluchtelingen. Donderdag maakte de Oostenryk- se politie de arrestatie bekend van twee Oostenrijkers, van wie zeker één persoon zich schuldig had ge maakt aan spionage voor Hongarye en West-Duitsland. staan". Aan dit Amerikaanse commentaar zou men, hoe merk waardig het klinkt, kunnen toe voegen, dat dus de politieke in- dak gevallen. Hij ls aan de gevolgen overleden. De man voerde lichte werk zaamheden uit voor een firma in deze straat. De heer Lispet gleed uit, toen hij bezig was met net vastzetten van een paar loszittende dakpannen. HIJ viel op straat en liep hoofdletsels op. die de dood tengevolge hadden. In aanwezigheid van Prins in Breda de installatie plaats gehad van het curatorium en van de Raad van Gouverneur en Assessoren, een uitvloeisel van een wyziglng ln het leerprogramma, waardoor sterker de nadruk zal worden gelegd op de alge hele vorming van de toekomstige of ficier. De staatssecretaris van Defensie voor Land- en Luchtmacht, de heer M. R. H. Calmeljer, sprak een iqstal- latlerede uit. Een 32-Jarlge timmerman uit Al- blasserdam, die veertien dagen ge leden voor de rechtbank te Dordrecht terecht heeft gestaan op beschuldiging van poging tot moord met voorbe dachte rade op zijn 27-Jarige broer, een stuurman op de grote vaart, is ver oordeeld tot twee en een halfjaar ge vangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De officier van Jus titie had dezelfde straf geëist. De ver dachte had zijn broer op 27 april wil len doden om de verhouding die hij had met diens vrouw te kunnen lega liseren. De begrafenis van mr. W. A. Of- ferhaus, de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, zal plaats hebben op woensdagmiddag om half vier op de begraafplaats Selwerderhof te Groningen. De teraardebestelling zal worden voorafgegaan door een rouwdienst, 's middags kwart voor twee in de Martinikerk, die zal worden geleid door prof. dr. H. de Vos, hoog leraar in de theologie aan de Rijks universiteit te Groningen. De burgemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt heeft gistermid dag het werk afgemaakt, waarmee hij ln januari 1959 door het slaan van de eerste paal de werkzaamheden begon aan het Koninklijke Shell Exploratie- en Produktie Laboratorium ln het In dustrieschap „De Plaspoelpolder" te Rijswijk, nabij de spoorlijn Delft-Den Haag. Hij verrichtte thans ln aan wezigheid van een groot aantal ge nodigden de offlclele opening van het gebouwencomplex, dat een oppervlakte van 7.3 ha beslaat en f 26.5 miljoen heeft gekost, de grond uitgezonderd. BUITENLAND Een van de belangrijkste kruis punten in Algiers ls gisterochtend urenlang gestremd geweest doordat men spijkertjes op het wegdek had gestrooid. Het verkeer ln de omgeving van het kruispunt liep volkomen vast. Een 55-1arlge vrouw In Buffalo (New York) heeft het 6toffelyk over- van 840.000 gulden opgehou- had een limiet ge- schot van haar 80-Jarige moeder, die een natuurlijke dood stierf, vyftien Jaar lang bij zich ln huls gehouden De moeder had wegens familietwisten verzocht haar niet ln het gemeen (V.S.) aangekomen, zich de 96-Jarige moeder van de dic tator. mevr. Julia Molina Trujlllo. In een steenkolenmijn naby de Poolse stad Kattowitz zijn, volgens een bericht van het Poolse persbureau P.A.P., vrijdag negen mijnwerkers als gevolg van een instorting ln een der schachten om het leven gekomen. Op èen kunstveiling ln Londen ls gisteren een schilderij van Frans Hals, een portret van een Jonge vrouw, na een bod van 840.000 guldei den. De eigenaar steld van 1.470.000 gulden. De 85-jarige Bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft een lichte griep met temperatuursverhoglng. HIJ ligt op een ligstoel in zijn werkkamer. Men vertrouwt dat hij zijn afspraken voor volgende week, zoals het uit spreken van de regeringsverklaring woensdag a.s. en het bezoek aan de Franse president op donderdag zal kunnen nakomen. De 31-jarige Oostenrijkse land bouwkundige Schweinberger, die ge zocht werd wegens deelneming aan aanslagen ln Zuid-Tlrol en te Wenen heeft zich bij de politie te Wenen ge meld die hem ln verzekerde bewaring stelde. Zevenentwintig mensen zijn ver dronken bij bet omslaan van een boot met 130 pelgrims op de rivier de Nar- mada ln de Indiase staat Bombay. De opvarenden waren onderweg naar een godsdienstige plechtigheid. Het personeel van de Parijse me tro- en busdiensten heeft voor dins dag a.s. een staking afgekondigd. Op dezelfde dag zal in het gehele land worden gestaakt door het spoorweg personeel en dat van de gas- en elek triciteitsbedrijven. Een onderzoek van een boeren bond in Neder-Saksen heeft aange toond dat ongeveer 88 procent van de boeren en 95 procent van de boerin nen ln de Westduitse Bondsrepubliek nog nooit vakantie heeft gehad. Ver der ls bij het onderzoek gebleken dat het niet waar ls dat de boerenbevol king door het buitenwerk over het al gemeen gezond ls. Slechts 36 procent van de mannen en 32 procent van de vrouwen zijn volkomen gezond. Een vroeges? eerste luitenant van het Oostduitse n ïisterle voor Staats veiligheid, de 28-jarige Mannel, ls van Oost-Berlijn naar het Westen ge vlucht. Mannel heeft meegedeeld dat Oost-Berlijn één van de belangrijkste splonagecentra van het communis tische blok is. De geheime gegevens worden voor een deel verkregen door middel van Oostduitse consulaten, w.o. die te Djakarta en handelsvertegen woordigingen. De speciale politieke commissie van de V.N. heeft gisteren met alge mene stemmen een resolutie aange nomen. waarin Zuid-Afrika wordt ver zocht onderhandelingen met India en Pakistan te beginnen over de status van de ln Zuid-Afrika woonachtige burgers van Voorindlsche afkomst. Aan idstaten wordt gevraagd hun goe. ZATERDAG Clubhuls Ten Katestraat: Bazaar t.b.v. speeltuinwerk en Ouden van Da gen. 812 ur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelver. „Het Nieuwe Toneel" speelt „Welkom- blnnen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering damesgymnastlekver. „Brunhilde". 8 u. nam. Stille Mare: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Zomerzorg: Familie-avond Tweeltn- genclub. Spr. dr. H. Colenbrander over de tweelingen ln Groot Brlttannlë. 7.30 uur nam. ZONDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 10-11 uur voorm., Bijbelstudie; 11-12 uur, ds. W. Betram van Zeist. Gerecht 10: Eredienst Soefl-bewe- glng. Spr. L. de Ruyter. 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen 5.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (ingang Aalmarkt): Bijzonder Kerkewerk herv. gemeente. 10.30 uur voorm. Stadszaal (grote zaal): Kampioens wedstrijden R.-K. Federatie van Dio cesane. Muziekbonden in Nederland. 12 en 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Wassenaar (Dierenpark): Bezoek afd. Lelden Kon. Ned. Natuur historische Ver 11 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Jaarvergadering Leldse Amateurfotografenverenlging. 8 uur nam. HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.15 V. d. Jeugd. 14.50 Pe- likaanelland. biyspel. 17.00 Jazzmuz. "8.00 Nws 17.30 Act. 18.00 tfws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Bij belse miniaturen, lezing. 19.45 Gram. 19 55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Dans- muz. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.30 Nws. 22.40 De zwarte diamant, hoorsp. 23.10 Derde Assemblée v. d. wereldraad v. kerken te New Delhi. 23.20 Zlgeunerork. 23.50 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Sopr. en plano. 15.55 Me- tropole ork. 16.45 Gram. 17.00 Sport- periscoop. 17.10 Gram. 17.30 Boekbespr. 17.40 Amateursprogr. 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte muz. 18.50 U bent toch ook van de partij?, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Wedstr. ln muziekllte- ratuurkennls. 19.45 Lichtbaken, lezing 19.55 Gram. 20.50 En nu myn geval, vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nws. 22.40 Wy lulden de zondag ln. 23.00 Religieuze muz. m, comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 15.00 Jazzmuz. 15.25 Docu mentaire film. NTS: 15.45 Rep. Basket- ballwedstr. om de Europa Cup. AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. 19.30 Filmprogr. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Quiz. 20.50 Gevar. progr. 21.35 Literaire quiz. 22.20-22.45 TV-film. VOOR ZONDAG 26 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Trombone kwart. 8.25 Voor het platteland. 8.35 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toe spraak. 10.00 Gram. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sport- ber. 12.32 Orgel en piano. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.16 Meded. of gram. 13.20 Progr. v. alle weggebruikers. 14.00 Ork. conc. 14.30 Kunstkritieken. 15.10 Ork. conc. (verv.) 15.45 Dansork. 16.30 Sport- revue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws.. sportultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. Protest, kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd 19.30 De Open Deur: Impressies ron dom de Assemblee v. d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 De vrouw in het wit. hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.40 In het voetspoor der wetenschap, klankb. 21.55 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportuitsl. 23.00 Verslag v. d. Derde Assemblee v. d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi. 23.10 Intern, volksliederen. 23.25 Lich te muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en water standen. 9.45 Gram. Convent van Kerken: 10.00 Kerkd. v. d. Baptisten gemeente. 11.05 Vraaggespr. 11.20 Er varingen ln New Delhi, lezing. NCRV 11.30 Orgel en sopr. 12.00 Gram. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Gram. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nws. 13.05 Gevar. progr. 13.30 V. d. jeugd. 14.00 De luister van Uw huis, klankb. over de liturgie. 14.30 Alt en plano. 14.55 Lezing. 15.05 Instr. trio. 15.30 Muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Bybeloverdenking. IKOR: 17.00 Ned. Herv. kerkd. 18.00 Het geladen schip, lezingen. 18.30 Act. v. h. kerke- ïyk erf. 18.40 Klankb. NCRV: Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Door een geopende deur ln de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Testbe manning. hoorsp. 20.35 Nederlandse muz. 21.10 Kampvuren langs de eve naar. lezing. 21.30 Gram. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Uit het land van de dichter, lezing. 23.00 Avondgebed. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio-Bloeinendaal 9.30 uur ds. G Toornvliet; 11 uur ds. G. Toorn vliet - dienst voor belangstellenden: 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport ln beeld. NCRV: 20.30 Documentaire film. NTS: 20.55 Kamerork. en solist. NCRV: 21.20 De stilte der zee. TV-spel. 21.45 Zang en plano. 22.05 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.35 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klank beeld. 14.40 Praatje. 15.00 Wenken v. d tuin. 15.30 Ork. conc. In de pauze (om 16.30): Lezing. 17.15 Rep. Kon. bezoek aan Afrika. 17.45 Gram. 18.00 Pieterskerk: Herdenking 26 november T. 1940 door prof. dr. G. M. H. Veeneklaas Voordr. 18.20 Hoorsp. 18.50 Liefdadigh 4 15 uur nam oproep. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. Remonstrantse Kerk: Spr. mej. mr. M A. Klomp over „Vrijzinnig christen dom" als kracht ln de wereld." 8 uur nam. Schouwburg: Arbeidstoneel vereni ging D.O.S. „De metalen Eva". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies: Ledenverg. Leldse Bond van Huls- en Grondeigenaren. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevorde ring van de Welsprekendheid. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstlezlng Jeho vah's getuigen. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jhr. mr. H. van Kinschot opent Lichtweek. 7.30 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J, Franken over de Nederlandse opgravingen te Deir 'Alla. 8 uur nam. Stationsplein: Vertrek K. en O. naar Snip en Snap-revue ln Amsterdam. 6.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 11.25 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. A. A. Gerbrands „Een kunst reis ln de Asmat". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams To neel „Huwelijkslessen". 8 uur nam. Stationsplein: Vertrek K. en O. naar Snip en Snap-revue in Amsterdam. 6.45 uur nam. DONDERDAG Ledenverg. Ver. tot IJsbe- Smlnk van zichten van De Gaulle en Nehroe schappelijke graf bi) te zetten. Hei llchaam was nog goed bewaar(j geble- elkaar in feite en door de om standigheden gedwongen, maar weinig ontlopen rilJKC UUUU aticii, vijiticn uc uuatawii nuiut 6'""a6u «m» 6"-"" j bij zich ln huls gehouden 1 de diensten te verlenen opdat de be- i oogde onderhandelingen tot stand 1 komen. Zuid-Afrika was niet aanwezig toen er gestemd werd. Ook Portugal was afwezig. Al bijna tien Jaar lang wordt deze aanbeveling leder Jaar aan Zuld-Afrlka gedaan. Het heeft zich er nooit aan gestoord. Er wonen een half miljoen Voorindiërs in Zuid-Afrika. 1 ven. mogelijk omdat de kleren ln een of andere soort olie waren gedrenkt. Er is geen aanklacht tegen de dochter Ingediend. Central strijdlng. 4 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. Den Haag 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams To neel „Huwelijkslessen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Burgerycon- cert „Sempre Crescendo". 8 uur nam. Stationsplein: Vertrek K. en O. naar Snip en Snap-revue ln Amsterdam. 6.45 uur nam. Zomerzorg: Leldse Assurantieclub. Spr. mr. C. H. Overduin over de ont wikkeling in het verzekeringswezen. 8 uur nam. Wassenaar: Verenigings gebouw. Opvoering „Het leiyke eend- Je" door toneelgezelschap Incognito. 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. drs. C. van der Zwet „Het ver geten hoofdstuk ln de pedagogiek". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Eccel6ia". 8 uur nam. Stationsplein: Vertrek K. en O. naar Snip en Snap-revue ln Amsterdam. 3 45 uur nam. Stadsgehoorzaal: Lezingen Jehovah's ..etulgen 79 uur nam. Wassenaarseweg 62: K. en O.-cursus „Het raadsel van het leven", o.l.v. prof. dr. K. L. Booy. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling Abstracte kunst (Collectie Kreulen). Maand, t/m vrydag. 9 uur voorm 5.30 uur nam (tot 30 november). Lakenhal: Tentoonstellingen Society of Wood Engravers en schilderyen en aquarellen Otto B. de Kat (tot 14 de cember). Prytaneum (Rapenburg 6)Tekenin gen en Grafiek Oostra. Werkd. 9-12 en 2-5 uur: 's zondags gesloten (tot 20 december). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur BIOSCOPEN Trianon: „Elmer Gantry". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex.Belly the Kld". 14 Jr. Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „De onzichtbare spion slaat toe". Casino: "On tlje beach". 14 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De Louis Arm strong Story". Lido: „Onderwereld". 18 jr. Werkd. 2.30 7. 9.15 u.; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De 3 Musketiers". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De nacht". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Astra Theater - Wassenaar Vrydag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „De plunderaars" 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur; maandag en woensdag 8 u. „De hel van Salpan". 18 Jr. Donder dag 8 uur „Wilde Onschuld". 14 Jr. Zondag en woensdagmiddag 2.30 uur De familie Trap ln Amerika. Twee de deel. (A.l.) Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502. De Oegstgeester Apotheek, Wllhel- mlnapark 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Jansen, tel. 31024, Hartman, tel. 26371, Verhoef, tel. 32505, Pieterse, tel. 24403 en Van Alphen. tel. 22268. Weekeindedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts A. Dlrksen, tel. 34575. BH geen gehoor van Uw hulsarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 20.45 Godsd. progr. 21.30 Planorecttil 22.30 Lezing. 23.00 Nws. 23.10 Graft 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.06-0.51 Kt. mermuziek. Engeland, BBC Light Programnji 1500 en 247 m. 12.30 Kerkdnst. 12.55 Progr.-overi 13.00 Verz. progr. 14 30 Gevar. prop 15.00 Gevar. progr. 15.30 Hoorsp. 165 filmprogr. 17.00 Lichte muz. 18.00 ln. terviews en gram. 19.00 Popul. liedje; 19.30 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 G» var. progr. 21.30 Godsd. samenzani 22.00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.J Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Licht, muz. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 c 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 2; Ork. conc. 14.30 Volksmuz. met comc. 15.00 Amus. muz. 18.15 Klassieke mm 18.45 Pianorecital. 19.00 Nws. 19.30 Re. quiemmls. 21.45 Nws. 22.15 Gram. 24.0: Nws. 0.05 Ork, cono. 1.00 Weerber. e; gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoorsp, 15i( Venise, operette. 17.45 Ork. conc, 193! Lichte muz. 20.00 Moderne muz. 21.ft Hoorsp. 22.15 Klankb. 22.50 Gram 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.03 Vlaattit muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. orl 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Grant 15.00 Gram. 15.30 Sportrep. 17.00 Spoil en nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sport- uitsl. 17.50 Gram. 18.00 Pianorecital 18.25 Gram. 18.30 Godsd. ultz. 19ft Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. mui 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nwi 23.05 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 ni.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. prop 14.00 Verz. progr. (verv.) 16.45 Verz, progr. (verv.) 17.00 Nws. 17.45 Orl conc. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.3} Gram. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23ft Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 27 NOVEMBER Hilversum I, 402 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7 2 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Vs: de voorpagina, praatje. 8.40 Gram. 90: Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram VPRO 10.00 Te waar om mooi te zijn: over denking. VARA: 10.20 Zestig mlnutet voor boven de zestig. 11.20 Voordr 11.35 Sopr. en plano. 12.00 Lichte mui 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voo het platteland. 12.38 Hammondorgel spel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Midden stand. 13.20 Kamermuz. 13.45 Wikke: en wegen, praatje. 14.00 Fluit en pk; no. 14.25 Vijftien Jaar daarna, hoorsp 15.30 Lichte muz. 15 55 Oude liedjei 16.10 Muziek-revue. 16.50 Streekuiti 17.10 Gram. 17.30 Lichte muz. 17.5 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 183 Act. 18.30 Koperork. 19.00 Pari, oven 19.15 Regeringsuitz.: Bescherming B; volklng vraagt Uw aandacht. 193 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret 20.35 Qulzprogr. 21.25 Lichte muz. 21.5 Actueel progr. 22.30 Nws. 22 40 Plano recital. 23.10 Rep. v. d. Derde Assem blee v. d. Wereldraad v. Kerken 1 New Delhi. 23.20 Kamerork. 23.55-24.0: Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 71 Gram. 7.20 Sportuitsl. 7.30 Gewijd muz. 7.50 Meditatie. 8 00 Nws. 8.15 Ri dlokrant. 8 35 Gram. 8.50 Idem. 9.00 I d zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrous! 10.10 Gram. 10.20 Theologische ethei leergang. 11.05 Gram. 12.05 Bariton ei plano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.3 Land- en tuinb.meded. 12 33 Licht muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nwi 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.0 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. (herh van 16/11). 15.30 Vocaalens. 16.00 BIJ. beloverdenking. 16.30 Strykkwart. 17 0' V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 173 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regering! ultz.: Landbouwonderwijs in Nieuw Guinea, door lr. J. Ham c.i. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram, 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nwi en weerber. 19.10 Op de man af, praat je. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19,5 Instr. sept. 20.10 Tot overmorgen, hooi spel. 21.35 Blaaskwlnt. 22.00 Parlemen talr comm. 22.15 Orgelspel. 22.30 Nw 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespr. 23.05 Muzlekrevue. 23.50 Gran 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e lyn van 18-20 uur) I: Hekel Tavares: Concert ln Brazl llaanse vormen voor plano en orkes op. 105 nr. 2. Modlnha. Tempo di ba tuque (Lento con simplicity Ponteio Largo (Molto cantabile ed espresslvo Maracatu. Lento ma vlgoroso. Felle Blumental, piano. Londens Symphon! Orkest o.l.v. Anatole Flstoulari. II: Heitor Villa Lobos. Choros m Rlas Symphonie Orkest, Berlijn o.l.t Heitor Villa Lobos. III: Guido Santorsola. Concertit voor gitaar en orkest. Humoristlco. manera de Vidalita. Finale. Movidc Lulse Walker, gitaar. Weens Sympho nie Orkest o.l.v. Paul Sacher. IV: Daniel Ayala. Tribu. En la LI» nura. La Serpente Negra. Danza d< Fuego. Nationaal Symphonie Orkes van Mexico o.l.v. Luis Herrera de 1 Fuente. V: Silvestre Revueltas. Homenaje Garcia Lorca. Balie. Duelo. Son. Ns tionaal Symphonie Orkest van Mexlo o.l.v. Luis Herrera de la Fuente. VI: Manuel^Ponce. Conclerto del Su Allegretto. Andante. Allegro moderat e festivo. Andres Segovia, gitaar. Sym phonle of the Air o.l.v. Enrique Jordi TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.2 Rep. Circus Strassburger. KRO: 214 Kent U mij nog?. TV-spel. 22.05 Epl loog. NTS: 22.15 Journalistenforum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 K 12.00 Schoolradio.-13.00 Ork. conf 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gran 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.8 Sopr. en piano. 17.45 V. oudere luiste raars. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerbe: 19.00 Nws. 19.15 In the South-Eas 20.00 Pianorecital. 20.30 Gevar. proe 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.30 Voort 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06-0.3 Hobo en piano. Engeland, BBC Light rrogramm 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagl 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.1 Voetbalrep. 13.31 Gevar. progr. 14.3 Gram. 14.45 V. d. kind.. 15.00 V. i vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.31 Licht muz. 17.15 Mrs. Dale's dagboek. 17.3 Sportultsl. 17.34 Gram. 18.31 Licht muz. en ber. 19.30 Nws. 19.40 Sporl nws. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws. 20.1 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Gevar. pro gram. 21.31 Boksrep. 22.00 Gevar. pro iram. 22.31 Lichte muz. 23.30 NW 13.40 Gevar. progr. 0.31 Lichte mui 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 n 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Amus muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.5 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. coni 20.45 Klankb. 21.45 Nws. 22 15 Vier handig pianospel. 23.10 Lichte mui 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weel ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.5 Gram. 14.25 Idem. 14.30 Gewyde mu 15.00 Gram. 17.30 Idem. 18.05 Kamei muz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 23.1 Kamermuz. 23.55 Gram. 23.53-24.0 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 124 Weerber. 12.35 V. d. landbouwers. 12.4 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 14 0 Schoolradio. 15.45 Volksliederen. 16.0 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nw 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Pro testantse uitz. 18.20 V. d. sold. 18.5 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.5 Muzikale lezing. 20.00 Operamuz. 213 De Zeven Kunsten. 21.45 Pianomui 22.00 Nws. 22.15 Amus. ork. 22.3 Volksmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zet lieden. 184 m.: 13.00 Nws. 14.18 Ork. coni 15.03 Gram 16.08 Gram. 17.00 NWi 17.15 Hedendaagse Belgische muz. 18.4 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.4 Gram. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2