Actie in Katanga en zo nodig GEWELD VN KUNNEN KIEZEN UIT 3 RESOLUTIES Praten over verbod van gebruik kernwapens Kekkonen reeds lieden naar Helsinki terug Russisch veto treft amendement van VS VEILIGHEIDSRAAD MACHTIGT OE THANT Duitsers boos op Amerikanen Verstekeling aan Rassen uitgeleverd WEERBERICHT De Gaulle in Engeland Wild-west in Düsseldorf NIEUW-GUINEA IN BESLISSEND STADIUM Misschien is men volgende iveek even ver Chroesjtsjow windt zich op over Duitse revanchisten Algemene Vergadering neemt resolutie aan: Atoomvrije zone Afrika Meer glans en bescherming voor uw auto! FLIM (9ud tettws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1961 No. 30513 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. e a e. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Veiligheidsraad heeft de secretaris-generaal van de V.N. gemachtigd de buitenlandse huurlingen in Katanga zo nodig met geweld te verwijderen. Verder eist de Raad, dat alle scheurmakende activiteit in Katanga onmiddellijk wordt gestaakt. Groot-Brittannië en Frankrijk noodzakelijke maatregelen te treffen om te verhinderen dat buitenlandse onthielden zich van stemming over deze resolutie. De negen andere leden, waaronder de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, stemden voor. De Britse afgevaardigde Sir Pa trick Dean verklaarde, dat Engeland vóór de resolutie zou hebben ge stemd, indien alle daarop ingediende Amerikaanse amendementen waren aanvaard. „Wij kunnen er met name niet mee instemmen dat in de zin snede over afscheidingsactiviteiten uitsluitend over Katanga wordt ge sproken. Het is sinds lang bekend dat ook elders in Kongo op afschei dingsactiviteiten uitsluitend over Ka- tanga wordt gesproken. Het is sinds lang bekend dat ook elders in Kongo op afscheiding wordt aangestuurd." De Sowjet-Unie bracht haar veto uit tegen verscheidene Amerikaanse amendementen op de door Ceylon, Liberië en Egypte ingediende reso lutie, welke amendementen voorzagen in het nemen van maatregelen tegen afscheidingsbewegingen in andere Kongolese provincies (Kivoe en de Oostprovincie - red.) dan Katanga. De Sowjet-Unie trof met haar veto ook het verzoek van secretaris-gene raal Oe Thant aan de VN-leden om de centrale Kongolese regering te helpen bij de heropleiding en reor ganisatie van het Kongolese leger en om de autoriteiten in Leopoldstad bij te staan met het gereed maken van haar strijdkrachten voor de taak die haar wacht. Inhoud resolutie In de resolutie worden alle VN- leden verzocht zich te onthouden van handelingen, welke rechtstreeks of indirect in zouden gaan tegen de politiek der Verenigde Naties in Kongo, of die in strijd zijn met be sluiten van de Veiligheidsraad, of strijdig zijn met het handvest. De raad spreekt zich in de reso lutie op krachtige wijze uit tegen de „onwettige afscheidingsactiviteit van de provinciale Katangese regering, die daarbij wordt geholpen door bui tenlandse hulpbronnen en door huur lingen". In de resolutie wordt secretaris generaal Oe Thant verzocht „alle De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, en de speciale ver tegenwoordiger van president Ken nedy in Berlijn, generaal Clay, hebben gisteren een gesprek gehad over het incident in Marienborn, waar woensdagavond een Ameri kaanse militaire trein door de Rus sen werd aangehouden omdat zich een Oostduitse verstekeling in de trein bevond. Na vijftien uur stilstaan kon de trein verder rjjden, echter niet dan nadat de Amerikanen de vluchten de verstekeling aan de Russen had den uitgeleverd. Voor dit optreden hebben de Ameri kanen bij de Westduitse bevolking maar weinig begrip gevonden. Vele Duitsers zjjn verontwaardigd over deze - wat zij noemen - kleinmoe digheid van hun bondgenoten. Naar verluidt is het onderhoud tus sen Brandt en Clay over dit onder werp dan ook enigszins moeilik verlopen. RUSTIG WEER Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: De kans op regen wordt iets groter. De windkracht zal niet groot zijn. Hier en daar kan mist voorkomen, terwijl het niet is uitgesloten dat de komende nacht de temperatuur op enkele plaatsen beneden het vriespunt komt. Op iets langere termijn bezien is vorst van betekenis onwaarschijnlijk. (Opgemaakt te 10 uur) 26 NOVEMBER Zon op: 8.17 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 20.30 uur; onder: 11.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.35 en 17.49 uur; laagwater te 1.10 en 13.36 uur. (27/11 hoogwater te 6.16 en 18.32 uur/ laagwater te 1.55 en 14.13 uur). Dit nummer beslaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel huurlingen Katanga binnenkomen of daarheen terugkeren". Hetzelfde wordt gezegd met betrekking tot de invoer van wapens of ander overeen komstig materiaal in Katanga. In de resolutie wordt een beroep gedaan op alle VN-leden om geen wapens en overeenkomstige uitrus ting aan Katanga te leveren en maatregelen te nemen, opdat diit ook niet door hun onderdanen geschiedt. Ook moeten de regeringen der VN- staten niet toestaan dat dergelijke wapens over hun gebied worden ver voerd, tenzij dit geschiedt in overeen stemming met de politiek der VN. De door de Veiligheidsraad aan vaarde resolutie wil verder dat de VN-leden de centrale Kongolese re gering steunen. Na de stemming nam Oe Thant het woord. „Het is thans mijn plicht alles te doen om de door de raad aan vaarde resoluties, waaronder deze laatste, te doen uitvoeren. Ik zal erop toezien dat hetgeen in deze re- President De Gaulle is gistermid dag op het Britse vliegveld Gatwick aangekomen voor zijn besprekingen met premier Macmillan tijdens het komende weekeinde. President en mevr. De Gaulle wer den op het vliegveld namens Ko ningin Elizabeth verwelkomd door de opperste kamerheer Lord Scarbo rough, en vervolgens door premier Macmillan en zijn echtgenote. Tien minuten na aankomst vertrok de Britse premier met zijn hoge gas ten naar Birch Grove, het buitenver blijf van Macmillan, waar de Brits- Franse besprekingen zullen worden gevoerd. Deze besprekingen zullen, naar verwacht wordt, voornamelijk gaan over de kansen op onderhan delingen met de Sowjet-Unie over de kwestie-Duitsland en Berlijn en over de gevolgen van Engelands toetre ding tot de Euromarkt (de Zes). In hoeverre Macmillan erin zal sla gen de onbuigzame De Gaulle te ver- murven zal dienen te worden afge wacht. Maar het is belangrijk, dat Macmillan (in de oorlog als minister toegevoegd aan Eisenhowers hoofd kwartier in Algiers) en De Gaulle (hoofd van de vrije Fransen) persoon lijke vrienden zijn. Hoewel beiden el- kaars taal goed spreken, zullen hun formele gedachtenwisseling via een tolk gaan. In verband met de komst van de Franse president waren op het vlieg veld Gatwick en omgeving extra-vei ligheidsmaatregelen getroffen. solutie is bepaald omtrent de buiten landse huurlingen in Katanga met kracht zal worden uitgevoerd. Dit is een gewichtige zaak, die tot een be slissend resultaat kan leiden", aldus de secretaris-generaal. Oe Thant verklaarde verder dat de jongste tragische gebeurtenissen in Loeloeaburg en Kindoe echter nog belangrijker waren. Hieruit blijkt duidelijk dat in vele delen van Kon go de aanwezigheid van VN-mili- tairen noodzakelijk blijft voor de handhaving van rust en orde". Na een opwindende achtervolging heeft de politie in Düsseldorf giste ren vier mannen gearresteerd, die op klaarlichte dag in de Königsallee een juwelierszaak hebben overval len. De bandieten kwamen in de drukke straat met een auto voorrij den en terwijl een van hen met een machinegeweer in de winkel om zich heen schoot en een tweede de voor bijgangers op straat in bedwang hield, plunderden de twee anderen verscheidene etalages. Nadat de rovers erin geslaagd wa ren te ontkomen zette de politie die door takichauffeurs was gealarmeerd onmiddellijk alle straten in de om geving af. De bandieten kregen in de gaten dat zij werden nagezet, lie ten de auto staan en vluchtten een klein hotel binnen, waar zij door de politie werden overweldigd. Volgens de politie bedroeg de waar de van hun buit ongeveer vier A zes miljoen mark! De geroofde juwelen werden nog op hen aangetroffen. Tijdens de vlucht van de overvallers werd een 16-jarig meisje door een kogel uit het machinegeweer gewond. (Van onze Amerikaanse correspondent) De kaarten liggen thans op tafel. Begin volgende week zal de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties kunnen kie- zen tussen drie resoluties, die elk het probleem-Nieuw-Guinea pogen op te lossen. In de eerste plaats ligt daar het Nederlandse voorstel tot het zen den van een V.N.-commissie, die de mogelijkheid moet onderzoeken om de Papoea's zelfbeschikking te garanderen onder auspiciën van de Verenigde Naties. Daarnaast ligt het voorstel van India, dat Indonesië in de zaak wil betrekken en onderhandelin gen aanbeveelt onder de hoede van de voorzitter van de Algemene Vergadering. En gisteren is daar nog een reso lutie bijgekomen van de z.g. groep van Brazzaville. Deze dertien Afrikaanse landen voormalige Franse koloniën willen eerst onderhandelingen proberen met bemiddeling van de secretaris generaal der V.N. Mochten deze mislukken, dan willen zij het pro ces op gang brengen, dat de Nederlandse resolutie propageert d.w.z. uitzending van een V.N.- commissie om zo mogelijk tot reële zelfbeschikking te komen. De der tien landen, die hun handtekening onder deze resolutie hebben gezet waren: Kameroen, de Centraal- „Soort militaire demonstratie" President Kekkonen van Fin land en premier Chroesjtsjow hebben gisterochtend in Novosi birsk in Siberië besprekin gen gevoerd over defensie-aan gelegenheden. De Sowjet-Unie had om besprekingen verzocht op grond van het Fins-Russische verdrag voor wederzijdse bij stand. In een nota had Moskou verklaard, dat een aanval dreigt van de zijde van West-Duits- land en zijn bondgenoten Het overleg dat in 95 Novosibirsk plaatsvond omdat Chroesjtsjow een inspectiereis door Centraal-Azië maakt is na de eerste besprekingen niet voortgezet. Kekkonen was voor nemens vandaag naar Moskou terug te keren en vandaar de nachttrein naar Helsinki te ne men. Volgens Tass hebben de beide staatslieden de vraagstuk ken, die in de Russische nota ter sprake waren gebracht, „in een geest van onpartijdigheid en wederzijds vertrouwen" bespro ken. Tjjdens een lunch ter ere van Kek konen verklaarde Chroesjtsjow giste ren in Novosibirsk, dat de Sowjet- Unie het betreurt het noorden van Prins Bernhard heeft gisteren in Breda de installatie bijge woond van de raad van gouver neur en assessoren en van het curatorium van de Kon. Militaire Academie. De Prins groet het vaandel tijdens de inspectie van de erewacht na zijn aankomst. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met 55 tegen 20 stemmen bij 26 onthoudingen een door de Politieke Commissie aan haar voorgelegde resolutie goedgekeurd, waarin het gebruik van kernwapens als een inbreuk op het Handvest van de volkerenorganisatie wordt beschouwd. In deze resolutie worden voorts besprekingen gevraagd om te komen tot een speciale conferentie die een conventie moet opstellen waarin het gebruik van dergelijke wapenen wordt verboden. In een afzonderlijke beslissing deed de Algemene Vergadering een beroep op alle leden om Afrika als een atoomvrije zone te neschouwen. Het communistische blok en In donesië stemden voor beide resoluties De Verenigde Staten, Groot-Brittan- Frankrijk, Nederland, Por tugal en Spanje behoorden tot de landen, die tegen de resolutie, die een algeheel verbod van kernbom men wil, stemden. Bij de stemming over de resolutie, waarin Afrika als een atoomvrije zo ne wordt beschouwd, onthielden zich o.a. de Verenigde Staten, Frank rijk, Groot-Brittannië en de Brazza- villegroep van Frans-Afrikaanse lan den. De stemverhouding was hier 55 voor, geen tegen en 44 onthoudin gen. De Britse afgevaardigde, Godber, noemde oncontroleerbare stappen om geen kernwapens te gebruiken vol komen waardeloos. Zolang landen kernwapens bezitten zullen zij deze voor hun verdediging gebruiken, zo verklaarde hij. Arthur Dean verklaarde voor de Verenigde Staten, dat de Sowjet- Unie niet het geringste voornamen koestert, zich om een verbod van het gebruik van kernwapens te bekom meren. Hij noemde het voorstel om Afrika tot een atoomvrije zone te verklaren „een nog niet onderzocht en niet gecontroleerd moratorium voor kernproeven". Hij zei voorts, dat bekend was dat de Sowjet-Unie in zijn laatste serie proefnemingen vijf tig kernbommen tot ontploffing had gebracht en niet dertig zoals verder bekend was gemaakt. V.S.-proeven gaan door De Verenigde Staten zullen kern proeven houden, terwijl de bespre kingen over het staken van dergelijke proeven in Ge-nève aan de gang zijn. Dit heeft Arthur Dean, de voor naamste Amerikaanse afgevaardigde naar de conferentie in Genève, die volgende week zal beginnen gister avond in New York verklaard. Dean zei dat indien er een verbod tot het houden van kernproeven zou komen, de Sowjet-Unie concessies zou moeten doen. In vorige soortge lijke besprekingen heeft het Westen honderd procent van de conces sies voor zijn rekening genomen en de Sowjet-Unie niets, zo verklaarde hij. Europa niet langer te kunnen zien als een gebied van vrede en rust, zoals het totnutoe is geweest. Daarom acht de Sowjet-Unie het noodzakelijk reeds nu maatregelen te treffen om „de Westduitse militaristen en revan chisten" voor het te laat is tegen te houden bij hun eisen voor herziening van de staatsgrenzen die na de tweede wereldoorlog zijn vastgesteld. Chroesjtsjow beweerde, dat de voormalige nazi's nu de Westduitse Bundeswehr bezitten en de leiding van de NAVO hebben geïnfiltreerd. Hun moeten geen wapens in handen gegeven worden, „zij neigen tot oor- logsavonturen, hun woorden kammen niet vertrouwen en zelfs hun plech- tigste beloften kan men niet gelo ven" Voorts verklaarde de Sow- jetrussische premier: „Wij zijn er diep van overtuigd, dat Denemarken en Noorwegen, door toe te geven aan de druk en de eisen van de NAVO en speciaal van de Westduitse mili taire kringen en door het treffen van nieuwe militaire voorbereidingen, hun eigen veiligheid ondermijnen en de toestand in Noord-Europa en de Oostzee slechter maken. Zij maken de positie van hun neutrale buurlan den moeilijker en brengen de Duitse militaristen en wraakzoekers dichter bij de grenzen van Finland en de Sowjet-Unie". Chroesjtsjow herinnerde er aan dat de Noorse regering de Westduitse minister van Defensie, Strauss, naar Oslo had uitgenodigd om de militaire samenwerking te bespreken en dat de Deense regering onderhandelingen met West-Duitsland heeft geopend over het instellen van een gezamen lijk Deens-Westduits militair com mando. „Men wil het niet geloven, maar dit alles lijkt heel veel op een soort militaire demonstratie". Chroesjtsjow beweerde, dat de Sowjet-Unie ernstig verontrust is door de activiteiten van de Finse rechtse groeperingen, die de vriend schap met de Sowjet-Unie willen ondermijnen. Nederlands bankpapier in Belgische vuilnisbak Een arbeider van de Belgische Na tionale luchtvaartmaatschappij vond donderdag tot zijn verrassing bij het ledigen van een vuilnisbak tussen de rommel een aantal buitenlandse bankbiljetten. Het waren zeven briefjes van duizend gulden en een van 500 gulden. De eerlijke vinder bracht de Ne derlandse biljetten direct naar de directie van het vliegveld. Bij na vraag bleek, dat een passagier van een toestel op de lijn Zürich-Am- sterdam, mevr. Wutrich, de bankbil jetten bij een tussenlanding in Brus sel was kwijtgeraakt. Zij had daar van aangifte gedaan bij de politie op Schiphol. Gebleken is, dat het toestel, waar mee zy naar Nederland was gevlo gen, nog dezelfde avond naar Brus sel was vertrokken. Bij het schoon maken van de cabine is het geld tussen kranten en andere papieren in de vuilnisbak terechtgekomen! Bormann zou in ballingschap zijn gestorven Martin Bormann, de rechterhand van Hitler, is met Russische hulp uit de ruïne van het nazi-Duitsland ontsnapt en pas kort geleden gestor ven. Hij was toen een welvarend zakenman. Dit staat te lezen in het eerste van een serie artikelen, getiteld „De waarheid over Martin Bormann", gepubliceerd door het Zwitserse weekblad „Sie und Er". De artikelen zouden zijn geschreven door een me dewerker van Bormann. Wat er van Bormann is geworden na de instor ting van het Derde Rijk, is nooit de finitief vastgesteld. Volgens het artikel in het Zwitser se weekblad had Bormann in 1945 gemene zaak gemaakt met_ de Rus sen en hielpen zy hem Duitsland te verlaten. Daarna richtte hy een ge heime politieke organisatie op, onder de dekmantel van een zakelijke on derneming, de „Handelsorganisatie voor onderontwikkelde volkeren" ge naamd. Toen Bormann zich bewust werd, dat hij geen kans had weer politieke macht te krijgen, werd de organisatie geheel op het commer ciële vlak gebracht en ging Bormann zijn tijd wijden aan geld verdienen. Hij reisde veel onder aangenomen namen en was rijk toen hij onlangs ergens in het Midden-Oosten over leed. De naam van de schrijver wordt niet onthuld door „Sie und Er", maar de redactie geeft de verzeke ring, dat men zijn achtergrond ter dege heeft uitgeplozen en dat men het volle vertrouwen heeft, dat hij inderdaad een van de medewerkers van Bormann was geweest, zowel in nazi-Duitsland als in ballingschap. Agatha-raket Frankrijk heeft, naar gisteren te Parijs is bekendgemaakt, op 13 en op 17 november in de Sahara een geslaagde proef genomen met drie ton wegende ,.Agatha"~raketten. De raketten bereikten een hoogte van 64 kilometer. In beide gevallen werd d eneuskegel met instrumenten ge borgen. Europese kunstmaan Engeland hoopt dat die landen die betrokken zijn bij de oprichting van een Europese organisatie voor het lanceren van kunstmanen, vóór het einde van januari de desbetreffende conventie zullen hebben ondertekend, aldius is van diplomatieke zijde te Londen vernomen. De bedoeling is dat, in de zomer van 1965 de eerste Europese kunstmaan in Australië wordt gelanceerd. Advertentie Afrikaanse Republiek, Tsjaad, (voormalig Frans) Kongo, Daho* mey, Gabon, Ivoorkust, Madagas- car, Mauretanië, Niger, Senegal, Togo en Opper-Volta. Twee derden De aanvaarding van elke resolutie vergt een meerderheid van tweeder den. Het is altijd mogelijk, dat geen enkele resolutie het zover brengt. Dan zou men na drieënhalve week praten evenver zijn als toen men be gon, met dit verschil, dat het plan, waarmede Nederland succes meende te kunnen boeken, dan officieel schipbreuk heeft geleden. Het Nederlandse plan in zijn oor spronkelijke vorm maakt nauwelijks meer enige kans, doch Nederland zou genoegen willen nemen met het tusenvoortel van de „Brazzaville- groep". Het plan, waar de Brazza- ville-staten zich bereid toe hebben verklaard, neemt het onderhande- lingsvoorstel van India over, doch houdt er rekening mee, dat de onder handelingen kunnen mislukken. Na mislukking zou men dan de Neder landse weg willen inslaan. Wie ook maar enigszins kwaaddenkend is, kan betogen, dat Nederland heel gemak kelijk zijn zin kan krijgen door de onderhandelingen te laten mislukken, waarop in feite de Nederlandse reso lutie aan bod zou komen. Meer indieners Het is te hopen, dat de Brazzaville- resolutie alsnog meer indieners kan vinden dan alleen de ex-Franse koloniën, die het meest Westers ge oriënteerd zijn van alle Afrikaanse staten. In de Afro-Aziatische groep bekijkt men de Brazzavillers soms met enig wantrouwen, omdat zij nog ietwat onder Franse invloed lijken te staan. Het is volkomen onmogelijk op dit moment reeds te voorspellen, hoe de afloop zal zijn. Amendementen op de resoluties kunnen altijd nog wor den ingediend en paragrafen van de resoluties kunnen wegvallen, doordat over iedere paragraaf afzonderlijk een stemming kan worden gevraagd. Twee slachtoffers van kolendamp De 77-jarige mevrouw M. van De venter uit Utrecht is gisteren het slachtoffer geworden van kolendamp. Toen men geen gehoor kreeg drong men binnen in de eenkamerwoning. In de kamer werd mevrouw Van De venter dood gevonden. Bij nader on derzoek bleek, dat de elleboog van de kachel bijna geheel was verstopt met roest en roet, en dat ook de schoor steen slecht trok en in jaren niet was schoongema akt. Een 60-jarige alleenwonende we duwe, mevrouw L. Jaarsveld-Smeets, is gisteren ook dood in haar woning gevonden nabij de Rijksweg in Her ten bij Roermond. De vrouw is gis teravond voor het naar bed gaan in de woonkamer bewusteloos geraakt door kolendampvergiftiging. Toen de buren de woning gistermorgen bin nendrongen, omdat er laat nog licht brandde, was de vrouw overleden. Er bleek een lek in de haard te zijn. Advertentie PHILIPS TELEVISIE f 645.—. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Advertentie BREESTRAAT Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Uit het Leidsch Dagblad van 27 Nov. 1861: Z.M. heeft aan G. J. Rol- landet, Mr. C. A. de Vassy en M. H Esser. allen alhier, ver gunning verleend tot het op- rigten van een uitkeerings- fonds tot bestrijding van be grafeniskosten. Te Brussel wordt de groot ste hoeveelheid bier gebruikt te Stockholm de meeste bran dewijn, te Madrid de meeste chocoladete Parijs de meeste Abzinth, te Konstantinopel de meeste koffie en te Lon den de meeste zware wijn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1