<djoorótraeit vult Mogelijkheden zijn er Cultureel straatarm fit et is er zo gezellig veler vrUetud Katwijk Twee meningen over Katwijk Zondagsrust zoek (LEIDSCH DAGBLAD WAT ZIJ MISSEN IN KATWIJK TAT AT mis je in Katwijk? V V Deze vraag hebben we de afgelopen twee weken gesteld aan enkele tientallen jongeren in Katwijk aan Zee (dat met ruim 22.300 inwoners drie kwart van de bevolking van de gemeente Katwijk voor zijn rekening neemt). Ruim vijftig procent mist node een dancing of althans een „gezellige gelegenheid met muziek". Andere wensen: over dekt zwembad (33%), sporthal (20%) en ijsbaan (10%). Vijf tien procent van de onder vraagden heeft geen speciale nauwelijks één procent van de nog geen tien procent". In de Voorstraat flaneren nu op dinsdag-, zaterdag- en zon dagavond tientallen jongeren, straks - als de haringen met rust worden gelaten - zijn het er honderden ATWIJK AAN ZEE, no- vember „Ik voel er niks voor!" roept de man bij wie wc hebben aangebeld. Met een royaal armgebaar omvat hij de Voorstraat voor zover hij die vanaf zijn balkonnetje op de tweede verdieping kan over zien: „Dit is geen reclame voor Katwijk! U kunt het beter uit roeien!" Als we ons tenslotte op een ander strategisch gele gen balkonnetje hebben mogen installeren, komen er protesten van een andere kant, van be neden, van schreeuwende en joelende jongelui. „Waag het niet een foto te nemen!" De aanwezigheid van de twee politiemannen aan de overkant ontneemt aan hun dreigemen ten echter alle kracht. „U treft het niet", vertellen de beide agenten ons later. „Nu is er nog geen tien procent van wat hier anders loopt". Straks als de vissers thuis zijn. Straks als regen en wind de flaneurs van de boulevard de Voor straat in jagen. Dan pas is het hier druk. Maar nu Nu flaneren in het begin van de Voorstraat en op het stuk Boule vard er tegenover enkele honderden jongens en meisjes. Het is zaterdag avond, weliswaar de drukste avond, maar het is november. Straks, in december, in de wintermaanden, als de vissers aan wal zyn, dan! Ja, hoe druk moet het dan 's avonds wel niet zijn in de Voorstraat? Mid zomers druk, zonder dat er een en kele badgast aan te pas komt. In de Voorstraat verdoeit en om het maar heel voorzichtig te stellen een groot deel van Kat- wyks jeugd zijn vrije tijd. Niet al leen Katwijkers trouwens, 's avonds komen ook vele overbelaste brom mers uit Rijnsburg en Wassenaar de boulevard opstuiven. De Voor straat is gezellig, zeggen ze. Gezel lig? Waardoor eigenlyk? Bioscoop taboe Er zijn twee bioscopen ln de buurt, maar de meeste jongens en meisjes mogen van hun ouders niet naar de bioscoop, zeker niet op zon dag, en ze gaan doorgaans dan ook niet. Het bioscoopbezoek is volgens de directeur van de beide theaters, de heer B. M. P. Kornet, „ontstel lend laag", verhoudingsgewijs een vijfde van het Leidse bioscoopbe zoek. Er is een Hervormd Jeugdhuis In de Voorstraat, maar de instuiven op vjjf avonden in de week worden nauwelijks bezocht. Volgens concier ge K. de Jong hebben studie en te levisie het bezoek doen afnemen. Maar is daarmee verklaard, dat in het Jeugdhuis acht jongens aan het tafeltennissen en biljarten zjjn, terwijl er buiten, bij wijze van spre ken vlak voor de deur, vele tien tallen lopen niets te doen? Of komt het misschien, doordat die instui ven uitsluitend voor jongens zijn bestemd? Biljarten en tafeltennis sen, alles goed en wel, maar de jeugd danst liever men kan dit verheugend of bedroevend vinden, maar er moeilijk de ogen voor slui ten. Wat is nog meer in de Voor straat? Geen dancing. Geen gezel lige gelegenheden. Wel een lunch room, maar daar zit bijna nooit iemand („omdat we de gordijnen openhouden"). Café's zijn er wel en die worden druk bezocht, vooral door opgeschoten jongens, die overigens niet te lang achtereen op een bar kruk blijven plakken: ter afwisse ling lopen zij dan de Voorstraat en de boulevard een paar keer op en neer. Er is dus in de Voorstraat geen greintje meer openbare vermakelijkheid te vinden dan in de meeste andere Kat- wijkse straten. Maar daar voor komen de jongeren ook niet. Ze komen er voor el kaar. Regels Volgens de beide politiemannen bestaan er speciale Voorstraat- regels: in de Voorstraat, althans het stukje tussen boulevard en politie bureau, lopen de jongens en meis jes van 13 tot 16 jaar, op de boule vard de ouderen. Is het winderig weer, dan vervalt die overigens zeer betrekkelijke scheidingslijn en fla neert iedereen in de Voorstraat en, let wel, aan één kant van de straai, waarschijnlijk om de „ontmoetings dichtheid" te vergroten. De speciale Voorstraat-avonden vallen op dinsdag (catechisatie avond), zaterdag en zondag. Op donderdagavond is het ook nog tamelijk druk, maar op maandag-, woensdag- en vrijdagavond hebben de bewoners van de Voorstraat rust. Maar in hoeveel gezinnen komt daar iets van? De meeste ouders - en dat geldt heus niet alleen voor Katwijk - nemen niet eens de moeite hun kinderen bezig te hou den. En zodra de jongelui in deze gevaarlijke leeftijd thuis geen ge zelligheid meer vinden, is de deur naar de straat (lees: Voorstraat red.) geopend". De ouders schieten tekort. De heer Parlevliet beaamt dit, maar voegt er aan toe: niet alleen de ouders. De gemeente dan? „Nee. Je kunt als overheid doen voor de jon geren wat je wilt, maar als ze het van huis uit niet mee krijgen, dan is alles wat je gaat ondernemen tot nutteloosheid gedoemd." Kerken „Mogelijkheden om vrije tijd te besteden zijn er in Katwijk wel degelijk. Of ze benut wor den is een tweede. Er zijn wei eens mensen die zeggen: „er wordt niet genoeg gedaan", maar die zijn doorgaans slecht op de hoogte", zegt een aller minst pessimistische burge meester H. Duiker. „Cultureel is Katwijk straat arm", aldus een allerminst op timistische bioscoopdirecteur B. M. P. Kornet, die al zo'n dertig jaar in de badplaats woont. „Van 14 tot 25 jaar is de aange wezen leeftijd om zich te bekwamen door middel van studie", vervolgt de burgemeester. Hy vertelt dat de di verse avondcursussen van l.t.s., U.1.0. en Visserij school goed wor den bezocht. „Vorig jaar december hebben we een nieuwe leeszaal ge kregen en ik hoorde onlangs dat juist door de jeugd veel wordt ge lezen. De plaatselijk schaakver eniging heeft vorig jaar het initia tief genomen om de jeugd tot scha ken te brengen, waarbij de scholen werden ingeschakeld, en dat is aar dig aangeslagen." „Er is hier nog niet veel ver anderd sinds Op hoop van ze gen", meent de heer Kornet. „De narigheid op cultureel gebied is in de eerste plaats een gevolg van de zeetraditie. De meeste jongens moeten vroeg naar zee om geld te verdienen en dat is oen hard leven op die trawlers, meneer, de vis wordt duur be taald. bovendien trouwen de meeste Katwijkers al heel vroeg en dan komt er van culturele uitstapjes on studie niets meer." Er zijn in Katwijk ook mogelijk heden tot, zoals de burgemeester het uitdrukt, „tijdvulling". En de heer Duiker „ik doe hier en daar maar een greep" somt op: een wandelsportvereniging met drum band, de plaatselijke muziekvereni ging die binnenkort ook een jeugd- waar men altijd terecht kan voor gezelschapsspelen"En de burgemeester concludeert: „Als men wil en men heeft een hob by, kan men altijd onder dak worden gebracht." „Het vermaak wordt ln het alge meen hier tegengewerkt", meent de heer Kornet. „Je hebt hier geen ge zelligheidsleven. Het best bezocht worden de café's. Er wordt hier erg veel gedronken". „Een deel van de Jeugd", vervolgt de burgemeester, „is er op uit zich te ontwikkelen. Maar er zijn ook De zondagsrust wordt in Katwijk streng gerespecteerd op zondag kun je zelfs geen pakje sigaretten draaien, omdat de automaten leeg zijn of er een lap karton voor is geplakt. Maar op zondagavond is in de Voorstraat alle rust zoek. Dan schreeuwt, lacht, joelt, rent en stoeit de Jeugd even hard als op dinsdag- en zaterdagavond. Vele bewoners van de Voorstraat ontvluchten in het weekeinde het lawaai door by kennissen en vrien den elders in het dorp op visite te gaan. „Ik zou zelfs voor niks hier niet willen wonen", verklaart een politie-agent heel beslist. Agenten vind je 's avonds in het kleine stuk- Je Voorstraat altyd: doordeweeks twee en in het weekeinde zelfs vier. Zy moeten voorkomen, dat teveel ruiten worden gebroken en teveel vechtersbazen elkaar en anderen bezeren. Het Voorstraat-probleem is min der algemeen dan het hjkt. De Voorstraat is voor Katwyk niet het zelfde als de Steenstraat voor Lei den, de Lynbaan voor Rotterdam, de Stadsgravenstraat voor Ensche de, het Rembrandtplein voor Am sterdam en noem maar op. De Voorstraat is een traditie, een in stelling. B. M. P. KORNET geen gezelligheidsleven orkest in het leven zal roepen, de CJV „die hier erg veel doet" en de padvindery „waaraan veel gedaan wordt". „Behalve bijbelkringetjes en ker- keiyke verenigingen heb je hier geen tot uitvoeringen komend ver enigingsleven", zegt daarentegen de heer Kornet. Er is hier geen enkele toneelvereniging. Het Nutsdeparte- ment staat stop. Musica (een van de beide bioscopen red.) kan voor allerlei doeleinden worden gebruikt, maar dit gebeurt veel te weinig". Katwijk is een sportieve ge meente, vertelt de burgemeester verder. Voetbal is er erg popu- la (Quick Boys en Katwijk hebben tezamen Legen de veer tig elftallen). Er is een volley balclub en een gymnastiekver eniging.- En uitgaande van de Hervormde Kerk is er het Jeugdhuis in de Voorstraat jongelui die niets beter weten dan langs de weg te slenteren, en daar kan van alles uit voort komen. Ik zeg weieens by openingen en zo: Word lid van een vereniging, daar heb je meer aan voor jezelf en Je toekomst dan aan de Voorstraat." De Voorstraat, daar weet de bio scoopdirecteur ook van mee te pra ten. „Op zondagavond zitten er twintig mensen in de bioscoop, maar in de Voorstraat ziet het dan zwart van de mensen en zitten de café's stampvol." En dit is dan een van de wei nige punten waarover beide mannen het eens zijn: de jeugd kan beter ergens anders haar vrije tijd doorbrengen dan in de Voorstraat. Maar waar dan? Volgens de burgemeester is dat niet het probleem: de mogelijk heden zijn er immers. Volgens de heer Kornet is dat juist wel het probleem: de jeugd kan (of mag) zich toch niet elders ver maken? „Het is allemaal kerkelijke jeugd waar het om gaat", zegt de AR-fractievoorzitter. „De constellatie van de Kat- wijkse bevolking in aanmer king genomen, hebben de kerken hier een enorme ver antwoordelijkheid en die ver staan zij onvoldoende". Volgens de heer Parlevliet zjjn er drie partyen die door samen werking moeten trachten het pro bleem van de vrijetijdsbesteding van de jeugd (15-25 jaar) op te los sen: de ouders, de kerk en de plaat- seiyke overheid. „De ouders zyn in de eerste plaats verantwoordeiyk. Maar ook al om dat in vele gezinnen de vader uit hoofde van zyn beroep meestal af wezig is, ligt het hier niet zo een voudig. Naar myn mening heeft de kerk hier dan ook een byzonder grote taak." „Ik heb alle waardering voor het Jeugdwerk van de hervormde en gereformeerde kerk", aldus de heer Parlevliet, „maar hoe kryg je de jeugd er naar toe? Waar ik per soonlek voor zou zyn, is: dansen in die kerkelijke jeugdhuizen. Er is nu eenmaal vraag naar. Houden de kerken geen rekening met de wen sen van de jongeren, dan vervreem den zy de jeugd van zich". De ker ken doen wel het een en ander voor de jongeren, maar „door sa menwerking zou nog veel meer kun nen gebeuren". Cultureel centrum Een belangrijk punt vindt de heer Parlevliet de recreatieruimte. „Er zijn hier een paar jeugdhuizen, maar deze bieden onvoldoende ruimte. In samenwerking met de plaatseiyke overheid zou men een soort cultureel centrum moeten stichten". Verder zouden de drie partyen ouders, kerken en gemeente voorstellen en ideeën naar voren moeten brengen en daarby in het oog moeten houden wat in Katwyk zou kunnen gebeuren en wat gezien de plaatselyke omstandigheden en de geesteiyke instelling uitvoerbaar is. „Hier kan men ook rustig de vryetydsbesteding op zondag by be trekken". Een traditie? „Het volgend- de verhaal is mij, alweer enige tijd geleden, ter ore ge komen", vertelt burgemeester H. Duiker. „Een meisje zit rustig thuis, een boek te lezen of zo. En dan zegt haar moe der: Kind, wat doe je toch thuis? Waarom ga je niet naar de Voorstraat? Waar had ik je vader anders moe ten leren kennen?" De heer N. Parlevliet jr, fractie voorzitter van de AR. in de ge meenteraad, bevestigt het verhaal: „Als jongeren in de leeftyd van 15 tot 25 jaar thuis zitten, worden ze voor niet normaal versleten, dan moeten ze de straat op." De ouders van tegenwoordig schieten tekort. Dat is de mening van de burgemeester, ,,'s Avonds en vooral in de weekeinden moeten jonge .-en in die leeftijd de schutse en warmte van een thuis voelen. Comité De heer Parlevliet vertelt ook hoe het zou kunnen. In het bui tenland heeft men by voorbeeld overdekte rolschaatsbanen e.d. waar muziek en sfeer is. In Engeland wordt in lokalen waar de Jeugd wel kom is, alleen maar alcoholvrije dranken geserveerd; toch komt de jeugd er in groten getale. In Ierland is er zelfs in het kleinste dorpje al tyd wel een eenvoudig lokaal, waar de tyd wordt doorgebracht met al lerlei soorten amusement, o.m. dan sen, onder leiding van de kerkeiyke overheid. „Het zou m.i. aanbeveling verdienen", aldus de heer Par levliet, „een comité op te rich ten met vertegenwoordigers van de ouders, de kerken en de gemeente erin om deze proble men in Katwijk aan te pakken" F ia en Kniertje zien er alle bei uit als zestien, maar ze ze zyn pas veertien en der tien jaar. Zij vinden Katwyk gezellig, erg gezellig zelfs. Vooral de Voorstraat is zo gezellig. „We gaan er weieens stiekem naar toe", vertellen zij. Stiekem, want van hun ouders mag het niet. Daarom zitten ze 's avonds meestal noodgedwongen bjj el kaar thuis naar de televisie te kyken. „Maar we zouden lie ver naar de Voorstraat gaan om er heen en weer te lopen". Waarom die Voorstraat hen zo lokt? „Het is er druk", zegt Fia, „en je kunt er van alles doen". En „van alles" betekent dan in dit geval: „Met de jon gens praten en zo". En waar kan dat beter dan in de Voor straat waar op bepaalde avon den in de week tientallen, soms honderden jongens zyn om mee te praten en zo? Katwyk steekt andere gemeenten hiermee wel de loef af De Katwykse jeugd oordeelt in het algemeen toch opvallend mild over haar woonplaats, ook de jongeren die ander vertier prefereren boven de Voorstraat- „geneugten". Elly van der Plas („byna 19") bij voorbeeld zegt: „In het weekeinde is hier niet zoveel te doen, maar niet zoveel minder dan in de stad". Elly werkt op een kantoor. De avon den brengt zy meestal door met volleybal, televisie en Engelse handelscorrespondentie. Ook de kweekschoolleerling Piet van Duyvenbode (21) drukt zich voorzichtig uit: „Wat sport betreft is hier genoeg te doen, maar op ander gebied wordt het vertier wel wat afgeremd". Piet volleybalt eveneens in zyn vrye tyd. Gewoon niks Minder mild in hun oordeel zyn de haringpaksters Marrie Guyt (15) en Dikkie van de Mey (16) en de kantinejuffrouw Corrie van Duyn (15). „Er is niks te doen hier. Je kunt hier niet dansen. Avondjes voor jon geren zjjn er niet. Gezellige ge legenheden zjjn er niet". Wat ze dan 's avonds doen? „Gewoon niks. In de Voorstraat lopen. Maar dat is ook niet leuk als het koud Is". „My bevalt het hier prima, al kan ik begrijpen dat het 'swin^ ters hier voor sommigen te stil is", aldus de 21-jarige kwekeling Rien Buys. „Ik heb er zelf geen behoefte aan, maar ik weet wel dat vele jongeren hier graag een dancing zouden willen hebben". Op zaterdagavond pleegt hij met een stel vrienden over de boule vard te lopen, want „daar is al tyd wel gezelligheid". Gerda Paap (17), kapster, en Cobie van der Plas (18), in de huishouding, brengen hun door deweekse avonden degelijk door: Gerda met lezen en tv kyken en Cobie met lezen en tekenen. Op zaterdagavond gaan ze meestal dansen in Noordwyk. Maar 's zondags is Noordwyk voor hen, op ouderlyk gezag, taboe evenals de bioscoop. Eens in de week gaan ze naar judoles. Bei der wens: een gezellige gelegen heid met muziek en to^h niet duur. GERDA PAAP en COBIE v. d. PLAS idansen in Noordwijk In het café Jan Zuiderduin (22) heeft als visser heel weinig vry© avon den. Na twee weken varen is hy twee dagen thuis. „Als Je een meisje hebt, dan ga je die dagen naar je meisje, dat is lo gisch. Maar als je er geen hebt, dan is hier niks te doen. Er zyn hier bioscopen en café's maar voor de rest: wat valt er hier te doen? Je kunt als visser moei lijk lid worden van een vereni ging". Hy vertelt dat zijn meeste collega's hun twee vrye dagen dan ook in een café uitzitten om dan weer twee weken naar zee te gaan. „Te weinig te doen in Kat wyk". Dat is ook de mening van de kwekeling Dick Verloop (19). „Er moet veel meer wor den gedaan. Maar", zo voegt hy er aan toe, „by de jeugd be staat ook weinig belangstelling voor het jeugdwerk. Er is hier van alles geprobeerd, maar het slaat niet aan. De jongelui van tegenwoordig hebben overal kri tiek op, ik ben ook zo, maar zelf doen ze niks". Een oplossing? De gemeente moet er geld tegenaan gooien en bevoegde krachten aanstellen. Pieter van Duyn (20), van be roep timmerman, zit nu al byna twintig maanden in dienst. In de weekeinden die hy in Kat wyk doorbrengt, gaat hy naar de bioscoop of naar een café aan de boulevard of dansen, maar dan in Noordwyk of Lei den, want in Katwyk kan dat niet. „Er moet hier toch min stens een dancing zijn. Schan dalig is het. Zet dat maar ge rust in de krant". ]AN ZUIDERDUIN voor vissers niets te doen Zaterdag 25 november 1961

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15