Culturele afgelegen missies pionieren in gebieden van Mexico HERO ROZEBOTTEUAM „verse pltiK" Gesloten minister front tegen brokkelt af Hetfo /SER WEER Volk leert zichzelf te ontwikkelen Nu tijdelijk extra-voordelig! m Spijtoptanten in Tiveede Kamer richt 1 maart 1860 Donderdag 23 november 1961 Derde blad no. 30511 el (Van onze correspondente Marion Laudy) [et allereerste dat het toeristenoog in Mexico ontwaart zijn roonlijk de constrasten tussen aanzienlijke rijkdom en allerlei men van ellendige armoede. Hieruit wordt door vreemdelingen n vaak de haastige conclusie getrokken dat er sociaal chaotische - istanden e.d. heersen. Want de Europeanen die Latijns-Amerika zoeken, meten meestal met eigen maten en vergeten daarbij, dat t een ontwikkeling van eeuwen is geweest, waardoor zij nu het :ht menen te hebben hoofdschuddend de staat van zaken te oordelen in landen als Mexico waar zich dezelfde ontwikkeling enkele tientallen jaren moet voltrekken. legering iloet veel Jlaor het onderwijs atuurlijk moet een land, dat nog ,ar betrekkelijk kort bezig is mid- Wiwse toestanden te moderni- n, een ietwat chaotische indruk een, ook al ka-n dat land op eco- 0, lische en politieke stabiliteit wij- Wat niet wil zeggen, dat zich er de in diepe armoede, geisoleer- evende volksgroepen niet van tijd 1 tijd tekenen van onrust verto- Maar een regering als de huidi- in Mexico is zich dat wel be- t en er wordt veel gedaan om anks het gewelig tekort aan leer- n chten deze volksgroepen de lelijkheid tot zelfontwikkeling te :n. Ie Mexicaanse minister van On- i vijs, Don Jaime Torres Bodet, een Ipter, heeft de laatste jaren veel het onderwijs in de provincie in. Niet alleen wat normaal ilonderwijs betreft, maar ook het om volwassenen gaat in lie streken waar nog geen scho- zjjn voor de in te kleine gehuch- i verspreid levende en moeilijk «•[bereiken bevolking, pi aast de duizenden centra voor I betisering heeft Mexico nu 78 urele landelijke missies. Men zou oljook „reizende missies voor alge- onderwijs" kunnen noemen, tij zich met name op de opvoeding de volwassenen bevolking con- Ireert en de economische, culture- °Jtn sociale verbetering van de lan- jke gemeenten tot doel heeft, at deze missies met groot succes ;hken, komt vooral door het hun en te na bijgebrachte principe, zij minder vóór dan' wel mèt levolking moeten werken. De re- ig levert een minimum aan v iten en uitrusting, de bevolking ï'i t voor onderdak en andere hulp ;s [en enmoet bereid zijn door eigen inspanning, werk en t'i nisatie tot oplossing van haar ilemen en tot verbetering van de nsstandaard te komen. et handhaven van dit principe is rom van zo groot belang, omdat Voor aan de bevolking als het e de indruk wordt gegeven dat helpt. Wanneer dan de sies verder trekken, kunnen ze met een gerust hart doen, om- de bevolking, na het leren van de ndgrepen" tot eigen lotsverbete- i<[, dat proces nu zelfstandig kan Ttzetten. NaarKaua e hebben diverse van die in ac- zijnde missies bezocht, die uit «fe tot achttien leden bestaan. De er moet tenminste een onderwij- a akte hebben en vijf jaar in lan- *%ke scholen hebben gewerkt. Tot missie behoren verder een ver- r gster (mede voor het bijbren- van hygiëne), een maatschap- k werker, een muziekleraar, een wr voor plastische kunsten, voor lbouw, voor industrie, een meu naker, 'n meester-metselaar enz.) ïlangs bezochten we met twaalf jnsamerikanen en een expert de Verenigde Naties die werk- n is in het regionale centrum fundamentele opvoeding (Cre- een culturele missie in het g icht Kaua, dat in een tropische EJek ligt. De expert was een Frans- I, Pierre Lisse, wiens taak be- t in het trainen \an lieden uit Latijns-Amerika (en die op poli- sociaal of onderwijsgebied wer- in de methoden om inheemse handwerk en kunstnij- lid tot bloei te brengen, en begint langzamerhand en iaal in zich ontwikkelende lan- namelijk in te zien van economisch belang de huis- en industrieën zijn in vooral lan- a' ke streken. Zie Tunis bijvoor- Cl, waar professor Lisse als di- eur van een kunstinstituut de lijkse opbrengst van onder meer borduurwerken iin dat Hamidl van 454.000 franken dn vijf jaair verhoogde tot zes miljoen De groep van twaalf Latijnsame rikanen ging met zijn expert nu een stuk of acht culturele missies bezoe ken tot bestudering van het werk en succes van die missies om dan in een rapport advies over eventuele verbeteringen te geven. Primitief De leden van een culturele missie moeten hun persoonlijke eisen na tuurlijk op een minimum stellen. Zo zullen we nooit vergeten dat de vrou welijke leden van onze groep bij aankomst in het dorp met de palm- hutten met grote trots door dorpe lingen naar het enige net die dag afgemaakte! nuis van steen werden gevoerd. Stralend openden zij de deur en wij zagen twee lege ver trekken met een deurgat in de ach termuur waardoor men het groen van de jungle kon zien. Bestoft en vuil van de lange tocht hadden we maar een verlangen: ons wassen. „Kük eens". zeiden de dor pelingen, triomfantelijk een doek aan een touw optillend. En daarachter zagen we op de grond een heel klein emaillekommetje staan, van de maat waarin Voltaire zich placht te wassen en «onder water. Het water moest per emmer van de 600 meter verder liggende put worden ge bracht. Een latrine had Kaua nog niet Er waren een paar flinke haken in de kamermuren en daaraan hingen wij ons bed, ofwel onze meegenomen hangmat op, want in deze streken slaapt men in hangmatten. Aldus waren wij gauw geïnstalleerd. Maar zelfs gemis aan het meest primitieve comfort vergeet men door de intense en niet in woorden geuite dankbaarheid van de bevolking, die goed beseft dat de missies, hoewel geen geld of goederen, toch hulp brengen. Vlakbij de pomp op een leeg veld, dat later wel het plein van Kaua zal worden, stond een modem uitge ruste vrachtwagen voor bestrijding van het analfbetisme, met films ra dio, tape-recorder. Onder de blote he mel zaïten volwassen mannen en Voor de leesles in de open lucht wachten vrouwen en meisjes op hun onderwijzer. De witte, met de hand geborduurde tunieken zijn de typische dracht voor de Yucatan. vrouwen uit tekstboekjes op hun knieën te spellen. Elders was in een lokaaltje een „maestro" bezig met be hulp van zijn gitaar of viool jonge meisjes volksliederen te leren en erbij te dansen. Jongens waren on der de palmbomen Dezig met timmer werk, maakten een tafel en schot jes voor de toekomstige la trine. De leider van de missie zat inmiddels in het bos met andere jongens trompet te studeren, men had de indruk dat dadelijk een hoewel wat vals klinkende fanfare zou komen aangemarcheerd. De voorkeur voor de trompet in Mexico hangt samen met de typisch Mexicaanse volksmuziek, waarbij zangers door enkele trompetten, gi taar en een viool begeleid worden. Recreatie De culturele missies besteden veel aandacht aan alle vormen van recrea tie, als sport, muziek en dans. Dit doet men om verschillende redenen. Natuurlijk ook om volksmuziek en dans in ere te houden, maar meer nog omdat doormiddel van recrea- tiie-activiteiten een gemakkelijke toenadering tot het volk wordt ver kregen, dat zich soms zeer gereser veerd of afwerend toont. Hetgeen kan samenhangen met ondervonden teleurstellingen, dank zjj door voor malige regeringen gedane en niet nagekomen beloften. Verder legt men de nadruk op de recreatie om de bevolking te leren hoe zichzelf te amuseren (radio's be zit men in deze afgelegen streken niet». Want u kunt zich een voor stelling van het isolement van me nig dorp maken, wanneer u weet dat wij, om bij een bepaald gehucht te komen, onze vehikels moesten verla ten om in ons zwempak een half uur door moerassig gebied te wa den De recreatie-activiteiten beogen met name het ontwikkelen van sa menwerking. Want om samen te dansen en te musiceren is samen werking en organisatie nodig en een gevoel van mede-verantwoordelijk heid ontstaat. En dit te ontwikke len is naast- de feitelijke lestaak het voornaamste werk van de missies: het besef te wekken, dat met goede organisatie en samenwerking alles bereikt kan worden. Kaarslicht Het gebrek intussen aan zelfs de primitiefste voorlichting in Kaua en omstreken heeft tot gevolg dat na zonsondergang a-He werk gestaakt moet worden. Onze groep bracht was- lichtjes en kaarsen mee, die een ware sensatie verwekten, omdat ze een doorsnee van een vingerdikte hadden. Professor Lisse bekijkt het werk van een Mexicaanse hout snijder. Bij dit licht hurkten de inwoners van Kaua 's avonds in de open lucht bijeen, luisteren naar was missie leden him leerden. Professor Lisse een vindingrijk man sinds hij op een kameel in de Sahara met Ara bieren tegen de Duitsers vocht bracht hun aldus bij hoe zij een coöperatie konden oprichten, waar door artistieke produkten van kunst- nijverheidi er was b.v. een man die prachtige maskers maakte in de streek tegen behoorlijke prijzen aan de toerist verkocht konden wor den. Een idee dat de dorpelingen nu verwezenlijken. Hun dankbaarheid bij ons afscheid was aandoenlijk, en alle missies er varen dat. Op de laatste dag of freerden deze arme mensen ons een gebraden varkentje. Zij wikkelden dat in grote bananenbladeren zo dat het iin zijn eigen vet kon bra den en legden het boven een vuurtje in een gat in de grond dat als oven fungeerde. Na het verorbe ren van dit cadeau zongen zij en dansten voor ons. En onze sterkste indruk was, dat in Mexico niet „chaotisch", maar wel op veel verschillende niveaus wordt geleefd. Maar op al die niveaus gaat men in één richting: snel vooruit. VOORRANG: Alleen NEMEN als i» er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt. „Nijenrode" contra „Unitas" te Utrecht In Utrecht heeft zich gisteravond een studentenrel voorgedaan tussen de studentenvereniging „Unitas" en en ongeveer 100 leerlingen van het NOIB te Breukelen. Terwijl Unitas ter gelegenheid van het 10e lustrum een fakkeloptocht hield en een serenade bracht aan de rector-magnificus drongen de jon gelui van „Nijenrode" de sociëteit van Unitas aan het Lucas Bolwerk binnen. Volgens mededelingen van de zyde van Unitas hebben zjj daar een grote ravage aangericht. Onder meer zouden zij de gehele lustrumversie ring en de inventaris hebben ver nield. De Senaat, aldus de medede ling, heeft proces-verbaal laten op maken en overweegt verdere stappen te nemen. Van de zijde van het NOIB is ont kend, dat de leerlingen schade heb ben aangericht. Volgens het. NOIB hebben de leerlingen een voorbereide actie uitgevoerd in antwoord op het optreden van een aantal leden van Unitas, die vorige week een schild hebben ontvreemd van de roeiver eniging „Galjoen" van het NOIB, en de gebouwen en verblijven van Nij enrode hebben volgeplakt met lustrumplaatjes. De bedoeling van de actie van gisteravond was, het schild terug te halen. DaarDij is wel wan orde aangericht, doch geen vernie ling, aldus het NOIB. De Utrechtse politie heeft meege deeld, dat nog geen proces-verbaal is opgemaakt, aangezien de Senaat van Unitas eerst rechtskundig advies wilde inwinnen. H ROZEBOTTEtS Verfrissend, verkwikkend, ver rukkelijk. Met volop vitamine-C voor méér gezondheid in herfst en winter. Tijdelijk Hero Rozebotteljam (huishoudkwaliteit lesoort)van 98 ct voor 93 ct. Profiteer veel... neem 'n voorraadje in huis! Hero Jams zijn jams voor de fijnproevers! Voorhetzelfdegeld méér smaak. Beleid zal ruim en barmhartig zijn (Van onze parlementaire redacteur) De bespreking van de spijt optantenkwestie als deel van de begroting van Justitie heeft gisteravond in de Tweede Kamer geleid tot een uitzonder lijke gebeurtenis in het parle mentaire leven. Als blijk van afkeuring over het door minister Beerman terzake gevoerde be leid is namelijk van socialistische zijde een amendement op de begroting van diens departe ment ingediend om de salaris- post van de minister met één gulden te verminderen. Over het probelem van de zg. spijt optanten (de mensen, die in 1950 ge kozen hebben voor de Indonesische nationaliteit, maar nu uit Indonesië weg willen) heeft minister Beerman in het verleden reeds meermalen harde woorden te horen gekregen. Een jaar geleden nam de Kamer een motie van de KVP-er mr. Van Doorn aan, gevolgd door een nieuwe motie in juli j.l.waarin opnieuw op een soe peler toelatingsbeleid in Nederland werd aangedrongen. De tweede motie betreurde bovendien, dat de regering aan de eerste geen uitvoering had gegeven. De socialist mr. Daams meende gisteren dat de minister ook nu weer in gebreke was gebleven en daar het hier ging om mensenlevens zou de Kamer in haar overtuiging moeten volharden. „Voor ons is dit beleid onaanvaardbaar", aldus mr. Daams, „een verder ministerschap van mr. Beerman wijzen wtf af, wanneer geen wijziging komt in het beleid". Als blijk van afkeuring zou een prin cipiële korting van 's ministers sala ris een deugdelijk middel zijn, zo re deneerde mr. Daams ongeveer. In een motie zag hij nu geen heil. Over het amendement zou vanmiddag worden beslist. Geen gesloten front Het vrijwel gesloten front tegen minister Beerman, zoals dat vóór het zomerreces nog bestond, begon gis teren af te brokkelen. De grote voor man in de strijd voor de spijtoptan ten, de KVP-er, mr. Van Doorn, had thans heel wat minder bezwaren. Hij bleef het systeem en de normen van het toelatingsbeleid bestrijden, maar meende dat regering en Kamer in zake de toepassing niet meer zover van elkaar afstonden. Hij zag overi gens ook geen deugdelijk middel om de regering tot een ander systeem te dwingen. De minister zou tot 1 augustus 1962 de kans moeten krij gen om de laatste groep visumaan vragers toe te laten. Daarna zou de heer Van Doorn eventueel weer „met grimmigheid" optreden. Ook mr. Meuling (AR), ir. Van Dis (SGP), jkvr. mr. Wittewaall van Stoetwegen (CH) en mej. mr. Ten Broeke Hoekstra (VVD) gaven thans van een vrij milde gezindheid je gens minister Beerman biyk. Wel waren er klachten, dat de toelating nog te langzaam gipg. Het is onver antwoord de betrokkenen in Indo nesië te lang in martelende onzeker heid te laten, aldus de liberale spreekster. Mr. Meulink vond, dat er geen prestigekwestie tussen regering en Kamer mocht ontstaan en jkvr. Wittewaall, geestverwante van de mi nister, wees erop, dat het hier ka binetsbeleid betreft en dat de CHU niet bereid is dit af te keuren. Ka mer en kabinet zouden in gemeen schappelijk overleg de in nood ver kerende mensen dienen te helpe-v de regeringstafel?" zo vroeg hij. Mr. Beerman heeft de gestelde vragen niet verstaan, niet genoteerd, niet beantwoord. De richtlijnen zijn niet verruimd. Er zouden slechts 800 visa zijn afgegeven in plaats van de be oogde 2400. De minister zou hebben gepoogd de Kamer onjuist voor te lichten. Hij zou een aantal gunstig I luidende adviezen van de desbetref fende adviescommissie niet hebben gevolgd. By de replieken noemde mr. Daams enkele mededelingen „bezij den de waarheid". Een geestverwant van de heer Daams, mr. Kranenburg, meende, dat de laatste motie-Van Doorn een opzegging van vertrouwen „op termijn" betekende. Het woord „be treuren" in deze motie mocht volgens hem niet worden ontkracht. In het belang van het parlementaire stelsel zou de Kamer aan haar standpunt moeten vasthouden. Verweer minister Op enigszins verbeten toon heeft minister Beerman zijn beleid (tevens kabinetsbeleid) verdedigd. De toela ting van spijtoptanten moet worden gezien tegen de achtergrond van het beperkte opnemingsvermogen van ons land. De bewindsman verwees naar zijn ambtsvoorganger, prof. Samkalden die een minder ruime politiek zou hebben gevoerd. Met klem wees minister Beerman de ge dachte af, dat het regeringsbeleid te weinig humaan zou zijn. Wel moe ten er richtsnoeren bij de toelating zijn: een bepaalde vorm van nood en een zekere band met Nederland. Men onderschatte de aanpassings moeilijkheden bij deze uit Indone sië komende mensen. Minister Beer man zei. dat thans 2327 personen zijn toegelaten in plaats van de oor spronkelijke 2400. De adviescommis sie zal met twee leden worden uit gebreid om de toelatingsprocedure te versnellen. Het beleid zal ruim en barmhartig zijn. De bewindsman slaakte de hartekreet, dat de ministers van Justitie vaak het mik punt zijn geweest van kritiek op het vreemdelingenbeleid, waarvoor even wel de richtlijnen door de minister raad zijn vastgesteld. Ten slotte zei minister Beerman nog, dat hij de tweede motie-Van Doorn niet beschouwde als een af keuring. Wel betreurde de Kamer het niet uitvoeren van de eerste motie maar daarna sprak ze een wens uit inzake het vervolgens door de (zelf de) minister te voeren beleid. Bo vendien als de Kamer werkelijk haar afkeuring had willen uitspre ken, zou er hoofdelijk moeten zijn gestemd, om de verantwoordelijkhe den voor een kabinetscrisis vast te leggen, aldus minister Beerman. De motie, die dus slechts een wens uit drukte, werd destijds zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Fel waren daarentegen de klach ten van mr. Daams. „Zat in juli wel een Nederlandse minister achter Preken koud en wetenschappelij k Tijdens de vergadering van de Wereldraad van Kerken, die in Nieuw Delhi wordt gehouden, heeft dr Klaus von Bismarck, directeur van de Keulse radio-omroep, gisteren ge zegd, dat de preken, die in de ker ken worden gehouden, soms koud en wetenschappelijk zijn alsof zij re kenkundige of natuurkundige vraag stukken behandelen. De kerkelijke activiteiten onder de arbeiders zouden moeten worden ge steund als een middel om de socia listische ideëen van vakbonden te be strijden, aldus Von Bismarck. De Indiase dominee mr. Matthew drong erop aan, dat de kerken een milde houding zouden aannemen te genover de noodzaak van politieke compromissen, zelfs wanneer men corruptie in een politieke partij zou moeten aanvaarden. Het accent moet niet liggen op het zichzelf rein en onbesmet houden, doch op de vraag hoe men zo effectief mogelijk de gemeenschap kan dienen, aldus Matthew. Volgens de eerste commentaren in Vaticaanstad over de conferentie in Nieuw Delhi beschouwen de rooms- katholieken met begrip de „poging tot herstel van de verloren eenheid". ZOEKEN NAAR EENHEID De werkzaamheden van de Raad van Kerken in Nieuw Delhi zijn gis teren voortgezet met de behandeling in commissies van de tijdens de openbare zitting besproken rappor ten. Na het rapport van Sittler, hoogleraar in de systematische theo logie in Chicago, ontstond een dis cussie over de positie van de kerken ten opzichte van het vraagstuk van het zoeken naar eenheid. Sittler keer de zich tegen het theologisch dualis me. Hij acht het de taak van het huidige tijdperk een „kosmische' theologie uit te werken, die de ver lossende macht van „Christus voor de hele schepping omvat. Prof. De l'Espine van de prote stantse theologische faculteit in Ge- nève drukte de wens uit speciaal de doctrine te doen bestuderen, want meer dan de getuigenis en de werken is het het geloof, dat alle christenen onder een vaandel brengt. Aartsbisschop Johannes van de Russische Orthodoxe Kerk in Ber lijn zei dat ieder al het mogelijke doet om de gewenste eenheid te be reiken. Resultaten in het Kanaal slechter Acht vaartuigen zorgden woens dag in IJmuiden voor een aanvoer van 3.686 kisten vis. Er waren 630 kisten schelvis, 485 kisten wijting, 265 kisten gul en kabeljauw, 295 kisten kool vis, -.405 kisten haring, 90 kl. kistjes haring, 55 kisten makreel. 220 kisten haai en poon, 100 kisten schol, 10 kisten tarbot, 100 kisten diversen, 555 stuks stijve kabeljauwen en 65.000 kilo tong. Het was goed weer. Het aantal schepen om de Noord aanmerkelijk verminderd als gevolg van de slechte uitkomsten. De meeste zijn naar het Engelse Kanaal gegaan. Om de oost deden de loggers en grotere kotters trekken van 70 tot 80 kilo tong. 15 tot 20 kilo tarbot en 3 tot 4 manden andere vis. Op 54 graden noorder breedte waren de resultaten per trek 100 tot 120 kilo tong. 10 tot 15 kilo tarbot en 1 tot 2 manden andere vis. De kustvissers meldden trekken van 40 tot 50 kilo tong, 5 tot 10 kilo tar bot en 3 tot 4 manden andere vis. In het Kanaal waren de resultaten nu minder. De dagvangsten varieerden van 50 tot 200 kantjes haring. Ook nu hadden de schepen weer veel last van kapotte netten. Voor de donderdagmarkt stonden o.a. genoteerd de Francina KW 153 met 900 kisten vis en de Ada VL 7 met 1.105 kisten vis. Het torentje van de Scheve- ningse Pier is bijna gereed. Een dezer dagen is de bekisting ver wijderd, zodat men een goede indruk kan krijgen van de wen teltrap aan de buitenzijde.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5