Ik doe er altijd een sigaartje bij... PANTER Heistelling stort in: twee meisjes gedood Verantwoorde gezinsvorming BENDER l Streekbij eenkomst Nederlandse Ij Chr. Vrouwenbond in Leiden bij voorkeur SENORITAS Scholieren zien instructieve film over Ned. Nieuw-Guinea Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 november 1961 Tweede blad no. 30511 De afdelingen Leiden-Centrum, Leiden Z.W.. Koudekerk a. d. Rijn, ij Leiderdorp, Voorschoten, Wassenaar, Noordwyk-Binnen en Noordwijk aan Zee van de Ned. Chr. Vrouwenbond hielden gisteravond in de foyer van de stadsgehoorzaal een druk bezochte streekvergadering. Ds. W. v. d. Linden en dokter H. A. den Duyn, beiden uit Den Haag, spraken deze avond over „Verantwoorde gezinsvorming", een door het hoofdbestuur van de N.C.V.B. opgegeven onderwerp. Daar mevr. A. Rietmulder-van dig als lichamlijk, zonder daarbij Cittert, presidente van de afdeling Voorschoten door ziekte verhinderd ff£Ls. berustte de leiding van de avond ditmaal geheel in handen van mevr. A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg, iresidente van de afd. Leiden Cen- rum. Na een korte medidatie, die ge volgd werd door zang van het koor van de afd. Leiden-Centrum o.l.v. de heer Arnoldus en declamatie door mevr. G. A. v. Seters-v. Gerven, opende de presidente de avond met een hartelijk woord van welkom, waarin zij zich in het bijzonder richtte tot. de beide sprekers en haar vreugde uitsprak over de grote be langstelling, die de leden van de af delingen voor het te behandelen on derwerp toonden. HUWELIJK INSTELLING VAN GOD. Ds. Van der Linden, die het onder werp van de theologische kant bena derde, legde allereerst ae nadruk op het feit, dat het huwelijk de meest intieme gemeenschap op aarde vormt en een instelling van God is, waar over Hij zijn glimlach laat gaan. In het huwelijk staan twee christen mensen tegenover elkaar, die samen de verantwoording dragen en ieder voor zich, niet zichzelf, doch de an der als de eerste persoon dient te beschouwen. Voor een goed huwelijk kunnen voorhands geen vaste nor men worden vastgesteld, daar twee geheel verschillende mensen, zowel wat hun wensen, verlangens en „structuur betreft, samen een gemeen schap aangaan en de gevolgen hier- van samen dienen op te lossen. Wel kan primair worden gesteld, •Teldus spreker, dat voor een goed «huwelijk beide partners elkaar steeds Jjweer met een allesoverheersende lief- de dienen te zoeken zowel zielkun-. in de eerste plaats te denken aan de voortplanting. Nadat spreker uitvoe rig de eigen verantwoordelijkheid in de vorming van een groot of klein gezin had belicht, schonk hij eveneens aandacht aan de heden daagse huisvesting, de oorlogsspan ningen, de kleine (nieuwbouw) be huizing en soortgelijke factoren, die het veelal nodig maken het ego uit te sluiten en het niet kinderen krij gen als normaal te rekenen of als eis te stellen. Hiervoor moeten man en vrouw met het cog in Gods oog in gebed en geloof samen beslissen, aldus spreker, die de onthouding van de gemeenschap tussen de huwelijks partners afwees als zijnde iets ab normaals. PROBLEMEN ROND GEZINSVORMING. Dokter Den Duyn stelde voorop, dat voornamelijk om de reeds door ds. v. d. Linden genoemde redenen, t.w. het gebrek aan woonruimte, huis houdelijke hulp e.d. ook in chris telijke gezinnen de problemen rond de gezinsvorming zeer belangrijk zijn geworden. Als niet genoemde, doch niet te verwaarloze factor inzake de bevol- In memoriam mr. dr. L. Sprey Voor de aanvang van de civiele iizitting van het Leids Kantongerecht 0 heeft de kantonrechter, mr. W. de Koning, enige gevoelvolle woorden gewijd aan de nagedachtenis van mr. dr. L. Sprey, die sinds 1950 kanton- 3 rechter-plaatsvervanger te Leiden x was. De kantonrechter noemde het Sjheengaan van mr. Sprey een smar telijk verlies voor het Leids Kanton gerecht, dat op deze uiterst bekwame jurist nooit tevergeefs een beroep deed, wanneer zijn diensten als kan- tonrechter-plaatsvervanger nodig wa- u ren. „Met mr. Sprey is een zeer p rechtschapen en beminnelijk mens a heengegaan en zijn nagedachtenis 5 zal door het Leids Kantongerecht 1 steeds in ere worden gehouden", al- i,dus mr. De Koning. Hierna namen Ijde aanwezigen op zijn verzoek staan de één minuut stilte in acht. ,J\I. B. van der Klugt lid Leidse raad De heer M. B. van der Klugt, die ln de vacature van de heer A. van 8 Dijk (K.V.P.) is benoemd tot lid dvan de Leidse raad, heeft deze be is noeming aangenomen. In de zitting ran maandag a.s. zal zijn geloofs brief worden onderzocht- De heer Van der Klugt werd ln 130 in Leiden geboren. Onder meer iieeft hij verschillende cursussen in •ace textielbranche gevolgd. Sinds 1948 ^is hij werkzaam in het bedrijf van ;ijn vader. In 1953 werd hij gekozen tot voor- itter van de plaatselijke afdeling •an de r.-k. j onge-middenstanders- vereniging. Ook vond. men hem be leid het voorzitterschap op zich te lemen van de afdeling van de jonge renorganisatie der K.V.P. Hij was leider van de fractie in het plaat- lelijk jeugcLparlement. Indiien tegen zijn toelating geen m jezwaar bestaait, zal de heer Van der 1! Klugt ln de zitting van 18 december lf worden geïnstalleerd als lid van de ijraad. ZONDAGMORGENBIJEENKOMST B.K.-WERK De Bijbel is alleen reeds als boek lf en belangrijk bezit. Niemand kan - :eggen: de Bijbel ligt buiten mijn lereik want de Bijbelgenootschappen 1' org en reeds tientallen jaren, dat .c, eder, over de gehele wereld, in eigen J] aal, een Bijbel kan verkrijgen. [C Het Bijzonder kerkewerk van de leidse Hervormde Gemeente stelt ilt a.s. zondagmorgen centraal in -de Stadsgehoorzaal - ingang Aal- narkt 7 - door een uitstalling van lij bels, beschikbaar gesteld door het led. Bijbelgenootschap. Een filmstrook zal laten zien, dat le Bijbel een wereldboek is. En een loek voor iedereen. Dr. P. L. Schoonheim zal in een torte toespraak de vraag beantwoor- ien: Krijgen wij het Evangelie wer- telijk cadeau? Mej. E. Bongers en mej. A. v. d. lent - viool en piano - zullen deze lamenkomst muzikaal opluisteren. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacob Johannes, zn van D. N. ZuiJ- lerduin en H. Y. Aukema; Huibert ïendrlk, zn van J. F. Ponssen en A. C. 'ouw; Harold Ripko, zn van J. C. H. )rost en E. Wijntjes, Slbold Hendrik 'ranciscus, zn van W. van Iterson en Penseel. OVERLEDEN A M Zwetsloot, 66 Jaar, wed. van J. P. van Vliet. kingsgroei wees spreker terloops op de daling van de kindersterfte, die 59 jaar geleden 50 bedroeg en he den ten dagen slechts 5 in het eerste geboortejaar. Dat de kinderbe perking een uitvloeisel zou zijn van een morele verwording een veel geuite klacht was volgens spreker volkomen onjuist, daar de statistiek uitwees, dat in alle kringen der be volking een bewuste gezinsbeperking wordt nagestreefd cn zeer grote ge zinnen hoe langer hoe meer tot de zeldzaamheden gaan behoren. Ook achtte hij het bepaald on juist om in de geboortebeperking iets onnatuurlijks te zien. De mens neemt immers dagelijks op allerlei gebied de nodige voorzorgsmaatregelen, zon der in zijn verantwoording tot God ook maar iets te kort te schieten en waarom, zo vroeg spreker zich af, zou dit ook niet op het. seksuele ter rein kunnen geschieden. Het maar al te vaak aangehaalde „weest vruchtbaar" (Gen. 28) zag spreker meer als een zegengebed bij onvruchtbaarheid, dan als een uit spraak t.a.v. van de quantiteit van de nakomelingen. Is het Gods wil, dat een moeder steeds maar kinde ren moet baren, dus niet tot rust- komt en derhalve maar al te vaak niet in staat is haar reeds bestaand aantal kinderen een geestelijk ge zonde opvoeding te geven, of mag een en ander door de mens zelf wor den bepaald? Spreker was overtuigd van het laatste, al zal dit door zeer velen niet zonder schuldgevoel wor den geaccepteerd. Hierna stond hij nog wat uitvoeriger stil bij de geva ren verbonden aan een algehele en een periodieke seksuele onthouding en het gebruik van bepaalde preser vatieven. Tot slot van zijn betoog, sprak dokter Den Duyn als zijn over tuiging uit, dat een verantwoorde ge zinsvorming als het ware een ver bond is tussen Gods voorzienigheid en menselijke verantwoordelijkheid. Ned. Bond van Oud-strijders De opkomst van de leden van de Ned. Bond van Oud-strijders en d ragers van het Mobilisa tie-kruis was gisteravond bijzonder groot. En dit was begrijpelijk. Het bestuur had hen n.l. uitgenodigd om weer eens samen te komen in een vertrouwde omgeving, t.w. de Morspoortkazerne. Het is een gezellige con tact avond ge worden. De wnid. Voorzitter, dr. P. H. Pott, hield een inleidend praatje over een Nederlandse avontuur in het leger van de Grootmogol in 1658. Het bleek de Hollander Wil lem Verstegen te zijn, die door zijn optreden een hoge functie wist te bezetten en van zijn belevenissen nauwkeurig aantekening had gehou den in zijn zakboekje Met zeer veel moeite zijn deze aantekeningen ont cijferd. waardoor men een schat van historische gegevens wist te verza melen. Het zakboekje is thans in het bezit van het Rijksmuseum van Volkenkunde. Bij de behandeling van de huis houdelijke zaken werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om het bondsorgaan ,,De Trom" weer te doen verschijnen. In verband hier mede werd besloten over te gaan tot een geringe contributieverhoging. Vijf nieuwe leden traden deze avond tot de Bond toe. OUD-STADGENOOT AANVAARDT TOPFUNCTIE IN AMERIKAANSE INDUSTRIE Onze oud-stadgenoot, dr. J. J. Her mans, vroeger verbonden aan het Anorganisch Chemisch Laboratorium te dezer stede, is benoemd tot hoofd van de wetenschappelijke staf bij Chemstrand Research Center, Inc. te Durham (North-Carolina) Dr. Hermans, die in 1958 naar de Ver. Staten vertrok, was daar o.a. werkzaam als directeur van het Cel- lulose-onderzoek-instituut te Syracuse (New York) en als gasthoogleraar te Toronto. Twee trekkers met oplegger reden gistermiddag omstreeks kwart over twaalf achter elkaar op de Kanaalweg in de richting Hoge Rijndijk. De chauffeur van de voorste wagen, die uit Rijssen afkomstig was, bemerkte op een gegeven moment, dat een op staand stuk ijzer van de opleg ger omhoog gewerkt was. Om dit euvel te verhelpen bracht hij zijn wagen aan de rechterkant van de weg tot stilstand. De chauffeur van de wagen die ach ter hem reed bemerkte deze manoeuvre te laat, tengevolge waarvan hij met zijn wagen in volle vaart tegen zijn voorganger reed. De schade was aanzienlijk, zoals de foto toont. De achterste trekker werd volkomen vernield. De ravage was zo groot, dat de Kanaalweg een tijd lang voor alle verkeer gestremd was. In het bekende rode blik Voor St. Nicolaas in een leuk surprise-carton Gistermiddag omstreeks kwart over een zijn aan de Brouwersdijk by de Nicolaas Beetsstraat te Dordrecht 2 heistellingen ingestort. Twee meisjes de 7-jarige Neeltje Gerritsen en de 10-jarige Wilhelmina Lamberta Hoff man uit de Nicolaas Beetsstraat zijn daarbij om het leven gekomen. De twee kinderen liepen in de brandgang achter hun ouderlijk huis, toen de grootste van de twee heistel lingen het begaf. Twee stalen palen Vliegtuigongeluk in Brazilië: 52 doden Bij Campinas op 400 km ten westen van Rio de Janeiro is vandaag volgens het Braziliaan se persbureau Meridionale een Comet-4 van de „Aerolineas Argentina" neergestort. Alle 52 inzittenden 40 passagiers en 12 bemanningsleden zouden om het leven zijn gekomen. Het toestel was op weg van Buenos Aires naar New York en had een tussenlanding gemaaktt in Campinas. Het zou drie minuten na de start ontploft en in brand gevlogen zijn. Leidse tuiniers ontvingen prijzen De Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbon den" heeft gisteravond in de zaal van café „Aniba" onder grote belangstel ling haar maandelijkse ledenbijeen komst gehouden, die ditmaal voor een groot deel in het teken stond van de uitreiking der prijzen, behaald bij de gehouden wedstrijden. De voorzit ter, de heer J. H. Smit, opende de bijeenkomst met een hartelijk wel komstwoord, in het bijzonder gericht tot de ere-voorzitter van „D.E.V.", de heer J. Jonker, die bereid werd ge vonden de prijzen aan de gelukkige winnaars uit te reiken. Na de notulen en enkele bestuursmededelingen, was het woord aan de heer Jonker, die in een korte toespraak de aanwezigen nog eens met nadruk wees op het grote nut, dat van het tuinieren en het houden van wedstrijden uitgaat als onderdeel van een passende vrije tijdsbesteding. Mede omdat de jaar lijkse wedstrijden worden georgani seerd met het doel de leden tot het kweken van zeer hoogwaardige pro- du kten te activeren, sprak hij de hoop uit, dat de deelname aan de eerstkomende wedstrijden groot zal zijn. Hierna reikte hij de prijzen aan de winnaars uit. De uitslagen werden Tuinwedstrijd1. P. Meijers, 80Vz pnt. (wisselbeker); 2. G. den Daas, 78 pnt (wisselplaquette). Volkstuinen: 1. K. G. Korenhof. 75% pnt (wissel beker). Kweekwedstrijd: 1. M. Lage- veen 27 pnt (wisselbeker); 2. W. F. v. d. Leek. 26 pnt (wisselplaquette). Dahliawedstrijd (groepen)1. A. Hof man, 28 pnt (wisselbeker)2. W. F. v. d. Leek, 27 pnt (wisselplaquette). Dahliawedstrijd (6 stuks)1. A. Hof man, 27 pnt (plaquette). Perenkweek- wedstrijd (6 stuks): 1. A. Hofman (plaquette). Na de pauze hield de heer H. F. Roman een interessante causerie over het natuurschoon van Noordoost- Twente toegelicht met een groot aan tal zelfvervaardigde fraaie kleuren dia's. De heer Roman nam hierbij de aanwezigen in gedachten mee op enkele wandelingen door het land tussen de Regge en de Dinkel met o.m. een bezoek aan de mooiste plek jes in de omgeving van Tubbergen en Ootmarsum. Met de gebruikelijke verloting van ingezonden eigen gekweekt materiaal werd deze geslaagde D.E.V.-avond besloten. Onze stadgenoot, de heer A. J. Bazuin, is aan de Techn. Hogeschool te Delft geslaagd voor het prop. examen voor civiel ingenieur. Uw piano-aankoop vereist grote zorg. Die zorg wordt gewaarborgd door ons ervaren advies bij Uw keuze uit talrijke voortreffelijke merken zo als Ibach, Steinway en vele anderen. deskundig in klank Bef of schrijf om onze foto-brochure or, 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam „Tussen hemel en moeras" leven in deze eeuw van de ruimtevaart nog duizenden mensen in het stenen tijdperk :de Papoea's in de nauwelijks door blanken betreden en voor een belangrijk deel nog niet in kaart gebrachte binnenlanden van Nieuw-Guinea. Uitgestrekte gebieden van dit eiland, tweemaal zo groot als Frankrijk herbergen nog stam men, van wier bestaan we ternau wernood en van wier zeden en ge bruiken we vrijwel niets afweten. Advertentie GERO ZILV1UM ^ey'e *25rinkó Edelsteenkundige F.G.A. Breestraat 114c Onze oud-stadgenoot mr. W. J. Slagter, benoemd tot gewoon hoog leraar aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam zal op donderdag 7 de cember in een openbare senaatsver gadering in de aula van de hoge school met een rede zijn ambt van gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht en het handelsrecht aanvaar den. De documentaire dm kleuren „Tus sen hemel en moeras" het resul taat van een Frans-Nederlandse ex peditie dwars door Nederlands Nieuw-Guinea waar het grenst aan het Australische deel is dan ook daarom zo belangwekkend, omdat het ons veel leert over de bevolking, een Nederlands gebiedsdeel dat op dit moment een belangrijke rol speelt in de internationale politiek. Pierre-Dominique Gaisseau's vrij moedige en soms zelfs spannende documentaire werd gisteren voor de leerlingen van het VJh.m.o. en van daag voor die van uJ.o. en u.t.s. in het Lido-theater vertoond. In het voorprogramma draaide „De lage landen", een knappe docu mentaire. eveneens in kleuren, van George Sluizer over de eeuwenlange strijd van de Nederlander tegen het water. De voorstellingen waren georgani seerd door de commissie jeugdvoor stellingen van de Leidse Volksuniver siteit K. en O. en de Leidse Jeugd Actie. Prins Bernhard opende Wijnkopersgildehuis Amsterdam is een museum rijker. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft Prins Bern hard gistermiddag in de Koestraat in het hart van de oude stad het gerestaureerde Wijnkopersgildehuis geopend en daarmee tevens het in dit kostelijke 17de eeuwse gebouw ondergebrachte wijnmuseum en het medisch-farmaceutisch museum. RIJVERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. kwamen op een houten schuurtje te recht, waar de kinderen juist voor stonden. Dodelijk gewond werden ze eronder vandaan gehaald en ijlings naar het ziekenhuis vervoerd, waar ze bij aankomst bleken te zijn over leden. De kleinere stelling, die aan de andere kant van het bouwterrein was opgesteld, ging eveneens tegen de grond en kwam op de Brouwers- dijk terecht, waar voorbijgangers zich nog bijtijds uit de voeten konden maken. Over de oorzaak van het tra gische gebeuren kon de politie ons nog niets meedelen. Arbeidsinspectie en bouwpolitie zijn nog druk bezig met het onderzoek. Gistermorgen om 10 uur zou aan de Brouwersdijk de eerste paal wor den geslagen voor de bouw van 27 woningen. Toen de hei-installatie ha perde en de heiers tot driemaal toe hadden geprobeerd het euvel te ver helpen, had de wethouder Neerings de eerste paal symbolisch geslagen. Tegen het middaguur was de hei installatie in orde. Om 1 uur, na de schaft, sloegen de heiers de eerste paal, die zonder moeite de grond in ging. Voor de volgende moest de hei stelling iets worden verplaatst. Waarschijnlijk is tijdens deze han deling op het hobbelige terrein een sluiting gebroken. Het volgende mo ment zagen de arbeiders de heistel ling kantelen en op de twee houten schuurtjes neerstorten met het ge noemde tragische gevolg. NIEUWVEEN Hevige botsing Gistermorgen omstreeks 7 uur. had op de W. P. Speelmanweg nabij de staanplaats voor woonwagens, een ernstige aanrijding plaats. Een per sonenauto. bestuurd door een inwo ner uit Nieuwkoop, raakte door de een of andere oorzaak, mogelijk een springende band, de macht over het stuur kwijt met het gevolg dat de auto met een tamelijk hoge snel heid tegen een op het woonwagen- terrein staande vrachtauto smakte. Da.arna kwam de auto op de weg tot stilstand. De bestuurder was uit de wagen geslingerd en lag onder de gekantelde auto. Op advies van dok ter Van Dongen werd de man naar het Aoademisch Ziekenhuis te Lei den vervoerd. Hij had inwendige kneuzingen en hoofdwonden opge lopen. De vrachtauto werd zwaar bescha digd de personenauto totaal ver nield. Reëel commentaar in Brits blad over affaire-Staphorst Het Britse zondagsblad „Sunday Express", dat een oplage heeft van circa 4 miljoen, heeft een hoofdar tikel gewijd aan de Staphorster af faire. waarin het zegt, dat de Stap- horsters misschien extreem zijn ge weest in hun optreden, maar dat de andere extreme houding van volko men onverschilligheid betreffende de openbare moraal, evenmin te verde digen valt. Het blad zegt: „...Hier hebben wij (in Staphorst) een gemeenschap, die het particuliere leven van elk van haar leden beschouwt als een zaak van publiek belang. Dat heeft ons verbaasd en geschokt". „Het is het diametraal tegenover gesteld aan de houding, die heden ten dage mode is. Vandaag de dag wordt in Groot-Brittannië algemeen aanvaard, dat de moraal van de in dividu niemand aangaat, behalve de individu zelf. Doe wat je wilt. zolang Je geen schade aanricht. Dat is de moraal, die gepredikt wordt door onze den kers van vandaag. .En toch. Is het resultaat daar van minder belachelijk of ongeluk kig dan het andere uiterste van Staphorst? Kunnen wij werkelijk trots zijn op het aantal onwettige geboorten en de venerische ziekten. En op de cijfers betreffende dronkenschap on der jonge mensen. Kunnen we werkelijk zeggen, dat de verschrikkelijke toeneming van gewelddaden of zelfs onze huidige nationale apathie en ons minder waardigheidscomplex, niets te ma ken hebben met deze mentaliteit van laat-maar-waaien of met de zoge naamde liberale moraal?" „Niemand zal willen terugkeren naar de brute rechtzinnigheid van de Calvinisten in Staphorst. Maar kunnen wij niet trachten een mid denweg te vinden tussen tolerantie en maatschappelijke gezondheid?" Vandaag zou de belangrijkste caisson voor de grote boogbrug over de Maas de zgn. Brienen- oordbrug, op de juiste diepte aanlanden. Deze brug vormt een belangrijk kunstwerk in Rijks weg nr. 16.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3