WILLEM II WILLEM II VAN TRISTAN DA CUNHA NAAR KAMP IN SURREY BINNENKORT IN AUSTRALIË ALGEMENE VERKIEZINGEN niemand de deur uit zonder een ontbijt Sprong van n eenzaam eiland naar de twintigste eeuw. Arbeiderspartij spant zich in om de coalitie van de boeren en de liberalen te verslaan EXTRA SENORITAS Aanpassing geschiedt sneller dan men wel verwacht had Opgfeflclit 1 maart 1860 Dbnderdaig 23 november 1961 Vijfde blad no. 30511 (Van om* correspondent In Sydney) Op 9 december a.s. gaat Australië ter stembus voor zowel ver kiezing van leden der Tweede Kamer als van de helft der Eerste Kamer. De Arbeidspartij, onder, leiding van de vroegere minister Arthur Calwell (die in 1949 Nederland bezocht, toen hij zijn immigratieplan was begonnen) hoopt op een overwinning, die de coalitie regering van liberalen en boeren uit het zadel zal wippen. In de Senaat (60 leden) bezetten de regeringspartijen (liberalen en boeren) 32, de Arbeidspartij 26 en de Democratische Arbeids partij twee zetels. In de Tweede Kamer (122 zetels) is de ver houding: liberalen 58, boeren 19, Arbeidspartij 45. Mogelijkheid van regeringsnederlaag is wel verminderd De liberale minister-president Ro bert Menzies zit sinds 1949 op het fluwelen kussen. Of de Arbeidspar tij veel kans heeft de leidsels van het bestuur over te nemen, is een vraag, die moeilijk direct valt te be antwoorden. Een onderzoek van de openbare mening heeft aangetoond, dat de po pulariteit van Menzies, ondanks zijn in november van het vorig jaar ge troffen straffe kredietbeperkende maatregelen (die financieel bekeken wellicht nodig waren, maar econo- feiisch bezien grote werkeloosheid ihebben veroorzaakt), aanvankelijk isterk was gedaald, doch nu toch iets Is toegenomen. Dit wil niet zeggen, dat de kans op een nieuwe overwinning van Men- ries is vergroot, maar wel, dat de mogelijkheid van een regeringsneder laag is verminderd. Bjj de vorige al gemene verkiezingen (in november 4958) kreeg de regering in de Se- tfliaat 110.000 stemmen meer dan de Mrbeidsparty, en in de Tweede Ka- timer rond 175.000 stemmen meer ;(er werden ruim vijf miljoen stem- ftnen uitgebracht). Een ommekeer is dus een kwestie van een paar hon derdduizend stemmen. Achterdocht De arbeidspartij heeft echter te Vechten tegen achterdocht, die ver- oorzaakifc wordit dioord&it die commu nisten openlijke of verborgen steun Verlenen, het zy rechtstreeks het zy via de vakbonden. De Arbeidsparty heeft lang niet altyd overtuigend aangetoond dat zy die steun schuwt. De communisten hebben de kiezers overigens openlijk geadviseerd hun zogenaamde secundaire voorkeurstem UW te brengen op de Arbeidsparty eh rechtstreeks op de Arbeidspartij te stemmen in districten, waar geen communistische kandidaat is. Wan neer de Arbeidspartij aan de macht bomt. dan heeft zy daarbij dus steun gehad van communisten. Het kiessy steem in Australië maakt een derge lijke ongewenste toesband mogelijk. Voor diegenen onder de kiezers, die de Arbeidspartij schuwen omdat zy naar hun smaak te links gericht is, bestaat een derde partij, de Demo cratische Arbeidsparty (Democratie Labour Party, D.L.P.), die zich en- kele jaren geleden op grond van beweerde communistische invloed in de Arbeidspartij, van deze laatste heeft afgescheiden. De toekomst van de D.L.P. was destijds problematiek, maar sindsdien heeft zij in de Se naat twee van de 60 zetels bezet. In de Tweede Kamer heeft zij echter nog geen zetel kunnen veroveren, hoe wel zy by de verkiezingen in 1958 390.000 stemmen op zich verenigde. De D.L.P., achter welker vanen zich vele rooms-katholieken en ande ren, die sterk gekant zijn tegen com munistische invloed in de Arbeids party en vakbeweging hebben ge schaard, is geen grote partij. Haar betekenis reikt echter uit boven het aantal harer volgelingen. Die be- tekenis mag in positieve in rela tief gering zijn, in negatieve zin verzwakking van de Arbeidsparty is zy zo belangrijk, dat zy het heft in handen houdt of de Arbeidspar ty al dan niet aan de macht komt. Immigranten-invloed De vraag of de grote groep van im migranten (1.685.000), na de oorlog in Australië aangekomen, enige invloed van betekenis op de uitkomst dier ver kiezingen kan uitoefenen, houdt zo wel de Australiër als de immigrant zelf bezag.. Van genoemd! aantal zijn er, globaal genomen, een half mil joen stemgerechtigd. Zij wonen ver spreid, en alleen in een district waar de bevolking voor een belangrijk deel uit immigranten bestaat, kunnen zij in een verkiezing een invloedryke groep vormen. Vermoedelijk is dit in een tiental districten het geval. De Arbeidsparty zou op z'n minst zeven zetels moeten winnen om de libera len te verslaan en men kan be zwaarlijk aannemen, dat ln zeven van de tien districten zo'n overwin ning wordt behaald. Bij de vorige verkiezingen heeft de Arbeidsparty twee zetels verloren. Wanneer zij ze ditmaal terugwint, mag ze blij zyn, maar dan is ze nog altyd in de min derheid. Twee kansen Heeft een immigrant kans in het parlement te worden gekozen? Er zyn twee kansen. De liberalen heb ben voor de Tweede Kamer een 32- jarige Joegoslaaf kandidaat gesteld en de Democratische Arbeidsparty wenst de 36-jarige heer Jan van der Rijt afkomstig uit Uden (Noord- Brabant), in de Senaat. De heer Van der Rijt die in Hol- brook, Nieuw Zuid Wales, woont en daar als gemeente-arbeider werk zaam is werd in 1958 voor het eerst kandidaat gesteld, zonder succes. Ook ditmaal geeft men hem weinig kans, maar het is niet onmogelijk, dait hy een groot aantal voorkeurstem men van Nederlandse immigrantkie zers krijgt (er zyn rond dertigdui zend oud-Nederlanders, die stemge rechtigd zyn). Mocht de heer Van der Rijt succes oogsten, dan zal er natuurlijk geen Nederlandse immi grant in Australië zyn, van welke re ligie of politieke kleur ook, die niet een beetje trots zal zyn op zo'n pres tatie. Vooralsnog is de wens echter slechts de vader der gedachte. GALVAO NOG IN RIO DE JANEIRO Luchtreizigers die uit Rio de Ja neiro in Buenos Aires zyn aange komen, hebben medegedeeld, dat ka pitein Galvao geweigerd had aan boord te gaan van een vliegtuig naar Santiago, in Chili, en nog door de Braziliaanse politie wordt vastgehou den. Een woordvoerder van de Argen- tijnse luchtvaartmaatschappij, die eerst had medegedeeld dat Galvao opweg was naar Buenos Aires, ver klaarde later dat Galvao en zyn zes metgezellen zich niet aan boord be vonden van het vliegtuig uit Rio de Janeiro, dat opweg naar Santiago in Buenos Aires een tussenlanding maakte. Kapitein Galvao en zijn zes met gezellen is door Chili asiel verleend. Het is nog niet bekend of kapitein Galvao, die thans in Brazilië is ge detineerd, naar Santiago zal gaan. Extra Senoritas van Willem II, het fijne sigaartje dat zo lekker licht in de mond ligt. In de nieuwe fleurige blikverpakking van 50 stuks die Uw sigaartjes in topconditie houdt (14 ct. per stuk). Een altijd ge waardeerd geschenk. Extra Senoritas, op elk moment van de dag even prettig; daarom roken heel wat jonge en oudere mannen nooit iets anders. En nóg meer rokers vinden het zeker een prettige afwisseling sigaren, klein of groot; in elke prijs-1 klasse beter. Door betere tabakken en zorgvuldige fabricage. 1»*.'VhS' Extra Senoritas. Ware grootte voor de kust. Een aantal mannen en jongens stevende er in goed ver trouwen met een sloep op af. Maar ze zyn nooit teruggekeerd.Het was een slavenschip". Er klinkt af schuw in haar stem.Behalve de aardschokken van de vulkaan was dat de grootste schok, welke Tristan ooit heeft gekend! Slechts zeven namen De Tristanners kennen slechts ze ven familienamen: Grass, Green (oorspronkelijk Groen), Lavarelllo, Repetto, Swain, Hagan en Rogers. De laatsten zijn herkenbaar aan een enigszins donkere huidskleur. Het zijn voor het merendeel de namen van soldaten, zeelieden en steenhou wers, die achterbleven op het eiland, toen het Britse garnizoen in 1817 werd teruggetrokken. Wanneer t.wee mannen dezelfde voor en achter naam bezitten, bijv. John Green, wordt de oudste „big John" en de jongste „little John" genoemd, ook al is de laatste een reuzenknaap en de eerste een klein ventje! Wat het meeste treft-, is de inner lijke en uiterlijke rust van deze PF5 (Speciale reportage van onze corespondent in Londen, Arnold D. Lissauer) (i) Merstham, Surrey, november Toen wij dezer dagen de recreatiezaal betraden van het door militairen ontruimde en door de bevolking van het eenzame oceaaneilandje Tristan da Cunha tijdelijk bewoonde legerkamp Pendell bij het dorpje Merstham in Surrey, zaten de vrou wen en meisjes in een halve kring heel stil te kijken hoe twee hunner, de 17-jarige Margaret Swain en de 18-jarige Hetty Lavarello, een moderne haarbehandeling ondergingen. Zij laten onder de altijd al onwijs aandoende enor- Het is wonderlyk zo gauw alles went. De twee meisjes stapten met een prachtige golf in het glanzende, waarschijnlijk voor het eerst elegant zit tende haar, onder de bizarre kap vandaan, alsof het voor haar de ge woonste zaak ter wereld was! Margaret vertelde mij, dat zij al lang dames kapster had willen worden, een wens, welke thans onder wel heel byzon- dere omstandigheden in vervulling gaat. De kapper hield voor de vrouwen zelfs een praatje over haarverven, waaraan overigens niemand de minste behoefte had, want er was geen enkele gryze haar te bekennen. Ze be grepen het niet helemaal, zodat de man een betreffende vergelijking vond door haar te herinneren aan het verven van wol, waarvan ze terdege op de hoogte waren. Het denkbeeld dat haar kon worden bijgekleurd vonden zy hoogst amusant een verschijnsel dat overigens niet onbekend isMaar ze staren naar beelden en horen woorden, welke ze vaak niet begrijpen: Euromarkt, Berlijn, de bom! De vraagstukken, welke tot ons dagelijkse kranten- en ethermenu behoren, zijn hun volko men vreemd. Stakingen, revoluties, inflatie, verkeersongelukkenhet gaat boven hun pet un wij benijden hen erom! Wat dit betreft lijken zy me haardrogers, welke voor de toeschouwsters dubbel grotesk schenen. Het was een demon stratie van een kapperszaak uit de omgeving, welke had aangeboden de vrouwelijke leden van het gezelschap in de komende weken kosteloos te verzorgen. Allen, drie uitgezonderd, gaven zich als gegadigden op. Ziedaar de entree van deze eens volkomen afgezonderden in de twintigste eeuw! Margaret Swain, een knap blond meisje, maakte bovendien dankbaar ge bruik van het aanbod van de firma om koste loos tot kapster te worden opgeleid. Op Tristan bestond geen dameskapper. Daar verzorgden, als het zo uitkwam, de vrouwen elkanders haar, zonder zich om stijl te bekommeren. bezoekers van een andere planeet, aangenomen dat onze narigheden ty pisch aards zijn. Tijdens de oorlog zagen zij weliswaar vaker dan anders oorlogsschepen, maar de tamelijk be spraakte Leslie Swain vertelde my, dat de gebeurtenissen ook toen eigen lijk buit-en iedereen om waren ge gaan. Toch zijn deze eenvoudige, bemin nelijke mensen verre van primitief. Ze zijn tenslotte geen echte inboor lingen, maar vry recente afstamme lingen van voorouders uit de Wester se wereld. Rondtasten in moderne wereld De Tristanners worden wel heel inel geconfronteerd met de zegenin gen van onze moderne beschaving! Er staan twee t.v.-toestellen in het kamp en sommigen van hot bonte gezelschap ïyken eraan vastgekleefd, Leslie's 84-jarige moeder, die, even als de meeste Tristanners snipver kouden is, maar er overigens gezond en welgedaan uitziet, vertelde mij, dat haar grootvader de Nederlandse zeeman Pieter Groen uit K a t w y k was. Daar stammen alle Greens op het eiland van af. Maar over Pie ter zelf kon niemand mij verder in lichten. „Zijn portret hangt in de hal van het kerkgebouw", zegt de vrouw en omdat zij toch met het grijze ver leden bezig is, dwalen haar redach- ten af naar een overgeleverde ver schrikkelijke gebeurtenis, welke zich voor haa> als de dag van gisteren heeft afgespeeld. „Op een dag", ver telt zy, „kwam er een groot zeilschip In de speelkamer: deze kin deren uit Tristan da Cunha hebben zulk speelgoed nooit eerder gezien. Zij waren gewend hun eigen poppen te maken van stro en touw. vriendelijke mensen, die altyd ge spaard zyn geworden voor een opge jaagd en zenuwslopend bestaan. De stilte van het eenzame eialnd zweeft nog steeds om hen heen. Ze zyn na tuurlijk overweldigd door de natuur ramp en de daarop volgende zeereis, waardoor ze nog wat stiller zyn dan gewoonlijk en een onwezenlijke in druk maken. Ze zitten onbeweeglijk op hun stoelen, de mannen in de ene zaal, de vrouwen in de aangren zende. Deze scheiding, zo horen wy, voltrekt zich altyd automatisch, wanneer ze als groep bijeen zyn. Ook in Tristan plachten zij in zo'n geval nauwelijks te praten. De enige ac tiviteit. welke men waarneemt, is het verwoede breien van de vrouwen. Het is haar natuurlijke bezigheid. Ze dragen zonder uitzondering sterke, dikke witte wollen kousen en de mannen dito sokken.- Emoties kan men van de gezichten ternauwernood aflezen. Het is dan ook moeilijk te zeggen hoe zy op al dat nieuwe rea geren. Glimlacht men tegen hen, dan breekt meteen de zon op hun gelaat door als teken van verstandhouding en vertrouwen. Een gesprek met hen voeren is moeilijk. Op elke vraag antwoorden ze met „ja" of „neen" of met een kort stereotiep zinnetje, meestal in dialect en binnensmonds uitgesproken. Een vloeiende conversatie is niet moge- I lijk. Men moet de woorden eruit trekken en dan heel aandachtig luis teren om het verband op te vangen, want de grammatica Hopt meestal ook niet. Daarbij komt dat het nog wel even zal duren voordat degenen j die hen benaderen zoals het geest- I driftige team van de Women Volun tary Service (de Vrouwelijke vrijwil lige hulpdienst), dat de leiding van het kamp op zich nam het ver trouwen van de Tristanners winnen. Enkele tientallen togen al aan het werk Tijdens ons bezoek bleken de twee J ambtenaren van de arbeidsbeurs, die I enorm veel schik in de hun toege wezen taak in het kamp hebben, |na een paar dagen de barrière van terughoudendheid le hebben door broken. Het is inderdaad bemoedigend, dat reeds na de eerste week de meesten schoon genoeg hadden van het rond hangen in het kamp en zich aan meldden voor een betrekking in dï buurt. De eerste 22 Tristanners, on der wie zeven vrouwen, waren al naar hun nieuwe baan vertrokken. Zij kregen o.a. aanstellingen als keu- kenpersoneel van een groot restau rant, als sorteerders by een zaad- handel en als halfgeschoolden in een fabriek van zetmachines en bij een farmaceutische firma. Een hunner werd tewerk gesteld op een golfbaan. Een gezin werd in zijn geheel by een familie opgenomen, de vrouw als huishoudelijke hulp, de man als tuin man en manusje van alles. Vele Reehls comité in Frankrijk ontbonden De Franse regering heeft het zo genaamde „comité van Vincennes", een groepering van politici, die voor standers zyn van een Frans Algerije, ontbonden. Dit comité heeft de vorige week in Parijs een bijeenkomst belegd, waarop 4.000 mensen zich achter de buiten de wet gestelde organisatie van het geheime leger (O-A.S.) zou den hebben geplaatst. Op deze bij eenkomst werd o.m. het woord ge voerd door ex-premier Georges Bi- dault en Jean Didès, die lid van de Nationale Vergadering is geweest Didès werd zaterdag gearresteerd. Hij zou op de bijeenkomst aange zet hebben tot staatsvyandige activi teit en president De Gaulle hebben beledigd. SOEKARNO KRIJGT AUTO VAN CHROESJTSJOW President Soekarno van Indonesië heeft van premier Chroesjtsjow een luxueuze limousine ten geschenke ge kregen. Toen in juni van dit jaar Soekarno een bezoek bracht aan Rus land, werd hü 60 Jaar. De auto is een verlaat verjaardagscadeau. Advertentie werkgevers proberen, ook als er geen vacatures zijn, baantjes voor de Trstanners te scheppen! Een hou ding, welke door de autoriteiten ho gelijk wordt geprezen. Deze mensen, die nog nooit een auto hadden gezien, gaan nu elke dag met het wereldwonder van een dubbeldeks bus naar hun werk, alsof ze het al jaren doen! Ongevaarlijk is het niet, want van verkeersproblemen hebben ze geen weet. Er was geen fiets en zelfs geen paard op het eiland! Maar de ver- keerslessen zyn al begonnen en ze lijken intelligent genoeg om op dit gebied snel vorderingen te maken. Toch houden de leiders hun hart vast en zijn ze bly wanneer 's avonds iedereen weer aan de maaltijd zit!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15