Scherpe kritiek in Oegstgeest op de busdiensten N.Z.H.V.M: Laafsfe nieuws „Kapitalistische sporten en sport voor het proletariaat*" Rockefeller sr. terug naar VS BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 Tijdens de behandeling van de begroting In een middag- en avondzitting heeft de voltallige raad onder voorzittersch van burgemeester H. L. du Boeuff gisteren de begro- titng voor 1962 behandeld. Het totatal van de begroting voor de begroting voor de gewone dienst wijst aan een inkomstenbedrag van f. 5.893.875.16 en een uitgavenbedrag van f. 5.774.899.11, zodat op deze dienst een batig saldo overblijft van f. 118.976.05. De oorspronkelijke bedoeling van B. en W. was dit saldo te stor ten in een fonds ten behoeve van de exploitatie van nieuwe sportterreinen en van een zwembad om zodoende de onrendabele top van deze toekomstige uitgaven zo dragelijk mogelijk te maken ter vermindering van de lasten op toekomstige begrotingen. In overleg met de raad is nu besloten de definitieve beslissing over de bestemming aan te houden tot ht einde van het begrotingsjaar. Het alsdan aanwezige bedrag zou dan worden bestemd ten dienste van geestelijke en lichamelijke recreatie. BU de behandeling van de begro ting van de gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijke Zorg sprak mevrouw G. A. Kramers (P.v.d.A.) haar voldoening uit voor hetgeen gedaan wordt ten behoeve van ouden van dagen. Zij drong aan op verho ging van het bedrag dat de gemeen te voteert voor de spaarregeling. De voorzitter der commissie, wethouder j. F. M. Steenmetser verklaarde dat er geen reden is tot verhoging van dit bedrag. Nadat het voorstel was aangeno- om de jaarwedde van de wet- lers te verhogen tot f. 3700.- heer M. van Weizen sprak na- is de Prot. Chr. fractie zijn gro- voldoening erover uit dat na ja- i van begrotingstekorten er nu een itig saldo is, al moesten om dat te aken verschillende belastingen ;en verhoogd. Mr. J. G. Berg- ieijer (K.V.P.) sloot zich hierbij an en vroeg de aandacht om na ie gaan of er in de toekomst thans een mogelijkheid is deze belastingen vat te verlagen. De heer P. v. Nieuwkoop (Prot. Chr.) wees er even- vel op dat nu geen extra uitkerin- 1 Jhanksgivingsday in Leiden gevierd In de Pieterskerk waren van och - ;nd enkele honderden in Nederland [werkzame Amerikanen bijeen ter van Thanksgiving day. De lerikaanse ambassadeur in Neder- id de heer John S. Rice, las een damatie van president Kennedy r. In deze proclamatie werd lerinnerd aan het feit, dat de pil- Tims meer dan 300 jaar geleden :n bijzondere dag hebben ingesteld It dank voor hun behoud en voor rijke oogst, die zij hadden bewerkt Dit Jaar, nu de oogsttijd bijna 'oorbij is en het jaar zijn einde na- ;rt, moeten wederom verschrikke- [ke gevaren onder ogen gezien wor- m, aldus president Kennedy. Toch er, evenals in het verleden, ruim- uDots reden tot dankbaarheid voor zegeningen van zelfvertrouwen, idheid en kracht. Dankbaar ook onze vrijheid als natie en voor vastberadenheid om pal te staan wat wij menen dat goed is. In proclamatie wordt aangedrongen ksgivingday te vieren in eer- en met gebed, opdat door dit rbeeld alle volkeren van alle na- gesteund worden in hun streven een beter leven in vrijheid. In zijn toespraak wees de ambas- :ur op de band die er tussen de mlgde Staten en Nederland be- t. Een band die, zoals hij zei, iterkt is door de komst van de imsfathers in Amerika. Een jaar hun aankomst was meer dan de Tt van hen bezweken aan de ge- ■jen van een strenge winter en j slechte oogst. Toch groeide de I lerzetting in de volgende jaren uit 1 een der belangrijkste aan de Ame- j lanse oostkust. De viering van I ivingday, zo besloot de am- ideur, krijgt voor de Amerika- en in Nederland altijd een bijzon- j fer accent omdat de Pilgrimfathers 1 hun vertrek uit Engeland on- I Ier meer in Leiden verbleven. De muzikale omlijsting van de ienst werd verzorgd door vier Ame- kaanse studenten. De bijeenkomst i ond onder auspiciën van de United tated Educational Foundation in I toe Netherlands. Leidse Vereniging van Aquariumhouders „De Natuurvriend" heeft gister- 'ond in het gebouw Steenschuur 6 n bijeenkomst gehouden, die begon et een financieel overzicht van de ntoonstelling „Aqua Hortus 1961".1 De bandlezing met dia's over de irsprong van het water in Neder- nd bleek zeer boeiend. Zij toonde it water in zijn vele verschynings- irmen, vertelde iets over zünj menstelling en liet tenslotte de ver- hillende levensomstandigheden zien enige diersoorten in het water. ONTEIGENING STATIONSWEG Gisteren schreven wü, dat er een ^gelijkheid aanwezig is, dat café Ie Valk" buiten de voorgenomen iteigening valt in verband met de constructie van de Stationsweg en ageving. Dit is echter niet café „De *lk", doch het daartegenover ge len perceel, waarin „Ruteck" is ge- stigd. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen sehieüenis de heer J. W. C. Zand- et te Den Haag (cum laude). PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Üsteren promoveerde aan de Leidse diversiteit tot doctor in de wis- en tuurkunde, op een proefschrift ge teld: On the quantum statistical ses of nonequilibrium tthermody- mics" de heer J. Vlieger, geboren Leiden en eveneens wonend te iden. Promoter was prof. mr. J. R. Groot. De promotite geschiedde to laude. Tot doctor in de wis- en natuur- inde promoveerde op een proei- ïrift getiteld: „Solvent effects on se radical dissociattions", de heer Schaafsma, geboren te Amsterdam thans wonend te Heemstede. gen meer verwacht mogen wonden, zodat een voorzichtig financieel be leid nodig is. Hierop wees ook de heer J. A. Bouland (V.V.D.) naar aanleiding van de opmerking van B. en W. inzake de conjuctuurgevoe- ligheid van het gemeentefonds, dat een deel uitmaakt van de rijksbelas tingen. Hij wilde dan ook de gedach te om geld uit te geven zoveel moge lijk onderdrukken. Licht Zowel de heer Van Weizen als de heer van Nieuwkoop bespraken de straatverlichting. Hoewel er een 5- jarenplan is om de straatverlichting volledig te saneren, wilde deze leden voorlopig door het indraaien van sterker lampen meer licht brengen. Het gevaar blijkt evenwel te bestaan van overbelasting van de netcapaci- teit. Binnenkort is evenwel omscha keling van de netspanning tot 220 volt te verwachten, pas dan is de kans op storingen kleiner. De wethouder van openbare werken was bereid om aan de wens om sterker lampen te voldoen op die punten waaas dat het meest noodzakelijk is. Zwembad Daar de urgentie voor de bouw van een zwembad pas kan worden aangevraagd wanneer de plannen ge reed zijn drong mr. Bergmeijer op spoed aan, vooral nu B. ©n W. heb ben besloten dat de opdracht door de gemeente wordt verstrekt. Me vrouw P. H. Smit-s-Witsliet (V.V.D.) zou de voorbereiding zodanig willen zien dat nu al om urgentie wordt gevraagd vooral omdat gewacht moet worden op de goedkeuring van het uitbreidingsplan. De voorzitter deelde mede dat de raad rekenen kan op spoedige behandeling. Er werden nekele bemerkingen ge maakt op het voorstel tot reconstruc tie van de Marelaan. Mevrouw E. de Tombe (WD) vond het wegdek zo slecht nog niet, met, de verbetering van het kruispunt en het wegdek zijn grote bedragen gemoeid. De wet houder wees erop dat de toestand slecht is en nodig verbetering behoeft. Op voorstel van de heer Bouland wordt de uitwerking van deze plan nen in een nader voorstel aan de raad opnieuw besproken. Bussen Bij de voorziening van de wegen na verwijdering van de tramrails werd de vraag besproken of de rails volgegoten zouden worden met as falt, hetgeen de heer K. \een (PvdA) gevaarlijk vond voor het verkeer spe ciaal by de Leidse Buurt. Er zal contact worden opgenomen met de vervoermaatschappij, ook over het punt dat mevrouw Kramers ter spra ke bracht. Volgens haar is de dienst- regerling volkomen onvoldoende. Er moeten meer busdiensten komen. Uit de discussies die hierop volgden kwam duidelijk tot uiting dat er vele klachten zyn. Van dienstbetoon is nauwelijks sprake. De NZHVM heeft de morele plicht de diensten beter te laten functioneren en tevens de chauffeurs beter te instrueren. De voorzitter gaf toe dat er nog veel aan deze diensten mankeert. De heer Veen was van mening dat als het wel mogelijk is de interlokale lijnen te verbeteren, dit ook mogelijk moet zijn voor de stadslljnen 1 en 2. Inzake de herbeplanting van het bos van Wijckerslooth was de vraag gesteld of dit zodanig kon geschieden dat het verzetsmonument dan zicht baar zou worden vanaf de openbare weg. Mevr. Smits achtte dit niet no dig. De plaats is daar voor het hou den der herdenkingen zeer geschikt. Sportvelden De bedoeling is het plan voor de aanleg van voetbalvelden nog wat uit te breiden. Hiermee kon de heer P. H. M. S. van der Voort wel ge noegen nemen als de padvinderij daardoor niet in de klem komt. Dit bleek niet het geval te zijn. Uitge breid werd gesproken vooral door mevr. Smits over het behoud van de boerderij van Heemskerk alsmede over de bestemming ervan, hoewel B. en W. hadden beloofd met een afzonderlijk preadvies te komen, daar dit behoud alleen mogelijk is als men bereid is daarvoor grote of fers te brengen. De heer Bouland wees op dit z.i. te grote bedragen die voor de voetbalsport zullen moeten worden uitgegeven. Vooral omdat de ze sport door betrekkelijk kleine groepen uit het eenvoudige milieu wordt beoefend. Dit bracht de heer Veen tot de onderscheiding van ka pitalistische sporten en de sport voor het proletariaat! Hij wees er de heer Bouland op dat voor de aanleg van de hockey- en tennisvelden een be drag van f352.000 is genoemd, een bedrag dat er toch wel zijn mag. Hij meende dan ook en hU werd hierbij gesteund door de heer G. Blansjaar (Prot. Chr.) dat dus voor die lagere stand ook wel in de beurs moet worden getast. Mevr. Smits probeerde de opmerkingen van haar fractiegenoot wat te verzachten. Zij bleek meer op te hebben met de voet ballers dan met de supporters, mede naar aanleiding van een opmerking van de heer Bergmeyer, die voetbal als de „nationale" sport kwalificeer- de. Na dit wat scherpe debat kwam men terecht bij de scholenbouw. Hierover zal de raad door de wethou der van Onderwijs, de heer M. van der Voet in januari a.s. uitvoerig worden geinformeerd. Subsidies Betreffende de verbetering van het koetshuis en de instandhouding van het theehuisje behorend bij het ka steel Oud-Poelgeest, wees mevr. Smits op de grote investeringen die dehuur- ster (Stichting Oud-Poelgeest) zich had getroost. Zij achtte het redelijk dat de gemeente er nu wat aan ten koste legt, hetgeen door de voorzitter werd beaamd. Na een wat theoretische beschou wing over het begrip subsidie en de vraag om inperking van het toeken nen van subsidies meende de wet houder van financiën dat de subsi die-aanvragen steeds toenemen. De lijst wordt zo groot dat het wel eens nodig zal blijken er het mes in te zetten. Het verband met het gemeen telijk belang zal in het oog moeten worden gehouden. Een aanvraag van de IJsclub zal met welwillendheid worden ontvangen. Een verzoek om Hollandia heeft hoop nu opgegeven Gouverneur Rockefeller zal zondag van Merauka naar Biak terugkeren en de dag verder doorbrengen bij gouverneur Platteel. Maandag zal hij per KLM naar Tokio reizen, van waar hij naar Amerika terugkeert. Hü neemt niet meer deel aan de op- sporingsvluchten, maar blijft thans in Merauke omdat hü daar het best op de hoogte blijft. In Hollandia heeft men alle hoop opgegeven, dat zün vermiste zoon Michael nog gevonden zal worden, al realiseert men zich, dat wanneer deze er in geslaagd zou zijn een Papoea dorpje te bereiken, het weken zou kunnen duren eer dit nieuws bekend zou worden. Op persoonlijk verzoek van presi dent Kennedy zal de Australische regering twee helikopters zenden om aan de opsporing deel te nemen. een bijdrage door de Eurapese Bewe- omdat B. en W. er tegen waren. Me vrouw Smits stelde voor het gevraag de bedrag toe te staan. Haar voor stel werd met 105 stemmen aan vaard. Namens de raad was het verzoek gedaan Oegstgeest voor de bezoldi ging in de le-klasse te plaatsen. De minister is van oordeel dat indeling in de 2e-klasse gehandhaafd moet worden, een standpunt dat door B. en W. wordt betreurd. Volkshuisvesting Na een langdurig debat over de volkshuisvesting omdat de ïyst van woningbehoevenden weer was toege nomen en het aantal nu 339 be draagt, werd besloten in te gaan op de suggestie van mr. Bergmeier om de compensatieregeling toe te passen. B. en W. zullen dit in studie nemen. Gebleken is dat huurtoeslagen niet kunnen worden gegeven. Aangedron gen werd op m inder flatbouw en meer laagbouw. Voor de verdere bouw van kleuter scholen moest de wethouder een som ber geluid laten horen. Beroepskeuze B. en W. hadden meegedeeld dat de school- en beroepskeuze een taak is van ouders, school en instellingen die zich met deze aangelegenheid bezig houden, en een taak voor de gemeente achtten, kwam de heer Bouland met een gedocumenteerd betoog over de noodzaak van stimu lering van de beroepskeuze. B. en W. bleken wel bereid beroepskeuzebu reaus eventueel te subsidiëren, doch stonden afwijzend tegenover het voorstel van de heer Bouland een commissie ad hoe te benoemen voor bestudering van deze aangelegenheid. Mevr. Smits beval deze zaak aan de oudercommissies aan. Fles water De heer P. v. d. Hulst (KVP) had bü herhaling aangedrongen op aan sluiting van woningen in de omge ving van de Groene Kerk op de wa terleiding. Hij kwam op tafel met een fles water uit één dezer woningen. Een beter bewijs van de noodzaak van waterleiding kon hü moeilijk geven. B. en W. zegden toe op korte termijn een voorstel te zullen doen. De voorzitter sloot de vergadering na een woord van dank te hebben ge bracht aan de ambtenaren voor de samenstelling van de begroting en aan de pers die haar voorlichtende taak zo uitstekend verstaat. KONINGIN OPENDE INSTITUUT WAGENINGEN Vanmiddag heeft H.M. de Konin gin het nieuwe gebèuw van het In stituut voor landbouw-huishoudkun- dig onderzoek in Wageningen offi cieel geopend door in de collegezaal een grote foto van het gebouw te onthullen. Het nieuwe instituut aan de Ritzema Bosweg is het hoogste van Wageningen. MR. W. A. OFFERHAUS IN ZIEKENHUIS Mr. W. A. Offerhaus, commissaris der Koningin in de provincie Gronin gen, is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Groningen. Hy zal enige weken volledige rust moe ten houden. Zün toestand is, naar het zich laat aanzien, overigens niet verontrustend. LEIDERDORP Mohammedanisme In de serie „Ontmoetingen met de ander", sprak de heer Hafiz H. A. van de Haagse Moskee dinsdagavond voor de leden der Jonge Kerk. Hü behandelde het „Mohammedanisme". Voor deze eerste avond in het win terseizoen bestond grote belangstel ling. Ook ouderen en afgevaardigden van de Geref. Jeugdcentrale waren aanwezig. De heer Hafiz begon, zoals het bü zün godsdienstoefeningen gebruike lijk is, met het opzeggen van enige verzen uit de Koran en de geloofs- belüdenis. Hü vertelde, dat de Mos lim de woorden „Mohammedaan" en „Mohammedanisme" niet kennen. Zü noemen zich „niet naar de profeet, maar „Moslims" d.i. hü die vrede sluit met God en de mensen. De heer Hafiz, die zelf 5 jaar stu deerde in Pakistan, zei, dat er nog grote onwetendheid heerste omtrent de leer van de Islam. Deze leer predikt gelüke liefde, achting in geloof voor en in allen. Het centrale punt is het geloven in de geopenbaarde profeten. De Moslim leeft uit twee bronnen met als basis, ten eerste de profeet Mohammed en ten tweede de heilige Koran. Hü behandelde vervolgens het leven van Mohammed. Deze profeet kon zelf niet schrüven, maar als hü een goddelüke inspiratie ontving, riep hü de schrüvers, en zo werd gedurende 23 jaren stukje voor stukje, de Ko ran opgesteld. Vervolgens behandelde de heer Ha fiz de 5 geloofspunten van zün gods dienst: alleen Allah is God, en Mo hammed is zün profeet; het houden van het dagelüks gebed; vasten; het geven van aalmoezen en de bede vaart naar Mekka. De Moslim gelooft niet in de Drie- eenheid Gods: Jezus was één der be- langrükste en laatste der profeten van het volk Israël. In de bespreking werd nog dieper ingegaan op het verschil tussen de Christen en de Moslim. Het gehele gesprek verliep met de grootste eerbiediging voor elkanders geloofsopvatting. VOORSCHOTEN Zanghulde voor Sinterklaas Er stond vanmiddag een Ita liaan op het trottoir van de Steenstraat, die stomverbaasd keek naar een in zijn ogen bi zarre optocht. Minder verbaasd waren de tientallen kinderen, die om hem heen stonden. Want zij wisten wat die optocht te be tekenen had: Sinterklaas is weer in Leiden. De weken van strooi- avonden en Sinterklaasliedjes zijn weer aangebroken. De Sint arriveerde met zijn gevolg aan de achterkant van het station. Vandaar trok de stoet, die bestond uit leden van Jong K. en G. en twee koetsen, in één waarvan de Goedheilig man met twee van zijn zwartste Pieten troonde, in de richting van het centrum. Het einddoel was het bordes van het Stad huisplein, waar honderden kin deren opgesteld stonden, om zo dra de koets met de kindervriend zichtbaar werd, hun favoriet een luidkeelse zanghulde le brengen. St.-Nicolaas werd op het bordes begroet door burgemeester jhr. F. H. van Kinschot, die verge zeld was door enkele wethouders en de gemeente-secretaris. Jong K. en G., dat na lang aarzelen ook op het plein muziek ging maken, verbaasde enigszins door geen Sinterklaasliedjes, maar in- plaats daarvan enkele vrolijke marsen te spelen. Voor het vol gende jaar moet daar maar eens duchtig op gerepeteerd worden! Na afloop van de ontvangst op het bordes van het StadhuiSj werd het feest voortgezet in de Stadsgehoorzaal, waar honder den schoolkinderen bijeengeko men waren. De Sint hedenmiddag tegen half drie bij aankomst op het Stadhuisplein. (Foto L.D./Holva«t) Sint-Nicolaas zal zaterdagmiddag in een open koets door de gemeente rüden. Vergezeld van een aantal Zwarte Pieten en begeleid door de harmo nievereniging St.-Laurentius, zal de Sint om half drie zün opwachting maken bü burgemeester De Kool ten gemeentehuize. Daarna zal de stoet naar de Voorstraat trekken, waar de kinderen de Sint een zanghulde zul len brengen. Daarna begeeft de Sint zich met zün gevolg naar de Ründük, waar eveneens een feestelüke ontvangst plaats vindt. Het ligt in de bedoeling, dat de Sint in de loop van de middag ook nog een enkel bezoek bü zieke kin deren zal afleggen. Deze intocht, georganiseerd door de Reclame Commissie Winkeliers, is een van de evenementen, die 60 win keliers op touw hebben gezet. Gelijktijdig met de intocht van de Sint zal nl. ook nog een andere fi guur zijn intrede in het dorp doen, nl. de „Geluksman", die van zater dag tot 5 december bü de aangeslo ten winkeliers een bezoek zal bren gen. Aan bezoekers van de zaken zal hü waardebonnen ter waörde van f 2.50 tot f 25.— uitdelen. De deelnemende winkeliers zullen kenbaar zün aan een affiche op hun winkeldeur met een stopteken. Deze actie wordt georganiseerd onder het motto: „Stop! Ga deze deur niet voorbü, maar doe hier uw St. Nico- laas-inkopen." Tenslotte zullen de winkeliers ook nog een onderlinge etalagewedstrüd houden, waarin zü elkaar zullen be kampen om de eer de mooiste etalage te hebben. De inzet is o.m. de wissel beker van de Reclame Commissie Winkeliers. Jaarvergadering ijsclub De Voorschotense IJsclub hield in café Olsthoorn de jaarvergadering. Het werd een feestelijke jaarverga dering, daar het vüf jaar geleden was dat de üsclub opgericht werd. Om precies te zün op 24 februari 1956 door een aantal leden van de RÜkspolitie uit Voorschoten en een aantal burgers. In totaal vermeldde de eerste ledenlüst 40 leden. Dat de vereniging in een behoefte voorzag, blükt uit het grote aantal leden van thans: 400 gezinnen dat zün 1800 personen, waarmede de üsclub zich de grootste vereniging van Voorscho ten noemt. Voorzitter Verseput gaf een overzicht van deze groei en ver haalde de „wapenfeiten". Begonnen werd op een baantje aan de Molen laan, thans beschikt de üsclub over een mooie grote baan, gelegen aan de Anthonie Leeuwenhoekkadehoek Boerhaavelaan. Voorlopig wordt deze baan gehuurd; de üsclub hoopt ech ter deze baan eens in eigendom te verkrügen. De verlichting op de baan, die thans reeds onder water gezet is om eventuele lekken op te sporen, is geheel vernieuwd en er komt een geluidsinstallatie en een clubgebouw. De penningmeester kon de verheu gende mededeling doen, dat het ver enigingsjaar eindigt met een batig saldo van f 1.888,05. De aftredende bestuursleden, de heren Schoonbeek, Olsthoorn en Mulder, werden met algemene stemmen herkozen. WARMOND R.-K. Vrouwengilde Het R.-K. Vrouwengilde kwam ln „De Zon" büeen. De nieuwe presi dente, mevrouw Stol-Verberg, vestig de de aandacht op de St.-Nicolaas- actie van de Zonnebloem. Zü gaf daarna het woord aan mevr. Nieu- wenhuls-Van der Rüst. Deze hield een lezing over „De vreugde van de kleine dingen in ons leven". Later op de avond droeg zü enkele gedichten voor. Aan het slot van de büeenkomst las de presidente nog een schrüven voor van Agnes-Nolte, dat zich be woog op het terrein van de politiek. WARMOND JAARVERGADERING IJSCLUB In hotel „De Stad Rome" werd de 71e jaarvergadering gehouden van de Warmondse IJsclub. In zün openings woord herdacht de voorzitter de heer H. v. d. Voert) de dit jaar overleden leden. Dit waren de heren C. P. v. d. Voort, P. v. d. Voorn en W. K. Heyi. Laatsgenoemde woonde in Hulzen, maar was een twintigtal Jaren voor zitter van de IJsclub. De voorzitter verwelkomde in het büzonder de heer M. v. d. Linden, die hert; bestuur vertegenwoordigde van het district Zuid-Holland en de afgevaardigden van Sassenhelm, Lei derdorp en Lisse. Na een overzicht gegeven te hebben over het afgelo pen jaar gaf hy het woord aan de secretaris de heer W. Leenen, die de notulen van de vorige vergadering voorlas. De penningmeester, de heer M. Versluis meldde een batig saldo van f 2.737,96 dankzü de üsloze win ter. De heer J. v. Styn sr. bracht verslag uit over het nazien der boe ken. De boeken waren in orde be vonden. De nieuwe kascommissie be staat uit de heren J. v. Stün sr., J. Oremus en als reserve W. S. v. Noort. Bü de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren H. v. d. Voet, M. Versluüs, J. v. Bladel en Joh. van Noort. In de vacature wegens vertrek van de heer A. H. v. Rün werd gekozen de heer A. Groen in t Woud. De contributie bleef gehandhaafd. Hierna kregen de afgevaardigden het woord om de felicitaties over te brengen. De landüsbaan is deze avond ook nog ter sprake geweest, maar er rü- zen nog steeds zulke moeilükheden op, dat deze voorlopig nog niet ver- wezenlükt kan worden. Het bestuur zegde toe dat er aan de plannen ge werkt zal blüven worden. VALKENBURG „De Toren" Schaakvereniging „De Toren" heeft haar eerste wedstrijd gespeeld veer de competitie van de Leidse SchcU- bond. De sterke tegenstanders uit Rot- ;- arendsveen wisten evenals vorig ja;.r. zich in het bezit te stellen van da punten, de uitslag werd namelük 3—7. P. LangelerJ. Meüer Herm. RusschenbergTh. Oleüerhoek W. RusschenbergH. A. Bot ter 01; Hk. RusschenbergJ. A. Oleüerhoek 0—1; J. Schouten—G. van Rün tt—ttC. Hupwaard—J. C. v. d. Meer 0—1; J. v. d. MeüH. v. Bostel en tt—ttL. Noort—L. Koppe laar 1—0; H. OuwerslootS. Bouw meester 0—1; C. de Vroedt res.—P. Seip 0—1. BEURSOVERZICHT ONGEANIMEERD; PHILIPS FLAUW AMSTERDAM, 23 november De handel ls vanmiddag gedurende de gehele beursduur kalm geweest voor de hoofdfondsen bü een onge animeerde stemming. Men nam reser ve in acht ten aanzien van het uitbreiden van de reeds bestaande posities, omdat Wall Street vandaag, wegens „Thanksgiving day" gesloten blüft. Philips lag bü opening op 969 bepaald flauw ln de markt. Het koersverlies bedroeg voor dit aandeel ten opzichte van de vorige slotkoers, circa 17 punten. De overige interna tionale openden 1 tot 3 punten lager. Wall Street gaf gisteren weinig verandering te zien. De „willige" stemming van gisteren voor Unilever in Amsterdam werd door de New- yorkse beurs niet alleen geheel over genomen, doch men deed er aldaar nog een schep bovenop. Hierdoor steeg de koers gisteravond in Amster dam van 926 tot 938, waarop een reactie volgde tot 933. Philips, waar voor Amerika geen belangstelling had, daalde toen van 981 tot 962. De koers herstelde zich tot 967. Geduren de de niet-officiële ochtendhandel van vandaag werd in Unilever 928/ 935, ln Philips 966/971 en ln Kon. RIJVERKEER: Geef vrüe doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met 5m°Hi.6!l ïld 660 hoek om. Direct om die hoek kan en zebrapad liggen. (Deze pagina is ongecorrigeerd) 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur tun. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kazv- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Olies f. 114.50/114.70 gedaan. Verge leken met de hoogste koers van van morgen voor Unilevers, viel de of ficiële opening op 924 tegen, ook al bleef deze koers slechts 1 punt be neden die van het voorgaande slot. Amerika liet, vanwege de vrüe dag aldaar, verstek gaan. Door geringe vraag van het publiek liep de koers voor Unilevers op tot 926. Koersfluctuaties van enige beteke nis deden zich in alle hoofdfondsen gedurende de beurs vandaag niet voor. Aku's liepen op van 376% tot 378'en noteerden op deze koers büna 2 punten beneden het vorige slot. De gunstige toekomstverwachtingen voor de afdeling buizengieterü van Hoog ovens kwamen in een lusteloze markt. De koers van dit fonds lag op 761, anderhalf punt lager. Kon. Olies, die in Wall Street 3/8 dollar lager sloten verloren op het Damrak opnieuw terrein tot f. 113.70. De slotkoers van gisteren was f. 114.90. KLM kreeg opnieuw een hogere advieskoers. In de Scheepvaartsector was de stemming licht verdeeld. Van de lei dende cultures noteerde Deli op f. 144.80, f. 2 hoger. Amsterdam Rub bers büna 2 punten en HVA circa 1 punt hoger. Staatsfondsen prak tisch onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 nov. Londen 10.13%—10.14 New York 8.59»— 3.60AMontreal 3.46»—3.46»; Parüs 73.38%—73.43%; Brussel 7.23%— 7.23%; Frankfort 89.94—89.99; Stock holm 69.70%—69.75%; Zürich 83.31— 83.36; Milaan 58.00%—58.05%Ko penhagen 52.24%52.29% Oslo 50.59%—50.64%; Wenen 13.94%— 13.95%; Lissabon 12.63%—12.65%. Donderdag 23 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad flOOO,— Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60 II 4% Ned. *59 4Va Ned. '60 4% Ned. '61 4V4 Ned. '53 3% Ned. Gb. obi. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-n 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3Va Ned. '50 I-II 3Va Ned. '54 I-n 3V4 Ned. '55 I 3y4 Ned. '55 II 3Va Ned. "37 3 Ned. G.b. obi. '46 3 Ned. dol. ln. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned 62-64 3 Indië *37 3 Indië *37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. w. b.l. '58 4% Vorige Slotkoers koers v. heden 101% 101 %GB 101% 101 %GB 101% 101A 101A 101% 100% 100% 100%GB 100% 100% 9711 97» 82 93% 93%GL 97 A 97% 96 A 96% 95A 95A 90% 90% 89% 90% 90% 92 A 92 Va 92% 92% 94 94% 92% 92% 92 A 92AGB 90% 90 99% 99AGB 99 A 99%GB 98% 98% 94% 94% 108% 108% 100% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109% 112HOL Ver. HVA-mU. 127% 129% 379% 378% Dell MÜ cert. 14280 144.30 Hoogovens cert. 762% 762 Philips gem. bez. 986 969% Unilever cert. 925% 927 544% 542 Kon P (50 4 f 20) 114.90 113.80 Holl. Amer. lün.. 153 150% Java China Paket 147% 147% KIM 60 61.50 Kon Ned. St.boot 189% 192% Kon Paket MÜ-. 154 153 Stoom. Mü Ned. 164% 162% Niev Goudr cert 160% 160 GB v. Ommeren cert 340 342 Kon Rott. Lloyd 149 148 N. Scheepv Unle 152% 153% NIET ACTIVIFVE OBLIGATlES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 95% idem '48 (3%).. 95% R'dam'52-1 (4%) 99% Id "37 I-n (3%) 95% Z.-Hol '65 4% 100 Bankwezen Bk N Gem 58 5y4 104» 104% M NWB 52 (4V, 100 A 100 A BVG rspbi t 500. 203 200% BVG rspbr '52 144% 144% Industr Obligaties Philips Doll •SI.. 92 L 91 L Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 1 2% 4'dam *66 H 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag ,52 12% Idem TI 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl '59 2% Bank- en Credieti Robeco Amst Bank Cultuurbank Holl. Bank U cert Ned. Handelmü Rott Bank Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat. Borsumü-Wehry Calvé Delft cert. Electrolasmü K Pap v Gelder K. Ned Grofsm Holl Constructie Ing bur v B.nü Internatlo Int Kunstst Ind v Kemp en Beg Leidse Wolspx^ MilllerenCo NB Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd Mü Sikkena Groep Vei Touwfabr Walvlsv *art Wernink's Betmü Wilton Feüenoord v Wijk - Heringa Zaalberg Mijnbouw »p petro Billton 2de r. Kon Petr (f20) Amertk fondsen Canad taci'lc R Intern \'«'<e) Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecctt Republic Steel Shell Oil Union Facific Un States Stee' Vorige Slotkoers Koers v heden 84% 83% 84% 88% 88% 89 88% 85 85 82 B 82A 92% 91% 93% 91% 92% 92% 97% 95% 95 B 93% 93% 103 102% AANDELEN stell'ngen 253 253 385 388 31% 224% 224% 337 338% 376% 381% 333 332 408 407 705 706% 290 287 89% 89% 907% 908 320 340 345 341 170 171 418 248 245% 190 186 71% 71% 137% 140 540 540% 515 519% 570 565 280% 282 535 528 882 877 350 347 96 97 199 199% 294 293 88% 88% B 149% 148% eur- 490% 497% 116- 114.6C 24% 24 A 75% 76% 50» 42% 41% 51% 51% 54% 54% 85 84% 59% 59% 39% 39» 36 36 A 77% 77%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13