VS REDDEN DEMOCRATIE IN DOMINICAANSE REPUBLIEK Met Aquabuss" in 2,5 uur van Hoek van Holland naar Harwich AUTOGESCHENKEN VOOR AUTOMOBILISTEN JEAN CAU WINT PRIX GONCOURT Feest bij nog steeds niet ontmanteld Krupp-concern 5 Geen nieuwe dictatuur van de familie TrujiUo n.V.HET MOTORHUIS Gevolgen concentratiekampen blijken vaak blijvend te zijn in zeer nabije toekomst: In ranke draadvleugel boot met 74km-snelheid over zee Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 november 1961 Vierde blad no. 30509 jsjog steeds bevinden zich in de Dominicaanse wateren de vier Amerikaanse oorlogsschepen die daar zondag zijn versche nen en er waarschijnlijk toe hebben bijgedragen, dat de familie Trjülo er niet in slaag* de weer de macht te grijpen in de republiek. Binnen weinige uren nadat de Ame rikaanse kruiser „Little Rock" en drie torpedobootjagers voor de kust waren verschenen, maakte presi dent Joaquin Balaguer in de hoofd stad Ciudad TrujiUo bekend, dat Hector en José Arismendi Trujillo, broers van de vermoorde dictator Rafael Trujillo. hadden beloofd het land te verlaten. De beide broers en 27 topfunctiona rissen van het Trujillo-regime zijn inderdaad vertrokken. Gisteren kwam het gezelschap in Florida aan. Door de terugkeer van de broers woensdag jl. van Bermuda-eilan den was een gezagscrisis in de Do minicaanse Republiek ontstaan. De VS hadden gewaarschuwd dat zij niet van plan waren werkloos toe te zien als geprobeerd zou worden in de republiek opnieuw een dictatuur te vestigen. Eaterdagavond werd de toestand er j nog verwarder op, toen de regering bekendmaakte dat generaal Ra fael Trujillo jr. was afgetreden als chef der strijdkrachten en op zijn j Jacht naar Europa was vertrokken, j In Washington is gezegd dat ver wacht werd dat de oorlogsbodems voorlopig als vorzorgsmaatregel in j de buurt van de republiek zouden blijven. Ook had men eventueel 1.800 mariniers beschikbaar in het gebied van de Caraibische Zee. In middels was men in Washington verheugd over het nieuws dat Ba laguer had gezegevierd over de Trujillo's. Vjjftien gepensioneerde generaals en twee gepensioneerde schouten bij nacht, die vroeger gediend hebben onder de „sterke man" van de do minicaanse Republiek. Rafaël Tru jiUo, hebben gisteren aan president Balaguer „onder alle omstandig heden" hun diensten aangeboden. De federatie van vakbonden heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin zij de regering steun toezegt en op de arbeiders een beroep doet eensgezind te blijven. Advertentie JAGO SHAWLS Jager doodt zijn beste vriend Tjjdens een jachtpartij in de Ar- dense bossen bij Dinant heeft zich londag een noodlottig ongeval voor gedaan, dat het leven heeft gekost aan een 65-jarige Belgische in- lu|dustrieel uit Bergen, Armand Soucy. Een van de jagers hoorde geritsel in het kreupelhout. In de veronder stelling, dat het een everzwijn was legde hij aan en loste een schot. De kogel doodde echter zijn beste vriend, die tijdens het overbrengen naar een ziekenhuiso verleed. De jager meldde zich onmiddellijk bij de politie, die een onderzoek heeft ingesteld. Boven de veertig minder vatbaar voor verkoudheid Twee Britse artsen, die bij 1000 men sen het optreden van verkoudheid hebben nagegaan, zijn tot d'e conclusie gekomen, aat er slecnts een kleine kans is, dat men binnen de twee maanden nadat men erkouden is geweest opnieuw kou vat. Zij hebben ontdekt dat mensen boven de veer tig jaar goed weerstand bieden te gen verkoudheid. Volwassenen bene den de dertig zijn vatbaarder. Niet- werkende vrouwen en moeders heb ben meer last van verkoudheid wan neer er baby's of schoolgaande kin deren in huis zijn. De studie, gepu bliceerd in „Lancet", werd onderno men door dir. O. M. Iidweld en prof. R. E. O. Williams uit Londen. Zij onderzochten de verkoudheden, die door mensen werkzaam in regerings kantoren in Newcastle-upon-Tyne en een handelskantoor ln het centrum van Londen waren opgelopen. Zij stelden vast dat 10.3 procent van de verkoudheden tot absentie van het werk leidde. De gemiddelde afwe zigheid van het werk was 2.6 dag. Vrouwen tussen de dertig en de veer tig jaar zijn langer afwezig van het weck dan mannen, 3,3 dagien tegen 2. Jongere en oudere vrouwen blijven ongeveer even lang we? als mannen. Vrouwen boven de veertig zijn vaker absent met een verkoudheid dan mannen. De onderzoekers ontdekten dat er weinig bewijs was voor we derzijdse besmetting op kantoren. Slechts een op de tien verkoudheden kon hieraan worden toegeschreven. De „Lancet" schrijft dat de tijd rijp is voor een studie van de oorzaken die tot verkoudheid leiden. Indien men zou ontdekken dat er ongeveer elke twee maanden een nieuw virus opduikt, dan zou dit een verklaring kunnen zijn voor de korte weerstand tegen infectie, zoals die door dr. Lid- well en prof. Williams is vastge steld. Delegatie N.-Guinea Raad naar ons land Binnenkort zal opnieuw een dele gatie van de Nieuw-Guinea Raad een oriëntatiebezoek aan ons land brengen. Deze delegatie zal op 28 no vember op Schiphol aankomen. Het werkbezoek zal duren tot 20 decem ber. Advertentie vindt U in de ruimste sortering bij Het Motorhuls. Geef hem of haar zo'n nuttig en tevens smaakvol accessoir. De ontvanger heeft daar jarenlang plezier van en... zo'n geschenk houdt even lang de attentie van de schenker in blijde herinnering. Maar dan wel iets goeds! BEZOEKT ONZE SPECIAAL INGERICHTE ACCESSOIRES-WINKELSTATIONSWEC I HOEK RIJNSBURGEfUMGEL Geopend ook 's avonds tijdens do lichtweek. Heeft U onze FEESTDAGEN FOLDER nog niet ontvangen? Komt U er dan even een bij ons halen, dat helpt U bij uw beslissing. TELEFOON 24741 (4 lijnen) LEIOEN 1/ Congres in Den Haag (Van onze Haagse correspondent) „Vijftien jaar, nadat ook voor degenen, die het verblijf in de concentratiekampen van de tweede wereldoorlog hebben overleefd, de vrijheid kwam, heeft men ontdekt, dat er bij deze mensen vaak blijvende ge- Advertentie Audrey Hepburn en haar man Mel Ferrer hebben in Rome de Gala-première bijgewoond van de film Ontbijt bij Tiffany", waarin de slanke actrice een van de hoofdrollen vervult. De baten van de Gala-avond waren be stemd voor de nagelaten betrek kingen van de dertien Italiaanse Advertentie VOOR PRAKTISCHE GESCHENKEN JAN DE N1E ZONEN KORT RAPENBURG 10 Tornado - Gero - Brabantia Oud-secretaris van Jean-Paul Sartre (Van onze ParUse correspondent) De 34-jarige romancier en journalist, Jean Cau, heeft met rijn laatste en zesde roman, „La pilié de Dieu" (Gods erbarmen), gisteren de Prix Goncourt, Frankrijks belangrijkste letter kundige onderscheiding, gewon nen. Het is een onderscheiding in de vorm van een cheque van slechts 5000 oude franken (nog geen 40 gulden) die hem volgens het reglement pas in december zal mogen worden over handigd. Doch naast die cheque ga randeert de Prix Goncourt zijn lau reaat ook een oplage die tussen de 200.000 en 500.000 exemplaren ligt en waarvan de auteursrechten dan ook een aanzienlijk fortuin vertegenwoor digen. En dan zijn er nog de vertaai en eventuele filmrechten, die bij el kaar ook nog een flinke duit ln het takje van auteur en uitgever plegen te werpen. Met de Prix Renaudot, die ieder laar dezelfde dag door een jury van Journalisten aan een collega wordt toegekend, is gisteren de 38-jarige dichter en kunstcriticus Roger Bor dier, voor zijn roman „Les Blés" (Het koren) begiftigd. Als de beste verslaggever van frankrijks beste weekblad „rExpress" heeft Jean Cau de laatste jaren in ruime kring bekendheid en ook wel beruchtheid gekregen, want deze journalist is niet gewend een blad voor de mond te nemen. Na de bevrijding, toen Jean Dau zijn filosofische studies nog niet eens voltooid had. was hij secretaris van Jean-Paul Sartre, wiens invloed met name op zijn bekroonde roman niet moeilijk valt aan te wijzen. „La pitié de Dieu" is duidelijk 'n these-roman en de situatie waarin de schrijver zijn vier hoofdpersonen heeft ge kaatst doet inderdaad onmiddel lijk denken aan Sartres meester werk, het toneelstuk „Huis clos" (gesloten deuren). Sartre sloot zijn personages voor hun Individuele en collectieve gewe tensonderzoek op in een grauwe ho telkamer, terwijl Cau's figuren hier in een gevangeniscel zitten samen gepakt. Vier misdadigers: de bokser Alex, die zijn gewonde tegenstander bij een wedstrijd opzettelijk de dodelijke ge nade-stomp gegeven heeft, de bouw vak-arbeider Eugène, die zijn baas die zijn vrouw achterna zat met een staaf ijzer onschadelijk heeft ge maakt, de epileptische dokter die tij dens een crisis zijn vrouw van het leven moet hebben beroofd en ten slotte de met complexen belaste jour nalist die het gewelddadige einde van zijn moeder en van zijn zwager op zijn geweten schijnt te hebben. De schuldregisters van dit sinistre viertal worden overigens door de auteur maar vagelijk aangeduid en aan hun eigen getuigenissen zijn doorgaans al even weinig touwen vast te knopen. Om, na al hun slachtof fers, r.u in de cel ook nog hun tijd te kunnen doden vertellen zij elkan der beurtelings hun eigen levensver haal, of juister, hun geparafrazeerde autobiografieën, waarbij him schuld vragen, zoals dat bij gevangenen die voortdurend met het verleden gecon fronteerd blijven regel is, in een pro ces van onbewust zelfbedrog een ge stadige evolutie naar de onschuld doorlopen. Tenslotte komen zij er zelfs toe hun respectievelijke moorden in hun ver halen uit te wisselen waardoor een klimaat groeit van wederzijdse soli dariteit in de verantwoordelijkheid voor hun misdaden. Die gemeenschappelijke verant woordelijkheid vanalle mensen over het lot en de algemene gang van za ken in de wereld is nu ook juist de sartriaanse of existentialistische stel ling, die het leidend motief vonnt van Jean Cau's roman. Belangrijker dan die these, welke dus geen opzienbarend nieuws brengt, is de literaire hartstocht en de instinctieve vita- litent waarmee Jean Cau deze overigens meesterlijke roman constructie vooral ook door mid del van zijn eigen commentaren met spanningen laadt, die maken dat men zijn fascinerende boek van de eerste tot de laatste pa gina wel in één adem uit moet lezen. vliegers, die in Kongo door mui ters zijn vermoord. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK Nog veel experimenten nodig (Van onze Haagse correspondent) Een draagvleugelboot de ..Aquabuss" die in 2)^ uur tegen dezelfde prijs als met de gewone lijnschepen de overtocht maakt van Hoek van Holland naar Harwich v.v., dat is het sterke argument van de N.V. Aquavia Holland in Den Haag, die op het ogenblik bezig is met het projecteren van snelle bootverbindingen hier en in het buitenland. Het gehele project van de „Aqua buss", die in de toekomst (misschien is deze al zeer nabij) tussen Enge land heen en weer zal vareo, kost rond f7 miljoen. De scheepvaartinspectie heeft al haar goedkeuring gehecht aan het ontwerp voor deze boot, die met een snelheid van 74 km over de zee zal scheren, waarbij het oppervlak niet met de romp wordt peraakt, zodat de 400 passagiers, die meegenomen kun nen worden, geen last van zeeziekte zullen hebben. Het technisch brein achter het ge hele project schuilt bij ir. A. Hadji- dakis, die onlangs in Amsterdam voor scheepvaart-kringen een lezing heeft gehouden, waarbij hij de in teressante aspecten van de „Aqua buss", uit de doeken heeft gedaan. De verwachting is dat bü een der gelijke snelle overtocht van 2.5 uur (met de lijnboot duurt bet zes uur of langer), een deel van de met het vliegtuig reizende Engeland-„vaar- ders" straks met de „Aquabuss" zul len reizen. De reis van Den Haag naar Londen duurt dan met aanslui tende treinen 6.5 uur. Nu duurt die zelfde reis met de conventionele Ujn- boten 10 uur. Het vliegtuig gaat vlug ger, namelijk 4 uur. Maar dat is dan ook tweemaal zo duur. Grote belangstelling De Maatschappij Zeeland, die nu de lijndienst Hoek van Holland—Har wich v.v. in exploitatie heeft, toont veel belangstelling voor het project, ook al omdat de ..Aquabuss" vier maal per dag een overtocht kan ma ken. Over de gehele wereld is de draag vleugelboot in ontwikkeling. In tal van landen wordt geëxperimenteerd en enkele boten zijn al in gebruik genomen. Het ontwerp van de NV Aquavia Holland de 400 p is afgeleid van de „Aquavit", waarvan drie exemplaren in Nederland in ge bruik zijn: namelijk bij Rijkswater staat. Wilton Fijenoord en bij de ,Aquavion" zelf. De uitlaat geschiedt door een pijp achter het (ver naar voren staande) stuurhuis. Het lawaai dat de moto ren maken is door speciale isolatie teruggebracht tot minder dan dat van een Dieselmotor. **an de achter zijde van het schip dat aan de boeg twee schaatsen heeft en mid scheeps een brede metaalmatrijs, die als watervleugel dienst moet doen en bij verhoging van de snelheid de romp uit het water drukt bevin den zich de twee roeren. Wanneer de „Aquabuss" op volle snelheid loopt is de diepgang 2.5 meter. De draagvleu- gels zijn zo geconstrueerd dat zonder moeite gemeerd kan worden Overigens heeft de „Aquabuss" veel minder stroomlijn, dan voor een der gelijke snelheid vermoed zou worden. Het schip heeft een vrij normaal aanzien. Vierhonderd passagiers Een van de belangrijkste factoren is de accommodatie. De 400 passa giers zijn ondergebracht in een eer ste- en een tweedeklas. De eerste klas (200 passagiers) bevindt zich bovendeks, met annex het restaurant en een bar. Benedendeks zijn 8 ca bines met in ieder plaats voor 25 personen. Er zijn daar tafeltjes, stoe len en banken geplaatst. Aan boord bevinden zich 20 be manningsleden, van wie het grootste deel als bedieningspersoneel dienst doet. De scheepvaartinspectie eist bij een aantal van 400 passagiers, dat voor de veiligheid eik van de 17 automatisch opblaasbare redding- vlotten. met een oemanriingslid be mand moet worden. Er zijn verder drie officieren (ka pitein, stuurman en machinist) en twee matrozen en een bootsman. Naast de gebruikelijke navigatie middelen heeft de „Aquabuss" de be schikking over een soort vliegtuigra dar, die bij dergelijke snelheden een snelle waarneming van obstakels en schepen garandeert. Overigens is de „remweg" van de Aquabuss slechts 80 meter. De besturing (dubbel) ge schiedt door een soort vuri autostuur, waarachter de roerganger zit. De proefnemingen met de „Aqua vit" hebben eigenlijk voor het groot ste deel het ontwerp voor de „Aqua buss" doen ontstaan. Bij de proef nemingen met de kleine voorganger van de waterbus. is gebleken at deze golven van 2.5 meter gemakkelijk neemt. Hieruit kan z<concludeerd worden, dat de „Aquabuss" alleen bij zeer slecht weer niet zal varen. Maar het uitvallen van de lijndienst zal minder zijn, dan bU de luchtvaart het geval is, zo zei men ons. volgen zijn van de wrede be handeling, die zij ondervonden. Velev nan hen zijn vlug uit geput bij hun werk, worden snel oud en sterven vroeg". Dit constateerde gistermiddag mr. Norman Acton, secretaris-generaal van „The World Veterans Federa tion", tijdens de openingszitting van het congres van deze organisatie in de Rolzaal in Den Haag. Tachtig medische en juridische deskundige uit twaalf landen nemen aan dit congres deel. Het doel van deze conferentie is het wetenschappelijk onderzoek naar de schadelijke gevolgen van het le ven in gevangenkampen te bundelen en methoden te bestuderen die de moderne medische en sociale weten schap kan toepassen „om een bijzon dere vorm van verwonding to gene zen, die de monsterlijkste is, welke de mensheid ooit welbewust is toe gebracht. Na de openingstoespraak van de secretaris-generaal werd de rede van prof. dr. Charles Richet van de Franse academie' voor geneeskunde voorgelezen door de inspecteur-gene raal van de volksgezondheid in Frankrijk, dr. A. Mans. Als gevolg van mishandeling in het Duitse con centratiekamp Buchenwald kan de bejaarden geleerde zelf zijn stem banden niet meer gebruiken. Prof. Richet stelde, dat de exploi tatie van menselijke arbeid zonder enige zin voor menselijkheid tot op heden nog voortgang vindt in de kampen, waar men de gevangenen andere opvattingen wil bijbrengen. „Tal van kwalen uit de eerste tien jaar na de oorlog bij gedeporteerden, zoals pokken, tyfus en tuberculose, behoren tot het verleden, maar de blijvende ziektegevolgen zijn een kwaal van de toekomst", aldus deze prominente Franse geleerde. Hij noemde deportatie een moder ne vorm van slavernij. Voordat echter de „Aquabuss" in de vaart zal komen, of zelfs maar gebouwd kan worden, moet er nog vrij veel worden geëxperimenteerd. Voor een bedrag van f 100.000.'moet in het scheepsbouwkundig proefsta tion in Wageningen eeM model wor den beproefd en bovendien zal een „Aquavit" in de praktijk verder worden beproefd, voordat met de bouw van de waterbus begonnen kan worden. Bouwt de Mij. „Zeeland"? Die bouw hangt af van de Mij. Zeeland, die de ernstigste gegadigde voor het project is, hoewel van bui tenlandse zijde zoals Scandinavië en Griekenland, waar deze waterbus sen goed op hun plaats zijn ook belangstelling bestaat. Twee werven kunnen de mogelijke bouwers worden van de „Aquabuss": Wilton Fijenoord en de Maatschap pij De Schelde in Vlissingen. Con tacten zijn al gelegd, maar verbin tenissen zijn nog niet aangegaan, zo dat de bouwopdracht ook nog aan een andere werf gegeven kan worden. Een van de moeilijkheden daarbij is dat de „Aquabuss" geheel uit een speciale aluminium legering gecon-i strueerd moet worden (een legering. Maar dat is anders uitgekomen. Stalins lot treft ook Gottwald De Tsjechoslowaakse communisti sche partij heeft besloten alle ter ere van Stal in opgerichte standbeeddm af te breken en de namen te ver anderen van straten, bedrijven en gebouwen die naar de overleden Rus sische communistische leider zijn ge noemd. Ook de overleden voormalige voor zitter van de Tsjechoslowaakse com munistische partij Gottwald wordt door deze maatregel tetroffen. Zijn stoffelijk overschot was gebalsemd en opgebaard in een zaal van het „ge denkteken der overwinning" te Praag. Het zal nu worden begraven. Het Centrale Partijcomité heeft zijn politieke bureau opgedragen een diepgaand onderzoek in te stellen naar de economische toeestand van het land. Het bureau moet. overeen komstig de besluiten, die op het 22ste partijcongres der Russische commu nisten werden genomen, economische ontwikkelingsplannen opstellen, die de periode tot 1980 bestrijken. Deze plannen zullen worden besproken op het twaalfde congres der Tsjechoslo waakse communistische partij, dat ln oktober 1962 zal worden gehouden. Resolutie van India inzake entwapening 1 India heeft gisteravond ln de po litieke commissie van de algemene vergadering der VN een ontwerpre solutie ingediend, waarin er bij de VS en de Sowjet-Unie op wordt aan gedrongen tot overeenstemming te komen over de samenstelling van een orgaan voor ontwapenlngsoverleg. De wrede behandeling in de con centratiekampen hebben de gedepor teerde gemaakt tot een „blijvende invalide", die vroeg oud wordt en jong sterft. Het verblijf in de con centratiekampen heeft veelal hart kwalen bevorderd. Deze conferentie gaat vooraf aan het congres over wettelijke regelingen voor oorlogsve teranen. dat op 27 november in Den Haag door Prins Bernhard zal wor den geopend. (Van onze correspondent ln Bonn) Op 16 november 1945 werd het geallieerde besluit uitgevaardigd dat het Krupp-concern in Essen in beslag werd genomen en dat men het bedrijf volledig zou ontmantelen. Gras en onkruid zullen de naam van Krupp overwoekeren, zo kon men toen lezen in geallieerde tekst. waarbij 4 magnesium gebruikt wordt, om het tegen zeewater be stand te maken), waartoe niet iedere werf capabel is. Lijndienst op Huil? Naast het bouwen van „Aquavites" en „Aquabusses" ligt er nog een an der plan op tafel bij genoemde maat schappij. Wanneer de Scheveningse haven verbeterd zal worden, dan ziet men daar mogelijkheden voor het openen van een vaste lijndienst op bijv. Huil, waarbij dan gebruik ge maakt wordt van een „Aquabuss" met accommodatie voor minimaal 250 passagiers. Op deze 1 maal daagse dienst kan ook vracht en post worden meege geven. hetgeen ook het geval is bij de „Aquabuss" voor de lijndienst- tussen de Hoek en Harwich v.v. De 400 P beschikt over twee laadruimen, waar bagage in geborgen ksn worden. Om de lostijd aan de wal te verminderen bevatten deze laadruimen een contai ner. waarin koffers etc. geplaatst kunnen worden. Deze containers worden met een kraan geladen en gelost, zodat in een fractie de baga ge aan en van boord is. Voor het vervoeren van lading waarbij spe ciaal wordt gedacht ann bloemen, bloembollen en groenten. Over het algemeen dus dezelfde lading, welke vliegtuigen aan boord kunnen ne men kan één (of meer) van de tweedeklas compartimenten worden gebruikt. Advertentie HAARDEN KACHELS VOOR KOLEN EN OLIE. Ziet onze grote sortering. JAN DE NIE ZONEN KORT RAPENBURG 10, TEL. 20025 NOORDEINDE 54 - TEL. 21387 Gisteren werd in Essen het 150- jarig bestaan van de firma Krupp gevierd in aanwezigheid van 2500 prominente gasten, onder wie de Westduitse ministers Erhard Scheel en Balke, Bondsdagpresi dent Gerstenmaieroud-president Heuss, die zelfs de feestrede uit sprak, de liberale en socialistische fractie-leiders Mende en Ollen- hauer, bisschop Hengstbach, 26 buitenlandse ambassadeurs tien gezanten, onder wie de Rus sische. Alleen de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland Frankrijk lieten verstek gaan in ver band met het feit dat zij nog steeds van de directeur van de Krupp-firma, Alfried Krupp von Bohlen und Hal- bach eisen dat hij de tot het concern behorende Berg- und Hüttenwerk Rheinhausen A. G. verkoopt. Tegen deze geallieerde eis richtten zich gisteren verschillende feestrede naars by de verjaardag van de firma Krupp. Zowel minister Erhard als oud-Bondspresident Heuss pleitten er voor deze eis tot verkoop in te trek ken. Heuss vond dat de internationale antipathie tegen Krupp wegens zijn wapenproduktie in de eerste en de tweede wereldoorlog nu maar moest verdwijnen. Overal ter wereld hebben soortgelijke bedrijven als Krupp wa pens geproduceerd, zo zei hij, en er is geen reden de producenten in Essen als een soort duivels te zien en die bij Vickers Armstronr en by Betle- hem Steel als gewone mensen. In dit verband herinnerde Heuss er nog aan dat de vroegere Amerikaan se hoge commissaris in Duitsland. MacCloy, er indertyd voor heeft ge zorgd dat Alfried Krupp van Bohlen und Halbach uit de gevangenis kwam en dat zijn geconfisqueerde vermogen I aan hem werd teruggegeven. Jaaromzet: 5 miljard Het was gisteren by het feest in Essen wel overuideiyk dat Krupp niet stil heeft-gezeten sinds hy zijn bedryf, dat toen overigens in een deplorabele toestand verkeerde, terug kreeg. Met man en macht en met be hulp van de oude getrouwen, die zich als Kruppianer een grote familie voelen, is de firma Krupp in korte tyd weer uitgegroeid tot kolossale af metingen. De omzet over 1960 bedroeg ruim 5 miljard mark en 110.738 mensen zyn ln het concern werkzaamvan deze werknemers is er één, die een by- zonder groot aandeel heeft gehad in de nieuwe bloei van de firma, na- meiyk Bertold Beitz, het type van de moderne Amerikaanse ondernemer, die als een van de eerste buiten staanders door Krupp aan de firma werd verbonden. Beitz heeft de titel van algemeen gevolmachtigde en gaat door voor de grote man van de firma. Eigenaar van het onoverzienbare Kruppbedryf is echter alleen Alfried Knipp von Bohleen und Halbach, die daarmee de rykste man van Duitsland is. In deze waardigheid zal hy worden op gevolgd door zyn nu 23-Jarige zoon Arndt, die ln München economie stu deert. Het Is met de firma Krupp wel anders gelopen dan de geallieerden in 1945 gedacht en gewild hadden. Een belangryke 1 heeft daarin echter gespeeld, dat de firma-chef zich openiyk heeft gedistantieerd van elke vorm van wapenproduktie. By Krupp wordt nu geen enkel produkt meer gemaakt, dat iets met bewape ning te maken heeft. Daaraan houdt de huidige eigenaar, endanks ver zoeken van vele kanten, zich strikt. De feestelijkheden gisteren speel den zich af in een immense opblaas bare hal. waarin het oorspronkeiyke kleine firma-gebouw uit 1811 hert bouwd ws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7