VODKA Voorlopig nog geen zwembad RTNBENDE'S Elf gymnastieklokalen en 10 kleuterscholen zeer urgent U XUNTTOGAL ONVERWACHT NODIG NEBBEN „PECHVOGELS" VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER 29S Peek&Cloppenburg Prinses Beatrix woont zitting van het Europese parlement bij Stroper door jachtopziener neergeschoten „V"/ I KABINET IN TURKIJE Geweldige teleurstelling voor College Ieder schoolkind een gelijke kans „Het was voor het College een geweldige teleurstelling toen op september j.l. het ministeriële bericht binnenkwam, dat Leiden voorlopig geen Rijksgoedkeuring voor een zwembad aan de Voor- jchoterweg kreeg", aldus wethouder Van Schaik in zijn antwoord op de door de raad gemaakte opmerkingen. Hoewel de wethouder j niet veronderstelt, dat hier kwade opzet in het spel is, kon spreker het maar moeilijk verkroppen, dat b.v. aan Rijswijk voor een bad van ruim drie miljoen wel toestemming is verleend. Tal van instanties, w.o. het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid, hebben wij voor dit plan geactiveerd. Ook de ge meente Voorschoten stond achter het Leidse plan, maar het heeft alles niet mogen baten. Ik betreur dit in hoge mate, dit is bijzonder erg, aldus een enigszins verbitterde wethouder. Uitvoerig ging de heer Van Schaik lijn antwoord ook in op het per manente gebrek aan scholen, waar onder de kleuterscholen domineren. Momenteel heeft Leiden al een tekort ian tien kleuterscholen, met drie lo kalen en in detoekomst 1 a 2 per jaar als aanvulling in nieuwe wij ken. Verder moet Leiden, wil het in de behoefte voorzien, nog elf gymnas tieklokalen en een sporthal bouwen. Bljjft nog voor het nijevrheidsonder- irijs de bouw van zes scholen. Wethouder C. van Schaik geen zwembad grote teleurstelling Lichtpuntje Een klein lichtpuntje in deze scho- lennood ziet spreker in de ontvangen njksgoedkeuring voor de bouw van Rn (hervormde) systeemschool, met ie bouw waarvan op de fabriek ilthans reeds een begin is ge naakt. Of ook de vijf andere „sy- fieemscholen" spoedig zullen volgen ion spreker nog niet zeggen. „La ten wij het hopen. Sportcomplex Noord Terwjjl Leiden 72 ha aan sport- widen nodig heeft, zijn dit er thans fl. Spreker verwacht, dat het com- plex in Noord in september van het volgend jaar aan sportminnend Lei- den ter beschikking kan worden ge- ileld. Met de voetbalvereniging „Roo- itnburg" worden reeds besprekingen («oerd over het inrichten van de Mcommodatie. In belangrijke mate venst deze vereniging arbeid en geld kr beschikking te stellen. Clubhuizen van speeltuinvereni- ingen, welke voor een geheel ande- e bestemming zijn gebouwd, zijn moeilijk voor de binnensporten in te richten. Beria zou voor een krijgsraad hebben gestaan Beria is niet door maarschalk tekalenko doodgeschoten op de his torische vergadering van Russische topfunctionarissen in het Kremlin d de dood van Stalin, aldus heeft folding Hagberg, leider van de weedse communistische partij, in ïelsinki op een bijeenkomst van ver- ^enwoordigers van de communis- foche partijen der Noordse landen 'erklaard. ito was op de receptie in Moskou *aar Chroesjtsjow het verhaal ver- tojd heeft over Beria's arrestatie, zo Hagberg. Het geval heeft zich 8 afgespeeld: op bevel van Ma- aikow drongen officieren van de fossische veiligheidsdienst het ver bis binnen waar vergaderd werd. [il arresteerden Beria, die streng be- Jaakt werd tijdens het onderzoek van geheime politie-archieven. Op d van daar gevonden stukken, Beria's wangedrag aan het licht chten, werd hij direct voor de gsraad gebracht en ter dood ver- eeld. Daarna werd hij terecht- teld, aldus Hagberg. Zoals bekend was uit Warschau eld dat Beria door maarschalk oskalenko op de bijeenkomst in •tot Kremlin is doodgeschoten. Speeltuinen in West In het College zal nog een bespre king plaats vinden inzake de werk geversbijdrage aan K. en O., voorzo ver die betaald wordt door de bij zondere schoolbesturen. Er wordt ge streefd naar het vinden van een mo gelijkheid voor het verstrekken van een gemeentelijke subsidie aan lees zalen, welke geen bijdrage is in het tekort, doch een normsubsidie. Het ligt in de bedoeling om in het- nieuwe gedeelte van zuid-west twee grote en twee kleine speeltuinen aan te leg gen. De suggestie van de heer Lamber- mont om met enkele belanghebben de instanties contact op te nemen in zake het maken van een film over Leiden, wordt door B. en W. in over weging genomen. Met de raad heeft ook spreker grote bewondering voor het werk van V.V.V. In korte tijd heeft de directeur kans gezien om de hotelruimte met 200 bedden (bij par ticulieren) uit te breiden. Nadat de heer Van Schaik aan dacht had geschonken aan het prachtige werk van de jeugdbewe ging en de jeugdzorg „de ge meentegelden worden hier zeer goed besteed" besprak hij nog ver scheidene vormen van onderwijs en de daarbij behaalde resultaten en mogelijkheden. Om het typen op V.G.L.O.-scholen tot vakonderwijs te verklaren is hij een voorstander. Met de openbare V.G.L.O.-school is hier over reeds contact opgenomen. Gelijke kansen Teneinde ieder kind van de lagere school een gelijke kans te geven, deed spreker mededeling van zijn voorne men om hiermede volgend jaar sep tember een proef te nemen. In grote lijnen komt dit hierop neer: aan het einde van het tweede leerjaar wordt nagegaan, welke vier leerlingen de beste resultaten in het onderwijs hebben geleverd. In het derde en vierde leerjaar worden deze leerlin gen geobserveerd, waarna een en ander met medeweten van de ouders zij in het vijfde en zesde leerjaar, nu als groep, worden geselecteerd en voorbereid op hun verdere studie. Wethouder Jongeleen, die ook bij deze paragraaf nog even aan het woord kwam, zeide, dat het College zal proberen om voor de volkstuin ders, die momenteel nog hun tuin hebben achter de speelweide van „De Professorenwijk" en daar bin nenkort vandaan moeten, een ander stuk grond te vinden. Vermoedelijk zal dit terrein wel buiten de huidige stadsgrens komen te liggen. Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel èn afdoend helpt: TOGAL. Met TOGAL hebt U altijd zin in 't leven. Bij apothekers en drogisten TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Aangezien de zaken, die gisteren door de Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruyn werden berecht niet bijzonder groot in aantal waren en voor het merendeel konden worden ondergebracht onder de rubriek „pechzaken", kenmerkte de zitting zich door een zeer rustig verloop. De eisen van de officier van Justitie waren dan ook navenant en de boetes, die werden opgelegd varieerden van f. 10 tot f. 30, waarmee wel tot uitdrukking komt, dat de kantonrechter er rekening mee hield, dat de factor „pech" een niet onbelangrijke rol bij de gemaakte overtreding had gespeeld. Tot de vele „pechvogels" in het verkeer behoorde een 22-jarige automo bilist uit Bloemendaal, die op 30 juni j.l. met een door hem bestuurde auto op de Rijnsburgerweg was geslipt en tegen een geparkeerde scooter was gebotst. stuurder van de geramde auto ont kende ten stelligste, dat hij vlak voor de tram was overgestoken en links door de bocht was gereden. De tram was z.i. nog op grote afstand van het kruispunt verwijderd, dus kon verdachte onmogelijk zijn verrast te meer daar het uitzicht ruim voldoen de was. Daar het niet verlenen van voorrang 'n vaststaand feit was, eis te de officier f. 25 boete subs. 5 dagen. De kanotnrechter achtte enige medeschuld van de ander niet uit gesloten en bepaalde het vonnis der halve op f. 12 boete subs. 4 dagen. Geslipt Zowel de scooter als verdachte's auto liepen flinke materiële schade op. Verdachte voerde aan, dat de auto vermoedelijke op de tramrails was geslipt, want een andere aanwijsbare oorzaak werd niet gevonden.. „Ik kon hem plotseling niet meer hou den en botste toen tegen die scoo ter op", aldus verdachte. De officier kon niet ontkennen dat verdachte pech had gehad. Daar de bestuur der echter verantwoordelijk blijft voor de gedragingen van zijn auto, kwam hij tot de eis van f. 25 subs. 5 dagen. De kantonrechter maakte er het milde vonnis van f. 15 subs. 3- dagen van. Voorrang „Achter mij naderde een tram, dus verwachtte ik geen verkeer van rechts. Hij stak echter toch vlak voor de tram de weg over en toen kon ik een botsing niet meer voorkomen temeer omdat hij vrijwel links door de bocht kwam". Zo luidde het pleidooi van een 37 jaige automobiliste uit Leiden, die terecht stond omdat zij met haar auto op 't kruispunt Lammenschans- wegTrekvlietweg geen voorrang had verleend aan een v^n rechts komende auto, die vlak voor de tram langs de trambaan overstak. Daar de botsing nogal flink was aangekomen, liepen beide auto's een vrij aanzienlijke schade op. De be- Afstand houden Toen een automobilist alvorens de Da Costastraat in te draaien op de Haagweg moest stoppen teneinde te gemoet komend verkeer voorrang te verlenen, werd zijn auto van ach teren aangereden door een bestel wagen. De bestuurder van de be stelwagen, een 30-jarige vertegen woordiger uit Den Haag, kreeg een proces-verbaal omdat hij onvoldoen de afstand had bewaard en dus niet tijdig tot stilstand kon komen. De vertegenwoordiger, had, aldus zijn verklaring, voldoende afstand bewaard. De remmen „blokkeerden" echter en toen was zijn auto op het gladde wegdek doorgegleden. Het klonk allemaal nogal ongeloof waardig en daar de officier de ten lastelegging afdoende bewezen acht te, eiste hij f30 boete cubs. 6 da gen. Verdachte vroeg uiterste cle mentie en het vonnis werd uitein delijk f. 20 boete subs. 8 dagen. Mevrouw T. Ehrenfest- Afanassjewa 85 jaar BAANBREEKSTER OP GEBIED VAN MEETKUNDE-ONDERWIJS. Onze stadgenote, mevrouw T. Ehrenfest Afanassjewa, werd j.l. zon dag 85 jaar. Het november-nummer van het Mededelingenblad van de Wiskunde Werkgroep der WVO, Werkgemeen schap voor Vernieuwing van Opvoe ding en Onderwijs, NecL Afd. van de New Education Fellowship (N.E.F.) is geheel aan haar gewijd. Mevrouw Proost-Thoden van Velzen, prof. dr. M. Minna tert, Bruno Ernst en dr. Van Hiele hebben bijdragen geleverd. De redactie hoopt dat mevrouw Ehrenfest achter deze bescheiden hulde de warme genegenheid zal zien, welke de leden van de Werkgroep voor haar voelen. „De betekenis van mevr. Ehrenfest voor de thans tot stand gekomen veranderingen in het meetkunde-on- derwijs is ongetwijfeld zeer groot", schrijft dr. v. Hielen. Hier volgen enige jaartallen: (Ontleend aan de inleiding in het boek Didactische Opstellen, Wiskunde, Thieme 1960) 19 november 1876 wordt te Kiew geboren Tatiana Afanassje wa. 1876: In dit zelfde jaar werd in Petersburg de vrouwenuniversiteit op gericht, waar Tatiana later studeren zou in de wis- en natuurkunde. 1900: Ze wordt lerares aan een meisjes gymnasium. 1901: Assiste aan de vrouwenuniversiteit om het practicum in de hogfere wiskunde te leiden. 1902: Vertrek naar Göttingen, ken nismaking met Klein, Hilbert, Min- kovoski. 1904: Vertrek naar Wenen, huwelijk met Paul Ehrenfest, studie bij prof. Boltzman. 1907-1912: Terug keer naar Rusland, les aan het meis jesgymnasium en hogeschool. Hier ontstaan reeds de gedachten, die later leiden tot de „Uebungensammlung". 1912: Vertrek naar Nederland. Benoe ming van Paul, Ehrenfest tot profes sor te Leiden. Ook haar nieuwste boek: „In wel- chem Sinne ist die Metrik unseres Raumes bestimmt?" is weer baanbre kend werk. Zij heeft dit pas voltooid. Indertijd was bij een congres het echtpaar Ehrenfest eens met elkaar in debat. En toen zei Ehrenfest: „Du hast ganz recht, aber warum so triumfantisch diabei gelacht?". M. Sint-Nicolaas komt a.s. donderdag! Naa ons uit Madrid wordt ge meld, zal Sint Nicolaas a.s. donder dagmiddag om 2 uur aan het Sta tion (zijde Terweepark) arriveren. Vanaf het station zal hij per rij tuig via de Stationsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg, Breestraat naar het Stadhuis rijden, waar hij door het college van B. en W. zal worden ontvangen. Kinderen van de eerste klassen van openbare en hervormde lagere scholen zullen St. Nicolaas een zang- hulde brengen op het Stadhuisplein. Hierna gaan de kinderen naar de Stadsgehoorzaal, waar St. Nico laas hen later nog zal bezoeken en tiraikteren. Advertentie Advertentie Modern toasten! Van licht- tot donkerbruin. Via thermostaat regelbaar. 2 sneden tegelijk. Wippen eruit als.ze bruin zijn. Verbranden nooit) Rowenta-perfectle I Dure voetbalwedstrijd Bepaald pech had een 22-jarige slager uit Leiden toen hij met een door hem bestuurde scooter op de Leidse Vaart werd aangehouden en niet in het bezit van het vereiste rijbewijs bleek te zijn. „Ik moest vlug naar een voetbalwedstrijd en heb, toen, hoewel ik zakte voor het rijbewijs-examen, dus de scooter maar even genomen", aldus verdach te's excuus. Hij bezat wel het rijbewijs B-E en was dus z.i. „geen vreemde op de weg". De eis werd f. 35 boete subs. 7 dagen. Het bezit van rijbewijs B-E legde toch nog enig gewicht in de schaal en het vonnis luidde f. 20 subs. 8 dagen. Desondanks toch nog een vrij kostbaar voetbalwedstrijdje. elke woensdag JüTlgensmarkt KINDERCOATS Enèrme keuze bij P& Cl Fraai afge werkte kindercoats met capuchon. Ir» wollen winterstoffen met warme eskimo voering. Royale pasvorm Nu extra voordeligt Speciaal verlaagde leeftijd ^^^3^75 J.M. prijs 4 jaar Kleine stijging per maat, SHAWLS Stoere shawls In zuiver wol. Moderne ruit-enstreepdessinsinvelemodetinten. Speciaal verlaagde J.M. prijs SUEDEWANTEN Wie allee van (jongens) wanten wil weten, gaat naar P C. Daar wacht u een grote serie heerlijk warm gevoerde wanten met elastische nylon boord. Speciaal verlaagde J.M. prijs voor jongens voor junior ISsjÉ Prinses Beatrix heeft gistermiddag gezeten op de eerste rij van de tribune voor hoge gasten en diplo maten in het Europahuis te Straats burg het eerste deel van de jaar- lijkse samenspraak van het Europese parlement met de ministerraden en executieven van de drie Europese ge meenschappen het grootste evene ment in het Europese parlement bijgewoond. De Prinses was ingezelschap van haar particuliere secretaresse, mej, M. C. C. Wijnen, en haar studie vriendin, mej. mr. O. Vasting. De Prinses nam op de officiële tribune plaats tussen mej. Vasting en mr. J. L. Kranenburg, de griffier van de Nederlandse delegatie, die haar tij dens het debat voorlichtte over de gang van zaken. Halverwege het debat verliet zij de tribune gedurende een kwartiertje voor een bezoek aan president Fur- ler, die zich in zijn zetel in de zaal door een der vice-voorzitters had la ten vervangen. Bij die gelegenheid werd ook Robert Schuman, de „va der van Europa", die erevoorzitter van het Europese parlement is, aan haar voorgesteld. Prinses Beatrix was drie kwartier voor de zitting begon, met haar groe ne sportauto bij het Europahuis ge arriveerd. Voor de zitting van het Europese parlement begon, gaven de secreta- rig-generaal, de Brit Curtis en enige hoge persoonlijkheden uit de kringen van de Raad haar een overzicht van doel en werkzaamheden van deze oudste Europese organisaties. In Ijmuiden wordt hard ge werkt aan de haringhaven, welke komt te liggen ten zuiden van de oude haven. Hij wordt 400 meter lang en 120 meter breed. In to taal moet 420.000 kubieke meter zand worden afgevoerd. De foto geeft een overzicht van het werkt (Van onze Limburgse correspondent) Een 25-jarige Duitse jachtopziener heeft gistel-middag in de grensstreek aan de Nederlands-Duitse grens bij Herkenbosch een 40-jarige Neder landse stroper uit Herkenbosch neer geschoten. De stroper had zondag zijn strik ken uitgezet in het stuk bos op Duits grondgebied. Zondagavond had de jachtopziener reeds gezien, dat in een van deze strikken een ree gevangen zat. Hij polste de gehele nacht en ook gisteren de gehele morgen in de buurt van de strikken. Gistermid dag omstreeks één uur zag hij de be ruchte stroper naderen. Toen deze de ree uit de strik had gehaald en ermee weg wilde gaan, sommeerde de jacht opziener hem stil te blijven staan en de handen omhoog te steken. De stroper nam echter ijlings de benen de ree met zich meeslepend. De jachtopziener joeg hem een schot ha gel achterna, waardoor de man op vier plaatsen werd getroffen. Nog even strompelde hij voort en bleef toen liggen. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Roermond gebracht. De Rijkspolitie uit Roermond begon meteen aan een uitgebreid onderzoek naar het incident. Zo is de vraag of de stroper aangeschoten op Duits of op Nederlands gebied werd aange schoten nog niet opgelost. De jacht opziener zei, dat de man de grens nog niet was gepasseerd, toen het schot hem trof. De stroper heeft tijdens zijn eer ste verhoor in het ziekenhuis echter al verklaard, dat hij allang de grens over was, voordat de jachtopziener het schot loste. MUTATIES BIJ NED. BANKIERSVERENIGING Naar de Nederlandse Bankiersver eniging meedeelt zal de heer Tj. Greidanus als voorzitter aftreden in de eerstvolgende jaarvergadering, die waarschijnlijk in mei 1962 wordt ge houden. De heer Greidanus, die lid is van de firma Pierson, Heldring en Pierson, heeft van de oprichting der bankiersvereniging af in 1949 het voorzitterschap bekleed. Voordien was hij reeds voorzitter van de bedrijfs groep handelsbanken, die als een voorloper van de Nederlandse Ban kiersvereniging is te beschouwen. Het vit hi d'e bedoeling van het bestuur de heer A. A. van Sandick, thans vice-voorzitter, tot opvolger van de heer Greidanus te benoemen. De heeir Van Sandick is president van de Ned. Handelmaatschappij Voor haar bezoek aan het Europa huis heeft de Prinses geluncht bij mej. M. Z. Witteveen, de Nederland se permanente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa. De dag werd besloten met een di ner met de 14 leden van de Neder landse delegatie naar het Europese parlement in een Straatsburg restaurant. Prinses Beatrix zou vandaag o.a. een bezoek aan de universiteit van Straatsburg brengen. N CARON I uw WARMTEBRON Voor goede kwaliteit KOLEN en OLIE Haagweg 15 - Tel. 20105—20521 „Russische kerk geheel vrij van staatsbemoeienis" Volgens een Reuter-bericht uit Nieuw-Delhi waren bij de geheime stemming over de toe lating van de Russische ortho doxe kerk tot de Wereldraad van Kerken 142 van de uitge brachte 149 stemmen vóór toe lating. Aartsbisschop Nikodim, leider van de delegatie van de Russi sche Orthodoxe kerk, verklaar de op een persconferentie na de stemming, dat zijn kerk volko men vrij is van staatsbemoeienis. Deze laatste is trouwens volgens de Russische grondwet verbo den. De Russische emigrantenkerk en de Hongaarse hervormde kerk in Ame rika onthielden zich van stemming, laatstgenoemde „omdat het niet on mogelijk is dat de Russen de Wereld raad zullen gebruiken voor politieke doeleinden". Ook de 22 kerken, die mèt de Rus sische kerk om het lidmaatschap hebben gevraagd, zijn tot de Wereld raad toegelaten. Het aantal leden be draagt nu 198. Door detoe treding van de orthodoxe kerken van Rusland, Polen, Bulgarije en Roemenië zyn vrijwel alle orthodoxe kerken van de wereld in de raad vertegenwoordigd. Het orthodoxe element is dan ook zeer versterkt. Voorts ontkende de aartsbisschop, dat de kerk de toestemming van het Kremlin nodig zou hebben gehad om zich bij de Wereldraad aan te slui ten. „Men kan onmogelijk spreken van bijzondere goedkeuring of af keuring van de handelingen van on ze kerk", zo zei hij. De anti-gods dienstcampagne van ae Russische communistische partij duurt al ja ren, doc'~ deze neemt haar eigen plaats in. Bij regeringsbesluit zijn kerk en staat gescheiden, aldus de aartsbis schop verder. De Russische grondwet kent alle staatsburgers vrijheid van godsdienst toe en heeft regeringsbe moeienis met kerkelijke zaken ver boden. Tijdens de persconferentie werden aartsbisschop Nikodim vragen ge steld over de sluiting van een aantal kerken in Rusland en of het patriar chaat zich in verband hiermede tot de regering had gewend. De aarts bisschop antwoordde, dat de voor naamste taak van de bisschoppen was het benoemen van priesters en voorts dat het hier geen „aangele genheid van kerkelijke aard" betrof. Hij bevestigde, dat de godsdienstbe lijdenis in het voornaamste klooster van Kiew om „technische redenen" was opgeschort. Het klooster en de naastgelegen kapel zijn gesloten in verband met herstelwerkzaamheden, omdat de heuvel waarop zijn staan, „in gevaarlijke toestand verkeert", aldus de aartsbisschop. De 77-jarige Ismet Inönu heeft gisteren het eerste kabinet van de tweede Turkse republiek gevormd dat een gelijk aantal ministers van de Republikeinse Partij en de Partij voor Rechtvaardigheid omvat. Hu zelf is premier. Twee aftredende ministers maken deel uit van de nieuwe formatie: Se- lim Sarper, een beroepsdiplomaat die minister van Buitenlandse Zaken blijft, en Sahir Kurutluoglul, die mi nister van Justitie wordt in plaats van minister voor Perszaken. Zij be horen beiden tot de Republikeinse Partij. Vice-premier is Akif Iydogan van de Partij voor Rechtvaardigheid en minister van Defensie de Republi kein Ilaami Sancar. Geen enkel lid van het Comité voor Nationale Eenheid, het hoogste mi litaire orgaan van de revolutie, maakt deel uit van de nieuwe combinatie* De partij voor Rechtvaardigheid ia de geestelijke erfgename van de De mocratische Partij van Menderes. Acht van de elf door deze partij be heerde portefeuilles komen toe aan technici. Bij de Republikeinse Par tij worden de ministersfuncties voor namelijk door politici bekleed. De crisis heeft geduurd van 25 ok tober af, de datum waarop de Na tionale Vergadering voor het eerst bijeen kwam. Dit is het achtste ka binet dat door Inönu wordt geleid. De coalitiepartijen hebben een dui delijke meerderheid zowel in de Na tionale Vergadering als in de Senaat. De Republikeinse Nationale Boeren partij en de Nieuwe Turkse Partij vormen de oppositie. tweemaal bekroond pj f 8.- per 3/4 literfles, exclusief statiegeld Overheid en bedrijfsleven Moeilijkheden op komst? In Utrecht zijn vandaag de na- jaarsefficiëncydagen van het Neder lands Instituut voor efficiëncy be gonnen. Het onderwerp dat vandaag en morgen aan de orde komt is „De planning op langere termijn bij overheid en bedrijfsleven." De voorzitter van het NIVE, ir. J. M. Matthijsen, zei in zijn openings woord, dat de overheid in de na-oor- logse jaren zo diep ingrijpt in het economische leven, dat het onmoge- lijk is, „planning" op langere ter mijn los te zien van wat de overheid met het bedrijfsleven voorheeft. De overheid streeft op het ogenblik naar een zo groot mogelijke tewerkstelling van de Nederlandse bevolking en een daarmee gelijktijdig gevoerde poli tiek van loon- en prijsbeheersing. „Zodra nu de tewerkstelling zoals thans maximaal is", aldus ir. Mat thijsen, „ontstaan spanningen tussen overheid en bedrijfsleven, die zeer nadelig zijn voor het gezag van en de eerbied voor de overheid. Ir. Matthijsen voorziet op korte termijn enkele moeilijkheden. Ver schillende bedrijven delen nu reeds mede, dat de stijgende produktiekos- ten in 1961 niet zullen worden goed gemaakt door een grotere omzet. Da lende winstmarges mede als gevolg van de revaluatie en het perso neelstekort vergroten op het ogenblik de problemen. Ir. Matthijsen merkte naar aan leiding hiervan op, dat de arbeids kracht, nu ze schaars is, door middel van een star loonstelsel over de be drijven wordt gedistribueerd. Hij vroeg zich af, of de ontwikkeling van een in wezen dynamisch bedrijfsle ven hierdoor niet wordt geschaad. jOpgeflcht 1 maart 1860 Dinsdag 21 november 1961 Derde blad no. 30509

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5