voorstander van ;enrichtingsverkeer Breestraat LEXINGTON Lexi altijd voorrang Markt verplaatsen en nu reeds eenrichtingverkeer veemarkt Wethouder Jongeleenauto's op zaterdag uit Breestraat Onmogelijke verkeerssituatie aan westzijde Rapenburg Na middernacht: begroting aangenomen Wethouder Jongeleen: „Niet afgeven op Leiden" L. Questroo: „Maak geen hofje van binnenstad Ppgerirht 1 maart 1860 Dinsdag 21 november 1961 Tweede blad no. 30509 Het is toch gelukt! De Leidse Raad is er in geslaagd de begroting'1962, met een eindcijfer Aflvan 65 miljoen, in vier dagen van acht be- grotingszittingen af te handelen. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om vrijdagavond de laatste begrotingszitting te houden, toen bleek, dat de raad meer voelde om het af te l maken, is men doorgegaan, met als gevolg, dat de voorzitter de leden hedennacht om kwart s over twaalf „wel te rusten" kon wensen. Voor Waar aanleiding van een opmerking van de heer Roorda, dat het toe- gezegde rapport inzake een eenrichtingsverkeer in de Breestraat met terplaatsing van de markt) de raad niet had bereikt, deelde de voorzitter mede, dat deze kivestie inderdaad door de Diëtist van Gemeentewerken, de Dienst van Markt- en Havendienst en de Politie is onderzocht. B. en 12 1'. hebben drie rapporten ontvangen, wélke onderling nogal van inhoud 'i erschilden. Dit gevoegd bij de in de loop van dit jaar nieuw ontstane ituatieshet besluit van de raad om binnenkort de woensdagse markt tiet meer op de Vismarkt te houden, de opheffing van de tram en de M vijfdaagse iverlcweek, waardoor de verkeersdrukte op zaterdag een geheel onder karakter heeft gekregen, hebben B. en W. doen besluiten om van pt toegezegde rapport af te zien. het echter zo ver was raakten nog tal van be langrijke onderwerpen punt van discussie uit. Zo is b.v. breedvoerig gesproken over de paragraaf onderwijs en culturele zaken en over de verkeersproblemen in de binnenstad. Het was met name de heer Roorda (P. v. d. A.), die voor de oplossing van deze problemen tal van suggesties gaf, waarvoor wij elders op deze pagina verwijzen. Verbinding Haarlemmerstraat T.a.v. het ontbreken van een ver binding met de Haarlemmerstraat opheffing Gele Tram merkte de heer Jongeleen op, dat hierover bin nenkort. een bespreking zal plaats hebben met de directies van de ver voersbedrijven. Ook de frequentie van de stadsbus zal nog eens be sproken worden. In het nieuwe wegenschema zal ook plaats zijn voor een parkeerga rage. Aan de zebra-paden er zijn er reeds 85 zal de nodige aan dacht worden besteed. Het College is ervan overtuigd, dat men er met dit aantal nog niet is. De heer Jongeleen, die hier slechts zijn persoonlijke visie had gegeven, gaf de raad de verzekering, dat het eenrichtingsvraagstuk in de binnen stad in studie zal worden genomen door de Verkeerscommissie. Na re- en dupliek was ook deze paragraaf de raad gepasseerd, waar na het aannemen van de gehele be groting nog slechts een kwestie van enkele minuten was. De C.P.N. vroeg aantekening tegen de post voor de B.B. te hebben gestemd. Afscheid A. van Dijk Nadat de heer Piena namens de raad de voorzitter, de wethouders en alle bij deze begroting betrokken ambtenaren had bedankt voor het veelomvattende werk, nam de voor zitter met een sympathiek woord af scheid van de heer Van Dijk (K.V.P.) die na deze zitting niet meer in de raad terugkeert. Spreker, die eraan herinnerde, dat de heer Van Dijk sinds 1939 zitting in de raad had, was bijzonder getroffen door de consciëntieuze wijze, waarop dit lid in de raad en de commissies steeds zijn teak vervulde. Advertentie Afbraak woningen Garemnarkt De burgemeester, die persoonlijk „jen voorstander is van eenrichtings- irkeer in de Breestraat, met een an te creëren parallelweg, zeide dat r^èze gehele materie nog eens uit- «erig door het College van B. en W. ou worden bekeken. Mocht een een- ichtingsverkeer in de Breestraat een K? ans van slagen hebben, dan is de .5! «gelijkheid te overwegen dit ge- chiedt reeds in het buitenland m hiervan af te wijken voor de 2^penbare vervoersdiensten (verkeer beide richtingen) Advertentie Zuiver wol! In prachtige gloedvolle 4 QC kleuren. B 1 «I 4-12 jaar. Vanaf Om het hele jaar door te dragen, die zuiver wollen Delana pullovers, truien e polo-pulli's. LET OP HET DELANA ETIKET! Jhr. mr. F. H. van Kinschot eenrichtingsverkeer Breestraat Het ligt in de bedoeling om de verkeerslichten bij de Hogewoerds- brug te automatiseren. Momenteel wordt een onderzoek ingesteld naar de verkeersdichtheid, op grond waar van de verkeerslichten kunnen wor den afgesteld. Een nieuwe situatie zal ook ont staan zodra het complex woningen, staande aan de Garenmarkt e>n het Levendaal zal worden afgebroken. Binnenkort zullen hiertoe de eerste maatregelen worden gei.roffen. Een snelheidscontrole in de bin nenstad stuit op vele bezwaren, van daar dat dit alleen plaats vindt op de invalswegen. De kwestie van de reserve-politie weinig animo zal spreker opnemen met de Com missaris van Politie. Helaas blijft het nog steeds moeilijk om de sterkte van het politiekorps op te voeren. Wethouder Jongeleen, die deze me dedelingen nog aanvulde, ziet al thans voor de zaterdag mede ge let op het toegenomen aantal bus sen, maar één mogelijkheid om het verkeer in de Breestraat te ontlas ten: een rijverbod voor auto's. Het College, aldus de heer Jongeleen, zal de moed op moeten brengen om een voorstel in deze geest ter tafel te brengen. Een andere oplossing zou zyn om b.v. het parkeren op woensdag en zaterdag in de Breestraat te verbie den. Vele autobezitters parkeren er thans hun auto om elders in de stad boodschappen te gaan doen. Parkeerverbod Rapenburg? Met de raadsleden, die hierover het woord hebben gevoerd, is de wethou der het eens, dat er op de westzijde van het Rapenburg (zijde Academie) een onmogelijke verkeerssitutatie is ontstaan, met name voor voetgan gers. Hiervoor zijn twee oplossingen I aan te wijzen, t.w. het verwijderen j van stoepen en hekken of een par keerverbod. Persoonlijk voelt spreker j voor de laatste oplossing het meest. 1 Indien de proef met de verkeersge- j leider bij de De Sitterbrug slaagt, ware te overwegen of een dergelijke geleider ook moet worden aange bracht bij de brug Zeemanlaan- Thorbeckestraat. Woningbouw in de politiek J. Winsemius: „Ik voel voor Leiden als een vader voor een ziek kind Breedvoerig uur heeft de Leidse raad gistermiddag in tweede instantie gesproken over de paragraaf Volkshuisvesting en Openbare Werken. Het was vooral de woningbouw, waarbij de lands- en partijpolitiek veelvuldig om de hoek kwam kijken, dat onderwerp van discussie uitmaakte. Terwijl de heer Piena (P. v. d. A.) van oordeel was, dat de volkswoningbouw in de knel zat en de heer Van Weizen (CPN) de bouw in de vrije sector zeer zag toegenomen, waardoor de markt in woningwetwoningen en de bouw prijzen werden ontwricht, zeide de heer Zitman (VVD), dat in de woning bouw niet uitsluitend aandacht mag worden besteed aan de woningwet woningen, aangezien hierdoor het juiste evenwicht wordt verbroken. Het wegvallen van de risico-regeling was z.i. een onjuiste aanpak van de regering. Tijdens dit debat gaven ook de heren Harmsen en Woudstra (Prot. Chr.) hun visie op het bouwbeleid van de regering, dat naar hun mening juist is. De heer Woudstra wees daarbij op het vaak voorkomend verschijn sel, dat in te veel woningwetwoningen gezinnen wonen, die krachtens hun maatschappelijke positie een hogere huur kunnen opbrengen. Deze misstand kunnen wij opheffen door meerdere woningen in de vrije sector te bouwen. Bij zijn dupliek had wethouder Jongeleen geen behoefte om op deze materie dieper in te gaan, aangezien hier meer sprake was van een dialoog, dat tussen leden van diverse fracties plaats vond. ponent niet in zijn overtuiging wenste te treffen, kreeg hij de in druk, dat deze zwart graag roet-zwart maakt. Stiefmoederlijk bedeeld De heer Hagens (V.V.D.), die bij de behandeling in eerste instantie niet aanwezig kon zijn, greep deze middag de gelegenheid aan om te vragen of het niet eens tijd wordt een verbinding tot stand te brengen tussen de Van Oldenbameveltstraat en de Antonie Duycklaan, waar thans vele scholen gevestigd zijn. Sinds 35 jaar is hieraan niets gedaan. Voorts was spreker van oordeel, dat de oude re buitenwijken, voorwat straat- en groenversiering betreft, stiefmoeder lijk zijn bedeeld. „Leiden versleten stad" De heer Winsemius (P.v.d.A.), die in eerste instantie een opmerking had gemaakt „dat Leiden een versleten stad is" en daarover door wethouder Jongeleen op de vingers was getikt, zeide, dat hij dit goed had bedoeld. Ik voel voor Leiden, aldus de heer Winsemius, als een vader voor een ziek kind. Het is alleen mijn bedoeling ge weest, dat de autoriteiten in Den Haag weten hoe moeilijk wij b.v. met krotopruiming en sanering zitten. De Haarlemmerstraat is een prachtige winkelstraat, het Rapenburg een mooie gracht en het Plantsoen om maar eens enkele voorbeelden te noe men een lustoord, maar wat ligt in de onmiddellijke omgeving daar achter. Leiden, met circa 100.000 in woners, heeft ongeveer 3000 krotten en dit zegt genoeg.'Oud en schoon, aldus spreker, behoeft nog niet te zeggen gerieflijk wonen. De Grote Polder Nadat mej. Van Nienes (P.v.d.A.) de sociale kant van het woning bouwbeleid had aangeroerd en daar bij de taak van de woningbouwver enigingen in het geding had ge bracht, vroeg de heer Van Iterson (Prot. Chr.) naar de recente publi- katies inzake het industrieschap „De Grote Ptlder". Is het waar, dat landeigenaren hun grond aan een Amsterdamse combinatie hebben ver kocht? Dit verontrust mij in hoge mate. Wethouder Jongeleen, die zoals ge zegd, aan de dialogen tussen raads leden voorbij ging, gaf de heer Ha gens toe, dat er de laatste jaren niets is gedaan om de aanleg van een verbinding tussen de Van Oldenbar- neveltstraat en de Antonie Duyck laan te bevorderen. De grond is nog eigendom van een bloemkwekerij. Hoewel de huidige buitenwijken een royale verlichting en groenversiering hebben, wil dit nog niet zeggen, dat de oudere buitenwijken echter worden gesteld. Men moet z.i. waardering hebben voor hetgeen thans in de nieuwe wijken geschiedt. Het ligt echter in de bedoeling in de oudere buitenwijken een nieuwe verlichting aan te brengen. Naar het wegdek in de Fagelstraat ook hierover had de heer Hagens een vraag gesteld zal een onderzoek worden ingesteld. Tot zijn partijgenoot, de heer Winsemius, zeide de wethouder, dat het hem zo hindert, dat vele inge zetenen en ook raadsleden zo ge makkelijk afgeven op de stad waarin zy wonen. Hoewel hij de geachte op- Verdeling van woningen Wethouder Jongeleen, die by zyn dupliek ook nog even kwam te spre ken over de verdeling van woning wetwoningen door de woningbouw verenigingen, zeide het niet voor on mogelijk te houden, dat er nog eens een tyd komt, dat de verdeling van deze woningen geheel aan het Gem. Huisvestingsbureau wordt overgela ten. Geheim en geheim Naar aanleiding van de vragen over het industrieschap „De Grote Pol der" merkte de heer Jongeleen op, dat hij hierover „tot het uiterste mededelingen aan de raad zou doen" T.a.v. deze kwestie heb ik geen ge heim, hoewel ik wel bereid ben in een geheime zitting daarover mede delingen te doen. De inschakeling van particu liere bureaus bij het uitvoeren van grote werken zal, aldus vernam de heer Van Iterson, in de Commissie van Openbare Werken aan de orde worden gesteld. Het College is be reid het voorstel-Van Weizen inzake het braak liggende terrein in de Julianastraat in pre-advies te nemen. Na deze dupliek van de wethouder, werd ook dit hoofdstuk als afgehan deld beschouwd. Steek over op de zebra! from America's Best Tobaccos WERELDMERK S. J. Roorda over verkeer: Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Pincet vergeten Een Oostenrijkse arbeider, die in 1949 van zijn blinde darm werd verlost, is dezer dagen bevrijd van een pincet, die de chirurg die de blindedarmoperatie had verricht, per vergissing in zijn lichaam had achtergelaten. De patiënt is voor nemens voor de al deze jaren ge leden pijnen een actie voor beta ling van smartegeld tegen de ver geetachtige medicus te beginnen. India beschuldigt China van „verdere agressie" India heeft China van „veredere agressie" op India's grondgebied" be schuldigd en de terugtrekking van de Chinezen uit onwettig bezette India se gebieden geëist, zo is gisteren in New Delhi bekend geworden. In een nota van 31 oktober aan China, die bij het parlement ter sprake werd gebracht, somt India elf gevallen op waarin de Chinezen zich tussen april 1960 en september jl. schuldig zouden hebben gemaakt aan het binnendringen van India's gebied. Dit was gebeurd in Ladach in Kasjmier, aan de grens met Tibet en aan de noordoostelijke grens. Bij de behandeling van het hoofdstuk Openbare Veiligheid, waaronder ook de verkeersvraagstukken vallen, kwam ook de verplaatsing van de zaterdagse en woensdagse markt weer om de hoek kijken. Bovendien deed de heer Roorda (P. v. d. A.) de suggestie om alvast maar een permanente rijweg over het huidige veemarktterrein aan te leggen en beide zijden van het Rapenburg voor autoverkeer te verbieden. De heer Questroo (Prot. Chr.) kantte zich evenwel krachtig tegen marktverplaatsing. „Maak van de binnenstad geen hofje", aldus spreker. De heer Kortmann (KVP) was de eerste spreker over deze paragraaf. Spr. wees er op, dat verkeerstellingen hebben uitgewezen, dat het verkeer gemiddeld 20% per jaar toeneemt. De heer Kortmann, die waardering had voor het optreden van de verkeers politie, deed de sugestie om straks de verkeerslichten bij de De Gijselaars- bank en de Korevaarstraat te syn chroniseren. Zou Leiden, zo vroeg spreker zich af, er niet verstandig aan doen om zoals in buitenland veelal geschiedt bij druk verkeer bij verkeerslichten steeds de kop van een file door te laten. Het kruispunt LorentzkadeZeemanlaan is zeer ge vaarlijk. De heer De Kier (Prot. Chr.) druk te er zijn spijt overuit, dat er nog zoveel vacatures bij de politie zijn. Is er bij de burgerij van het bestaan van de reserve-politie wel zoveel bekend heid aan gegeven dan b.v. aan de B.B. Aan de westzijde van het Ra penburg vindt spreker het een levens gevaarlijke toestand, vooral voor voet gangers en wielrijders. Kan men voor deze zijde geen parkeerverbod instel len? Z.i. is er nog parkeerruimte aan de Papengracht, Kaiserstraat, of Pie terskerkplein. Waar blijft rapport? De heer Roorda, de verkeersspe- cialist van de P. v. d. A., was even eens ongerust over de snelle ver- verkeersontwikkeling en vroeg naar het rapport, dat in een vorige begro tingszitting was toegezegd aangaande een parallelroute voor de Breestraat. Na 12 maanden is dat rapport er nog steeds niet. Verplaatsing markt Vooruitlopend op dit rapport is spreker van mening, dat de markt ligt op één van de hoofdverkeersrou- tes in de stad. Een verplaatsing van de weekmarkt behoeft echter nog niet in te houden, dat deze markt buiten de hoofdverkeersroutes komt te lig gen. Ondanks het feit, dat de veemarkt nog op de huidige plaats gehouden wordt, is spreker van oordeel, dat, in afwachting van een nieuwe veemarkt, reeds thans een duidelijk afgebaken de ryweg over de veemarkt moet worden aangelegd. Een verkweersweg, welke op vrijdag niet mag worden af gesloten. In de Haarlemmerstraat en op de Stille RijnApothekersdijk zal ook een éénrichtingsverkeer moeten komen. Ook bij de Jan van Houtkade wenst spreker verkeerslichten voor het ge motoriseerd verkeer, voetgangers en wielrijders. Voor de Karnemelksbrug bij de Koornbeurs en de Kippenbrug bij eventueel éénrichtingverkeer zullen dan maatregelen getroffen moeten worden. In het kader van deze maatregelen zullen verkeerslich ten voor voetgangers bij de De Gij- selaarsbank en de Hogewoerdsbrug moeten komen en een drukknopsy steem voor voetgangers bij het Sta tion. Geen auto's op Rapenburg Is het niet mogelijk, om met uit zonderingsregels voor de bewoners, het Rapenburg aan beide zyden voor autoverkeer te verbieden. Bovendien ware het te overwegen om het aan tal zebra-paden in de stad uit te breiden. Grote aandacht verdient ook de verlichting van de reeds bestaande paden. Met de voorzitter in zijn be grotingsbehandeling van vorig jaar is de heer Roorda het eens, dat bij het opvolgen van deze suggesties, wel enkele heilige huisjes zullen moeten verdwijnen. Markt niet verplaatsen Nadat de heer Hagens (VVD) in de avondzitting gevraagd had naar de verkeerssnelheidscontrole en de toe passing, stelde zyn fractiegenoot, de heer Portheine, dat er sinds de vorige begrotingsbehandeling t.a.v. de markt verplaatsing van de woens dagse markt wel iets is veranderd. Voor een marktverplaatsing kan spreker niets voelen. Ook spreker is van oordeel, dat zebra's bij avond goed verlicht moe ten zijn. Geen voorstander is sprekers fractie voor parkeermeters, hoogstens van parkeerschijven. Een afsluiting van e Rapenburg voor motorisch verkeer komt spreker niet gewenst voor. Stadsvervoer De tevredenheid van het openbaar stadsvervoer door de NZH vnl. de frequentie zoals door B. en W. in de M. van A. tot uitdrukking ge bracht, onderschrijft zijn fractie niet. Er bestaat nog een onbevredigend ge voel t.a.v. dit vervoer, al heeft daarin lijn 3 (Kersenstraat) enige verbetering gebracht. Het interlocale vervoer loopt z.i. iets beter. Jammer is het echter, dat de Haarlemmerstraat, door het wegvallen van de Gele, thans van een verbinding is verstoken De heer Van Weizen (CPN), die de bezwaren van de heer De Kier inzake de westzijde van het Rapenburg vol komen onderschreef „voetgangers komen hier in de knel" is teleur gesteld, dat vooral op de singels in het noorden van de stad geen zebra's op het wegdek zijn aangebracht. Op deze singels bevinden zich levensge vaarlijke oversteekplaatsen. De heer Winsemius (P.v.d.A.) sloot zich aan bij hetgeen de heer Por theine over de interlocale busdiensten had opgemerkt. De frequentie avn een halfuursdienst op zondag voor de bui tenwijken door de Eltax is weinig be vredigend, „waardeloos" aldus spre ker. Geen hofje! De heer Questroo (Prot. Chr.) kantte zich tegen een verdere markt verplaatsing en het weren van het verkeer in de binnenstad. „Maak van de binnenstad geen hofje", aldus spreker, die verder opmerkte, dat de mensen zich liever door de Donker- steeg en het centrum laten duwen, dan te gaan wandelen op de Chur- chilllaan. Ingezetenen van de omlig gende gemeenten hebben daarvoor bovendien nog wel enkele kwartjes busgeld over. Spreker hoopt, dat Leiden gespaard blyft voor parkeermeters; een par- keerschijf is z.i. juister. Advertentie Inbrekers haalden f. 25.000 uit brandkast In de nacht van zondag op maan dag is ingebroken in het kantoor van het warenhuis van Vroom en Dreesman in Den Helder. Een be drag van f 25.000 is uit de brand kast gebaald. De inbraak werd gistermorgen ont dekt door de huisknecht Van der Krogt die de in de zaak aanwezige boekhouder waarschuwde. Deze trof in zijn kantoor een enorme ravage aan; de ramen waren geblindeerd. Matrassen en kledingstukken waren gebruikt om de kieren te dichten. De inbrekers hebben de achterplaat van de brandkast uitgebrand. Ze zijn binnengekomen door een klein raampje in te drukken, waar door zy de deur naar de binnenzijde konden openen. Van de daders ont breekt ieder spoor. Het warenhuis is tegen inbraak verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3