AGENDA Dr. Soebandrio niet welwillend gestemd Oost en West zijn aan elkaar gewaagd Een welkom St.-Nicolaas geschenk.. foto-geschenk foto-artikelen Foto Ciné Jan Wolfslag OH, KOM ER EENS KIJKEN Traangasduel in Berlijn „Nederland moet wrokkende geest nu opzij gaan zetten" MILITAIRE KRACHT Leerdam heeft zoveel moois!! van kempen Italiaans vliegtuig in Tanganjika neergestort Kerkelijk Leven MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 „Welbeschouwd" versterkt 'De nieuwe regisseur van het forum „Welbeschouwd" heeft het stuur een weinig gezwenkt, want hij heeft de samenstelling van het gezelschap wat vlotter gemaakt, waardoor niet al leen de deskundigheid gediend lijkt, maar stellig ook verstarring zal wor den tegengegaan. Die verandering kwam goed van pas, want er was een vraag op sociaal-economisch terrein, voor de beantwoording waarvan de aanwezigheid van de Groningse pro fessor Pen dringend nodig was. Het ging over de lonen, waarby bleek, dat mensen, die daar op grond van sen timent of vluchtige voorlichting van mening over hebben, een beetje in de kleine steentjes moeten gaan lo pen, want zonder grondige kennis van het maatschappelijk bestel en de wetten van de economie is daar over weinig zinnigs te zeggen. Het werd dan ook een wonderlijke zaak in dat forum. Inplaats dat ieder zich in spande om de vragensteller tegemoet te treden, richtte het gezelschap zich unaniem tot de deskundige, die aldus onder vuur werd genomen en die vuurproef goed doorstond. Niet zon der humor, maar met degelijke ken- timent of vluchtige voorlichting een repliek gediend. Een aanwinst voor het gezelschap. De tweede vraag eindelijk kwam men tot een min of meer afgeronde beantwoording handelde over de buitenparlementaire acties, welke de laatste tijd ons politieke leven be smetten zegt de een opfleuren en mede richting geven vindt een ander. Staken van kernproeven Tegenvoorstel van Rusland verwacht De Sowjet-Unie zal spoedig naar gisteravond uit betrouwbare bron verluidde, haar antwoord bekendma ken op het voorstel van de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië, om de driemogendheden besprekin gen over het staken fan de kern proeven op 28 november in Genève te hervatten. Men meent, dat dit ant woord niet een onverkorte aanvaar ding van het Westerse voorstel zal inhouden, zoals zou kunnen blijken uit een vertrouwelijke mededeling aan enkele diplomaten, die Mikojan vrijdag tijdens een receptie op de Soedanese ambassade heeft gedaan. Volgens waarnemers is het waar schijnlijk, dat de Sowjet-Unie een tegenvoorstel zal doen dat er op ge richt zou zijn Frankrijk in de nieu we besprekingen op te nemen. Uit een grote reeks vindt U keuze bij Breestr. 123 - Telefoon 21851 Haarlemmerstr. 102 - Tel. 32778 Professor Schaper wees op de ver derfelijke invloed, die pressiegroepen kunnen hebben en had hierbij stel lig Amerikaanse voorbeelden voor ogen. Hij werd zwaar geattakeerd, omdat ook hier te lande menige pres siegroep aanwijsbaar is, waarna te recht het gesprek over de boeg van het algemeen belang werd gegooid, want dat moet tenslotte maatgevend zijn voor de toelaatbaarheid. Een nieuw probleem is dan weer wat al gemeen belang is. Zo zou het een oeverloze discussie kunnen worden. Tenslotte verkneuterde iedereen zich over de by ons zo deugdzame demo cratie om dan echter weer met schrik op te merken, dat die misschien toch ook wel een beetje aan het indomme len is. Hoe men ook over het resul taat mag denken, het forum was welbeschouwd ditmaal een boeiende zaak. Advertentie naar de prachtige collectie geschen ken die wy voor U samenstelden. OVERHEMDEN - DASSEN WOLLEN PULLOVERS VF^TFN HANDSCHOENEN SJAALS - KAMERJASSEN EN PYJAMA'S en al deze „goede gaven" worden natuurlijk echt „gezellig" verpakt. Komt U U zult zeker slagen. LEIDEN Breestr. 152-154 KATWIJK Voorstr. 4 (Van onze correspondent te Bonn) Vijftigduizend Berlijners, on der wie vele scholieren, studen ten en jonge arbeiders, hebben gisteravond in een vijf kilometer lange optocht-met-fakkels ge protesteerd tegen de oprichting van een tweede betonmuur tus sen Oost- en West-Berlijn. Aan het hoofd van de protestdemon stratie ging de Westduitse mi nister van Herenigingszaken, Ernst Lemmer. Oostberljjnse po litiemannen wierpen traangas- bommen over de muur, hetgeen door de Westduitse politie met een waar traangasbombardement werd beantwoord. De wind was ongunstig voor de Oostduitsers, waardoor de arbeiders, die aan de tweede muur werkten, ijlings de benen moesten nemen. Ook vannacht werkten ongeveer duizend arbeiders verder aan de ver sperringen achter de eerste muur van de 13-de augustus jl. Deze nieu we versperringen bestaan o.m. uit tankvallen en grote betonnen blok ken met yzeren staven. Minister Lemmer noemde de iweede muur „een teken van het slechte geweten en de nervositeit van de Oostduitse regering. Westeiyke waarnemers zien in de nieuwe versperringen een po ging van Ulbricht om de besprekin gen tussen Adenauer en Kennedy in Washington te beinvloeden. De ver sperringen zouden de wereld moeten tonen, dat de scheiding tussen Oost en West-Beriyn definitief is. Type rend is overigens, dat de arbeiders, die aan versperringen werken, onder strenge militaire bewaking staan: de duizend metselaars en betongieters worden bewaakt door een politie macht van twee tot drieduizend man, die moeten voorkomen, dat de arbei ders niet de wyk nemen naar het Westen De Oostduitse politie heeft met machinegeweren geschoten op drie vluchtelingen, die zondagnacht het ijskoude water van de Spree zijn overgezwommen. Een van hen werd in de buik en benen getroffen. Alle drie wisten echter de westelijke oever te bereiken. De Westduitse politie maakte later bekend dat acht Oost duitsers het afgelopen weekeinde naar West-Beriyn zijn gevlucht. Vervolg van pag. Soebandrio mag dan niet met geweld hebben gedreigd, zijn rede was daarom nog allerminst welwillend over Nederland. Nederland zou steeds uit zijn op wraak en gestook tegen Indonesië. Suriname, zou als een kolonie worden behandeld, een bedrag van 30 miljoen dollar (de begroting voor Nieuw-Guinea bedraagt rond f. 100 miljoen per jaar) zou voor tweederden opgaan aan de defensie van Nieuw- Guinea, de Papoea's zouden ontevreden zijn over de bedilzucht van de Nederlanders in de Nieuw-Guinearaad enz. TV 'i „OPPOSITIE" Om aan te tonen dat er in Ne derland opposities bestaat tegen de houding van de regering, citeerde hy wat het Kamerlid Suurhoff volgens een verslag in een Nederlandse bla den heeft gezegjd en wart; prof. Duyn- stee heeft betoogd in zyn pasver- schenen boek. Enkele dagen geleden Moord op zwakzinnigen: 3'/2 en 3 jaar dwangarbeid Een rechtbank in West-Beriyn heeft twee oud-politiemannen tot dwangarbeid veroordeeld wegens me deplichtigheid aan moord op zwak zinnigen, gepleegd tydens de oorlog. De 65-jarige Eduard Zembok, des tijds hoofd van het politiebureau in Ott-Machau, in Silezlë werd veroor deeld tot drieënhalf jaar dwangar beid wegens medeplichtigheid aan de dood van 24 patiënten van de inrich ting voor geesteszieken, gepleegd in april 1945. Hy had voor dit doel zyn revolver geleend aan een nazi functionaris, wiens eigen munitie reeds op was. De 62-jarige Alois Achtelik kreeg drie jaar dwangarbeid, omdat hy het hoofd van de inrichting had ge holpen by het vergiftigen van het merendeel der patiënten. In zyn uitspraak verklaarde de rechter, dat de nazi'3 de patiënten hadden vermoord om zich de moeite van hun evaouartie te besparen, toen de Russische troepen Ott-Ma chau naderden. Prof. Gerbrandyweg in Den Haag De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten, de naam van een ge deelte van de Kanaahveg te wyzi- gen in prof. P. S. Gerbrandyweg, zulks met het oog op de zeer grote verdiensten van wylen prof. mr. P. S. Gerbrandy gedurende de oor logsjaren en mede gelet op de om standigheid, dat hy vele jaren inwo ner van Den haag is geweest. Hiermede werd voldaan aan het verzoek van het bestuur van het oud-strijders Legioen 's-Gravenha- ge en omstreken, om een straat in de residentie - de onlangs over leden oud-minister-presldent te noe- men. De meest geschikte oplossing acht ten B. en W. een naamsverandering van het gedeelte van de Kanaalweg, waaraan zich het huis bevindt, dat door Prof. Gerbrandy is bewoond. Het Britse Instituut voor Strategi sche Studiën, een onofficile instel ling welke militairen, politici en des kundigen op het gebied van inter nationale zaken tot haar leden telt, heeft vandaag een rapport gepubli ceerd over de militaire krachtsver houdingen tussen de Westelijke en Oosteiyke blokken. Volgens dit rapport heeft het Wes ten meer manschappen onder de wa penen dan het communistische blok, terwijl het op het gebied van de meest belangrijke wapens, inclusief raketten, op zijn minst de geiyke van het Oosten is. Tegenover deze superioriteit staat echter dat de stry'dkrachten van het Westen over de wereld zyn verspreid zonder enige gecentraliseerd militair commando, terwyl die \an de com munistische landen in één compacte massa zyn geconcentreerd. Het instituut raamt, dat begin 1962 het Westen 8.195.253 man onder de wapenen zal hebben, en het com munistische blok 7.994.300. Van deze aantallen behoren resp. 6.061.013 man onder de NAVO en 4.790.300 onder het Verdrag van Warschau. Het Westen beschikt over 63 inter continentale raketten, tegenover het communistische blok naar schatting 50 of iets meer. Voor raketten met middelbare reikwijdte zijn de cyfers resp. 186 en naar sohattiog 200. Tot het Westen rekent, het instituut de landen van de NAVO, de Cento en de Zoavo, alsmede die welke ver dragen tot wederzijdse by stand met de Verenigde Staten hebben geslo ten: Japan, Zuid-Korea en Natio- nalistisch-China. Spanje wordt niet tot het Westen gerekend. Het communistische blok omvat wel Albanië, doch niet Joego-Slavië. Onderzeeboten Het enige wapen waarin het com munistische blok verre superieur is aan het Westen, is dat der conven tionele onderzeeboten. Hun aantal wordt geschat op 480, tegenover 266 van het Westen. Voor de verdediging van Europa levert Frankrijk verhoudingsgewijs de grootste bijdrage in mankracht, nl. 1.008.791 man, d.w.z. dat 7,21 pro cent van de mannelijke arbeids krachten is gemobiliseerd. Toch is dit verhoudingsgewijs veel minder dan nationalistisch-China met 680.000 man of 25,19 procent en Zuid- Korea met naar schatting 600.000 man of 10,91 procent. Geraamd1 wordt, dat de Sowjet-Unie 3.800.000 man en communistisch- China 2.600.000 man onder de wape nen heeft. „Ondanks hun concentratie op ra ketten en geleide projectielen, heb ben de Russen him luchtmacht niet verwaarloosd", aldus schrijft het rapport verder. Deze bestaat uit on geveer 15.000 operationele vliegtui gen. In Oost-Duitsland hebben de Rus sen naar schatting 20 divisies, en nog eens 6 in Hongarije en Polen. De Russische vloot is sinds 1940 met 600.000 ton uitgebreid tot 1.600.000 ton en is na de Amerikaan se vloot van 4.000.000 ton de sterkste ter wereld. Glazen koekschaal f6.10 (l-ioudt koekjes kersvers!) Bijpassende bonbonschaal Weer iets anders Porceleinen cake schaal v.a. f4.75 BREESTRAAT - LEIDEN Landbouwschap en nalatige boeren Vereenvoudigd beslag bij derden gevraagd (Van onze Haagse correspondent) Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zal op de be stuursvergadering van morgen een voorstel indienen, dat beoogt een wij ziging te brengen in de wet op de bedryfsorganisatie. Deze wijziging betreft de invordering der heffingen, waarvoor b.v. een vereenvoudigd „derden-beslag" wordt voorgesteld. Een en ander houdt verband met de moeilijkheden die zich voordoen bij beslaglegging en verkoop van roeren de goederen van hen, die nalatig zyn de heffingen te voldoen. Ook wordt aan de mogelijkheid gedacht de on roerende goederen na beslagneming naar elders te vervoeren, opdat de verkoop niet op het erf behoeft te worden gehouden van de nalatige be taler. Het Italiaanse C-119 vliegtuig dat op weg was naar Kongo en al sinds vrydag werd vermist, biykt in Tan ganjika te zyn neergestort. Vier Italiaanse vliegers zyn daarbU om het leven gekomen. De overlevenden zyn een Indiase en drie Italiaan se piloten, alsmede een Egyptische en een Ierse VN-functionaris. Het wrak van het verongelukte toestel werd gisteren ontdekt door een VN-verkenningsvliegtuig. Daar na vonden reddingsploegen de over levenden, die dicht by het wrak een kampement hadden ingericht. had Soebandrio my gezegd dat on derhandelingen met Nederland vrij wel ondenkbaar zyn zo lang minis ter Luns nog in functie is. In di plomatieker taal luidde deze stelling aldus: „de vijandige en wrokkende geest moet opzij worden gezegt, wil een regeling van het Nieuw-Guinea probleem of van de Nederlands-In donesische geschillen in het alge meen mogelijk zyn. Zolang deze geest het leidende principe van de Neder landse buitenlandse politiek ten aan zien van Indonesië is, zal elke con cessie van Indonesiscne zijde alleen worden uitgelegd als een teken van zwakheid". NIET CONCREET Soebandrio trachtte thans ook in zyn officiële rede de indruk te wek ken dat Indonesië by onderhande lingen wel eens cchappeiyker zou kunnen zyn dan men vermoedde. Concrete aanwyzingen in die rich ting gaf hy echter niet. Dat hy nog maals liet merken dat de V.N. des gewenst een rol zouden mogen spelen by een geleideiyke overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, was oud nieuws. HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle, praatje. 19.10 Muzikale lezing. 19.25 Viool en piano. 20.00 Nws. 20.05 Muzlk, biografie. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Ka- msrmuz. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Kaar ten op tafel, gespr. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Otello, opera. I. d. pauze 20.40- 21.10)Muzikale lezing. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 De derde Assemblee v. d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi, rep. 23.10 Cabaretprogr. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet (vac. H. van Niel) J. G. van Ieperen te Terheyde (Z.-H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Lombardijen Joh. Heule te Rotterdam-Zuid Katen- drecht te Rotterdam-Delfshaven (als evangelisatlepredikant) C. J. Honig te Mechelen (België). Bedankt voor Pal- merston North (Nleuw-Zeeland) S. Oe- gema te Lewedorp (nadere beslissing). Aangenomen naar Barendrecht (vac. A. C. Scherpenisse) G. Leene te Boskoop. Beroepen te Paesens c.a. H. Boswijk, kand. te 't Harde. Bedankt voor Zeist (vac. J. Wilschut) H. W. Wlerda te Haarlem-Noord. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Alphen aan den Ryn E. Venema te Zwyndrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Beverwijk H. Lukkinga te Zaandam te Berlikum (Fr.) T. Slccama te Wolvega-Tjalleberd te Akkrum (ln combinatie met Terhorne) da. J. Gorter te Terhorne, die dit be roep ook aannam. lUgtigheld en ds. J. M. „En hoe nu verder?' DINSDAG Chr. Geref. Kerk: Ds. A. Santana over de zending ln Spanje. 8 uur n.m. Doelenkazerne (Rembrandtstraat) Gulden Vlies: Demonstratie schoon - heldsprodukten Jeanne Gatineau. 8.30 uur n.m. Hoge Rijndyk 101AYouth for Christ Bybelstudie 7.45 uur nam. Luth. Kerk (Kerkekamer)Gemeen- te-avond onder auspiciën van de Zen dingsraad. 8 uur nam. Marekerk: Whkavond „Molenwyk". Sprekers ds. P. Luf'J - - v. d. Berg over 8 uur nam. Ons Centrum: Hum. Verbond. Spr. dr. W. J. de Jong. 8 uur n.m. Ryksherbarium (Nonnensteeg 1): Mlcroscoplseeravond Kon. Ned. Natuur historische Ver. 8 uur njn. Universiteit (Filmzaal): Fllmstudle- krlng „The Rickshawman". 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur njn, Ambachtsschool: K. en O.-cursus autotechniek voor beginners. 7.30 uur njn. Café Anlba: Ledenvergadering Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur njn. Den Burcht Jacobazaal)Evangeli satie. Spr. ds. B. Slond van Den Haag. 8 uur n.m. Geref. Gemeente: Spr. dhr. Verhoeff. 780 uur nam. Lido-theater: K. en O.-Jeugdfilms voor leerlingen V.H.M.O. 2.15 en 4.30 uur nam. MorspoortkazerneLedenvergadering Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het Moblllsatiekruis. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (Foyer)Streekver- gaderlng Ned. Chr. Vrouwenbond. Spre kers ds. W. v. d. Linden en dr. H. A. den Duyn. 8 uur n.m. Steenschuur 6Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur n.m. do-theater: K. en O.-Jeugdfllms leerlingen Ulo/UTS. 2.15 en 4.30 Code-specialist legde onjuiste verklaringen af Maurice Klein, personeelschef van het Amerikaanse Bureau voor natio nale veiligheid is ontslagen, omdat hy by zyn sollicitatie onjuiste ge gevens zou hebben verstrekt. Klein had het toezicht op rond duizend man personeel van dit bureau, dat zich speciaal bezig houdt met het ontcijferen van codes. Hij was door de Commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afge vaardigden gehoord in verband met de verdwijning van Bernon Mitchell en William Martin, beiden ambtena ren van het Bureau voor nationale veiligheid. Mitchell en Martin zyn zoals bekend naar de Russen overge lopen. De commissie heeft nu ver klaard, dat Klein verscheidene on juiste verklaringen heeft afgelegd over zyn sollicitatie. Deze verklarin gen hadden in het byzonder betrek king op de plaats, waar hy zyn aca demische graad had behaald, de da tum van zyn geboorte en de spel ling van zyn naam. De commr.sie heeft minister van Justitie Robert Kennedy verzocht Klein te vervol gens wegens meineed, het vervalsen van een regeringsdocument en het verwy deren van een document uit een officieel dossier. •ffif BINNENLAND Aan boord van het Indiase motor schip Indian Triumph, dat ln de Mer- wehaven te Rotterdam lag, ls vannacht de 51-jarlge havenarbeider J. C. A. v. Aalst uit de Justus van Effenstraat te Rotterdam van bijna vyf meter hoogte ln het ruim gevallen. Met hoofdwon den is de heer Van Aalst naar het zie kenhuis gebracht, waar bleek dat hy was overleden. Gisteravond ls op de weg van Arnhem naar Otterloo een ongeluk ge beurd, waarbij de heer A. van de Ham uit Otterloo om het leven ls gekomen. Ter hoogte van Oud-Reemst botste zijn wagen tegen een boom. De heer Van de Ham was op slag dood. HIJ laat een vrouw en vier kinderen na. Ter gelegenheid van het 25-; bestaan van het Instituut voor vidueel onderwijs (I.V.I.O.) en de ope ning van het nieuwe gebouw van dit Instituut, heeft de voorzitter, prof. dr. Ph. J. Idenburg vanochtend ln het In ternationaal Cultureel Centrum in Am sterdam een rede gehouden over „On- derwys buiten schoolverband". Het bestuur van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding heeft een prijs ingesteld voor de beste publikatie met een voorlichtend karakter over voeding en voedselbereiding. De prijs E;root I 1.000,- zal, zo mogelijk, Jaar- ij ks worden toegekend, voor ae eerste keer over 1962. De 47-Jarige arbeider J. Sierps uit Petten, die op weg was naar de Hoog oven-fabrieken, ls gisteravond op de Rijksweg te Schoorldam door een pas serende auto gegrepen en op slag ge dood. De arbeider wilde ter plaatse overstappen in een bus die hem naar zijn werk zou brengen en passeerde een juist door hem verlaten busje de verkeerde kant. Daardoor merk te hij de personenauto niet of te laat op. Een vrachtauto met cement ls gistermiddag in het Limburgse dorpje Nunhem van achteren op een bij een halte stilstaande autobus van de NAO (Nedams Autobus Onderneming) ge reden. Daarbij zijn tien reizigers van de bus licht gewond. De bestuurder van de vrachtauto. P. Huys uit Blerick werd levensgevaariyk gewond naar het ziekenhuis ln Roermond vervoerd. Hy zat bekneld in de cabine, de gehele lading cement moest gelost worden om hem te kunnen bevrijden. De scha de aan de wagens was uiteraard groot. Ter hoogte van Dordrecht heeft een ernstig auto-ongeluk op Rijksweg 16 (Breda-Rotterdam) gisteravond om streeks kwart voor negen het leven ge kost aan de 18-jarige mej. A. v. d. Ven uit Zoetermeer. Het ongeluk gebeurde doordat de auto, bestuurd door haar broer, de 24-Jarlge J. C. v. d. Ven, ln volle vaart tegen een lichtmast vloog en over de kop sloeg. De twee Inzitten den werden naar het r.-k. ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar mej. Van der Ven bleek te zyn overleden. Haar broer is met lichte verwondingen op genomen. De auto werd geheel ver nield. Vyf december 1961 wordt een nieuwe markante datum in de nog korte geschiedenis van het Verolme- concern. Op die dag namelyk zal me vrouw De Valera, echtgenote van de minister-president van de Ierse Vry- staat, de tewaterlating en doopplech tigheid verrichten van de 14.950 ton d.w, metende vrachtvaarder Irish Rowan: het eerste schip dat op de nieuwe werf by Cork werd gebouwd en tevens het grootste dat ooit in Ierland van een scheepshelling ls gegleden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. heeft de gemeenteraad van Den Haag het besluit genomen, met ingang van 1 Januari 1962 de functie van hoofddirecteur van de gemeente lijke dienst van de wederopbouw en de stadsontwikkeling op te heffen. In ver band daarmee werd aan de heer dr. ir. F. Bakker Schut, die benoemd, is tot lid van de raad van bestuur van de Landbank N.V., met Ingang van ge noemde datum eervol ontslag uit die functie verleend. BUITENLAND President Nasser van de Verenig de Arabische Republiek en president Tito van Joego-Slavië hebben gisteren hun laatste bespreking gehad. De twee staatshoofden zyn, bïykens een uit zending van Radlo-Calro, drie uur bij eengeweest. Tito vertrok gistermiddag naar Joego-Slavië. - De president van Portugal, schout bij nacht Americo Thomaz en zijn echtgenote, zijn gisteren voor een staatsbezoek van vier dagen aan Span je, naar Madrid vertrokken. De Por tugese minister van Buitenlandse Za ken, Nogueira, neemt aan het bezoek deel. Een trein heeft zondagochtend by CharadsJ, veertig kilometer ten noor den van Teheran in Perzie, een vracht auto gegrepen waardoor tien mensen zyn omgekomen en twintig verwondin gen opliepen. Een rechtbank te Leningrad heeft drie mensen veroordeeld tot de dood door de kogel wegens speculatie op grote schaal met goud en valuta. Zes andere verdachten kregen voor het zelfde dollet in totaal 41 jaar vrij heidsstraf. De gezondheidstoestand van Ko ning Saoed van Sacedi-Arabië ls beter geworden, zo is gisteren officieel ln Riad meegedeeld. Eerder had Radio- Mekka berichten uitgezonden waarin grote ongerustheid over de toestand van de Koning werd uitgesproken. De Zuldafrikaanse liberale leider en schrijver van het boek "Cry, the beloved country", Alan Paton, heeft zondag meegedeeld niet naar Hamburg te zullen gaan om de onderscheiding van de Vrije Kunstacademie van Ham burg ln ontvangst te nemen. Zijn pas poort werd vorig Jaar ingetrokken na dat hij in New York een Amerikaanse vryheidsprljs h J zijn zoon Jonathan, die in Cambridge studeert, verzoeken de prijs namens hem in ontvangst te nemen, In ambteiyke kringen in Belgra do beschouwt men het antwoord van de Westduitse regering over de on rechtmatige Inhechtenisneming van de Joegoslavische staatsburger Lazo Vra- caric als onbevredigend, verwacht kan worden dat de Joegoslavische regering ln dit verband nieuwe stappen zal doen, zei men. Zoals bekend heeft de Westduitse 1 ding aangeb< Het Metropolitan Museum of Art ln New York had zondag 82.000 be zoekers te verwerken die kwamen kij ken naar Rembrandts „Aristoteles voor het borstbeeld van Homerus", 's we relds kostbaarste schilderij. Dit was bijna tweemaal zoveel als het vorige bezoekrecord op één dag van het mu seum. In Teheran ls de oud-directeur- generaal van de Perzische Nationale Bank, Madjldlan, gearresteerd wegens machtsmisbruik. Dit ls de tweede be langrijke arrestatie in het kader van de corruptiebestrijding door de rege ring van premier Amfni. Enige lagere autoriteiten werden reeds eerder aan gehouden. De Westduitse Justitie heeft ln verband met de malversaties bij de August-Thyssenbank ln Beriyn waar bij circa achttien miljoen mark zijn verduisterd, tot dusver zeven arresta ties verricht. Volgens de Westberlijnse politie ls zondag een 55-jarige make laar aangehouden, die ervan verdacht wordt een van de hoofdfiguren ln deze affaire, de filmhandelaar Alfred Barg, bij de oplichtingen geholpen te heb ben. Voorts zitten twee procuratie houders van de bank en drie auto handelaren in voorarrest. De drie neutrale landen, behoren de tot de Vrijhandelszone (E.V.A.), Zwitserland, Oostenrijk en Zweden, hebben besloten ln december van dit Jaar bilaterale besprekingen te begin nen met de Euromarkt over hun toe treding tot de gemeenschappeiyke markt. Volgens bevoegde bronnen zul len de drie landen afzonderiyke ver zoeken tot toetreding doen. Voor het hooggerechtshof ln Mos- zal morgen het proces beginnen tegen de twee Westduitsers Peter Sonn tag en Walter Neumann, die ln de Sowjet-Unie gespioneerd zouden heb ben. Functionarissen van het Russi sche ministerie van Buitenlandse Za ken hebben Westeiyke corresponden ten uitgenodigd dit proces by te wonen I Zomerzorg: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomst Jeho vah's Getuigen. 7.25 uur njn. In den vergulden Turk: Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Lezing mevr. 't Hart- Hatissler over de Deense hulsvrouw. 2.30 uur nm. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. J. G. N. Renaud over eten en drinken in de Middeleeuwen. 8 uur n.m. Lldo-theater: voor uur nam. Restaurant Van der Heijden: Ver. van oud-leerlingen der Ambachts school. Lezing en Shell-film. 8 uur nm. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Con cert Meesterserle K. en O. „Les solistes de Zagreb". 8 uur n.m. Station N.S. (zyde Terweepark)In tocht Slnt-Nicolaas. 2 uur nam. VRIJDAG Prediker: Bazaar Herv. Molenwyk. 211 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem, „Ecclesia". 8 uur n.m. Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland" Spr. dr. A. C. V. van Bemmel „Van wild dier tot huisdier". 8 uur nam. Wassenaarseweg 62: K. en O.-cursus „Het raadsel van het leven" o.l.v. prof. dr. H. L. Booy. 8 uur n.m. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal) t Toneelver. „Het Nieuwe Toneel" speelt „Welkom- blnnen". 8 uur nam. Prediker: Bazaar Herv. Molenwyk. 9 uur voorm. - 1 uur nam.; 2-11 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering damesgymnastiekver. „Brunhilde". 8 u. nam. ZONDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 10-11 uur voorm., Bybelstudie; 11-12 uur, ds. W. Betram van Zeist. Gerecht 10: Eredienst Soefi-bewe- glng. Spr. L. de Ruyter. 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen 5.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Wassenaar (Dierenpark) Bezoek afd. Leiden Kon. Ned. Natuur historische Ver. 11 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Jaarvergadering Leidse Amateurfotografenverenlglng. 8 uur nam. Pieterskerk: Herdenking 26 november 1940 door prof. dr. G. M. H. Veenöklaas 4.16 uur nam. Remonstrantse Kerk: Spr. mej. mr. M. A. Klomp over „Vryzinnlg christen dom" als kracht ln de wereld." 8 uur TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling Abstracte kunst (Collectie Kreulen). Maand, t/m vrydag. 9 uur voorm. 5.30 uur nam. (tot 30 november). Lakenhal: Tentoonstellingen Society of Wood Engravers en schfideryen en aquarellen Otto B. de Kat (tot 14 de cember). Prytaneum (Rapenburg 6)Tekenln- fen en Grafiek Oostra. Werkd. 9-12 en -5 uur; 's zondags gesloten (tot 20 december). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Houdt U van Brahms?" 18 ir. Werkd. 2.30, 7 en 9.30 uur; zond. .15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De wereld van Suzle Wong". 18 Jr. Werkd. 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Lldo: „Vrydag 13 uur". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Dorp aan de rivier". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Hier Is Lemmy Caution". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Mein. Kampf". Rex: „Het zwarte schild". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Zy die van de zonde leven". 18 jr. Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Ge weldenaars van het Westen". 14 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur, maandag, woensdag en donderdag 8 uur „Mijn man Is by de F.B.I." 14 jr. Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur „Een aanslag op Rusty". A.l. \vond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. BH geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel I op dokterstelefoor. 22222. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Documentaire film. 20 Idem. 21.05 Speelfilm. 22.45-22.55 Fif verslag v. d. derde Assemblee v. Wereldraad v. Kerken te New Dec VOOR WOENSDAG 22 NOVEMBQ Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 v. d. vrouw. 9.10 Kookpraatje. Gram. VPRO: 10.00 Schoolrad VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Ry De Vrije Wil II door Ds. Frater Smid. 11.30 Gevar. progr. (hai 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 Voor het platteland.12. 38 Orgels 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 1; Gesproken portret. 14.00 Jeugdco; 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.0Q reis door de wereld, lezing. 15.10 V, jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: wen in het hart van Nieuw-Guiii door Ir. J. Kremers c.i. VARA: 18.00 Nws. en comm. ij Act. 18.30 R.V.U.: Het existentiële ken III Kierkegaard, prof. dr. C. A. van Peursen. v. d. kind. 19.10 Vara-varia en liet muz. 19.20 Alles op losse schroeit toespr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VAl 20.00 Nws. 20.05 Tannhauser, ops (I.v. pauze: plm. 21.05-21.20 Zes; f jaar levenservaring, lezing; 22.30-22 Nws.; 22.40-22.55 Actuele problem*; 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 brood des levens, overdenking. 8.00 K 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Idst 9;00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9 vrouw. 10.00 Gram. 10.15 M gendienst. 10.45 Samenzang. 11.10 man zonder eerzucht, hoorsp. 12 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of 1 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. li, Gram. 13.55 Idem. 15.00 Muzikale zing. 15.30 Kamermuz. 16.00 V. d. lei 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 LI' te muz. NCRV: 18.10 Vocaal ens. en soils 18.30 Het Spektrum, lezingen. Gram. 19.00 Nws. 19.10 Op de af, praatje. 19.15 Leger des Heilskw.ii tier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gn 20.00 Idem. 20.15 Concertgebouw'' en solist. 21.25 Gram. 22.10 Enen li in reserve, klankb. 22.30 Nws. 22' n Avondoverdenking. 22.55 Gram. 23 De Derde Assemblee v. d. Wereldra v. Kerken te New Delhi, rep. 23 Platennws. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMM DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) Gaité Parlsienne, Philadelphia Orfc. o.l.v. Eugène Ormandy; Sel. "Der Gi von Luxemburg" (Léhar), Erika Kö: Helga Hildebrand, sopraan, Rud Schock, Manfred Schmidt, tenor, Gi tav Neldllnger, bas. Koor en Orki olv. Frank Fox; The Penny-whlr song (Anderson), Forgotten drea 'Andersonl, The syncopated clo Anderson), Orkest Leroy Andersc Drquidea (Blanco), Ensemble Hu Blanco; Bravo Paraquay (de Gomt Acapulco (Carbajo), Los Indios; liendo café (Manzo), Ensemble Ht Blanco; A trumpeter's lullaby (And son), Blue tango (Anderson), Bugle holiday (Anderson), Orkest Leroy A derson; Black, brown and beige (i lington), Orkest Duke Ellington, K halia Jackson. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17,1 Intern. JeugdJoum. 20.00 Journ. weeroverz. NCRV: 20.20 Act. pro; 20.30 Pas geperst. 20.50 Vergeiyto: derwijs, schakelprogr. met de Bek sche en Duitse TV. 21.25 Gevar. gram. NTS: 22.05 Documentaire NCRV: 22.35 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 12.00 Schoolradio. 13.00 Volksdans 13.30 V. d. landb. 13.55 Weerber. 14 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Gram. 15J Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.00 Ves| 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber. 11 Nws. 19.15 In the South-East. 19, Carmen, opera (Om 20.50-21.05 L zing, om 21.55-22.10 voordr. en c 23.00-23.10 nws. en ber.). 23.45 Par! overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0/ Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 15.00 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag 12.31 Gevar. muz. 13.31 Popul. me 14.31 Lichte muz. 14.45 V. d. klu 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Milit. or 16.31 Voetbalrep. 17.15 Mrs. Dale's dy boek. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Grar 18.31 Lichte muz. en ber. 19.30 Nv en act. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoort 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20! Gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 21, Hoorsp. 22.31 Amus. muz. 23.30 Ni en sport. 23.40 Gram. 0.31 Liet muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 12.00 Symfonische muz. 13.00 Ni en weerber. 13.10 Ork. one. 14.30 Amu muz. 15.00 Festival v. Salzburg Kamermuz. 16.45 Ork. conc. 19.00 Ni en weerber. 19.55 Kamermuz. 20. Hoorsp. 21.45 Nws. en weerber. 23! Gram. 24.00 Nws. en weerber. Amus. muz. 1.00 Weerber. en geit e muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. Gram. 14.15 Kamermuz. 15.05 Gewf8 de muz. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12! Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beurste n 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Kame: muz. 14.00 Schoolradio. 15.00 Grai 16.00 Beursber. 16.06 Engelse les. Gram. 17.00 Nws. en weerber. 17. Gram. 17.20 Theaterkron. 17.45 Lied: sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. weerber. 19.50 Herinneringen aan toe 20.00 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Pt dagoglsche lezing. 22.25 Volksmuz. comm. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelis den. 484 m.: 12.03 Lichte muz. 13.00 Ni 13.15 Gram. 14.03 Balletmuz. 15f Gram. 16.08 Idem. 17.00 Nws. Operamuz. 18.30 Jazz. 19.03 Nws. 20. Chansons. 21.13 Hoorsp. met muz. 221 Wereldnws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nico Mtlnchen Zürlcb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon I 3 1 ■2» E a s onbewolkt 0 5 -1 onbewolkt zo 4 1 licht bew. 0 3 -3 0 onbewolkt no 4 0 0 onbewolkt 0 2 -4 0. onbewolkt O 2 -2 0 onbewolkt O 2 -3 0 onbewolkt O 4 -1 0 onbewolkt ozo 2 -1 C' zwaar bew. w 4 2 2 zwaar bew w 6 4 0 geh. bew. ruw 1 -2 half bew. w 4 -1 '3 zwaar bew w.stll -4 0 onbewolkt no 1 1 0 onbewolkt ozo 4 0 onbewolkt ono 3 -5 0 licht bew. ono 2 -0 0 zwaar bew 0 7 12 3 half bew. W.stll -1 0 half bew. nnw 7 6 0 vrijw. onb. ozo 4 -3 0 onbewolkt ono 1 -5 0 onbewolkt ozo 2 -7 0 geh. bew. nw 2 -6 0 geh. bew. nno 1 2 0 onbewolkt 0 1 -3 0 vry w. onb. ozo 3 -5 0 onbewolkt wnw 2 -8 0 vrijw. onb. w.stll -5 0 regen nno 9 7 0 half bew. w.stll 2 O licht bew. ono 2 5 0 regen zo 7 11 33 licht bew. ono 6 11 u regenbul zo 5 11

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2