oorstel van dr. Soebandri o om jkwestie N.-Guinea op te lossen BEN BELLA EET WEER Pakassa ruit Kongolese soldaten tegen VN op Ook India dringt aan op direct gesprek Speurtocht naar Rockefeller jr. leverde nog geen resultaat op «s Soebandrio stelt nu voor: Tegenactie Patrouilles kammen kuststreek uit Vliegtuigen en drie schepen ingeschakeld WEERBERICHT StNicolaas-knipselprijs vraag VN-versterkingen naar Kindoe FLIM WITTE KRUIS (Dud Qli'e leuws lericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 NOVEMBER 19S1 No, 30509 EIDSCH DAGBLAD BCteur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR 1.EIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Indonesische minister van buitenlandse Zaken, dr. Soeban- heeft gisteren aan de Jgemene Vergadering zeven .constructieve voorstellen om |e komen tot een eervolle oplos sing van de kwestie Nieuw- Guinea" aangeboden. De zeven voorstellen luiden: 1. Bij beide partijen moet de oprechte wil en vastberadenheid bestaan om te komen tot een nieuwe geest van samenwerking, zonder welke elke concessie van Indonesische zijde verkeerd zou worden uitgelegd en I opgevat als een teken van zwak- hrid. Indien het voorgaande door beide H partijen wordt aanvaard als grond- slag voor een toenadering, zou de Nederlandse bereidheid om van "Ui haar bevoegdheden in West Nieuw- Guinea af te zien, ten volle kunnen worden benut voor het welzijn van de bevolking aldaar, voor de oplos sing van het geschil en voor een hervatting van een vriendschappe lijke samenwerking tussen Neder- (land en Indonesië. „Wij nemen nota van en erken nen de verplichtingen, die de Ne- derlandse regering sedert 1950 op zich heeft genomen jegens de be volking van West-Irian in zoverre deze verplichtingen dienstig zijn voor het welzijn van deze bevolking en kunnen leiden tot vriendschap tussen Indonesië en Nederland". W^4.„Door het uit de weg ruimen van de hinderpaal, die in de weg staat aan het opgeven door Nederland van het complete gezag in Indo nesië. is Nederland in de gelegen heid, zijn officiële en officieuze be loften in te lossen, dat het voor malige Ned. Indië een nationale eenheid vormt". Het zijn deze verplichtingen van na 1950 en de beloften van voor dat I jaar o.m. de overdracht in wer- I kelijke zin van de volledige soeve- H reiniteit over Indonesië die zon- der twijfel op gelijke wijze door beide partijen zijn te interpreteren I en te formuleren, als deze partijen maar de vaste wil hebben om te komen tot een schikking op eer volle voorwaarden. 5. Indonesië is „in beginsel bereid tot onderhandelingen met Nederland'" zoals deze zijn voorgesteld door enige leden van de Algemene Ver gadering. 6. „Indien voor een eervolle oplossing als vorenbedoeld, een tijdelijke pe riode nodig is waarin de V.N. een aandeel zou hebben, zal Indonesië daaraan zijn volle medewerking en steun verlenen." 7. Beide partijen moeten zich onthou- ren van daden of pogingen, die zou den kunnen worden opgevat als een B eenzijdige stap. welke zou vooruit lopen op een oplossing van het ge- schil in zjjn eigenlijke samenhang. (Van onze Amerikaanse correspondent) India heeft evenals Ghana gisteren in de Algemene Ver gadering der V.N. een ontwerp-resolutie ingediend, die erop aan dringt dat Nederland en Indonesië gaan onderhandelen onder auspiciën van de voorzitter der Assemblée. Soebandrio, de minis ter van Buitenlandse Zaken van Indonesië, heeft daarop medege deeld dat zijn land het voorstel van India tot een rechtstreeks gesprek met Nederland aanvaardt. Nederland heeft in de Assem blee nog niet op de resolutie van India gereageerd, doch een woordvoerder van de Nederlandse delegatie deelde ons mee, dat Nederland twee ernstige bezwaren heeft tegen het voorstel van India: a. Indonesië houdt vast aan zijn eis dat Nieuw-Guinea wordt overgedragen aan Indonesië. Daarom is geen heil te ver wachten van onderhandelingen; b. de ontwerp-resolutie maakt met geen woord melding van het recht tot zelfbeschikking voor de Papoea's. De resolutie, die Krisjna Menon namens India indiende, kwam voor Nederland vrijwel als een verrassing. De Nederlanders hadden gehoopt dat India niet tegen de Nederlandse resolutie zou stemmen, doch na wat Menon in zijn rede heeft gezegd lijkt India's stem vrijwel zeker aan de zijde van Indonesië. Indien men een V.N.-commissie naar Nieuw- Guinea zendt, aldus Menon, dan ac cepteert men stilzwijgend dat er twij fel bestaat omtrent de soevereini teit over dat gebied. India echter aanvaardt tenvolle de Indonesische stelling, dat de soevereiniteit over geheel Nederlands-Indië aan Indo nesië is overgedragen. Elders in zijn rede noemde Menon Nieuw-Guinea een soort Goa in Indonesë, met dit verschil, dat geen overeenkomst als van Linggadjabti inzake Goa be stond. De aandrang tot directe onder handelingen tussen Nederland en In donesië die reeds tot uiting was ge bracht door Liberia en Ghana en waarop gisteren ook Ethiopië aan stuurde, heeft door de resolutie van India aanzienlijk aan kracht gewon nen. Men zou niet willen zeggen dat Nederland thans in het defensief is gedrongen, doch tegen de Nederland se actie, om tot het zenden van een commissie te komen, is thans een tegenactie ingezet, die iets beoogt waartegen de V.N.-Jeden zich moei lijk kunnen verzetten: directe onder handelingen. men zie elders nergens te dreigen met geweld. De geruchten, dat men hem in de Afro-Aziatische groep in dit opzicht tot kalmte heeft gemaand, lijken juist te zijn geweest. Hoe is thans de stand? Tenzij India prioriteit vraagt en verkrijgt, komt de Nederlandse resolutie tot het zenden van een commissie eerst aan de beurt. Het is echter moge lijk dat een groep staten, na overleg met Amerika, voor de dag komt met een resolutie die dicht bij de Neder landse staat, doch de zaken formu leert op een manier, die voor Indo nesië wat gemakkelijker is te aan vaarden. Het is niet denkbeeldig dat Nederland in dat geval aeze gepolijs te resolutie voor lief zal nemen. Halen beide resoluties geen meer derheid van tweederden (de Neder landers blijven echter optimistisch), dan zou men verzeild zijn geraakt in de situatie die in de jaren 1954 tot 1957 heeft bestaan: Indonesië trachtte toen een resolutie aangeno men te krjjgen die aandrong op on derhandelingen, doch Nederland wist in die jaren steeds te verhin deren dat Indonesië een meerder heid van tweederden kreeg. De vraag is thans of Nederland, nu de assem blee met zoveel ex-koloniën is uit gebreid, nog altijd een dam kan opwerpen tegen de aandrang tot on derhandelen. De Nederlandse dele gatie meent dat dit mogelijk is of zij gelijk krijgt zal moeten blijken. Vervolg op pag. 2 Z.K.H. Prins Bernhard, die in New York een bijeenkomst heeft geleid van de advies-commissie der Bitderberg-conferenties, is gisterochtend uit de V.S. op Schiphol aangekomen. De foto toont de Prins na zijn aankomst op de luchthaven in gesprek met (links) ir. F. Be- „Geen geweld" Het was reeds enkele dagen dui delijk dat Indonesië alle hoop had gericht op suggesties tot een recht streeks overleg en Soebandrio heeft de eigen zaak stellig goed gedaan door in zijn lange rede van gisteren waarin hij zeven voorstellen deed De zeer intensieve en uitge breide speurtocht naar de sinds zaterdag aan de zuidwest-kust van Nieuw-Guinea vermiste 23- jarige Michael Rockefeller, zoon van de gouverneur van New York, hadden hedenmorgen nog geen resultaat opgeleverd. Met man en macht wordt naar de jongeman gezocht. De scheepjes „Doerga", „Tasman" en „Kolff" zijn vrijwel doorlopend in de vaart. Uit Agats zijn bevolkingspatrouilles uit gestuurd om de betrokken kuststreek uit te kammen. Ook een Cessna- vliegtuig van de Zendingsluchtvaart- yereniging, bestuurd door pilote Bet te Green nam vanochtend vroeg deel aan het zoeken. Een Beaver op drij vers van de Kroondruifmaatschappjj zou naar het betrokken gebied wor den gedirigeerd evenals een Australi sche Catalina. President Kennedy heeft gouverneur Rockefeller de bij stand aangeboden van het ministerie van Nationale Defensie en elke an dere Amerikaanse overheidsinstantie. VANNACHT NOG VORST De Bilt /erwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot twakke zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 NOVEMBER. Zon op: 8.11 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 17.19 uur; onder: 7.44 u. Hoogwater te Katwijk te 2.46 en 15.05 uur. Laagwater te 11.02 en 23.21 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Tijdens hun bezoek aan Ghana valt Koningin Elizabeth en Prins Philip van de zijde der inheemse bevolking uitbundig eerbetoon ten deel, waarbij vele geschenken worden aangeboden. De foto brengt een dergelijk mo ment in beeld. Nederlanders geëerd De Nederlanders dr. F. L. Stumpers te Eindhoven en professor dr. ir. J. L. van Soest in Den Haag zijn be noemd tot „fellow" van het „Insti tute of Radio-Engineers" aldus is uit New York bericht. Dit is de hoogste graad, die door het instituut wordt toegekend. Naar Agats Nelson Rockefeller, die met Mi chaels tweelingszuster Mary, op weg is naar Nieuw-Guinea hoorde na zijn aankomst in San Francisco, dat de reisgenoot van zijn zoon, de Neder landse ambtenaar Wassing, in goede welstand was opgepikt. „Ik hoop, dat mijn zoon gevonden wordt voor ik in Nieuw-Guinea aankom", zo verklaar de hij aan de pers. Vanmorgen om half elf is de Newyorkse gouverneur met een gehuurd Boeing 707 straal- passagiersvliegtuig van Honoloeloe rechtstreeks naar Biak vertrokken. Vandaar zal hij met een Dakota naar Hollandia en Merauke vliegen, waar een Beaver-vliegtuig gereed zal staan om hem naar Agats te bren gen. In het gezelschap van de gou verneur bevindt zich ook dr. Robert Gardner, die in de afgelopen zomer de leiding had van de Nieuw-Guinea- expeditie, waarvan ook Michael Roc kefeller deel uitmaakte. Volgelopen In Nieuw-Guinea zal het Ameri kaanse gezelschap ongetwijfeld ook een gesprek hebben met de gevon den wetenschappelijk .ambtenaar van het kantoor bevolkingszaken, de heer R. Wassing. Deze heeft verteld dat Rockefeller jr. en hij zaterdagmor gen met een z.g. catamaran (twee De nog vermiste Michael Rockefeller aan elkaar gebonden' prauwen met een platform erop) van Agats ver trokken zijn naar het dorpje Atsj aan de zuidwestkust van Nieuw-Gui nea. Aan boord bevonden zich ook twee inheemsen. In open zee is het scheepje volgelopen, maar niet ge zonken. De twee inheemsen sprongen overboord en zwommen raar de wal, waarna zij zich onmiddellijk naar Agats spoedden. Daar brachten zij zaterdagavond bericht uit, waarna direct een atcie werd ingezet om de twee overgebleven drenkelingen op te sporen. Zoals bekend heeft deze actie gis termorgen succes gehad, toen de heer Wassing in goede welstand op de on dergelopen prauwen werd aangetrof fen. Michael Rockefeller heeft zon dagmorgen echter zeer tegen het advies van de heer Wassing in drijvend op twee benzineblikken ge tracht zwemmend de kust te berei ken. Niemand weet of hjj deze tocht volbracht heeft, maar men heeft goe- de hoop, dat hij geslaagd is en zich nu ergens in de onbewoonde kust streek langs de monding van de Eilandenrivier bevindt. sancon, plaatsvervangend presN i (rechts) de heer C. C. Steensma dent-directeur van de KLM en I directeur KLM Schiphol. In ons nummer van morgen, 22 november, wordt een Sint- Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ontleend is aan alle zakenadvertenties in ons nummer van vandaag 21 november. Om aan deze prijsvraag te kunnen meedoen, is het dus noodzakelijk, dat U de courant van vandaag in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van in totaal f. 600.— beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend besteed kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraag betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nadere bijzonderheden over deze prijsvraag in ons nummer van morgen. Terwijl steeds meer Y.N.-troepen worden samengetrokken rondom Kindoe (Kivoe), waar anderhalve week geleden dertien Italiaanse vliegers werden vermoord, zijn de Kongolese muiters in deze plaats druk bezig medestanders in het land te vinden. Het schijnt dat de rebellie onder de troepen van de centrale regering zich al heeft uit gebreid tot Loeboeta, Loeloeaburg (Zuid-Kasai) en Albertstad (Noord_ Katanga). Kongo wordt overstroomd door een een beroepsleger komen met officie vloed van telegrammen en bood schappen waarin de soldaten en de bevolking worden opgezet tegen de Verenigde Naties. Dit heeft het hoofd van de burgerlijke dienst van de VN in Kongo, Chiari, gisteren op een persconferentie meegedeeld. Deze te legrammen en boodschappen zijn on dertekend door Kolonel Pakassa, de Kongolese commandant van Kindoe en aanhanger van Gizenga. Volgens Chiari geraakte de bevol king van Loeloeaburg vorige week bijna in paniek door aan Pakassa toegeschreven berichten als zouden straaljagers van de VN gereedstaan om plaatsen in Kasai te bombarde ren. Het plaatselijke Kongolese hoofdkwartier kwam toen met het bevel, dat de vliegtuigen niet moch ten opstijgen. VN-troepen hebben daarop de Kongolese militairen van het vliegveld verdreven. In het gebied van Kindoe bevin den zich thans 1.100 militairen van de VN: de 300 Maleise soldaten die er reeds lagen en 800 Ethiopiërs die gisteren zijn overgevlogen. De Malei- ers en Ethiopiërs hebben gisteren reeds het door hun bezette gebied rondom het vliegveld uitgebreid. Er zullen nog meer VN-versterkingen naar Kindoe worden gezonden, voor dat men de stad binnentrekt. De Kongelese regering heeft met het oog op de muiterij in Kivoe, Ka sai en Noord-Katanga besloten tot reorganisatie van het leger. Er zal ren die een goede hebben genoten. schoolopleiding Minister vermoord De Katangese minister van Voor lichting, de 33-jarige Lucas Sama- lenge, is vermoord. Zondag is hij met schotwonden in de nek eevonden in de bossen nabij Jadotstad. Functio narissen van zijn ministerie en een vriend die bjj hem waren, zyn ver dwenen. Smalenge was een vurig spreker met een grote aanhang on der de Katangese jeugd. Gisteren was er in Katanga nationale rouw over zjjn dood. De Amerikaanse afgevaardigde Stevenson heeft gisteren in de Vei ligheidsraad amendementen inge diend op de drie-landenresolutie in zake Kongo. Onder meer stellen de VS voor de VN te machtigen „vlieg tuigen en andere wapens die op on wettige wijze en in strijd met VN- resoluties in Kongo zijn ingevoerd, te neutraliseren" In een ander amende ment erkent Amerika, dat de cen trale Kongolese regering „uitsluitend verantwoordelijk is voor de bepaling der Kongolese buitenlandse politiek". Dit slaat op het streven van de Katangese president Tsjombe om een eigen buitenlandse politiek te voeren. Ballonsatelliet „Eclio" zichtbaar De sterrenwacht te Utrecht deelt mede, dat de Amerikaanse ballonsa telliet „Echo" in de komende dagen 's avonds te zien is in een baan, gaande van west naar oost. Van avond is de satelliet zichtbaar om 825 en 20.30, morgenavond om 19.40 uur, donderdag te 18.55 en 21.00 uur en vrijdag om 20.10 uur. Volgens de Utrechtse sterrenwacht is de „Echo" zeer helder. (Van onze Parijse correspondent) Een dag later dan de overige Algerijnse gevangenen heeft gis teravond ook Ben Bella besloten een punt te zetten achter zijn hongerstaking, die achttien da gen heeft geduurd. Het is tenslotte aan de bemiddeling der Marokkanen te danken geweest dat een compromis tussen Ben Bella en de Franse regering kon worden gevonden. De Algerijnse vice-premier en de vier andere rebellen-ministers die zich in Franse gevangenschap bevinden, zouden vandaag naar een andere particuliere kliniek in de buurt van Parjjs worden overge bracht, waar zij zowel door Franse als Marokkaanse geneesheren zullen worden verzorgd en gecontroleerd. Over het statuut van ex-territoria- liteit, dat Ben Bella aanvankelijk had geëist, zal de kliniek niet kunnen beschikken, wel wordt de bewegings vrijheid van de gevangene verhoogd en het is voorts wel zeker dat hij straks ook nauw bij de onderhande lingen met Frankrijk over het einde van de Algerijnse oorlog en de toe komst van het land betrokken zal worden. Nu het obstakel van Ben Bella's weerstand eindelijk is overwonnen, is ook de weg vrijgekomen voor een hervatting van de Frans-Algerijnse vredesonderhandelingen, die nu in Parijs op korte termijn wordt ver wacht. Ernstige politieke crisis bedreigt de Philippijnen Op de Philippijnen kan elk ogenblik een ernstige politieke crisis uitbre ken. De huidige president, Carlos Garcia, wil namelijk niet erken nen dat hij bij de presidentsver kiezingen verslagen is door zijn rivaal Diosdado Macapagal. Volgens de laatste cijfers kreeg Ma capagal 3.466.419 stemmen en Gar cia 2.828.689. Macapagal is nog steeds niet officieel tot overwin naar uitgeroepen, ïacapagal en zijn aanhangers heb- Kennedy sprak bijna twee uur met Adenauer President Kennedy en Bondskan selier Adenauer hebben gisteren in het Witte Huis hun eerste bespreking gehouden. Deze duurde bijna twee uur. Kennedy en Adenauer spraken onder vier ogen, slechts in aanwezig heid van twee tolken. Aan het onder houd waren langdurige besprekingen tussen Westduitse en Amerikaanse raadgevers voorafgegaan. De confe rentie is vandaag voortgezet. De Westduitse minister van Defen sie Strauss zei tegen Journalisten, dat de twee leiders over Berlijn, de NAVO en gemeenschappelijke vraag stukken hebben gesproken. Hij voeg de hieraan toe, dat een gemeen- '.schappelijke basis voor verdere be- sprekingen over details van vraag- ben laten weten dat het volk In stukken was bereikt. Volgens Strauss opstand zal komen als men zich hebben de delegaties niet 'n het bij- niet neerlegt bij de uitslag van de zonder de communistische grensver- stemming. 'sperringen in Berlijn besproken. Voor RADIO TELEVISIE en HUISH. APPARATEN Persoonlijke LANGE MARE 66 - TE Prettige betaling. v de echte 'fr PIJNSTILLER tègïn hoofdpijn, kiespijn, griep, ri ttiiuuische"pijncn ele. Uit het Leidsch dagblad van 1 22 Nov. 1861: In de zitting van de j Tweede Kamer van heden zijn ingekomen een wetsont- i werp tot afschaffing van de slavernij in West-Indië. Naar men zegt heeft een Russisch geleerde in de cata combe van het Vatikaan, het protocol der kerkvergadering van Nircea gevonden, waarin de filioque (en den zoon) niet j voorkomen met uitdrukkelijk i verbod om iets in den tekst i te veranderen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1