„Rijnmond F', aanwinst voor een belangrijke Katwijkse vloot Erken politieke status Algerijnse gevangenen v. d. WATER VN doen beroep op Frankrijk Wereldraad van Kerken komt op zaterdag in Nieuw Dellii bijeen Adlai Stevenson hekelt cle Russische huichelachtigheid „St-Rapliael" koestert vele wensen voor N.S.-personeel Ook niet-Protestanten tonen belangstelling voor congres DU PON F. W. Plessen FA. MATTH. BRINKS jricht 1 maart 1860 Donderdag 16 november 1961 Derde blad no. 30503 Het nieuwe schip van de Katwijkse >derij en Haringhandel N. Parle- let Jr., de KW. 15 „Rijnmond I", it gebouwd is op de werf van „De keraad" te Woubrugge, wordt za- fdagmorgen overgedragen. Voor dit bijzonder fraaie schip, de jste Katwijkse hektreiler, bestaat kei in binnen- als buitenlandse ringen grote belangstelling, let schip is vorige week naar iardingen vertrokken, vanwaar het de officiële proefvaart zal maken Het schip, dat een lengte heeft van 45.75 m. een breedte van 8.50 m. en een holte van 4.30 m. meet rond 500 ton. Op het achterdek van de Rijnmond bevindt zich de z.g. hek galg, waarmee de visnetten worden binnengehaald. Het schip heeft twee dekken en is gebouwd onder klasse scheepvaart Inspectie „Onbeperkt Vaargebied". Tussen de beide dekken bevindt zich de accommodatie van de bemanning met messroom-kombuis w.c.' douchecellen, wasplaatsen, pro viandplaatsen. Het visruim is geiso- leerd, 130 mm dik, waarover in het vaste visruim een aluminiumbeschie- ting. In het achtervisruim is plaats voor 720 tonnen vis. De vis wordt door middel van twee transportbanden van het achterdek naar het werk-dek getransporteerd, waarvan het voorste zo breed is dat hierop gesorteerd en gekaakt kan worden. In de brug, die rondom is voorzien van grote ramen zijn alle navigatie- en visopsporingsapparaten onderge bracht, te weten 'n Decca-installatie met plotter, twee echoloods en een visloep, radar- peil- en loudhail- installatie naar tussen- en achterdek, stuurhui sdek. Het schip is uitgerust met een 1200 p.k. Deutz motor, de winchmotor heef een capaciteit van 230 p.k. de hulpmotor is 90 p.k. !orin tegen controle op kernproeven )utwapeningsplan van tie V.S. n de Politieke commissie van de emene Vergadering van de VN is gisteren tot een fel debat geko- 1 tussen de afgevaardigden van Sowjet-Unie en de VS over het nen van proeven met kernwapens. Sowjetrussische onderminister Buitenlandse Zaken Zorin oefen bij de opening van het debat kri ll op het feit, dat de VS geen steun dden verleend aan een ontwerp- lolutie om kernwapens te verbie- i, die de dag tevoren door de com- ssie werd aanvaard. Hij noemde t onjuist, dat de VS de Sowjet- lie „kapittelen". De Amerikaanse delegatielel- r, Stevenson, noemde de Sow- trussische kritiek „een van de ofste lessen in huidielachtig- id", die hij ooit had gehoord. Eerst hadden de Russen het ijwillige moratorium inzake het men van kemproeven geschon- n en nu betichtten zij de Ame- anen ervan, dat deze niet voe- voor een moratorium zonder tzicht op de naleving! Steven- m zei dat men met „deze rhe- riek" moest ophouden en tot ken komen. De V.S. zijn be id direct een verdrag te teke- IZowel Zorin als Stevenson spraken Kh uit voor spoedige hervatting van de ontwapeningsbesprekingen, maar zij bleven van mening verschillen over de samenstelling van het orgaan waarin dit overleg moet worden ge voerd. Zorin herhaalde de Sowjetrussische eisen, dat dit orgaan een commissie moet zijn, die op basis van het „troi- ka-denkbeeld' 'is samengesteld uit vertegenwoordigers van communisti sche, Westelijke en neutralistische landen. Stevenson noemde dit „vol komen onaanvaardbaar voor vele andere landen". Beide afgevaardigden schenen ech ter het onlangs gesloten Russisch- Amerikaans akkoord over beginselen voor toekomstige ontwapeningsbe sprekingen een bemoedigend teken te vinden. Zorin zei dat hij spoedig de VS zou voorstellen tezamen met de Sowjet-Unie een ontwerp-resolutie in te dienen, volgens welke de Alge mene Vergadering dit beginselak koord ondersteunt. Stevenson verklaarde dat de Poli tieke commissie de eerste stappen zal moeten doen op de „weg naar vrij waring van oorlog" door het eens te worden over het onderhandelingsor gaan, door ondersteuning van het Amerikaans-Russische beginselak koord en door aan te bevelen, dat directe onderhandelingen beginnen over „de belangrijkste aangelegen heid van deze gevaarlijke wereld". Het debat werd tenslotte tot vrij dag verdaagd. Intussen hebben de Verenigde Sta ten gisteravond de Sowjet-Unie mee gedeeld dat de VS aan de Algemene Vergadering zullen verzoeken de in stelling van een forum voor ontwa peningsbesprekingen aan te bevelen. Dit forum zou uit twintig landen moeten bestaan, waaronder de vijf westelijke en vijf communistische uit voor spoedige hervatting van landen die In Genève onderhandeld Nederlandse varkens niet welkom in Frankrijk (Van onze Parijse correspondent) Van de zijde der Franse varkens fokkers is geprotesteerd tegen de maatregel van de regering, de invoer van Nederlandse varkens weer toe te staan. Die import was, zoals be kend, in juni stopgezet onder de druk der boeren, die met hun tractoren vele wegen in Frankrijk blokkeerden. In de maanden okto ber en november 1960 voerde Neder land resp. 15.000 en 20.000 varkens in Frankrijk in. De Franse boeren verdenken de regering ervan door de herstelde im port van goedkoper Nederlands var kensvlees de prijzen van de binnen landse markt te willen drukken. Een streven, dat inderdaad wel eens in verband zou kunnen worden gebracht met een vinnig offensief dat de minister voor de Binnenlandse han del vorige week juist tegen de sla gers heeft geopend. Intussen vernamen wij ook nog dat de Franse minister van Land bouw, Pisani, de hangende proble men in verband met de invoer uit Nederland met zijn Nederlandse ambtgenoot persoonlij k wil bespreken ter gelegenheid van een as. ontmoe ting in Brussel. hebben en tien landen die op geogra fische basis zijn gekozen. Het Amerikaanse voorstel komt voor in een ontwerp-resolutie die door de Verenigde Staten bij de poli tieke commissie van de Algemene Vergadering zal worden ingediend. Een afschrift van het Amerikaan se ontwerp is door Stevenson gezon den aan Zorin. Zorin had reeds eerder aan Steven son een afschrift van een voorgeno men Sowjetrussisch voorstel ingezon den, waarin, naar men meent, een onderhandelingsgroep van 15 landen wordt voorgesteld, waarin de Weste lijke, communistische en neutrale landen gelijkelijk vertegenwoordigd zouden zijn. Het Westen heeft een dergelijke regeling in „troika-stjjl" steeds geweigerd te aanvaarden. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren een jttoep op de Franse regering gedaan om de politieke status van Algerijnse gevangenen in Frankrijk te erkennen en hen dus als politieke delinquenten te behandelen. Met 62 stemmen en geen tegen bij 31 onthoudingen nam de vergadering een resolutie aan, die 34 Afrikaanse Aziatische landen leiding van Pakistan hadden ingediend. Franse delegatie bleef weg Pe Franse delegatie had de bjjeen- pst verlaten, toen de Assemblee kloot om het voorstel direct in be deling te nemen. Volgens de busman Berard had het voorstel niets te maken" met het «onialisme, welk agendapunt aan orde was. Hjj vond, dat de Afro- „manoeuvre" niet zou bij tot een regeling van de Al kwestie. In de resolutie wordt een beroep gedaan op Frankrijk om „overeen komstig het internationale gebruik aan de gewettigde grieven van de Algerijnse gevangenen tegemoet te komen door hun status van politieke gevangenen te erkennen teneinde de onmiddellijke beëindiging van de hongerstaking mogelijk te maken". Nederland heeft zich van stem ming onthouden, evenals Amerika, Engeland en andere westelijke lan den. Ben Bella en zijn twee collega-mi nisters hebben gisteren een commu niqué uitgegeven, waarin zij zeggen hun hongerstaking te zullen voort zetten totdat zij worden vrijgelaten. Dit is de eerste keer dat blijkt dat de drie Algerijnse leiders een zelf standige actie voeren. Aanslagen Moslims hebben gisteravond aan slagen gepleegd op drie Algerijnse café's in Roubaix in het noorden van Frankrijk, waarbij vier moslims werden gedood en een zwaar gewond. Een teken des tijds is wel, dat de Franse verzekeringsmaatschappij en spoedig voor iedereen de mogelijk heid zullen openen om zich te ver zekeren tegen bomaanslagen. De kos ten van deze nieuwe verzekeringen zullen één procent bedragen van die tegen brand of diefstal. Totnutoe weigerden de assurantiemaatschap pijen schade veroorzaakt door bom aanslagen te vergoeden door zich te beroepen op de clausules, waardoor de gevolgen van een burgeroorlog niet door een normale polis kunnen worden gedekt. VLEESVERBRUIK 44 KILO PER HOOFD In 1960 bedroeg het vleesverbruik per hoofd van de bevolking 44 kilo. Dit is gebleken uit in opdracht van de „Stichting voorlichtingsbureau vlees, vleeswaren en vleesconserven" door het Instituut voor psychologisch markt- en motievenonderzoek, onder ruim 1000 Nederlandse huisvrouwen ingestelde opinieonderzoek. Het blijkt o.a. dat bij 32% der Neder landse gezinnen hoogstens viermaal per week vlees op tafel komt. Weer hoge prijzen voor schilderijen Ook de tweede dag van de tien da gen durende openbare kunstveiling in de zalen van Mak van Waay aan het Rokin te Amsterdam kenmerkte zich reeds aan het begin wederom door de grote vraag en de opvallend hoge prij zen waarvoor de schilderijen werden geveild. Een volgens experts zeer hoge prijs van f 5100 werd gemaakt voor Piet Mondriaans „Gemeerde tjalk in een Amsterdamse gracht". Een werk van A. Schelfhout „Gezicht op Delft", waarvan de waarde op ongeveer f 6000 werd geschat, bracht f9750 op. Het paneel „Kasteel aan een vaart" van Ch. Leickert, een Willem Maris „boe renvrouw met kalveren in een wei land", en twee werken van Georges Michel „wijd landschap met overtrek kende bui", en „ruïne in een land schap bij opkomende bui" gingen voor resp. f 4700, f 3700, f 1225 en f 1250 van de hand. Toeneming der jeugdcriminaliteit Tussen 1956 en 1960 is het aantal strafrechtelijk minderjarige daders van misdrijven per jaar gestegen van 5782 tot 7575. In 1959 werden 3071 van deze jongelieden veroordeeld en schuldig verklaard. Van de 44.4 per 10.000 minderjarigen werden dus 18 veroordeeld. Deze cijfers zullen ook in 1960 relatief blijken te zijn ge stegen. Volgens C.B.S.-analyse zijn vooral de 16- en 17-jarige delinquenten in aantal gestegen, meestal wegens ge kwalificeerde diefstal. Het aantal diefstaldelicten is in relatieve zin iets gedaald. Gestegen is daarentegen het aantal wegenverkeersdelicten. Er is een zekere toeneming in de ernst der misdrijven. Anderzijds zijn vervolging en berechting steviger aangepakt, aldus minister Beerman in de memorie van antwoord op de begroting 1962. De bedrijfsgroep „Spoorwegen" van de Ned. Katholieke Bond van Vervoerspersoneel St.-Raphaël" heeft gisteren na langdurige discussie in Utrecht een actieprogramma aan genomen, dat allereerst betrekking heeft op een wijziging in de manier, waarop loon- en arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel worden goedgekeurd. Men wil de bijzondere bevoegdheid van de minister van Verkeer en Waterstaat vervallen zien. Men wil de erkenning, dat het overleg bij de Nederlandse Spoorwe gen over loon- en arbeidsvoorwaar den geschiedt tussen de directie en de drie erkende vakverenigingen. Men wenst voorts een opheffing van het stakingsverbod voor het spoorwegpersoneel en de instelling van een ondernemingsraad. Wat de lonen betreft wil men een zo sterk mogelijke verhoging per 1 april 1962 realiseren, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan de laagst bezoldigden. Voorts een ver dere vermindering van de afstand in bezoldiging tussen de gemeenteklas sen. In het actieprogramma wordt het verlangen kenbaar gemaakt een minimum vakantiebijslag vast te stellen. „St. Rafael" staat de invoe ring van een prestatiebeloning voor in die bedrijfsonderdelen, die daar voor geschikt zijn en waar het per soneel tot medewerking bereid is, alsmede compenserende maatregelen voor die sectoren van de NS, waar geen aanvaardbaar systeem kan worden toegepast. Men zal voorts streven naar de invoering van een gepremiëerde spaarregeling. Wat het pensioen be- 37 der ondervraagden eet per maaltijd tussen de 75 en 100 gram vlees, 36 rekent 75 gram of min der per persoon per keer. Bij gezin nen die meermalen of elke dag vlees eten, zijn ook de hoeveelheden per maaltijd groter. In Europa eten alleen Italianen, Grieken en Portugezen nog minder vlees dan de Nederlanders. De groot ste vleeseters ter wereld zijn de Es- komo's, die jaarlijks ruim 800 kilo per man verorberen! treft ijvert men voor een snelle ver wezenlijking van de nieuwe pen sioenwetgeving. Men wil, dat daarin onder andere rekening wordt gehou- dên met een waarborging tijdens de pensionering van een pensioeninko men, dat in dezelfde verhouding staat tot het inkomen van iemand van hetzelfde maatschappelijk ni veau, die nog in actieve dienst is. De leden van „St.-Rafael" wensen voorts verbetering van de invaliditeitspen sioenen. Spaak in V-raad Belgen mogen niet in Katanga dienen De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, heeft gis teren in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gezegd dat er van af morgen geen enkele Belgische soldaat of officier die van de Belgi sche regering afhankelijk is, meer in Katanga zal zijn. De minister zei dit bij de behande ling van een ontwerpresolutie van Liberië, Ceylon en Egypte waarin de secretaris-generaal gemachtigd wordt krachtige maatregelen te ne men tot gevangenneming of wegvoe ring van alle buitenlandse huurlin gen en vijandige elementen in Katanga en de afscheidingsactiviteit tegen te gaan. Spaak heeft voorts gezegd dat de Belgische regering wetten heeft uit gevaardigd waarin Belgen wordt ver boden in buitenlandse legers te die nen. Zij kan echter Belgische staats burgers niet verhinderen naar een aan Kongo grenzend land te gaan en vandaar per vliegtuig naar Katanga „over te wippen". De Belèische regering weet niet hoeveel Belgische huurlingen er in Katanga zijn. Hij beschuldigde zekere VN-auto- riteiten, onder wie de vertegenwoor diger in Katanga, O'Brien, ervan zich steeds anti-Belgisch te hebben uitgelaten. Advertentie VERSPREIDING VAN DE PROTESTANTEN OVER DE WERELD Op zaterdag 18 november a.s. komt de Wereldraad van Kerken bijeen in de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhi. De gehele christen heid ziet met grote belangstlling uit naar deze conferentie. De Oosterse kerken, omdat de kerk van Rusland (en in haar voet spoor ook de kerk van Roemenië) onlangs het lidmaatschap heeft aangevraagd en alle andere christelijke gemeenschappen louter en alleen al om de vraag welke uitspraken men in Nieuw-Delhi zal doen omtrent de eenheid van de christelijke wereld. Ook de rooms-katholieke kerk, die lange tijd afwijzend stond tegenover de Wereldraad van Kerken, onderhoudt sinds 1950 contacten en zal op de komende conferentie vertegenwoordigd zijn door vijf vooraanstaande theologen onder wie de Nederlandse seminarie- hoogleraar prof. dr. J. Groot uit Warmond, een goed kenner van de Reformatie. Russische kerk vroeg om het lidmaatschap Welke christenen komen er in Nieuw-Delhi nu eigenlijk bijeen? Het zijn voornamelijk protestanten. Het lidmaatschap van de orthodoxe kerk van Rusland en die van Roemenië is nog niet geaccepteerd zodat men deze niet mee mag tellen. Nieuw-Delhi mag spreken namens ongeveer een kwart van alle christenen. De protes tanten hebben 28% van alle christe nen achter zich, maar niet allen zijn aangesloten bij de Wereldraad. Daar entegen zijn enkele oosterse en or thodoxe kerken wèl liid. Binnen het tegenwoordige protes tantisme treft men vele schakeringen aan. Enkele van die belangrijkste zul len wij kort bespreken: A. De grootste groep wordt gevormd door de Lutheranen die vooral in West- en Oost-Duitsland, de Scandi navische landen en de Ver. Staten een aanmerkelijk deel van de bevol king uitmaken. Alles bijeen zijn het er ongeveer 70 miljoen van wie de helft in Duitsland en van hen zijn ca. 50 miljoen aangesloten bij de We reldraad van Kerken. Vooral in de Ver. Staten houden grote groepen zich afzijdig. Zoals Calvijn in zijn afwijzing van alles wat volgens hem „paaps" was verder ging dan Luther, zo zijn ook heden ten dage de Lutheranen vrij gematigd van opvatting en over het algemeen oecumenisch gezind. Ze Staan ook minder afwijzend tegen een uitvoerige lithurgie en tegen het bisschopsambt dan de Calvinisten. B. Een tweed© groepering in Ne derland gering in getal maar in de wereld van protestantisme van groot gewicht wordt gevormd door de Baptisten. Hun voornaamste k< merk is wel de doop na belijdenis. Ze rekenen uitsluitend met leden en be schouwen de nog niet gedoopte (kin deren niet als zodanig. In leer neigen ze overigens meer naar Calvijn 'dam naar Luther. Het bolwerk van de Baptisten is het zuidoosten van de Ver. Staten. In dat land tellen zij alles bijeen (kinderen inbegrepen) bijna 30 miljoen aanhangers, één op elke 3 protestanten in de USA is dus Baptist. Het wereldbaptisme telt ca. 40 miljoen volgelingen van wie meer dan de helft bij de Wereldraad is aangesloten, volgens het persbureau van de Hervormde Kerk 23 miljoen. C. De eigenlijke Calvinisten tellen op de gehele wereld tegen de 50 mil- jQe>n aanhangers van wie het groot ste deel ca. 90% is aangesloten bij de Wereldraad van Kerken. Slechts enkele groepen houden zich afzijdig, zo b.v. de Gereformeerden hier te lande. De Calvinisten hebben veel aanhangers in de USA, in Ca nada, in Schotland. Zwitserland en Nederland. D. Een tussenpositie nemen de An glicanen in. Zelf voelen ze zich een brugkerk tussen Rome en de Refor matie. Zij hebben veel aanhangers in de Engels sprekende landen, vooral in het Ver. Koninkrijk zelf. Vrijwel alle 40 miljoen zijn aangesloten bij de Wereldraad. E. De Methodi^en (ca. 30 miljoen) die sterke nadruk leggen op inner- I O.a, verkrijgbaar bij: JUWELIER - HORLOGER J BREESTRAAT 89 - LEIDEN TELEFOON 23313 HAARLEMMERSTR. 207 - TEL. 24469 De grootste PRISM A-collectie btf 5 MEIPLEIN 50 TEL. 33348 Mr. HORLOGEMAKER JUWELIER - HORLOGER HAARLEMMERSTR. 126, LEIDEN TELEFOON 21074 SCHOOLSTR. 41 - VOORSCHOTEN TELEFOON 2677 Plan voor West-Berlijn van Coudenhove-Kalergi De voorzitter van de Pan-Europese Unie, graaf Coudenhove-Kalergi, heeft in een memorandum aan pre sident Kennedy, premier Chroesj- tsjow, president De Gaulle en pre mier Macmillan voorgesteld het Ber- lijnse vraagstuk op te lossen door het westelijke deel van de oude hoofd stad tot een neutrale en onafhanke lijke staat te maken die de zetel wordt van de diensten van het VN- secretariaat-generaal. West-Berlijn wordt zo, aldus graaf Coudenhove- Kalergi, de stad van de Verenigde Naties, zoals het Vaticaan de zetel van de pauselijke regering is. Volgens graaf Coudenhove-Kalergi schijnt de Sowjet-Unie wel akkoord te kunnen gaan met vestiging van het secretariaat-generaal in West- Berlijn. De Westelijke mogendheden kunnen aldus de vrijheid en de vei ligheid van de stad en haar bevolking in handen leggen van de volkeren organisatie. In de stad zouden troe pen van de Verenigde Naties gele gerd dienen te worden, bü voorkeur Zweden. lijke heilsarvaring en op een ijverige evangelieverkondiging zijn voortge komen uit de Anglicaanse Kerk en dus te vinden in Engeland. N oord - Amerika en andere Engels-sprekende gebieden. Meer dan 20 miljoen zijn lid van de Wereldraad. F. Met bovengenoemde groepen is niet alles gezegd. Er zijn nog ndet- indeelbare protestantse kerken, voorts zendingskerken en kerken dit uit fu sie zijr onto taan. Tezamen omvatten ze ca 50 miljoen christenen, die zo goed als allen in die Wereldraad van Kerken zijn vertegenwoordigd. Van de niet-protestamten zijn on geveer 8.5 miljoen bij de Wereldraad aangesloten: 8 miljoen orthodoxen en een hall miljoen oud-Katholieken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5