PA Jo Neuleboom AGENDA N.-Guinea is geen Indonesische grond HAAGSE AGENDA h Optimisme aan beide zijden over bevredigende afloop GROOTSE SHOW Brottthè letters Zorgwekkende toeneming van aantal ongehuwde moeders WANHOPIGE POGING VAN GIZENGA MET EEN ENKEL WOORD J; LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 Op 0 Vervolg van pag. 1 Ambassadeur Schürman Zoals bekend hebben de Indonesiërs er groot bezwaar tegen gemaakt, dat Nederlandse ambtenaren, indien het Nederlandse plan doorgaat, waarschijnlijk nog geruime tijd in Nieuw-Guinea werkzaam zouden blijven. .Indonesië", zo werd mij uit nadere brond medegedeeld, zou eventueel wel een tijdelijk V.N.-gezag kunnen aanvaarden, mits Indonesische ambtenaren belast konden worden met de administratie in het betwistte gebied. Toen ik Soebandrio vroeg, hoe hij de tegengestelde opvattingen omtrent het administratie probleem meende te verzoenen, zeide hij, dat hij niet zijn kaarten op tafel wilde leggen vóór men werkelijk bilaterale onderhandelingen met Nederland zou begjnnen. „Vertrouwen" In het Indonesische kamp toont men evenwel vertrouwen in een goe de afloop ten eigen bate als in Ne derlandse kring. De Nederlanders menen een meerderheid van twee derden voor de eigen resolutie te kunnen halen, indien deze thans in stemming wordt gebracht. Soeban drio toonde zich echter eveneens vol komen zeker van voldoende steun om de aanvaarding van de resolutie te kunnen blokkeren. De Indonesiërs zeggen over ongeveer 35 stemmen te beschikken. Het beroepsoptimisme is een bacil, die geen onderscheid maakt tussen de huisdskleur der po litici. Dat de Nederlandse resolutie een meerderhied van tweederden zou halen, geloofde Soebandrio dus niet. Maar hy vroeg zich wel af of Ne derland de eigen resolutie niet zou onttakelen, zodat daarna niets anders overbleef dan het voorstel om een commissie van onderzoek naar Nieuw Guinea te zenden. In zulk een naak te resolutie zou niet worden gerept van het Nederlandse plan voor de kolonisatie dat men thans nog in de inleiding heeft vermeld". Nederland" zo speculeerde Soebandrio ietwat on gerust, zou misschien willen staande houden dat zulk een vereenvoudige resolutie geen meerderheid van tweederden nodig had. Zij zou als een soort procedure zaak wel eens met een kleine meerderheid aange nomen kunnen worden, zo vreest men aan Indonesiscne kant. Vermakelijke passages De_ Nederlandse ambassadeur Schürmann bracht verscheidene ar gumenten naar voren om aan te to nen, dat Nieuw-Guinea beslist niet tot het grondgebied van Indonesië behoorde, en ook dat het tot eind 1951 niet door Djakarta als Indone sisch werd beschouwd. Hy citeerde enkele nogal vermakelijke passages uit een boek van prof. Yamin, waar uit bleek, dat Hatta en Soekamo, vlak voordat zij Indonesië onafhan- Advertentie creatrice van wereldberoemde schoonheidsprodukten heeft de eer U uit te nodi gen tot het bijwonen van een die met haar produkten wordt gehouden in de zaal van Hotel-Café Restaurant HET GULDEN VLIES Breestraat 125 - Leiden op DINSDAG 21 NOVEMBER 1961. Aanvang AVONDSHOW 20.30 uur. Tijdens de show 'zullen enige NIEUWE KAPSELS worden vertoond. In de PAUZE wordt U een koffie- of thécomplet aan geboden. Kaarten verkrijabaar bij de IEANNE GATINEAU/ DEPOSITAIRE Haute coiffure Parfumerie BREESTRAAT 126 - Telefoon 0 1710—23015 TOEGANG GRATIS! LEIDEN Russen woedend op Amerikaanse gids Indonesiër beledigd "tadio-Moskou meldt, dat men een Amerikaanse gids op de Ameri kaanse vervoerstentoonstelling te Wolgograd (tot voor kort: Stalin grad) heeft verzocht de stad te ver laten. De man zou opgetreden zyn als een voorstander van rassen scheiding. De „Izwestja" schrijft in dit verband dat de Amerikaan een Indonesiër, die een Amerikaanse vrouw ten dans had gevraagd, had toegeroe pen: „Raak geen blanke vrouw aan". De bewoners van Wolgograd aldus de „Izwestja", zijn veront waardigd over het onbeschaamde gedrag van de Amerikaan en heb ben geëist dat hy uit de stad ge wezen wordt. Het blad zegt voorts, dat er verschil lende Amerikaanse gidsen op de tentoonstelling zyn, die beuzelpraat verkopen over de Amerikaanse de mocratie en levensstijl in plaats van de bezoekers de gevraagde uit leg te geven. kelyk verklaarden, Nieuw-Guinea niet als een deel van Indonesië had den beschouwd. Hatta zou liever Noord-Borneo dan Nieuw-Guinea bij Indonesië gevoegd zien en Soekamo zeide, dat hy niet op de hoogte was met de wensen van de Papoea's, die trouwens toch geen verstand van politiek hadden. Toen Nederland na de soevereiniteitsoverdracht, aan de V.N. rapporteerde over de toestand in Nieuw-Guinea, maakte Indonesië daartegen aanvankelijk geen be zwaar. Kennelijk beschouwde men Nieuw-Guinea tot eind 1951 niet als Indonesisch gebied. „Heilige plaats" Toen Soebandrio aan bet eind van de dag Australië en Nederland beant woordde zeide ook hij te streven naar een eerzame regeling. Hij zag ech ter Nederlands onverzoenlijk houding tegenover Indonesië als een obstakel. „Nederland", aldus Soebandrio. wenst ons dwars te zitten. Als Nieuw-Gui nea er niet was. zou men iets anders vinden. Hij bracht een nieuw argu ment naar voren waarom Indonesië Nieuw-Guinea beslist tot het eigen gebied wilde rekenen: Nieuw-Guinea zou een symbool van Indcnesie's vrij heid en onafhankelijkheid zijn, om dat zich daar het „concentratie kamp" Boven Digoel bevindt. „Dat kamp", zo betoogde Soebandrio, „is voor Indonesië een heilige plaats". Prof. van Creveld onfving Reinier de Graaf-medaille De voorzitter van net Genootschap ter Bevordering van Natuur-, Ge nees-, en Heelkunde, prof. dr. A. Kummer, heeft op de gisteren in de Agnietenkapel van de Universiteit van Amsterdam gehouden jaarverga dering de Reinier de Graaf-medaille van het genootschap uitgereikt aan prof. dr. S. van Creveld, hoogleraar in de kindergeneeskunde aan deze universiteit. De medaiile is aan prof. Van Creveld toegekend cp grond vaa zijn buitengemeen belangrijk werk op het gebied van de hemofilie en bloederziekte en de grote betekenis, die hy heeft voor de kindergenees kunde in het algemeen, waarop al dus de voorzitter prof. Van Cre veld op zo onovertrefbare wijze zijn stempel heeft gedrukt. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct Kwestie Zuicl-Tirol internationaliseren De Oostenrykse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Kreisky, heeft gisteren in de Politieke Commissie van de Verenigde Naties voorgesteld een internationale commissie in het leven te roepen voor het regelen van het Italiaans-Oostenrijkse ge schil over Zuid-Tirol. De Politieke Commissie is gisteren op verzoek van Oostenrijk met de behandeling van deze kwestie begon nen. Oostenrijk wil zelfbestuur voor de Duitstalige inwoners van de Ita liaanse provincie Alto Adige. De internationale commissie zou zeven leden moeten tellen. Kreisky ontkende andermaal, dat de Oostenrijkse regering ook maar iets te maken heeft gehad met bom aanslagen in Zuid-Tirol, zoals Italië had gezegd. Ook wenst de Oosten rijkse regering geen grenswijziging. De voorzitter van de Politieke Commissie, de Bulgaar Tsjobanow, heeft voordat hij de zitting verdaag de gezegd dat de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Segni, van daag het woord zou voeren. De styging van het aantal minderjarige en met name van zeer jonge ongehuwde moeders, is zorgwekkend. Tot deze conclusie kwam mr. dr. J. Donner, voorzitter van de Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, op de algemene jaarvergadering van de FIOM in Utrecht. In 1950 waren er 7 gevallen van ongehuwde moederschap beneden de 14 jaar, in 1960 18. Het aantal ongehuwde moeders beneden 15 jaar steeg in dezelfde periode van 34 tot 77 en dat beneden de 16 jaar van 96 tot 191. Volgens dr. Donner zijn dit allemaal gevallen, waartegen strafrechtelijk opgetreden zou kunnen worden. Het aantal ongehuwde moeders tot en met 19 jaar was in 1950 ruim 700 en in 1960 ruim 900. In de periode 1950 tot 1955 is het aantal onwettige geboorten gedaald va-n 3.55 tot 1,21 van het totaal aan tal bevallingen. Daarna viel er weer een stijging waar te nemen; in 1959 waren er 3300 onwettige geboorten, ofwel 1,37 %van het totaal. Het per centage voor 1960 was 2.35 maar dit jaar moet men weer met een toene ming rekening houden. Dr. Donner zei, (lat, hoewel het gemiddelde percentage in 1960 is ge steld op 1,35, het aantal onwettige geboorten provinciaal aanzienlijke verschillen vertoont. In grote bevol kingsconglomeraties worden de hoog ste percentages genoteerd. Voor Noord-Holland is het bijv. 2,26 voor Drente 0,68. Volgens dr. Donner wor den de onwettige geboorten op het platteland vaker opgevangen door een voorafgaand huwelijk. Een goed kinderprogramma (Van onze t.v.-medewerkster) Ernst en Jolijt. Ofschoon we met de ernst eindigden, willen we er in onze bespreking graag mee beginnen. Het was de derdea flevering in de serie „Lofboek" van het convent van kerken, IKOR en RKK, dat we giste ren te zien en te horen kregen. U weet, dat we de beide vorige keren niet zonder kritiek waren. Nu, deze keer hebben we met bijzonder veel genoegen voor het beeldscherm geze ten om getuige te zijn van wat ds. De Vries ons over „De Koning in de grot" te vertellen had. We begonnen op het moment, dat koning Saul 1000 jaar voor Christus, jaloers zijn speer naar zijn hoveling en muzikant Da vid werpt, jaloers, omdat de vrou wen op straat plotseling een prachtig jubellied zongen van: Saul heeft dui zenden Filistijnen gedood, maar Da vid tienduizenden, jaloers uit angst voor troon en troonopvolging en dat, terwyl hij niet eens wist, dat David reeds gezalfd was. Hoe dat zalven ging, zagen we ineens, omdat we te ruggeplaatst werden in de moder ne wereld op het moment, dat Ko ningin Elisabeth gezalfd werd. We aanschouwen op de werkelijk prachtige tekeningen (wie heeft die geproduceerd!) hoe zijn dochter Mi- chal met list haar man David helpt te ontvluchten door een „terafin", een aangeklede pop, in zijn bed te leggen. En daarmee de soldaten van haar vader weet te bedriegen, zodat Da vid tyd heeft naar de woestijn van Juda te ontvluchten, waar hy zich in een grot verstopt. We horen, hoe koning Saul toevallig in die grot komt en voor David de kans van zyn leven schept, om hem te ver moorden. Maar David, de edelmoe dige, kapt slechts een slip van zyn kleed af, want: God verhoede het hoe kan men een gezalfde des Heren doden? Maar dan maakt hy zich bekend aan Saul en vraagt om vrienden te worden. Was dit niet ook zo by de ons zo geëerde Willem van Oranje, releveert de verteller, als wij denken aan de woorden in ons volks lied: De koning van Hispanje heb ik altyd geëerd? En in een der andere coupletten: als David moest ik zuch ten, als menig edelman? L' histoire se répète. Daar wijst de bijbel op. Laten wij allen zoveel mogelijk gaan zien, wat op 29 november om kwart voor 6 's middags ds. De Vries ons zeggen zal over: de woning van de koning. Nu even over het begin van het kinderprogramma, het tweede van een nieuwe serie avonturen van Swiebertje door de NCRV. John uit den Bogeard gaf in zyn „Oei, Brom snor", een klucht, waarom, hoewel niet in alle onderdelen even fyn, de kinderen gegierd zullen hebben van het lachen. Toen kwam de „Verrekijker" met een goed stuk documentaire film over de Eskimo's. Ik weet niet, hoe het U gaat, maar sinds ik in mijn jeugd de boeken Seip-sen en Kek, de kleine Eskimo jongetjes geschre ven door Ninke van Hichtum gele zen heb, heb ik myn hele leven een bijzondere interesse voor de Eskimo's overgehouden. Alles by alles was het dus een aardige televisie-middag voor de jeugd, vol afwisseling. Relletjes in Venezuela By relletjes in Venezuela zyn gis teren vyf mensen om het leven ge komen en 15 gewond. Volgens een officieel communiqué kwam het tot gevechten, toen linkse studenten in Caracas, Barquisimeto en Valencia betogingen hielden uit protest tegen het verbreken van de betrekkingen tussen Venezuela en Cuba. De vergadering van de FIOM was gewyd aan „de problemen rond de afstand". Dr. C. J. B. J. Trimbos, psychiater te Utrecht, leidde dit on derwerp in. De FIOM heeft in haar ruim 30- jarig bestaan met bracht propaganda gevoerd tegen het- afstand doen door de ongehuwde moeders van hun kin deren, uitgaande van het principe „moeder en kind horen by elkaar". Dr. Trimbos meent echter, dat af stand in vele gevallen in het belang van het kind kan zyn. BONAY TIJDELIJK VOORZITTER PARNA Het lid van de Nieuw-Guinea- raad de heer Bonay heeft in ant woord op vragen over een open brief, die hy aan de Nederlandse regering heeft gezonden, verklaard dat hy de brief geschreven heeft als lid van de raad en dat hy verder geen commen taar wilde leveren. In deze brief had de heer Bonay o.m. enkele leden van de raad beschuldigd, dat '/y hun mening aan anderen opdringen. De heer Bcnay zei voort-s, dat hy zijn ontslagaanvrage als raadslid nog niet heeft ingediend en dat hy nog niet zeker weet, of hy dit zal doen. De heer Bonay, die kort geleden is opgenomen in de staf van de dienst Binnenlandse Zaken, is gisteren op een bestuursvergadering van de Par tei National (Parna) tot voorzitter gekozen voor de tyd dat de huidige voorzitter, de heer Wajoi, in Nederland verbluft. Wajoi vertrekt op 20 november naar Nederland voor studiedoeleinden. De heer Bonay is voorts uit het Nationaal Comité ge treden, waarvan hij een der initia tiefnemers is geweest. Hy deelde nog mede, dat dominee Mori Muzendi, die als waarnemend voorzitter van de Parna optrad, uit deze partij is ge stoten. O Vervolg van pag. 1 Muiterij in Kindoe Hoewel de VN met nadruk spreken van een muitery zien Westeiyke di plomatieke waarnemers in de gebeur tenissen In Kindoe een laatste wan hopige poging van vice-premier Gi- zenga om zyn gezag te vestigen in de provincie Kivoe. De commandant van de Kongolese troepen in Kindoe, kolonel Pakassa. is een bekende aanhanger van Gizenga. In Kindoe bevinden zich 1.300 tot 1.500 Kongo lese militairen, die onlangs per vlieg tuig uit Stanieystad werden aange voerd. Gizenga zou deze troepen zyn gevolgd en hen tot muitery hebben aangezet. Men verwacht dat de Kongolese regering het optreden van haar troe pen in Kindoe krachtig zal veroorde len. Volgens de woordvoerder van de VN in Leopoldstad beschuldigden de Kongolese militairen de Italianen ervan, Belgische parachutisten te zyn. Kolonel Pakassa zou het gezag over zyn troepen hebben verloren, toen deze begonnen de Italianen te mishandelen. De woordvoerder zei dat het misverstand wellicht ont staan is, doordat de Italianen wer den vervoerd met vliegtuigen van het type C-119, die vroeger werden ge bruikt voor het transport van Bel gische valschermtroepen. HEDENAVOND Hilversum I, 402 in. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.35 Sportpraatje. 18.40 Gesproken brief. 18.45 Volksliederen. 19.00 V. d. kind. 19.05 Liedjes en: Het Vogelkwartier, hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Radiophllharm. ork en solist. 20.45 Oude muz. 21.20 Christoffel Marlowe, of: Er is een duivel te veel, hoorsp. met muz. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Meis jeskoor en instr. kwint. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. le zing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Barokconc. 23.30 Moderne evolutionistische stromingen en hun religieuze achtergrond, lezing. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Me mo. 20 30 Filmkron. 20.55 De Rinoceros, spel. 22.30 Dagsluiting. Advertentie L. B. KORTHUIS (59) PLOTSELING OVERLEDEN De heer L. B. Korthuis is vannacht op 59-jarige leeftyd in zyn woning te Wassenaar overleden. De heer Korthuis was directeur van de N.V. Drukkerij voorheen Koch en Knuttel te Gouda. De overledene verwierf bekendheid, toen hy in 1946 optrad als directeur van de Algemene Lands- drukkery te Den Haag. Voorts was de heer Korthuis voorzitter van de Grafische Vakschool te Utrecht. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „De politie volgt het spoor". 7 en 9.15 uur nam. Prediker: ds. J. A. Smink. 8 uur n.m. Rehoboth, Rapenburg 10: Verkoop dag Handwerkclub Vereniging v. Vrljz. Hervormden. 10-12.30, 2.30-5.30 en 7- 9.30 uur. Schouwburg: K.V. „Litteris Sacrum" „En toen kwam dokter Frost". 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebe groting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonne mentsconcert Residentie-orkest o.l.v. Dean Dixon. Solist H. Krebbers. 8 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur n.m. Gebouw Gassüraat 36: Bazaar Herv. Marewijk. 211 uur nam. Gulden Vlies: ContactCle Kinderbe scherming. Spr. J. Daalder over „De observatie van onaangepaste kinderen en de samenwerking met de plaatse lijke instanties". 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Lezing A. Gols over Nederlandse folklore. 8 uur nam. Lakenhal: Opening Tentoonstelling „Society of Wood Engravers". 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth, Rapenburg 10: Verkoop dag Handwerkclub Vereniging v. Vrijz. VRIJDAG 17 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Bittere Honing". 20.15 uur. ZATERDAG 18 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Ere-avond Ida Wasserman. Haagsche Comedie met „De kersentuin". 20.15 uur. Gebouw voor K. en W. Concert door het Residentie-Orkest. 20.15 uur. ZONDAG 19 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come die met „Victoria". 14 uur; „De ker sentuin". 20.15 uur. MAANDAG 20 NOVEMBER Kurhaus Paviljoen .Nationaal Ballet o.l.v. Sonja Gaskell. 20.15 uur. DINSDAG 21 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Rotterdams To neel met „Oedipus". 20.15 uur. WOENSDAG 22 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Ned. Comedie met „De getatoueerde roos". 20 uur. Gebouw voor K. en W. Concert door Residentie-Orkest. 20.15 uur. DONDERDAG 23 NOVEMBER Gebouw voor K. en W. Ned. Opera met „Carmen". 20 uur. BINNENLAND De Argentijnse minister van Eco nomische Zaken, dr Roberto T. Ale- mann, zal volgende week woensdag, 22 november, een bezoek aan ons land brengen voor een gesprek met minister De Pous. Met onze minister van Eco nomische Zaken zal uitsluitend over de wederzijdse handelsbelangen wor den gesproken. Het stadsplan voor Lelystad zal ulteriyk 1 Januari 1964 gereed zijn. Dit deelt minister Korthals mede in de memorie van antwoord op de be groting 1962 van het Zulderzeefonds. Woningbouw en scholenbouw zijn der mate gevorderd, dat tot uitgifte van grond kan worden overgegaan. By K.B. is benoemd tot landdrost van het drostambt Elten de heer H. C. J. Baron van Tuyll van Seroosker- ken. Baron van Tuyll van Serooskerken is burgemeester van de gemeente Wisch. In het ziekenhuis te Bilthoven is op 76-Jarlge leeftijd overleden de heer J. Bleeker, die van 1937-1950 (met een onderbreking gedurende de jaren 1943- 1945) burgemeester van Dordrecht is 5;eweest. De heer Bleeker was Ridder n de Orde van de Nederlandse Leeuw en Ridder in de Orde van Oranje Nassau Op voorstel van de Jury voor de Konlnkiyke subsidie voor vrije schil derkunst heeft H.M. de Koningin een prijs van f 2500 toegekend aan de vol gende Jonge schilders: Willem Kloppers te Den Haag. Jacques Siegers te Eind hoven, Jeter Jansen te Den Haag. Jan W. Smeets te Amsterdam en mej. Han Mes uit Amsterdam. Gisteravond is op de niet-bevei- ligde overweg in de Babberlchsedijk in Zevenaar een landbouwtractor door een goederentrein gegrepen. De bestuurder, de 24-Jarlge landbouwer H. A. Tiemes- sen uit Dldam, werd op slag gedood. De TEE-treln van Amsterdam naar Frankfurt am Main had door deze aanrijding anderhalf uur vertraging, de daarop volgende Joego-Slavlë-expres een uur. Doordat drie Jongens op een hooi zolder een tentje hadden gebouwd en daarin met lucifers speelden, brandde gistermiddag een vry nieuwe land- bouwschuur van de heer G. Gommans aan de Smakterweg te Venraij in Noord-Limburg vrijwel geheel uit. De schade beloopt ongeveer f 20.000. maar wordt door de verzekering ge dekt. BUITENLAND President Kennedy is gisteren voor een reis van vier dagen naar Washington, Californië en Arizona ver trokken. Kennedy zou zich volgens waarnemers op de hoogte willen stellen van de politieke mening in het westen van de Verenigde Staten. De Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Edward Heath brengt een bezoek van vier dagen aan Joego slavië, waar hy met Joegoslavische autoriteiten besprekingen zal voeren. Heath arriveerde gisteravond in Bel grado. Naar men verwacht zal de voor gestelde toetreding van Groot-Britan- nië tot de Euromarkt een van de on derwerpen van bespreking zijn. Voor de eerste maal sinds 20 Jaar zal in de Middenamerikaanse republiek San Salvador een doodvonnis worden voltrokker.. De veroordeelde heeft een oude vrouw en een driejarig kind ver moord. De bevolking van het land had de wederinvoering van de doodstraf gevraagd met het oog op de sterke stijging van het aantal misdaden, spe ciaal van moord op Jonge kinderen. Premier Chroesjtsjow zei gisteren in Tasjkent, dat „katoenaristocraten" in de zuidelijke Sowjet-republiek Oez bekistan, niet voldoende aandacht be steden aan de maisteelt en de vee fokkerij. Volgens het Russische rege ringsblad Izwestia interrumpeerde de eerst-mlnister herhaaldelijk op een conferentie van landbouwdeskundigen. Hij zei o.a. dat in Oezbekistan, waar veel katoen wordt verbouwd, scholen voor de maisteelt moesten worden op gericht. De spreker die door Croesj- tsjow in de rede werd gevallen, be aamde dit. De Nationale Vergadering van Zuid-Vietnam heeft gisteren met al gemene stemmen haar goedkeuring ge hecht aan het verlenen van blanco volmacht gedurende twee Jaar aan president DJem tot het doen van uit gaven voor de landsverdediging. Aan de kust van het meer van Galilea in noord-Israël zijn de resten ontdekt van een grote bijbelse stad die tijdens de regering van Koning Davld of Salomo gebouwd zou zijn. De Is raëlische oudheidkundigen vonden daar overblijfselen die wezen op een afgodendienst als waartegen de profeet Jeremla is opgetreden. De merkwaar digste vondst was een grote kruik met inscriptie in vroeg Hebreeuws-Phoeni- cisch schrift, een van de weinige voor beelden van dit schrift uit de negende eeuw voor Christus. Het voorlezen van het vonnis over Adolf Eicbmann, die dit Jaar wegens nazimisdaden in Jeruzalem heeft te rechtgestaan, zal op 4 december aan vangen en ongeveer een week duren, zo meldde gisteren het Israëlische blad „Davar". VRIJDAG 24 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Theater met „Brieven van een dichter". 20.15 uur. ZATERDAG 25 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come die met „Het paradys". 15 uur. „De kersentuin". 20.15 uur. ZONDAG 26 NOVEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come die met „Bittere Honing 14 uur. BIOSCOPEN Apollo. Vrydag 13 uur. 18 Jr. Dag. 12.15, 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Asta. ZIJ wi6ten te ontkomen. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 1.30, 4, 7 en 9.15 uur. Byou. Shadows. 18 Jr. Dag. 2, 7.15 en 9.30 uur; zond. 2, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. Camera. Het oog van de duivel. 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Capitol. Bleke Bet. A.l. Dag. 2 en 8 uur; zat. 2, 6.30 en 9.15 uur; zond. 4. 6.30 en 9.15 uur. Cineac. Actualiteiten. Dag. 9-24 uur; zond. 11.30-24 uur. City. De kanonnen van Navarone. 14 jr. Dag. 2 en 8 uur. Corso. De Olympische Spelen van Rome. A.l. Dag. 2.15 en 8.15 uur: zat. en zond. 2.15, 6.45 en 9.30 uur. Du Midi. The Nun's story. 14 Jr. Dag. 2.30 en 8.15 uur. Flora. Rifpiraten. 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Kriterion. De nacht. 18 Jr. Dag. 2.15, 7 en 9.15 uur; zat. en zond. 1.45, 4, 7 en 9.15 uur. Metropole Tuschinski. Houdt u van Brahms? 18 Jr. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zat. 2.15, 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Muslca. Call-girls ln gevaar. 18 Jr. Dag. 2.15 en 8 uur; zat. 8 uur; zon dag 3, 7 en 9.30 uur. Odeon. De grote Caruso. A.l. Dag. 2.30 en 8 uur: zat. 2 30. 7 en 9.15 uur; zond. 2. 4.30. 7 en 9 15 uur. Olvmpia. Imitation of life. 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2. 5 en 8 uur. Passage. Van de brug af gezien. 18 Jr. Dag. 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Hollywood. Zonder zeden en moraal. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zat. en zond. 2.30, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt. Zonder zeden en moraal. 18 Jr. Dag. 8 uur; zat. 6.45 en 9.15 uur; zond. 4, 6.45 en 9.15 uur. Rex. Fanny. 14 Jr. 9.30. 11 45, 2. 4.15, 7.15 en 9.30 uur; zond. 11.30, 1.45. 4. 7 en 9.30 uur. Roxy. Ontvoering uit Boedapest. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zat. en zond. ook 4.30 uur. Seinpost. Slaapkamergehelmpjes. 18 Jr. Studio. Stengun Kelly. 18 Jr. Dag. 2, 4, 7 en 9.15 uur. Thalia. De dag der geweldenaars. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 3. 5. 7 en 9 15 uur. De uit.kilk. Het, oog van de duivel. 18 Jr. Dae. 2. 7 en 9.15 uur; zond. ook 4.15 uur. West-End. De dolle generaal. Al. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zat. 2.15, 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.30, 3.45, 6.45 en 9.15 uur. Hervormden. 2.30-5.30 en 7.-9.30 uur nam. Schouwburg: Toneelavond Selsklp Fryslan: „Een inspecteur belt aan". 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeente begroting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Populair ooncert Volendams Operakoor. 8 uur nam. Wassenaarseweg 62: K. en O.-cursus „Het raadsel van het leven", o.l.v. prof. dr. H. L. Booy. 8 uur nam. Oegstgeest (Vryz. Herv. Kerk): Evangelisatie o.l.v. ds. W. Harkema van Den Haag. 8 uur n.m. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): Delftse Groningers spelen ,,'t Was in Maai". 8 uur n.m. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10- 11 uur v.m., Bijbelstudie; 11-12 uur ds. K. C. vac Oossanen. Pieterskerk: Bidstond voor Wereld raad van Kerken (New Delhi), 7.30 uur n.m. Schouwburg: KV „Litteris Sacrum". „En toen kwam dokter Frost". 8 uur n.m. ZONDAG Ons Centrum: Bezinningsbijeenkomst Hum. Verbond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur v.m. SchouwburgAmsterdams Volksto neel „Roole Sien". 8 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur n.m. MAANDAG. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing Simon de Waard „Bij de buren aan de overkant". 8 uur nam. DINSDAG Doelenkazerne (Rembrandtstraat) Cabaretavond o.l.v. André Carell. 8 uur n.m. Ons Centrum: Hum. Verbond. Spr. dr. W. J. de Jong. 8 uur n.m. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Mlcroscopiseeravond Kon. Ned. Natuur historische Ver. 8 uur n.m. Universiteit (Filmzaal): Filmstudie- kring „The Rlckshawman". 8 uur n.m. Oegstgeest (BeukenhofVrou wen in de VVD. Spr. mevr. mr Dett- meyerLabberton over recreatiemoge lijkheden in Zuid-Holland. 10.30 uur v.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Ambachtsschool: K. en O.-cursus autotechniek voor beginners. 7.30 uur n.m. Den Burcht (Jacobazaal)Evangeli satie. Spr. ds. B. Slond van Den Haag. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (Foyer)Streekver- gadering Ned. Chr. Vrouwenbond. Spre kers ds. W. v. d. Linden en dr. H. A. den Duyn. 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling Abstracte kunst (Collectie Kreulen). Maand, t/m vrijdag. 9 uur voorm. 5.30 uur nam. (tot 30 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Porgy en Bess". 14 Jaar. Werkd.: 2 en 7.30 uur, zond. 2, 5 en 8 uur Rex: „De schaduw van de kat". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; don derdagcyclus „Het verdachte huls". Casino: "No love for Johnnie". 18 Ir. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; donderdag 7.15 en 9.15 uur gereserveerd voor K. en O. Lldo: „125 Rue Montmartre". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zonder zeden en moraal". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Dieven hebben het ook moei lijk". 14 Jaar Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur Astra-Theater Wassenaar Vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur "De Saint ln Actie". 14 Jaar. Zondag 7 en 9 15 uur, maandag, woensdag en donder dag 8 uur „Ontvoering uit Boeda pest". 14 Jaar. Zondag- en woens dagmiddag half drie .Robinson Cru soe en Co." (A.l.) Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende geval len: Doeza-apotheek. Doezastraat. tel 21313. Haven-apotheek, Haven 18. tel 20085. B(j geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. ER V VOOR VRIJDAG 17 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gy_ v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Wa^ D 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzic^fr: en uitzicht, gespr. 10.05 Morgemvijül%jn VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V "jir kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.40 ofji gelspel. AVRO: 12.00 Instr. kwint. 12f" Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landb. I2j Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 N 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursl 13.30 Lichte muz. 14.00 Viool en pia. 14.30 Voordr. 14.50 Beiaardconc. 15] Literaire quiz. VARA: 16.00 Muzikj lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. jeugd. 17.o0 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. leu 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes de i, praatje. 19.00 V. d. kind. ig: Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Volksnn" 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boe-,., bespr. 20.10 New Delhi, lezing. 20# Literaire lezing. 20.35 Voordr. en mi 20.50 De wereld vergadert, lezli VARA: 21.00 Lichte muz. 21.35 Sigi lementen van het lk, klankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 VPRO: Wat maken wij van ons hu: Hik?, gesprek. VARA: 23.00 Christopi Marlowe, of: Er is een duivel te vi hoorsp. met muz. (deel 2). 23.55-2' Nws. bi Hilversum II, 298 m. en NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7J Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Mei*,, tatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8J Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gr* 161 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. ïüj Morgendienst. 10.45 Sopr. en piaa rit 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12( ad Amus. muz. 12.30 Land- en tulni |ti meded. 12.33 Jazzmuz. 12.53 Gram act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. lj Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 GranF," 15.10 Gram. 15.45 Amusmuz. 1&P"> Duizendschoon, vraaggesprek. 16; Pianokwart. 17.00 Voordr. 17.20 Lich" muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. n^in; Christelijke muziekver. NCRV.: 18.20 Licht progr. 18.50 regingsuitz.: Bescherming Bevolkirj vraagt Uw aandacht. 19.00 Nws. e1 weerber. 19.10 Op de man af, praatjl 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19;. Psalmliederen. 20.20 Gevar. progr. 21: els Politiekapel. 21.50 Gram. 22.00 Orge; 55 conc. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als <j n wereld, lezing. 23.00 Kamerork. 23.5 M Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMM DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) Johann Strauss. Graduation Baü (Ballet arr. Antal Doratl); The Ne Symphony Orchestra London 0.I18 Anatole Fistoulari. II: Franz Léhar „Die lustige Witwe li Operette in 3 bedrijven op tekst va 11 Victor Leon en Leo Stein. Uitvoeren c! den: Anton Niessner als Baron Mirk: Zeta, gezant van Pontevredo in Parijs Emmy Loose. Valencienne; Erich Kuif? als Graaf Danilo Danilowitsch. zantschapssecr.; Elisabeth SchwanjN kopf, als Hanna Glawari; Nicolal Ged da. als Camille de Rosillon; Otaks 5 Kraus als Vicomte Cascada; Jose Schmidinger als Raoul de St. Brioche Phllharmonia Koor en Orkest. Diriget Otto Ackermann. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverc VARA: 20.20 Espresso. 21.00 Film. 21.2: Achter het scherm. 21.35 Gevar. pros NTS: 22.15-22.40 Liederen. B BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 111. 12.00 Schoolradio. 13.00 Lezing d voordr. 13.15 Brievenbeantw. 13.45 Me- 1 ded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 j Hoogtepunten uit de progr.'s v. d. gelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Amus. muz. 16.30 Klankb. 17.00 Ork conc. 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber,1 19.00 Nws. 19.15 In the South-East 20.00 Kamermuz. 20.30 Klankb. Gram. 22.00 Onbekend. 22.30 Just f Fancy. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voor- 1 dracht. 23.45 Parl.-overz. 24.00 Nws. er weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 111. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's 12.31 Lichte muz. 13.31 Gevar. progi. 14.31 Lichte muz. 14.45 V. d. kind 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte mui 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mr» Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.31 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.34 Nws. en act. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.21 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. 21.3! Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 R.A.C.-rallye.23.45 Dansmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309ja 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Amus. muz. 16.00 Kamer muz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.15 Das Rheingold, opera. 21.55 Nws. en weerber. 23.30 Hedendaagse componisten. 24.00 Nws en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 cn 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 1410 Kamermuz. 15.00 Ork. conc. 18.30 Nwi gram. 20.00 Orpheus, opera. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 321 111.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 1230 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Operette- muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Liede ren. 16.00 Beursber. 16.06 Poolse mui 16.35 Italiaanse muz. 17.00 Nws. en weerber. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les- 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voorar. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws., weerber.. corr. uit Nederl. en toneelkron. 19.40 Gram. 20.00 Ork conc. 21.30 De zeven kunsten. 21.4a Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmui 22.55-23.00 Nws. 484 111.: 12.03 Chansons. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.03 Koorzang. 14.20 Gram. 15.03 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.38 Ork conc. 19.30 Nws 20.00 Hoor spel. 22.00 Wereldnws. 22.05 Verv. v- h. hoorsp. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm 3slo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nico Berlijn Frankfort München Zürlcb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon geh bew onbewolkt half bew. geh. bew. geh bew. onbewolkt half bew. mist geh. bew. zwaar bew motregen geh. bew. geh bew. regen zwaar bew geh bew. geh. bew. geh. bew geh bew. zwaar bew regen regen O. S a A wind m/s. a E V w.stil -2 0 z 4 1 0 nno 2 -2 0 ono 3 3 0 wzw 4 -2 0 w.stil -3 0 w.stil -5 0 nno 1 2 0 no 4 3 0 w 5 1 0 w 1 -2 0 w.stil -3 0 w 6 5 0 w.sti-1 5 0 ono 2 5 0.1 ono 2 3 0 no 3 3 0 nno 3 2 0 w.stil 1 0 w.sti-l 2 0 n 2 10 4 wzw 2 -1 0 ono 2 1 0 0 1 3 0 0 2 0 0 w.stil 0 0 w.stil 1 0 wnw 1 3 0 w.stil -5 0 no 1 8 0 0 2 16 0 zo 2 11 1 w.stil 11 3 w.stil 5 4 w.stil 5 0 0 2 9 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2