Indonesië dringt aan op bilateraal overleg in Kindoe en Albertstad flmtoM Aanvaarden resolutie kan oorlog inhouden Italianen Oe Thant: herstel rust in Kincloe vermoord Kongolese soldaten in Kivoe muiten Stalins beul Beria door een salvo uit tommy-gun gedood SINT NICOLAAS (Due/ Qb Plunderingen in N.-Katanga WEERBERICHT DRIE VS-KUNSTMANEN IN DE RUIMTE GEBRACHT Tien miljoen voor werk van REMBRANDT teutvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 No. 30505 LEIDSCH DAGBLAD pjrecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nieuiv-Guinea in de V.N. (Van onze correspondent te Washington) Indonesië zal geen geweld gebruiken, ndien Nieuw-Guinea alleen maar een ietwist gebied blijft tussen Nederland in Indonesië, maar wanneer de Neder- andse resolutie zou worden aangeno- nen, zou Indonesië zich vrij gevoelen wentueel gewapend op te treden. In dat aatste geval zou Nederland, volgens de ndonesische opvatting een samenzwe ring op touw hebben gezet, teneinde Nieuw-Guinea met behulp van de V.N. aan Indonesië te onttrekken. Hieraan moet terstond worden toegevoegd, dat Indonesië sterk aandringt op bilateraal overleg met Nederland. Landen zoals Liberia en Ghana zoeken een oplossing in die richting. Australië en nationalistisch China hebben zich voor 100% achter het federlandse plan gesteld, Hongarije natuurlijk niet. Ambassadeur Schür- hann heeft gisteren in de Algemene Vergadering nogmaals het Nederlandse landpunt verduidelijkt in een polemisch betoog, waarin hij aantoonde dat hdonesië pas eind 1951 Nieuw-Guinea als een deel van Indonesië is gaan (eschouwen. Dr. Soebandrio, de minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, heeft E,n het slot van de dag Australië en Nederland geantwoord en erop gewe- n dat aanvaarding van de Nederlandse resolutie tot oorlog zou kunnen iden. het particulier contact nemen de idonesiërs geen oorlogszuchtige hou- ig aan tegenover de Nederlandse irnalisten. Na afloop van zijn rede ik een lang gesprek met de In- inesische minister van Buitenlandse Soebandrio. Ik vroeg hem trom aanvaarding van de Neder- idse resolutie voor Indonesië aan- ling zou kunnen zijn tot geweld rer te gaan. Die resolutie beoogt toch leen maar een V.N.-commissie naar Desertie van drie militairen in Suriname Drie Nederlandse militairen, |ie gedetacheerd waren in fieuw Nickerie, aan de west- :ns van Suriname, zijn ge- :serteerd. Het vermoeden be- laat, dat zij naar het naburige )rits Guyana zijn gevlucht. De pilitairen zijn: soldaat A. Don fit Vlaardingen, soldaat A. W. M. Schoonhoven uit Amsterdam jn soldaat F. F. Henner uit jloemendaal. De mannen zaten in streng arrest pidat zij huizen hadden bezocht die oor militairen verboden zijn. Zij lebben het muskietengaas in hun jellen doorgesneden en zo de vrijheid lerkregen. Zij hebben een boot en fen buitenboordmotor gestolen van je gouvernements mynbouwkundige lienst alsmede een hoeveelheid ben- hne en zijn daarmee weggevaren. Prof. Johanna Westerdijk overleden In Baarn is gisteren op 78-jarige eeftijd overleden professor Johanna fasterdijk, die de eerste vrouwelijke ïoogleraar in ons land is geweest. De zal plaats hebben zaterdag 18 november na aankomst van de lein van 11.59 op de begraafplaats SVesterveld. Zij was achtereenvolgens hoogleraar h Utrecht (1917) en Amsterdam 11930). Voorts was zij ere-doctor van [e Universiteit van Uppsala (Zwe len), Officier in de Orde van Oranje ïassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. I mlvcrtpntlp Nieuw-Guinea te zenden om een onderzoek in te stellen. „Onaanvaardbaar" Soebandrio meende echter dat In donesië voor een voldongen feit zou worden gesteld, indien de Neder landse resolutie wordt aangenomen. In dat geval zullen de Nederlanders in Nieuw-Guinea blijven, meende hy, en dat kon men niet aanvaarden. Ik vroeg hem of hij de rede niet had gelezen, die Ghana van plan is uit te spreken. De Indonesische mi nister bleek hiervan volkomen op de hoogte. Ghana zou wensen dat de voorzitter van de Algemene Vergade ring een „commissie van goede dien sten van vijf landen" zou instellen. Deze commissie zou de onderhande lingen op gang moeten brengen tus sen Indonesië en Nederland om de status te bepalen van het betwiste gebied. De commissie zou een rapport moeten uitbrengen op de volgende Algemene Vergadering. Ghana zou tevens de wens uitspre ken (wat Liberia reeds heeft gedaan) dat Nederland de resolutie zal in trekken. Soebandrio toonde veel sympathie voor Ghana's voorstel, dat overigens nog uit de bus moet komen. De In donesische minister meende dat er zich thans een beter klimaat in Nederland had ontwikkeld voor een overleg met Indonesië, maar hij acht te onderhandelingen toch eigenlijk alleen mogelijk, indien minister Luns van het toneel verdwenen zou zijn. Slot pag. 2 Staking Belgische meelfabrikanten geëindigd (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische meelfabrikanten en bakkers hebben toegegeven aan de druk, die de regering op hen had uit geoefend door de mogelijkheid te scheppen tot vordering van fabrieken en bakkerijen. Er werd besloten niet te staken, terwijl de bakkers tevens de verhoogde broodprijs zullen gaan rekenen. De besturen van de organisaties van fabrikanten en bakkers hebben echter laten weten dat de hangende vraagstukken naar hun oordeel nog niet zyn opgelost, maar dat zij zullen doorwerken om de normale bevoor rading van de bevolking te verzeke ren. Gistermiddag is in Amsterdam het tienjarig bestaan gevierd van het Instituut voor Prae- en Proto historie, dat opgericht werd door prof. A. E. van Giffen. Tijdens de viering bood mevr. Groenman aan prof. Van Giffen een boek aan, waarmee men hem tevens huldigde in verband met zijn vijftig jarig jubileum als archeo loog. Kort voor het ter perse gaan van dit nummer bericht Reuter, dat Kon golese soldaten de dertien Italianen die in Kindoe (provincie Kivoe) ge vangen waren genomen, op beest achtige wijze hebben vermoord. Dit is vandaag in Leopoldstad door een woordvoerder van de VN meegedeeld. Betrouwbare getuigen hebben ver klaard, dat de Italianen zaterdag, kort nadat zij waren gearresteerd en afgeranseld, voor de gevangenis in Kindoe zyn doodgeschoten, aldus de woordvoerder. Volgens de getuigen zijn de zwaar verminkte lichamen van de Italianen daarna in een rivier geworpen. Een groot aantal mensen had de moord partij voor de gevangenis gezien. De woordvoerder zei, dat men zal trach ten de doden te bergen. Dit zou onder de huidige omstandigheden waar schijnlijk niet gemakkelijk zijn. De V.N. hebben vanmorgen nog een brief aan de centrale Kongolese rege ring laten overhandigen, waarin onder meer een grondig onderzoek naar dit geval en de bestraffing van hen, die „voor deze barbaarse mis daad" verantwoordelijk zijn, wordt geëist. De V.N. zijn vastbesloten om de mis dadigers niet vrij te laten rondlopen. Over de muiterij van de Kongolese troepen in Kindoe, die daartoe door Gizenga zouden zijn aangezet, leest u elders op deze pagina meer. Lid N.-Guinearaad vraagt om Ned.-Ind. besprekingen Het lid van de Nieuw-Guinea- raad de heer Achmad, die het dis trict Kaimana in de Raad vertegen- oordigt, heeft een open brief aan de Nederlandse minister-president ge stuurd. In de in het Maleis gestelde brief spreekt de heer Achmad de hoop uit, dat de Nederlandse regering besprekingen zal openen met Indone sië om over het lot van de Papoea's te beslissen. .Aan deze besprekingen zouden de Nieuw-Guinea-raad en enkele vooraanstaande Papoea's door het volk gekozen, mede moeten deel nemen. De overwegingen van de heer I Achmad zijn o.m. de Indonesische verklaring, dat Indonesië, Nieuw- j guïnc ongeacht de beslissing van de VN blijft opeisen, voorts dat een deel j van het Nederlandse volk voor over I dracht is en dat de situatie zowel j binnen als buiten de Nieuw-Guinea- raad en in Nieuw-Guinea in het al gemeen niet voldoende waarborg biedt voor het volk om zelf over zijn lot te beschikken. Kahar Moezakkar geeft zich over De leider van de fanatieke Daroel-Islambeweging op Cele bes. Kahar Moezakker, heeft zich volgens in Djakarta ont vangen berichten aan de rege ringstroepen overgegeven. Moe zakkar heeft gedurende 12 jaar de leiding gehad van meedogen loze guerrilla-operaties tegen de regeringsstrijdkrachten. Hij gaf zich over na een onderhoud met de bevelhebber van -het district Makassar. Na de capitulatie van Moezakkar opereert de Daroel-Islambeweging nog slechts in enkele gebieden van West-Java. Zij staat daar onder lei ding van de voormalige revolutio naire leider Kartosoewirjo. Sinds de oprichting heeft de Daroel Islam in Indonesië vele acties ondernomen, die aan tenminste 5000 burgers het leven hebben gekost. Overdracht commando luchtstrijdkrachten Op 30 november zal de chef van de Luchtmachtstaf, tevens bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal H. Schaper, zijn commando overdragen aan luitenant-generaal H. P. Zielstra. Deze commando-over dracht heeft plaats op de vliegbasis De waarnemend secretaris generaal van de V.N., Oe Thant, heeft V.N.-functionaris sen in Kongo ..ondubbelzinnige machtiging" gegeven om ,.alle mogelijke maatregelen te treffen voor het herstel van orde en rust" in Albertstad en Kindoe. Oe Thant heeft voorts het hoofd van het burgerlijk optreden van de VN in Katanga, O'Brien en de op perbevelhebber van de VN-strijd- macht in Kongo, generaal McKeown, opdracht gegeven voor spoedeisend overleg naar New York te komen. Zij worden daar morgen verwacht. Volgens vluchtelingen die uit Al bertstad naar Oesoemboera in Roe- anda-Oeroendi zijn uitgeweken, heeft het hoofd van de VN in Albertstad, Jerkowits, gisteren toegegeven, dat de naar schatting 2.000 VN-militairen in deze Noordkatangese stad de toestand niet langer meester zijn. Hij zou nog 2.000 man nodig hebbe" om de orde te herstellen. De vluchtelingen verklaarden dat leden van de Baloeba-stam, gewa pend met speren, pijl en boog en stokken, en Kongolese militairen plunderend door de stad trekken. Van de 1.200 Europeanen die in de stad wor.en zouden slechts dertig niet zijn gevlucht. Ook het merendeel van de aanhangers van president Tsjomb* zou zyn gevlucht na bloedige botsin gen met de Baloeba. Rebellie in Kindoe Intussen heeft de woordvoerder van de VN in Leopoldstad bekendgemaakt dat de VN „op de krachtigste wijze" zullen optreden, als de rebellerende Kongolese troepen in Kindoe niet on middellijk de dertien Italiaanse lucht machtleden vrij laten, die zij zaterdag aanhielden toen deze in twee vlieg tuigen van de VN in Kindoe landden. De Italianen werden ernstig mishan deld. Enkele van hen werden naar da vrachtauto gesleept, waarmee zij wer den weggevoerd. De woordvoerder van de VN sloot de mogelijkheid niet uit, dat er een luchtaanval op Kindoe zal worden ge daan als represaille voor de arrestatie van de Italianen. Waarnemers gelo ven echter dat de 200 Maleise mili tairen van de VN in Kindoe de situa tie meester zijn. De 700 Kongolese militairen die hen belegerden, trok ken zich gisteren terug op verzoek van generaal Loendoela van het Kon golese leger. Slot pag. 2 Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot norgenavond Veel bewolking met plaatselijk enige 6gen of motregen. Vannacht minder oud maar in het zuiden nog tempe ruren om het vriespunt. Morgen- liddag ongeveer dezelfde tempera- Jiren als vandaag. Zwakke tot ma lie wind in hoofdzaak tussen west Q noord. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 november Zon op: 8.02 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 14.59 uur; onder: 1.20 u. Hoogwater te Katwijk te 10.36 en uur; laagwater te 5.55 en 18.31 Dit blad bestaat uit 24 pagina's Onthulling in een Londens dagblad Het Londense dagblad „Daily Express heeft in een artikel van zijn correspondent in Warschau bijzonderheden gepubliceerd over de executie van Beria, onder Stalin, en kort nadien, hoofd van de geheime politie en dus in feite een Russische Himmler. Deze zouden tijdens het verleden maand in Moskou gehouden partijcongres door Chroesjtsjow aan de andere communistische leiders zijn mee gedeeld. De executie van Lawrenti Beria, kort na de dood van Stalin, zou zijn uitgevoerd door een zekere maarschalk Kirill Moskalenko, nu onderminister van Defensie voor de Sowjet- russische raketstrijdkrachten. Deze zou Beria hebben „geli quideerd" met een salvo van een tommygun (machinepistool) nadat Beria tijdens een „open hartige bespreking" in Moskou in 1953 door Chroesjtsjow was ontwapend. De liquidatie van Beria was totnu- toe een van de grote mysteries van de politiek van deze tyd. Officieel werd destijds alleen be kendgemaakt dat hy tezamen met zes medeplichtigen was terechtge steld, nadat hij tijdens een geheime zitting van de Sowjetrussische hoge raad schuldig was gebleken aan hoogverraad. Sindsdien heeft men van officiële zijde steeds gezwegen. De enige, die de juistheid van de nu gepubliceerde bijzonderheden kan bevestigen is maarschalk Zjoekow, die nu terug getrokken leeft in Moskou. Alle tot dusver verkregen gegevens komen op één punt overeen, namelijk dat Beria bij verrassing werd versla gen in het Kremlin door een groep onder wie Chroesjtsjow. Malenkow, Kaganowitsj en Molotow. Twee met één raket De Verenigde Staten zijn er giste ren in geslaagd drie kunstmanen in een baan om de aarde te brengen waarvan er twee met één raket de ruimte in werden geschoten. De tweeling werd door middel van een Thor-Able Star-raket, die op de basis van Cape Canaveral werd ge lanceerd, in de ruimte gebracht. Bei de kunstmanen die elk ongeveer negentig kilogram wegen, zijn na anderhalf uur begonnen radioseinen uit te zenden. Een van deze, de „Transit IV B" is voorzien van een kerngenerator. Het doel van deze proef is nieuwe methoden te probe ren om de kunstmanen in hun baan in een benaalde stand te houden. De derde kunstmaan was de 35ste „Discoverer". De bedoeling is dat de Soesterberg en wordt omlijst door een parade en een luchtdefilé. Aan de parade wordt deelgenomen door squadrons, gevormd uit perso neel van alle Nederlandse vliegbases en onderdelen van de Kon. Lucht macht. Onder het rollend materieel zullen zich voor het eerst opleggers met geleide projectielen van het type „Nike-Hercules" en „Nike-Ajax" be vinden. Aan het luchtdefilé wordt door 116 vliegtuigen, waarvan 76 straaljagers, deelgenomen. Een schilderij van Rembrandt „Aristoteles peinzend voor het borstbeeld van Homerus", is gisteravond in New York voor een recordprijs van 2.300.000 dollar verkocht tijdens wat ge noemd wordt „de kunstveiling van de eeuw", die in de zalen van Parke-Bernet gehouden werd. Het schilderij, dat in 1653 werd geschilderd en in 1907 naar Amerika verhuisde, maakt deel uit van 24 schilderijen van de verzameling-Erickson. Het werd in drie-en-een-halve minuut geveild en is nu in han den van het „Metropolitan Museum of Art" in New York. tweede trap van de Thor-Agena ra ket over enkele dagen de instrumen ten-capsule zal afstoten. Getracht zal worden deze cabine te bergen. Vorige maand zijn twee pogingen dergelijke cabines te ber gen, hetzij in de lucht door vliegtui gen, hetzij door schepen of duikers, mislukt. De Thor-Agena werd op de basis Vandenberg in Californië ge lanceerd. De Amerikanen hebben te Point Arguello in Californië een vergeefse poging gedaan om een andere raket met een capsule de ruimte in te schieten. Kort na de start zwenkte de raket uit de koers. De drie trappen en de capsule zfjn in zee gestort. In de cap sule was levend weefsel meegevoerd. Men had gegevens willen krijgen over de invloed van de stralingsgor dels op de levende materie. In een fabriek in Vlaardingen wordt op het ogenblik naarstig gewerkt aan het vervaardigen van vijfhonderd landsvlaggen voor Nieuw-Guinea, waarin vier duizend vierkante meter doek wordt verwerkt. Rus verduisterde 4 tou: doodstraf Een rechtbank in Leningrad heeft een man ter dood veroordeeld, om dat hy op grote schaal staatseigen dommen zou hebben verduisterd. Verscheidene andere beklaagden kre gen gevangenisstraffen, variërend tot tien jaar. In totaal ging het om een bedrag van 410.907 roebel (ongeveer 400.000 gulden). Volgens Tass had de voornaamste beklaagde de hoofden van vijftien handelsovernemingen met behulp van steekpenningen voor zijn plan nen gewonnen. Hij bekende schuldig te zijn. De doodstraf werd uitgespro ken op grond van een in mei uitge vaardigd decreet. MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN ARISTONA Zaterdag 18 november feestelijke intocht van De prys van 2.300.000 dollar (on geveer tienmiljoen gulden!) is de hoogste, die ooit tijdens een publieke veiling geboden is. Het vorige record was 770.000 dollar voor een Rubens tijdens een veiling in Londen in 1959. Door een bod van 875 000 dollar op een schilderij van Fragonard was het wereldrecord reeds gebroken. Met een totaal van 4.679.250 dollar voor de gehele veiling werden alle in vorige veilingen behaalde totalen overtroffen. De veiling duurde 57 minuten. De collectie-Erickson omvat wer ken van Perugino, Gainsborough, Hans Holbein, Frans Hals, Van Dijck, Fragonard en Lucas Cranach de oudere Alfred Erickson is de oprich ter van een bekende Newyorkse advertentiefirma. De Amsterdamse kunsthandelaar P de Boer kocht twee schilderijen van Terborch voor 44.000 dollar. Deskundigen verklaarden, dat de 35.000 dollar, die door een Newyorkse verzamelaar werd neergeteld voor een Gainsborough, het enige „koopje" op de veiling geweest is.... Uit het Leidsch Dagblad van 18 Nov. 1861: i De visschers en zelfs de oudsten van dagen betuigen, dat ze nimmer zulk een nood weer op zee beleefd hebben als op den 14 en 15 dezer. Een schuit te Katwijk thuis be- hoorende, zegt men, dat door den storm omgeslagen en de bemanning verongelukt is. Vrijdag avond hi 'ld de nieuw opgerigte Nijverheids- vereeniging hareeerste bij eenkomst. Tot Izden van het Bestuur werden benoemd de heeren A. Montagne Jz., P. J. Zuurdeeg, J. v. Heukelom, J W. Schaap en J. C. Rijk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1