Fractievoorzitters: voldaan maar de toekomst afwachten P. S. Harmsen: geen zwembad een schandaal, Piena: onbegrijpelijk Komt raad in 4 dagen door begroting heen? J. VAN DIJK BEDANKT NA BEGROTING ALS RAADSLID DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 november 1961 Vijfde blad no. 30503 Leidse raad zet zich aan begroting Woningbouw De traditionele Leidse .Vijfdaagse" men verdenke ons niet van een geringschatting van de bestuurlijke kwaliteiten van hen, die geroe pen zijn onze stad te besturen is gistermiddag kveer begonnen. Naar de ervaring heeft geleerd, had het Leidse stadsbestuur in een opeenvol- [gende reeks van jaren steeds vijf zittingsdagen jnodig gehad om een begroting „veilig de haven binnen te loodsen". Dit jaar is er echter een hans, dat deze „vijfdaagse" tot een „vierdaag se" wordt teruggebracht. Wat is namelijk het geval? Aan het begin van de gistermiddag ge opende begrotingszitting, waarin vooraf ir. J. J. Na drie-en-een-half uur van beraadslagen de eerste begrotingsmiddag r- waarbij behalve de vijf fractievoorzitters ook reeds zes specialisten aan het woord kwamen, zit er o.i. een goede kans in, dat de stenografen aan het eind van de volgende week niet naar Leiden behoeven terug te mmen daar reeds over het lot van de begroting in vier dagen is beslist. I In het oog lopende beschouwingen déden zich gistermiddag niet voor. lie fractievoorzitters schonken aandacht aan de nieuwe financiële ver- mdingswet welke de gemeentebesturen enige armslag geeft, terwijl daar- iaast in enkele beschouwingen ook de woningbouw en het uitvoeren van ■ote- werken in het middelpunt van de belangstelling stonden. Het was net name de fractievoorzitter van de Prot. Chr., die althans in deze ste begrotingszitting nogal enige kritiek had over het uitblijven van i realisering der plannen. Daarnaast onthield ook de heer Piena (P. v. jd. A.) de raad niet zijn kritiek over het uitblijven van de Rijksgoedkeuring poor een zwembad. Het schryven van 6 september j.I. van de Minister van Volkshuisves ting: en Bouwnijverheid waarin hij mededeelt, dat het hem bij de huidi ge situatie op de bouwmarkt niet mogelijk is een tijdstip van goed keuring in uitzicht te stellen gelooft niemand meer, nu de minister om streeks de zelfde tijd toestemming verleent tot de bouw van een open en overdekte zweminrichting te Rijs wijk voor een bedrag van 4 miljoen gulden. Aam die haind van recente publika- ties wees de heer Piena er op, dat Zuid-Holland voor 1962 krijgt toe gewezen 7100 woningwetwoningen, 6900 premiewoningen en 5300 wonin gen in de vrije sector. Voor vervan ging van krotten krijgt de provincie 2790 woningen en idem van nood woningen 260. Indien men deze cij fers beziet, aldus spreker, dan zou men optimistisch kunnen zijn. Maar is het reeds bekend hoeveel van de toewijzing aan Leiden is toegedacht? Dan en niet eerder weten wij of dit optimisme gerechtvaardigd is. Bin nen het raam van de mogelijkhe den wiemist. die P. v. d. A„ dat een groter aantal van de te bouwen wo ningen bestemd zal zijn voor mensen met een kleine beurs. Funest Vervolgens wees «Je fractie-voorzit ter erop, dat het beroep van de raad, gedaan op de minister en vast- G. van Hoek als VVD-raadslid was geïnstal leerd, deelde de voorzitter mede, dat de steno grafen dinsdag a.s. de vijfde begrotingsdag niet in de gelegenheid zijn de vergadering bij te wonen, doch eerst aan het eind van de volgende week. Hoewel de voorzitter dit ver hinderd zijn niet wenste aan te grijpen om de raad in zijn spreektijd te bekorten, voegde hij daaraan toe, dat, indien men maandagavond a.s. dus na vier dagen van beraadslagen niet gereed komt de begrotingsbehandeling voor enige dagen moet worden geschorst. De raad heeft het thans in zeker opzicht in eigen hand. gelegd ln een motie, om van de in 1961 te bouwen 2500 extra woningen alsnog aan Leiden een toewijzing te verstrekken, geen resultaat heeft op geleverd. Bepaald ongerust is spre ker over de herhaalde mededeling, dat rekening zal worden gehouden met de situatie op de plaatselijke en regionale bouwmarkt. Deze bepaling heeft voor Leiden al een funeste uitwerking (bouw zweminrichting) gehad. De grote activiteit van de Leidse Universiteit neemt in Leiden in be langrijke mate beslag op de bouw capaciteit. Wij kunnen het eens zijn aldus spreker, met de in de rec toraatsoverdracht door prof. Rijpper- da Wierdsma tot uitdrukking ge brachte woorden, dat de uitbouw van de Universiteit uit nationale be langen niet verminderd kan worden. Hier zal naar onze mening, hoe moei lijk dit probleem ook ligt, een andere oplossing gevonden moeten worden. Bouw kleuterscholen grote zorg Het uitblijven van een voldoend aantal vergunningen voor de bouw van kleuterscholen, blijft de heer Harmsen met zorg vervullen. AFWACHTEN De fractie-voorzitter van de P. v. A. de heer C. J. Piena die deze niddag de algemene beschouwingen pende, zeide er begrip voor te heb- en, dat het College er naar streeft im de raad nu, na het van kracht orden van de financiële verhou- ingswet, een sluitende begroting aan e bieden, alhoewel B. en W. in hun eleidebrief opmerken, dat dit slechts iet grote moeite kon worden ver regen. Spreker, die hierna uitvoe- ig aandacht schonk aan het tot- landkomen van de nieuwe wet en aarbij teruggreep op de beschouwin- en in het parlement, gaf als zjjn lening te kennen, Jat te lage uitke- ingen aan de gemeenten opnieuw e noodzaak kunnen meebrengen van et op grote schaal aanvragen van lanvullende bijdragen. Geen zwembad De voorzitter van de Prot. Chr. fractie, de heer P. S. Harmsen, was verheugd, dat de bepalingen van de nieuwe financiële verhoudingswet voor Leiden een lichte verhoging van het inkomstenniveau ten gevolge zal hebben. Hoewel spreker niet blind is voor het feit, dat op dit ogen blik in Leiden wel het een en ander in de bouwsector wordt bereikt, is hij in hoge mate ongerust over de onmogelijkheid van uitvoering van het zwembad Zuid-West, het inrich ten van het voormalige Israël Wees huis tot gebouw voor de GGD, de bouw van de veemarkt, rioolwater zuiveringsinrichting Zuid-West en de vuilverbrandingsinrichting. Het blijft een schandaal, dat een stad als de onze niet over één modern open zwembad beschikt en dat de G..D. op absoluut onvoldoende wjjze gehuis vest is. Wanneer wij niet- in staat zijn om dergelijke werken in een welvaartspe riode uit te voeren, dan is er iets niet in orde, aldus spreker, die hierna de suggestie deed om een deel van de inkomsten te reserveren voor in de nabije toekomst uit te voeren en veel kapitaal vragende voorzieningen, zo als b.v. de bouw van een veemarkt en een schouwburg. Voor beide pro jecten komt Leiden z.i. voor een extra uitkering in aanmerking. C. Piena geen zwembad: onbegrijpelijk Met belangstelling wacnt sprekers ractie af, wat de regering verstaat nder de woorden: een bijzondere amenstelling van de bevolking, een ngewoon verloop van het aantal in- foners en bijzondere omstandighe- en. Naar zijn mening schuilen in eze woorden beslist elementen, wel- e voor Leiden van toepassing zijn. loewel het College tnans met een fluitende begroting komt, opent de- e begroting z.i. geen gunstig pers- lectief. Verheugd is de heer Piena chter, dat B. en W. er naar heb- ien gestreefd het verzorgingspeil niet »ante tasten. De verhoging van inkeïe subsidieposten heeft sprekers tractie warme instemming. De Vebo-expositie In het vervolg van zijn rede kwam ce heer Piena nog eens terug op de het Plantsoen gehouden Vebo- apositie. Een door de raad inder- aanvaarde motie om naar een tndere expositie-ruimte uit te zien, is door het College in beraad gehou- len, met als resultaat, dat de ten- oonstelling toch op de oorspronke- ijke plaats werd gehouden. Dit be sluit heeft bij een deel van de bur- ierij verwondering gewekt. Dat B. en W. overwegen om de status van het Burgerij fonds te her- tien, juicht spreker toe. De moge lijkheid moet z.i. bestaan om aan dit fonds een ruimere basis te geven. De centrale punten voor sprekers fractie a.v. de maatschappelijke zorg zijn le zorg voor de bejaarden, de gezond heidszorg en de G.G. en G.D. en toorts de mogelijkheden van het cheppen van een doelmatige vrije ijdsbestoding, het deelnemen aan Ontspanningswerk en culturele uitin- !en. Onbegrijpelijk De heer Piena sprak zijn teleur stelling uit over het uitblijven van de touw en inrichting van een zwem inrichting in Zuidwest. Het is onbe- irijpelijk, aldus spreker, waarom de rijksgoedkeuring ons wordt onthou den. Na teleurstelling en ergernis Volkomen verrassing voor de KVP-fractie en de raad Tijdens de gisteravond gehouden zitting heeft het KVP-raads- lid, de heer J. van Dijk, de Leidse raad en ook zijn fractiegenoten voor een volkomen, op dat moment niet verwachte, verrassing gesteld toen hij mededeelde aan het eind van de begrotingsbehan deling als raadslid te zullen bedanken. P. 5. Harmsen een schandaal! Waar in onze gemeente gemiddeld 25 miljoen gulden per jaar wordt besteed aan Universiteitsbouw zou het dunkt mij, geen overdreven eis zijn te stellen dat 1 miljoen gulden voor de bouw van kleuterscholen beschik baar kwam. Sinds het in werking treden van de kleuteronderwijswet, in 1956 zijn drie bouwvergunningen ver strekt. Eén voor het openbaar, één voor het prot.-chr. en één voor het r.k. kleuteronderwijs. Dit is slechts een fractie van de behoefte aan deze scholen. Spreker deed een dringend beroep op de Rijksoverheid om in de toekomst meer te doen voor dit soort onderwijs, dan in de laatste vier jaar het geval is geweest. Te vens is het te hopen, dut in de toe komst meer vergunningen verstrekt kunnen worden voor de bouw van gymnastieklokalen. Zolang niet aan alle leerlingen van alle scholen de wettelijk vereiste minimumuren on derwijs in de lichamelijke oefening gegeven kunnen worden, zijn we nog niet waar we wezen moeten, om dan nog maar te zwijgen van de bui tenschoolse gymnastiek en atletiek- beoefening, aldus de heer Harmsen. Het blijft bij plannen In deze zittingsperiode is ook het wegenschema door de raad aanvaard. Onlangs is als uitvloeisel hiervan de Noord-Zuid verbinding in de raad behandeld, met het daarbü behoren de onteigeningsplan. Twee belang rijke en ingrijpende voorstellen, maar nog slechts plannen! Het moet mij aldus spreker, van het hart, dat er dikwijls wel plannen zijn, maar dat uitvoering hiervan veel te lang op zich laat wachten. En dat ligt niet alleen aan financiële of bouwkundi ge beperkingen. Spreker gelooft veel meer. dat dit een kwestie van aan pak is. Na nog gesproken te hebben over het lang uitblijven van de realise ring der saneringsplannen die ruimte achter het Levendaal bij de Gortestraat ligt aog steeds onge bruikt stelde de heer Harmsen vast-, dat zijn fractie weliswaar dank baar is voor hetgeen is bereikt, d-och niet voldaan. Onzekerheden nog niet opgelost De heer P. C. A. ten Broek, spre kend als fractievoorzitter van de Na enkele vragen over de begroting te hebben gesteld, vroeg hij aandacht voor een verklaring van zeer persoon lijke aard. De heer Van Dijk, die sinds 1939 zitting in de raad heeft, herinnerde eraan, dat hij in de zit ting van 10 juli j.I. zijn fractie ern stige en naar hij meende gegronde kritiek had uitgeoefend op het voor stel inzake het stichten van een vuil verbrandingsinstallatie. Mun bezwaren werden ondersteund door argumenten welke ik. aldus de heer Van Dijk. kort voor de behande ling vernam, uit een door mij ter hand gesteld rapport dat door het Centraal Instituut voor Industriële ontwikkeling op verzoek van de Mi nister van Landbouw was samen gesteld. Bjj de beantwoording heeft het College gemeend, mijn persoon, func tie, deskundigheid. lidmaatschap van de fractie en onmatigheid in kritiek erbij te moeten betrekken om mijn argumenten te weerleggen en zich hiertegen te weren, aldus de heer Van Dijk. Het College deed alsof het het CIVI rapport kende, maao- gaf er een totaal andere betekenis aan en ten slotte werd mij de gelegenheid ont houden om de raad in kennis te stel len van de meest belangrijke gege vens van dit rapport. Er is door het College ook geen mo gelijkheid gezocht dit op andere wijze alsnog te doen. De raad heeft dus een besluit moe ten nemen zonder kennisneming van belangrijke bezwaren. Ergernis en teleurstelling In deze zitting heb ik, aldus de heer Van Dijk, slechts een simpele pogin? willen doen om de begroting van een jaarlijkse uitgave van f. 100.000 te ontlasten. Het verloop van het debat heeft mij daarna tot nadenken gezet. Nu ik de schok van mijn teleurstel ling en ergernis te boven ben geko men, aldus de heer Van Dijk. heb ik na rijp beraad besloten om aan het einde van deze begrotingsbehande ling te bedanken als raadslid. Na het afleggen van deze verkla ring. weikie vooral in de KVP-fractie de aandacht trok, werden die beraad slagingen weer voortgezet. Opvolger op de KVP-lyst is de heer M. B. van dar Klugt. P. C. Aten Broek kunst en vliegwerk Katholieke Volkspartij, zei, dat met de nieuwe financiële verhoudingswet tussen Rijk en gemeente alle onze kerheden omtrent de uitvoering van de wet nog niet zijn opgeheven. Hij hoopte, dat de voorschriften voor de uitvoering van de wet niet zodanig zullen zijn, dat zij het optimisme van het Leids college teniet zullen doen. Er is echter toch wel reden tot voldoening nu de gemeente Leiden, zij het met kunst en vliegwerk, een sluitende begroting heeft gekregen. Spr. kan het in zoverre met de wens van het college, dat de op brengst van het totaal van de Rijks belastingen ook in de toekomst zal aanhouden, eens zijn, als de op brengst van deze belastingen het ge volg zal zijn van de algemene con juncturele ontwikkeling van het be drijfsleven en wat daarmede sa- menhangi. maar niet als aan de thans geldende zware belastingdruk nog een paar atmosferen gemeente lijke belastingen zouden worden toe gevoegd. Spr. ging hierna dieper in op enige details van de gemeentere kening. De heer Ten Broek wijdde ver volgens aandacht aan de woning bouw, dankte voor de restauratie van molen d'Heesterboom en dook vervolgens dieper in de bouwproble- men. Er is nog immer een groot te kort aan woningen, ondanks de bij na 90.000 nieuwe woningen. Het is moeilijk om in een handomdraai tot een oplossing te komen. Ondanks het tekort kan spir. er niet genoeg op aandringen, dat bij het „gejakker" naar kwantiteit, de kwaliteit van de woningen niet uit het oog mag wor den verloren. Het doet er niet toe volgens welke categorie de woningen worden gebouwd. Daarom geeft de industriële bouw reden tot voorzich tigheid. Spr. stelde voorts vast, dat bij huurverhogingen aan de laagste inkomensgroepen belangrijke com pensaties gegeven moeten worden, willen deze niet nog meer in de ver drukking komen. Dient men het bouwen van wo ningwetwoningen en woningen in de A-sector met kracht te bevorderen zodat de lagere inkomensgroepen hierin kunnen worden gehuisvest, men dient ook woningen met hogere huur te bouwen, opdat de opschui ving voortgang zal kunnen vinden. De prijzen van de bouwgrond spe len hierbij een belangrijke rol. Waarom zijn de prijzen zoveel ho ger dan vroeger? Is het niet moge lijk een zo laag mogelijke grondprijs te bedingen en het verschil met de werkelijke kosten van het grondbe drijf door de regering tedoen resti tueren? De regering zal in verband met de ernstige woningnood er geen bezwaar tegen moeten hebben de subsidieregeling in dit opzicht te wij zigen. Deze grondprijsverlaging zou alleen moeten gelden voor woning wetwoningen. En de goedkope wo ningen in de A-klasse. Spreker re kende uit voor welk een huurverla- ging grondprijsverlaging zou opleve ren, terwijl het van de regering een bedrag van niet meer dan ander half miljoen zou betekenen. Toekomst zal nog veel moeten leren De fractievoorzitter van de V.V.D., de heer J. G. Hagens, die zich in tegenstelling met de fractievoorzit ters van de P.v.d.A. en de Prot. Chr., uitsluitend met de financiële conse quenties van de begroting bezighield, was er verheugd over, dat het col lege het juiste inzicht in de nieuwe toestand (financiële verhouding tus sen rjjk en gemeente) heeft betoond door te trachten onder deze omstan digheden in principe tot een sluiten de begroting te komen. Moderne gasfornuizen voor moderne vrouwen „EUROP" met ingebouwde contact-grill. Op de meest moderne wijze, zonder vet en a la minute, grilleren van steaks, coteletten, enz. 4-vlamsf 349.. idem, met thermostaatf 874.- „MIAMI GRAND LUXE" semi-automatisch. Infra-rood-grill, timer, thermostaat, centrale aansteek, contrólevenster, ovenverlichting, bergle.de, 5-vlamsf 595.- „MIAMI LUXE", eveneens 5-vlams, doch ln een eenvoudiger uitvoering f 495.- Alle modellen stralend wit geëmailleerd, royale oven en gepolijst koperen branders, compleet met afdekplaat, braadslede en bak- rooster. Vraag uitvoerige inlichtingen bij uw vak- handelaar of bij onderstaand adres: J. G. Hagens lofwaardig streven Het mag dan waar zijn, dat de ramingen van de te verwachten uit keringen uit het gemeentefonds met enig optimisme zijn gedaan, het feit dat ernstig getracht is, een streep te zetten achter de rij van begro tingen met meer of minder negatie ve saldi, kan niet anders worden ge zien dan als een lofwaardig pogen om tot een normale gang van zaken terug te keren. De toekomst zal nu moeten leren of de raming van de ontvangsten niet te optimistisch is geweest en of de uitgaven niet te krap zijn geraamd. Omdat de gemeenten afhankelijk zijn bij de uitvoering va<n grote wer ken van de rijksgoedkeuring in welke goedkeuringen een grote ach terstand is ontstaan zijn er nog zoveel investeringen te doen, dat de heer Hagens zich afvroeg, hoe in de toekomst in de begrotingen de nodige ruimte voor de rente- en afschrij vingslasten moet worden gevonden. Voor de vervulling van de Leidse wensen in 1961 en 1962 is in totaal een bedrag van 22 miljoen gulden nodig. Alleen bijspringen van het rijk in bepaalde investeringen kan uitkomst brengen. Het mag dan zo zijn, dat er van de saldireserve nog altijd wat over is, niet ontkend kan worden, dat dit, alsmede de sluiten de begroting, voor een groot deel mo gelijk is geweest door het niet-uit- voeren van noodzakelijke werken. Veel fantasie voor optimisme De heer H. Van Weizen (CPN), die eveneens eerst inging op enkele financiële aspecten van de begroting, achtte het daarin afgetekende finan ciële beeld aan de oppervlakkige kant. Men moet over veel fantasie beschikken om tot enig optimisme te komen. Bij de uitvoering van belangrijke bouwobjecten, waartoe slechts zelden een goedkeuring afkomt, is z.i. de gemeentelijke autonomie sterk in de verdrukking gekomen. De praktijk zal moeten leren in hoeverre Leiden als centrum gemeen te aanspraak kan maken op een be roep op artikel 10 van de financiële verhoudingswet (extra uitkering). De huidige regering maakt het B. en W. en de raad niet gemakkelijk een stad als Leiden te besturen. Zie voor vervolg de volgende tekstpagina. Stembusstrijd in de Philippijnen: oppositie wint Vice-president Diosdado Macapa- gal van de Verenigde Oppositie zal waarschijnlijk de nieuwe president van de Philippijnen worden. Toen tweederden van de stemmen geteld waren, had hij ruim 600.000 stem men meer dan zijn tegenstander, de huidige president Carlos Garcia. Hij had er toen 2.931.631 en Garcia 2.278.776. Garcia behoort tot de re gerende Nationalistische Partij. Een wijziging van de sterk pro- Westerse buitenlandse politiek van de Philippijnen wordt niet verwacht. Behalve een president, zijn. dinsdag ook een vice-president, acht senato ren en 104 leden van de Tweede Ka mer gekozen. Clay voor overleg naar Washington Generaal Lucius Clay, president Kennedy's speciale vertegenwoordi ger in Berlfjn, en Walter Dowling, Amerikaans ambassadeur in Bonn, zullen vóór het bezoek van Bonds kanselier Adenauer aan Washington voor overleg naar de Amerikaanse hoofdstad gaan, aldus een officiële mededeling. Zij worden in het week einde in Washington verwacht. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken sprak tegen dat Clay is ontboden in ver band met meningsverschillen over de Amerikaanse politiek in Berlijn, die tussen hem en president Kennedy zouden bestaan. Clay zal een rapport over de toestand in Berlijn uitbren gen en ter beschikking van de Ame rikaanse regering blijven voor de duur van het bezoek van kanselier Adenauer aan Washington. Daarna keert hij naar de voormalige Duitse hoofdstad terug. Terrein ligt tien jaar braak De heer Van Weizen heeft het vol gende voorstel bij de raad ingediend: a. zolang van het Rijk geen goed keuring is afgekomen voor de bouw van een openbare kleuterschool op het terrein hoek Julianastraat-Bern- Toltèn werkt bard aan wederopbouw Volgens een bericht van de Neder landse ambassade in de Chileense hoofdstad Santiago bestaat er alle hoop, dat het grootste deel van hon derd huizen, die met Nederlands geld in het door ""een aardbeving geheel verwoeste Toltèn worden gebouwd, voor maart 1962 gereed zal zyn. In dien de riolering en de waterleiding, die in Chili van regeringswege moe ten worden aangelegd, dan even eens klaar zullen zjjn, zullen de wo ningen door degenen, die thans nog zo goed als dakloos zyn, kunnen wor den betrokken. Juist voor de regenperiode van dit jaar werd het contract voor de bouw van de honderd huizen gesloten. Echter in de regentijd, die dit jaar in het zuidelijk deel van Chili lang durig en zwaar was, kon nauwelijks van enige voortgang m de bouw van de huizen worden gesproken. Als ge volg van overstromingen waren do toegangswegen met Toltèn zelfs we kenlang onbruikbaar. Toen einde september het weer bey ter werd, is met spoed begonnen mei de bouw. H. van Wel zen regering maakt het ons moeilijk hardkade, dat er voor bestemd is en reeds ruim tien jaar braak ligt, een plantsoen met eenvoudige beplanting aan te leggen; b. of, indien dit om bepaalde redenen .niet mogelijk is dan wel niet wenselijk wordt geacht, maatregelen te treffen, waardoor het geschikt gemaakt san worden voor openbaar speelterrein: c. het College van B. en W. op te dragen in over eenstemming met het in a of b ge noemde daartoe de voorbereidende werkzaamheden ter hand te doen nemen. 4 0 DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 Moskou bestelt in Zweden zeventien slachthuizen Het Sowjetrussische Inkoop-agent schap Technoprom-import heeft kort geleden aan het Zweedse concern AB Separator opdracht gegeven voor de levering van 17 complete slachthui zen, te bouwen in de Sowjet-Unie, voor een totale waarde van 160 mil joen kroon. Deze order, die de groot ste is welke Separator ooit heeft ge boekt, zal in 1962-63 moeten worden afgeleverd. De 17 slachthuizen zullen een gecombineerde produktiecapaciteit krijgen van 425.000 ton per Jaar, het geen meer is dan de gehele rund. en varkens vleesproduktie van Zweden Elke fabriek, die bijna tien miljoen kronen kost, zal een vleesbehande lingsinstallatie benevens een diep vriesafdeling en een afdeling voor de behandeling van bij-produkten om vatten. Laatstgenoemde afdeling ver zorgt o.a. de produktie van eetbare en technische vetten alsmede de pre- parerine van huiden, enz. De capaci teit van elk slachthuis bedraagt on geveer 100 ton per 24 uur bij een tweeploegendienst. Aan de leverantie zullen ongeveer veertig gespecialiseerde firma's deel nemen als onder-aannemers. Onge veer twee-derde van de totale waar de van de order zal bestaan uit ma chinerieën e.d. geleverd door Zweedse ondernemingen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15