Breuk Cairo-Damascus belooft eindelijk rust voor Israel Laatste nieuws G.S. kreeg gelijk: geen subsidie van ƒ10.000 voor kerk Nassers sociale revolutie zal nieuwe verdeeldheid zaaien Verkoopdagen Handwerkclub Ver. van Vrijz. Hervormden Structuurveranderingen in de Wassenaarse K.A.B. Opluchting en teleurstelling Guerrilla in TIBET Snelle liulp! B en W Oegstgeest overwegen uitbreiding aantal velden BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 18 NOVEMBER 1961 In „Rehoboth" (Rapenburg 10) is vanochtend de tweedaagse verkoop begonnen van de goederen, welke in de afgelopen twaalf maanden door de Handwerkclub van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Leiden/Oegst- geest zjjn vervaardigd. De ruimte tussen de rijkbeladen stands was vol belangstellenden, toen de leidster van deze handwerkclub mevr. M. C. Hubeek-Bergvelt, allen op de achtste bazaar van de vereni ging welkom heette, in het bijzonder de voorganger der vereniging, ds. W. J. H. Hubeek, voorts de voorzitter der vereniging, mr. J. Siderlus en enkele bestuursleden. Het verheugde spreek ster ook de heer J. Kalsbeek, lid van de Commissie van Bijstand van de Hervormde gemeente Oegstgeest te mogen verwelkomen. Ook waren alle onderafdelingen van de vereniging vertegenwoordigd. Bijzondere vermelding verdiende het, aldus mevr. Hubeek, dat er ook buiten de handwerkclub vele dames voor de verkoopdagen hadden ge werkt en met hun produkten de voor raad fraaie goederen nog hebben vergroot. Ds. Hubeek achtte het een voor- recht deze bazaar met zijn prachtige uitstallingen te mogen openen. De welvoorziene stands zijn een toon beeld van ijver, smaak en goede ge meentezin. Was de oogst van de ge houden enquête in menig opzicht een teleurstelling, des te meer was spr. verheugd dat op deze verkoopdagen zo'n mooi resultaat van bindend ge meenteleven aan de dag treedt. Spr. hoopte dat het werk weer ten volle gehonoreerd zal worden. Ds. Hubeek besloot met het voor lezen van een brief van de oud-voor ganger, dr. D. Boersema, waarin deze de jaarlijkse verkoopdagen beschreef als een uiting van verbondenheid en trouw en als een bewijs van inner- Hagenaar schuldig bevonden aan ongeluk (Van onze Haagse correspondent) Een 45-jarige Haagse ambtenaar is schuldig aan het auto-ongeluk op 27 juli in Gross Gerau (D.) dat zijn 7-jarig zoontje en een 68-jarige Duit ser het leven kostte. Zo heeft de rechtbank in Darmstadt geoordeeld. Het vonnis werd 5 maanden voor waardelijke gevangenisstraf, proeftijd 2 jaar en betaling van de proces- 1 kosten. Een van de vier getuigen in het proces heeft dinsdag verklaard dat de voor hem rijdende Nederlander tij dens een zware regenbui in een bocht naar links uitweek om een vrachtauto in te halen. Volgens de verdachte en zijn echtgenote echter slipte de wa gen naar het linker weggedeelte. Dit jaar 69 psychopaten ontvlucht Drie nog in vrijheid In de periode van 1 januari tot 23 oktober 1961 zijn 69 terbeschik- kinggestelden uit inrichtingen ont vlucht, vanwie 61 uit minder bevei ligde particuliere inrichtingen. Een aantal van 26 is na korte tjjd eige ner beweging in de inrichting terug gekeerd; de overigen konden op drie na allen worden opgespoord. Van deze 69 ontvluchten kwamen er 6 tijdens de ontvluchting tot een nieuw delict. Dit waren zonder uitzonde ring vermogensdelicten. Bij selectie van terbeschikkingge- stelden naar de verschillende inrich tingen wordt steeds ernstig rekening gehouden met gebleken vlucht, ge vaarlijkheid, terwijl uiteraard ook de ernst van de door de betrokkene ge pleegde delicten een belangrijk punt van overweging uitmaakt. Aldus de minister van Justitie in de Memorie van Antwoord op de begroting 1962. lijke kracht. Bezoekers aan deze ver koopdagen, zo eindigde ds. Hubeek, werkt u allen mede om de wens van dr. Boersema. dat deze bazaar weder een succes moge worden, waar te maken. Hiermede verklaarde ds. Hu beek de verkoopdagen voor geopend. De bazaar is heden en morgen ge opend van 2.30 tot 5.30 en van 7-9.30 uur. Te half vijf en vijf uur zijn er poppenkastvoorstellingen. Minister Toxopeus bezocht Leiden De minister van Binnenlandse Za ken, mr. Toxopeus, heeft hedenoch tend een bezoek gebracht aan Leiden. Hij werd door het gemeentebestuur voorgelicht over enkele aspecten van de grenswijzigingen, waarover reeds geruime tijd voorstellen aanhangig zijn. I ZOETERWOUDE Concert door WSS Tijdens de woensdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering deelde burgemeester Detmers mee, dat in de zaal van de Goede Herder op woens dag 29 november een concert zal worden gegeven door het West-Ne derlands Symfonie-orkest o.l.v. Sam Swaab. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Israël krijgt rust. De kleine joodse staat die dertien jaar lang met vrees Nassers streven naar Arabische hereniging heeft gadegeslagen, kan opgelucht ademhalen, nu de Syrisch-Egyp- tische tang is gebroken. De Verenigde Arabi sche Republiek, die de kern van de Arabische hereniging had moeten worden, bleek een splijt zwam. Het sterkste Arabische leger is uiteen- De oud-minister van Binnen landse Zaken. mr. F. G. C. M. Teulings vierde gisteren zijn zeventigste verjaardag. De oud- in'. lister gefotografeerd tijdens de receptie, welke in zijn woning in Vught werd gehouden. Leden waclit actueel winterprogramma De afdeling Wassenaar van de Ka tholieke Arbeidersbeweging heeft dinsdagavond met een ledenvergade ring de activiteiten in het nieuwe sei zoen ingeleid. Het is een belangrijke vergadering geworden, omdat nogal Ingrijpende voorstellen ter tafel kwa men voor een doorvoering van de z.g. structuurverandering in de KAB in de plaatselijke afdeling. De voorzitter van die afdeling, de heer A. van der Krogt wijdidie in zijn inleid'ing die aandacht aan het pa troonsfeest der KAB en aan de bete kenis van die figuur van St.-Wdlli- brordus. Wat de structuurverandering betreft zei de voorzitter, dat vooral drie motieven het afdelingsbestuur ertoe geleid hebben met voorstellen te komen. In de eerste plaats is er een afnemende belangstelling te con stateren voor de vergaderingen en andere bijeenkomsten die de afdeling belegt. Vervolgens is ei- ook een ver minderde belangstelling voor de aoti- viteiten van de beweging in het alge meen. Te>n derde is er het streven om de vakafdelingen mee-r dan tot nu toe per bedrijfstak te organiseren. Een eerste consequentie van de structuurwijziging is een verandering in de samenstelling van het bestuur dier KAB. Nieuw is de figuur van het „dagelijks bestuur" dat uit 5 leden zal bestaan, die geen functie vervullen Raad Zoetenvoude De gemeenteraad van Zoeterwoude kwam woensdag in vergadering bij een. Bjj de Ingekomen stukken be vond zich het Kon. Besluit, waarbij het beroep van de raad tegen de be schikking van Ged. Staten tot ont houding van goedkeuring van het raadsbesluit tot het verlenen van een subsidie van f 10.000 voor de restau ratie van het kerkgebouw aan de Hoge Rijndijk ongegrond werd ver klaard. Naar aanleiding hiervan zei de heer Van Mil, dat hij de betref fende zitting van de Raad van State heeft bijgewoond. Spreker stelde vast. dat het gemeentebestuur in deze aUes heeft gedaan wat mogelijk was. De raad besloot de betaling te ga randeren van de renteaflossing van een door het Wit-Gele Kruis te slui ten geldlening van f75.000 voor de bouw van een wijkgebouw. Een krediet van f 3500 werd ver leend voor het bouwen van een ga rage bij de woning van het hoofd van de landbouwschool aan de Hoge Rijn dijk. De huur van deze garage be draagt f 5.- per week. Voor het geven van onderricht in het metselen aan de leerlingen van genoemde landbouwschool is het noodzakelijk een buitenwerkgelegen heid te maken. De kosten worden geraamd op f 1500. Het hiervoor be nodigde krediet wordt verleend. De vergoeding per leerling voor de St.-Bernardusschool over het jaar 1960 wordt in totaal vastgesteld op f 10.290.- en de werkelijke uitgaven op f 18.301,11. Bij wijziging van het ambtenarenreglement wordt de toe slag voor overwerk op zaterdag vast gesteld op 25%. Afwijzend werd be schikt op een verzoek om subsidie door het Humanistisch Thuisfront. Met algemene stemmen werd beslo ten van het r.-k. kerkbestuur in de Zuidbuurt over te nemen het onder houd van het Lange Westbroeker Kerkpad. Het kerkbestuur moet hier voor een afkoopsom van f 500 betalen. Voor het in goede staat brengen van genoemd pad wordt een krediet ver leend van f 5.700.-. De heer Van Mil vroeg of een breedte van 1 meter voor dit pad wel voldoende is. Spreker had van een deskundige vernomen, dat dit pad op den duur weer smaller zal worden. De voorzitter antwoordde, dat de eigenaar van het pad toestemming zal moeten geven het pad breder te ma ken. Volgens de legger van wegen en voetpaden moet het pad een breedte hebben van 1.17 meter. De heer Van der Ploeg verzocht op dit pad een verbod in te stellen voor motorrijtuigen. De voorzitter zei, dat een daartoe strekkend verzoek aan Ged. Staten zal worden gericht. De heer Van Diemen sprak namens de bewoners van de Wei poort een woord van dank voor dit besluit. in een van--de vakafdelhugien. Bij acclamatie werden tot leden van dit dagelijks bestuur gekozen de herein A. v. d. Krogt, voorzitter, A. Gordijn, 2e voorzitter. A. J. Noordover, secre taris, A. v. d. Wal, 2e secretaris en J. v. d. Berg. penningmeester. Deze vijf leden van het dagelijks bestuur zullen tezamen met de voorzitters van de vakafdelingen het „centraal bestuur" vormen. Verder komt er een team van dienstleiders, bestaande uit da voorzitters van da verschillende dien sten en instellingen van de KAB Wat het nieuwe winterprogramma betreft, er zullen enkele kaderbijeen komsten worden georganiseerd, waar op actuele vraagstukken op verschil lend gebied aan de orde zullen wor den gesteld. Nieuw is. dat samenkom sten zullen worden belegd voor be paalde groepen van leden, zoals ge huwden, verloofden en jongemannen die voor militaire dienst zjjn opgeroe pen. Op dieze samenkomsten zullen on derwerpen behandeld worden, waar voor in daze groepen van leden bij zondere belangstelling mag wondien verwacht. Het groepswerk zal verder worden uitgebreid. Het is de bedoe ling in totaal acht gespreksgroepen te vormen, eveneens onderverdeeld in gehuwden ongehuwden en jongeren, dde in huiskamerbijeenkomsten ac tuele kwesties zullen gaan bespreken. Er komt een foto-club met een des kundig leider en een bandrecorder- club. De reeds bestaande kaartclubs en Oredo Pugno-club zullen worden uitgebreid. Getracht zal worden het ardelingsorgaan „De Omroeper" een actueler en aantrekkelijker inhoud te geven. VOETGANGERS: Het is verbode" binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken. Toch moet er in Israels opluchting hoe paradoxaal het ook klinkt teleurstelling schuilen. Want Israels grootste vrees, was tegelykertyd zijn grootste hoop. Het door een ijzeren Arabische boycot van zyn natuurlij ke achterland afgesneden land, wordt voortdurend tot kunstmatige economische constructies gedwongen. Voor de normalisering van zijn po sitie heeft Israël op den duur vrede nodig, de legalisering van de nu al dertien jaar durende wapenstilstand, handelsverkeer met zijn Arabische buren. Daarvoor is Arabische eensgezindheid een voorwaarde. Zo lang bittere rivaliteiten de Ara bische wereld splijten, zo lang zal de éérste beschuldiging der twistende leiders zijn: u zoekt een vergelijk met Israël, u pleegt verraad aan de Arabische zaak. In de inter-Arabi- sche spanningen probeert iedere Ara bische regering zich zo Arabisch mo gelijk voor te doen, door zo scherp mogelijk anti-Israël te zijn. Nauwe lijks had Damascus zijn onafhanke lijkheid hernomen, of Radio-Cairo schreeuwde al: Koezbari konkelt met de Zionisten. Zo is met Israëls grootste risico, een aanval der herenigde Arabieren, ook zijn grootste kans verdwenen: vrede met de herenigde Arabieren. Inmiddels is men in Jeruzalem ver moedelijk blijer met de ene vogel in de hand, dan de tien in de lucht. Om voor tien of vijftien jaar betrekke lijke rust te krijgen, is al heel wat. Men kan altijd hopen dat het ge heugen der Arabieren, dat zo goed heet te zijn als dat van hun kamelen, op den duur zal uitslijten. En nog Een vertegenwoordiger van de Dalai Lama, de thans in India verblijvende heerser van het door de Chinese communisten bezette Tibet, heeft in Nieuw-Delhi la ten meedelen dat ongeveer dui zend Tibetaanse guerrillastrijders het leven hebben verloren als ge volg van aanvallen door Chinese straalbommen werpers. In de verklaring wordt verder ge zegd dat de stryd in Tibet, ondanks de overmacht, welke de guerrillos tegenover zich vinden, voortduurt. Speciaal in het westen, noordoosten en zuidoosten van Tibet woedt een heftige guerrillastrijd. (Van onze correspondent) Met een Fokker S-14 straaljager de L 15 van de vliegbasis Twen te werden vanmorgen in minder dan een kwartier tyd twee flessen bloed van het vliegveld Eelde naar Enschede vervoerd. Deze waren bestemd voor een 20- jarige patiënte van het revalidatie centrum in Enschede. Voor dit Groningse meisje had men daar vandaag een hoeveelheid bloed nodig, maar aangezien het on mogelijk is dit lange tyd per auto te vervoeren het onvermijdelijke schudden verwoest langzamerhand de rode bloedlichaampjes werd de Kon. Luchtmacht te hulp geroepen. Deze stuurde een supersnelle straaljager naar Eelde, waar de as sistente van de bloedtransfusiedienst al gereed stond met de twee flessen bloed. Terwijl de turbines doordraai den verwisselden de flessen van eige naar. Enkele minuten nadat de S 14 vaste grond onder de wielen had ge kregen, hing het toestel al weer in de lucht om nog geen kwartier later op de vliegbasis Twente te landen. In het belang van de voetbalsport kleedgebouwen en met inbegrip van de oefenhoek en het parkeerterrein. Daarna zal het uitgewerkte plan aan de raad worden voorgelegd met voor stel de nodige kredieten te verlenen. Het streven is erop gericht dit plan in het voorjaar van 1962 gereed te hebben. In de memorie van antwoord op het algemeen verslag van het afdelings- onderzoek van de begroting 1962 de len B. en W. van Oegstgeest mede, dat zij de kwestie van het al of niet afbreken van de boerderij Heems kerk aan de Rhfóngeesterstraatweg in studie zullen nemen. Zij herinneren er aan, dat G.S. het door de gemeenteraad verleende aan vullende krediet van f 21.000 voor het besteksklaar maken van de plannen voor de aanleg van de voetbalvelden hebben goedgekeurd. Zodra een be slissing is genomen over bovenge noemde boerderij, welke beslissing indirect ook van invloed is op de vormgeving van de sportterreinen, zal opdracht worden gegeven tot het bestekklaar maken van de plannen voor de aanleg van twee voetbalvel den ten zuiden van de rioolwaterzui veringsinstallatie met bijbehorende B. en W. overwegen zowel ten noorden als ten oosten van de riool waterzuiveringsinstallatie nog één voetbalveld te projecteren. Dit plan voorgelegd. Uitvoering van dit plan moet nog aan de sportraad worden zal pas kunnen gesscnieden wanneer de andere sportvelden zijn aangelegd. Gelet op het aantal elftallen, dat voor de voetbalverenigingen in com petitieverband uitkomt en mede gelet op het feit, dat het beoefenen van schoolvoetbal in toenemende mate plaats vindt, is de aanwezigheid van vier voetbalvelden zeker niet te ruim van opzet, aldus B. en \V. eens tien jaar voortbestaan kan Is raëls omstreden positie alleen maar versterken. Plannen genoeg... Dat het lang kan duren, voordat er opnieuw pogingen worden onder nomen om het Arabische eenheids- streven in federale of confederale constructies te realiseren, mag men veilig aannemen. Het zal weliswaar niet aan plannen ontbreken de Syrische regering was nog niet eens erkend of zij wierp al zo'n voorstel op tafel maar de fundamentele kloven tussen de Arabische landen zijn te gapend om nu al blijvend overbrugd te kunnen worden. Het ls een vreemde zaak: er is geen groep landen ter wereld waarin het eenheidsstreven zo intens is als in de Arabische wereld. Tussen Bas rah en Casablanca schrijven 50 mil- gevallen, de sterkste Arabische leider heeft een onvoorstelbaar prestigeverlies geleden. Afgezien van de onwaarschijnlijke, eerder theoretische mogelijkheid dat Nasser 'n poging zal doen dat prestige te herwinnen door een avontuur tegen Israël, kan de joodse staat voorlopig veilig zijn aandacht aan constructiever opgaven wijden dan aan de kostbare uitbouw van zijn defensie. Nassers conclusie Over die fundamentele tegenstel ling heeft Nasser sinds de Syrische afscheiding lang nagedacht en hij heeft er op zijn manier zijn conclu sie uit getrokken. In de grond van de zaak is die niet onjuist. Nasser heeft ingezien dat de gewenste hereniging der Arabische volken niet mogelijk is zolang hun staatsvormen en socia le structuren zo verschillend zijn als nu, zolang één deel geregeerd wordt door behoudzuchtige, soms feodale groepen die zich voor hun macht en hun geld en niet voor de verheffing van hun volken interesseren en het andere deel door hervormers, die, zij het dan op autoritaire manier, een sociaal-revolutionair proces op gang willen brengen. Daar van uitgaande Is Nasser nu belan/I op het thema van de „Ara bische socialistische revolutie", dat Joen m.n«n dezelfde taal. eeloven h blnnenlindse'pIan in dezelfde god. eten, denken en' - H - leven op dezelfde manier. Zy zijn door dezelfde vreemden onderdrukt geweest, voelen zich op dezelfde ma nier vernederd. De Arabische identi teit bestaat, de wens tot herwin ning van waardigheid schroeit hen de ziel. Maar tegelijkertijd vindt men ner gens een groep staten wier regerin gen zo hartstochtelijk proberen el kaar de benen te breken als in de Arabische wereld. Er zyn kloven van vroeger, de sectarische geschillen tussen sunni's en shia's in de Islam, dynastieke twisten tussen het huis van Saoed en de Hashemieten, de hebzuchtige afzondering van de olielanden. De diepste kloof ligt tussen de monar chisten, de vaak feodale, behoud zuchtige vorsten in Saoedi-Arabië, Jemen, de sultanaten van de Perzi sche golf, Marokko en Libië ener zijds en de republikeinen, de moder nistische hervormers in Tunis, Cairo, Bagdad en straks de m 'dernste van allen in Algerije anderzijds. Daartussen zweven de gematigde bourgeois-regimes in Libanon en nu ook weer in Syrië, bereid om lip pendienst te bewijzen aan het idee van de Arabische herrijzing, maar niet om de financiële consequenties daarvan te trekken. Beschuldigingen tegen Malenkow Georgi Malenkow, die op het jongste partijcongres in Moskou veroordeeld werd, omdat hij lid is geweest van de anti-partij groep", heeft in 1937 in een paar maanden tijds ruim 3500 vooraan staande Armeniërs laten arres teren, zo schrijft ..Kommunist", het belangrijkste blad van de Sowjet-Republiek Armenië. Vele gearresteerden zouden zonder vorm van proces zijn doodgeschoten. De gegevens van dit artikel zijn ontleend aan G. Bardamjant, hoofd van de veiligheidsdienst in Armenië, en J. A. Zarobjan, partijleider in dit gebied, die het een en ander verteld hebben over deze zuive ring op een partijbijeenkomst, dinsdag in Erivan gehouden. Malenkow, die Stalin in 1953 op volgde, zou in 1937 opdracht hebben gekregen het Armeense partij-appa raat te zuiveren. Voordat Malenkow hiertoe overging, had Beria. die toen hoofd van de geheime politie was, eigenhandig de eerste secretaris van de Armeense communistische partij doodgeschoten. Dit had de weg vrij gemaakt voor de „boosaardige onder drukking" van onschuldige mensen. Ex-leden van de geheime politie hadden verklaard, dat Malenkow ver scheidene gearresteerden persoonlijk had ondervraagd en dat zijn metho de van onderzoek in strijd was met het socialistische recht. Bardamjant had voorts ook het Jaar 1949 „een jaar van tranen en smart" voor de Armeniërs genoemd. In dat jaar werden met steun van Stalin vele onschuldige mensen ge arresteerd en naar arbeidskampen gebracht. 85ste verjaardag van dr. ir. Damme (Van onze Haagse correspondent) In besloten kring is vanmorgen de 85-ste verjaardag gevierd van de oud directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme. Op zeker moment wa ren er in de kleine bungalow „Poste Restante", in de Wassenaarse villa wijk „Ryksdorp", vijf directeuren-ge neraal van de P.T.T. bijeen een uniek feit in de geschiedenis van de posterijen. Het waren prof. ir. G. H. Bast, de huidige directeur-generaal, de heer T. van Houwelingen, dr. L. Neher en ir. J. D. H. van der Toorn, die dr. ir. Damme op zijn 85-ste verjaardag om ringden. Tezamen tellen zij 364 jaren. Prof. Bast sprak de jarige, die na de grootste huldiging vijf jaar gele den. nauwelijks zichtbaar ouder is geworden, toe. Vanmiddag stond de deur open voor ieder die wilde komen. van Egypte een socialistische model staat maken, die de pool van aan trekkingskracht moet worden voor de andere Arabische landen. Vandaar zijn oorlogsverklaring aan „de reac tie", die niet alleen de Egyptische bourgeoisie geldt, maar ook de feo dale of burgerlijke regimes bulten Egypte. Maar in eerste Instantie is het accent verschoven van het Arabische naar het socialistische aspect, de consolidatie van de hervormingen binnenslands, de lange weg van de fundamentele diep ingrijDende struc turele wijzigingen inplaats van de korte der kunstmatige supra-natio- nale bouwsels. Het is, zo men wil, een soort Arabisch stalinisme. Weinig kans Hoe logisch Nassers redenering ook mag klinken, het blijft de vraag of hij haar ten uitvoer zal kunnen brengen. We hebben in een vorig ar tikel uiteengezet hoe moeilijk het voor hem zal zijn in Egypte zyn revolutie van bovenaf te dirigeren, omdat hij niet beschikt over wat marxisten een bewuste klasse van arbeiders en boeren zouden noemen. Maar op het pan-Arabische vlak liggen zijn kaarten niet veel beter. Want zelfs in de groep der Arabi sche modernisten doet de Arabische splijtzwam zijn werk. Bourguiba, Kassem en Nasser schelden elkaar op gezette tijden uit voor rotte vis, wan neer zij elkaar al niet van moord plannen betichten. Hoewel zij alle drie op hun manier aan sociale her vormingen doen. worden die niet werkelijk gedragen door een ideolo gie of door het volk. Hoewel zij modernisten zyn, zijn zy niet zó modern, dat zy bereid zyn hun persoonlijkheden achter te stellen bij het doel dat zij zeggen na te streven. Dat hoeft men hen ook niet zó kwalijk te nemen, want zon der hun persoonlijkheden zou er mis schien niets op gang gebracht kun nen worden. Zo kan men slechts concluderen, dat het Arabische eenheidsideaal on danks Nassers nieuwe politieke filo sofie nog lang achter de horizon zal blijven zweven. Misschien zijn er re gionale unies mogelyk, in „de vrucht bare halve maan" van Irak, Syrië en Jordanië, in de Noordafrikaanse „maghreb", waar straks de revolutio- nairste staat in Algerye zal ontstaan. Maar de ambitie om de Arabische hereniging tot stand te brengen, vooral nu de stryd daarom ook nog een sociaal aspect krjjgt, zal eerst nieuwe Arabische verdeeldheid op roepen. En dat belooft geen rust voor een gebied waar de grote mogend heden zoveel belangen hebben, dat zjj er niet van af kunnen blijven. BEURSOVERZICHT Philips, Hoogovens flauw, Unilever hoger Amsterdam, 16 november. Het marktbeeld heeft vanmiddag by de opening een licht verdeelde stemming voor de hoofdfondsen te zien gegeven waarby Philips en Hoog ovens lager, daarentegen Unilever hoger in de markt lagen. De handel was voor deze fondsen gedurende de gehele beursduur vrij levendig. Aku's en Kon. Olie bleven beneden het vo rige slotniveau. De grootste aandacht trok vanmiddag Philips.De laatste 14 dagen daalde dit fonds van 1105 tot vandaag 1020 op de veronderstelling, dat de derde kwartaalcijfers van dit concern zullen tegenvallen. Genoem de cijfers, die na beurs worden be kendgemaakt zullen, aldus de beurs, na de recente koersdaling wel flink moeten tegenvallen om genoemde koersdaling te kunnen rechtvaardi gen. Men vond het vanmiddag met een koersverlies van ruim 13 punten op 1020 weer eens welletjes. Er kwam op dit verlaagde niveau wat belangstelling van moedige ko pers waardoor de Philips-aandelen opliepen tot 1025. De slotkoers van gisteren was 10334. Aku 2 punten lager op 383. De stemming van Kon. Olie op f 115.10 gedrukt. Met Hoog ovens ging het verder bergafwaarts. Middenkoersaanbod was oorzaak van de koers van 766, tegen gisteren als slotkoers 781. Later trad een herstel in tot 771*4. Unilever lag als een rots in de branding. Het fonds opende op 912 en liep verder uit tot 917%. Op dit niveau bedroeg de koerswinst 7 punten ten opzichte van het vorige slot. Amerika toonde wederom be langstelling. De leidende cultures waren iets zwakker evenals de Scheepvaartwaar den, in bijzonderheid Van Ommeren, die een paar punten hoger op 349 uit de markt genomen werd. In de staatsfondsen kwam weinig verande ring. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 november 1961 Londen 10.1410.14*é; New York 3.604— 3.60%; Montreal 3.46H-3 47^; Parys 73.37—73.42; Brussel 7234— 7244; Frankfort 89.964—90 014; Stockholm 69.69—69.74; Zürich 83.28- 83.33; Milaan 58.03*5—58.08*4; Ko penhagen 52.27452.32*4; Oslo 50.57*250.62%Wenen 13 94%— 13.95%; Lissabon 12.63%—12.65%. Donderdag 16 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 101H 101A Ned. '59 4 4 101*» 101A Ned. '60-1 44 101H 101A Ned. '60 II 44 101 it 105% Ned. '59 4% 100% 100 A Ned. '60 4% 100 GB 1004 Ned. '61 4% 100 100 A Ned. '53 3% 974 97*4 Ned. Gb. obi. 34 82 Ned. '47 3 4 9311 93% Ned. '51 34 97 GB 97*4 Ned '53 I-n 34 95% 95% Ned. '56 3 4 954 9514 Ned. '48 3 897» 8974 Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. *50 I-n 3% 8974 89% Ned. *54 I-n 3% 91% 91*4 Ned. *55 I 3% 914 91*4 Ned. *55 II 3% 93% 93% Ned. *37 3 9174 914 Ned. G.b. obi. '46 3 92%GB 924 Ned. dol. In. '47 3 91% 91' 4 Ned. Inv. cert. 3 994 994 Ned. 62-64 3 99 A 994GL 99% 99 Indië *37 A 3 9474 94% Ned. won. b.l. '57 6 108% 108% Ned. w.bJ. '58 44 101 10074 Amst. Rubber 1094 1094 Ver. HVA-my. 125 AX.Ü 384% 383% Dell My cert. 144 GL 143 Hoogovens cert. 781 772% Philips gem. bez. 1033 4 1029 Unilever cert. 910% 916% 548% 545% Kon. P. (50 f 20) 115.80 11490 Holl. Amer. Ujn.. 155% 1534 Java China Paket 149 1494 KIJ1 56.— 55 50 Kon. Ned. St.boot 194 191% Kon Paket My 152 151 Stoom. My Ned. 167 167 Niev Goudr cert. 161 1614 v. Ommeren cert. 345 348 Kon Rott. Lloyd 151 150 GB N Scheepv Unie 1554 154% NIET ACTIVIFVE OBLIGATiES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 95% 951» Idem '48 (34).. 951» 951» R'dam '52-1 (44) 1001» 100% id. *37 I-n (34) 951» Z.-Hol '55 44 100 Bankwezen Bk N Gem 68 5% 104% 1044 •1. NWB 52 (4%) 100 100A BVG rspbr f500.. 209 206 BVG rspbr *52 143 143 Industr. Obligaties Philips Don. '51.. 92% 93 Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v. heden A'dam '53 3 1034 A'dam '51 I 24 844 84% A'dam '56 1 24 834 824 6'dam '56 II 24 88% 88% A'dam '56 HI 24 88% 884 Eindhoven '54 4 854 Enschede '54 24 82 82% Den Haag .52 124 91 924 Idem TI 24 92 R'dam '52 I 24 91 92 Idem n 24 914 idem '57 24 97% 97% Utrecht '52 24 95% 95 K Z.-Holl 1957 24 94'4 93% Zuid-Holl '59 24 1024 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstell'ngen Robeco 254.50 Amst. Bank 387*4 Cultuurbank 31 *,4 Holl. Bank U eert. 222 y4 Ned. Handelmij 338 Rott Bank376 Twentsche Bank 335 Senembah 408 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat. Borsumjj-Wehry Calvé Delft eert. ElectrolasmJJ K. Pap. v.Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bjilj. Internatlo Int. Kunstst. Ind. v. Kemp. en Beg. Leidse Wolspjy Muller en Co NB. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd. M(J. Sikkens Groep Vei. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Betmy. Wilton Feyenoord v. wyk - Heringa Zaalberg Mijnbouw m petroleum 254 40 385 31% 2224 336 377% 335 410 B 713 715 2954 295 90 90 904 895 325 359 356 173 1734 440 2454 247 195 194 71 71 140% 146 550 526 520 588 5834 298 298 5574 556 4 895 895 347 347 95% 954 196 198B 293 291 88 B 150 149% Billton 2de r. Kon. Petr. (f20) Amerlk. fondsen Canad. Paci'lc R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Paclflc Un. States Steel 485'4 116.20 115 24% 24»» 81 804 51 51 42% 42 54 544 534 53 844 83% 604 59 404 40% 36 36A 79% 78%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11