•[on. brons voor mej. Van Beek Br. R. Voorliorst aanvaardde Leids lectoraat allergdlogie j Behalve zeer vele collega's-collec tanten gaven deze avond tevens van Ihun belangstelling blijk de heren L. Questroo en W. J. Batist, resp. voor atter en secretaris van het College !van Diakenen, de heren A. J. Foks en Masurel van het College van I Kerkcollectanten en de heer H. Fles, die eveneens tientallen jaren zitting }had in het College van diakonie-col- lectanten. BOMANS: PROOST BAS „Drie procent niet meer. Chr. Middenstandsbond voelt voor vrije zaterdagmiddag Kantoor Slagerij in Wassenaar afgebrand BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 15 NOVEMBER 1961 'Mej., W. C. C. van Beek, vierde «ndaag haar veertigjarig jubileum (ij Vroom en Dreesmann. Zij be- on haar werk precies 40 jaar ge- feden als verkoopster in de speel- foedafdeling, thans werkt zij op de (fdeling damesconfectie. I In/ aanwezigheid van directie (hefs, collega's, ondernemingsraad en [epensioneerden met een langdurig jjenstverband werd mej. Van Beek fenochtendgehuldigd. Wethouder S. wenken wees op de vele verande- Bigen, die de jubilaresse heeft mee- remaakt in het bedrijf, dat eens een fenvoudige'textielzaak was. Hij speld je haar zoals onze foto in beeld brengt de bronzen medaille, be horend bij de Orde van Oranje- fjassan op. Vervolgens sprak de directeur de heer C. A. A. Kerckhoff, die zich ook tot de aanwezige moeder van de jubi laresse wendde en niet zonder reden, want drie dochters van mevr. Van Beek traden in dienst bij V. en D. De heer Kerckhoff onderstreepte zijn hartelijke woorden met een en veloppe met inhoud. Aan deze officiële huldiging was een korte bijeenkomst met het per soneel vooraf. De bedrijfsleider de heer G. M. Gribnau en de afdelings cheffin mej. A. Haf akker spraken hier mej. Van Beek toe. Zij lieten hun woorden vergezeld gaan van ge schenken, waaronder een gouden armband van het Jubileumfonds, Lezers schrijven... Hoe zijn onze manieren? Dezer dagen ontving ik van een uitgeverij een rekening met de vol gende toelichting: „Wij zonden U 4 nummers (twee maanden) ter kennis making." (Ongevraagd P.F.J.). „U ontvangt thans de factuur voor de komende zes maanden. Indien U verdere toezending niet op prijs stelt, verzoeken wij dit per omgaande te berichten". Verder vond ik op de fac tuur het volgende vermeld: „De ter mijn van Uw abonnement is voor de volgende periode ingegaan." Ik heb om dat abonnement wel niet ge vraagd, maar dat hoeft blijkbaar niet. Het is toch ingegaan. En om aan de betaling te ontkomen wordt mij verzocht „per omgaande" te berich ten, dat ik op haar uitgave geen prijs stel. Bovendien wordt mij verzocht het abonnementsgeld te gireren. ,,U bespaart hierdoor incassokosten en ons veel werk." Als ik soms niet mocht weten waartoe ik mij ver plicht: „Voor de abonnementsvoor- waarden: de prijs. datum van ingang, looptijd, opzegging en betaling wordt! verwezen naar de desbetreffende pu blicatie in het tijdschrift." Maar och, arme, domme ik. Ik heb die tijd schriftjes ongelezen in de prullenbak laten verdwijnen en kan nu de „des betreffende publicatie" niet naslaan! Nog even dan staat er op een goe de dag een auto bij U voor de deur. Onder een der ruitenwissers zit de rekening. En of U maar betalen wilt. Per giro, dan bespaart U zich incassokosten. Niet? Dan wilt u wel „per omgaande" berichten, dat U geen prijs stelt op de auto. De moderne verkooptechniek staat nergens meer voor. Ik ben waar schijnlijk ouderwets als ik deze me thode maar brutaal en ergerlijk vind. P. F. Janzen (verkoper sinds meer dan 20 jaar) K. Chr. Kuiper en D. Stigter Resp. 50 en 40 jaar lid College van Collectanten Gisteravond was het precies vijftig Jaar geleden, dat de heer K. Chr. Kuiper de vergaderzaal van het ,Huiszittenhuis" aan de Oude Rijn linnenstapte om daar te worden ge- astalleerd als collectant van het !olIege van Collectanten der Ned. lerv. Diaconie. Gisteren was hij in leze zaal weer aanwezig, doch nu i gehuldigd te worden in verband it het feit, dat hij gedurende een lve eeuw van dit College deeluit- takt. Er was deze avond nog een ljubilaris en wel de heer D. Stigter, die de veertig jaar bij dit College volmaakte. I De voorzitter van dit College, de heer J. J. Binnekamp, sprak beide jubilarissen hartelijk toe, waarbij hij om. wees op de grote trouw, welke aan hun zondagse arbeid ten grond slag lag. Spreker, die er aan herin nerde, dat de heer Kuiper het Col lege bijna 25 jaar als voorzitter dien de, weidde vervolgens uit over de sfeer van vriendschap tussen de col lectanten onderling. Als aandenken aan deze dag werden enkele geschen ken aangeboden. De heer L. Questroo was dankbaar, dat het College van (Diakenen in zijn veelomvattende !taak;,zo trouw terzijde wordt gestaan door !het College van Collectanten. In ons beider werk, aldus spreker, wordt iets gesymboliseerd van het werk zaam zijn in dienst der kerk. Aan zijn woorden van gelukwens liet ook de heer Questroo de aanbieding van een geschenk gepaard gaan. De heer Foks, voorzitter van het College van Kerkcollectanten, die 1 januari als zodanig zal aftreden, wees op de goe de verstandhouding tussen beide col leges en stelde de langdurige trouw van de beide jubilarissen tot voor beeld aan de jongere leden. Namens kerkcollectanten bood ook spreker een geschenk aan. Zowel de heer Kuiper als de heer Stigter spraken een uitvoerig dank woord, waarin zij tot uitdrukking brachten, dat de dienst aan het col lege hen nooit zwaar is gevallen. De landing van Willem van Oranje De landing van Willem van Oranje in 1688 is een enorme gok geweest. Dat bleek wel uit de lezing, die prof. Conrad Swan uit Canada gister avond voor de afdeling Leiden in het genootschap NederlandEngeland hield. Prof. Swan, die zeer grote belang stelling heeft voor de zestiende en zeventiende eeuw, heeft een gedegen studie gemaakt van deze tocht. De aanwezigen volgden Willem van Oranje op zijn tocht naar en door Devonshire. Uitvoerig schilderde spreker de ontbex-ingen die de solda ten van Willem van Oranje hebben moeten doorstaan, voordat zij te Londen kwamen. De aanleiding van de tocht was tweeërlei: de geboorte van de prins van Wales, waardoor Willem zijn kans op de troon in rook zag opgaan en het verzoek van een kleine, maar zeer belangrijke groep Engelsen om Engeland binnen te val len en James II te verstoten. De crisis van de tocht deed zich in het stadje Exeter voor, waar de geestelijkheid zich openlijk distanti eerde van de Hollanders, maar waar uiteindelijk de adel achter hen ging staan. Deze tocht heeft de basis ge legd voor de zgn. „Glorious Revolu tion" en de instelling van de consti tutionele monarchie, zoals Engeland die thans nog kent. Prof. Swan verduidelijkte zijn le zing met behulp van kleurendia's van de streek, waardoor het leger van Willem van Oranje optrok naar Londen. Openbare les over delayed type allergie Met een openbare les onder de titel l„Het andere gezicht van de allergie" :heef.t dr. R. Voorhorst gisteren in het [Groot Auditorium het ambt van lec tor in de allergologie aan de Leidse Universiteit aanvaard. Dr. Voorhorst trachtte in deze les een overzicht te geven van de huidi ge kennis van een bepaalde vorm van allergie, de "delayed-type" aller gie, een vorm die wellicht de belang rijkste is en naar sprekers mening in ieder geval worden zal in de toe komst. In de kliniek wordt de de layed type allergie in twee hoofd vormen aangetroffen, namelijk tegen over bepaalde hoofdbestanddelen van micro-organism en zoals van bacte- ï-iën, virussen, schimmels etc. en ten tweede tegenover bepaalde eenvou dige chemische stoffen. Eerstgenoem de vorm kan bij nagenoeg alle vor men van infectie wórden gevonden, en in een aantal gevallen maakt men in de kliniek van deze vorm van al lergie gebruik voor diagnostische doeleinden zoals b.v. van de tuber - culine-reactie bij tuberculose. Het lijdt overigens geen twijfel, dat de delayed type allergie belang rijk is voor het ontstaan van een aantal symptomen van tal van chro nische ontstekingsprocessen. Dr. Voorhorst ging op verschillen de aspecten van dit type allergie na der in en gaf medici de raad haar de juiste plaats te geven in de bepaling van een ziektebeeld. In de loop van zijn openbare les en de gebruikelijke toespraken tot slot wees dr. Voorhorst er o.m. op, dat tot dusver de allergologie nim mer als een aparte wetenschap aan een Universiteit werd beoefend on danks het zeer grote aantal personen, dat in een of andere vorm allergische verschijnselen vertoont. De allergolo- Reeds verscheidene jaren bestaat in het Leidsche Studenten Corps een jaarclub, die de naam „Pieter Bas" draagt. Deze Pieter Bas, het geestes kind van Godfried Bomans, heeft jarenlang „in de Breestraat gewoond". Ter gelegenheid van de dies van de jaarclub werd gisteren in tegenwoor digheid van Bas' „vader" een gevelsteen aan het bedoelde huis onthuld. Na de plechtigheid bracht de Haarlemse schrijver een toost uit op Pieter Bas, die alles onbewogen verwerkte Jaarwedde wethouders OEGSTGEEST over de kerken in de wereld en in Nederland. De viering van het 35-jarig bestaan van de Wassenaarse Hockey en Cricketclub „De Kieviten" wordt zaterdag voortgezet met een ju bileumreceptie van net bestuur i-n het clubgebouw, van 4 uur tot half 6, voorafgegaan door een reünisten- toernooi, waarin o.m. elftallen oud leden elkaar zullen ontmoeten, 's Avonds is er in het clubhuis van de Haagse Golf- en Countryclub een souper-dansant voor de oudere leden en oud-leden. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 14 november. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Gerbera 50-85, Calla 35- 61, Clematis 100-170, Euphorbia 80-120, Chrysanten gr. bl. 40-59, ld. kl. bl. 35-48 per st., Amaryllis 40-56 p. kelk, Fresia 100-190, Cyclamen 95-160, Iris 45-80, Ornithogalum 50-85, Chrysan ten 95-140 per bos. WOERDEN, 15 nov. Kaasmarkt: aanvoer 36 partijen. Noteringen: le kwal f 2.30-2.35, 2e kwal. f 2.25-2.29, extra kwal. tot f2.55. Handel kalm. Bij besluit van de Gedeputeerde Staten werd de jaarwedde van elk der wethouders met ingang van 1 januari 1961 vastgesteld op f. 3.000. De burgemeester is van mening, dat door de snelle uitbreiding van de ge meente en de vele daaruit voort vloeiende besprekingen en vergade ringen de aan het wethouderschap verbonden werkzaamheden onvol doende worden gehonoreerd. Hij stelt de raad daarom voor aan Gedepu teerde Staten het verzoek te richten dat de jaarwedden van de wethou ders worden verhoogd en met ingang van 1 januari 1962 worden gebracht op f. 3.700. VOORSCHOTEN Voertuigen voor het leger H. Englebert NV in Voorschoten, die in het afgelopen voorjaar enkele honderden trucks aan de Kon. Land macht heeft geleverd, heeft van de dienst kwartiermeester-generaal een vrij belangrijke herhalingsorder ont vangen. De trucks, waarvan de on derdelen worden vervaardigd door de International Harvester Cy in Chica go in Amerika worden en in het Voorschotense bedrijf geassembleerd. Ze zijn van het type B-150 en ze kunnen zowel voor goederen- als per- soneelsvervoer worden gebruikt. Daartoe worden deze wagens ver vaardigd met afneembare huiven en uitneembare (personeels-) banken. Het laadvermogen van de trucks be draagt ongeveer 3.5 ton. De wagens zullen worden ingezet - aldus vernemen wij desgevraagd van de leger voorlichtingsdienst bij de zogenaamde vredesonderdelen (depots e.d.). In de nabije toekomst zijn geen andere nabestellingen van deze voertuigen te verwachten. WASSENAAR Boekententoonstelling Ter gelegenheid van de derde ver gadering van de Wereldraad van Kerken, die van 18 november tot 6 december te New Delhi gehouden wordt is in de Wassenaarse Openbare Leeszaal en Bibliotheek een kleine tentoonstelling ingericht van Boeken, die betrekking hebben op de oecu mene. De tentoonstelling zal duren tot en met a.s. vrijdag en omvat werken over de vorige vergaderingen van de Wereldraad van kerken en de voorbereiding van deze derde ver gadering, oecumenische studieën van verscheidene schrijvers en boeken gie werd slechts als hulpwetenschap beoefend door b.v. longartsen, huid artsen, keel- neus- en oorartsen e.d. De oorzaak van dit merkwaardige feit acht dr. Voorhorst de wijze van opbouw van het huidig bestel der medische specialisaties, namelijk gro tendeels naar organen, waardoor er eigenlijk geen plaats was voor een specialisme waarbij ziekten van ver schillende organen tot een apart vak werden verenigd. Ook de allergologie heeft echter een plaats nodig, waar de thans zeer verspreide grote hoeveelheid verwor- ven kennis geintegreerd kan worden. Dr. Voorhorst acht het een bewijs Clayton vervanger, door Mackay In het elftal van Tottenham Hot- spur, dat vanavond in Londen tegen Feijenoord speelt, is vergeleken bij de eerste wedstrijd in Rotterdam, die door de Spurs met 3-1 werd gewon nen, een wijziging aangebracht. Linksbinnen Eddy Clayton is door Dave Mackay vervangen. Het elftal is nu: Brown, Baker en Henry; Blanchflower, Norman en Marchi; Jones, White, Saul, Mackay en Dy son. Bouwmeester speeit niet mee Frans Bouwmeester zal vanavond in de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur, die in Londen voor de acht ste finales van het toernooi om de Europabeker wordt gespeeld, de links- versiteit, dat ze als eerste in Neder land verklaard heeft dat de allergo logie een zelfstandige wetenschap be hoort te zijn. Weliswaar wordt door deze beslis sing de indeling van de zogenaamde allergische ziekten over de verschil lende medische specialismen er niet eenvoudiger op, doch dit is niet het belangrijkste. Het hoofddoel blijft, dat de patient met allergische klach ten meer effectief behandeld kan worden. Regering tot radio en tv-personeel (Van onze Haagse correspondent) De regering heeft thans een onher roepelijk weigerend antwoord gege ven aan het adres van het omroep- personeel. Meer dan één uitkering van drie procent (met een mini mum van f. 250.wenst de regering niet toe te staan. Deze mededeling werd gisteren ge daan door minister Veldkamp tijdens een bijeenkomst op Sociale Zaken, waar behalve de staats secretarissen Rooi vink (Sociale Zaken) en Scholten (O. K. en W.) ook vertegenwoordigers van de om roepen en van de organisaties, waarbij het omroep- en t.v.-perso- neel is aangesloten, bij aanwezig waren. Vannacht hebben de besturen dei- organisaties overlegd wat hun nu te doen staat. Een beslissing is nog niet gevallen, naar ons werd mede gedeeld. Morgenavond om acht uur wordt er vergaderd met de leden. Om twaalf uur 's nachts volgt een vergadering waarbij ook ongeorganiseerden worden toegelaten. Men had verwacht, dat in de Tweede Kamer vragen zouden worden ge steld over de salariëring van radio- en televisie-personeel. Dit is tot nu toe echter niet het geval geweest. OEGSTGEEST Raadsagenda De raad komt op donderdag 23 no vember te 7J30 uur in vergadering bijeen. Op dl agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Goedkeuring van de begroting van het Heilige Geest Armbestuur voor 1962. Goedkeuring van de begroting van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijke Zorg voor 1962. Be handeling en vaststelling van de be groting van het grondbedrijf voor 1962. Voorstel van de burgemeester inzake verhoging van de jaarwedde der wethouders. Behandeling van de gemeentebegroting voor 1962. Voorstel tot vaststelling van de bedragen per leerling voor het gewoon en het voortgezet gewoon lager onderwijs voor het jaar 1962 op f 64,65, onder scheidenlijk f100,-. ZOETERWOUDE Agenda Raad De raad komt vanavond om acht uur ten gemeentehuize in vergade ring bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeldt: Voorstel tot het garanderen van een geldlening aan te gaan door het Wit- Gele Kruis; alsvoren tot het bouwen van een garage bij de hoofd van de landbouwschool aan de Hoge Rijn dijk; alsvoren tot het verlenen van een krediet voor het maken van een metselgelegenheid bij de landbouw school aan de Hoge Rijndijk; alsvo ren tot vaststelling van de vergoe ding over 1960 voor de St. Bernar- dusschool; alsvoren tot wijziging van het Ambtenarenreglement; alsvoren met betrekking tot de aanvrage om subsidie aan het Humanistisch Thuis front; alsvoren tot overname van het onderhoud van het Lange Ker- kepad. Raadsstukken De raad verleende vorig jaar een garantie voor de betaling van rente en aflossing van een door het Wit- Gele Ki-uis te sluiten geldlening van f 65.000.- voor het te stichten wijk- gebouw. Thans blijkt, dat f 75.000 ge leend zal moeten worden. B. en W. stellen voor deze geldlening te garan deren. De heer J. van Vliet, hoofd van de landbouwschool, heeft ge vraagd een garage bij zijn woning te bouwen. B. en W. stellen voor een krediet te verlenen van f 3.500 en de garage aan de heer van Vliet te ver huren voor f 5.- per week. Voor het geven van lessen in de beginselen van het metselen is het nodig bij de houten landbouwschool een gelegen heid te scheppen waar dit onderwijs kan worden gegeven. Hiermede is een bedrag van f 1.500.- gemoeid. Ge vraagd wordt dit krediet te verlenen. Voorgesteld wordt de exploitatiever goeding voor de St. Bernardusschool alhier over het jaar 1960 vast te stel- Werkcommissie kamernood Op initiatief van het dagelijks be stuur van de Stichting Pro Civitate is een Werkcommissie Kamernood gevormd. Deze commissie zal zich be raden op plannen om op korte ter mijn de kamernood onder studenten zo niet op te lossen dan toch aan merkelijk te lenigen. Men zal krach tig propaganda voeren onder de bur gerij, aldus meldt het Leidse Univer siteitsblad. De Werkcommissie Kamernood staat onder leiding van G. J. Selman Leden zijn mej. N. A. Elenbaas en M. Visser. Het correspondentie-adres is bij mej. Elenbaas, Stadhouderslaan 24. binnenplaats van Feijenoord niet be zetten. Hedenmorgen tijdens de trai ning op het bij veld van Tottenham trok hij zich eigener beweging terug: hij had nog steeds teveel last van de liesblessure. De opstelling is nu: Pieters Graaf land, Kerkum en Veldhoen, Kreyer- maat, Kraay en Klaassens, Bergholtz Bennaars, Van der Gijp, Schouten en Moulijn. Het Tottenhamveld is op enkele honderden staanplaatsen na, uitver kocht, hetgeen betekent dat ruim 75.000 toeschouwers de wedstrijd zul len volgen. Begrafenis Theo Mastwijk te Soest Onder grote belangstelling is van morgen het stoffelijk overschot van de vermoorde Theo Mastwijk op het r.-k. kerkhof te Soest ter aarde be steld. Pastoor mgr. Th. Visser ver richtte de absoute. Er werd aan het graf niet gesproken. Onder de velen die de gezongen Requiem-mis bij woonden, die werd opgedragen door pater Mastwijk, een oom van Theo, bevonden zich de hoofdinspecteurs van politie van Baam en Soest, als mede de moeder van Eenny W. Zij strooide, diep ontroerd, bloemen in de groeve. Vergadering in Wassenaar Op een ledenvergadering van de de arbeidstijdverkorting betreft niet afdeling Wassenaar van de Chr. Mid denstandsbond heeft gisteravond de heer M. D. Kleisen, adjunct-secreta ris van het hoofdbestuur van deze bond, een interessante beschouwing gehouden over de vele facetten van het vraagstuk der zaterdagmiddag sluiting voor winkeliers, die op het ogenblik in de belangstelling staat. Voor deze gemeente was deze be schouwing wel bijzonder actueel, om dat immers een week geleden in de raad de kwestie van de koopavond ter sprake kwam, die ten nauwste ver band houdt met het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting in het mid- denstandsbedrijf. De heer J. M. Koenen, voorzitter van de plaatselijke afdeling Wasse naar, herinnerde in een inleidend woord aan de debatten in de raad. Door een van de sprekers in de raad is de veronderstelling geuit, dat het afwijzend advies, dat de afdeling aan de gemeenteraad over het instellen van een koopavond heeft uitgebracht, een advies van het bestuur zou zijn, zonder ruggespraak met de leden. De heer Koenen weerlegde deze veron derstelling en herinnerde aan een ledenvergadering, waarop de koop avond ter sprake is gekomen en waarop een meerderheid van de leden niet voelde voor de instelling ervan. De heer Kleisen herinnerde eraan, dat de vijfdaagse werkweek zich als een sneeuwbal heeft ontwikkeld. De feitelijke situatie van dit ogenblik is zo, dat 1 miljoen werknemers de za terdag vrij hebben. Heeft ook de mid denstander recht op een vrije zater dag (middag)? Spr. merkte op, dat het grootwin kelbedrijf zich uitgesproken heeft voor het open blijven van de zaken, waarbij dan voor het personeel een rouleringssysteem zou kunnen wor den toegepast. De middenstanders moeten zich geen illusies maken dat het personeel bij hen wel op zater dagmiddag zal komen werken als het grootbedrijf op die dag tijdelijk re- servepersoneel inschakelt. Wat de consument betreft meende spr. dat deze zich zonder moeite zal aanpas sen aan een algemene winkelsluiting op zaterdagmiddag. Er is nu al een verschuiving in de verkoop te be merken naar de zaterdagmorgen en de woensdagmiddag. En wat de on dernemer zelf aangaat: hij krijgt wat Uit asiel ontsnapte aangehouden (Van onze correspondent) Op de Pleinweg in Rotterdam-zuid heeft de politie vanmorgen een van de drie uit de Rijksasielinrichting te Balkbrug ontsnapte verpleegden aan gehouden. Het was een 25-jarige man uit Hengelo. Hij bloedde hevig aan het rechterbeen en werd in een por tiek aangetroffen. De achillespees van zijn rechtervoet bleek te zijn doorge sneden. De politie vermoedt, dat hij de ver wonding heeft opgelopen bij het in trappen van deuiTuiten. De man wordt ervan verdacht aan de Plein- weg te hebben ingebroken in een rij wielzaak, een slagerij en een groente winkel. Een diepvi-ieskip en wat snoep werden uit de groentewinkel onder een geparkeerde auto terugge vonden. De arrestant had gloednieuwe kleding aan. Waarschnijlijk is het kostuum gestolen uit een kledingzaak in Dedemsvaart. alleen met personeel, maar ook met zyn eigen kinderen te maken. Het probleem van de opvolging in de be drijven, dat toch al groot is, zal nog ernstiger worden, als het midden- standsbedrijf niet meegaat met de al gemene ontwikkeling in de richting van arbeidstijdverkorting. Bij het overleg over de zaterdag middagsluiting heeft de Chr. Midden standsbond het standpunt ingeno men, dat deze vorm van arbeidstijd- verkmting ook in het middenstands- bedrijf moet worden doorgevoerd, mits de vrije zaterdagmiddag wette lijk geregeld wordt en dus algemeen zal zijn en er, wanneer daaraan be hoefte wordt gevoeld, een koopavond op vrijdag wordt ingesteld tot 21 uur. Dit standpunt van de Chr. Midden standsbond wijkt af van dat der Koninklijke en de R.-K. Midden standsorganisaties, die voorstanders zijn van het open houden van de winkels op zaterdagmiddag. De Chr. Middenstandsbond is na rijp beraad met allerlei groepen van betrokkenen tot de conclusie gekomen, dat de za terdagmiddagsluiting de enige reële oplossing biedt. Ervaringen in het buitenland hebben aangetoond, dat met deze zaterdagmiddagsluiting geen omzetverlies gepaard behoeft te gaan en dat evenmin de groei van' het postorderbedrijf in de hand ge werkt wordt. Er volgde na deze inleiding van de heer Kleisen een interessante ge- dachtenwisseling. In de nacht van maandag op dins dag heeft een felle brand gewoed in de slagerij van de heer P. A. Hoogeveen in de Langstraat. De brand ontstond in het kantoortje naast de winkel vermoedelijk door het ledigen van een asbakje met een smeulend peukje ineen prullenmand. Dat gebeurde om ongeveer kwart over 11. Een half uur later werd de heer Hoogeveen, die zich in de huiskamer aan de andere kant van het pand bevond, gealarmeerd door het geluid van brekend glas. Het len op f 10.290 en het bedrag van de voor vergoeding in aanmerking ko mende kosten op f 18.301.11 Het ambtenarenreglement dient te worden gewijzigd met betrekking tot de vergoeding voor overwerk op za terdagen. B. en W. stellen voor te bepalen, dat hiervoor een toeslag zal worden verleend van 25 Voorts wordt voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van het Humanistisch Thuisfront om subsi die. Het R.K. Kerkbestuur in de pa rochie van St. Jan's Onthoofding heeft verzocht de verplichting tot on- derhoud van het Lange Westbi-oeker Kerkpad over te nemen. Dit verzoek wordt gesteund door verschillende bewoners van de Weipoortseweg. B. en W. zijn van mening, dat overname van deze onderhoudsplicht zonder meer niet gewenst is. Hiervoor zal een afkoopsom moeten worden be taald B. en W. stellen voor deze af koopsom te bepalen op f 500.- Voorts wordt een krediet gevraagd van f 5.700 voor het behoorlijk begaan baar maken van dit pad. Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd bleek, dat het kantoortje In lichter laaie stond. Het telefoontoestel in het kantoortje kon hij al niet meer bereiken. Wel zjj het ten koste van brandwonden aan de handen de schakelaar, waarmee de telefoon naar de huiskamer kan worden over geschakeld. De brandweer was met de beroeps kern in de kortst mogelijke tijd ter plaatse en bond meteen de strijd tegen de vlammen aan met twee stralen op de nevelspuit. De brand weer kwam juist op tijd, want bo ven het kantoortje hadden de vlam men zich al bijna een doorgang ver schaft tot de slaapkamers op de bo venverdieping. Het vuur was in korte tijd gedoofd, maar het kantoortje was intussen vólkomen uitgebrand. In de winkel waren als gevolg van de hitte een spiegelruit en het z.g. glasplafond in stukken gesprongen. De brandweer was nog geruime tijd bezig met het weghakken van een deel van het plafond omdat gevreesd werd dat daarin nog vuur schuilde. De elektrische installatie van het winkelpand was onklaar gemaakt, zodat gebruik moest worden gemaakt van een aantal schijnwerpers en looplampen, gevoed door een licht- aggregaat. Op de bovenvei-dieping moesten de brandweermannen bo vendien gebruik maken van rookmas- kers. Doordat de brandweer bijtijds werd gealarmeerd en doeltreffend optrad, kon de directe brandschade tot het kantoortje beperkt blijven. Hoe groot de schade precies is laat zich moei lijk becijferen omdat de gehele win keladministratie, een stapel pas-uit- geschreven rekeningen incluis door het vuur verwoest werd. De brand schade wordt door verzekering ge dekt. BEURSOVERZICHT Philips en Hoogovens wederom lager Amsterdam, 15 november. De beurs heeft vanmiddag niet ge reageerd op de gepubliceerde derde kwartaalcijfers 1961 van de Kon. Shell groep. De netto-winst bedroeg 4.9 miljoen pond tegen 44,1 miljoen pond in het derdie kwartaal 1960. De netto-winst over de eerste 9 maanden van 1961 beliep 10.6 miljoen pond te gen 129,1 miljoen pond over diezelfde periode van I960. Genoemde cijfers, die direct na de opening van de offi ciële beurs werden bekend gemaakt, waren reeds eerder in die koers van de aandelen Kon. Olie verdiscon teerd. Na op f. 115,80 te zijn verhan deld liep de koers op tot f. 116,50 om tegen het slot van de beurs weer te rug te vallen op f. 115.80. De aandelen noteerden bijna een grilden beneden pariteit New York. Unilevers hielden zich goed op 910 (909). Aku prijshou dend op 386. De Philipsaandelen had den opnieuw van verkopen te lijden. Dit fonds brokkelde verder af tot 1032, tegen gisteren als slotkoers 1042. Aangezien de koers van Philips de laatste dagen steeds verder Is ge daald, heeft de beurs blijkbaar geen al te beste verwachtingen van de. derde kwartaalcijfers 1961, die dit concern morgen nabeurs zal bekend maken. Hoogovens, die gisteren 4 punten opliepen tot 791, moesten'- vandaag genoegen nemen met een koersverlies van ruim 10 punten op 779. In alle hoeken van de interna tionale waarden was de handel ge ring. Wall Street gaf gisteren iets lagere koersen te zien voor de Ne derlandse hoofdfondsen. Aandelen KLM lagen er flauw en noteerden een dollar lager. Deze stukken, die gisteren reeds f3.50 verloren op de teleurstellende derde kwartaalcijfers van 1961, werden vandaag opnieuw lager geadviseerd. De Scheepvaartwaarden zetten de daling van gisteren niet verder voort. De koersen schommelden rond het vorige slotniveau. Van de leidende cultures waren certificaten Delivast. De koers steeg van f 142.50 tot f144.-. De vorige slotkoers was f 141,50. Ook HVA ontmoette enige vraag. De Staatsfondsen lagen iets zwakker. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 nov. Londen 10.13%—10.14%, New York 3.60A— 3.60A, Montreal 3.48%—3.48%, Parijs 73.37—73.42, Brussel 7.235«— 7.24 V8. Frankfort 89.96%—90.01%, Stockholm 69.69%—69.74%, Ztirich 83.31—83.36, Milaan 58.03%—58.08%, Kopenhagen 52.28%—52.33%, Oslo 50.57%—50.62%, Wenen 13.95—13.96, Llsabon 12.64%!—12.65%. Woensdag 15 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101» Ned. '59 4% 101% 101» Ned. '60-1 4% 101% 101» Ned. '60 II 4% 101% 101» Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '60 4% 100 GL 100 GB Ned. '61 4y4 100 100 Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Gb. obi. 3% 82 Ned. '47 3% 93 GB 93» Ned. '51 3% 97 GB Ned. '53 I-n 3% 95% 95% Ned. '56 3% 95'4 95% Ned. '48 3% 89% 89% Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. '50 I-II 3% 89% 89% Ned. '54 I-II 3y4 91% 91% Ned. "55 13% 91% 91% Ned. '55 n 3% 93% 93% Ned. *37 3 91% 91% Ned. G.b. obi. '46 3 92% 921 i GB Ned. dol. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 99 iV 99% Ned. 62-64 3 99 r* 99 A Indië *37 3 99% Indië *37 A 3 94% 94% Ned.won.b.1. '57 6 108% 108% Ned. w. bl. '58 4% 101 101 Amst. Rubber 109% 109% Ver. HVA-mij. 122% 125 AK.U 386% 384% Deli Mij cert. 141.50 144 GL Hoogovens cert. 791 781 Philips gem. bez. 1042% 1033% Unilever cert. 909% 910% 548 548% Kon. P. (50 A f 20) 116.10 115.80 Holl. Amer. lijn.. 155 155% Java China Paket 150 149 KLH 57 56.— Kon. Ned.St.boot 192% 194 Koii. Paket Mij... 152 152 Stoom. Mij Ned. 167 167 Niev Gnudr cert. 159% 161 v. Ommeren cert. 343 345 Kon, Rott. Lloyd 150% 151 N. Scheepv Unie 155% 155% MET ACTIVIFVE OBLIGATiES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% idem '48 (3%).. 96% 95% R'dam '52-1 (4%) 100» id *37 I-II (3%) 96% 95» Z -Hoi *55 4% 100 100 Bankwezen Bk N Gem 58 5y4 104 A 104% H. NWB '52 (4%) 100% 100 BVG rspbr 1500.. 205 209 BVG rspbr '52 143 Industr. Obligaties Philips Doll. '51.. 92 92% Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v. beden A'dam '53 3 103 103% A'dam '511 2% 84% 84% A'dam '56 1 2% 82% 83% A'dam '56 n 2% 88% 88% A'dam '56 III 2% 88% 88% Eindhoven '54 84% 85% - Enschede '54 2% 82 Den Haag ,5212% 91% 91 Idem H 2% 92 R'dam '52 I 2% 91% 91 Idem n 2% 91% I idem '57 2% 97% 97% Utrecht'52 2% 95% Z.-Holl. 1957 2% 94 94% Zuid-Holl. '59 2% 103 102% MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstell'ngen Robeco 253.50 254.50 Amst. Bank 395 387% Cultuurbank 30% 31% Holl. Bank U eert. 222% 222% Ned. Handelraij 335 338 Rott. Bank378% 376 Twentsche Bank 333 335 Senembah 407 408 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 710 713 Berkei's Pat. 297 295% Borsumfj-Wehry 90% 90 Calvé Delft eert. 902 904 Electrolasmfj 325 325 K. Pap. v.Gelder 350 359 1 K. Ned. Grofsm. 172 173 1 Holl. Constructie 440 Ing. bur. v. Bmij. 245 245% Internatio 194% 195 Int. Kunstst. Ind. 71 71 v. Kemp. en Beg. 135% 140% Leidse Wolspjy 548 550 Müller en Co NB. 527 526 Ned. Kabelfabr. 580 588 Philips pref. 294 298 Rott. Droogd. Mi). 557% 557% Sikkens Groep 895 895 Vei. Touwfabr. 347 347 Walvisvaart 95% 95% Weraink's Betmij. 201 196 Wilton Fefjenoord 287 292 v. Wijk-Heringa 88 B 88 B Zaalberg 147% B 150 Mijnbouw m petroleum Biliton 2de r. 485 485% Kon. Petr (f20) 116 116.20 Amerik. fondsen Canad. Pacific R. 24» 24% Intern. Nickel 80% 81 Anaconda 51 51 Bethlehem Steel 42% 42% Cities Service 54 54 General Motors.. 53% 53% Kennecott 83% 84% Republic Steel 60% 60% Shell Oil39% 40% Union Pacific 36iV 36 Un. States Steel 79% 79%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9