Rechtlijnig, emotioneel strijder voor recht i Ministerschap kroon op arbeid ban zeer begaafd Leids jurist Op zoek in Leiden PROF. MR. J. C. VAN OVEN TACHTIG JAAR d- Mr. dr. L. Sprey overleden Rij regel bij regenweer LAATSTE LEIDSE TRAMS UITGEBRANDE WRAKKEN ericht 1 maart 1860 Woensdag 15 november 1961 Tweede blad no. 30504 iaj (Van een onzer redacteuren) jjn van de bekendste Leidse juristen die niet ïiscji in de werkkamer zich als theoreticus f in de grote maatschappij zich als praktisch x Jer voor het recht grote vermaardheid heeft enrorven, prof. mr. J. C. van Oven. zal iag 17 nov. a.s. zijn tachtigste verjaardag £fjn: nog jong van geest en even vol van k -e voor de rechtswetenschap en haar prak- ,.Vje toepassingen als toen hij ongeveer zestig rv Grote waardering geldt zeker O O io°i ook de mens ,f. Van Oven heeft de grote waardering, die hem ongetwijfeld bü dit ten deel zal vallen, niet alleen en zelfs niet in de eerste gjjj verworven door zijn fenomenale kennis van het recht en zijn groot inzicht, maar veeleer door de zijn daarbuiten evenzeer als sprekende menselijke kwaliteiten, zijn emotionele strijdvaardigheid fiet recht in de menselijke samenleving, zijn beminnelijk medeleven Aijnderen, de rechtlijnigheid in zijn levenshouding, en de bescheidenheid et ongetwijfeld ongewild zijn grote gaven krachtig onderstreept, g. I geboren docent '^hoogleraar de functie van 0((Van Oven die in Leiden het aanspreekt heeft hij onge- jld veel de danken gehad aan Hij werd op 17 novem- te Dordrecht geboren als jvan een zeer bekend directeur vijen HBS. Zowel zijn opvattin- lTpitrent wetenschappelijk onder- dkls zijn talenten als docent en «rijze van doceren zijn beinvloed ïïdit milieu van zijn eerste le- 9 fren- Dordrecht bezocht hij HBS mnasium. waarna hii aan de :ntelijke Universiteit van Am- m rechten studeerde. In 1905 iveerde hij cum laude bij prof. Houwing op een in slechts maanden geschreven proef- getiteld „De bezitsvorming en luncties". Journalist Jte tijd oefende hij de advoca- jiUit, om daarna als chef redac- buitenland van „Het Nieuws van g" in functie te treden. Deze ilistieke periode heeft een ze- dcjyerbondenheid tussen hem en hs geschapen, die tot op de dag 3den stand heeft gehouden on later zo geheel anders gerichte Jbelanstelling. Zelfs bij de aan- ott van zijn ministeriele periode ingaan van het emeritaat als sprak prof. Van Oven liover ons nog de hoop uit, iets tonen doen aan een wettelijke van het verschoningsrecht journalist, een hoop die hij- lls zeer klein beschouwde en die j>ok niet bewaarheid werd, maar zijn blijvende belangstelling üe journalistiek sprak. Deze be veilig werd tevens bewezen door yele bijdragen in andere (ge- jen en geschreven) vorm van de ontwikkeling van de Neder- |e journalistiek. 8 Advertentie Sj Zoekt U een jGOUDEN ARMBAND jr f 70.— en f 100. Of f 300 en f 400.—. J. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. I Grote keuze in alle prijzen. jaar geleden zijn studies op dit terrein aanving. Meer dan een halve eeuw heeft prof. Van Oven het recht in de breedste zin des woord gediend: als journalist, als hoogleraar in Gro ningen, als hoogleraar in Leiden, als minister van Justitie, als oprichter en medewerker-hoofd redacteur van het Nederlands Juristenblad, als wetenschapsbeoefenaar in algemene zin na het neerleggen van zijn openbare functies. dacht van de juridische wereld weten te trekken. Leiden Op 11 maart 1925 aanvaardde hy het Leids professoraat in het Ro meins recht met een oratie over „De betekenis van het Romeinse recht- voor de studie van het hedendaagse privaatrecht". Hy heeft deze functie (met de gebruikelijke korte onder breking in de bezettingsjaren) be kleed tot hij in 1952 met emeritaat ging in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Het was geen periode van rust, die toen voor prof. Van Oven aanving. Hij bleef werkzaam in een aantal andere functies waaraan niet een dergelijke niet op persoonlijke kwali teiten en gaven afgestemde „fatale" leeftijdsgrens gebonden is, en wierp zich tevens nog sterker dan voorheen op zijn wetenschappelijke arbeid. Den Haag Enige jaren later, in 1956, werd hij tot de hoogste post in den lande op het gebied van het recht geroepen: hij werd aangezocht, de plotseling overleden minister van justitie mr. L. A. Donker op te volgen voor de tijd tot de verkiezingen enkele maan den later. Hij aanvaardde deze even onge wone als eervolle benoeming met gro te vreugde, mede omdat deze hem de gelegenheid zou kunnen geven tot de invoering van een wet, waarvan de strekking hem steeds zeer na aan het hart had gelegen: de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. Hü heeft de grote voldoening mogen smaken, tijdens zün korte ministeriele arbeid inderdaad dit wetsontwerp aanvaard te zien. Het komt meermalen voor, dat een minister na het neerleggen van zijn functie een professoraat aan vaardt. Sporadisch evenwel wordt een emeritus-hoogleraar tot het minis tersambt geroepen. Prof. Van Oven heeft deze benoeming mede gezien als een bekroning van arbeid van tientallen jaren en heeft ook om die reden, voor slechts enkele maanden de zware ministeriële taak aanvaard. Juristenblad Zeer in het bijzonder moet ook nog het werk als initiatiefnemer tot en hoofdredacteur van het Nederlands Juristenblad genoemd worden. In 1951 viel prof. Van Oven een hul diging ten deel in de kring van de Leidse Academische Senaat ter ge legenheid van zijn 25-jarig hoofdre dacteurschap van dit wetenschappe lijk tijdschrift. De president curator van de Universiteit dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk reikte hem bij die gelegenheid de versierselen uit van de door de Koningin ver- Pro/. mr. J. C. Van Oven naar een door zijn broer geschil derd portretdat bestemd, is om eerlang geplaatst te worden in de Senaatskamer. Groningen De wetenschap trok hem echter sterker dan een loopbaan by de pers, omdat hij meende in die rich ting meer te kunnen doen voor het recht dan op andere wijze. In 1917 gaf hij gehoor aan een verzoek van de Rijksuniversiteit te Groningen om de leerstoel voor het Romeins recht te bezetten. Hij had toen op 36-jari- ge leeftijd reeds door een aantal we tenschappelijke publikaties de aan-leende onderscheiding tot Ridder in TYPERINGEN Er zijn enkele bijzonder tref fende uitspraken over de per soon en het werk van prof. Van Oven gedaan in de loop der ja ren. Enkele willen wij hier niet onvermeld laten. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk merkte tijdens de hul diging bij het 25-jarig hoofd redacteurschap van het Neder lands Juristenblad het volgende op: „Het diepgewortelde rechts gevoel van prof. Van Oven moet vooral ook in deze tijd zo be langrijk worden geacht, nu wij nog leven in de golf van ont- rechting in de gehele maat schappij, die in en reeds voor de jongste oorlog zo hoog werd op gejaagd. Het is van onschatbare waarde, dat in deze tijd de eer ste stappen van de toekomstige juristen door een rechtschapen geest en groot wetenschappelijk jurist als prof. Van Oven wor den gericht." Prof. mr. J. M. van Bemmelen naar aanleiding van zijn benoe ming tot minister: „Gedurende zijn gehele leven heeft hij alles 1 gedaan met een absolute inzet van zijn gehele persoon Hier komt een man aan het be wind, die zijn leven lang gestre den heeft tegen onrecht en voor de gerechtigheid Hij was (tijdens de oorlog) een der be zielende krachten, die de Leidse juridische faculteit en daarmee de gehele senaat aanvoerde in zijn verzet tegen de overweldi ger, toen deze in 1942 probeerde de Leidse Universiteit te nazi- ficeren." En tenslotte twee uitspraken van prof. Van Oven over zich zelf namelijk ten eerste uit zijn afscheidscollege tijdens de dies viering in 1952: „In mijn gees telijke vorming door de litera tuur mijner jeugdjaren hebben drie figuren een grote plaats in genomen: Dickens, Horatius en Heine. Aan Dickens had ik de opstandigheid tegen de onge- rechtigheid der menselijke sa menleving ontleend, aan Hora tius de geestelijke houding, die het desondanks mogelijk maakt het leven te aanvaarden en niet in somberheid, te vervallen, en aan Heine zowel het een als het ander als een synthese." En voorts de uitspraak aan 't het begin van een college: „Dames en heren, toen ik mijn proefschrift schreef was ik jong en onbezonnen. Nu ben ik oud en nog steeds onbezonnen." Dit laatste citaat tekent wel- licht het zuiverst de levendige j geest, onbarmhartige zelfspot en i voortreffelijke doch tevens milde mensenkennis van de jurist, die overmorgen zijn tachtigste ver- jaardag viert. de Orde van de Nederlandse Leeuw. De voordracht tot deze benoeming was van twee ministers uitgegaan, namelijk van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Justitie, waar door het eerbewijs zowel een juridisch aspect had als een hulde bedoelde te zijn voor de kwaliteiten van prof. Van Oven als uitdrager van de rechtsbeginselen. Smuts Tijdens het jaar, dat prof. Van Oven het rectoraat van de Leidse Universiteit uitoefende (1947-1948) ificiële publikatie &NWIJZ7NG VOETGANGERS- OVERSTEEKPLAATSEN jïgeroeester en Wethouders van 3d brengen ter openbare kennis 5jij hebben besloten voetgangers- Hteekplaatsen aan te wijzen op 5Fq. welke zijn vermeld in een op w 125 van het Stadhuis ter in- 5|Uggende lijst. {jchriften van dit besluit zijn ver- "to aan de Hoofdingenieur-Dlrec- fan de Rijkswaterstaat in Zuid- hd, aan de door de Minister van en Waterstaat aangewezen togen, behartiging van ver tongen ten doel hebbende, en iedeputeerde Staten van Zuid- id. Openbare les van dr. L. Bosch Op dinsdag 21 november te klokke 4.15 uur hoopt dr. L. Bosch benoemd tot buitengewoon lector in de facul teit der wis- en natuurkunde om on derwijs te geven in de biochemie, zyn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Overeenkomstig de wens van de fa milie, maken wij er eerst thans mel ding van, dat zaterdagavond na een ziekbed van slechts enkele dagen op byna 60-jarige leeftijd aan de ge volgen van een hartaanval is over leden de heer mr. dr. L. Sprey, se dert vele jaren een bekend advocaat en procureur te dezer stede en wo nende te Oegstgeest. Naast zijn drukke rechtskundige praktijk bekleedde de heer Sprey tal Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wist U dat? Duizenden „gemo toriseerde" mensen scheppen er groot genoegen in om met een vaartje door regenplassen to rijden. Het effect is ook aardig: een waterballet! Het is echter raadzaam deze watersport uitsluitend te „beoefenen" op stille wegen. Extra rustig rijden in de stad is wèl zo hoffelijk tegenover voetgangers en fietsers: niemand vindt het leuk de bespette danseur te zijn in bovengenoemd ballet! En over hoffelijk gesproken: weet U wat iedereen (regen of geen regen) altijd waardeert? Als U een Gladstone presen teert. Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F h- Klaprooscollectie bracht f4627 op De hier ter stede onder auspiciën van de Ver. van Huisvrouwen gehou den Klaprooscollecte heeft ruim f 4627,opgebracht. Zoals bekend is dit bedrag bestemd voor de Ned. Oor logsgravenstichting. >*J> Cj Salon Ca Ciberté COIFFURE CREATION Bevrijdingsplein 42 Leiden Telefoon 34550 Ruime parkeergelegenheid Twee Canadezen en vijf Amerikanen maken een studiereis door Europa. Zij zijn in opdracht van hun regeringen op zoek naar de beste methode, die men in die landen zou kunnen gaan volgen, om ongeschool den in een betrekkelijk korte tijd geschikt te maken voor het bedrijfsleven. Deze week zijn zij de gasten van de Contactgroep voor de Opvoering van de Productiviteit te Den Haag. Gisterochtend waren zij op bezoek bij de heer G. H. Kottelaar, de directeur van de Regionale Werkplaats voor Vakontwikkeling van Volwassenen te Leiden. Voordat 't gezelschap dat uit vakbondsmensen bestaat in Nederland kwam, had het reeds een bezoek aan Engeland gebracht, om ook daar mogelijkheden van een snelle en doeltreffende scholing te bestuderen. Nu liggen er nog verscheidene Westeuropese landen op hen te wachten. Vandaar ook, dat zij zich nog niet aan een rechtstreekse beoordeling waagden over de Nederlandse regionale werkplaatsen. De komende week zullen zij nog meer van deze iverkplaatsen in Nederland gaan bekijken. Hier ziet men het gezélschap voor de regionale werkplaats aan de Roosevéltstraat. werd aan veldmaarschalk J. C. Smuts het eredoctoraat in de rechten ver leend en uitgereikt. Het is voor prof. Van Oven een grote voldoening geweest als rector deze andere stam verwante voorvechter van het recht te mogen begroeten. Prof. Van Oven is van jongs af an de socialistische beginselen toe gedaan geweest, doch heeft zich niet actief op politiek terrein bewogen, zelfs niet tijdens zijn ministeriële periode, toen hij slechts als „vakmi nister" zün moeilyke taak ten uit voer heeft gelegd. Verzet tegen onrecht In het korte bestek van het voor gaande kan onmogelyk volkomen tot uitdrukking worden gebracht, op wel ke voortreffelijke wyze prof. Van Oven de veelzydige taken, welke hy in de loop der jaren op zich heeft genomen, ten uitvoer heeft gelegd, noch de omvang worden getekend van de invloed, die hü door zün zeer persoonlüke manier van doceren en het overdragen van liefde voor de rechtswetenschap en de rechtsbede ling op zeer velen heeft gehad; slechts in grote lünen is het mo- gelük, hiervan een beeld te geven Misschien is het meest tekenend de wyze, waarop hy het onrecht ty- tydens de Duitse bezetting tegemoet trad: open, krachtig, rechtlijnig en moedig. In deze houding tekende zich zyn gehele strydvaardige leven voor verdieping en handhaving van het recht af. Was het wonder dat hij door de bezetters, die zün bezie lende felheid schuwden, vervolgd en verbannen werd, onderdook en juist in die tüd ztfn grote werk „Leerboek van Romeins privaatrecht" schreef? Was het wonder dat hy van zün studietyd af hecht bevriend was met die andere grote Leidse ju rist Meyers? Ongetwyfeld zullen tallozen, die prof. Van Oven als jurist en mens hebben leren kennen, hem op deze büzondere dag hulde willen brengen voor het vele, dat hü op onvoorstel baar uiteenlopende terreinen voor zo- velen heeft betekend. Buren onder elkaar „Neen", erkende de Haagse politie rechter, „het hjkt me geen pretje zo met je buren te moeten omgaan". Verdachte had vooraf een beschou wing gegeven over de vele en velerlei plagerüen welke hü al 2 jaar heeft te doorstaan gekregen en waarvan de grootste wel was, dat de radio keihard werd aangezet, wanneer de buurvrouw overdag de woning ver liet. En daar kwamen dan natuur- hjk vele scheldpartijen bij. Er was zelfs een verzoeningspoging op het politiebureau belegd, doch zonder re sultaat. Nu stond verdachte terecht, omdat hij buurvrouw een klap had gegeven. van functies, voornamelük op sociaal- medisch terrein. Zo was hü geduren de langer dan een kwarteeuw secre taris en bestuurslid van de Chr. Ver. van Ziekenverpleging „Het Diacones- senhuis" en eveneens vele jaren se cretaris van de Vereniging voor Mis vormden, welke de Anna-kliniek voor Orthopaedie exploiteert. De heer Sprey, die van 1931 tot 1939 voor de Chr. Historische Unie zitting had in de gemeenteraad van Oegstgeest, was sinds 1950 kantonrechter-plaatsver- vanger te Leiden en was nog steeds voorzitter van het Scheidsgerecht van de Ned. Ver. van Bloembollenhande laren te Haarlem en lid van de Com missie van beroep voor het middel baar en voorbereidend hogeronder- wijs. Voorts was hü o.a. vele jaren voorzitter van de Raad van toezicht en advies van de Stichting „Oud- Poelgeest", voorzitter van de synodale generale commissie voor behandeling van bezwaren en geschillen der Ned. Herv. Kerk, bestuurslid en later ook penningmeester van de Ver. voor Chr. M.O. te Leiden en voorzitter van de documentaire zuiveringscommissie voor overheidspersoneel. In de totstandkoming van het Be jaardencentrum „Hofwyck" te Oegst geest had hü een groot werkzaam aandeel. De erkenning van en waardering voor zün voortreffelüke juridische kwaliteiten kwamen o.a. tot uiting in het aanbod van een leerstoel aan de Vrüe Universiteit te Amsterdam als opvolger van prof. dr. L. Oranje, welk aanbod hij evenwel meende niet te moeten aanvaarden. Mr. Sprey was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Als secretaris van het College van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente te Oegst geest heeft hü, eveneens gedurende vele jaren, een belangryke büdrage geleverd tot de bevordering van het geestelük leven in deze kring. Met mr. Sprey is een uiterst kun dig en rechtschapen man heengegaan die zün vele activiteiten in alle stilte en grote bescheidenheid vervulde en die zich door zün uitnemende ver- standelüke en menselijke eigenschap pen een uitgebreide vriendenkring had verworven. Zün heengaan wordt op vele plaat sen als een groot en ernstig verlies gevoeld. De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft heden in alle stilte plaats gevonden op de begraafplaats nabü het Groene Kerkje. Prins Bernhard opent Gildchuys Donderdagmiddag 23 november a.s. om half zes zal Prins Bernhard in Amsterdam het „Vynkoopers-Gilde- huys van de Stichting museum het Wynkoopers Gildehhuys en de Ver eniging de Amsterdamse Wijnkopers officieel openen. Dit Gildehuys is gevestigd in een 17e eeuws pand aan de Koestraat 10-12, een zijsteeg van de Oude Zyds Achterburgwal. In dit oudie perceel, eigendom van de Vereniging Hendrick de Keyser, was reeds het geschiedkundig me disch farmaceutisch, museum ge vestigd. Het is thans uitgebreid met het Wünkopersmuseum. In vroeger eeuwen was die Koe straat. een belangrü'ke straat van Amsterdam. Volgens de overlevering hebben er diverse bekende Neder landers gewoond, zoals Hendrick de Keyser en Sweelinck. „In woede", zei verdachte, „Kan ik me begrüpen", beaamde de rechter. „Ik zou maar eens met het huisvestingsbureau in Leiden gaan praten", adviseerde hij; „zo gaat het niet. De politie heeft er maar werk mee en wü hebben ook wel iets anders te doen dan buren ruzies te berechten". De officier vorderde f 25 boe te, doch de rechter vond f 10 boete vol doende. Hedenavond wordt in de Jaco- ba-zaal van „Den Burcht" de eerste van een reeks evangelisatiebyeen- komsten gehouden. Deze büeen- komsten worden georganiseerd door het evangelisatie-comité van de Ad ventkerk in Leiden. De lezing van hedenavond wordt gehouden door ds. B. Slond uit Den Haag. De overige lezingen worden gehouden door de plaatselüke predikant der Advent kerk ds. K. C. v. Oossanen. Thans zijn de laatste tramstellen van het Leidse Stationsplein gereden naar de sloopplaats nabij Allemansgeest. Daar werd de vlam gestoken in de voordien wat brandbaarder gemaakte wagens, teneinde op een vlugge en efficiente wijze het hout uit de gevaarte te verwijderen. De metalen restanten zijn in de vorm van schroot zeer waardevol. Deze foto toont een van de laatste wagens, die door het vuur tot een triest wrak werd omgetoverd. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3