[Cekkonen legt Fins lot n handen van het volk NOODSITUATIE PTT VOORAL IN WESTEN FLN-leider Ben Bella zet hongerstaking voort LOEMOEMBA door BELGEN GEDOOD? Siemve verkiezingen op 4 en 5 februari Marokko probeert te bemiddelen urika vrij van kernwapens Orkaan Tara: al 220 doden in Mexico Moord volgens plan gepleegd ^gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1961 No. 30504 Pe Finse premier, Miettunen, heeft gisteravond nieuwe verkie- tgen aangekondigd om krachtiger steun te verkrijgen voor de utrale buitenlandse politiek. President Kekkonen had eerder op avond bekendgemaakt, dat het parlement was ontbonden. De {uwe verkiezingen zullen gehouden worden op 4 en 5 februari L Ook de oppositiepartijen hebben hun goedkeuring gehecht aan besluit nieuwe verkiezingen te houden. Gisteren werd een licieel communiqué uitgegeven over de besprekingen van minis- f van Buitenlandse Zaken Karjalainen met zijn Russische ibtgenoot Gromiko. Daarin werd gezegd, dat de Sowjet-Unie huidige politieke situatie in Finland wankel acht. Gromiko had I zo spoedig mogelijke verzekeringen verzocht, dat Finlands jitrale politiek zal worden voortgezet. Gromiko vroeg garanties i parlementaire kringen in Hel- i werd opgemerkt, dat de inhoud Gromiko's opmerkingen neer- op een ultimatum en een ver dreigement, dat, indien de politieke verzekeringen snel komen, „militaire onderhan- wellicht vermeden kunnen Het huidige Finse parle- bestaat uit de volgende frac- communisten (50 zetels), agra- (47), sociaal-democraten (37), atieven (29), onafhankelijke -democraten (14), Zweedse ty (14), Finse volkspartij (8) J der kleine boeren (1). De regering is een minderheids- fcring van louter agrariërs, ten woordvoerder van het Finse iüsterie van Buitenlandse Zaken dat de president door het parle- Politieke Commissie: (et 57 stemmen voor en geen te il bij 42 onthoudingen heeft de Itieke Commissie van de VN gis- tn een resolutie aanvaard van irtien Afrikaanse landen die voor- taelijk ten doel heeft Afrika vrij houden van kernwapens. Weliswaar stemden Amerika en rnkrijk tegen twee van drie arti- '11.en, die het verzoek inhouden „af Jfeien van het houden of het voort ien van kernproeven in welke In dan ook in Afrika" en „het pdgebied, de territoriale wateren [het luchtruim van Afrika niet „gebruiken voor het beproeven op- f|£n of vervoeren van kernwapens". Wj het derde artikel, waarin de •staten wordt gevraagd Afrika «schouwen en te eerbiedigen als kernwapenvrije zone, waren geen instemmers, evenals bij de stem- ig over de resolutie als geheel, 'ooraanstaande persoonlijkheden acht landen hebben president inedy verzocht geen kernproeven e atmosfeer te nemen. De betrok - verklaring die onder meer is on- lljtekend door dr. Albert Schweit- Bertrand Russel, Pablo Casals, ®Qois Mauriac en Max Born, wijst de „ernstige en langdurige geva- die door de onlangs genomen iische kernproeven ontstaan zijn. )>fij dringen er speciaal op aan niet K Sowjetrussische voorbeeld te vol- Hk, maar af te zien van proeven tJde atmosfeer en de ondergrondse yjeven stop te zetten". iD3 'tussen hebben nu 430 onderzeeërs - 'olgens „Jane's Fighting Ships", Britse handboek over de zee- Uijdkrachten overal ter wereld, be- likt de Sowjet-Unie nu over een derne onderzeebootvloot van naar latting 430 stuks. Het aantal Rus- che onderzeeërs dat van kern- '0 irtstuwing is voorzien, schat „Ja- adf's op 6 tot 12 (gereed of in aan- jkHiw)Hieromtrent bestaat echter p. in zekerheid. De Amerikanen heb- e1n er 23 met kernvoortstuwing ge- n ed. De Russen zeggen zelf er meer hebben. 3e Sowjet-Unie gaat in toenemen- mate oorlogsschepen uitrusten met .peide projectielen, evenals de Ame- I0 anen trouwens. Grote schepen als Users schijnen de Russen niet ler te bouwen. Het accent is meer de kwaliteit dan op de kwantiteit ®en te liggen. ^WEERBERICHT meest zwakke wind i Bilt verwacht van heden- tot jenavond: Droog weer met plaat se opklaringen. Vannacht hier en lichte vorst met kans op mist- üng. Morgen overdag ongeveer lfde temperaturen als vandaag. A zwakke wind. Opgemaakt te 11.15 uur, 16 NOVEMBER nop: 8.01 uur; onder: 16.48 uur. ian op: 14.31 uur; onder: -.-2 uur. •ogwater te Katwijk 9.06 en 21.49 r; laagwater te 4.23 en 17.00 uur. N nummer bestaat uit 12 pagina's ment te ontbinden, de hele kwestie aan de kiezers heeft overgedragen. Het antwoord van de president aan de Russen was: wacht tot de verkie zingen, aldus de woordvoerder. Pre mier Miettunen zei in een rede, dat de verantwoordelijkheid voor het lot van de natie thans rust op de Finse kiezers. In het Finse communiqué (zie boven) werd nog gezegd, heeft Gro miko zijn Finse collega laten weten, dat de Sowjet-Unie niet voornemens is zich met de binnenlandse politiek van Finland te bemoeien. Ook had Gromiko gezegd, dat de Sowjetrussi sche regering volledig vertrouwen heeft in de huidige buitenlandse politiek van Helsinki. In Moskou was men evenwel van mening dat de politieke toestand in Finland wankel is en dat politieke groepen trachten de buitenlandse politiek te wijzigen. Minister Cals nog zeer vermoeid In antwoord op daarover gestelde vragen heeft het ministerie van O. K. en W. meegedeeld dat de artsen van minister Cals op het ogenblik over diens toestand tevreden zijn. de toestand van de bewindsman gaat langzaam vooruit, maar de minister voelt zich nog wel erg vermoeid. Van daar dat hij nog steeds slechts be zoek van zijn naaste familieleden mag ontvangen. Karjalainen had daarop verklaard, dat er weliswaar verschillende politieke groeperingen in Finland zijn, maar dat deze alle de „koers van Paasikivi" voorstaan. Onder deze koers, genoemd naar oud-president Paasikivi, wordt de traditionele neu trale politiek van Finland verstaan. Volgens de jongste berichten zou de orkaan „Tara", die de kust van Mexico heeft geteisterd, aan 220 personen het leven hebben gekost. Honderden Mexicanen zijn nog van de buitenwereld afgesneden. Officiële instanties hebben verklaard, dat in de stad Nuxco 167 en in andere delen van het getroffen ge bied 53 doden zyn geborgen. Men vreest dat het dodencijfer zal stijgen, omdat men van verschei dene steden in het rampgebied per radio verzoeken om hulp heeft ont vangen. Het grote tekort aan personeel heeft bij de P.T.T. een nood situatie geschapen. Vooral in het westen van ons land. Daar is volgens minister drs. H. A. Korthals in zijn memorie van antwoord op de P.T.T.-begroting voor volgend jaar het tekort aan uitvoe rend personeel, hogere leiding gevende medewerkers en weten schappelijk gevormde specialis ten veel hoger dan bij het ge middelde bedrijfsleven. Indien de situatie zich nog ver der (toespitst zal aan verdere inkrim ping van het dienstbetoon niet te voorkomen zijn. Daarvoor zouden in de eerste plaats de diensten in aan merking komen, waarvoor het P.T.T. geen monopolie heeft,zoals bijvoor beeld de pakketpost. Men zal daar echter alleen in de uiterste nood toe overgaan. Een verdere inkrimping op zater dag ligt niet in het voornemen. De zaterdagse beperkingen zijn trouwens niet uit nood geboren, maar vormen een uitvloeisel van de verkorte of ver schoven werkweek. Tekorten De minister geeft enkele cyfers om het tekort te illustreren. Het ge hele P.T.T.-personeel werkt thans gemiddeld anderhalf tot twee uur per week over. In d© grote steden ligt dat gemiddelde nog hoger, namelijk drie uur per week. In Amsterdam bedraagt 't tekort aan bestellers der tig procent, hetgeen vanzelfsprekend tot heel wat meer overwerk aanlei ding geeft dan het genoemde gemid delde. Bovendien bestaan er geen uitwijkmogelijkheden meer voor pie ken in de verkeersstroom. Natuurlijk wordt er alle mogelijke aandacht gegeven aan doelmatigheid van werkmethoden, mechanisering en automatisering. Maar het heeft het tekort toch niet kunnen opheffen. Vrijwillige detachering uit andere de len van het land naar P.T.T.-bedry- ven, waar direct van een noodsituatie gesproken kan worden, heeft enig soulaas gegeven. Afkapping van dienstbetoon kon daardoor althans voorlopig wor den voorkomen. Minister kan niet zeggen, of een andere status van het bedrijf betere weerstand zou betekenen tegen de zuigkracht; van het bedrijfsleven op PTT-personeel en arbeidspoten- ■taëeL Het pensaneelsbeleidi bij dit Gisteren werd vóór de mid dagvergadering van de Tweede Kamer haar voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst gehuldigd in ver band met het feitdat hij zondag j.l. 75 jaar werd. Het jongste vrouwelijk Kamerlid, mej. mr. Th. F. Lemaire bood dr. Kor tenhorst een bloemstuk aan. overheidsbedirijf zal altijd! moeten aansluiten op het beleid, dat ten aanzien van het gehele rijkspersoneel wordt gevoerd. O Slot op pag. 2 Dolgelukkig terug uit Oost-Berlijn In zijn woning aan de Bosjes straat 93 te Koog a/d Zaan arriveer de gisteravond de 27-jarige J. Lan- tinga dolgelukkig omdat hij na drie vergeefse vliegreizen naar Berlijn ditmaal zyn 26-jarige echtgenote die hij op 27 mei jl. getrouwd had naar ons land kon meenemen. Om kwart over vijf arriveerde het echt paar op Schiphol. Een trieste „ijze ren-gordijn-kwestie" behoort hier mede weer tot het verleden. Enkele jaren geleden leerde Jan Lantinga via een correspondentieru briek in een Duits blad de Oost- Duitse Martha Schubert kennen. Het meisje, een apothekersassistente woonde in Gross-Beren, een woon wijk in Oost-Berlijn. Nadere kennis making leidde ertoe dat Lantinga op 27 mei van dit jaar in de Evange lische kerk te Gross-Beren in het huwelijk trad met de 26-jarige Mar tha. Toen Lantinga naar Nederland wilde terugkeren kreeg zyn jonge vrouw geen toestemming hem te vol gen. Verschillende malen ging Lan tinga terug naar Berlijn maar iede re poging om zijn vrouw te krijgen mislukte Vrijdag jl. ging hij opnieuw en maandagavond kreeg zijn zuster in Amsterdam een telefoontje uit Berlijn dat de vereiste papieren nu in orde waren gekomen. Dit bleek juist te zijn, want dinsdag is het echtpaar, van een vliegveld in de Franse sector vertrokken. Over de wijze waarop de papieren nu plot seling in orde waren gekomen wilde Lantinga zich verder niet uitlaten. Prins Bernhard, die in New York een bijeenkomst zal bij wonen van het adviserend comi té van de Bilderbergconferenties is gisteren van Schiphol naar Amerika vertrokken. Koningin Juliana deed de Prins uitgeleide. Ned. memorandum over Nieuw-Guinea Geen gewapend conflict In een aide memoire, opge steld door de Nederlands® delegatie bij de V.N. ten be hoeve van de andere delegaties, verklaarde de Nederlandse V.N, vertegenwoordiging gisteren dat het aannemen van het Neder landse voorstel inzake Ned, Nieuw-Guinea niet betekent, dat hieruit een „gewapend con flict" zal voortvloeien. Het dreigen met een gewapend conflict door de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, had bij enige delegaties onge rustheid gewekt en de Nederlandse delegatie heeft het daarom nuttig ge oordeeld haar visie daarop te geven. De Nederlandse voorstellen bieden een uitweg uit het territoriaal ge schil tussen Nederland en Indonesië, omdat een der partijen, Nederland, bereid is zich uit dit gebied terug te trekken en de zaak in de onpartijdi ge handen van de V.N. te laten om de Papoea-bevolking in staat te stellen vrij van elke inmenging te beslissing, aldus de aide memoire. Voorts wordt in het bijzonder de aandacht op het kardinale punt van het zelfbeschikkingsrecht gevestigd. De Nederlandse delegatie stelt dit uit 8 punten bestaande memoran dum, met als eerste de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht, ter be schikking van de leden van alle V.N.-delegaties uit overweging, dat de leden van de meer dan honderd delegaties als gevolg van de overladen agenda van deze zitting der algemene vergadering, zich door een berg van documenten moeten heanwerken en dat het voor hen byna ondoenlijk is zich diep in te werken in problemen, die voor en kele landen van voornaam belang zijn, doch voor andere geen hoogste prioriteit hebben. PRINSES BEATRIX BIJ „LEVEND ERFDEEL" Gistermiddag heeft Prinses Beatrix te Rotterdam een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Levend erf deel". De Prinses bestuurde zelf haar auto en was vergezeld van haar se cretaresse, mej. M. Wijnen. Zij werd ontvangen door de direc teur van het instituut, ir. J. van Et- tinger, en generaal b.d. mr. H. J. Kruis, voorzitter van de „Stichting Levend Erfdeel". Ir. R. Meischke, di recteur van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg, leidde de Prinses rond. Galvao c.s. moeten Marokko verlaten Kapitein Henrique Galvao, diie we reldbekendheid verwierf door zijn overmeestering van het Portugese passagiersschip„Santa Maria", en 6 van zijn aanhangers die de vorige week een Portugees passagiersvlieg tuig dwongen boven Lissabon rond te cirkelen waar zij tegen de Portu gese regering gerichte pamfletten uitwierpen en vervolgens de vlieg tuigbemanning gelastten hen naar Marokko te brengen, hebben gisteren van de Marokkaanse autoriteiten op dracht gekregen het land te verla ten. zy zullen waarschynlijk nog deze week het land worden uitgezet en van Casablanca per vliegtuig naar Brazilië vertrekken. Op het ogenblik verblijven Galvao en zyn zes aan hangers, onder wie een vrouw, in Tanger, waar zy onder politiebewa king staan. De verblijfsvergunning voor Gal vao werd ingetrokken cmdat hy als de aanstichter van net vliegtuiginci dent wordt beschouwd. De Marok kaanse autoriteiten achten dit op treden in strijd niöt de wet. Rapport VN-commissie van ondersoek Een commissie van de V.N. die een onderzoek naar de moord op Loemoemba heeft in gesteld, heeft in een gisteren gepubliceerd rapport verklaard, dat „veel verdenking" bestaat dat een Belgische huurling, een zekere kolonel Huyghe, de dader is, met medeplichtigheid van een landgenoot, een zekere kapitein Gat. Volgens de commissie pleiten de bewyzen tegen de officiële lezing van de Katangese regering, dat Loe moemba en twee van zyn medewer kers, Okito en Mpolo, op 12 februari j.l. door .zekere stamleden" werden vermoord, nadat zy uit een gevange nis in Zuid-Katanga waren ontsnapt. De commissie is tot de conclusie gekomen dat de moord volgens een tevoren opgesteld plan is uitgevoerd. Zij nam als „hoofdzakelijk waar" aan verklaringen, volgens welke de drie gevangenen op 17 januari wer- (Van onze Paryse correspondent) Nu de Algerijnse vice-premier Ben Bella heeft aangekondigd dat hij in zijn nieuwe verblijf plaats, een kliniek in de Parijse voorstad Garches, zijn honger staking zal voortzetten, blijft zijn persoon en zijn actie de politieke verhoudingen tussen Frankrijk en Algerije en zelfs Noord-Afrika in het algemeen beheersen. Terwyl in Marokko nieuwe massale solidariteitsbetogingen werden voor bereid, maakten drie M rokkaanse ministers hun opwachting op het Elysée, waar ze onmiddellijk door het staatshoofd, generaal Charles de Gaulle werden ontvangen. Het feit dat ook de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, en de Marokkaanse ambassadeur in Parijs aanwezig waren by het onder houd, dat byna een uur duurde, wyst wel op het grote gewicht dat door beide landen aan Ben Bella's honger staking wordt gehecht. De vier Marokkanen die op per- soonlyk initiatief van de jonge ko ning een audiëntie by het Franse staatshoofd hadden aangevraagd, moeten De Gaulle nogmaals hebben gewezen op de weerklank, die de actie van de Algerijnse gevangenen in de Arabische wereld vindt. De president herhaalde, dat Ben Bella en zyn gevangen collega-minis ters onmiddeliyk aan het Marok kaanse hof waarheen ze zich wil den begeven toen in 1956 hun vlieg tuig boven Algerye werd onderschept zouden worden overgedragen zodra de fln zyn terroristische activiteiten staakte. De Maro'ekaanse boodschappers zouden het Franse staatshoofd toen hebben beloofd er by Ben Bella op aan te dringen zyn hongerstaking op te geven, een démarché die echter niet met succes mocht worden bé- kroond. Ben Bella en zyn vier lotgenoten liggen nu in een kliniek, die van de modernste installaties is voorzien. By de twee Franse hartspecialisten, pro fessoren van de Paryse universiteit, aan wier medische zorgen de Algerij nen zyn toevertrouwd, hebben zich gisteren Zwitserse geneesheren van het Internationale Rode Kruis ge voegd. In onmiddeliyk levensgevaar ver keren de patiënten niet. Ze zyn uiter aard na twee weken niets gegeten te hebben wel zeer vermagerd en ver zwakt. De Algerynse ministers heb ben op eigen kracht de trappen van het ziekenhuis kunnen bestygen en ze droegen zelf hun handbagage. Volgens hun medici zou een acuut gevaar voor hun leven pas na 26 tot 27 dagen hongeriyden zyn te duch ten. Dan treedt gewoonlyk een toe stand van bewusteloosheid in en op dat moment zou de hongerstakers ook pas langs kunstmatige weg vloeibaar voedsel kunnen worden toegediend. Zowel in medische als vooral in officiële kringen in Parys hoopt men intussen vurig dat Ben Bella en de zijnen voordien tot andere gedachten zullen komen. Men hoopt dat voor hun eigen gezondheid en minstens evenzeer voor de ernstige politieke gevolgen, die verder nog uit hun ac tie zouden kunnen voortvloeien. den gedood, kort nadat zij in een vil* la niet ver van Elisabethstad waren aangekomen. Naar alle waarschynhjkheid ge schiedde de drievoudige moord in tegenwoordigheid van hoge Katan gese regeringsfunctionarissen, n.l. president Tsjombe en twee van diens ministers, Moenongo en Kibwe. Daar na was het verhaal van de ontsnap ping van Loemoemba en zyn mede werkers in elkaar gezet. In de commissie van onderzoek hadden vertegenwoordigers van Bir ma, Ethiopië, Mexico en Togoland zitting. In het rapoprt wordt nog gezegd, dat het niet duidelyk is wie Okito en Mpolo heeft vermoord. Er waren ech ter aanwyzingen dat zy ongeveer te- zelfder tyd als Loemoemba om het leven werden cebracht. De commissie geeft als haar me ning te kermen, dat zowel president Kasavoeboe van Kongo en zyn mede werkers als de regering van Katan ga zich niet aan verantwoordelijk heid voor de dood van Loemoemba, Okito en Mpolo kunnen onttrekken. Deens schip zinkt bimien 2 minutem twaalf doden Het 789 ton metende Deense vracht schip „Teddy" is maandagavond ten oosten van het Deense eiland Mön in de Oostzee gezonken. Het Deense schip „Gniben" redde gisteravond vier van de zestien opvarenden van de „Teddy". De twaalf anderen worden vermist. Het vrachtschip Is binnen twee mi nuten gezonken. Het heeft geen sloep uitgezet. Op de plaats van het onge luk dreef alleen een rubberbootje met vier opvarenden dat door de „Gni ben" werd gevonden. In Kopenhagen wordt aangenomen dat er geen kans bestaat dat men thans nog, zo lang na het vergaan van de „Teddy", meer overlevenden zal vinden. (9ur/ ^lïeu ws Uit het Leidsch Dagblad van 16 Nov. 1861: Wij vernemen, dat onze r voormalige stadgenooten, Dr. J. G. van Oordt en N. N. J. f Wetzens, muziekonderwijzer, f sedert enigen tijd in de Kaap- J stad gevestigd, eerlang weder J naar Nederland zullen terug- keeren. Gedurende de winter maanden zal de stoomboot Volharding des Zaterdags buiten dienst zijn. De directie. lecteur: e. a. e. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte stagel Lclden - Glro 57055 jofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f0 59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1