[01 BI NEDERLANDS OPTIMISME !OVER AFLOOP V.N.-DEBAT Verbeten klopjacht in het centrum van Baarn Frankrijk en FLN gaan binnenkort weer praten u LUNS gebelgd over 3verzoeningscomité5 Grijsblauiv jasje tot nu toe l enige spoor CICERO eist goede marken in plaats van valse ponden LEI E REACTIES „HOOGST BEVREDIGEND" Voorspelling niet mogelijk WEERBERICHT Verdachte moordzaak nog voortvluchtig Ouderlijk huis onder bewaking Positieve uitlatingen van De Gaulle (Due/ Qlte teuws lis hi Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961 No. 30498 LEIDSCH 1T 4 114 DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 5705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 rijs De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. Luns, is gisteravond naar New York vertrokken, vol gens zijn zeggen vol goede moed op de afloop van het debat in de Verenigde Naties van de Nederlandse reso lutie over Nieuw Guinea. Hij zou vanmiddag in de g Algemene Vergadering het woord voeren. Zijn optimisme wordt gedeeld door de permanente Nederlandse afgevaardigde bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann. Volgens zijn uitlatingen tijdens een door de pers in New York aangeboden lunch, zijn de reacties op het Nederlandse voorstel om het zelfbeschikkings recht van Nieuw Guinea door middel van de Verenigde Naties veilig te stellen „hoogst bevredigend" geweest. Onze correspondent in Washing ton meent, dat het optimisme in het Nederlandse kamp gebaseerd is op twee feiten: a. Indonesië blijkt in de Afro- Aziatisch groep niet zo gezien, dat bet vermag te dicteren, hoe de leden van deze groep zullen stemmen. b. Nederlands ongetwijfeld origi- land X tegenstemmen, dan moet Ne derland IJ en Z winnen om ervoor te zijn. Onthoud X zich, dan kan men de steun van IJ en Z winnen. Sympathie Het is derhalve van belang, dat een aantal Afro-Aziaten zich waar schijnlijk van stemming zal onthou den. Onder de Latijns-Amerikanen heeft het Nederlands initiatief veel sympathie gevonden, terwijl Neder lands Westeuropese bondgenoten, die als koloniaal bekend staan, de be- nele voorstel heeft veel belangstel- ™aren ^ie ZÜ gevoelden tegen het «- scheppen van een precedent, niet te zwaar zullen laten wegen. Nederland kan daarom stellig op de steun de zer naburen rekenen. ling en sympathie gevonden in de kringen van de Verenigde Naties. Daarnaast moet men natuurlijk niet uit het oog verliezen, dat degene, die aanstuurt op een politiek doel, beroepshalve optimisme aan de dag pleegt te leggen over de kans, dat doel te bereiken. Het is immers on mogelijk om thans een concrete voor- ipelling te doen. Zoals men weet heeft Nederland een resolutie ingediend, waarvan de kern is, dat een V.N.-commissie naar Nieuw-Guinea moet worden gezon den. Deze commissie zou over een jaar rapport moeten uitbrengen over de mogelijkheden om de Nederland se suggestie voor dekolonisatie van het gebied ten uitvoer te brengen. Amendementen Wanneer in een gezelschap van ruim honderd landen over zulk een resolutie gedebatteerd wordt, worden vrijwel steeds amendementen inge diend. Die moet men ook nu stellig verwachten. Ongeschonden zal het voorstel de eindstreep zeker niet ha len. En die amendementen komen rowel van hen. die het Nederlands initiatief gunstig gezind zijn, als van hen, die het willen torpederen. A priori staat Nederland niet afwij zend tegenover amendementen, mits de kern van de resolutie maar ge handhaafd blijft. Om de stemming te voorspellen over de resolutie, die na de amen dering tenslotte uit de bus zal ko men, is uiteraard onmogelijk, maar in het Nederlandse kamp is men de mening toegedaan dat de resolutie zoals deze thans is, een behoorlijke kans zou maken om te worden aan genomen. Vanzelfsprekend heeft Ne derland vrijwel alle landen langs diplomatieke weg benaderd en zoals gebruikelijk hebben vele landen te kennen gegeven of zij bereid zijn Nederland te steunen. Voor Neder land was het ook van groot belang om te vernemen dat een aantal Afro- Aziaten zich van stemming zou ont houden. In V.N.-kringen houdt men steeds voor ogen, dat een onthou ding het winnen van twee voorstem mers bespaart. Voor de resolutie heeft men namelijk een meerderheid van tweederde nodig. Zou daarom Minister Cals naar liet ziekenhuis (Van onze parlementaire redacteur) Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O.K. en W., is opgenomen in het r.k. ziekenhuis aan het Westein de in Den Haag. De bewindsman zou lijden aan een neusontsteking. Mr. Cals is juist dezer dagen te ruggekeerd van zijn reis naar de V.S. Suriname en De Antillen. NU EN DAN REGEN De Bilt verwacht vam heden- tot morgenavond: Half tot zwaajr bewolkt met nu en I dan regen. Matige tot krachtige zui delijke wind, later ruimend naar zuidwest en afnemend. Tamelijk I zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 NOVEMBER. Zon op: 7.48 uur; onder: 16.59 uur. Maan op: 8.34 uur; onder: 15.07 UUT. i Hoogwater te Katwijk te 3.41 en 15.55 uur, laagwater te 11.49 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zou Nederland succes hebben met haar resolutie en zou een commis sie naar Nieuw-Guinea gezonden worden, dan zouden de kosten voor de Verenigde Naties ongeveer 300.000 dollar bedragen, zo heeft het secre tariaat der Verenigde Naties bere kend. In het debat van gisteren heeft de Russische afgevaardigde Lapin slechts een terloopse opmerking aan Nieuw-Guinea gewyd, maar hij liet er geen twijfel over bestaan, dat zyn land het Nederlands initiatief van de hand wees. De Rus noemde het plan een manoeuvre om het Neder lands kolonale regime te verlengen. De vertegenwoordiger van Ceylon wydde er ook aandacht aan. Hij zei van het recht van zelfbeschikking heel wat, dat minister Luns van middag zo zou kunnen overnemen. Doch de Ceylonees onthield zich zorgvuldig van een oordeel. Ceylon behoort tot de groep staten, wier standpunt nog onbekend is. Het moet Ceylon echter moeilijk zijn tegen Indonesië partij te kiezen. Tot zover onze Amerikaanse correspondent. Manifest Toen minister Luns gisteravond van Schiphol naar New York ver trok wist hjj nog niet of hy in w __o Washington nog eens contact zou de* politie gaf, klopte volkomen. zoeken met de Amerikaanse regering. De Ver. Staten hebben grote waar dering voor het Nederlandse plan, maar op de vraag, hoe Amerika zou stemmen, durfde de bewindsman zich voorzichtigheidshalve niet uit te laten. Over het kort tevoren aangeboden manifest van het comité „Verzoening Indonesië-Nederland" was de minis ter niet erg te spreken. „Het wekt de indruk, alsof van Nederlandse zij de sinds 1949 de verhouding met In donesië is vertroebeld, maar die ver troebeling en dat kan men in alle fairheid niet ontkennen is juist veroorzaakt door Indonesië. In het manifest wordt de indruk ge wekt, dat Indonesië toenaderingspo gingen heeft gedaan. Dat is niet juist. Van die zijde blijft men op het oude standpunt staan. In In donesië is alleen het woord van de president in binnen- en buitenland se politiek doorslaggevend. Dat spreekt niemand tegen". Evenals trouwens sommige leden van het comité zelf vroeg de minis ter zich af of het manifest wel op een gelukkig moment was ingediend. Het ondergraaft het Nederlandse standpunt, zo meende hij, en nie mand kon dus verwachten, dat de Nederlandse regering het gebaar van het comité toejuicht. Wanneer hij in Nederland zal te rugkeren is nog niet bekend. Het zal afhangen van de tijd, die de be handeling der resolutie in beslag neemt. (Van onze Hilversumse correspondent) De 18-jarige Amsterdamse student, die gezien wordt als de hoofd verdachte in de Baarnse moordzaak, was vanmorgen nog steeds voort vluchtig. Tips van mensen, die de jongeman in Baarn hadden zien lopen, hebben de politie tot de conclusie gebracht, dat de voortvluchtige zich midden in het villadorp bevindt. Het centrum werd hermetisch afgesloten en de marechaussee is begonnen aan een grootse klopjacht. Niemand kon ongecontroleerd door het marechaussoekordon komen. Tien politiemannen met honden doorzochten tuinen, schuren en huizen. Men hoopt op deze wijze van daag de jongen te kunnen grijpen. Met speur- en bewakingshonden werd een grote zoektocht begonnen. Kletsnatte bossen werden in stro mende regen doorzocht. Honderden politiemannen van alle korpsen in het gebied van Maartens dijk, Bilthoven, De Vuursche, Den Dolder en Baarn waren van gister middag af ingeschakeld in een groot scheepse jacht op de ontsnapte stu dent. Na tal van mondelinge en tele fonische tips te hebben nagegaan kwam om half vier gistermiddag het sein fel op rood: een dame in Maar tensdijk had de jongeman op een stille laan in haar dorp rakelings Het signalement, dat zij Volgende tip Bijna tegelijkertijd kwam de vol gende tip: de jongeman was gezien bij 't ouderlük huis, een 31 kamers tellende villa in Baarn, hemelsbreed op enkele honderden meters afstand van het Baarnse politiebureau. Acht tien politiemannen en rechercheurs omsingelden de villa. De grote tuin werd afgezet. Vijf man gingen het huis binnen voor een onderzoek. Het gebeuren trok enorme aandacht. Ge spannen wachtte het talrijke pu bliek, journalisten, fotografen en Gisteren werd in Moskou de I de gebruikelijke mititaire parade i de vele raketten, welke werden oktober-revolutie herdacht met op het Rode Plein. Enkele van meegevoerd. De Turkse bouwopzichter Elyesa Bazna, die van 1943 tot 1944 in Ankara als spion „Cicero" voor de Duitse geheime dienst heeft ge werkt en waardevolle documenten van de geallieerde oorlogsplannen voor Duitsland gefotografeerd heeft, eist thans van de Westduit- se regering als de wettige opvol ger van het Hitler-bewind de te genwaarde van ongeveer 150.000 Engelse ponden (ongeveer 1,7 mil joen mark). De 58-jarige Turk met zijn bor stelige wenkbrauwen en zijn bril met een zwaar montuur, be schreef gisteren in het Frans in het Münchense Künstlerhaus aan journalisten zijn spionage- werkzaamheden. Hij had daarvoor 300.000 pond sterling gekregen. Maar de pond-biljetten waren alle of bijna alle vals geweest. Pas door een Engelse publikatie was hij in 1950 op het valse geld op merkzaam gemaakt, ivaarvan hij inmiddels reeds de helft had uit gegeven. Bazna wil nu van het Westduit- se ministerie van Buitenlandse Zaken gedaan krijgen, dat hij de tegenwaarde van de resterende 150.000 pond in marken uitbetaald krijgt televisiemensen de komst van de po litiemensen af. Het werd een teleur stelling. De jongeman werd niet ge vonden. Om zeven uur gisteravond werd het politiebevel gegeven om de actie in Maartensdijk te verminderen en de krachten te concentreren op Baarn zelf. Van dat moment af is de villa onder scherpe bewaking geble ven. Hoe geladen de Baarnse politie mannen waren bleek een uur later, toen zes knallen klonken. Van alle kanten schoten politiemannen met getrokken revolvers toe. De oplossing was bepaald ontnuchterend: de auto van een Baarnse groentehandelaar had deze knaleffecten veroorzaakt door een defecte ontsteking. In het politiebureau bleven de telefoontjes en de tips binnenstromen, waardoor de hoogspanning nog toenam. Om half elf kwam de officier van Justi tie, mr. Van Dycke persoonlijk het onderzoek leiden. Jasje Intussen is gebleken, dat de voort vluchtige jongeman uit het politie bureau door de Pekingtuin en via de Torenlaan in Soestdijk is terecht ge komen. Daar heeft hij bij boer Alte- na een regenjas weggenomen. Dwars door de dichte bossen tegenover het Paleis is hij naar het benzinestation De Lage Vuursche gerend. Daar werd gistermiddag zyn blauwgrijze jasje gevonden. De plaats waar dat jasje was neer gelegd opvallend langs de rand van de weg gaf zijn achtervolgers sterk de indruk, dat de jongeman hen op een dwaalspoor wilde brengen. Het jasje werd niettemin aanleiding voor een speurtocht in die richting, die eerst werd gestaakt, doch enige uren later hervat, toen speurhonden lucht kregen en hun begeleiders rich ting Maartensdijk stuurden. En daar werd gisteravond heel laat nog ge zochtmaar zonder resultaat. In het Apollopaviljoen te Am sterdam werd gisteravond de harpiste Rosa Spier gehuldigd ter gelegenheid van haar zeven tigste verjaardag. Ook de har piste Phia Berghout (links) kwam de jarige gelukwensen en liet haar door enkele leerlingen een miniatuur-harp aanbieden. Thans Is ook gebleken, dat de ont vluchting gisternacht onder de ogen van de officier van Justitie, mr. Van Djjcke is gebeurd. Na zijn verhoor door de hoofdinspecteur Backer en de officier sprong de jongeman in drie stappen naar de niet afgesloten voordeur de vrijheid tegemoet en verdween in de mist. Het heeft ge ruime tijd geduurd eer een grootse achtervolging was georganiseerd. Een achtervolging, die vanmorgen nog geen resultaat had opgeleverd, maar die dus op Baarn zelf geconcen treerd werd. Tweeëndertig mare chaussee hadden een ring rondom het centrum van het villadorp ge trokken. Er was geen doorko men aan. (Meti sie ook elders) (Van onze Parijse correspondent) „Wij stellen geen enkele voorwaarde aan onze bereidheid de vredes onderhandelingen met de Algerijnen te hervatten en wanneer de tegen partij hetzelfde standpunt inneemt, kunnen die besprekingen dus binnen enkele dagen opnieuw beginnen". Dit is wel de voornaamste volzin geweest uit de toespraken, die het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, gisteren op zijn tournee door Corsica heeft gehouden. Functionarissen die De Gaulle op zjjn reis vergezellen, verwachten dan ook dat het overleg binnen niet al te lange tijd zal worden hervat. In de rede die De Gaulle te Corte hield, was hij wat dit betreft nog positiever dan in zijn toespraak gistermorgen in Bastia. In Corte zei De Gaulle te ver wachten, dat er in de naaste toe komst een bevredigende regeling van de Algerijnse kwestie gevonden zal worden. „Ik garandeer u", aldus de Franse president, „dat wij het Alge rijnse vraagstuk op een eervolle wij ze zullen oplossen". In Bastia had De Gaulle nog niet met zoveel stel ligheid gesproken. Ofschoon De Gaulle verder geen nieuwe elementen in zijn redevoerin gen naar voren bracht, hebben de passages die hjj aan Algerije wijdde, Moskou leidt aandacht af De Russische gedelegeerde in de VN, Zorin, heeft gisteren in de Alge mene Vergadering van de VN scher pe aanvallen op de Verenigde Sta ten en Westeuropese landen gedaan wegens hun „kolonialisme...." Zorin drong er by de Algemene Vergadering op aan een onvoorwaar delijk einde te maken aan het kolo nialisme in al zijn vormen en uitin gen. „niet later dan tegen het einde van 1962". Zorin sprak over Angola (Portugals Afrikaanse kolonie), Algerije en Kongo. Een tweede Russische spre ker, Lapin, gooide er nog een schepje bovenop. Engeland is volgens hem nog steeds de grootste koloniale mo gendheid Waarom, zo vroeg deze spreker, zijn Kenia en Brits Guyana nog niet vrij? Na deze brutale Russische aanval len, waarin Polen, Hongarije, Roe menië, Bulgarije, Oost-Duitsland en de Baltische Staten uiteraard met geen woord werd gerept, merkte de Ceylonees Malasekera op, dat in 1946 nog 800 miljoen mensen onder het koloniale stelsel leefden, terwijl dat cyfer nu nog maar 50 miljoen be draagt. Niettemin, zei hij. zijn er nog zeventig niet-zelfbesturende gebie den. Hij drong er op aan dat het kolonialisme niet tot wapen in de koude oorlog zou worden gemaakt. een zeer gunstige indruk op de lei ders van de FLN gemaakt. De Gaulle heeft zich duidelijker uitgedrukt dan ooit tevoren, zo heeft Belkacem Krim gisteravond in Rabat waarderend opgemerkt. Ook Krim. die vice.pre mier van de voorlopige Algerijnse re gering is, scheen nu een hervatting der onderhandelingen op zeer korte termijn te verwachten. De hongerstaking van 9.000 van de 15.000 Algerijnen die in Frankrijk gevangen zitten, duurt nog steeds voort. De actie is vorige week don derdag begonnen. Aan de honger staking nemen ook enkele honderden Fransen, die op beschuldiging van hulp aan de Algerijnse opstandelin gen zyn gearresteerd, deel. Volgens ambtenaren van het Franse ministerie van Justitie zijn de vijf gedetineerde Algerijnse op standelingenleiders, onder wie Ben Bella, eveneens nog steeds in hon gerstaking. De voorlopige Algerijnse regering verklaarde gisteravond dat de hon gerstaking zal worden voortgezet om erkenning te verkrijgen van het feit dat de gevangenen om politieke re denen zyn gedetineerd en om toepas sing van de internationale conven ties van Genève te eisen. Het Algerijnse Rode Kruis heeft een beroep gedaan op de voorzitter van het Internationale Rode Kruis te bewerkstelligen dat de Franse re gering de maatregelen, die de oor zaak van de hongerstaking zijn, te niet doet. Het Franse ministerie van Justitie verklaarde gisteren in Parijs, dat de Algerijnen die in Frankrijk gevan gen zitten om redenen die verband houden met gebeurtenissen ln Alge- Finse minister naar Moskou Karjalainen, de Finse minister van Buitenlandse Zaken, zal binnenkort naar Moskou gaan om zich met de Russische regering te verstaan over de Russische nota van vorige week aan Finland, aldus meldt het Finse nieuwsbureau. Een woordvoerder van het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat het doel van Karja- lainens bezoek aan Moskou is, te *ve- ten te komen wat de Russen in hun hoofd hebben en dit aan Helsinki te rapporteren. rije, zich niet in dezelfde kampen of gevangenissen bevinden als de ge wone misdadigers. Zij behoeven niefc te werken en mogen boeken en dag bladen lezen of naar de radio luiste ren. De vroegere voorzitter van de Al gerijnse Assemblee, Abderrhamane Fares, en Franse medegevangenen, die in Fresnes zijn gedetineerd, zijn eveneens een hongerstaking begon nen. De heer Fens lid Raad van State In de vacature van luitenant-ge neraal baron Van Voorst tot Voorst is tot lid van de Raad van State benoemd luit-kolonel buiten dienst de heer J. J. Fens, lid der Tweede Kamer. De heer Fens is in de katho lieke fractie de militaire specialist. Hij is 60 jaar, lid van de defensie- commissie, plaatsvervangend lid van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en onder-voorzit ter van de Westeuropese Unie. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Nov. 1861: Te Biditz en Silezië is een hoogst zeldzaam huwelijk ge sloten. De bruidegom telde 19 en de bruid 105 jaren. Zij was op haar 85e jaar weduwe van een lid eener rooverbende, die in de vorige eeuw de omstre ken onveilig maakte en waar van alle leden, 18 in getal, waren opgehangen. (Advertentie) Half No vember. Op bovenstaande tijd is in het middengedeelte dezer stad een gestoffeerde kamer te aanvaarden, tegen zeven gul den per maand. Adres met franco briefjes onder letter D aan het Bureau van dit blad. Het bestuur der strafge vangenis te Rhein in Pruissen zal voor het jaar 1862 of des verkiezende voor meer jaren verpachten de bruikbare krachten der vrouwelijke ge vangenen. Alsof het geen menschen, maar verpacht- bare machines waren!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1