n Dr. H. M. Hirschfeld - 62 jaar - overleden Etherpiraat dreigt de politie met mestvork Meubelbeurs Utrecht: 2000 toonkamers Militaire leiders van Cenvo in VS bijeen Scandinavische landen vrezen Sowjetrussische druk op Oslo NAVO-basis in Kirkenes is Moskou een doorn in het oog 0NZBW01NSDA6-TIP Kreymborg Oud- regeri ngscommissa ris in algemene dienst Versterking van defensieve samenwerking aan de orde Leden van Nederlands Ballet wegens diefstal veroordeeld Chefarine.4 1 Nederlands - Belgisch overle politieke over samenwerking T (pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 7 november 1961 Derde blad no. 30497 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Het politieke offensief van de Sowjet-Unie in het hoge noorden al zich vermoedelijk niet tot druk op Finland beperken. In Icandinavische regeringskringen vreest men, dat Noorwegen het volgende doelwit zal zijn. Vrezen is misschien nog een voorzich- ig woord. Men krijgt de indruk, dat de Scandinavische hoofd- teden wel bepaalde aanwijzingen hebben over het diplomatiek irogramma, waarin Moskou stap voor stap geheel Noord-Europa inder zware druk zal zetten. De eerste stap zou de Noorse JAVO-basis Kirkenes gelden. In deze noordelijkste stad van de ereld, op duizend kilometer van Nova Zembla, waar de Rus- ische superbommen ontploften, liggen NAVO-strijdkrachten op :en steenworpafstand van de Sowjet-Unie zelf. ristische Westduitse revanchisme". Ook het feit, dat de superbommen der Russen op Nova Zembla ont ploften de inwoners van Kirke nes konden de explosies horen alsmede het spelen op de anti-Duit se sentimenten en de Scandinavi sche solidariteit der Noren en De nen, duiden daarop. En tenslotte gelooft men niet, dat de mysterieuze nota van Moskou aan Finse nota: een eerste stap De diplomatieke veronderstellin- en omtrent een angstaanjagende tussische nota aan Oslo mis- phien deze week al gronden zich liet alleen op de wijdlopige be- ehuldigingen, die Moskou in zijn 'inse nota aan het adres van Noor regen en Denemarken heeft gericht ozake hun steun aan „het milita- Decimaal stelsel zou Engeland één miljard kosten (Van onze Londense correspondent) Engeland, dat zich thans in snel empo aan het continent tracht aan e passen, zal spoedig overgaan tot invoering van het tiendelige munt- telsel. Verwacht wordt dat Selwyn iloyd, de kanselier yan de schatkist, ;óór Kerstmis hierover een verkla- ing zal afleggen. Het meest begun- 'igde plan is invoering van een Jeuwe shilling ter waarde van tien Hlllll|)ennies (in plaats van 12) en een iond sterling ter waarde van tien hillings (in plaats van 20). De overgang naar het decimale itelsel zou een drastische reorganisa- lie teweeg brengen in industrie en Dnderwijs. Er zal tenminste een jaar ïodig zijn om het publiek tot het lieuwe systeem op te voeden. De kos ten van de verandering werden ge schat op een bedrag tussen de 350 en 500 miljoen pond sterling (5 mil jard gulden!) o.a. door verandering in kasregisters, rekenmachines en auto maten. Indien dit waar is, dan is dit een fantastisch bedrag. Daarom zullen de regering en het parlement ondanks alle stemmen ten gunste van het tiendelig stelsel, zich waarschijnlijk nog wel eens een keer bedenken alvorens ertoe over te gaan. Overigens is deze kwestie al meer dan een eeuw aan de orde! Ontvluchtingen aan sectorgrens Oost- en Westberlijnse politie heb ben zoals gisteren in een deel van onze oplage gemeld, gisterochtend aan de sectorgrens een traangasduel gehouden. Een groep Westberlijnse - "arbeider brak een 300 meter lange draadversperring af, die één meter (binnen Westberlijns gebied stond. Zij werden door de Oostduitse politie met rond 70 traangasgrana- Iten. De Westberlijnse politie, die de arbeiders beschermde, wierp een ge lijk aantal granaten terug. Niemand werd gewond en de versperring was na anderhalf uur afgebroken. De Oostduitse politie maakte gis teren gebruik van haar vuurwapens toen een Westberlijner twee Oostdiuit- sers naar de Amerikaanse sector pro beerde te smokkelen. De Westberlij ner wist te ontsnappen. De beide i Oostduitsers werden gearresteerd. Op een ander punt kroop een Oost duitser door de prikkeldraadversper ring. Ondanks het machinegeweer vuur van de Oostduitse politie kwam hij veilig in de Franse sector aan. Twee jonge Oostduitsers waren min der fortuinlijk. Zij trachtten gister- n<V ochtend via een riool naar West- toj -Berlijn te komen. Op slechts vijf meter van West- Berlijn werden zij opgemerktdoor de Oostduitse politie, die onmiddel- ljjk gasgranaten in het riool wierp, De Oostduitsers kwamen daarop naar rs adem snakkend tevoorschijn en wer- la- den gearresteerd. Veertien Oostduitsers drie ge zinnen me<t verscheidene kinderen^ slaagden er zondagavond in bij Göt- tingen over de grens te komen. Zij ontsnapten aan de aandacht van de Oostduitse politie, die toen net stond te luisteren naar een open- luchtcon- cert, dat vlak bij werd gegeven. III! gw ■Wo Helsinki een toevallige, incidentele gebeurtenis is. De doeltreffendheid der Sowjetrussische diplomatie ken nende is men eerder geneigd de no ta als een eerste stap te zien om geheel Scandinavië te intimideren en zo mogelijk te neutraliseren. Welke concrete eisen de Sowjet- Unie aan Oslo te stellen zou heb ben, ligt nog in het duister. Bij het wensenpakket, dat Moskou in Hel sinki wil bezorgen, zou het vestigen van een Sowjetrussische basis op Fins gebied vlak bij Kirkenes kun nen behoren. Men gewaagt ook van een mogelijk Russisch verzoek aan Noorwegen tot grenscorrecties in het hoge noorden. Het fundamentele verschil tussen de druk op Finland en die op Noor wegen is uiteraard, dat Noorwegen tot de NAVO behoort, een gebied dus waar iedere aanslag op de ter ritoriale integriteit vrijwel onherroe pelijk tot een wereldoorlog zal lei den. Ieder rood initiatief hier zou werkelijk spelen met vuur zijn. Te genover degenen, die menen dat Moskou een wereldoorlog nu voor on vermijdelijk houdt, staat echter ook hier de meerderheidsopinie van hen, die geloven dat de Sowjet-Unie mo menteel alle vormen van druk ge bruikt, tot aan de rand van de oorlog gaat, om het Westen te dwin gen tot onderhandelingen over de fundamentele geschillen in Europa, d.w.z. Duitsland. Kongolese muiters naar Leopoldstad De Verenigde Naties hebben per vliegtuig ongeveer 130 muitende mi litairen van het Kongolese leger uit Loeloeaburg naar Leopoldstad over gebracht, zo heeft een woordvoerder van de VN in de Kongolese hoofd stad bekendgemaakt. De militairen zijn overgedragen aan Kongolese valschermtroepen Vorige week waren in Loeloeaburg Kongolese militairen op eigen gezag tegen Europeanen opgetreden naar aanleiding van berichten dat Ka- tangese parachutisten onder leiding van Europese huurlingen troepen van de centrale Kongolese regering in het grensgebied hadden terugge slagen. De Kongolese militairen maakten zich o.a. schuldig aan ver krachting van Europese vrouwen. Bij gevechten om de Katangese plaats Kaniama, op 80 km van de grens met de Kongolese provincie Kasai, verloren de Kongolese troe pen ongeveer 200 man, die hetzij ge dood werden, hetzij de vlucht namen in het oerwoud. alleen geldig woensdag 8 nov. a.s. Mohair jongensshawl in vier vrolijke kleuren nü l.95 HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Te zijnen huize in Den Haag is zaterdag overleden dr. H. M. Hirschfeld, oud-regeringscommissaris in algemene dienst. De be grafenis van de heer Hirschfeld heeft vanochtend in alle stilte plaats gevonden op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" in Den Haag. Hans Max Hirschfeld werd 29 mei 1899 te Bremen geboren. Koning Leopold van België heeft in Oostende zijn zestigste verjaardig gevierd. De Koning in gezelschap van Prinses Liliane de Rethy rechtsen Prins Alexander en Prinses Maria Ga- briella van Savoye tijdens de verjaardags viering. (Van onze Enschedise correspondent) De geheime zender EL-84 komt niet meer in de lucht. Juist toen dezer dagen een 46-jarige etherpi raat uit Glanerbrug (Achterhoek) 'n uitzending had besloten en zat te wachten op een rapport van een „collega", kwamen twee politieman- oen binnen. Zij waren tijdens het peilen met een PTT-opsporingsambtenaar te recht gekomen bij een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Bultsweg te Glanerbrug. De bewoner had juist de uitzending van Sint-Nicolaas- en Hawaii-liedjes beëindigd. Hij zat met een gast en twee in de woning aan wezige 'dames te wachten naar wat een andere geheime zender van zijn uitzending zou zeggen. De man wilde niets van legitimatie weten. Hij wilde niemand1 binnen laten en zelfs de lastgeving wenste hy niet te zien. Het eerste, dat hij deed, was naar de zender lopen en de oscillator ka pot slaan, waardoor hij een bloeden de vuist opliep. Toen de politie wilde verhinderen, dat hij nog meer van de zender zou vernielen, ontstond een handgemeen, waarbij de man een mestvork greep en de politie te lijf wilde gaan. Hierop trok een politie man een pistool, terwijl de andere assistentie ging halen. De situatie nam zulke da-eigende vormen aan, dat de dames begonnen te gillen van angst. De bewoner wond zich steeds meer op en tussen de scheldwoorden die hij de politie en de PTT-mannen naar het hoofd slin gerde, gelastte hij een van de vrou wen: „Haal mien geweer op, dan scheet ik ze dood". Dit gebeurde echter niet en nadat er hulp was gekomen van de geüni formeerde dienst, kon hij niets an ders doen dan meegaan. De appara tuur en die platen wei-den meegeno men. De man is nog in verzekerde be waring. Afivertenne Op de Meubelbeurs, die gisteren in Utrecht is geopend, zijn voor het eerst in de geschiedenis meer dan 2000 toonkamers van ruim driehon derd fabrikanten uit binnen- en bui tenland samengebracht. Hoewel deze beurs voor meubelen en woningtex tiel een vakbeurs is, krjjgen ook de consumenten een kans om zich op de hoogte te stellen van de nieuw ste produkten op het gebied van de woninginrichting. Op de laatste dag, zaterdag aanstaande, wordt de beurs namelijk opengesteld voor het grote publiek, dat zich dan kan la ten voorlichten over modellen, stij len en pryzen. Door de secretaris van de Centra le Bond van Meubelfabrikanten, mr. A. W. M. Niemeyer, is medegedeeld, dat de export van houten meubelen ter waarde van 30 miljoen gulden in 1960 tien procent van onze natio nale produkitie uitmaakte. De uitvoer van rotanmeubelen had in 1960 een waarde van bijna 900.000 gulden, die van metalen meubelen 20,5 miljoen en die van meubelen van kunststof 3,5 miljoen gulden. Wanneer men daar de houten meu belen bijtelt, bedroeg de totale ex portwaarde van meubelen verleden jaar 57,1 miljoen gulden. Doordat de uitvoer de laatste ja ren iets sneller is toegenomen dan de invoer, kwamen beide in 1960 op on geveer gelijk niveau. Thans vertoont de import echter weer een sterkere stijging. Volgens mr. Niemeyer kan niet gezegd worden, dat de meubelin dustrie lijdt onder een overmaat aan orders. De zogenaamde „ordervoor- raad" is dit jaar nooit groter ge weest dan twee maanden produktie, hetgeen voor de meubelindustrie vrij normaal is. Toch was de produktie in het eerste kwartaal van 1961 weer tien procent groter dan in de eer ste drie maanden van 1960. Arrestaties in Argentinië De Argentijnse vakbonden hebben een algemene staking afgekondigd die vannacht is ingegaan en drie dagen zal duren. De staking is be doeld als ondersteuning van de eisen van het Argentijnse spoorwegperso neel, dat. reeds een week staakt voor hogere lonen en uit protest tegen de sluiting van enkele spoorwegverbin dingen, als gevolg waaiwan 70.000 spoorwegemployés ontslag is aang7e- zegd. President Pronddzl beschuldigde zondagavond in een radiotoespraak, vakverenigingleiders ervan om po litieke redenen het land in een chaos te willen storten. Hy zei dat de re gering zal voortgaan met het reorga niseren van de Argentijnse spoorwe gen. Het hoofd van de politie Vazquez naakte gisteren bekend, dat de laat ste dagen ongeveer tweehonderd communisten zijn gearresteerd. Het betrof volgens hem voornamelijk agi tators, die onder het stakende spoor wegpersoneel waren geïnfiltreerd. De politie heeft grote hoeveelheden com munistische en Castro-propaganda in beslag genomen. Na verschillende inrichtingen van lager en middelbaar onderwijs te hebben bezocht, studeerde hij aan de Handelshogeschool te Rotterdam, waar hij in 1920 het doctoraal exa men in de handelswetenschappen aflegde. Zijn praktische kennis van het bankwezen deed hij op bij de Robterdamsche Bankvereniging waar bij hij in 1921 in functie trad. In 1922 promoveerde hij aan de Handelshogeschool op een proef schrift „Het ontstaan van het mo derne bankwezen in Nederland", spe ciaal het conjunctuuronderzoek, een gebied der economische studie, dat ook in latere jaren zijn aandacht trok. Van 1922-1925 was hij vast me dewerker aan het tijdschrift „De Naamloze Vennootschap". In 1924 werd hij belast met de inwendige or ganisatie van het Amsterdamse kan toor der „Robaver". In 1925 schreef hij „Nieuwe stro mingen in het Nederlandse bankwe zen". In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot chef van de economi sche statistische afdeling van de Ja- vasche Bank. In verband hiermede vertrok hij naar Indië, waar hij on der het presidium van mr. L. J. A. Trip en later onder dat van mr. dr. G. G. van Buttingha Wichers de be langrijke functie van economisch adviseur van deze instelling vervul de. In juni 1931 keerde hij met bui tenlands verlof naar Europa terug. In 1932 werd dr. Hirschfeld benoemd tot directeur-generaal van de afde ling handel en nijverheid van het Departement van Economische Za ken en Landbouw. In 1940, na een splitsing van het Departement van Economische Za ken, trad dr. Hirschfeld op als waar nemend secretaris-generaal van het departement van Handel en Nijver heid en Scheepvaart; later als waar nemend secretaris-generaal van de beide departementen. Talrijke functies Tot na de bevrijding heeft de heer Hirschfeld beide ambten waargeno men. Met ingang van 1 januari 1947 werd hem, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend uit deze functies, zulks onder dankbetuiging voor de zeer grote en belangrijke diensten aan het Nederlandse volk bewezen. Reeds voor 1940 had dr. Hirschfeld ons land op talrijke internationale conferenties vertegenwoordigdhij nam deel aan de economische finan ciële wereldconferentie in 1933, trad op als voorzitter van de Nederland se onderhandelingsdelegatie bij de besprekingen der Oslo-staten in 1937- 1938 en was lid van het „Comité economique" van de Volkenbond van 1933-1940. Na de oorlog breidden zijn werk zaamheden op internationaal terrein zich nog meer uit. Tijdens het pro ces tegen de oorlogsmisdadigers te Neurenberg in 1946 trad dr. Hirsch feld mede als getuige op. In juni 1946 vertrok hij met regeringsop dracht naar Indië en later ging hij met eenzelfde naar Washington. Een jaar later volgde zijn benoeming tot regeringscommissaris in algeme ne dienst. In januari 1947 was hjj gedelegeerde van Nederland bij de behandeling van het Duitse vraag stuk door de vertegenwoordigers van de ministers van Buitenlandse Za ken der vier grote mogendheden. In juli 1947 trad hij op als plaatsver vangend hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Parjjse conferentie over het Marshall-plan, in welke hoedanigheid hij tal van reizen naar het buitenland ondernam. Advertentie /tlJilfliill Met het oog op de aangekondigde algemene staking zijn grote aantal len veiligheidstroepen in Buenos Aires geconcentreerd om de orde te handhaven. Sedert middernacht wordt in de stad gepatrouilleerd door politie en militairen, geassisteerd door vliegtuigen en helikopters. Op 3 februari 1948 was hij leider van de Benelux-delegatie ter be spreking van het Marshall-plan, in welke functie hij aan diverse be sprekingen in het buitenland deel nam. Op 7 juni 1948 werd hij be noemd tot voorzitter van de raad van de Economische Unie. Voorts heeft dr. Hirschfeld zich bewogen op zijn vroegere arbeids terrein. Sedert januari 1947 was hij commissaris van de Rotterdamsche Bankvereniging, voorts commissaris van de Trustmaatschappij voor de buitenlandse handel. Bij K.b. van 5 september 1949 werd hem de per soonlijke titel van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur ver leend. Na de soevereiniteitsover dracht in Indonesië werd hij de eer ste Hoge Commissaris aldaar. Reeds op 24 december 1949 vertrok hij naar Indonesië waar hij het ambt van Hoge commissaris tot augustus 1950 heeft bekleed. Op dezelfde dag, dat hem eervol ontslag als zodanig werd verleend, heeft de Nederlandse rege ring hem benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Na zjjn terugkeer uit Indonesië heeft dr. Hirschfeld zjjn werkzaam heden als regeringscommissaris voor het Europese herstelprogramma her vat. Daarbij nam hjj deel aan de besprekingen over de militaire coör dinatie en de economische aspecten daarvan. In 1952 verkreeg hij ont slag uit' Rijksdienst. In 1956 werd hij opgenomen in de Raad van Be heer van N.V. Philips. NEDERLANDSE ZEEMAN IN HOGER BEROEP De Nederlandse zeeman, die wegens moord op die 21-jarige Margaret Hughes in Llagefni, op 26 oktober tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft hoger beroep aan getekend. Geen intrekking paspoorten van groep-Rijkens Minister Luns heeft geen aanlei ding, om ten aanzien van de leden van de „groep Rijkens" over te gaan tot intrekking van paspoorten. Dit zegt de minister in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid de heer van Rijckevor- sel (KVP). De minister herinnert eraan, dat de regering haar oordeel over de activiteiten van de groep Rijkens onlangs heeft kenbaar ge maakt in haar antwoord op de vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer de Kadt. Daaraan kan nog toe gevoegd worden, aldus de minister, dat inderdaad de berichten over de ze activiteiten wrevel hebben gewekt in Papoea-kiringen en zekere bezorgd heid hebben doen ontstaan over de standvastigheid van het Nederlandse volk om gedane beloften naar ver mogen gestand te doen. Geheimzinnige hondeziekte (Van onze correspondent) Er schjjnt sedert korte tjjd een eigenaardige ziekte te heersen onder de honden in Limburg. Tal van hon den ongeacht ras of soort ster ven aan deze merkwaardige doch tot nu toe onbekende ziekte, die waar schijnlijk uit Duitsland afkomstig is. Volgens een dierenhandelaar in Ble- rick (L) stierven verleden week in Venlo voorzover hem bekend alleen al 37 honden. De met de ziekte besmette honden tonen zich moe en kuchen zonder dat daartoe aanleiding schijnt. Zeker is dat thans bij de uitvoer van hon den naar Duitsland door de Duitse autoriteiten een certificaat wordt verland, waaruit blijkt dat de hond waarop de verklaring betrekking heeft, gezond is en niets mankeert. Overleg zal twee dagen duren De militaire commissie van de •Cenvo" (Centrale Verdragsorgani satie, de opvolgsters van het vroegere Verdrag van Bagdad) is gisteren in Washington bijeengekomen, teneinde na te gaan op welke wijze de samen werking op defensiegebied der vier aangesloten landen kan worden ver sterkt. De bijeenkomst vond plaats in het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het is de eerste maal, dat in Washington wordt ver gaderd. Groot-Brittannië, Turkije, Pa kistan en Perzië zijn leden van de Cenvo. De Verenigde Staten zijn géén lid, doch zij zijn wel in alle Cenvo-commissies vertegenwoordigd. De beraadslagingen in Washing ton, die twee dagen zullen duren, worden bijgewoond door admiraal Mountbatten, generaal Moesa, opper bevelhebber van het Pakistaanse le ger, generaal Hedjazi, commandant (Van onze Haagse correspondent) Nadat de Haagse rechtbank in juni van dit jaar reeds 9 leden van het voormalige Ned. Ballet wegens diefstallen in warenhuizen in tal van plaatsen in ons land veroordeelde, behandelde de Haagse politierechter gistermorgen opnieuw een aantal strafzaken tegen leden van deze balletgroep. Het bleef in deze zaken bjj geldboetes, soms gecombineerd met voorwaardelijke ge vangenisstraffen. Als eerste verscheen een 23-jarige balletdanseres die thans tot het Na tionaal Ballet behoort, voor het hek je. Zij heeft in Den Haag en Gro ningen twee rokken gestolen. „U hebt de naam van uw familie en van het balletgezelschap op straat gebracht", zei de politierechter verwijtend. „Zij hebben het als een soort sport beschouwd en wilden niet voor elkaar onderdoen", meende de officier van Justitie, die een geldboete van f50,- en drie maanden voorwaardelijk eiste. De politierechter veroordeelde deze danseres tot een boete van f 75,- en drie maanden voorwaardelijk. Een 19-jarige danser moest zich verantwoorden voor diefstal van een corsage in Leeuwarden en heling van een bontvel, dat in een warenhuis in Maastricht werd weggenomen. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van f 100,- en zes weken voorwaarde lijk, nadat de officier tegen deze ver dachte een boete van f 100,- en drie maanden voorwaardelijk had gevor derd. Ook een 33-jarige costumier van het ballet was betrokken bij het „schandaal van deze winkeldiefstal len", zoals de politierechter zei. „Vind je die trui mooi?" vroeg een Onderzoek naar Delftse studentenrel De politie te Delft houdit zich nog altijd bezig met 'het onderzoek inzake de studentenrel op vrijdag 13 oktober te Delft, waarbij twee politieagenten werden mishandeld. Zoals bekend zijn over deze rel vragen gesteld in de vergadering van de gemeenteraad van Delft. De politie is thans bezig in overleg met de officier van Justitie alle eerstejaarsleden van de r.-k. stu dentenvereniging Sanctus Virgilius aan een verhoor te on dei-werpen. Het gaat her om ruim 100 leden, die allen op het bureau van politie zullen wor den ontboden. Op deze wijze hoopt de politie de daders van de mishande ling te kunnen vinden. danseres aan hem toen ze samen met anderen in een warenhuis te Gro ningen waren. Hij knikte en daarna stak de danseres de trui in haar tas. Buiten kreeg hij de trui van haar ten geschenke. „Ik vond het erg verve lend, maar ik durfde niet tegen de gehele groep in opstand te komen", zo zei de man ter zitting. De officier eiste tegen hem wegens heling een boete van f50,- en twee maanden voorwaardelijk. De politie rechter liet het bij een boete van Een aantal zaken werd aangehou den, omdat de verdachten niet ver schenen waren. van het Perzische leger en generaal Sunay, de chef van de Turkse gene rale staf. De Verenigde Staten zijn vertegenwoordigd door generaal Lem- nitzer. voorzitter van de commissie van stafchefs. De vijf genoemde militaire leiders zullen na de besprekingen t?n wel van 8 tot 11 november, de voornaam ste militaire instellingen in de VS bezoeken. Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makont leder tablet Chefarlne „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk inde hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bftzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zohder be zwaar Chefarlne „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bertrljden. ff pijn, griep ol landerig" gevoel zorgt een e dat U mei plezier Uw werkkuntdoen 1 Koker420Ubtellen( 0.80. Portugese leger gereed tot actie De Portugese minister van Defen sie, brigade-generaal Mario Silva, verklaarde gisteren dat het leger ge reed is om op te treden tegen „bin nen- en buitenlandse vijanden" en pogingen ongeregeldheden uit te lok ken zal onderdrukken. Waarnemers beschouwen deze uit lating als een antwoord op de verkla ring van de oppositie, dat de regering Salazar niet de steun van de natie heeft. Zondag worden in Portugal verkiezingen gehouden. 'De politie heeft gisteravond een honderdtal studenten uiteengejaagd, die voor het kantoor van het oppo sitieblad „Republioa" tegen het be wind van Salazar demonstreerden. Plan voor de zes (Van onze Brusselse correspondent) Minister Luns en zijn Bel gische ambtgenoot Spaak heb ben gisteren in het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Wetstraat te Brussel besprekin gen gevoerd. Naar minister Spaak na af loop meedeelde hebben deze besprekingen plaatsgehad, om dat minister Luns vandaag naar de V.S. is vertrokken en men het nuttig oorc elde van tevoren van gedachten te wisselen over de gemeenschappelijke positie welke beide landen ten aanzien van verscheidene belangrijke kwesties zullen innemen. Vandaag zullen daartoe ook staatssecretaris mr. Van Houten mi nister Spaak en de Luxemburgse mi nister van Buitenlandse Zaken na der overleg plegen. Op de vraag, of ook het plan van Frankrijk voor politieke samenwer king van de zes ter sprake was ge komen, werd geantwoord dat dit een van de vraagstukken is, welke zeker zullen worden besproken in de mi nisterraad van de EEG, die bespre kingen met Engeland zal voeren. Men kreeg de indruk dat Neder land nog steeds dezelfde bezwaren heeft tegen de Franse voorstellen dat België deze voor het grootste ge deelte wel deelt. Minister Luns legde er overigens nog eens de nadruk op dat de com- missie-Fouchet dat is de com missie bestaande uit hoge ambtena ren van de ministeries van Buiten landse Zaken van de zes landen nog steeds over de eventuele vorm voor een politieke samenwerking van de zes besprekingen voert en dat de ze nog lang niet geëindigd zjjn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5