PARIJS VERWACHT SPOEDIG HERVATTING OVERLEG F.L.N. Leiderdorp beslist snel tot dure aankoop Het Nationale Ballet in liet komend seizoen Reis naar Nederland met bol en diligence Jhr.dr.J.de Graeff benoemd tot lector aan de Leidse Universiteit Aan loyale medewerking van het leger wordt getwijfeld Al meer dan 100 contracten GERAAMTE IN PUT BLEEK SLACHTOFFER VAN MOORD BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 Tot lector aan de Leidse Universiteit voor de pathologie der electrolyten, stofwisseling en nierziekten is benoemd jhr. dr. J. de Graeff, sinds 1957 wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij deze Universiteit. Jhr. De Graeff werd op 15 maart 1921 te Tokio geboren. Hij studeerde medicijnen in Leiden en legde op 9 juni 1950 het artsexamen af. In juli 1955, het jaar waarin hij als internist werd ingeschreven, promoveerde hij op een proefschrift getiteld „Enige aspecten van de water- en zouthuis houding bij essentiële hypertensie". Op 1 februari 1951 kwam dr. De Graeff bij de Leidse Universiteit in dienst als assistent. Hij doorliep de Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. Engelse taal- en letterkunde de heer F. A. Kalmeijer te Den Haag; voor het doctoraal examen geschiedenis de heer H. B. Th. Schot te Den Haag. PROMOTIE Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de geneeskun de op een proefschrift, getiteld: „Maag en maagcarcinoom", de heer H. T. Planteydt, geboren te Goes in 1927 en thans wonend te Middelburg. Promotor was prof. dr. Th. G. van Rijssel Lezers schrijven... Halte Tuinstadwijk NZH Uit de publikaties is mij gebleken, dat de halte Tuinstadwijk van de blauwe tram, wat betreft de richting Station, wordt verplaatst naar Ka- merlingh Onneslaan 53. Zou het niet voor zeer velen prak tischer en prettiger zijn de halte aan het v. d. Waalsplein te vestigen? Ik geloof dat depassagiers daar dank baar voor zouden zijn. Aan het ge noemde plein komen samen: de Ka merling Onneslaan, de Zeemanlaan, de v .d. Waalsstraat, de Kapteyn- straat, de Lammenschansweg en de Koninginnelaan. Uit al deze lanen en straten komen de passagiers voor de oude halte Tuinstadwijk. Zij allen moeten straks, vooral bij slecht weer, een grotere afstand afleggen om de halte te bereiken. Zou de N.Z.H. niet bereid zijn dit nog eens te bekijken? Voor de taxi standplaats zal heus wel een ander plekje zijn te vinden in de onmiddel lijke nabijheid. Met vriendelijk dank voor de plaat sing, K. 2 MINUTEN STILTE Het is mij opgevallen, dat zo weinig stadgenoten zich gistermiddag ge stoord hebben aan het verzoek om uit protest tegen de Russische kernexplo sies 2 minuten stilte in acht te nemen. Voor het raam gezeten merk te ik op, dat velen gewoon doorliepen of fietsten en zich van het verzoek niets aantrokken. Is er dan werkelijk zo weinig eerbied in ons volk? Of Vindt men iets alleen maar belang rijk, wanneer men daar zelf een lei dende rol in speelt? Met dank voor de plaatsing, Mej. L., 5 Meiplein. Naschrift van de Redactie De inderdaad verre van algemene deel neming aan het betrachten van 2 mi nuten stilte moet voor een belangrijk deel verklaard worden door de korte tijd, welke is verlopen tussen de aan kondiging en het gebeuren zelf. Daar door kon het publiek niet voldoende worden ingelicht en liet ook de voor bereiding te wensen over. Zo bleek het in Leiden nietmogelijk de aan kondiging te doen geschieden door klokgelui en geschiedde zulks door het knipperen van de straatverlich ting. Wij hebben deze afwijkende metho de gistermorgen nog via onze bulle- tindienst op verscheidene plaatsen in de stad bekend gemaakt, doch hoe- velen hebben daarvan kunnen ken nis nemen? N-bom en 2 minuten stilte Vandaag: 2 minuten stilte Protest tegen het onverantwoorde lijk jongleren van Chroesjtsjow met de Super atoombommen. M.i. volkomen terecht; er is maar één woord voor misdadig Gisteren Eeuwige stilte Volgens een artikel in Uw blad, maakte de New York Daily News be kend dat de Verenigde Staten op het punt staan een Neutronenbom te be proeven. Deze soort bom zou zonder ver woestingen aan te richten de mensen kunnen doden, al zouden ze ook be schermd zijn door een laag beton van een meter dik. Waar blijven we nu met onze B.B.- boekjes? Volkomen terecht: deze Ameri kaanse voorbereidingen tot het zaaien van dood en verderfdan moe ten die Russen ook maar niet Of denkt U er misschien anders over? In ieder geval een doeltreffende bijdrage tot het opheffen van de wo ningnood, huizen onbeschadigd bewoners verhuisd naar een hopelijk beter oord. Hoe groot ook de schuld is van de Oostelijke machthebbers, ook hier past maar één woord misdadig. Laten wij ons hier in het Westen vooral niet op de borst kloppen en zeggen „Ik dank U. Heer dat wij zo veel beter zyn dan zij" Hoogachtend, H. J. van Nimwegen sr. Breestraat 11, Leiden verschillende wetenschappelijke ran gen en werd in 1957 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar. Dr. De Graeff verzorgde in de loop de- jaren een groot aantal publika ties en heeft vele bijdragen geleverd voor studieboeken. Hij was enige tijd werkzaam in het Massachussetts Ge neral Hospital te Boston toen hij door de United States Public Health Service in staat werd gesteld in Ame rika wetenschappelijk onderzoek te verrichten. De straf gaat door Gevangenisstraf kan beschouwd worden met het betalen van een re kening wegens geleverde wanpresta ties. Betekent het betalen van deze speciale rekening, dat de schuldeisers nooit meer aan de deur komen? Dit was de kernvraag van het on- warp „De straf gaat door" dat dr. J. v. d. Grient gisteravond behandel de tijdens een bijeenkomst vaa de Vereniging voor Paedagogiek in het Gulden Vlies. Eigenlijk, aldus dr. v. d. Griendt moest de schuldeiser na de boete doening va n de schulde naar in de vorm van een gevan genisstraf niet meer terugkomen. De ex-gedetineerde zal echter, wan neer hij eenmaal weer teruggekeerd is in de normale maatschappij, steeds weer aan zyn verleden herinnerd worden. De reclassering is voor vele van deze gevallen een zegen. Noch tans blijven de moeilijkheden groot. Men moet de gewezen misdadiger een kans geven zich op het leven te revancheren, al moet men er voor waken „de kat niet op het spek te binden". Zo zou het onverstandig- zijn iemand, die „gezeten" heeft we- tot kassier aan te stellen. De film, die op deze causerie volg- gens malversaties, in een bedrijf de, kwam in grote trekken op het zelfde neer: de moeilijkheden, die de gewezen delinquent in de maat schappij tegenkomt en de hulp die hij in zijn strijd tegen deze moei lijkheden ondervindt van de reclas- seringsambtenaar. Tot slot besprak een forum, dat bestond uit een huisvrouw, een poli tiefunctionaris en een rechter, o.l.v. dr. V. d. Grient enkele van de vele facetten die dit onderwerp heeft. Vierhonderd jaar geloofsbelijdenis Ia de gerestaureerde Grote Kerk in Den Haag is gistermiddag het feit herdacht, dat 400 jaar geleden de Nederlandse geloofsbelijdenis door Guido de Brés werd samengesteld en voor het eerst als een publiek getuigenis van het gereformeerde protestantisme in Nederland werd uitgedragen. Ia de herdenkingsdienst, welke werd bijgewoond door de ministers De Pous, Zylstra en Beerman werd het woord gevoerd door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden, die een historisch overzicht gaf van de geschiedenis van de Ne derlandse geloofsbelijdenis, en door prof. dr. A. D. R. Poman te Kam pen, die de betekenis van deze ge loofsbelijdenis voor de protestanten belichtte. Prof. dr. Bakhuizen van den Brink gaf een historisch exposé, voorge schiedenis, achtergronden en ont staan van de „Confessie Belgica" be lichtend, stelde hy: „de wijze van aanbieding van de N.G.B. (via de tuin van de landvoogdes) was „in de Nederlanden van toen dé weg om de koning te bereiken". Hij be treurde het dat het studie-arsenaal van samensteller G. de Brés verlo ren ging en concludeerde: ondanks alle tegenkanting heeft de NGB in het Nederlandse volksbestaan haar bestemming niet gemist". Prof. Polman, sprak over de theo- logisch-schriftuurlijke betekenis. Hij onderkende drieërlei aspecten: het evangelische, het katholieke en het nationale. Zich kerend tegen de ver deeldheid (de NGB sluit pluriformi teit der kerk uit, zei hij) bestreed hij ook de mening dat de belijdenis Molotow leidt een „normaal leven" Volgens een functionaris van de Sowjetrussische missie by de Inter nationale Commissie voor Atoom energie in Wenen is Molotow, die aan het hoofd van de missie staat, nog steeds in W enen, waar hy „een normaal leven" leidt. Hy ontkende Westerse persberichten dat Molotow onder huisarrest zou staan. „Per slot van rekening heeft het Westen hier niets mee te maken. Het is zuiver een partijzaak". Volgens de functionaris maakt het echtpaar Molotow nog steeds zyn dagelijkse wandeling door Wenen. „De heer Molotow heeft mij gevraagd u te zeg gen dat hy geen enkele journalist wil zien. Hij zal geen enkele vraag beantwoorden. Dit is een persoonlijk en geen officieel besluit", aldus be weerde de functionaris. De nu 71-jarige Molotow is tijdens het jongste partijcongres aangeval len wegens „tegen de partij gerichte activiteiten". Hy woont reeds langer dan een jaar in twee kamers in de Wohllebengasse 4 in Wenen. Verle den week vrijdag is hij het laatst buitenshuis gezien. De „wandeling door Wenen" (zie boven) is enkel fantasie. verouderd zou zijn. Nog steeds vindt het evangelie in de NGB een blyde vertolking, aldus prof. Polman. Hy ging niet in op het omstreden ar tikel 3 van de NGB over de plaats van de overheid bij deze herden king moeten we met schaamte de verscheurdheid van het gereformeer de protestantisme belijden, aldus prof Polman. Unieke prestatie van 16 - jarige (Van onze correspondent) Er heerste gisteren grote vreugde onder de lyceisten van het openbaar lyceum te Heerenveen, maar meer nog in de woning van de familie A. Otten, handelaar, wonende in d Tjepkemastraat no. 18 over het mooie succes van hun 16-jarige zoon Albert, die woensdag in Den Haag op schit terende wyze was geslaagd voor de akte M.R.-A wiskunde en wel met twee negens en twee achten. Een ongekende prestatie, zoals de heer J. de Reus, leraar van het lyceum, het uitdrukte en vermoedelijk unie voor Nederland. In slechts een half jaar heeft Al- bert zich voorbereid voor het buiten gewoon zware examen, waarvoor ieder ander drie jaar nodig heeft en welk examen praktisch nooit vóór de 25-jarige leeftijd wordt afgelegd met een behoorlijke akns van slagen. En dat heeft hij gedaan naast zijn gewone studie voor de hoogste klas van het lyceum, want volgend jaar moet hij eindexamen doen. Maar daarover behoeft hij zich ook geen zorgen te maken, want in alle vak ken kan hij best meekomen. Thans is de weg geeffend om Al- bert straks in aanmerking te laten komen voor een beurs, zodat hij een universitaire studie kan volgen. (Van onze Parijse correspondent) Parijs verwacht nu binnen afzienbare tijd zonder dat er nog een datum wordt genoemd Verkeersmaatregelen kosten 5600 De vergadering van de raad gis teren verliep vlot, en aan het eind van de besprekingen, werd door bur gemeester Van Diepeningen een voorstel ter tafel gebracht, dat nog niet door de leden was ontvangen, maar vanwege de urgentie direkt be sproken moest worden. Het betrof een gedeelte grond en wateraankoop, groot ongeveer 30.000 m2 voor f. 150.000 van de heer H. W. Heykoop, en gelegen in de Zijllaan en Meye polder. Een der voorwaarden van de ver koper is dat dè overdracht vóór 31 december 1961 moet plaats vinden, daarom maakte de burgemeester er een spoedbehandeling van. De burgemeester zei verder met nadruk te willen verklaren, dat de onderhandelingen in de prettigste sfeer waren verlopen en noemde ver der nog enkele voorwaarden voor de aankoop: de boerderij moet een ver harde uitweg houden op de openbare weg en aansluiting op de elektriciteit en telefoonnet op kosten van de ge meente. Betreffende het gemaal is de voorwaarde dat over de kosten hier voor onderhandeld dient te worden met het betreffende polderbestuur. Voor de verkoop van het doorvaart- recht in de sloot van de heer Hei koop. vraagt deze f. 3000. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel dus aangenomen. Bij de ingekomen stukken waren twee verzoeken om premieregeling, één van de heer R. Minnee, voor de verbetering van z'n woning Doeslaan en één van de heer M. van der Vel den voor de verbetering van de wo ning Jaagpad 48. De raad stemde toe de gevraagde premie, voor elke wo ning f 150 te verlenen. Verder waren er van de stichting parochiële scholen „Meerburg" drie verzoeken ontvangen om medewer king voor het treffen van voorzie ningen in, aan en bij de school. De raad stelde de behandeling van dit verzoe kin handen van B. en W. om pre-advies. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 november. Kaasmarkt: aangevoerd 20 partijen Goudse kaas en 1 partij Leidse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. tot f2.41; le kwal. f 2.28-2.36; Leidse le kwal. tot f2.90. Handel kalm. Met Ingang van 10 no vember zal de kaasmarkt weer ver plaatst worden naar het Waaggebouw. LEIDEN, 3 nov. Veemarkt: aan voer stieren 4, melkkoeien 70, vette koelen 300, vare koeien 66, graskalve ren 23, vette kalveren 81, vette scha pen 200, fokschapen 70, vette lamme ren 1294, varkens (zeugen) 33, schram men 160, biggen 518, paarden 2, geiten 10 stuks. Prijzen: melkkoeien 900-1250 p. st., vette koeien 2.45-3.25 per kg schoon gew., vare koeien 465-925 p. st., gras- kalveren 250-375 p. st., vette kalveren 2-2.55 per kg. lev. gew., vette schapen 100-120 p. st., fokschapen 120-140 p. st., vette lammeren 90-120 p. st., var kens (zeugen) 325-400 p. st., schram men 65-90 p. st., biggen 40-45-50 p. st. Handel: melkkoeien rustig, vette koelen rustig, vare koelen stil, gras kalveren matig, vette kalveren lui, vette schapen redelijk, fokschapen rus tig, vette lammeren redelijk, varkens (zeugen) 6tug, schrammen stug, big gen stug. AALSMEER, 2 nov. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G A. Gerbera 55-70, Calla 45-85, Clematis 80-100, Euphorbia 65-100. Chrysanten gr. bl. 30-64, ld. kl. bl. 35-53 per stuk, Ama ryllis 50-70 per kelk, Fresia 80-110, Cy clamen 75-90, Ornithogalum 45-80 per bos. Anjers: rood 18-43, roze 20-44, wit 15-31, orchid beauty 20-41, Rozen: Roselandia 20-43. Geh. Duisberg 25- 49. Pechtold 10-20. Towny Gold 15-31, Mad. Ofman 10-28. Baccarat 50-95. Montezuma 12-29, Florlade 15-35 per stuk. Als geneeskundige voor de kosteloze pokkeninenting voor 't jaar 1962 be noemde de raad dokter P. van 't Woud. Het voorstel betreffende de kapitaalsvergoeding aan kleuterscho len werd aangehouden tot de volgen de vergadering, dit om praktische redenen. In de commissie voor het nazien der begrotingen werden gekozen mevr. Seret, de heer C. de Graaf, te vens de voorzitter van deze commis- en de heer C. J. Andrik. De Hervormde Vrouwendienst ont vangt voor 1961 f 130 subsidie, voor de bejaardensocieteit. De heer W. J. Nagtegaal zal het strookje grond naast zijn woning Hoofdstraat 12, groot 64 ca van de gemeente kunnen kopen voor f30.- per m2. De raad verleende haar volledige goedkeuring aan de delegatie be voegdheid van B. en W., betreffende de verhuur van de gronden in de Zijllaan en Meyepolder. En tenslotte de voetgangers over steekplaatsen. Het college vroeg de raad f 5600 beschikbaar te stellen voor de uitvoering van de verschil lende verkeersmaatregelen die nu ge nomen moeten worden. De heer J. W. Boot had er ernstige bezwaren tegen, dat daarvan f2000 bestemd zullen zijn voor de verbete ring van de verkeerssituatie Hoofd- straat-Berkenkade-v. d. Valk Bouw- manweg. Hy was van mening dat als op die plaats binnenkort begonnen vordt met de bouw van de nienwe brug over de Rijn de verkeerssituatie, weer anders wordt. Hij noemde het: „geld op het sterf huis brengen". De voorzitter antwoordde dat het college heeft gemeend deze verkeers situatie te moeten verbeteren, juist om het sterfhuis te voorkomen. Het voorstel werd aangenomen met de aantekening van de heer Boot dat hij geacht wenst te worden te heb ber tegengestemd. De overige voorstellen werden zon der hoofdelijke stemming aange nomen. een hervatting van de vredes besprekingen met de Algerijnse nationalisten. Het beraad zal tenminste in de eerste fase ongetwijfeld in het geheim wor den gevoerd. De 78 doden en de 146 gewonden, die woensdag zijn gevallen in Algerije, hebben de weg naar de vrede zo is het óórdeel in Tunis (de voorlopige „hoofdstad" der Algerijnse regering) zowel als in Parijs niet geblok keerd. Opvallend voor het vredesverlan- gen, dat in beide steden nu schijnt te heersen, is zeker wel dat woensdag, 'terwijl die Algerijnse manifestanten en de Franse ordetroepen overal dreigend tegenover elkander stonden en op vele plaatsen bloed vloeide, of ficiële en ministeriële monden vrij wel niets dan verzoenende en pacifis tische woorden spraiken. Het is be kend, dat generaal De Gaulle in de ministerraad al verschillende malen heeft herhaald dat voor het einde van dit jaar de vrede in Algerije moet zijn hersteld. Obstakels Niettemin doet men er wel goed aan bij al dit optimisme zijn ogen toch evenmin te sluiten voor de ge weldige obstakels die nog te overwin nen zyn en die zich vermoedelijk pas na een eventueel akkoord volledig zullen openbaren. De plannen van de geheime legerorganisatie, die het overleg zeker zal doorkruisen, blijven nog altijd een groot vraagteken. Maar ook is het nog niet zeker dat het leger loyaal aan de uitvoering van een overeenkomst mee zal willen werken. De nieuwe stafchef, generaal Pu- ge t. moet dezer dagen in aanwezig heid van verschillende ministers en hoge fun tiona rissen het staatshoofd openlijk en bijna tartend hebben meegedeeld dat het leger zijn taak in Algerije nog lang niet als voltooid be schouwt. In diplomatieke kringen in Parijs is in dat verband gisteren de haast opgevallen, waarmee de rege ring de Fins-Russische spanningen aangrijpt om nogmaals Frankrijks weigering te onderstrepen aan een overleg over de Berlijnse crisis deel te nemen. In die verklaring ziet men een nieuw symptoom van de bedoe lingen van De Gaulle de aandacht van de Franse legerleiding steeds sterker op Berlijn te richten en te concentreren, in de hoop de Alge rijnse oorlog dan geruislozer te kun nen liquideren. Het Nationale Ballet zal zich op 8 november a.s. voor het eerst aan het publiek presenteren. Dat zal gebeuren met een voorstelling in de Amster damse Stadschouwburg. Alle 17 solisten van de door een fusie van het Nederlandse Ballet en het Amsterdams Ballet geformeerde nieuwe ballet groep zullen dan op het toneel verschijnen, evenals trouwens een groot deel van de overige dansers en danseressen. Het zyn er in totaal ongeveer 95, vanwie er nog 20 in opleiding zyn. Dat deze bezetting groter is dan aan vankelijk werd gedacht, houdt volgens Sonia Gaskell, de artistieke leidster van het Nationale Ballet, verband met het streven tot samenstelling van een aparte operagroep, waarvan mevrouw Mascha ter Weeme de leiding krijgt. „Dat ls dan voor die opera's waarvoor een grote balletbezetting nodig is" zei mevrouw Gaskell tij dens een gistermiddag in het splin ternieuwe gebouw van het Nationale Ballet in Amsterdam (drie studio's douches, w.c.'s, kleedkamers e.d.) ge houden persconferentie. De nieuwe behuizing is aan de achterkant van de Stadsschouwburg gebouwd. Het bestaan van twee groepen stelt het Nationale Ballet tevens in staat buitenlandse tournees te ondernemen, zonder dat Nederland van het Na tionale Ballet verstoken blijft. Voor het komende seizoen zijn reeds con tracten voor 84 voorstellingen en 30 Jongman (17) gearresteerd (Van onze Hilversumse correspondent) Het geraamte, dat vorige week door een metselaar in een voormalige waterput in een tuin aan de Java- laan in Baarn werd opgegraven, blykt niet, zoals men aanvankelijk aannam, een stoffelijk overschot te zyn, dat tydens de bezettingsjaren zou zyn begraven, maar het is het stoffelijk overschot van een kort ge leden vermoorde jongeman. Tot deze verrassende ontdekking kwam de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, na een uitvoerige sectie op de stoffelijke resten. Vanaf dat moment zijn vele deskundigen en functionarissen van het Utrechtse parket en de politie bij een diep gaand onderzoek ingeschakeld. De verrassende wending ln wat nu de Baamse moordzaak ls geworden, leidde vandaag tot de arrestatie van een 17-jarige jongeman, die, ver dacht van de naar men aanneemt lustmoord, is ingésloten in het Baarnse politiebureau. Desgevraagd wenste de officier van Justitie in Utrecht, mr. Kolkert.d ie het arresta tiebevel uitvaardigde, noch de hoofd inspecteur van politie in Baarn ,de heer Backer. inlichtingen te verstrekken. Ook omtrent de identi teit van het gevonden geraamte, dat gehuld was in resten van een overall, konden nog geen nadere mededelin gen worden gedaan. De lugubere vondst hield de recherche sinds een week dag en nacht in touw, om deze duistere zaak tot klaarheid te bren gen. De put, waarin de kalklaag en het zand over het lijk werden ge stort, is aan een zeer nauwgezet on derzoek onderworpen. De leeftijden van de dader en het slachtoffer in aanmerking nemend, duidt het ge bruik aan van ongebluste kalk op een zeer geraffineerde methode. VOORRANG: Alleen NEMEN als D er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt. jeugdvoorstellingen gesloten. Boven dien staan vijf voorstellingen in Duitsland op het programma, terwijl nog onderhandelingen worden ge voerd over tournees naar andere lan den in Europa en naar Amerika.. In voorbereiding is een manifestatie ter gelegenheid van het Holland festival. De repertoires van het Nederlands Ballet en het Amsterdams Ballet zijn door de nieuwe balletformatie over genomen. Daaraan worden toegevoegd enkele nieuwe balletten van beken de buitenlandse choreografen (o.m. een wereldpremière van Lander) en van de Nederlanders Rudi van Dant- zig („Jungle" op elektronische mu ziek van Henk Badlngs) en Robert Kaesen. De nieuwe Nederlandse cho reografieën gaan op 20 december a.s. in Amsterdam in première. Van de 95 dansers en danseressen zijn er 20 afkomstig van het Am sterdams Ballet, 20 werden van el ders aangetrokken en de rest is over gekomen van het Nederlands Ballet, dat nu ook officieel in liquidatie is. Als balletmeesters gaan optreden de Rus A. Koemysnikoff (die i.v.m. de diplomatieke moeilijkheden nog steeds niet van vakantie uit Rusland is teruggekeerd), Karei Shook, Ro land Casenave en Margot Wilgen burg. Choreografen zyn Rudi van Dantzig en Robert Kaesen, terwijl André Pressor de muzikale leiding krijgt van het Nationale Ballet, dat een eigen orkest op het verlanglijstje heeft staan, doch voorlopig een be roep zal blijven doen op het kunst- maandorkest. Solisten van het Nationale Ballet zijn Marianne Hilarides, Sonja van Beers, Leonie Kramer, Maria Sylvai- ne, Irene de Vos, Panchita de Peri, Maria Bevet, Astrid Liefting, Clazina Nepveu, Conrad van de Weetering, Billy Wilson, Peter Appel, Ronald Snijders, Chris Torenbosch, Sylvester Campbell, Ben de Rochemont en Phi lip Kaesen. De school van het Ne derlands Ballet in Enscede o.l.v. Ma ria Huisman (in samenwerking met de operagroep Forum) blyft naast de school in Amsterdam gehandhaafd. Op het repertoire van het Nationale Ballet zullen meer internationale, moderne en Nederlandse werken worden opgenomen, zo deelde me vrouw Gaskell tenslotte mede. J. v. d. Touw vertelt Avontuurlijk Wie verre reizen maakt kan veel vertellen. Uitgaande van dit ware gezegde behoeft het geen nader be toog, dat wie in deze 20ste eeuw per postkoets de ruim 3400 km lange reis van Istanboel naar Rotterdam maakt, zelfs heel veel kan verhalen, temeer als hy zich bovendien nog ontpopt als een geboren verteller, die zijn gehoor als het ware zelf laat den doch ook met de lange reeks van meedelen in alle avonturen, tegen slagen, en onvoorstelbare moeilijkhe- glorierijke intochten, min of meer officiële huldigingen en feestelijke onthalen, die overal op de lange reis aan het reisgezelschap ten deel viel. De verteller van het verhaal over deze gigantische postkoetsrit, die vorig jaar zoals bekend gemaakt wertF in verband met het feit, dat toen precies 400 jaar geleden de bloembol uit Turkije naar Nederland werd overgebracht was gister avond in het gebouw „Ons Centrum" le chef di equipe en algemeen leider van deze postkoetsrit, de heer J. v. d. Touw die een zeer aandachtig gehoor vond bij de leden van de Vrouwen bond N.V.V. en de P.v.d.A Vrouwen groep van de afdelingen Leiden. Na een hartelijk welkomstwoord door de presidente van de Vrouwenbond, me vrouw G. A. Spierenburg-Beekhuizen, schetste de enorme organiste, die aan deze postkoetsrit voorafging. In ver band met het begin van de Vasten tijd, in Turkije moest de heenreis in een ruk worden gemaakt, hetgeen vooral 's nachts op de zeer onbe gaanbare wegen, in het bijzonder in Joego-Slavië, de nodige moeilijk heden en avonturen opleverde. Met de vertoning van twee films over deze historische reis liet de heer v. d. Touw zien, dat bij de start op 30 maart heel Istanboel was uitgelopen om de karavaan uitgeleide te doen op de reis, die via Griekenland, Joe go-Slavië, Oostenrijk en West-Duits- land leidde en overal moest worden onderbroken voor het in ontvangst nemen van officiële huldeblijken, tal van geschenken, vele waarderende woorden voor ons land van bijna allne burgemeesters va de steden, die op de reis werden aangedaan. Het einddoel van de reis, de Floriade in Rotterdam werd op het vastgestel de tijdstip op 7 mei 1960 bereikt. J Het werd een alom bekende onver getelijke intocht na een zeer ver moeiende en soms eindeloos lijkende tocht, die vanaf Istanboel tot aan Rotterdam 39 dagen en tien nachten had geduurd. Het reisverhaal van de heer v. d. Touw. dat in dit bestek slechts zeer verkort kan worden weergegeven, zou niet compleet zijn. als hy niet zoals aan het slot van zijn verhaal, op een hartverwarmende wijze en met groot respect de nadruk had gelegd op de prestaties, die de Hollandse paarden, vooral in het bergland, op deze voor een postkoets zo gigantische reis had den geleverd. Hierna vertoonde de Afrika met o.m. een bezoek aan het en een kleurenfilm van een reis door operateur, de heer J. Terpstra nog een fraaie kleurenfilm over deze reis, onmetelijke Kruger-dierenpark. VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. Zoutmeer aan de Zuidpool Amerikaanse geleerden hebben aan de Zuidpool een meer ontdekt, waarvan het water zo zout is, dat het nooit bevriest, al dalen de tem peraturen er in de winter tot 60 graden onder nul. Het meer, dat eigenlijk meer weg heeft van een ondiepe vijver, werd op ongeveer 120 kilometer van Mc- murdo Sound gevonden. 60 kilome ter van de zee verwijderd. Het water bleek elfmaal meer zout te bevat ten dan zeewater. Het meer is on geveer 600 meter lang en 150 meter breed; de diepte bedraagt gemiddeld 10 centimeter, de grootste diepte 30 centimeter. Het meer werd vorige maand waargenomen door een heli kopter van de Amerikaanse Marine, die een wetenschappelijke vlucht maakte over Zuid-Victorialand. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS IETS GEMAKKELIJKER Amsterdam, 3 november De laatste dag van deze beursweek heeft voor de internationale waarden een nauwelijks prijshoudende stem ming bij de opening te zien gegeven. De omvang van de handel was, meda in verband met het naderende week einde, uiterst gering. Unilever en Philips waren aan de voorzichtige kant. De koers op 880, na een opening op 878, lag voor Uni lever twee punten beneden het slot van donderdag. De handel in deze hoek was, in tegenstelling tot die van de vorige dagen, minimaal. Het con cern zal volgende week donderdag in de namiddag het interimdividend over 1961 bekend maken. (Over 1960 werd een interimdividend van 8 pro cent uitgekeerd)Men gaf er de voor keur aan een afwachtende houding aan te, nemen en rustig de gebeurte nissen, die het weekeinde kunnen meebrengen, aan te zien. Philips op 1079 min twee punten evenals Hoog ovens op 765%. Kon. Olies nagenoeg onveranderd op f 113.20. Aku's lagen wat gedrukt in de markt op 381, min drie punten. Het lagere dividend van 15 tot 12 procent van de Internatio nale Viscose, waarin Aku een meer derheidsbelang heeft, zal aan de koersdruk van de Aku-aandelen niefc vreemd zijn. Vergeleken met de slot- koers van vorige week vrijdag ver loor Aku deze beursweek circa zes, Hoogovens dertig punten en Kon. Olie ruim één gulden. Philips daar entegen speelde vrijwel gelijk, terwijl Unilevers een koerswinst boekten van ruim 30 punten. In de Scheepvaartafdeling viel wei nig te beleven. De koersen konden zich goed handhaven. Dit was ook het geval met de leidende cultures. Staatsfondsenmarkt door elkaar vrijwel onveranderd tot eerder iets beter. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 3 november Londen 10.13%10.14%, New York 3.60%—3.60%. Montreal 3 48A—3 48A Parijs 73.29—73.34. Brussel 7.23%— 754%. Frankfort 90.04—90 09, Stock holm 6966—69.71, Zürich 83.35— 83.40, Milaan 58.03%—58.08%, Kopen» hagen 5251—5256. Oslo 5059—50.64, Wenen 13.94%—13.95%, Lissabon 12.63—12.64%. Vrijdag 3 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60 n 4% Ned. '59 4% Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Gb. obi. 3% Ned. '47 3% Ned. *51 3% Ned. '53 I-n 3% Ned. *56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 I-II 3y4 Ned. -54 i-n sy4 Ned. *55 13% Ned. '55 n 3% Ned. 57 3 Ned. G.b. obi. '46 3 Ned. dol. ln. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 3 Indië 57 A 3 Ned. won. bJ. '57 6 Ned. w.bJ. '58 4% ACTIEVE 101» 101 101% 101% 109 A 100%GB 100%GB 97% B 93% 90% 95% 95% 90 90 91% 91% 93% 91% 92% 91A 99A B 99AOB 99% 99% 98% 98% 94% 95 108 108A 100% 101A AANDELEN 101% ioi H 101» 101» 100% 100 A 100% 97 83 L 93% 96% 95% 95 90 89 L 90 91% 91% 93% 91% 92% 92 Amst. Rubber Ver. HVA-mU. A.K.U Dell M1J cert. Hoogovens cert. Philips gem bez. Unilever cert. Dordtse Petr Kon P (50 k f 20) Holl. Amer. lijn.. Java China Paket KLM Kon. Ned. St.boot Kon Paket My... Stoom. MIJ Ned. Niev Goudr cert, v. Ommeren cert. Kon Rott. Lloyd N Scheepv Unie NIET ACTIVIFVE OBLIGATcES 109 109% 124% 123% 384 B 380% GB 144.50 143 767% 768 1081 %L 1079 882 883% 538% 536 113.15 112.90 GB 158% 159% 150% 150% 58 57 197 199 151% 1534 GB 167% L 168 159 160 GB 341% 3424 GB 154'i 155% 155% 157 GB Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% 95% idem '48 (34).. 95% 95% R'dam '53-1 (44) 100» 100» id. -31 I-n (34) 96% Z.-Hol *55 44 99 A 100% Bankwezen Bk N Gem 58 5% 104% 104% 11. NWB '52 (4%) 99% 99» BVG rspbr 1 500.. 199 199 BVG rspbr '52 143 L 143 Industr. Obligaties Philips DolL tl.. 92% 92% Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v. beden A'dam '53 3 103% A'dam '51 12% 85 86 A'dam '56 1 2% 84% 84% Vdam '56 II 2% 89 88% A'dam '56 III 2% 88% 88% Eindhoven '54 84% 84% B Enschede '54 2% 83% 83 Den Haag ,52 12% 91 91% Idem 1 2% 94 93% R'dam '52 I 2% 93 93% Idem II 2% 92% 92% idem '57 2% 98 97% Utrecht '52 2% 97 96 Z.-Holl 1957 2% 94 93% Zuid-Holl '59 2% 104 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinsteiPngen Robeco 247 247.50 Amst Bank 386% 381 Cultuurbank 30% 30% Holl. Bank U eert. 219% 220 Ned. Handeimy 314% 316 Rott Bank359% 352 Twentsche Bank 315 316 Senembah 402 401 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 710 710 Berkel's Pat. 299 290 BorsumU-Wehry 95 Calvé Delft eert. 841 838% ElectrolasmU 335 330 K. Pap v Gelder 335 360 K. Ned Grofsm 174 174% Holl Constructie 435 Ing bur v B ny 250 245 Internatio 187% 191 Int Kunstst Ind. 70 71 v Kemp en Beg 133 134 Leidse Wolsp n. 545 536 Muller en Co NB 525 522 Ned Kabeifabr 565% 564 Philips pref 300 302% Rott Droogd My 545 545 Sikkens Groep 830 823 Vei Touwfabr 350 349 Walvisv .art 95 95 Wernink's Betmy Wilton Feyenoord 285 285% v Wilk - Heringa 91% 90 L Zaalberg 141 143% YlHnho'iu «p petroleum Billton 2de r 477 477% Kon Petr 'f20) 114.10 116.10 Amsrik Tondsen Canad FaciTc R. 24% 24% Intern N^kel 79% 79% Anaconda 49 47 Bethlehem Steel 43 42% Cities Service 52% 52% General Motors.. 49% 50 Kenneoott 79% 79% Republic Steel 59 59% Shell Oil 38% 38% Union Pacific 35% 35» Un. States Steel 76% 77 Va

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7