Khedda houdt deur open ondanks bloedige botsing Amerika** Senaat eist hervatten kernproeven i „Liictor" weer hoog oo strand j „HATTIE" JAAGT DOOR HONDURAS ZESTIG DODEN éw 91 Parijs erkentdat FLN gisteren een ramp verhinderde KONGOLEES OFFENSIEF IN KATANGA President Kennedy onder druk gezet Leger zocht twee dagen9 maar gezochten waren niet zoek RUIM 80 DODEN EN 150 GEWONDEN WEERBERICHT teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 No. 30493 LEIDSOH DAGBLAD DirecteuiE A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR juEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 l-> v uoi\ lit wivioirvi^r! per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Meer dan 82 doden (o.w. vier Fransen) en ongeveer 150 ge wonden zijn de prijs geweest voor de massale herdenking van de zevende verjaardag van de Algerijnse oorlog, waartoe het F.L.N. gisteren het initiatief genomen had. De meeste slachtoffers zijn in Algerije in de kleine plaatsen en op het platteland gevallen, waar Ide Franse ordetroepen geen of weinig versterking hadden kunnen krijgen. Zo vielen 11 doden en 20 gewonden bij een aanval van Algerijnen van merendeels zeer jeugdige leeftijd op een militaire post in M'sila, die door andere Franse troepen ontzet moesten worden. In de grote steden hebben de Franse militaire autoriteiten de gebeurtenissen bijna voortdurend in de hand weten te houden. De botsingen deden zich vooral in de ochtend voor. 's Middags was het overal veel rustiger geworden. Alleen al naar de stad Al giers waren meer dan 40.000 man versterking gestuurd, waardoor het mogelijk werd de beide bevolkingsgroepen elk in de eigen wijken van elkander gescheiden te houden. Toch vermeldde de lijst van slachtoffers in Algiers gisteravond nog 7 doden en 9 ge- Wonden. klaarde dat onderhandelingen de enige weg waren om een einde aan de oorlog te maken en hij hoopte dat op 1 november volgend jaar de vre de zou zijn hersteld. Onder Sartres gehoor bevond zich ook de zoon van de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe. De chef van de Algerijnse rebellen- regering, Ben Khedda, heeft gisteren Weg weer vrij voor overleg De Organisatie van't geheime leger (de O.A.S.) van ex-generaal Salan had haar aanhangers aangeraden hun huizen liever niet te verlaten, een raad die in grote lijnen is opge volgd. In Frankrijk is het, de ver houdingen en risico's in aanmerking genomen, tamelijk rustig gebleven. De Algerijnse „bidonvilles" in de Parijse voorsteden waren door de politie vrijwel helemaal afgegrendeld, 's Morgens moest de politie alleen wat groene F.L.N.-vlaggen van herden kingsmonumenten verwijderen. Een plastic-bom kwam tot explosie bij een geweldloze manifestatie van 150 studenten en intellectuelen, die door de schrijver Jean-Paul Sartre werd geleid. Twee betogers werden hierdoor licht gewond. Sartre had van de politie toestemming gekregen een paar woorden te spreken. Hij ver- Kongolese troepen zijn in Katanga een offensief begonnen, aldus heeft de bevelhebber van het Kongolese le ger, generaal Moboetoe, vandaag op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld. De generaal zei dat troepen van het nationale Kongolese leger zich thans ongeveer 60 kilometer op Katangees gebied bevinden. Zij hebben de noord west-grens met Katanga op verschei dene punten overschreden. Moboetoe verklaarde dat hij thans het bevel tot de aanval heeft gegeven na vorige week donderdag in Loeloea- burg vernomen te hebben, dat Ka- tangese vliegtuigen Kongolees gebied hadden gebombardeerd. Volgens Mo boetoe worden de Kongolese troepen in Katanga met vreugde ontvangen en wappert de Kongolese vlag reeds in verscheidene Katangese dorpen. (Voor meer nieuws over Katanga zie men elders). Atlvcrtcni Ip Halve gebr. kip n-95 ie Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN. KOUDER De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust tij delijk harde wind tussen west en noordwest. Kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 NOVEMBER Zon op: 7.37 uur; onder: 17.09 uur Maan op: 1.49 uur; onder: 15.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.57 uur; laagwater te 7.23 en 19.43 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Uitspraak in zaak Eichmann 15 dec. Op 15 december zal in Jeruzalem het vonnis uitgesproken worden over de oorlogsmisdadiger Adolf Eich mann, zo heeft het Israëlische blad „Maariv" geschreven. Het voorlezen van de 500 bladzijden tekst van de beschuldiging, die in het Frans, En gels en Duits vertaald zal worden, zal een week in beslag nemen. Raket ontploft Gisteren is een poging te Cape Ca naveral om een ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen met behulp van een Blue Scout-raket, mislukt. De raket ontplofte 20 secon den na de lancering. in Tunesië een toespraak gehouden waarbjj hjj het Algerijnse volk hulde bracht voor zijn moed en zijn onge broken geloof in een spoedige over winning. Ten aanzien van Frankrijk liet de F.L.N.-premier zich in door gaans gematigde termen uit. Na de Atlantische landen, en Ame rika in de eerste plaats, hun solida riteit met Frankrijk te hebben ver weten, getuigde hij van zijn vertrou wen in een voorspoedig verloop van nieuwe vredesonderhandelingen. Het laatste beraad in Lugrin was op het probleem van de Sahara vast gelopen, zo bevestigde Khedda. Hij garandeerde tenslotte de Franse minderheid in Algerije, dat haar vei ligheid en haar eigendommen zullen worden gerespecteerd. Van zijn kant heeft de Algerijnse minister van Bui tenlandse Zaken, Saad Dahlab, doen weten dat hij geen bezwaar had wan neer Frankrijk erop stond het zelf beschikkingsrecht als basis voor de onderhandelingen te blijven hand haven. Ondanks de zware balans van doden en gewonden had men hedenochtend in Parijs de in druk, dat gisteren een ernstige catastrofe is vermeden. Het F.L.N. heeft, zo geeft men hier toe, ongetwijfeld opnieuw zijn greep op de Algerijnse volks massa's gedemonstreerd doch gelijktijdig Frankrijk de hand gereikt, zodat van die zijde de weg vrij lijkt om de vredesonder handelingen te hervatten. De Amerikaanse Senaat heeft de regering onder druk gezet om de kernproeven in de atmosfeer te hervatten teneinde een N-bom (neutronenbom) te ontwikkelen, die wat dodende kracht betreft veel effectiever is dan enig tot dusverre beschikbaar kernwapen. Vandaag zou president Kennedy tijdens een zitting van de Na tionale Veiligheidsraad de situatie bespreken. Men neemt aan, dat Kennedy niet langer weerstand zal bieden tegen de steeds sterker wordende druk van het Congres. Een voorstel tot hervatting der gerhuis gezegd, dat eventuele kern proeven is dinsdag reeds ingediend door de voorzitter van de Senaat, Richard B. Russell, en bekrachtigd door senator Thomas J. Dodd, die verklaarde dat „de N-bom niet alleen een veel effectiever wapen zou zijn dan alle waarover wij thans de be schikking hebben, maar ons ook het meest doeltreffende anti-raketwapen zou verschaffen dat de nucleaire technologie op het ogenblik kan pro duceren". Over de jongste Russische kern proeven zei Dodd: „Wij zijn in een race om het bestaan gewikkeld. Wij hebben geen 50 megaton terreur-ex- plosies nodig. Maar wij moeten wel zo hard en zo snel als wij kunnen lopen". De Britse minister van Defensie, Watkinson, heeft gisteren in het La proeven van Westelijke landen in de dampkring betrekking zouden hebben op de ontwikkeling van een anti- raketprojectiel. Hij liet in het mid den, of dergelijke proeven op het programma stonden. Tegen Indiase resolutie De Amerikaanse gedelegeerde Ar thur Dean heeft in de Politieke Com- nm a T7"17T»0 missie der V.N. die gisteren het ,5 1 Alvhlln debat over het staken van kernproe ven heeft voortgezet verklaard dat de V.S. tegen een nieuw moratorium zonder controle zullen stemmen. In geval de Indiase resolutie van die strekking mocht worden aangenomen, behouden de V.S. zich het recht voor alle maatregelen te nemen die nodig zijn voor eigen veiligheid en die van de vrije wereld tegen de communis tische dreiging. Dean herhaalde de verklaring van Kennedy, dat de V.S. steeds bereid zijn onmiddellijk met Rusland be sprekingen te openen over het slui ten op korte termijn, van een ver drag tot het verbieden van kernproe ven onder afdoende internationale controle. Meer dan 800 atoomgeleerden uit een twintigtal landen hebben een beroep gedaan op de vier grote mo gendheden om tot een vreedzame regeling te komen van verschillende actuele vraagstukken, die tussen de grote politieke machten bestaan. Met name worden genoemd de kwestie- Berlijn, ontwapening door alle lan den en het staken van kernproeven. Het verzoek is verzonden aan de regeringshoofden van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brit- tnnië en Frankrijk en aan het secre tariaat en de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Tot de on dertekenaars van het beroep behoren o.a. atoomgeleerden uit de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Groot-Brittannië, Oost- en West- Duitsland, Polen, Japan en Neder land. R (Van onze Vlissingse correspondent) Het Groningse kustvaardertje „Luctor" van Becks Scheepvaart schappij, dat gisterochtend op de Walcherse kust ter hoogte van Dis hoek, drie kilometer ten noorden van Vlissingen op een paalhoofd was ge lopen, is gisteravond om half acht vlotgetrokken. Bijna twaalf uur heeft het scheepje, dat 199 ton weegt, op het paalhoofd vastgezeten. De in Vlissingen gestationeerde sleepboot „Scaldis" die gistermorgen al een po ging had ondernomen de Luctor los te trekken, slaagde er gisteravond bij hoogwater in het scheepje van het paalhoofd te krijgen. De „Luctor" werd naar de buitenhaven van Vlis singen gesleept. Vandaag zou een on derzoek naar de schade en de toe dracht van het ongeluk worden inge steld. De .Luctor" is op het paal hoofd gevaren, doordat hij vanuit de vaargeul van de Westerschelde met een kapotte motor de zee op dreef en dus een speelbal van wind en golven was. Twee jaar geleden is de „Luctor". die toen overigens nog de naam „Pax" had. ook met machineschade op de Walcherense kust terecht gekomen, waar hij een heel seizoen tussen de badgasten op het strad heeft gelegen. De foto toont de „Luctor" nog in zijn benarde positie. LATEN FABRIEK IN DE LUCHT VLIEGEN Stakers in Rosario hebben gisteren een energiefabriek van de staat in de lucht laten vliegen. Zij schoten op trams en bussen en staken enkele in brand. Het gevolg van de ontploffing was, dat trams stilstonden en een groot deel van Rosario de op een na grootste stad van Argentinië zonder licht en water kwam te zitten. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. Vakverenigingen in geheel Argen tinië hebben een algemene staking van drie dagen, met ingang van dinsdag a.s. afgekondigd. President Frondizi riep zijn kabinet bijeen, on middellijk nadat hij van deze sta- kingsoproep kennis gekregen had. Het is rustig aan de sector grens in Berlijn. Talloze foto grafen slenteren over het Tele lens-Pleinzoals de enige door laatpost "Checkpoint Charlie" genoemd wordt. Maar de kost bare camera's met telelenzen staan voortdurend gereed, want elk ogenblik kan er weer een al of niet belangrijk incident plaats vinden. De omvang van de schade die de or kaan „Hattie" in Belize (Brits Honduras) en omgeving heeftaan- gericht is nog altijd maar ten dele bekend. Toen in de nacht van maandag op dinsdag de orkaan, die gepaard ging met een grote vloed golf, Belize trof, waren meteen alle verbindingen verbroken. Een radio-amateur te New Orleans heeft berichten uit Merida in Mexico opgevangen volgens welke er in Belize 25, in Corker City 14 en in Stann Creek 23 mensen zijn omgekomen. Volgens de radio-ama teur waren deze gegevens afkomstig van de gouverneur van de Britse kolonie. Hij zei verder dat er in Belize tien tot vijftienduizend mensen dakloos zijn. Een Amerikaanse piloot die in Belize is geweest, beschreef de stad als „één grote moddermassa". De helft tot driekwart van de stad is ver woest. Op sommige plaatsen is niet meer te zien waar de straten lopen. Overal is modder en ligt puin. In de stad heerst gebrek aan levens middelen en drinkwater. Een verslaggever van de „Miami He rald" die gisteren naar Belize is gevlogen, heeft gemeld dat vrijwel alle huizen vernield of beschadigd zijn. In het puin staan witte vlag- De voorgenomen staking dient om de staatsspoorweglieden te steunen, die reeds staken om hogere lonen en uit protest tegen de rationalisatie van de spoorwegen waarbij trajecten van minder belang zijn of worden opgeheven. In Rosario wordt sinds maandag gestaakt, eveneens uit solidariteit met de spoorwegarbeiders. gen op de plaatsen waar doden liggen. De hulpverlening is Inmiddels begon nen. Drie schepen van de Ameri kaanse marine, twee torpedoboot- jagers en een tankschip, hebben dokters aan land gezet en voorra den ontscheept. Een Britse fregat met voorraden en militairen zon vandaag in Belize aankomen. Amerika versterkt zijn luchtmacht in West-Europa Zeven nieuwe „squadrons" Amerikaanse frontlinie-vliegtui gen zijn in de afgelopen weken op bases in Frankrijk en West- Duitsland aangekomen. Dit is gisteren door de Amerikaanse luchtmachtautoriteiten van de luchtbasis Ramstein bij Kaisers- lautem, meegedeeld. Binnenkort worden nog viei squadrons verwacht in het kader van een versterkingsprogram, waartoe president Kennedy op dracht heeft gegeven na de af sluiting van Oost-Berlijn in augustus. De versterking in haar geheel om vat ongeveer 275 toestellen, w.o. F. 105 „Thunderchief" jachtbommenwer pers, die een snelheid kunnen berei ken van tweemaal die van het geluid. Het Nederlandse leger heeft twee dagen in alle hoeken en gaten gespeurd naar twee soldaten, die gewoon bij hun onder deel waren. Het zou een klucht kunnen worden genoemd, ware het niet dat het (valse) bericht van de vermissing bij de ouders van de twee soldaten begrij pelijkerwijs grote ontsteltenis heeft verwekt. Gisteren konden de dodelijk ongeruste familie leden echter gerust gesteld ivorden. De betrokken militairen, de 20-jarige soldaat eersteklasse André van Ra tingen uit Herten en de soldaat Jo Bakkes uit Montfort, behoren tot het regiment Limburgse Jagers, dat op het ogenblik de grote legeroefe- ninjen op de Lüneburger Heide in Duitsland meemaakt. Zondag zijn de militairen in groten getale in het naburige stadje Celle gaan passagieren, doch toen 's avonds de bussen voor de terug reis naar het Hohne-kampement gereed stonden, bleken Van Ratin gen en Bakkes o* het appèl te ont breken. Er is nog naar hen gezocht, maar tenslotte vertrokken de bus sen. Zoals gebruikelijk zijn hogere autoriteiten van het regiment for meel van de vermissing op de hoog te gesteld. Niet duidelijk Wat er vervolgens is gebeurd is nog niet duidelijk, maar de Legervoor- lichtingsdienst heeft bekend ge maakt, dat er een nauwkeurig on derzoek zal worden ingesteld. Twee feiten staan daarbij vast: de pas sagierende soldaten zijn één k twee uur later dan de afspraak was in hun kampement teruggekeerd en maandagochtend vroeg met hun onderdeel te velde getrokken. Dit bericht heeft de officieren, die de opsporing hadden gelast, echter niet bereikt, zodat het zoeken is voort gezet. Maandagmiddag kwam de mare- cha'issee bij de ouders in Herten en Montfort aan de deur om hen van de vermissing op de hoogte te stel len en uiteraard tevens om te in formeren of de jongens misschien thuis waren. De ouders wisten ech ter van niets. Zaterdag hadden de ouders van André van Ratingen nog een brief van hun zoon ont vangen. waarin hij schreef, dat zij in de onmiddellijke nabijheid van de grens met Oost-Duitsland hun bivak hadden opgeslagen en dat de oefeningen zeer zwaar waren. ren zijn zij maandagochtend weer mee op pad gegaan, niet vermoe dend dat er elders naar hen werd gezocht. Zij hadden alleen zondag avond in Celle de bus gemist De hevig verontruste ouders van beide militairen konden gistermiddag om één uur via de radio horen, dat hun zoons terecht waren. Maar pas om vier uur kreeg men in Herten door de komst van de marechaussee of ficieel bevestiging van d.'t gerucht. In Montfort zelfs nog later.... Mee op pad Niet té zwaar voor André en Jo, zo als nu is gebleken. Zonder manke- Uit het Leidsch dagblad van 4 Nov. 1861: (Advertentie) Groot mili tair concert, te geven door het corps muzikanten der dienstdoende schutterij al hier, op vrijdag 8 Nov. aan staande, ten voordeele der Kweekschool voor zeevaart 1 Toegangskaartjes a f 1.49 Aanvang ten 7 ure in den Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1