Cj K. van K. brachtwerkbezoek' aan sterk uitbreidend Katwijk Ir. J. J. G. van Hoek sprak over onrust en werkklimaat Herdenking kerkhervorming De tribune is geen Bühne sfunc Charmante opvoering „Das Dreimaderlhaus" Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 november 1961 Tweede blad no. 30492 Katwijk leeft, werkt enbouwt. Daarvan hebben zich gister middag vele leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland kunnen overtuigen. Na afloop van een Kamervergadering brachten zij een „werkbezoek" aan Katwijk. Burgemeester H. Duiker heette het gezelschap in het Raadhuis hartelijk welkom en schonk in het kort aandacht aan de groei (in 15 jaar van 15.000 naar 30.000 inwoners) en bloei van de beide Katwijken. Hoewel het industriële klimaat voor Katwijk zeer gunstig is, vormen de visserij, het toerisme en de tuinderij en belangrijkste bronnen van inkomsten. Het ligt voor de hand, dat de burgemeester de noodzaak van een vissers haven Katwijk heeft de grootste Nederlandse vissersvloot nog eens duidelijk onderstreepte. De directeur van Gemeentewer ken. de heer P. C. Priester, gaf hier na de leden van de Kamer aan de hand van een aantal maquettes een indruk van de reeds verwezenlijkte plannen. Bijzondere aandacht schonk c'e directeur aan het uitbreidingsplan Hoornes-polder, waar 2600 wonin gen zullen worden gebouwd. In aansluiting op deze uiteenzet ting maakte het gezelschapeen rond rit. door Katwijk, waarbij vooral de grote uitbreidingen van deze dyna mische plaats sterk de aandacht trokken. Na afloop ontving het ge meentebestuur de leden der Kamer In Savoy. De voorzitter van de K. van K, Ir J. J. G. van Hoek, dankte het gemeentebestuur voor deze vriemde- üijke ontvangst en de deze middag ontvangen voorlichting. Zoals reeds opgemerkt ging aan dil bezoek een Kamervergadering vooraf. Aan het begin van deze bij eenkomst stond de voorzitter een kort ogenblik stil bij de onrust wel ke in de wereld heerst. Onrust, die voortkomt uit het bcdryf, dat elke dag zijn eisen stel* van inkoop, pro- duktie .afzet, organisatie en bijblij ven bij de technische ontwikkeling, maar ook de onrust, welke zijn grond vindt in de spanning en bedreiging op internationaal gebied. Beiden te zamen vormen een belasting, een voortdurende druk op het uithou dingsvermogen. In het gegeven ar beidspatroon voor de onderneming waarin U werkt aldus ir. Van Hoek, oefent ook internationale spanning haar invloed uit. Is het niet Algerije, dan vormt de Berlijnse kwestie de vorm van on rust, zou het Berlijnse vraagstuk een oplossing vinden, dan zullen de Chineze de wereld wel op spanning houden. Onze nationale economie wordt in toenemende mate afhankelijk van de internationale ontwikkeling. Zo zijn b.v. de olie-importen van buiten de vrije wereld een verontrustend ver schijnsel op de markt van deze grondstof. Het is een menselijke neiging om onzekerheden, die uit de interna tionale verhoudingen voortspruiten te negeren, voorbij te zien im mers men kan ze individueel nóch in onze kleine verbanden aanpakken, laat staan oplossen. Maar daarmede zijn we er niet. Zij blijven hun in vloed uitoefenen, zij kunnen ons leven en onze samenleving verzuren. Onzekerheid betekent gebrek aan vertrouwen, schept wantrouwen. Wanneer de betalingen trager verlo pen, dan speelt daarin het gebrek aan vertrouwen een rol. In het besef van onze internatio nale afhankelijkheid, zullen de on zekerheden een blijvend verschijn sel zijn, dat wij niet voorbij kunnen zien, maar waaraan wijzelf in ons leven en ons werken een plaats moe ien geven, een beperkte plaats. Het fnag naet ongeordend ons doen en laten gaan beïnvloeden en willekeu rig onze activiteiten doorkruisen of zelfs beheersen. Om dit te kunnen, aldus spreker, dient echter onze eigen basis, ons thuis, onze werkba sis, ons werkklimaat betrouwbaar te zijn, zekerheid te verschaffen. Daar op kunnen wij wel invloed uitoefe nen. In dit verband maakte ir. Van Hoek gewag van een gevoel van be zorgdheid, zo niet onbehagen nu on langs één onzer oude gevestigde in dustrieën tot de conclusie is geko men, dat het de voorkeur verdient haar bedrijf goeddeels naar elders te verplaatsen. Spreker meent dat voor het voeren van een verantwoord algemeen in dustrie vestigingsbeleid dit feit van meer dan incidenteel belang is. Tenslotte wees ir. Van Hoek erop. dat het handelsregister leert dat ieder jaar vele grotere en kleinere ondernemingen worden opgericht en zich vestigen. De conjunctuur van de laatste jaren stimuleert dit on getwijfeld. Een zekere spreiding naar aard en doel is daarbij toe te jui chen. Niet minder belangrijk is echter, dat het industrieel klimaat vol doende aanknopingspunten en mo gelijkheden biedt voor de ontplooiing van de gevestigde ondernemingen. Dat zulks niet alleen afhankelijk is van plaatselijk beleid, doch dat de regeringspolitiek en de visie op in dustriespreiding hierbij doorslagge vende factoren zijn ligt voor de hand. De begroting, welke deze middag werd vastgesteld, sluit met een na- Advertentle GOUDEN ARMBAND Zoekt U een voor f 70.— en f 100. Of f 300 en f400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Rembrandt-puzzelrit De uitslag van de gisteren voor leerlingen van het Rembrandt-ly- ceum gehouden puzzelrit luidt als volgt: (Junioren): le prijs equipe Oli vier—De Gast 30 strafp.; 2e De Jong —Klinkhamer 34 strafp.; 3e Monsink De Jong 47 strafp.: 4e De Groot Snik 65 strafp.; 5e Erkelens—De Bock 93 strafp.; 6e Kars-Carnee 108 straf- pnt.; 7e Zonneveld-Zonneveld 116 str. p., 9e Steenkerk—v. Dorp 129 straf- punten. (Senioren)le prijs equipe Wolf— Roos 37 strafp.; 2e Barends—v. Ha ver 63 strafp.; 3e De 3ruin—Kette- nis 68 strafp.; 4e De Jong—Akkerman 78 strafp.; 5e Knook—Tros 150 straf- p 6e BennetPopken 166 strafp.; 7e De Wit—De Koning 176 strafp.; 8e Mark—v. d. Kemp 183 strafp.; 9e Koopman—Cadee 186 strafp.; 10e v. fechier—Sterk 220 strafp. delig saldo van f 19.500. Ook voor het jaar 1962 is de Kamer genood zaakt toestemming te vragen 10 op centen te heffen op de bedragen van dc posten Eerste Inschrijvingen en jaarlijkse bijdragen 1962. De meerdere inkomsten uit deze 10 opcenten bedragen f20.900, waar door het nadelig saldo wordt omgezet in een voordelig saldo van f 1.400. Tijdens deze vergadering deelde de secretaris, mr. II. A. C. Brander- horst mede. dat dit jaar bij de Kamer reeds ruim 2900 aanvragen voor een vestigingvergunning zijn binnengekomen en dat volgens de rijksinspecteur voor het onderwijs in de afgelopen zomer in de in spectie Leiden goede resultaten met dc vakantiespreiding zijn bereikt. Plcsn niet lang in portefeuille Tijdens dit „werkbezoek", dat voor de leden bijzonder constructief was, heeft men zich een duidelijke indruk kunnen vormen, dat Katwijk ernst maakt met de verwezenlijking van zijn plannen. Hoewel ook deze ge meente vele moeilijkheden Mi het verkrijgen van een rqksgoedkeuring en de bouw moet overwinnen, blijft een plan aldus verzekerde ons de burgemeester niet lang in porte feuille. In vrijwel alle gevallen is een bouwplan in 3 a 4 jaar verwezen lijkt. De vissershaven mag daarop dan een uitzondering maken. Drie Leitlenaren in Vondst uit Waal Academische Raad in Leids museum Advertentie Tot lid van de Academische Raad zijn voor een periode van vier jaren, ingaande met het studiejaar 1961 1962 benoemd prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink (Leiden), prof. dv. B. A. van Groningen (Leiden), prof. dr. C. J. Gorter (Leiden), prof. dr H. W. Julius (Utrecht), mr. J.M. Kan (Den Haag), mr. J. Meynen (Velp). prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. (Amsterdam), drs. J. de Vries (Vmkeveen) en mejuffrouw dr. A. de Waal (Utrecht). Auto dook water in Ter hoogte van de Leidse Schouw burg aan de Oude Singel kwam gis termiddag omstreeks drie uur een geparkeerde bestelauto plotseling in beweging en dook het kanaal in. De auto dreef af naar het water van de Oude Vest en zonk. Met een takel wagen van een particuliere firma werd de ..drenkeling" weer op het croge gebracht. Omtrent de oorzaak van het te water geraken van de bestelauto is naetis bekend. Door de niet afgesloten deur aan de achterkant van de modelwoning aan de Eduard van Beinumlaan kon ten onbekende zonder enige moeite maandagnacht binnenkomen. Kenne lijk is hij niet alleen maar geko men om de woning 'te bezichtigen, want er worden een transistor-radio een klok. een wekker en een fruit- mixer vermist. Het gaat allemaal nog wat onwennig. De voetgangers aar zelen nog een beetje met het oversteken en de automobilisten vertonen nog steeds ergens de neiging om door te rijdenmaar over het algemeen kan de Leidse politie over de eerste resultaten van de nieuwe VOP-regeling zeer tevreden zijn. Natuurlijk zijn er nog altijd mensen die niet op de hoogte zijn met de nieuwe voorschriften. V erkeersbrigadier- tjes van vele scholen stonden vanochtend klaar bij het Sta tionsplein om die onwetenden een keurig foldertje te overhan digen, waarin de voornaamste regels in overzichtelijke volgorde vermeld staan. Zo werken ook de schoolkinderen mee om de deelneming aan het verkeer voor iedereen een hoogst veilige zaak te maken (Foto L.D./Holvast) In Pieterskerk en Evang. luth. gemeente Op 31 oktober 1571 nagelde Maar ten Luther de 95 stellingen aan de deur van de slotkapel in Wittenberg. In deze stellingen kantte hij zich fel tegen de misbruiken, zoals de aflaat handel, in de kerk van die dagen. In Protestantse kringen wordt deze daad over het algemeen beschouwd als het begin van de reformatie, hoe wel de eigenlijke breuk met Rome pas veel later ontstond. Op vele plaatsen in de omgeving werden gis teren herdenkingsdiensten gehouden. In. de Pieterskerk sprak ds. W. J. H. Hubeek naar aanleiding van Matth. 21 1217, het bijbelgedeelte, dat handelt over de verdrijving van de kooplieden in de voorhof van de tem pel door Jezus. Een tekst, die de mo gelijkheid biedt een parallel te trek ken tussen de reiniging van misbrui ken in de R.-K. Kerk door de kerk hervormer. Ds. Hubeek wees met klem op het gevaar, dat ook in deze dagen bestaat, namelijk dat het nieuwe spoedig gewoonte wordt en de gewoonte snel een zogenaamde „goede" traditie. Verheugend noem de hij het streven naar een betere verstandhouding tussen de protes tantse en de katholieke kerken, doch hij eindigde zijn prediking met het vermaan: „Zolang erin de R.-K. Kerk begrippen worden geproclameerd, waar wij ons niet mee kunnen ver enigen heeft de viering van hervor mingsdag zin" In de Lutherse Kerk Moet de predikant van de Evan- gelisch-Lutherse gemeente van Lei den nu net doen of wij nog niets weten van de geschiedenis van Lu ther? Zo vroeg ds. H. J. A. Haan zich gisteravond af. Historische ken nis, aldus spreker, kan men zich beter eigen maken uit verschillende aanbevelenswaardige boeken op dit gebied. Aan de hand van een aantal jaartallen schetste ds. Haan een beeld van de persoon en de betekenis van Luther, waarbij in het- bijzonder werd stilgestaan bij het beslissende ogenblik in de reformatie 10 decem ber 1520 toen Luther het kerkelijk wetboek openlijk verbrandde. Hiermee had hij de ruggegraat van Rome's stelsel, nl. de Kerk als super staat en de Paus als vorst boven alle vorsten der aarde, aangetast. De strijdvraag is nog actueel. De Kerk van Rome is ook volgens haar hedendaagse leer als juridische ge meenschap ingesteld door Christus en zij kent zich dientengevolge on aantastbare wetgevende, rechtspre kende en dwingende macht toe, waaraan alle gedoopten onderworpen zijn en blijven en waaraan de gehele mensheid zou behoren onderworpen te zijn Ook volgens het huidige Ker kelijk Wetboek wordt „de Eerste Stoel" door niemand geoordeeld en heeft „de Romeinse Opperpriester" .het recht alle vorsten der volkeren te oordelen. Men hoort tegenwoordig bepleiten, ?.t CH, AR en KVP best één belij dende politieke partij zouden kun nen vormen, omdat zij het over veel zaken eens kunnen worden. Maar het gaat niet enkel om geloofsopvattin gen. Het gaat om het gezag van de Paus, de Heilige Stoel, de Curie, het Wetboek. Bij meerderheid van stem men wordt beslsit, welk wetboek zal gelden. Niet voor niets speelde het juridische zo'n rol in de reformatie Ds. Haan bepaalde tenslotte de aandacht van zijn gehoor bij de pro feet Micha, die in hoofdstuk 7 van zyn boek beschrijft, hoe het onrecht hoogtij viert. Gods gramschap komt over Jeruzalem, dat verwoest wordt, maar het blijft uitzien naar de red ding. Jeruzalem is hier symboüsch voor de Kerk: men laat haar ver kommeren, maar zij weet, dat God haar vast houdt: „Verblijd u niet over mij, mijn vijandin: al ben ik gevallen, ik zal weder opstaan: al zit ik in het duister, de Here zal mij tot licht zijn. Des Heren gramschap zal ik dragen Als er nood over de wereld komt, moeten wij dat niet opvatten als noodlot, dan zijn wij verloren; wij moeten het zien als gericht, dan zijn wy gered. Toen Luther de vijanden uit het Oosten zag aanstormen, zag hij in hen niet de Turken, maar Gods gramschap. Welke machten wij ook in de we reld zien ageren, God regeert het alles Wat komen mag God heeft het in Zijn hand. Leef in de rustige zekerheid van schuldvergeving, die ge krijgt uit Woord en Sacrament. „Als morgen de jongste dag aan breekt, dan zal ik vandaag nog mijn jonge appelboompjes planten," heeft Luther gezegd. Laten wij in dat vertrouwen ver- gensgezind met elkaar omgaan en in vrede leven. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. wiskunde de heer J. Brandei (Rotterdam); kand.- ex. A wis- en natuurkunde de heren M. N. Spijker en G. v .d. Heijden (Leiden)kand.ex. A' wis- en natuur kunde de heren J. A. W. Kamp (Ber gen) kand.ex. D' wis- en natuurkunde de heren C. A. W. Citteur (Leiden) en P. W. Verbeek (Hillegom); kand. ex. F wis- en naturkunde de hr. P W. Gout (Leiden; kand.ex, H wis- n natuurkunde de heer W. J. Jalink (Leiden)kand.ex. K wis- en natuur kunde de heer W. J. Wolff (Leiden); kand.ex. K' wis- en natuurkunde mej. H. M. Leopold en mej. A. F. Goed- bloed (Leiden); kand.ex. L wis- en natuurkunde de heer P. H. Vree (Den Haag). DRIEDAAGS CONGRES JEHOVAH'S GETUIGEN Van 1 t.m. 3 december a.s. De heer J. Spaans, gemeente-op ziener van Jehovah's Getuigen in onze stad deelde ons mede, dat van vrijdag 1 t.m. zondag 3 december a.s. ruim 1000 getuigen van Jehovah in de Stadsgehoorzaal voor een drie daagse vergadering bijeen zullen ko men. Deze vergadering zal worden be zocht door getuigen uit Den Haag, Gouda, Waddinxveen, onze stad en omgeving. Het thema van deze bijeenkomst luidt: „Geestelijke hulp bieden aan anderen". Dr. .J. W. Salomonson, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden, hield gisteravond een lezing over de in 1898 door dit museum verworven twee onder Nijmegen uit de Waal opgebaggerde zilveren penningen met latijnse opschriften, welke in de ver zameling een bijzondere plaats in nemen. Het betreft de eerste tot dusver in origineel bekende voorbeelden der herhaaldelijk in de literatuur ge noemde pondstukken van zilver, wel ke in de vierde eeuw na Chr. bij troonsbestijgingen door de Romeinse keizers aan de soldaten ten geschen ke werden gegeven. De opschriften der Leidse exemplaren blijken, naar uit een reeks van gegevens is af te leiden, betrekking te hebben op de verheffoing van Constantius Chlorus en Galerius Maximianus tot Augusti (opperkeizers) der tweede tetrarchie op 1 mei 305 n. Chr. Vier reliefpun- ten, voorkomend op de keerzijde der beide stukken, vormen vermoedelijk een waardemerk, dat te kennen geeft, dat de penningen in waarde gelijk staan aan vier goudstukken. Schoolzwem wedstrijden Uitslagen Bij de laatste dag van de school- zwemwedstrijden in het overdekte zwembad, georganiseerd door de Ge meentelijke Schoolsportcommissie waren de uitslagen als volgt: LAGERE SCHOLEN JONGENS? Kon. Jullanaschool 154.4, Heilige Hartschool 157.8, Pestalozzischool 162.8, St. Josefschool 164.5, Marnix- school 165.8 ,Du Rieu school 168.3, Oppenheimschool 171.4 Lorentz- school 171.4, Karei Doormanschool 177.2, Pr. Beatrixschool 180.5, Gun- ningschool 188.3, Pacellischool 188.9, W. de Zwijgerschool 198.5, St. Pe- trusschool 200.2, Teldersschool 201.-, Duivenb. str. school 204.2, St. Leo- nardusschool 206.-, School Stadh. laan 207.7, Lucas v. Leydenschool 209.9, Dr. v. Voorthuyzenschool 216.6, Da Costa str. school 217.7. LAGERE SCHOOL MEISJES: Maria school 165.1, Gunningschool 166.5, Lucas v. Leydenschool 173.1, W. de Zwijgerschool 175.7, Oppen heimschool 181.3, St. Petrusschool 182.6, Pr. Beatrixschool 190.-, School Stadh. laan 192.3, Karei Doorman- school 192.6, Lorentzschool 200.3, Pr. Margrietschool 201.3, Du Rieu school 201.6, Pestalozzischool 201.8, Marnix school 204.8, St. Leoardusschool 205.8, Da Costa str. school 206.1, Pacellischool 209.6, Duivenb. str. school 220.2, Dr. V. Voorth. school 228.4, Teldersschool 237.9, St. Jozef school 251.. VOORTGEZET ONDERWIJS MEISJES: Groep B. Meisjes H.B.S. 209.8, Vakschool Meisjes 209.9, U.L.O. Pie- tersk. str. 229.5, U.L.O. Noord 239.7, Barbara U.L.O. 253.-, R.K. Vakschool 257.2, R.K. M.U.L.O. 258.3, Rijn lands Lyceum 258.8, Alb. Schweit- zerschool 265.6, W. v. Oranje UX.O. 283.1 GROEP C: U.L.O. Pietersk. str. 436.6, Meisjes H.B.S. 446.9, Chr. Kweekschool 487.8, Barbara U.L.O. 491.1, R.K. Maria U.L.O. 514.7, Rijnlands Lyceum 527.8, U.L.O. Noord 532.-, Vak school Meisjes 553.9 Advertentie Op de laatste dag worden 2000 per sonen verwacht. Het is thans ongeveer 10 Jaar ge leden, dat het Wachttorengenoot schap, onder welks auspiciën deze vergadering staat. In Leiden een dergelijke grote bijeenkomst belegde. jjP OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Een hoofdstuk j e sporte tiquette Hoe is het met U gesteld leeft U erg méé, als U een wedstrijd bijwoont? Dat siert U - enthousiasme is een schono deugd. Maar o wee de sport- adept die zó in vuur en vlam raakt dat hij zijn omgeving geheel vergeet en een solo voorstelling geeft met weidse gebaren en grote sprongen. Talloos zijn de gevallen waarin een goal op het veld gepaard ging met gebroken brillen en gekneusde ledematen» op de tribune! Wees dus blij op een beheerste manier! Vier het doelpunt met het presenteren van een Gladstone. De sigaret die - met of zonder filter - iedereen voldoening schenkt. KING SIZE (VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F Fa. P. A. de Haan Zn. bestaat veertig jaar De heer P. A. de Haan begon in 1921 een kruideniers/bedrijf aan de Oude Vest. Zijn zoon, de heer G. M. R. de Haan, nam in 1947 van het inmiddels tot een groothandel in zoetwaren uitgegroeide bedrijf de leiding op zich. Beiden recipieerden gistermiddag ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de on derneming in een van de bovenzalen van „Het Gulden Vlies". Velen kwa men op deze receptie hun gelukwen sen aanbieden en groot was het aantal brieven, telegrammen en bloemstukken, dat binnengebracht werd. Van de hervormde Molenwijk gaven van him belangstel ling blijk ds. v. d. Berg en de heren v. d. Kwaak, v. d. Burg, Corpel, Nieu- wenhuis en Bekooy, van de chr. reis- club „Leiden" de heren Vermeer en Van Til en van het vrijwilligers korps van de hervormde gemeente de heer De Kier. Verder waren er tal van zakenrelaties. De oudste klarvt, de heer Veen, feliciteerde eveneens. Promotie ds. A. W. Cramer Heden promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doctor in de theologie op een proefschrift, getiteld: „Stoi- cheia Tou Kosmou", de heer A. W. Cramer, Remonstrants Studenten predikant te dezer stede, geboren te 's-Gravenhage in 1930. Promotor was prof. dr. G. Sevenster. Hoofdstad-Operette hield haar naam hoog De Hoofdstad Operette heeft hier ter stede een goede reputatie wat duidelijk bleek uit het feit, dat gisteravond maar weinig plaatsen in de Schouwburg onbezet bleven. Dit door Meyer Hamel met vaste hand geleide, van enthousiasme blakende gezelschap heeft met de opvoering van „Das Dreimaderlhaus" haar faam opnieuw bevestigd, zo niet nog meer glans bijgezet. Weliswaar lenen de bekoorlijke en welluidende melodieën van Franz Riffel als regisseur en Ger Terwiel als dirigent zich als het voortreffelijke wijze waarop het gehele ensemble onder leiding van Frans Riffel als regisseur en Ger Terwiel als dirigent zich als het ware in deze rijkdom van klanken uitleefde, heeft recht op grote waardering. Met zóveel toewijding gebracht zal de operette voor het daarvoor toegankelijke publiek zich stellig nog jarenlang kunnen handhaven. BOUW BARAK KINDERPATHOLOGIE Na gehouden aanbesteding heeft de Rijksgebouwendienst de bouw van een barak voor de afdeling kinder - pathologie op het terrein van het Academisch Ziekenhuis opgedragen aan de firma K. Burgy te Oegstgeest voor de som van f. 120.000. VOORRANG: Alleen NEMEN als U er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Eric Maarten, zn van J. P. Casparie en J. M. van Alphen; Katinka, dr van N. J. Zirkzee en C. van Breen; Carla, dr van L. Berkheij en J. M. van Hae- lewyn; Cornells Johannes, zn van A. J. A. van Velzen en M. J. Tersteeg; Anna Maria, dr van H. C. M. de Ko ning en G. M. Koot; Hendrika Catha- rina Maria, dr van W. Kok en H. C. M. Fortrle; Theodorus. zn van L. W. v. d. Berg en J. Wierstra; Gabrlëlle Maria Magdalena, dr van W. P. van Vliet en A. W. van Wieringen; Marinus Johannes, zn van M. J. Parlevllet en K. van Duijn; Frangols Gerard, zn van J. H. Waller en S. R. van Veen; Jo- sephlna Maria, dr van J. G. Oomen en E M. J. Vermeulen: Franciscus Jaco bus. zn van J. G. Oomen en E. M. J. Vermeulen; Alfred, zn van J. Limburg en M. War naar. GETROUWD OVERLEDEN J. Bak. 5 weken, dochter; A. van Duuren, 66 Jr, man; M. T. Hoogen- boom, 35 Jr, e.v. M. N. P. Bakker. Dr. Willner en Heinz Reichert schreven het libretto en zyn uitge gaan van een jeugdliefde van Schu bert, welke naar veler mening histo risch juist is. Schubert maakt kennis met Han nerl. de jongste van de drie dochters van het echtpaar Tschöll. Zy worden verliefd op elkaar, maar Franz is te schuchter van aard om zich te ver klaren. Zijn vriend, de dichter Franz Schober daarentegen is in zijn om gang me' vrouwen de onbevangenheid en vrijmoedigheid in persoon, waar van zijn verhouding met de zéér ver liefde en jaloerse zangeres Grisi een doorslaand bewijs mag heten. Door een misverstand, (Grisi ver telt Hannerl van de avontuurtjes van Franz. waarmee zij Schober bedóélt, maar waarbij Hannerl aan Schubert denkt), wil Hannerl niets meer van Schubert weten. Intussen uit Schu bert zijn gevoelens voor haar in „Ich schnit-t es gern in alle Rinden ein", welk lied met zóveel warmte en over- tuig-ng door Franz Schober wordt ge zongen, met de componist aan het klavier, dat hij (Schober» daarmede stormenderhand Hannerl's hart ver overt. Schubert overwint zijn te leurstelling en besluit zich voortaan uitsluitend aan zijn kunst te wijden. Zoals gezegd was de volstrekte toe wijding van alle artiesten opmerke lijk; nochtans mogen wij niet nalaten enige prominente figuren afzonder lijk te vermelden. Lizzy Schöffmann blonk uit door levendig en charmant spel als de lieftallige Hannerl, Jan Handerson ontwikkelt zich gaande weg, zowel op vocaal als spel technisch gebied, tot een jeune premier van betekenis. Hans Taube gaf op sobere wijze relief aan het nobele karakter van Schu bert. Herman Valsner typeerde op vaak kostelijke wijze de hofglazen- maker Tschöll, opvallend goed en met beheerste ingetogenheid terzijde gestaan door Marga Graf als zijn vrouw en van Rosy Parrish zagen wij een emotionele, jaloerse zangeres Grisi. De roed geslaagde decors wer den ontworpen door Karei Bruck- man. De in Wenen vervaardigde kos tuums deden hun afkomst eer aan. BH. Lizzi Schöffmann als Hannerl Franz Schober in de n Jan Handerson als Baron\ ..Das Dreimadlerhaus"

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3