Debat over humanisme en kinderstrafrecht Helsinki lieeft de hoop nog niet laten varen AGENDA Romantiek in stijl van 1939 behoort geheel tot verleden HET STAAT IN ffANGBT3t \1 In de Eerste Kamer: MET EEN ENKEL WOORD BENEGAS BUTAAN Gesprek NTS Vlaamse tv 1 f I LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 NOVEMBER 1961 Vervolg van pag. 11 probleem van de Aantijging tegen Kekkonen Natuurlijk dringt zich de vergelij king op met 1939, toen de Russische Inval in Finland het voorspel was tot de tweede wereldoorlog. De Russen Advertentie. Engelse persfotografen maken gebruik van aanbouw wolken krabber om foto's te maken van leden koninklijke familie die zich onbespied wanen in tuin Buckingham Palace. Victoria de los Angeles komt niet naar Nederland, repeteert wiegeliedje voor komende baby. Hilterman fotografeerde (in fraaie Vkleurenl) nieuwste Nederlandse k ptocreaties voor „Panorama". Bingo... gokspel waaraan En gelsevrouwen perjaar780.000.000 gulden verspelen. skZalzoon van wijlen Benito Musso lini trouwen met zuster van Sophia toren? Moeder Mussolini acht huwelijk strijdig met nagedachte nis aan Italiaanse dictator. Vrouwen zijn ondergeschikte van man, doen alle zware werk, moeten knielen als zij mannen tegenkomen. Moderne bescha ving? Eén vrouw tussen honderdtallen mannen keek één sekonde in lens. Menselijke, vrouwelijke vergissing Sjah rijdt alleenFarah Diba's auto belegerd door opdringende massa's- persfotografen. Ruslands beroemdste vrouw: directrice van staatsboerderij. Montgomery hand in hand met danseres. Losse grepen uit 64 bladzijden Panorama, dat deze week ver schijnt. Mis Panorama niet, mis Panorama nooit! Losse nummers 45 cent, in abonnement 35 cent. Stuur vandaag een briefkaart naar Panorama-Haarlem en abonneer tl, U ontvangt dan de twee volgen de nummers (bijna 150 bladzijden in veelkleurendruk en verrassend gevariëerde inhoud) gratis! Ac tueel, boeiend, beschaafd, ont spannend! De graag geziene we kelijkse gast in ieder gezin. Stuur nog vandéag die briefkaart. Gun U en Uw gezin: Panorama, 't Kost zo weinig! 't Geeft zo veel! Belize (Honduras) zwaar getroffen door orkaan Hattie De orkaan „Hattie" heeft gister ochtend de hoofdstad Belize van de Middenanierikaanse staat Honduras zwaar getroffen. Toen het centrum de stad bereikte (om half acht plaat selijke tijd, h alf twee Ned. Tjjd) werden alle verbindingen met de stad verbroken. Volgens een bericht van een radio-amateur is het water leidingsbedrijf vernield. Er is behoef te aan medicamenten en beddegoed. Twee Amerikaanse oorlogsschepen zijn uit de Amerikaanse marineha ven Norfolk vertrokken om hulp te bieden aan de stormslachtoffers. Voor de storm de stad bereikte wa ren reeds honderden inwoners geëva cueerd. Belize werd tegen de zee slechts door een dijk beschermd, die volgens de Amerikaanse meteorolo gische diensten niet zwaar genoeg geacht kan worden om de vloedgol ven van een orkaan als „Hattie" te weerstaan. De omgeving van de stad is vlak land zonder bos. In Brits Honduras wonen in totaal ongeveer 65.000 mensen, Belize telt 30.000 in woners. De snelheid van de wind werd geschat op 250 km per uur. Er waren zelfs windstoten van 300 km per uur. Volgens berichten van heden ochtend uit Merida in de Mexi caanse staat Yucatan heeft „Hattie" de hoofdstad Belize vrijwel geheel verwoest. De be volking neemt de wijk naar El Cayo, waar reeds honderden mensen zijn aangekomen. De berichten maken melding van twee doden en vele vermis ten. Alle belangrijke gebouwen in Belize zijn verwoest. Het overstromingswater zou nog steeds hoger worden opge stuwd. wilden toen de toegang tot Lenin grad beveiligen. Maar die vergelijking gaat mank. Ten eerste militair: de legendarische tijd, waarin de even legendarische maarschalk Manner- heim de Sowjetrussische legers tegenhield, is voorbij. De Russen kunnen vandaag Finland als een pluisje van de wereldkaart blazen. Het Finse defensiebudget bedraagt nog geen 200 miljoen gulden per jaar de Finnen hebben maar 50 vliegtui gen, 2 mijnenvegers, een paar pa trouillevaartuigen en niet meer dan 30.000 man onder de wapens. Inclusief de grenswacht. De vrou wen, die huilden bij de aflossing van de wacht, huilden om een herinn- ring. Het is allemaal minder romantisch dan toen. In de binnenlandse politiek zijn de Finnen verdeeld. Kekkonen is 'n geslepen, harde politicus, maar zijn politieke tegenstanders in Hel sinki beschuldigen hem er zelfs van een afgesproken spelletje met de Russen te spelen wegens de komen de presidentsverkiezingen in het be gin van volgend jaar. Kekkonen zou om Russische drei ging hebben gevraagd om die ver volgens uit de wereld te helpen en dan als redder der Finse natie de verkiezingen te winnen. Het verhaal klinkt niet waarschijnlijk, maar het duldt wel het politieke klimaat in Finland aan. Kekkonens tegenstan der, de partijloze Honka, een rechter die door de sociaal-democraten en de bourgeoise wordt gesteund, heeft al doen weten, dat hij geen enkele re den ziet om met de Russen te on derhandelen. Hij zei: „Er is geen dreiging, dus gaat de onderhande lingsclausule niet op". De vraag blijft wat Kekkonen zal doen. De Russische nota is iets min der absoluut dan aanvankelijk leek. Zij spreekt van het gebruik van diplo matieke kanalen om datum en plaats van onderhandelingen vast te stellen. Onderhandelen over onderhandelin gen dus, zeggen de Finnen hoopvol. Het lijkt een strohalm, tijdwinst slechts, maar als men door zijn geo grafische positie gedwongen wordt zo gevaarlijk te leven als de Finnen, grijpt men iedere strohalm aan. Het ziet er dus nog niet naar een acute crisis uit, naar 'n directe her haling van 1939, maar eerder naar een onderdeel van een algemene campagne van dreiging en balance ren op de rand van oorlog, die ons allen in het Westen in de komende maanden het zweet in de handen zal brengen. De Finnen hebben in die positie meer ervaring dat wij. Zij wachten voorlopig gelaten op de terugkeer van hun president en zijn minister van Buitenlandse Zaken, die de onderhandelingen moeten inlei den. Tot zover onze reisredacteur. Verwarring zaaien Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft over de de Russische nota aan Finland ge zegd, dat dit een typische poging is om verwarring te zaaien en de aan dacht van eigen activiteit af te lei den. „Het tot ontploffing brengen van de bom van 50 megaton en de hou ding in de kwesties-Duitsland en Berlijn maken het volkomen duide lijk dat de Sow jet-Unie de bron van de huidige internationale spanning is, aldus de verklaring. „In het licht van deze feiten heeft de Sowjet-Unie goede re den om haar eigen agressieve tactiek door valse beschuldigin gen te bemantelen. Van de oude beschuldigingen tegen West- Duitsland en het defensieve NA- VO-bondgenootschap is bij her haling aangetoond dat zij vals zijn. De jongste beweringen be treffende Finlands buurstaten in Scandinavië raken eveneens kant noch wal. „Wij vinden het weerzinwek kend dat de Sowjet-Unie tracht Finland bij haar afleidings manoeuvres te betrekken, vooral omdat Finland neutraal wil zijn". vrij eti j dsbesteding Met het oog op een meer funda mentele benadering van het probleem van de vrije tijdsbesteding heeft de staatssecretaris van O.K. en W„ mr. Y. Scholten, de sociaal-wetenschappe lijke raad (een afdeling van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen) verzocht zich te willen belasten met de formulering van een probleemstel ling betreffende het vraagstuk van het veranderend patroon der vrije tijdsbesteding. De sociaal-weten schappelijke raad heeft zich bereid verklaard aan dit verzoek te vol doen en zal tevens advies uitbrengen over mogelijke onderzoekingen, die in verband hiermede zouden dienen te worden verricht. Nieuwe regering in Libanon Premier Rasjid Kerameh van Li banon is er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Hij beheert zelf tevens de portefeuille van Finan ciën. Minister van Buitenlandse Za ken is Philip Tecla. Deze maakte met drie anderen ook deel uit van de vorige regering. Het kabinet vertegenwoordigt ver scheidene politieke partijen en gods dienstige sekten. Verwacht wordt, dat de lijst van ministers een ruime meerderheid in het parlement zal krijgen. Advertentie Opbrengst collecte Anti-Honger Actie De collecte ten bate van de Anti- Honger actie heeft in Leiden ruim f3.101 opgebracht. fZfYO£N-TEï..WWftj (Van onze parlementaire redacteur) Hoezeer de herziening van het kinderstrafrecht en het daarmee verband houdende ontwerp voor een nieuwe beginselenwet-kinder bescherming gisteren in de Eerste Kamer over het algemeen werden gewaardeerd, er was één punt waarover de meningen zeer uiteen liepen. Van de zijde der K.V.P., A.R.P., en C.H.U. is namelijk ernstig bezwaar gemaakt tegen de in laatstgenoemd ontwerp thans vastgelegde mogelijkheid van humanistische geestelijke verzorging in Rijksinrichtingen voor minderjarigen. Het is nog niet met zeker heid te zeggen hoe de uitslag zal zijn als het ontwerp volgende week in stemming komt. Enkele confessionele leden zijn evenwel geneigd om samen met socialisten en liberalen voor te stemmen, zodat er waarschijnlijk toch wel een meerderheid zal zijn. Bij de behandeling in de Tweede Kamer is indertijd de zin van mi nister Beerman door een kleine (en toevallige!) meerderheid een socia- listisch-liberaal amendement in het ontwerp gebracht, waardoor naast godsdienstoefeningen en godsdienst onderwijs ook humanistische bijeen komsten in Rijksinrichtingen voor minderjarigen zijn toegelaten. Eerste ondertekenaar van het amendement was de socialist Daams, die op de tribune van de Eerste Kamer gis teren een deel van het debat bij woonde. Prof. Diepenhorst (A.R.) kon zich persoonlijk met het voorstel vereni gen, al had hij overwogen dat een enkel onderdeel een heel wetsontwerp onverteerbaar kon maken. Wel stel de hij de voorwaarde, dat de huma nistische bijeenkomsten niet buiten het kader van geestelijke verzorging zouden treden. De andere leden van de fractie der A.R.P. in de Eerste Kamer moesten zich nog nader be raden. Al had jhr. mr. Van Meeuwen (K.V.P.) waardering voor een aan tal goede zijden van het humanisme, hij vond het principieel ongewenst godsdienst en humanisme op een lijn te stellen. De godsdiensten zijn nog iets meer dan een levensbe schouwing. Bovendien: het amende- ment-Daams zou niet in een werke- Zinloze straf Bij het debat over het kin derstrafrecht in de Eerste Kamer heeft prof. Diepen horst (A.R.), zelf hoogleraar in het strafrecht, enkele trieste grepen uit het verle den gedaan. Zo werden in vroegere tijden zeer jeugdige kinderen voor zeer kleine ver grijpen vaak overmatig zwaar gestraft. Een doodvonnis be hoorde niet tot de uitzonde ringen. Trouwens: nog maar enkele tientallen jaren gele den kregen ook in ons land zeer jonge kinderen soms straffen, die thans voor ons onbegrijpelijk en zinloos lij ken. Als jong advocaat had jhr. Van Meeuwen (KVP) het meegemaakt, dat een kleine jongen tot een langdurige tuchtschoolstraf werd veroor deeld wegens het wegnemen vaneen ei. Dit geval was de heer Van Meeuwen zijn hele leven bij gebleven. Dat sommige jonge kinderen echter ook tot af schuwelijke vergrijpen in staat zijn werd door enige sprekers eveneens naar voren gebracht. lijke behoefte voorzien. Een deel van de fractie der K.V.P. zal waarschijn lijk tegen het ontwerp stemmen. Mr. dr. van Bruggen (C.H.) had eveneens veel bezwaren tegen „deze overigens zo voortreffelijke wetsont werpen". De wortel der kerken zou volgens hem radicaal worden aange tast. De C.H. fractie zal overigens pas haar stem bepalen na het ant woord van de minister, volgende week. Voorstanders van de regeling in zake de geestelijke verzorging waren baron De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en mej. Zeelenberg (P.v.d.A.). De eerste vond de bezwaren van con fessionele zijde overdreven. Ook al zijn er in Rijksinrichtingen wellicht weinig humanistische jongeren op genomen, het betreft hier een kwes tie van billijkheid. Baron De Vos van Steenwijk geloofde niet, dat er nadelen voor het christelijk geloof van te verwachten waren. Mej. Zeelenberg zei, dat het amen- dement-Daams geen waardebeoorde- ling van de diverse levensbeschou wingen inhield, dat er geen gelijk stelling van kerken en humanisme was bedoeld, maar dat de zaak al leen draaide om de gelijkgerechtigd heid van alle burgers. De levensbeschouwelijke discussies overschaduwen de rest van de wets ontwerpen, waarin belangrijke ver anderingen op het gebied van het kinderstrafrecht voor komen. Zo is de minimümleeftjjdsgrens gesteld op 12 jaar. Pas boven deze leeftijd kan een kind dus strafrechtelijk worden vervolgd. Jhr. Van Meeuwen vond deze grens aanvaardbaar, maar was niet geestdriftig over. Mej. Zee lenberg vreesde een verscherping van het vervolgingsbeleid: de kans be staat, dat officieren van justitie nu zoveel mogelijk tot vervolging over gaan van verdachten boven 12 jaar. Baron De Vos van Steenwijk ver klaarde zich tegen de berisping als straf: hij verwachtte er niet veel van. Jhr. Van Meeuwen verzette zich ertegen, dat de politie bevoegd wordt, een jeugdige verdachte vast te hou- OMWEG Twee Westduitse werklieden moesten gisteren 320 kilometer reizen om een mast te kunnen verven, die op enkele meters van hen op Oostduits gebied was ge legen. De mannen waren bezig West duitse elektriciteitsmasten te ver ven. Zij konden echte: de grens niet oversteken op een punt, waar een mast enkele meters binnen Öostduits gebied stond, doch moesten hiervoor een omweg van 320 kilometer maken, om zich via een „wettige grensoverschijdings- plaats" op Oostduits gebied te kunnen begeven. den by wijze van straf: dit zou niet ter beoordeling van de politie maar van de rechter moeten staan. Ook leek het hem onjuist, dat de kanton rechter geen tuchtschoolstraffen meer kan opleggen (dit kan voortaan alleen de kinderrechter doen). Prof. Diepenhorst kon zich met de voor gestelde straffen verenigen, maar had gaarne gezien, dat een kind ook zou kunnen worden gestraft met het herstellen van door hem toege brachte schade. Een moeilijk punt is overigens: wanneer kan een kind de gevolgen van zijn daden overzien? HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.35 Instr. trio. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 VARA-Varla en gram. 19.20 Een woord voor goede verstaanders, lezing. VPRU. 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Voetbalwedstr. Feijen oord-Tottenham Hot Spurs, rep. In de pauze: gram. 22.05 Dansmuz. 22.30 Nws. 22.40 Zestig Jaar levenservaring, lezing. 22.55 Pianorecital. 23.20 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Regeringsuitz.: Plaats en functie van het Kon. Instituut voor de tropen, door F. A. Wagner, Hoofd Afdeling Onderwijs spreekt over enkele aspecten van de kunst ln de tropen. 18.10 Mannenkoor. 18.30 Het Spectrum, lezingen. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.60 Gram. 20.00 Geref. kerkd. 21.00 Gram. 21.15 Radio fllharm. ork. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) Mon beau chapeau (Distel), Billy's Sax; Calcutta (Gaze), Toots Thiele- mans, Orkest Reinhold Svensson; Les citrons de Tel Aviv (Spiers), Billy's Sax; Let's face the music and dance (Berlin), It's now or never (di Capua), Brazil (Baroso), Hazy Osterwald Sex tet; Mack the knife (WeUl) Toots Thlelemans, Orkest Reinhold Svens son: Many tears ago (Scott), Billy's Sax; Sultry serenade (Glenn), Toots Thlelemans, Orkest Reinhold Svensson; My Yiddish Momme (Yellen), Itsy bitsy teenle weenie yellow polkadot bikini (Vance). Donkey serenade (Friml), Hazy Osterwald Sextet; Rêve rie (Larue), Lama (Larue), Jean Sa- blon; Je t'aimerai (Liberal), Le ba teau de Tahiti (Liberal), Ensemble Toni Jacques: Des filles 11 en pleut (Seghers), Quand tu n'es pas lè. (Bé- caud), Les Trois Menestrels; Ballet- musette (Rey), La Java-boogie (Rey). Ensemble Toni Jacque; II n'y a plus d'apres (Béart), Grenouille de l'étang (Béart), Guy Béart; Stranger ln pa radise (Wright), Winnifred Atwell; Am WOENSDAG Den Burcht Jacobazaal)Verwar - mings- en wasapparatenshow Fa. A. Zwart. 2, 5.30, 7.30 en 10 uur n.m. Chr. Geref. Kerk: Dankdag voor het gewas. Voorg. dr. Velema. 3 en 8 uur n.m. Rehoboth: Bazaar hervormde Rem- brandtwijk. 2—10 uur n.m. Wijkgebouw Pniël: Bazaar 25 en 710 urn n.m. Vrije Caritaslotto niet toelaatbaar De vrije Caritas lotto, welke de nationale vereniging Caritas te Heer len begin van dit jaar als cyfer- lotto introduceerde voor leden en niet-leden is thans ook door de Maastrichtse rechtbank in hoger be roep ols vrjje, maar aan de toestem ming van de loterijwet gebonden, lo terij aangemerkt. De kantonrechter te Heerlen had in juni van dit jaar de voorzitter- directeur van de Caritas, de heer M. G. Hermes uit Heerlen wegens het organiseren van deze loterij schuldig verklaard aan overtreding van de loterijwet en hem twee geld boeten van f 12,- opgelegd. De kan tonrechter had overwogen, dat aan deelneming dezer loterij voorwaar den waren verbonden, en dat de deel nemers bjj die lotbowijziging geen overwegende invloed op de prijs- kansbepaling hadden. De rechtbank heeft zich in haar vonnis met deze overwegingen verenigd en de heer Hermes conform de uitspraak van de kantonrechter schuldig verklaard aan het leiden en organiseren van een verboden loterij. BINNENLAND De 52-jarige bankwerker G. van Zwleten uit Amsterdam is gistermor gen na een val van het ruim 8 meter hoge dak van de Centrale Noord ln Amsterdam overleden. De man was bezig een over een open condensator geplaatste tent te verwijderen. Door nog onopgehelderde oorzaak is de bankwerker met een deel van de pljp- constructle, die de tent ophield, naar beneden gestort. Tijdens het spelen aan de haven kant te Goes is de 3-jarige Michlel Weezepoel te water geraakt en ver dronken. In het Dljkzlgtzlekenhuis te Rot terdam is gisteravond overleden de 25-Jarlge mevrouw J. H. T. v. d. Sluls- v. d. Berg uit Rotterdam. Gistermorgen was zij met haar rijwiel ln botsing gekomen met een tramwagen van lijn 17. Vermoedelijk heeft zij de tram niet zien aankomen. Gistermiddag is zij ln zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht, waar zij ln de loop van de avond ls overleden. Drie Jongens van 15 Jaar, die vo rige week waren ontsnapt uit de Rek- kense Inrichting bij Lochem, z(jn ln Delft aangehouden, toen zij liepen met een gestolen bromfiets. Zowel ln Lo chem als in Den Haag hebben zij in- braakjes gepleegd, die hun overigens maar een geringe buit opleverden. Zij zijn weer op transport naar Lochem gesteld.. In tal van plaatsen ln ons land zullen in de komende dagen bijeen komsten worden gehouden, georgani seerd ter herdenking van de doden, nu vijf Jaren geleden gevallen ln de Hongaarse vrijheidsstrijd. Deze bijeen komsten worden gehouden o.m. ln Amsterdam. Den Haag, Utrecht, Alk maar, Enschede, Ede en Lelden. BUITENLAND Een 46-jarlge caféhouder uit Ber lijn, Alfred Pelludat, ls tot drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en 500 mark boete veroordeeld voor het feit. dat hij in juni J.l. onder invloed van sterke drank twee bezoekers van zijn café had toegebeten: „Jodenlum mels krijgen bij my niets, heil Hitler". Ook de politie, die de klacht van beide bezoekers kwam onderzoeken, begroette hij met een luid „heil Hitler". De Argentijnse regering heeft be sloten het bestuur van de provincie Salta over te nemen. Bij het smok kelen van verdovende middelen uit Bolivia zouden bestuursambtenaren van deze provincie betrokken zijn, waardoor uitvoerende, wetgevende en gerechtelijke ambtenaren met elkaar in conflict zouden zijn gekomen. De regering in Buenos Aires zal het con gres toestemming vragen de gekozen ambtenaren ln Salta te vervangen. De vier dagen oude „theestaking" in de reusachtige Ford-fabriek te Dagenham in Engeland ls gisteren ge ëindigd, nadat de bedrijfsleiding ermee had ingestemd de 120 arbeiders van de metaalgieterij toe te staan hun eigen thee te zetten. De metaalgieters gin gen ln staking, nadat hen verboden was hun eigen thee te zetten. Zij meenden dat hun el jen thee warmer en sterker was dan de thee, die hun vanwege de maatschappij werd ver strekt. Prinses Terlinui, de dochter van de laatste koning van Tahiti is in de ouderdom van 83 Jaar te Papeete over leden. Zij was ln de tweede wereld oorlog een der eersten die de zijde van de „vrije Fransen" koos. Haar vader, Pomare V, gaf ln 1880 het gezag over aan de Franse regering. Vijf leden van de Cubaanse mili tie zijn in Havanna doodgeschoten door een zesde militieman, die kennelijk zijn bezinning had verloren en het maga zijn van zijn machinepistool leegschoot op zijn kameraden. De dader is in een ziekenhuis opgenomen. Frank Green ls te South Bend in Indiana (V.S.) in het huwelijk ge treden met mevr. Nellie Kramer. Hij is 92 en zij 90 en het is voor beiden het vierde huwelijk. Tweehonderdvijftien studenten van de universiteit van Florida te Tal lahassee zeggen een nieuw wereldrecord te hebben gevestigd. ZIJ zeggen tege lijkertijd in een gemeubileerde kamer te hebben vertoefd, die normaal door twee mensen wordt bewoond. Noorse, Britse, Amerikaanse en Nieuwzeelandse geleerden hebben aan de zuidpool het feit herdacht, dat 50 jaar geleden Amundsen en Scott de zuidpool bereikten. 's Werelds eerste vliegkampschip met atoomvoortstuwing, de „Enter prise" voor de Amerikaanse Marine, heeft maandag met succes een eerste proefvaart gemaakt ter hoogte van Newport News aan de Amerikaanse oostkust. Het 85.000 ton metende schip dat acht atoomreactors aan boord, heeft kan twintigmaal om de aarde varen zonder brandstof ln te nemen. Het zal op 25 november worden op geleverd. De Britse schilder Augustus John is gisteren op 83-Jarige leeftijd in zijn woning te Fordingbridge in Zuld- Engeland overleden. Augustus John, een grote ^n zware man met een ty pisch kunstenaars voorkomen, was in de eerste plaats portretschilder. Hij heeft o a. Lloyd George, Gustav Stre- semann, Koring Felsal van Irak, T. E Lawrence. Thomas Hardy. W. B. Yeats, James Joyce en Bernard Shaw ge schilderd. In vele musea hangt werk van hem. dat getuigt van groot vak manschap en op de traditie steunt. bakgeuren zijn vaak bah-geuren! Neem visbakken Met zo'n handig 6 kg. gasflesje Bene- gas Butaan doet u het In schuur of bijkeuken. Geen "bah-geuren" in huis, geen vetspatten in uw schone keuken. Gemakkelijk, vlug klaar. (Onthouden yoor de zomer, 't 6 kg. flesje ideaal voor vacantie I) 2400 DEPOTHOUDERS Naar in Brussel wordt vernomen zal morgen in de Belgische hoofd stad een bespreking worden gehou den tussen een delegatie van de Bel gische radio en televisie en de Ne derlandse Televisie Stichting. De bevordering van de samenwer king tussen de Nederlandse en Vlaamse televisie en de bespreking van de kritiek, die hierop de afge lopen tijd is geuit, zouden de voor naamste punten van bespreking uit maken. Oegstgeest (Witte Huis)Ver koop Ned. Ver. tot bescherming van Dieren voor Dierentehuis. 10-12 uur v.m., 2-5.30 en 7-10 uur n.m. Wassenaar Geref. Kerk. Billy Grahamfilm „Telefoonspion". 8 uur n.m. Wassenaar Dorpscentrum. To neelgroep C.J.V. met toneelspel „Een grote zwarte poes". 8 uur n.m. DONDERDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Film „De straf gaat door" en forum o.l.v. dr. J. v. d. Grient. 8 uur n.m. Ons Centrum: Vrouwenbond N.V.V. en P.v.d.A. Filmavond „Per postkoets van Istanboel naar Rotterdam". 8 urn: n.m. Oud-Poelgeest (Koetshuls)Derde lustrum Stichting Oud-Poelgeest. Spr. dr. Eberhard Müller. 2 uur n.m. Prediker: Spreker ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur n.m. Stadszaal (grote zaal): Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo. So list Helga Pilarczyk. 8 uur n.m. Wijkgebouw Pniël: Bazaar 25 en 710 uur n.m. VRIJDAG Academie (groot-auditorium)Lelds Academisch Kunstcentrum. Concert Roos Boelsma. 12.30 uur n.m. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spreek ster mevr mr. J. M. Kunst over „gees telijke evolutie". 8 uur nm. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nm. Schouwburg: K. en O. „Theatre du Vieux Colombier". „L'école des fem- mes". 2.30 uur n.m. Sociëteit „Minerva": Receptie „Pro Patrla". 3.30 uur n.m. Stadhuis: Ontvangst „Pro Patrla' door Jhr. mr. F. H. van Kinschot en défilé. 2 en 2.45 uur n.m. Oegstgeest (W. de Zwljgerkerk) Evangelisatiebijeenkomst. Spr. ds. W. Harkema van Den Haag. 8 uur n.m. ZATERDAG Den Burcht (Grote zaal): Toneelver. D.O.B. speelt „Allerzielen". 8 uur n.m. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur v.m., Bijbelstudie 11-12 uur, ds. H. K. la Rondelle van Delft. St.-Antonlusclubhuis: Feestavond Padvindersgroep Nekobu. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (Grote zaal): Leidse Jeugd Actie. Scapino-ballet. 3 uur n.m. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. MAANDAG Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo". 8 uur I n.m. Gebouw Chr. Sociale Belangen (Oude Vest)Prijsuitreiking Fruitteel' „Prof. ir. Sprenger" en Dahliaver. „Jo- han Mater". 8 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. Stadhuis (Burgerzaal)Afscheidsre ceptie wethouder mr. J. Drijber. 5.15- 6 uur n.m. DINSDAG In den vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Middenstandsbond. Spr. A. G. de Ruyter over belastingverlaging voor middenstandsvrouwen. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Ope rette „Der Vogelhandier" voor militai ren. 8 uur nm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerk steeg 12): Schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Buurman en Kees de Jager. Werkd. 3-5 en 8-10 uur n.m.; 's zondags 3-5 uur nm. (tot 3 novem ber). BIOSCOPEN Trianon: „Porgy and Bess". A.l. Werk dagen 2 en 7.30 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Casino: „Kapo". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Zondag, maandag, dinsdag en woensdag om half drie voor de jeugd „Rusty's verjaardag". Lldo: „Een taxi naar Tobroek". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fernandel rooit het wel". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wet der wildernis". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45 en 9.15 uur. Rex: „Revak, de rebel". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Voor liefde geschapen". Astra-Theater Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zat. 7 en 9.15 uur „De hel van Birma". 14 jr; zond. 7 en 9.15 uur. Maandag en woensdag 8 uur „La Verlté". 18 jr. Donderdag 8 uur ,,De muls die brulde". 14 Jr. Zondag- mtddag en woensdagmiddag 2.30 uur ,,De familie Trapp". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Rehst, Steenstraat 35, tel. 20136. I that easy to forget (Beien), Summer romance (Abrams), Debbie Reynolds; One kiss (Romberg), Softly as in a morning sunrise (Romberg), Orkest Stanley Black; Opus 1 (Oliver), Stan ding on the corner (Loesser), The Mills Brothers; Indian love call (Friml), Glannina mia (Friml), Orkest Stan ley Black; What every girl should know (Wells), My kinda love (Trent), Doris Day; Music, Maestro, please (Wru- bel). Summertime (Gershwin), Oh, what a beautiful morning (Hammer- stein), Honeysuckle rose (Walter), Er- roll Garner; Harvard blues (Frazler), I'm gonna move to the outskirts of town (Weldon), Jimmy Rushing; Gol den bullet (Basle), Bluebeard blues (Basle), Tootle (Basle), Orkest Count Basle. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.30-17.00 Kinderboekenweek 1961. 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10 V. d. kind. CVK/IKOR/RKK: 17.40-18.00 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nws. NTS: 20.35 Onbekend talent. VARA: 21.05 Filmdocumentaire. 21.55 TV-film. 22.20 Actuele sportproblemen. VOOR DONDERDAG 2 NOVEMBER. Hilversum I, 402 ill. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram 11.45 Verpleegster worden, Ja graag!, lezing. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Promenade-ork. 14.00 Bas-bariton en piano. 14.20 Gram. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Metropolo ork. 15.30 Voordr. 15.50 Blaaskwint. 16.15 Lichte muz. 17.00 Gram. 17.30 V. d. jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Pianospel. 19.00 V. d. kleu ters. 19.05 Liedjes en hoorsp.: Het Vo gelkwartier. 20.00 Nws. 20.05 Radio- ehilharm. ork. en soliste. 21.10 Da aarsen van de Heilige Laurentivis, hoorspel. 22.30 Nws. 2240 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.25 In leiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.45 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.50 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 12.58 Gebed uit Siberië. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Licht progr. (herh.) NCRV: 14.00 Politiekapel. 14.30 Gram. 15.05 Kamermuz. 15.30 De Ne derlandse geloofsbelijdenis 400 jaar, herdenkingsdienst. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Metropole ork. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing, 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Kamerork. en soliste. 23.25 Mo derne Evolutionistische stromingen en hun religieuze achtergrond, lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA RKK: 18.00 Een bezinning op het '8.30 Ple thema van leven en dood. 18.30 Plech tige Avondmis. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 In woord en beeld. 20.30 Kunstprogr. 21.00 Korczak en de kin deren, TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio. 16.20 Kritieken. 17.05 Amus. muz 17.45 Le zing. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the So\xth-East. 20.00 Pianorecital. 20.30 Ork. conc. 21.00 Discussie. 21.30 Gram. 22.30 Hoor spel. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voor dracht. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. progr. v. d. arb. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.10 Races. 16.31 Lichte muz. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.30 Nws. en act. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Wed- str. tussen scholen. 21.00 Samenzang. 21.31 Gevar. progr. 22.00 Brievenbe- antw. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Liederen. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Ork. conc. 14.00 Lichte muz. 16.00 Ork. conc. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 20.15 Oude muz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Amus. ork. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Klass. muz. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorsp. 16.45 Ka mermuz. 17.15 Orgelrecital. 20.00 Reli gieuze muz. 21.45 Muzlk. nws. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Ork. conc. 15.30 Casinoconc. 16.35 Vlaamse muz 17.00 Nws. en weerber. 17.15 V. d. kind. 18.15 Kamermuz. 18.30 Godsd. uitz 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Lie deren. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 He dendaagse muz. 22.00 Nws. 22.15 Zang recital. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.03 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Belgische muz. 15.03 Ge wijde muz. 17.00 Nws. 17.30 Orgel recital. 18.30 Discografie. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. Daarna: Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a weer wind m/s. h Amsterdam regenbul w 6 8 2 Den Helder zwaar bew. wnw 12 12 3 Ypenburg zwaar bew. w 5 10 3 Vlissingen regen wzw 8 11 4 Eelde zwaar bew. wzw 6 10 4 De Bilt motregen w 3 10 1 Twente regen wzw 6 9 2 Eindhoven regen wzw 8 9 2 Z.-Limburg regen zw 8 8 1 Helsinki onbewolkt wnw 6 3 13 Stockholm geh. bew. wnw 7 5 2 Kopenhag. licht bew. zw 6 8 2 Aberdeen zwaar bew. wzw 4 5 0 Londen mist w.stll 10 0 Brussel regen geh. bew. half bew. zw 5 9 4 Luxemburg zw 5 5 0 Parijs Bordeaux zo 2 4 0 mist w.stll 0 0 Grenoble geh. bew. w.stll 13 0 Nice onbewolkt n 7 11 0 Berlijn regen zw 6 8 2 Frankfort zwaar bew. zzw 4 4 O München onbewolkt zw 2 1 0 Zürich mist zzw 2 4 1 Genéve geh. bew. W.still 2 0 Locarno onbewolkt ono 1 -1 0 Wenen licht bew. z 1 2 0 Innsbruck mist w.stll -3 0 Belgrado mist w.stil 1 0 Athene licht bew. o 2 15 0 Rome onbewolkt w.stil 10 0 Ajacclo zwaar bew. ono 3 11 0 Madrid half bew. nno 4 7 0 Mallorca regen w.stil Lissabon onbewolkt n 4 10

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2