Finnen gevoelen zich als koude oorlog pionnen in Chroesjtsjow: bom was sterker dan 50 megaton Dertig Algerijnen hedenochtend bij betoging in Algiers gedood Verplichtingen zeer stipt nagekomen 'Zwakke gijzelaars' Amsterdamse politie zoekt in buitenland Weer twee proeven bij Nova Zembla Verhoudingen nimmer zo goed N - bom WEERBERICHT Reservisten Albanië opgeroepen Luchtpiraat krijgt levenslang Kordon van 30000 man rondom stad Algiers samengetrokken Ook in Parijs maatregelen De fraude Amsterdamsclie Bank Morgen: twee minuten stilte STALIN UIT MAUSOLEUM Nederlanders in Rusland gaan in beroej Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1961 No 30492 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1 Leiden Giro 110 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Helsinki, 1 november. De dreigende Sowjetrussische nota aan Finland heeft in Helsinki gelaten verbijstering gewekt. Er zijn mensen geweest, die er de eerste nacht niet van geslapen hebben. Onder de grijze hemel, waaruit een gestage regen neerdruilt, heb ben vrouwen gisteren gehuild toen het Finse leger de wacht wissel de voor het paleis van president Kekkonen, maar de algemene reac tie der Finnen was die van mensen, die merken dat een nachtmerrie bij het ontwaken niet over is. Nog nooit waren de betrekkingen met de Sowjet-Unie zo goed geweest als het afgelopen jaar. Anderhalve maand geleden zei de Sowjetrussische president Brezjnew nog, dat hij en zijn land de Finse neutraliteit bewonder den. En toen, eergisteren, kwam uit heldere hemel de klap, die voor de Finnen de superbom nog overtrof. In zijn nota stelt Moskou, refere rend aan het Finse vredesverdrag, onderhandelingen voor over „maat regelen tot verdere beveiliging van de Finse en Russische grenzen". Om dat er een Westduits gevaar dreigde. Omdat Noorwegen en Denemarken voor dat gevaar hun deuren geopend zouden hebben. Omdat Zweden wa pens aan West-Duitsland leverde. Omdat er In het Fins-Russische ver drag van 1948 in 1955 voor twintig jaar verlengd niet alleen staat dat Russische troepen Finland mo gen binnentrekken bij een aanval op Finland of de Sowjet-Unie, maar omdat het ook een clausule bevat omtrent onderhandelingen, wanneer zo'n aanval dreigt. Dit vrlendelijk-beschermende aan bod is Finland en zijn regering koud op het lijf gevallen. President Kek- konen en zijn minister van Buiten landse Zaken, Karjalainen, bevinden zich voor een officieel bezoek in de Verenigde Staten. Karjalainen werd vanavond in Helsinki terug verwacht. President Kekkonen komt pas vrijdag. Hij zal zich waarschijnlijk zondag in een rede tot het Finse volk richten. De Finse regering heeft, bij afwezigheid van deze twee sleutelfiguren, koorts achtig vergaderd, maar zich tevens van ieder commentaar onthouden. Inmiddels speculeert Helsinki over de oorzaken en de gevolgen van de ze stap. Wat de oorzaken betreft voelt men zich machteloos. Kekko nen heeft getrouwelijk de traditio nele lijn gevolgd: hoe leeft men, zelf ongewapend, in vrede met een beer? Finland, door de Duitsers mee gesleept in de tweede wereldoorlog, heeft angstig nauwkeurig, zelfs voor tijdig, de bepalingen van het vredes verdrag opgevolgd. Het deed zijn her stelbetalingen eerder dan nodig was. Ziin strijdkrachten liggen ver onder het toegestane maximum. Het is ook het verdrag van vriendschap en bij stand met de Sowjet-Unie getrouwe lijk nagekomen. De enige kritiek op Finland, die Moskou bijeen heeft kunnen schrappen in zijn nota, geldt enkele Finse bladen, die onvriende lijke dingen zouden hebben gezegd.I De New York Daily News heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten op het punt staan een N-bom (neutro nenbom) te beproeven. In een advertentie van een volle pagina in de New York World Tele gram zegt de New York Daily News, dat de bom doodt zonder verwoestin gen aan te richten, doordat de neu tronen door een meter beton kunnen heendringen, zodat huizen ongerept blijven maar de mensen erin de dood vinden. De Daily News kondigde aan, dat vandaag een exclusief verhaal over de bom zou verschijnen. VRIJ ZACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist. Morgen overdag geleide lijk meer bewolking met later kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige, aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Vrij zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 NOVEMBER Zon op: 7.36 uur; onder: 17.11 uur. Maan op: 0.46 uur; onder: 15.15 u. Hoogwater te Katwijk te 10.42 en 23.19 uur. Laagwater te 5.56 en 18.25 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Finnen, die hun verplichtingen met de Russen zo nauwgezet zijn na gekomen begrijpen dat zij in de hui dige krachtmeting tussen Oost en West een pion zijn. Erger nog, een gijzelaar vermoedelijk. Wanneer het Westen in Scandinavië zijn defen sie versterkt, dan draait de Sowjet- Unie in Finland de schroef aan. En Afscheid en welkom in de Lairessezaal in Den Haag. Links de aftredende directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir. A. G. Marisrechts zijn opvolger ir. J. v. d. Kerk, die vandaag in dienst is getreden. de Finnen weten dat niemand hun te hulp zal kunnen komen. Welke eisen de Sowjet-Unie in het gevraagde overleg met Finland zal stellen weet niemand. Zullen de Rus sen „vragen" troepen te legeren op de Finse basis Porkkala, op vijftig kilometer van Helsinki, die zij enige jaren geleden weer aan Finland over droegen? Zullen zij controle eisen op het uitgebreide radarnet, dat de Finnen voor hun intensieve bur gerluchtvaart hebben opgebouwd, maar dat uiteraard ook grote strate gische waarde heeft? Men weet er in Helsinki net zo weinig van als in andere hoofdsteden. Misschien nog minder, want de Finnen beschouw den hun betrekkingen met Moskou ais een tweezijdige aangelegenheid. In het gecompliceerde koude oor- Onze reisredacteur W. L. Brugsma heeft zich gisteren on middellijk per vliegtuig naar het nieuwe centrum in de koude oorlog gehaast: de Finse hoofd stad Helsinki. In bijgaand ar tikel, dat hij ons vannacht tele foneerde, geeft hij zijn eerste in drukken van de sfeer in Finland, dat zich door de nieuwe wending in de internationale politiek lichtelijk verbijsterd voelt. logspel van druk en tegendruk, drei ging en tegendreiging, zijn zij zo onschuldig als lammeren. 9 Slot pag. 2 Volgens uit de Albanese hoofdstad Tirana afkomstige berichten, die nog niet op hun juistheid konden worden getoetst, heeft de Albanese regering acht jaar klassen reservisten onder de wapenen geroepen. Do reservisten zouden sinds zater dag j.l. in de garnizoenen van Tira na, Durazzo, Valone en Elbassan zijn aangekomen. Dc 38-jarige Leon Bearden, die in augustus de bemanning van een groot Amerikaans passagiersvliegtuig wilde dwingen naar Cuba te vliegen, is gisteren in El Paso in Texas tot levenslang veroordeeld. Zijn 17-jari- ge zoon Cody, die hem geholpen heeft, kreeg vier jaar. Hun opzet mislukte doordat de pi loot voorgaf te weinig brandstof te hebben voor een vlucht naar Cuba. Het toestel landde in Texas. Vanochtend vroeg begonnen in de stad Algiers de demonstraties waartoe de voorlopige Algerijnse regering haar volgelingen heeft op geroepen. In een gevecht met veilig heidstroepen er zijn 30.000 man troepen en veiligheidspolitie samen getrokken werden vanochtend ver scheidene Algerijnen gewond. Zoals bekend wenst de Voorlopige Alge rijnse regering, dat de demonstraties, die gericht zjjn op de eis voor directe onderhandelingen met Frankrijk over de onafhankelijkheid van Algerije, vreedzaam zullen verlopen. Later werd bekend, dat 32 Alge rijnse demonstranten zijn gedood en 140 gewond. Franse veiligheidstroe pen hebben op een zestal plaatsen het vuur op de demonstranten ge opend. Gesluierde vrouwen riepen van de daken van hun huizen leuzen naar de demonstranten. Op het Franse verbod van samen scholingen van meer dan drie per sonen werd geen acht geslagen. In de door Algerijnen bewoonde wijken begonnen demonstranten, getooid met groene en witte opstandelingen vlag gen, zich te verzamelen. Tanks en gehelmde gendarmes slo ten alle toegangswegen van de Alge rijnse wijk Belcourt af. Het oude centrum van Algiers, de kasjba, is vanochtend met prikkeldraadversper ringen van het overige deel van de stad afgesloten. Twee Franse luchtafweerkruisers, de „Colbert" en de „Grasse" en twee snelle begeleidingsschepen zijn giste ren bij O r a n aangekomen. Deze schepen maken deel uit van de Fran se Middellandse-Zeevloot, die maan dag uit Toulon is vertrokken voor „herfstmanoeuvres" in het westelijk deel van de Middellandse Zee en bij de Algerijnse kust. Ook in Parijs zijn maatregelen ge nomen. De Parijse politie nam gister avond stellingen in en rondom Parijs in als voorzorg tegen mogelijke Alge rijnse demonstraties op heden, de ze vende verjaardag van de Algerijnse opstand. Het politiekorps is met vijf duizend man versterkt. Speciale voorzorgen werden getrof fen in de wijk van de Champs Ely- sées, het Bois de Boulogne, het Quar- tier Latin op de linker Seine-oever en bij de openbare gebouwen in voor steden van Parijs waar een groot deel van de 180.000 Algerijnen woont, die de Franse hoofdstad telt. Hoofdinspecteur H. Postma van de Amsterdamse Centrale Re cherche en de heer C. André de la Porte, lid van de hoofd directie van de Amsterdam sclie Bank, zijn opnieuw naar Duitsland vertrokken om het onderzoek naar de verduister- De Russische premier, Chroesjtsjow, heeft gisteren op het com munistische partijcongres in Moskou gezegd, dat de Russische ge leerden zich hebben vergist en maandag een krachtiger kernbom tot ontploffing hebben gebracht dan de bedoeling is geweest. Het plan was een kernbom van 50 megaton te beproeven. Chroesjtsjow ver klaarde opgewekt: ,,Ik geloof niet dat we onze geleerden hiervoor zouden moeten straffen." Volgens communistische krin gen kwam de mededeling gister middag tijdens de slotrede op het partijcongres als donderslag hij heldere hemel. Niet-communisti sche journalisten mochten de slotzitting niet hijwonen. De seismoloog M. J. Piegza van hut Britse observatorium in Kew heeft verklaard: „Ik heb steeds over wogen dat de bom zeer veel sterker dar, 50 megaton geweest is en zelfs wel 100 megaton geweest kan zyn." Professor Pietro Caldi, voorzitter van de Europese commissie voor seismologie en directeur van het ob servatorium van het Geofysisch In stituut in Rome, heeft verklaard dat de totale energie die door de ontplof fing van de Sowjetrussische atoom bom maandag is vrijgekomen, op ne gentig megaton geschat kan worden De Amerikaanse commissie voor Atoomenergie heeft meegedeeld, dat gisterochtend weer twee Russische kernexplosies hebben plaatsgehad. Volgens de commissie hadden beide 'genomen kernwapenproeven. ontploffingen plaats in de omgeving van Nova Zembla. De eerste had een sterkte van enkele megatons en de tweede van waarschijnlijk minder dan een megaton. Dit waren de 27ste en 28ste kernexplosies, die de com missie sinds de hervatting van de Russische proeven op 1 september heeft gemeld. Italiaans protest De Italiaanse regering heeft bij de Russische regering geprotesteerd tegen de kernproeven die de Russen hebben gedaan, zo heeft minister van Buitenlandse Zaken Antonio Segni gisteren in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden meegedeeld. In vele Italiaanse steden hebben studenten gisteren geprotesteerd tegen de Russiche kernproeven. Ook in Tokio (Japan) en andere wereldsteden kwam het tot grootscheepse demonstraties. Premier Macmillan heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat de Britse regering tijdig zal waarschu wen en maatregelen zal nemen, in- dier in melk een gevaarlijk peil van radio-actieve besmetting zou worden geconstateerd. Hij voegde hieraan toe dat thans in geheel En geland monsters melk worden gecon troleerd op de eventuele aanwezig heid van radio-actieve afvalstoffen, dit na de reeks door de Sowjet-Unie Het bestuur van de Stich ting van de Arbeid, ver tegenwoordigende centrale werkgeversorganisaties en de werknemersvakcentralen, en de besturen van de K.V.P., de P.v.d.A., de V.V.D., de A.R.P., de C.H.U., de S.G.P. en de P.S.P. roepen het Neder landse volk op uiting te geven aan de gevoelens van diepe bezorgdheid en ver- ontwaardignig over de uit zonderlijk grote kernexplo sies, die in de afgelopen da gen door de Sowjet-Unie zijn veroorzaakt. Aan explosies van deze aard zijn grote gevaren voor de gehele mensheid verbon den, terwijl zij door geen redelijk motief kunnen wor den gerechtvaardigd. De be sturen roepen, na overleg hierover met de regering, alle Nederlanders op om op donderdag 2 november a.s. des middags te één uur twee minuten stilte in acht te wil len nemen als een uiting van zwijgend protest tegen deze betreurenswaardige en door de V.N. veroordeelde da den. Voor en na deze mi nuten zullen klokken luiden. de gelden van de Amsterdam sclie Bank voort te zetten. Zjj zullen diverse plaatsen bezoeken, ook in Zwitserland. De politie hoopt op deze wijze niet alleen op het spoor te komen van de nog ont brekende gelden het aandeel van de buitenlandse handlanger van de gearresteerde bankbedien de maar tevens op het spoor van de handlanger, die nog steeds voortvluchtig is. Zoals bekend is heeft de bankbedien de die in Baden-Baden in arrest zit, beloofd zijn aandeel in de ver duistering (f400.000) aan de Am- sterdamsche Bank te zullen terug geven. Het is niet onmogelijk, dat hoofd inspecteur Postma en de heer An dré de la Porte tevens zullen na gaan wat er precies van het aan deel van de bankbediende over is. Hij heeft verklaard ongeveer vijf tigduizend gulden te hebben opge maakt. De kist met het gebalsemde lichaam van Josef Stalin is ver wijderd uit het Lenin-mausoleum op het Rode Plein in Moskou, aldus heeft het blad van de com munistische partij, de Prawda, vandaag bekendgemaakt. Vol gens het blad is de kist overge bracht naar de muur van het Kremlin, waar andere vooraan staande communisten begraven liggen. Het blad bericht, dat de kist uit het mausoleum verwijderd is „in over eenstemming met het besluit" van het 22ste communistische partijcon gres. Gisteren hebben arbeiders Stalins naam verwijderd van het mausoleum dat hy sinds zijn dood in 1953 met Lenin had gedeeld. Honderden Mos- kovieten sloegen hun werk gade. De overbrenging van Stalins stof felijke overschot naar een nieuwe laatste rustplaats geschiedde in het holst van de nacht, nadat honderden politieagenten het Rode Plein had den afgezet en alle onbevoegden ver wijderd hadden. Er werden tijdelijke versperringen opgericht en verslag gevers kregen geen toestemming het plein te betreden. Gisteren was het nog een janJ boel op vele zebra's zoals b.v. op bovenstaande foto te zien is. Vandaag zal het ongetwijfeld overal gaan, zoals het op die zelfde oversteekplaats van ochtend ging: ordelijk, terwijl hei rijverkeer (óók de brommers er wielrijders!de voetgangers vooi laat gaan. De Nederlandse zeelieden Reydon en L. de Jager, di vorige maand te Kiew werde veroordeeld tot 13 jaar vrijheid: straf, zijn in beroep gegaa tegen de uitspraak van de mil taire rechtbank te Kiew. Volgens één van de Russiscl advocaten die de zeelieden hel ben verdedigd, zal het militai hof van beroep hun zaak in c tweede helft van november behandeling nemen. De twee Nederlanders hebbi zoals bekend, tijdens de opel bare zitting van de militai| rechtbank te Kiew toegegevj zich schuldig te hebben gema< aan spionage in de Sowjet-U: ten gunste van de Nederlanc Geheime Dienst en de NAVl Een woordvoerder van het minisl rie van Buitenlandse Zaken heeftl antwoord op een vraag meegedeT dat het ministerie niet was ingel over het voornemen van de 1 Nederlanders in beroep te gal Nederland heeft de Russische autJ teiten op 13 oktober verzocht rel matig contact te mogen houden J de twee Nederlanders. Van Russisl zyde is nog niet op dit verzoek f reageerd. 9ua9ïie teut. Uit het Leidsch Dagblad val 2 Nov. 1861: Als een "buitengewone bil zonderheid wordt uit Hilh gom gemeld, dat aldaar den tuin van J. van Waverd een partij narcissen Gra?| Monarque dit jaar voor tweede maal in bloei stad met een menigte volwasse bloemtrossen. (Advertentie)Heden vcË schijnt bij de firma Jac. Hf zenherg Cornsz. te Leiden: Vissering, een woord ter tol lichting van het vraagstn betreffende de onteigenië voor den Spoorweg rl Leiden naar Woerden. Pr| 25 centen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1