•ankemploye wilde zich met z'n rouw in Zuid-Europa vestigen dr. de Vries opent clir. schoolcongres ledeplichtige nog voortvluchtig KarelI OAS is weer in de Algerijnse ether Helft van verduisterd bedrag teruggevonden Stuurman sleepboot „TITAN" gedood bij spannen van de tros Bonn is bereid Amerikaanse militaire uitrusting e.d. in Europa over te nemen IN PARIJS TSJOMBE IN GENEVE Uitdaging vraagt om antwoord VS geven meer aan Liberale partijleider: België wordt niet meer geregeerd MAANDAG 30 OKTOBER 1961 (Van onze speciale verslaggever) )ngeveer de helft van het bij de Amsterdamsche k verduisterde bedrag volgens de laatste gege- is bijna 800.000 gulden is terecht. Die heeft de itie op aanwijzing van de vrijdag in Baden-Baden arresteerde bankbediende kunnen achterhalen in izen van Duitse en Zwitserse banken 3.2(;evreesd wordt echter, dat het heel wat moeilijker zal blijken resterende vier ton te vinden. Deze zijn in het bezit van een .enlandse handlanger van de gearresteerde. 7(et signalement van deze medeverdachte is bekend en verspreid jour Interpol. Maar de politie koestert niet al te veel hoop, dat man spoedig zal kunnen arresteren. Hij leidt een zwervend [aan. Uit veiligheidsoverwegingen wil men zelfs zijn identiteit onthullen. per T|iaiid gemoeid met de uitlevering 3.2ojlussen zit de Amsterdamse bank- nde in de cel te Baden-Baden, acht wordt, dat er zonder ver- llla. elingen ongeveer een maand ge- n zal zijn met de uitleverings- edure. mmissaris H. J. Moll en hoofd- icteur H. Postma van de Amster- se Recherche hebben zaterdag- t de safesleutels meegebracht, door zy in staat waren in de en van een Duitse en een Zwit- bank waardepapieren ter waar- an 350.000 gulden te achterha- Vijftigduizend gulden zijn door s verdachten opgemaakt aan val- apieren en privé-uitgaven. gearresteerde verdachte deelde rdag tijdens het verhoor de ilplaatsen aan de Amsterdamse iemensen mede. Hij zag van zijn ankelijk voornemen af een ap e voor de dorst te bewaren. Hij tijn volle medewerking, waardoor snelle overdracht van de 350.000 en mogelijk werd. Bescheiden begin e politie heeft de zaak thans [volgt geconstrueerd, -fc Amsterdamse bankbediende tkte in de eerste helft van het izers schrijven. Stof of as Geachte Redactie. ig ik, zonder kortheidshalve op in te gaan, een paar opmer en maken over het Woord van aning van collega Van den Berg? „De primitieve mens verbrand- ijn doden, waar hij meende, dat ip die manier radicaal van hen ast was". Maar van alle primi- in in bijv. Indonesië kennen al- de Hindoe's op Bali lijkverbran- en overal elders wordt daar anders gedaan dan de doden aven. „Stof of as" heeft dus niets primitiviteit te maken. Boven- verlost geen van deze beide van ode, want de nabestaanden vre- niet het lichaam, maar de geest, loch door verbranding, noch door iven werkeloos wordt gemaakt. „Men (zag) de dood als een pro dat door God werd gewild, zodat de mens niet paste om daar in ve, kunstmatige zin tussen te :n". Duidelijker misverstand is lijk denkbaar. Wie twijfelt er- dat de dood in Gods hand is? reik christen, die geen christian- tist is, aarzelt om de dokter te opdat het proces van de dood inderd, althans vertraagd wordt? ïatie of begraven komt eerst aan rde, als God de dood zijn werk laten doen. Van ingrijpen i-n God wel of niet wil, is dus geen :e. .,Het Christendomwijst de randing af, omdat het haar be- uwt als een aantasting van de Deide zede" enz. e-nz. „Het" stendom bestaat helaas niet. En leer zullen wij nu eindelijk eens uden met „het" christendom in inding te biesigen met dingen, 51' niets mee te maken hebben? vorige eeuw verbood „het" tendom, dat onderwijzeressen de klas zouden staan en niet later verbood het, dat een vrouw fiets zou zitten. „Het" christetu- heeft nog veel langer crematie loden", maar men is wijzer ge en en niet christelijker, of dit te althans in zoverre, dat chris- 1 in de Tweede Kamer de wet e crematie hielpen aannemen en de Geref. Kerken toestaan, dat j een crematie vertegenwoordigd len. Laat men toch de bijbel, de >nde van Gods openbaring, niet erband brengen met dingen, over hij een tijd later het ver- ïde oordeel niet blijkt te bevat- Hoeveel schade is daardoor reeds die bijbel en aan het christen- berokkend? Er komt de laatste neer openheid tegenover de cre- e. Gelukkig ja. Maar is dat goed mren, als „het" christendom haar ilijk verbiedt en zij dus zonde vorige jaar kennis met een buiten landse cliënt die via de Amsterdam sche Bank een erfeniskwestie regel de. De zakelijke relatie ontwikkelde zich via een etentje, waartoe de bui tenlander het initiatief nam, tot een meer persoonlijke. Omstreeks juni 1960 vroeg de cliënt aan de bankbe diende „of er in zijn positie niets te versieren viel" De bankemployé heeft toegegeven, dat hij op die sug gestie grif is ingegaan. Toen ontwik kelde zich het volgende spel. De bediende, die toegang had tot de persoonskaarten van de buiten landse cliënten van de bank, stelde zijn kennis in de gelegenheid de handtekeningen na te maken. Zo was deze in staat in het buitenland beta lingsopdrachten ten laste van de be trokken rekeningen naar de Amster damsche Bank te zenden. Het twee tal nam eerst een proef met betrek kelijk bescheiden bedragen enige tienduizenden guldens ten nadele van z.g. „dode rekeningen". Dat zijn rekeningen, waarop al vele jaren geen boekingen meer plaatshebben en die slechts met ruime tussenpozen wor den gecontroleerd. Toen dat goed ging, besloten de verdachten tol een paar flinke slagen van enige tonnen. Zij be perkten zich daarbij niet langer tot de dode rekeningen, maar ga ven gefingeerde betalingsopdrach ten ten name van geregelde cliën ten. Zij wisten, dat deze methode na 1 januari spaak zou lopen, om dat dan de rekeninghouders wor den ingelicht over hun saldi. Dat de bediende reeds op 5 oktober zijn ontslag forceerde kan tevens verklaard worden uit het fraude onderzoek, dat bij de Amsterdam sche Bank werd ingesteld naar aanleiding van de malversaties van een Bussemse kantoorhouder. Valse papieren De samenwerking met de buiten lander, op fifty-fifty basis, strekte zich eveneens uit tot ingewikkelde manipulaties met rekeningen onder eiger. en valse namen bij Duitse en Zwitserse banken. Op die manier hoopten de verdachten de politie op een dwaalspoor te brengen. De hand langer verschafte de bediende onder meer een vals buitenlands paspoort, een vals Nederlands identiteitsbewijs een vals buitenlands rijbewijs. Vooral die nagemaakte documenten heeft de man ongeveer f. 10.000,- betaald. Een vals buitenlands paspoort voor zyn echtgenote was in de maak. Zodra dat in orde was, zou het echt paar zich ergens in Zuid-Europa ves tigen, hetgeen erop zou kunnen dui den, dat de bediende van plan was twee minderjarige zoons van 17 en 15 jaar in de steek te laten. Wantrouwen Koe goed de twee mannen hun misdrijf ook hadden georganiseerd, toch heeft hun optreden bij de Am sterdamsche Bank argwaan gewekt. De dag, nadat de bediende na een uitgelokt geschil zijn ontslag had ge kregen en hij nog op de bank was om zijn werk over te dragen, kwam de buitenlander aan het loket met eer. alweer vervalste betalingsop dracht voor f. 10.000,-. Dat bedrag had hij nodig voor reis- en ver blijfkosten. Toen hij geen paspoort bij zich bleek te hebben, zei de be diende onmiddellijk, dat het niet no dig was, dat de cliënt dit ging halen, omdat hij hem wel kende. De pro curatiehouder weigerde echter toch de uitbetaling, waarop zowel de bui tenlander als de bediende vertrok, zogenaamd naar het hotel om het paspoort te halen. Toen zij niet terugkeerden, werd men op de Am sterdamsche Bank achterdochtig. Zeer toevallig vertoefde de buiten lander, op wiens naam de tien mille was opgevraagd, juist in Nederland. Na verificatie bleek diens tegoed reeds met f. 50.000,- frauduleus te zijn verminderd. Deze ontdekking vormde het be gin van een tijdrovend onderzoek, waarbij alle rekeningen van buiten landse particulieren moesten wor den nagegaan. De directeur de heer C. André de la Porte, vertrok naar Zwitserland en Duitsland om de be trokken banken in te lichten en hun medewerking te vragen ter ontmas kering van de verdachten. Intussen had de bediende na zijn ontslag per huurauto, die werd be stuurd door de zoon van de eige naar, ons land verlaten. Hij liet zich rijden naar de Duits-Zwiterse giens, waar hij de auto terugzond met de mededeling, dat hij op eigen gelegenheid naar Bazel zou reizen. Hij wilde zo de politie op een dwaal spoor brengen. Hij is namelijk niet naar Bazel gegaan, waar hij het verduisterde geld op nummerreke ningen van een bank had onder gebracht, maar in Duitsland geble ven. Het is merkwaardig, dat de arres tatie op vrijdagmiddag in de Kom- merzbank te Baden-Baden eveneens mogelijk werd door de hardnekkig heid waarmee de bediende, die op 9 oktober naar het buitenland de wijk had genomen, een betrekkelijk klein bedrag van 10.000 Duitse mar ken poogde te innen. Het vormde de opbrengst van de verkoop van Oos tenrijkse obligaties. Die had wat voe ten in de aarde, omdat deze stuk ken niet rechtstreeks in Duitsland verhandelbaar zijn. De bediende moest eerst j.l. donderdagmiddag terugkomen om het geld in ont vangst te nemen. Daar hij toen al verdacht werd, hield men hem tot vrijdag aan het lijntje. Toen hij ziel.' vrijdagmiddag aan de loketten vervoegde, werd de alarminstallatie ingeschakeld en het bankgebouw ge sloten. De verdekt opgestelde Duitse politie-agenten konden de Amster dammer toen arresteren. Commissa ris Moll en inspecteur Postma, die 's nachts waren aangekomen, ver toefden op dat ogenblik vijf kilome ter buiten de stad, waar zij een rela tie van de arrestant verhoorden. De 10.000 mark van de Oosten rijkse obligaties was het enige baar geld, waarover de man op dat moment beschikt zou hebben. Het uit de fraude verkregen kapi taal was reeds geheel in effecten be legd. Vrouw begreep het niet Verwacht wordt, dat zijn echtge note. die sinds vrijdag in het Am sterdamse hoofdbureau in arrest zit, binnenkort op vrije voeten wordt gesteld. Haar aandeel in het mis drijf is vrij passief geweest. De be diende heeft haar pas op de mor gen van zijn vertrek globaal inge licht. Veel begrip van wat er aan de hand was schijnt zy niet gehad te hebben. Wel heeft de bediende haar van het buitenland uit ver scheidene machtigingsformuleren toegestuurd. Daarmee zou zy, na een eventueel overlijden van haar echtgenoot, over de tegoeden kun nen beschikken. De vrouw heeft die machtigingen inderdaad getekend en poste-restante teruggestuurd, hetgeen als een poging tot heling name lijk in de toekomst ten geschenke ontvangen van door misdrijf ver kregen goed zou kunnen worden beschouwd. Maar de opzet zal moei lijk te bewijzen zijn, omdat zij niet wist hoe de vork in de steel zat. De man had zich weieens uitgela ten in de trant van „we kunnen voorlopig rustig verder leven", maar zijn vrouw had dat in verband ge bracht met een hoofdprijs, die hij in een Belgische loterij had gewon nen. Die prijs was overigens van bescheiden aard, ongeveer f. 5000,- Bovendien had de bediende al een auto en nieuw meubilair aangeschaft. Hij zou het liefst met commissaris Moll en inspecteur Postma naar Am sterdam terug zijn gegaan. Hij heeft hun onder tranen gesmeekt hem mee tenemen, maar de beide politieman nen dachten er niet over een toch al moeilijke zaak nog ingewikkelder te maken door geharrewar over de uitlevering. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT^ Amerikaans schip overvaart ,Zeepaar(V 20 X KWALITEIT VOOR F 1,!» Tijdens het verlenen van assisten tie aan het Nederlandse motor vrachtschip „Nias' 'bij het vertrek uit de Noordersluis te IJmuiden naar zee heeft zich zaterdagmiddag op de zeesleepboot „Titan" een noodlottig ongeval voorgedaan. De dienstdoende eerste stuurman aan boord van de sleepboot, de 35-jarige R. B. van der Berg uit Woudenberg, kwam hierbij om het leven. Een tros van het achterschip van de 6875 ton metende „Nias" was vast- De "New York Times" meldt, dat de Westduitse regering be reid is Amerikaanse militaire uit rusting, voorraden en faciliteiten in Europa voor een bedrag van ongeveer 600 miljoen dollar aan te kopen. Het bericht is afkom stig van Drew Middleton, die het uit betrouwbare bron in Londen heeft vernomen. Volgens Middleton zijn regerings functionarissen in Londen van oor deel dat de overeenkomst „het be langrijkste resultaat" is van een be zoek van Roswell Gilpatrlc, de Ame rikaanse onder-minister van Defen- J ^Qok nu was-deze piraten-uitzen- (Van onze Parijse correspondent) De geheime legerorganisatie van ex-generaal Salan was zaterdag, na een zwijgen van twee weken, met een kort nieuws-bulletin weer in de Algerijnse ether. De uitzending vond ongeveer op de golflengte plaats van het officiële radio-station, maar was na goed vijf minuten door de storingen van de Franse legerdiensten vrijwel niet meer te volgen. Niettemin konden de verrukte Fransen in Algerije nog een paar flarden van zinnen opvangen uit de mond van ex-genraal Gardy, die in het bijzonder werden gericht tegen de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, die daags tevoren op een persconferentie de premier van de FLN-regering, Ben Khedda, van ant woord had gediend. Voor medisch consult President Tsjombe van Katan ga is zondag per vliegtuig in Ge- nève aangekomen. In regerings kringen in Elisabe'ths'tad was eerder meegedeeld, dat de presi dent om gezondheidsredenen een week rust zou nemen. In augustus had hij een lichte hartaanval. Daarvoor was gemeld, dat zijn gezondheidstoestand slecht was, nadat hy twee maanden door de cen trale Kongolese regering was gevan gen gehouden. Volgens functionarissen van het Geneefse vliegveld zou de Katangese leider een specialist komen consul teren. Hij zag er bij zijn aankomst monter uit. De Katangese minister van Finan cien, Kibwe, zou zijn belast met de zorg voor de lopende zaken, terwijl de ministers van Buitenlandse Zaken en Binnenlandse Zaken, Kimba en Moenongo, zouden zorgen voor de defensie en de betrekkingen met de V.N. De burgemeester van Elisabethstad heeft zondag het plein voor het post kantoor herdoopt in „Plein van de nationale helden", ter herdenking van de strijd tussen Katangese en V.N.- troepen in de vorige maand. De plechtigheid werd bijgewoond door de Katangese minister van Bin nenlandse Zaken, Moenongo. De bur gemeester sprak in een rede over „het bloedbad, door de V.N. aange richt". ding weer mogelijk gemaakt doordat saboteurs van de O.A.S. eerst een grote zendmast van de officiële ra dio met behulp van kneedbommen in de lucht hadden geblazen. OAS heeft gisteren (zondag) in Parijs en in Bordeaux een ander politiek wapen in Frankryk geintro- duceerd. Tegen wie die sabotage in heit bijzonder was gericht, is nog niet duidelijk geworden. Maar in ieder geval hebben honderden autos' gis termiddag en -avond bandenpech gehad doordat op de grote boulevards in de hoofdstad en in Bordeaux over al aluminium kopspijkers waren uit gestrooid die in Algerije, schijnt het, speciaal voor dat doel zijn gemaakt. Tegen de avond werden de boule vards door de automatische straten- vegers en door sneeuwruimers, die in derhaast waren gemobiliseerd, weer schoon geveegd, nadat het ver keer op de Champs Elysée geruime tijd gestagneerd was geweest. Wanneer de OAS haar populariteit in Frankrijk denkt te kunnen ver hogen door het Parijse verkeerspro bleem met deze sabotage nog wat ernstiger te maken, dan lijkt de kans toch wel groot dat ze zich op nieuw vergissen. sie aan drie belangrijke bondgenoten van de V.S.: Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Middleton schrijft verder, dat Gil- patric ook vorderingen heeft gemaakt bij zijn pogingen om de Britse rege ring ervan te overtuigen, dat het tijd is om meer te doen aan het verster ken van haar militaire positie in Europa. gemaakt op de kopbolder van de „Titaan". Bij het vertrek uit de sluis is deze tros tegen het stuurhuis te rechtgekomen, waar de stuurman op de buitenbrug stond. Aangenomen moet worden, dat de heer Van der Berg door de tros is getroffen of tussen tros en stuurhuis is bekneld geraakt en op slag is gedood. Stuur man Van der Berg was gehuwd en had twee kinderen. Gelukkiger was de afloop van het ongeluk met de sleepboot „Zeepaard" van Van der Tak's Bergingsbedrijf, zaterdag in de Schiehaven te Rotter dam. Drie mannen, die zich aan boord bevonden, konden op het nippertje het leven redden. De „Zeepaard" lag met een tweede sleepboot, de „Zee hond", bij de bok „Arend", toen een binnenkomend Amerikaans schip, de „Mormacson", 7950 brt door de sterke wind een hevige stoot kreeg en mid scheeps tegen de sleper voer. De op varenden van de „Zeepaard", de schipper P. Spruit en de machinist C. J. Thijsse, beiden uit Rotterdam, en de stuurman A. Abel uit de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland, zagen het gevaar naderen. In allerijl sprongen zij van de sleepboot op de ponton van de „Arend", geen secon de te vroeg. De „Zeepaard" werd overvaren en verdween vrijwel op hetzelfde moment in de diepte. Het Amerikaanse schip verspeelde bij de aanvaring een stuk van zijn schroef. Paul Steenbergen uit ziekenhuis Woensdag a.s. zal de acteur Paul Steenbergen het ziekenhuis mogen verlaten. Zijn eerste optreden na zijn ziekte zal zijn op de ere-avond van Ida V/asserman in Tjechows „De kersentuin" op 11 november. De Haagse Comedie hoopt de voorstel lingen van „Arme Bit-os" van Jean Anouilh, waarin Paul Steenbergen de titelrol speelt, begin december te hervatten. Dr. A. Blaauboer 55 overleden In de nacht van zaterdag op zon dag in in Drachten plotseling over leden dr. A. Blaauboer, burgemeester van Smallingerland en land-drost van het correctiegebied Elten. Hij is ruim 55 jaar oud geworden. Dr. Blaauboer werd op 2 juni j.l. geïn stalleerd als burgemeester van Smal lingerland, na Leeuwarden de groot ste gemeente van Friesland. Een tra gische bijzonderheid is dat zijn voor ganger, wijlen de heer J. L. Thalen, eveneens na een vrij korte ambts periode plotseling overleed. Jongetje vermist De 6-jarige Theodoor van Herk uit de Borgesisusstraat in Rotterdam wordt sedert zaterdagmiddag ver mist. De politie vreest, dat het jongetje verdronken is, op grond van ver scheidene verklaringen van mensen die hem zaterdagmiddag bij het schutsluisje in het Noorderkanaal bij het Sophia-kiciderziekenhis heb ben zien spelen. Sinds zaterdagmiddag heeft de po litie daar gedregd, maar zonder re sultaat. Verklaring van dr. Soebandrio De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren verklaard dat zün land elke Nederlandse poging om In donesië buiten een regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea te houden, zou verijdelen. Hij zei dat hij het noodzakelijk achtte een verklaring af te leggen met het oog op onjuiste Nederlandse persberichten over een recente bijeenkomst van Nederlandse en In donesische vertegenwoordigers in New York over de kwestie-Nieuw Guinea. Deze bijeenkomst was tot stand gebracht op aandringen van andere VN-leden, aldus Soebandrio. De bijeenkomst in New York be trof geen „onderhandelingeh" maar „oriëntatie". De minister vervolgde: „Indien de Nederlanders van mening zijn dat het niet nodig is de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland te normaliseren, dan denk ik dat Indo nesië ook de factor van normalisatie zal negeren. De basis voor de regeling van de kwestie-West-Irian is een van gelijk heid en wederzijds respect. Wy eerbiedigen Nederlands gebied als een eenheid en wij willen dat de Nederlanders Indonesisch gebied als een eenheid respecteren". V.S.-vliegtuigen voor Indonesië De Indonesische luchtmacht heeft 3? Amerikaanse Beechcraft t-34 „Mentor" vliegtuigen in ontvangst genomen. De V.S. zullen volgens een kredietovereenkomst met Indonesië die 25 jaar geldt, 50 toestellen van dit type leveren. De vliegtuigen die zullen worden gebruikt voor oefening van het vliegend personeel, werden op een plechtige bijeenkomst aan de Indonesische luchtmacht overgedra gen. De chef-staf van de Indone sische Luchtmacht, maarschalk Soe- ryadarma, verklaarde op de plech tigheid, dat Indonesië „bereid is van elk vriendschappelijk land hulp te ontvangen". „De moderne cultuur en de christelijke school: uitdaging en antwoord", is het onderwerp dat vandaag en morgen, 30 en 31 oktober, tijdens het tiende nationaal christelijk schoolcongres in Bellevue te Amsterdam wordt behandeld. In zijn openingstoespraak zei mr. dr. K. de Vries, directeur van de christelijke Kweekschool te Leiden en voorzitter van het congres, o.m. dat dit schoolcongres een samenkomst is van mannen en vrouwen, die als bestuurs- of als personeelslid betrokken zyn bij het onderwijs van de kleuterschool af tot het gymnasium toe. Achter dit congres staan 22 organi saties, waaronder ruim 4400 scholen ressorteren met tezamen rond 683.000 leerlingen. Hoewel kerkelijk -de eenheid, waar aan de Nederlandse geloofsbelijdenis uitdrukking geeft, helaas niet in stand is gebleven is volgens de heer De Vries de kerkelijke verdeeldheid onder de reformatorische christenen in Nederland op dit zoals de heer De Vries het noemde nationaal christelijk schoolcongres irrelevant. Spreker bracht vervolgens de 80- jarige oorlog in herinnering. „Dat was", zo zei hij „een strijd om God te kunnen dienen overeenkomstig zijn woord. De Republiek der zeven .V erenigde Nederlanden, die uit deze worsteling ontstond, was een staat met de bijbel, letterlijk zelfs „De Statenbijbel", aldus spreker. Onder invloed van de Franse revolutie is de reformatorische grondtoon van ons volksbestaan verzwakt. Type rend is volgens mr. De Vries dat de bijbel bijna overal uit de openbare school verdween. Maar in dezelfde Toen een Russische auto met officieren West-Berlijn binnen reed. werd de wagen vrijwel di rect ingesloten door Westber- lijners. die de inzittenden op een fluitconcert onthaalden en met hun vuisten de wagen bewerk ten. Amerikaanse militairen en Westberlijnse politie moesten er aan te pas komen om de auto t<* ontzetten. (Van onze Brusselse correpondent) „De huidige Belgische regering kan op geen enkel succes bogen. Zij ver zinkt in het drijfzand van de onbe weeglijkheid en wanneer zij een ini tiatief neemt, wordt zij op het de mocratisch vlak verslagen. Deze kritiek op het huidige Bel gische kabinet heeft Omer Vanau- denhove, de voorzitter van de ver nieuwde Belgische liberale partij, die zoals men weet thans Partij voor Vrijheid en Vooruitgang, afgekort P.V.V., heet, zaterdag uitgesproken tijdens eon bijeenkomst te Ostende. U:t zijn woorden is eens temeer duidelijk gebleken, dat de P.V.V. in de oppositie is en stelselmatig kritiek op de regering van Lefèvre en Spaak blijft uitoefenen. 19e eeuw zijn er mannen opgestaan die tegenover de revolutie het Evan gelie hebben gesteld en een der vruchten van hun bidden en wer ken is de school met de bijbel, zij het geen openbare school meer maar een bijzondere. Doelend op de „verbijzondering, de verzuiling" wees spreker er op dat dit nationaal christelijk school congres niet bedoeld is als een on deronsje, maar als een reformato risch appèl op heel ons volk. „Wij zullen ons", zo vervolgde spreker, „bezighouden met de problemen waarvoor de moderne cultuur het christelijk onderwijs stelt". Het is volgens spreker duidelijk dat de uit daging van de moderne cultuur om een antwoord vraagt, ook van de kant van de christelijke school. „Op welke wyze", zo vroeg spreker, zullen wij onze leerlingen wapenen tegen dc gevaren en hen tegelijk toerus ten voor hun taak in de huidige sa menleving met haar mechanisering en automatisering, haar massifica tie en technocratie? Van ons antwoord op deze vraag hangt naar de mening van de heer De Vries menselijkerwijs gesproken de toekomst van het christelijk on derwijs af. Als wij de ogen openen voor wat de geschiedenis te zien geeft en de orm voor wat God in zijn woord heeft gezegd, dan zal ons samenzijn beantwoorden aan zijn doel: een stimulans te zijn niet om meer te verdienen maar om beter te dienen: God en de naaste, inzon derheid de jeugd van ons volk", zo besloot de voorzitter. defensie uit Het Amerikaanse bureau voor de begroting raamt, dat het Amerikaan se ministerie van Defensie in het lo pende begrotingsjaar 3.700 miljoen dollar meer zal uitgeven dan het vo rige begrotingsjaar. In een overzicht van het huidiga begrotingsjaar, dat 1 juli is begonnen, voorspelt het bureau een tekort van 6,9 miljard dollar. De verhoogde de fensieuitgaven staan in verband met maatregelen om de Amerikaanse pa raatheid te vergroten zowel met het oog op beperkte oorlogen als op kern- aanvallen. Wel heeft Vanaudenhove gezegd dat hij als leider van die oppositie zich moeilijk kan verheugen over de moeilijkheden waarmee de regering te kampen heeft. Hij is echter van oordeel dat ze uiterst betreurens waardig zijn: op een ogenblik waar op het land ernstige moeilijkheden meemaakt, wordt het niet meer ge regeerd en nauwelijks geadmini- steerd. Ook de beide regeringspartijen hebben volgens de voorzitter van de P.V.V. interne moeilijkheden. De voorzitter van de B.S.P. ziet zich ge confronteerd met de moeilijkheden tussen Walen en Vlamingen en dat onder de dagelijks groter wordende j de oudcommandant van de provincie druk van André Renard. De C.VP. i Celebes die deelnam aan de opstan- Is bereid „tot alle excessen" om te i dige beweging in Indonesië kolonel vermijden dat anders de Volksunie Ventje Soemoeal zich eerder deze in dc kaart wordt gespeeld. maand heeft overgegeven. Ventje Soemoeal gaf zich over In Djakarta is bekendgemaakt dat Bert Zoet won clubwetlstrijd De wielerverenigingen Spartaan (Den Haag), "Swift, Sassenheim en Omstreken en Westland Wil Voor uit hielden gisteren een clubontmoe ting. De Kampioen (Scheveningen) Hollandia (Den Haag) en Sparta (Den Haag) die oorspronkelijk ook van de party zouden zyn ontbraken. De strijd bij de amateurs en onaf. hankelijken werd een zege voor Swift. Van meet af aan vormde zich een kopgroep van drie man t.w. Zoet, Kloosterman en Piet v. d. Lans (Sas senheim). Vooral Nol Kloosterman reed een goede koers. In de laatste ronde greep Zoet de zege (1 uur 26 minuten over de 60 kilometer) op 100 meter gevolgd door Nol Klooster man. Daarachter werd V. d. Lans (op 50 meter) derde. De verdere uitslag: 4. v. Noort (Spartaan); 5. Kettenis (Spartaan)6. Stoorvogel (West- land); 7. Terlouw (Spartaan); 8. Nolten (Spartaan); 9. Odyk (Swift) j 10. v. d. Voort (Westland). De nieuwelingen reden 40 km. Uit slag: 1. Van Geest (Spartaan); 2. C. v. d. Hulst (Swift)3. Coo (Spar taan); 4. Bertoe (Spartaan); 5. A. v. d. Lans (Sassenheim); 6. de Vos (Spartaan)7. Van Hagen (Sassen heim); 8. Leemans (Swift). De adspiranten reden 10.5 km. Uit slag: 1- P. de Jongh (Swift) mét 100 meter voorsprong op Kroon (Spar taan); 4. Wesselman (Swift); 6. Hekke (Sassenheim) 7. Van Beek (Swift). Adspiranten B: 1. Koop*; (West land) 22.50; min over de 13.5 km; 2. Bakvis (Swift) 3. Van Amsterdam Swift); 4. v. d. Blom (Westland); 5. B. v. d. Hulst (Swift).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9