Vele tandheelkundige hulpkrachten nodig AGENDA iOSRAM Rijksweg als autokerkhof Kapotte zool achter gaspedaal: vader van 9 kinderen gedood MET EEN ENKEL WOORD MAANDAG 30 OKTOBER 1961 Tekort aan voorbereiding (Van onze t.v.-medewerker) Nog ruim 10.000 toestellen en het eerste miljoentje is vol. Niet zo moei lijk om te voorspellen, dat het in de maand november zaï gebeuren, maar lastiger is het om te zeggen wan neer het tweede miljoen zal zijn be reikt. Dat kan mee- en tegenvallen. In ieder geval, geloven we wel, dat het zo lang duren zal, dat het lang verwachte en zeer wenselijke keuze programma dan zijn intree zal héb- oen gemaakt. Over intree, liever rentrée gespro ken: Mies Bouwman was terug. Ze loste de wat droge zakenman uit Hil versum af om de quiz-miss te spelen. Ze deed dat voortreffelijk, maar wie die rebussen heeft ontworpen, zal wel een naar weekeinde hebben gehad, want die leken nergens naar. Het was een levensgrote sof en dat voor een amusementsprogrammaDaar had tevoren iets aan gedaan moeten worden!! De grappige heer H. Osterwald met zijn kornuiten vonden We niet zo erg grappig en daarmee was ook dit pro gramma zijn doel goeddeels voorbij geschoten. Dat het geroutineerde showlui waren, wisten we wel, maar een fijn raffinement moet het hem doen en dat ontbrak nogal eens. Al kon dit onderdeel ons dus niet vol doende boeien, volledigheidshalve moeten we daarbij vermelden, dat de persiflages op „Riverside" en jazz- ontwikkeling in hun soort van een respectabel niveau waren. Al onze hoop was gevestigd) op „Hou jie aan je woord" in veranderde samenstelling. Annie M. G. noch de voormalige officier van Justitie kon den er iets aan doen, dat na een I;oede start (felicitatietelegrammen) iet karretje in het zand liep, waaruit iet eerst aam het slot met die limme- •cick.dank zij de grondige voorbe reiding van dit onderdeel weer vlot kwam. De serie ..Zuster Eileen" komt op gang, wat vooral voor deze zater dagavond dan oolc wel dringend no dig was. Men kan stellen, dat het een pechavond was, maar dat is te mild. De fouten verrieden heel eenvoudig gebrek aam intelligente voorberei ding. „Laat ons" voor jong en oud (Van onze t.v.-medewenker) Het geschenk vam de jarige NTS aan de jeugd is een aangelegenheid geworden, die vam belang was voor alle leeftijden, voor zover muziekge voelig en jong van hart. De wijze, waarop Brittens' „Laat ons een opera maken", waarin dan de jeugdopera „De kleine schoorsteen veger" listig is verborgen, is gecom poneerd. gaat onze lof te boven. Maai de manier waarop die voor de ca mera's werd gebracht, mag zeker niet lager aangeslagen worden. Met vreugde en toewijding is dat gebeurd ©n er is een hartverwarmende mu ziek door de zaal en van het podium uitgezonden, die velen deugd zal heb- Iben gedaan. De muziek met een mo derne inslag zaï wel hier en daar mo gelijk tot verkeerde aansluiting heb ben geleid, maar aan de andere kant moet het toch nuttig worden geheten, dat de jongeren met eigentijdse mu ziek worden geconfronteerd. Vooral ook de bedrijven, die als proloog fun geerden, maakten het makkelijker dan het zonder die inleiding zou zijn geweest, te begrijpen wat de bedoe lingen van de componist waren ge weest. De vreugde, waarmee oudere, ervaren krachten zich hierbij hebben ingezet, dient eveneens te worden ge prezen. Als er iets is om jongere lich tingen „opera-minded' 'te maken, dan was dat wel voor de uitvoering van dit knappe en speelse werk. Velen, die daartoe anders niet zo licht te verleiden zijn, zullen de uit zending hebben uitgezeten en daar door getuigen kunnen zijn van een „gewone" kinder uitzending. Het moge zijn, dat „Rikkel Nikkel" niet uitpuilde van pedagogische trekjes, het was een plezant amusement, ge concipieerd door de ervaren schirij vershand van Wilkeshuis en met veel zorg, inclusief de lichte toets, voor de camera gebracht. De jeugd heeft met dat al wel zijn portie van de feest - koek gekregen. Het zaï drommen best gesmaakt hebben, zonder dat de hoofdjes, oogjes en oortjes te zwaar werden belast, hoewelde beeld kwaliteit hield niet over. Artvprtentlr iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Dat viel tegen! Een Roermondse slager, die begin vorige week in zijn sla gerij bezoek had gehad van een hond die er zonder te betalen met een worst van door was gegaan, had zich al enige dagen lopen bezinnen hoe hij ooit de worst vergoed zou krijgen. De moeilijkheid was name lijk, dat de eigenaar van de hond het ambt uitoefent van advocaat en de slager begreep wel dat hij zich op glad ijs zou begeven. Niettemin besloot hij het erop te wagen en toen hij de meester in de rechten die in dezelfde straat woont zijn winkel voorbij zag gaan, schoot hij naar buiten en vroeg hij de advocaat een weinig schuchter of hij hem iets mocht vragen. „Zeker slager", antwoordde de advocaat welwillend. „Nu meester", zei de slager, „de zaak is deze: als een hond bij mij in de slagerij een icorst wegneemt, kan ik dan de eigenaar aansprakelijk stellen?". „Zeer zeker", was het be sliste antwoord van de advo caat. „De eigenaar is verant woordelijk voor zijn hond". „Nu meester", zei de slager triomfantelijk"dan krijg ik f2,50 van U, want het was uw hond". Met gefronste toenkbrau- wen keek de advocaat de sla ger aan, maar niettemin trok hij gauio de beurs en betaalde. Bulderend van het lachen was de slager zijn winkel weer binnengegaan. Had hij de hond dan niet meer kunnen grijpen, zijn baas had hij toch maar slim te pakken genomen! De volgende dag verging hem echter het plezier toen hij de ochtendpost open maakte en daarbij een reke ning ontdekte van de advo caat. Tien gulden, zo stond er op de nota, wegens het verstrekken van juridisch ad vies! In de mist (Van onze Hilversumse corres pondent) De dikke mist heeft hedenmorgen op 'de drukke rijksweg 1, die verbin ding van Amsterdam met het Gooi, op het forensen-spitsuur weer veel brokken gemaakt. Op het gedeelte tussen Muiden en Diemen is een vijf tiental auto's, zowel personen- als vrachtauto's, op elkaar gevlogen, waarbij verschillende wagens dusda nig werden beschadigd, dat zij moes ten worden weggesleept. Nabij de Vinkebrug op Diemens gebied vloog een vrachtauto, waarvan de bestuur der plotseling moest remmen voor twee auto's die met elkaar in botsing waren gekomen, dwars over de weg. waarna de wagen in de naast de weg gelegen sloot terecht kwam. Op de oprit van de Merwedebrug op Mui- dens gebied moest de bestuurder van een vrachtauto remmen voor een an dere vrachtauto voor hem, die weer voor enige gestrande auto's moest af remmen. De botsing was zo hevig, dat een der vrachtauto's van voren geheel werd ingedrukt en moest wor den weggesleept. Men verbaast zich erover, dat de bestuurder niet ge wond raakte. Tussen die Papelaan en de Merwede brug vlogen daarna nog maals twee auto's tegen elkaar en ook deze wagens konden niet op eigen kracht meer verder. Op de op rit op Diemens gebied vlogen nog maals zes auto's tegen elkaar op, zo dat de rijksweg 1 tussen Muiden en Diemen veel weg had van een autor kerkhof. De rijkspolitie van Mmden, Muiderberg en Diemen en de ver- keersgroep Amsterdam hadden han den vol werk om op dit drukke tijd stip het verkeer in goede banen te leiden en meer botsingen te voorko men Weg door de Himalajei Communistisch-China heeft met Nepal een overeenkomst gesloten, waarbij Peking een krediet van vijf miljoen pond (ruim 50 miljoen gul den) zal verstrekken voor de aanleg van een weg van Katmandoe naar Tibet. Het akkoord zou op 16 okto ber j.l. zijn getekend tijdens het be zoek van Koning Mahendra aan Peking. Communitisch-China zal het krediet verstrekken in de periode van 1962 tot 1966 Bjj de aanleg van de weg zullen Chinese technici helpen. De weg zal de eerste door de Himalaja zyn. Hoe wel handelsargumenten een belang rijke rol in het plan spelen, zal de weg ook strategische betekenis heb ben. Dit aspect zal zeker niet aan genaam zyn voor India, voor welk land de Himalaja in het noorden de natuurlijke verdedigingslinie vormt. Vervolg van pag. 1 Betoging in Milaan en in New York Ruim twaalfduizend mensen heb ben zaterdagavond in Milaan deelge nomen aan een stille omgang door het centrum uit protest tegen de proeven met kernwapens. De Ita liaanse communistische partij had er bij haar leden op aangedrongen aan de betogingen deel te nemen om op deze wijze uiting te geven aan hun steun voor algemene ontwape ning. Andere politieke partijen, waaronder de christendemocraten en de regeringsgezinde liberalen, raad den hun aanhangers af aan een be toging deel te nemen, waarbij ook volgelingen van Chroesjtsjow waren. Ongeveer tweeduizend personen, onner wie studenten en moeders met kinderen, hebben zaterdag voor het gebouw van de Russische permanen te vertegenwoordiging bij de Verenig de Naties te New York tegen kern bommen geprotesteerd. De politie bracht eenentwintig mensen op. Prijzen 1961 Jan Campertstichting Het bestuur van de Jan-Cam- pertstichting te 's-Gravenhage heeft besloten de volgende prijzen toe te kennen: 1. De Constantijn-Huygensprijs, groot f3.000,-, aan Simon Car- miggelt voor zijn gehele oeuvre; 2 .De Jan Campertprijs, groot f 1.500,-, aan Ellen Warmond voor haar dichtbundel „Warmte, een woonplaats" 3. De Vijverbergprijs, groot f 1.500,-, aan Boelie van Leeuwen voor zijn roman „De rots der struikeling" 4. Een bijzondere prijs, groot f 1.500,-, aan K. Lekkerkerker voor zijn arbeid ten behoeve van de uitgave van het „Verzameld werk" van J. Slauerhoff. De commissie van Advies voor de Constantijn-Huygensprijs bestond uit m.A. Mout, Bert Bakker, Pierre H. Dubois en Gerrit Kamphuis. De commissie van advies voor de overige prijzen bestond uit Bert Bak ker, Pierre H. Dubois en Gerrit Kamphuis. De uitreiking der prijzen zal plaats vinden in een zitting van de Jan- Campertstichting op een nader te be palen datum in december. YON BRENTANO IS BEREID OM AF TE TREDEN Dn Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, heeft aangeboden af te treden, zo heeft zijn ministerie van daag bekendgemaakt. In een uitvoerige verklaring liet Von Brentano weten, dat hij Bonds kanselier Adenauer had verzocht, Bondsrepubliek Lübke te vragen hem direct ontslag te verlenen. Tevens had hij de voorzitter van de christen democratische Bondsdagfractie, Kro ne, meegedeeld dat hij geen deel wil de uitmaken van de nieuwe regering. Zoals bekend heeft de (liberale) FDP in de tot dusver nog niet ge slaagde onderhandelingen over de Lugubere vondst in Noordwijks duinen Jongens, die gistermiddag in de duinen ten noorden van de Noord- wijkse vuurtoren aan het spelen wa ren, deden een lugubere ontdekking. Zij troffen in de duinbegroeiing het ontzielde lichaam aan van een onge veer dertig jaar oude man, dat daar reeds enkele dagen moet hebben ge legen. Onmiddellijk hebben de jon gens de politie van hun vondst in kennis gesteld. De recherche is bezig de indentiteit van de man en de doodsoorzaak vast te stellen. vorming van een coalitiekabinet een grotere invloed op het buitenlandse beleid en de vervanging van Von Brentano geëist. Voor schoolverzorging Als gevolg van het gebrek aan tandartsen krijgen in Nederland 700.000 kinderen geen school-tandverzorging. Prof. P. H. Buisman, hoogleraar te Utrecht, meent dat in deze lacune moet worden voorzien door de opleiding van bekwame hulpkrachten. Hij deelde dit zaterdag in Utrecht mee, waar hij op een congres van de dr. Wiardi Beekman-Stichting een beschouwing hield over de sociale aspecten van de gebitsverzorging. Dit geschiedde op basis van een indertijd door de Stichting uitgebracht rapport. Ook voor de verzorging van het kleutergebit wil prof. Buisman speciale krachten aantrekken. Hij meent dat dit met de tegenwoordige voedings- en snoepgewoonten dwingend noodzakelijk is. Vanwege de psychisch moeilijke hanteerbaarheid van de kleuter, acht prof. Buisman het gewenst dat deze krachten tactisch zijn ingesteld en van het vrouwelijk geslacht. HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Marinierskapel. 19.00 Parle mentair overz. 19.15 Regeringsultz.: I Bescherming Bevolking vraagt de aan dacht. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.35 Quiz. 21.25 Lichte muz. 21.55 Act. progr. 22.30 Nws. 22.40 Radiophilharm. ork. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 John Knox, de hervormer van Schotland, hoorsp. 21.35 Pianorecital. 22.00 Parlementaire comm 22.15 Orgelspel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muziekrevue. 23.40 Avondover denking in de Hongaarse taal. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20: Das Land des L&chelns, operette (In samenwerking met de Duitse en Oostenrijkse TV), Verschillende vergoedingen De Utrechtse hoogleraar vindt dat de sociale instelling van de tandarts vrij gering is, als gevolg van de technisch-specialistische opleiding die de tandheelkunde met zich brengt. De ethici die er toch onder de tandartsen zitten en die aan de in ziekenfondsverband toegestane ge bitsverzorging de aandacht geven die eigenlijk vereist is, hebben hiervoor zoveel tijd nodig dat ze zichzelf fi nancieel tekort doen. De 41-jarige Joh. P. Pauw uit Dor drecht, vader van negen kinderen, is op het spoorwegemplacement bij de Dokhaven te Dordrecht dodeljjk be kneld geraakt tussen een vorkhef truck en een goederenwagon. De man had met drie collega's 's nachts een wagon met melkflessen geladen. Toen het werk gereed was, sloot hij de wagondeuren. Een bij rijder, niet bevoegd om met een vork heftruck te rijden, wilde dit voertuig alvast draaien. Met een kapotte schoenzool bleef hij toen achter het gaspedaal hangen, waardoor de wa gen in volle vaart tegen de wagon reed. De heer Pauw was op slag dood. De 60-jarige voerman D. J. Heezen, kwam op de Rozendaalseweg te Arn hem om het leven, toen hij gegrepen werd door een tegemoetkomende auto. Het slachtoffer wilde op zijn bromfiets vlak voor de auto naar het linkergedeelte van de weg glippen. In het ziekenhuis te Heerenveen is de 71-jarige S. Rozenberg uit Katlijk overleden, die door een groentewagen was aangereden, toen hij met zijn echtgenote aan de linkerkant van de rijweg wandelde. De vrouw was op slag dood. Het ongeluk gebeurde donderdagavond laat. Op de provinviale weg Venray- Deurne is zaterdagnacht ter hoogte van de Nachtegaal een volkswagen uit de boch en tegen een boom ge vlogen. De naast de bestuurder zit tende heer Van der Broek, opzichter der Grondmij uit Sevenum, werd op slag gedood. De bestuurder, een 20- jarige dienstplichtige militair, moest zwaar gewond in een ziekenhuis wor den opgenomen. Binnen het half jaar is dit het derde dodelijk ongeval in deze bocht. De 74-jarige weduwe, mevrouw J. Kooy-De Vries uit Alkmaar, die woensdagavond bij het oversteken van de Kennemerstraatweg door een auto werd aangereden en ernstig ge wond naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd overgebracht, is daar zaterdag aan de gevolgen over leden. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de provinciale weg te Horst is gisterochtend de 43- jarige directeur van het Bisschoppe lijk College te Roermond, prof. P. Lit- jens, ernstig gewond. Met verbrijzel de benen, een hersenschudding en in wendige kwetsuren is hij naar het ziekenhuis te Horst overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Het ongeluk is te waarschijnlijk te wijten aan het natte wegdek, waardoor de wagen uit Sittard kwam te slippen. Beide auto's zijn vernield. De be stuurder van de andere auto is licht gewond. In Wellerlooi, op de rijksweg van Venlo naar Nijmegen, is gisteravond omstreeks halfelf de 67-jarige heer K. Hagens uit Wellerlooi door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij kort na de aanrijding over leed. Het slachtoffer was doofstom. Daarom wil prof. Buisman het hui dige uniforme ziekenfondstarief ver vangen door gedifferentieerde ver goedingen, afhankelijk van de pres tatie van de tandarts. Op de vraag hoe hij dit praktisch- administratief wilde realiseren, kon prof. Buisman geen duidelijk ant woord geven. Aan het eind van zijn beschouwing sprak prof. Buisman als zijn mening uit dat een verkorting van de studie duur of een systeem van minder studievrijheid zoals dit in de V.S. bestaat geen verbetering zou bren gen in het tekort aan tandheelkun digen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiii BINNENLAND Te Hendrik Ido Ambacht is tij dens het spelen langs de Noord zater dagmiddag de 6-jarige A. M. van der Nat te water geraakt en verdronken. Zijn vriendjes, die het zagen gebeuren, waarschuwden een buurman, die on middellijk te water ging, maar het jongetje niet meer vond. De rivier politie heeft het gehele weekeinde ge dregd, echter zonder resultaat. - Een 57-jarige inwoonster van Vlaardingen is dood in de keuken van haar woning aangetroffen. Kennelijk met de bedoeling zich te gaan wassen, heeft zij twee pitten van het gasfor nuis ontstoken en de warmwatergeiser aangezet, terwijl alle deuren en ramen dicht waren. Vermoedelijk is de vrouw door de onvoldoende ventilatie onwel geworden en gevallen. De uitstromende verbrandende gassen moeten haar noodlottig zijn geworden. - Kitty Essed. een 17-jarige typiste, is gekozen tot Miss Suriname 1961. Zij zal morgen via Amsterdam naar Lon den reizen om haar land te vertegen woordigen op de verkiezing van „Miss World". - In Utrecht ls zaterdag een „volks zangcongres" gehouden, georganiseerd door de Ned. Vereniging voor de Volks zang. De heer J. P. M. Meuwese, voor zitter van deze vereniging, verklaarde, dat de volkszang een stuk cultuur is dat niet verloren mag gaan. Volgens hem maakt Nederland op dit gebied, vergeleken bij andere landen, nog maar een schamele indruk. De heer Wouter Paap hield een inleiding over het thema „volkszang in deze tyd"\ BUITENLAND - Op de Braziliaanse scheepswerf van Verolme in Angra dos Reis bij Rio de Janeiro is het eerste in Brazilië gebouwde passagiers-vrachtschip, de „Henriqu Lage" te water gelaten. Het 15.500 ton metende schip werd gedoopt door mevrouw Teresa Goulart. echt- ;enote van president Joao Goulart, die »y de plechtigheid aanwezig was. De plaatsvervangend leider van de Engelse Labourparty, George Brown, heeft na terugkeer van een bezoek van drie dagen aan West-Duitsland ver klaard dat het Rilnleger een tekort aan manschappen en materieel heeft. Het ligt „ver beneden" de oorlogssterkte en „enkele duizenden" beneden het vre- despeil, aldus Brown, die minister van L.lensie in het „schaduwkabinet" is. Voor een militair tribunaal in Madrid zyn straffen, variërend van twaalf tot vyfentwintlg jaar geëist te gen zeven Basklsche nationalisten, die worden verdacht van sabotage. Aan de grens van Zuid-Vietnam en Cambodja is het vrijdagavond tot een treffen tussen onderdelen van beide legers gekomen, aldus werd za terdag in Saigon vernomen. In Zuid- vietnamese regeringskringen wordt het incident als „bijzonder ernstig" be schouwd. Zoals bekend heeft Cambodja enkele dagen geleden de diplomatieke betrekkingen met Siam verbroken. Moeilijkheden in ziekenhuizen tengevolge van personeelstekorten zijn tegenwoordig niets byzonders. maar in Engeland gebeuren er soms onduldbare dingen, welke toe te schryven zyn aan blunders van dokters en verpleegsters. Het „British Medical Journal" onthult dat zch ln de afgelopen twee Jaar niet minder dan 28 gevallen hebben voor gedaan waarbij of de verkeerde patiënt werd geopereerd of de juiste patiënt een verkeerde operatie onderging. De oorzaken z(jn organisatiefouten, waar- by een onleesbaar schrift en het ver schuiven van bedden op operatiedagen speciaal schuld dragen. De staking bij de hoogovens ln Wales is voorbij zodat het veertien dagen geleden stilgelegde bedrijf ln Port Talbot waarbij 15.000 arbeiders op straat kwamen spoedig weer zal func tioneren. By de besprekingen ln Lon den is onverwacht een snelle oplossing bereikt. Ook by de automobielfabrie ken van Rootes is het einde van de staking, welke byna het gehele bedrijf heeft lamgelegd, thans ln zicht. Prinses Margaret die spoedig haar baby verwacht, neeft het weekeinde doorgebracht in haar woning in Ken sington Palace in Londen. Tot nu toe was zij in Windsor. De geboorte wordt vóór 14 november verwacht. Waar- schynlyk zal de prinses deze week haar Intrek nemen In Clarence House, de vlak bij Buckingham Palace gelegen residentie van haar moeder waar zij vroeger ook zelf heeft gewoond. Dankzy gegevens van de Is raëlische politie zyn onlangs ln West- Duitsland zestien oorlogsmisdadigers aangehouden, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan de uitroeiing van Poolse Joden. De regering van Saoedi-Arabië heeft bij de ambassadeur van de VAR geprotesteerd tegen een pers- en radio campagne tegen Saoedi-Arabië. De re gering van dit land ontkent dat het iets te maken had met de omwenteling in Syrië welke leidde tot de breuk tussen dit land en het bewind van Nasser. Een voormalige Belgische officier, kapitein Cremer, is zaterdagavond doodgeschoten, toen hij trachtte te ontsnappen uit een kamp by Leopold- stad waar zeven huurlingen uit Ka- tanga waren opgesloten. De Britse ka pitein Chalmers wist te ontkomen. Hy meldde zich later vrywillig weer bij de V.N. Cremer werd doodgeschoten door een Ethiopische bewaker in dienst van de V.N. Tengevolge van artillerievuur ln het gebied van Xieng Choenag, het hoofdkwartier van de linksen in mid- den-Laos, zijn vijf mensen om het le ven gekomen en drie militairen ge wond, zo is in Vientiane, de hoofdstad van het rechtse bewind van Prins Boen Oem. vernomen. De neutralistische Laotiaanse leider, Prins Soevanna Phoema, heeft de aandacht van de in ternationale controlecommissie op het incident gevestigd. Het blad „Miami News" meent te weten, dat generaal Rafael Trujillo, leider van het bewind en opperbevel hebber van de strijdkrachten van de Dominicaanse Republiek, de OAS (Or- ganisate van Amerikaanse Staten zou hebben meegedeeld, dat hij bereid is in ballingschap te gaan als de organi satie van haar kant de verleden jaar tegen zijn land getroffen sancties zou willen opheffen. Generaal en mevr. De Gaulle zul len van 24 tot 26 november een privé- bezoek afleggen bij de Engelse minis ter-president, Macmillan, en diens echtgenote op hun buitenverblijf ln Birch Grove, Sussex, op uitnodiging van het echtpaar Macmillan. Het Portugese Opperste Gerechts hof heeft het verworpen beroep van twaalf monarchisten tegen een besluit van de gouverneur, hun kandidatuur voor de verkiezingen van de volgende maand niet te aanvaarden. De mo narchisten hebben geen kandidaten gesteld als groep, omdat zij de eenheid van Portugal niet in gevaar willen brengen. De twaalf hadden zich kan didaat gesteld als onafhankelijken, maar de gouverneur besliste dat de kandidaatstelling reeds was gesloten. Jaarvergadering Zangersverbond In het Troelstra-oord te Beekber gen is in het afgelopen weekeinde de jaarvergadering gehouden van het Kon. Ned. Zangersverbond. De voorzitter de heer A. J. W. Jan maat heeft opgemerkt dat de buiten landse reizen door enkele prominente Nederlandse zangverenigingen goede reclame voor Nederland hebben be tekend. Hij wees op de grote activi- .teit, die in het Verbond aan de dag was gelegd en memoreerde de oprich ting van talrijke jongenskoren, die de grondslag vormen voor de mannen- zangverenigingen. Hij merkte voorts op, dat in deze tyd van vervlakkin gen van verwording tot massamens de zangverenigingen een belangrijke taak hebben, omdat zij aandacht kunnen schenken aan de geestelijke waarden. Tot nieuwe bondssecretaris werd wegens het aftreden van de heer A. Kurvers gekozen, de heer Donselaar uit Haarlem. De heer A. Witteveen uit Hengelo ,die zich niet herkies baar had gesteld als vice-voorzitter, werd door de heer A. Kurvers opge volgd. Een voorstel tot contributieverho ging met één cent per week werd aangenomen. De viering van het 110-jarig be staan in 1964 zal worden voorbereid door de muziekcommissie waarin zit ting hebben de heren Jac. Reuland en Jos Vranken sr. In een resolutie doet het Zangers verbond een beroep op de minister van O. K. en W. het „slepende vraagstuk van het muziekonderricht op de scholen" tot een oplossing te brengen. Referaten zijn gehouden door de componist ir. H. Badings, Jos Vran ken sr. en Max Vredenburg, direc teur van de Stichting „Jeugd en mu ziek". De voorzitter de heer A. J. W. Jan maat sloot met een toespraak over de organisatorische en bestuurlijke as pecten van het mannenkoor. KONINKLIJK PAAR ZAG SAENREDAM-EXPOSITIE H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben zaterdagmiddag een officieus bezoek van ongeveer 5 kwartier gebracht aan de Pieter Jansz Saenredam-tentoonstelling in het Centraal Museum te Utrecht, waa: zij door de directrice, dr. M. E. Houtzager, zijn rondgeleid. Half miljoen voor 5000 postzegels (Van onze Biusselse correspondent) Een serie van 223 postzegels, de enige bekende complete serie uit gegeven in 1943 tijdens de Franse bezetting van Fezzan, heeft zater dag op een Brusselse postzegelvei ling 1,2 miljoen Belgische franken (ca. 87.000 guldenopgebracht. De zegels zijn afkomstig uit de collectie van een Brusselse zaken man, Pierre Couvreur, die reeds op zijn tiende jaar met verzame len is begonnen. Voor sommige postzegels be taalde hij toen 15 franken. Zij hebben vorige week 1500 franken opgebracht. Men verwacht dat zijn hele collectie, die 5000 zegels omvat, in totaal 7 miljoen fran ken, dus meer dan een half mil joen gulden zal opbrengen. Men heeft aan de heer Couvreur gevraagd waarom hij zijn post zegels thans verkoopt. Hij ant woordde: „Het kost mij te veel tijd. Ik zou iemand in dienst moe ten nemen om er zich mee bezig te houden. En dan zou er geen aardigheid meer aan zijn ge weestI Sherry op z'r» best - Engeland op z'n best. Proef deze superbe sherry en u begrijpt waarom de goede gastheer in Engeland bij voorkeur Harveys schenkt. Bristol Milk en andere "from very dry wjX to very sweet" Import -W0VO— ;steur nv) Vervolg van pag. 1 Schermutseling bij de Zimmerstrasse Ongeveer vijftien Westberlyners en verscheidene Oostduitse politie mannen hebben zondagochtend vroeg elkaar bij de grens aan de Zimmer strasse tussen de Amerikaanse sec tor en Oost-Berlijn, met stenen be kogeld, aldus meldt de Westberlijnse politie. Twee ruiten van een West- berlijns restaurant sneuvelden voor dat de Westberlijnse politie de West berlyners uiteen joeg. Zaterdag deelde de Westberlynse politie mede, dat de Oostduitse volks- politie bij elf kleine incidenten aan de sectorgrens in Berlijn traangas granaten in West-Berlijn heeft ge gooid. In zeven gevallen gooiden le den van de volkspolitie traangasbom- men naar plaatsen waar zich nie mand bevond. Op één plaats wierpen zij een dergelijke bom naar een groep jongeren die hen met stenen had bekogeld. De Westduitse minister voor za ken geheel Duitsland betreffende, Lemmer, wilde zaterdagmiddag bij de doorlaatpost Friedrichsstrasse Oost- en Westduitse journalisten toe spreken. Zes man Amerikaanse mi litaire politie dreven de Westduitse journalisten echter naar achteren. Minister Lemmer zei tot de leden van de Oostduitse volkspolitie aan de andere kant van de grens: „Kijkt u ons toch niet zo boos aan. Wij zijn toch allemaal Duitsers? Ik wens en hoop dat dit moeilijke vraagstuk op vreedzame wijze wordt opgelost". De leden van de volkspolitie zeiden vrijwel niets terug. De Oostberlijners kwamen met filmcamera's en Lemmer zei, recht in de lenzen kijkend, dat Bonds kanselier Adenauer hem had verzocht naar de sectorgrens te gaan. Oost- Duitsland moet weten dat West- Duitsland zoekt naar een weg uit de huidige moeilijkheden. MAANDAG Den Burcht Jacobazaal)Verwar- mings- en wasapparatenshow Fa. A. Zwart. 2, 5.30, 7.30 en 10 uur n.m. Oude Singel 236: Ledenvergadering Ned. Chr. bond van Overheidsperso neel. 8 uur nm. Rapenburg 61: K. en O.-cursus Ac tuele Economie. 8 uur n.m. Stadszaal (grote zaal): Ned. Madri gaalkoor. 8.15 uur n.m. Zomerzorg: Voorlichtingsavond Hoog ovens IJmuiden. 7.30 uur nm. Den Burcht (Jacobazaal): Verwar - mings- en wasapparatenshow Fa. A. Zwart. 2, 5.30, 7.30 en 10 uur n.m. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevorde ring van de Welsprekendheid. 8 uur n.m. Lutherse Kerk: Herkenking kerkher vorming. Spr. ds. H. J. A. Haan. 7.30 uur n.m. Pieterskerk: Herdenking kerkhervor ming. Spr. ds. W. J. H. Hubeek. 7 uur n.m. Rapenburg 61K. en O.-studiecur- sus Kunstgeschiedenis. 8 uur n.m. RehobothBazaar hervormde Rem- brandtwijk. 26 en 810 uur n.m. Rest. Van der Heijden: Receptie Groothandel firma P. A. de Haan en Zn. 35 uur n.m. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. W. Salomonson over een vondst uit de Waal uit de Romeinse tijd. 8 uur n.m Schouwburg: Hoofdstad-Operette „Das Dreimaderlhaus". 8 uur n.m. Stationsweg 43Ledenvergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. 2 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Half uur van Bezinning. 1.001.25 uur n.m. Den Burcht (Jacobazaal): Verwar- mings- en wasapparatenshow Fa. A. Zwart. 2, 5.30, 7.30 en 10 uur n.m. Chr. Geref. Kerk: Dankdag voor het gewas. Voorg. dr. Velema. 3 en 8 uur n.m. Pniël (Middelstegracht)Opening bazaar wykgemeente Pniël. 2 uur n.m. RehobothBazaar hervormde Rem- brandtwijk. 210 uur n.m. Rest. Van der Heijden: Ned. My voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. E. B. J Postma „Nyenrode en het bedryfsle- ven". 12.30 uur n.m. Wijkgebouw Pniël: Bazaar 25 en 710 uur n.m. VOOR DINSDAG 31 OKTOBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwy- ding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: De vrye wil - I. door ds. E. Frater Smid. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. Landbouw. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded, en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Act. 16.00 Pia- norecltal. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lich te muz. 17.55 New York calling. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel, 18.30 R.V.U.: Chimpansees, geen men sen, maar ook geen dieren maaï wat dan wel? III. door dr. A. Kort- landt. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Graan. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V, d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d, vrouw. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Als de dag van gisteren, kron. v. h. leven. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 12.58 Gebed uit Syberië. 13.00 Nws. 13.15 Nwe gram. 13.30 Lich te muz. 14.00 Kamermuz. 14.25 Fluit viool en cello. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. (herh.) 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Nieuw» Guinea-kroniek. door mr. dr. H. J. Roethof. KRO: 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Gi taarspel. 18.35 Dansork. 19.00 Nws, 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.15 Muziek- cursus. 20.45 The old maid and the thief, opera. 21.55 Amus. progr. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.55 Cabaret. 23.25 Metropole- ork. en soliste. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Progr. t.g.v, 10 Jaar televisie. 20.50 Operette-revue, 21.10-22.55 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m, 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc, 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Dis cussie. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Gram. 17.15 Klankb. 17.45 Praat je. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Sopr. en piano. 20.30 Klankb, 21.00 Ork. conc. (Om 21.52-22.12 le zing). 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voor dracht. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb, 12.31 Filmprogr. 13.00 Gram. 13.31 Ge- i var. progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. pro gram. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.31 Lichte muz. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uit- i slagen races. 17.34 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.30 Nws. en act. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Gevar. progr, 21.00 Lichte muz. 21.31 Twintig vra gen. 22.00 Onbekend. 22.15 Boksrep. 22.31 Gram. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Dansmuz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en i weerber. 13.15 Liederen. 14.00 Ork. conc. 14.45 Gram. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. en weerber. 1 20.15 Ork. conc. 21.15 Gram. 21.45 Nws en weerber. 23.20 Oude muz. 24.00 Nws f en weerber. 0.10 Amus. muz. 1.00 Weer- j ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.15 Ka mermuz. 14.45 Ork. conc. 17.00 Kamer- muz. 18.00 Gram. 18.30 Operafragm. 20.35 Gram. 20.50 Toneelstuk. 22.15 l Gram. 23.13 Kamermuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 1 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Klass. c muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. k 16.00 Beursber. 16.06 Liederen. 16.21 t Harmonie-conc. 17.00 Nws. en weerber. 17.15 Fluitrecital. 17.40 Boekbespr. l 17.50 V. d. jeugd. 18.20 V. d. sold, l 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. en weer- f ber. 19.30 Prot. eredienst. 20.00 Hoor- 6 spel. 21.16 Gram. 22.00 Nws. 22.15 C Klass. muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 14.45 Gram. 15.03 0 17.00 Nws. 18.30 Discoprafle. 19.30 Nws k 20.00 Ork. conc. 22.55 Nws. ft Oegstgeest (Witte Huis)Ver koop Ned. Ver. tot bescherming van Dieren voor Dierentehuis. 10-12 uur v.m„ 2-5.30 en 7-10 uur n.m. Wassenaar Geref. Kerk. Bllly Grahamfilm „Telefoonspion". 8 uur n.m. Wassenaar Dorpscentrum. To neelgroep C.J.V. met toneelspel „Een grote zwarte poes". 8 uur n.m. DONDERDAG Wijkgebouw Pniël: Bazaar 25 en 710 uur n.m. ZATERDAG Den Burcht (Grote zaal): Toneelver. D.O.B. speelt „Allerzielen". 8 uur n.m. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur v.m., Bijbelstudie 11-12 uur, ds. H. K. la Rondelle van Delft. St.-AntoniusclubhuisFeestavond Padvindersgroep Nekobu. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (Grote zaal): Leidse Jeugd Actie. Scapino-ballet. 3 uur nm. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) I Amsterdam mist Den Helder half bew. Ypenburg regen Vllsslngen onbewolkt zw Eelde mist De Bilt geh. bew. Twente zwaar bew. - Eindhoven licht bew. w.stil Z.-Limburg mist Helsinki geh. bew. Stockholm zwaar bew, Oslo onbewolkt Kopenhagenzwa r bew, Aberdeen geh bew. Londen mist Brussel half bew. Luxemburg mist Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn geh bew. mist zwaar bew. regen geh. bew. Frankfort zwaar bew. München half bew. Ztlrlch Genéve Locarno Wenen mist geh. bew. zwaar bew geh. bew. Innsbruck mist Belgrado half bew Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon zwsar bew weerlicht mist licht bew. nbewolkt O. ■a* 1 e' i a i ss w.stil 6 8 w 4 7 10 w.stil 7 4 zw 4 7 4 zzw 4 6 6 W.Stll 6 0.6 zzw 2 6 0 w.stil 3 0 w.stil 6 1 zzw 2 8 4 zw 4 6 0 nw 2 1 0.3 zw 6 8 0 zw 4 -2 0 w.stil -0 0 w.stil 5 0.1 nw 2 2 4 zo 2 6 3 w.stil 5 4 w.stll 5 0 n 3 12 0.3 zw 2 6 0 w.stil 6 0.1 w.stil 2 0 O 1 4 0.1 w.stil 3 0 w.stil 7 1 no 2 6 0 w.stil 0 0 ono 1 6 0 w.stil 15 0 z 6 15 41 o 3 10 23 z 1 7 7 w.stil 9 0 n 5

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2