STALINS LICHAAM WORDT UIT MAUSOLEUM GEHAALD flmtoua Russische superbom ontploft GEEN ZWARE BOM, MAAR EEN AARDBEVING (BIJ JAPAN) Van vadertje tot „verradertje Rustiger weekeinde aan seetorengrens TWIN! jemtv halveZHfore! Yolgens Kew: 50 megaton [Treinbotsing bij Haarlem WEERBERICHT Rood-China zou zijn eerste kermvapenproef voorbereiden FEIJENOORD- TOTTENHAM HOTSPUR Westduitse bladen toonden 'n opvallende terughoudendheid (Due/ Qlieuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 30 OKTOBER 1961 No. 30490 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck toofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 -■Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het Zweedse Seismologisch nstituut in Uppsala meldt edenochtend om half tien Ned. tijd) een krachtige kern- ntploffing te hebben gere- istreerd. Het hoofd van het listituut schatte de kracht op vee- tot driemaal zo groot als e zware explosie van een week eleden (30 megaton). Prof. Bjerhammer van het reodetisch Instituut in S t o c k- o 1 m sprak zelfs van viermaal D zwaar als een week geleden, folgens hem is de bom heel wat rachtiger dan vijftig megaton. Een woordvoerder van het Obser- itorium van Kew, Londen, gaf als |n mening, dat de Russen thans m aangekondigde bom van 50 egaton tot explosie hebben ge acht. In Kopenhagen registreerden asmografen een schok, die twee tot ree-en-half maal zo krachtig was 5 die van vorige week maandag. Het K.N.M.I. heeft van 9.52 tot 1.00 uur Nederlandse tijd een explo- geregistreerd, waarvan de kracht lgeveer viermaal zog root is als van ontploffing die men vorige week aandag constateerde. De seismogra- n sloegen vanmorgen tweemaal zo r uit als vorige week maandag het val was. Dr. J. Veldkamp, hoofd ,n de geofysische afdeling van het .N.M.I. verklaarde, dat de explosie iarschijnlijk in de buurt, van Nova fcmbla heeft plaatsgevonden. Alleen vertraging fan onze Haarlemse correspondent) |n personentrein op de lijn Rotter damAmsterdam is vanmorgen tegen half negen tussen de via ducten Houtmankade en Zijlweg m Haarlem bij een wissel tegen een rangerende goederentrein gereden. I deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De treinen hadden een geringe snelheid. Eén van de goederenwagons ontspoorde, de Per sonentrein werd aan de rechter lorzijde licht beschadigd, e reizigers gingen te voet verder haar het Haarlemse station. Het treinverkeer werd in de richting Leiden—Haarlem gestremd. werden op dit traject een tiental bussen ingelegd. Maar erg veel ani mo was er niet voor deze bussen, omdat al spoedig één spoor vrijge maakt was en het treinverkeer dus over „verkeerd spoor" geleid kon tororden. gen tien uur werd de stremming op geheven en was de treinenloop weer normaal. ger de oorzaak van het ongeval is een onderzoek gaande, aldus de Ne derlandse Spoorwegen. Volgens oog getuigen zou de bestuurder van de personentrein door een onveilig signaal zijn gereden. Safe met 20.000 e Ede weggenomen (Van onze correspondent) Des nachts hebben inbrekers uit benwouds supermarkt aan de •ute Straat te Ede de complete safe. larin een bedrag van f20.000 was borgen, meegenomen. Een ruitje van een kelderraampje 13 ingeslagen en kennelijk hebben inbrekers zich langs deze weg [gang tot het gebouw verschaft. Het feit dat de zware brandkast ird meegenomen wijst erop dat er [e-- dan één man aan het werk is weest en dat zij de beschikking jeten hebben gehad over een ver- brmiddel. (Tevens is komen vast te staan dat jr met kennis van zaken is gehan- TOENEMENDE WIND ï)e Bilt verwacht van heden- tot brgenavond: In het zuiden van het Pd aanvankelijk hier en daar mist, terigens veel bewolking met later batselijk enige regen. Weinig ver- idering in temperatuur. Tot matig krachtig en langs de kust mogelijk t hard toenemende zuidwestelijke lad. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 OKTOBER to op: 7.32 uur; onder: 17.15 uur. aan op: 23.44 uur; onder: 14.19 uur pogwater te Katwijk te 8.14 en 20.41 laagwater te 3.42 en 16.02 uur Zo hebben de Russen Stalins stoffelijk overschot zaterdag voor het laatst kunnen zien in het mausoleum op het Rode baard. De mummie van de eens Plein, waar het omringd door zo vereerde en nu zo verguisde bloemen en kransen lag opge- dictator gaat naar elders. Op grond van Zweedse en Franse mededelingen heeft gisteren een tijdlang de onjuiste veronderstelling bestaan, dat de Sowjet- Unie in het gebied van Nova Zembla een zeer zware bom tot ontploffing had gebracht. Volgens de Franse Commissie voor kernenergie was de kracht tweemaal zo groot als die van de Russische bom op 23 oktober. Later bleek evenwel, dat het een aardbeving was geweest, die zondagochtend omstreeks 10.45 uur was geregistreerd en waarvan het epicentrum veel verder weg lag dan Nova Zembla. Dr. J. Veldkamp, directeur van de geofy sische afdeling van het K.N.M.I., deelde desgevraagd mede, dat het „beslist geen kernexplosie" was geweest. Volgens het Seis mologisch Instituut te Uppsala (Zweden) zou de aardbeving zich in het gebied van de Aleoeten (ten noorden van Japan) hebben voorgedaan. Intussen heeft de Sowjet-Unie geen verandering gebracht in haar voornemen een proef te nemen met een bom van 50 megaton. Vrijdag j.l. sprak premier Chroesjtsjow op het partijcongres op nieuw over „de komende proef". Voorts zijn in Los Angeles Russische radio-berichten opgevan gen volgens welke Rood-China voorbereidingen treft voor zijn eerste kernwapenproef. tt i i i vierde door de Verenigde Staten be- xlcclcnocllteil€l weer kendgemaakte kernproef sinds zij de proeven hervatten. krachtige explosie Het gebied waar de beproefde ra ketten terechtkwamen, is vrijgegeven voor de lucht- en scheepvaart. Vol gens Tass hebben de proeven waarde volle gegevens opgeleverd., in het bij zonder voor de verdere verkenning van de kosmische ruimte. Slot pag. 2 Het 22ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie heeft vandaag beslotendat Sta lins stoffelijke overschot wordt verwijderd uit het mausoleum op het Rode Plein in Moskouwaar ook Lenin ligt opgebaard. Hier mee heeft het proces van de destalinisatiedat vijf jaar geleden op het 20ste partijcongres werd inge luidy zijn hoogtepunt be reikt. Het monument aan de voet van het Kremlin zal voortaan „het mausoleum van Wladimir Iljitsj Lenin" worden genoemd. Volgens Radio-Moskou heeft het partijcongres op voorstel van Nikolai Podgorni. de eerste secretaris van de Oekraïnse communistische partij, besloten dat „het niet meer opportuun is de kist met het lichaam van Stalin in het mausoleum te handhaven". Het voorstel werd met algemene stemmen aan vaard. Ook de eerste secretaris van de afdeling Leningrad van de CPSU, Spiridonow, had betoogd dat het gemummificeerde stoffelijke overschot zo spoedig mogelijk naar een andere plaats moest worden overgebracht. Arbeiders in Leningrad hadden dit geëist, zei hij. De aanwezigheid van Stalins mum mie naast die van Lenin is niet te verenigen met de onrechtmatige daden, die Stalin in de tijd van de verheerlijking van zijn persoon heeft gepleegd, aldus de Leningradse par tijsecretaris. Niet onverwacht Dit ingrijpende besluit van het partijcongres kan voor de Russische burgers niet geheel onverwacht ge komen zijn. Het was al een teken aan de wand, dat gisteren het mau soleum van Lenin en Stalin was ge sloten, terwijl dit gewoonlijk 's zon dags toegankelijk is voor Russische Genoemde Russische radio-uitzen- 1 ding was bestemd voor luisteraars in Rusland en het Verre Oosten. Er De Sowjet-Unie heeft zaterdag naar reeks proeven met lange-afstands- raketten in het gebied van de Stille Oceaan beëindigd met de lancering van een meertrapsraket, die na een werd in gezegd dat een nabij de gren- vlucht van 12.000 km „uiet grote zen van China, Buiten-Mongolië en ^haarjioel trof.DitlS t nummer bestaat uit 12 pagina's Rusland gelegen gebied ter opper vlakte van 518.000 hectare wordt ont ruimd „in verband het kernwapen proeven, die de Chinese Volksrepu bliek aldaar zal houden". Er werd geen datum of kracht van de proef nemingen genoemd. Volgens het Zweedse Seismologisch Instituut te Upssala is hedenochtend om half tien (Ned. tijd) een krach tige kernontploffing geregistreerd. De wolk met radio-actieve afval stoffen van de grote kernexplosie van vorige week maandag beweegt zich thans over de staten Washington, Oregon en het noordelijk deel van Californië, aldus heeft het Ameri kaanse Weerkundig bureau meege deeld. De wolk trekt over een breed te van ca. 320 km, met een snelheid van 130 km per uur. Er is geen reden tot ongerustheid. De radio-activiteit is niet veel groter dan die welke het gevolg was van eerdere Russische proefnemingen met kleinere wapens. Het Weerkundig bureau verwacht niet meer radio actieve afvalstoffen van de proef dan die welke thans in de wolk voor komen. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft meegedeeld giste ren in de loop van de dag een onder grondse kernontploffing van geringe sterkte tot stand te hebber gebracht. De ontploffing had plaats op het proefterrein Nevada. Een ontploffing van geringe sterkte komt overeen met ongeveer 20.000 ton t.n.t. Dit was de gisteren door het Sowjetrussische persbureau Tass bekendgemaakt. Prijs verse boter opnieuw verhoogd Met ingang van heden is de prijs van verse boter zo vernemen wij opnieuw verhoogd en wel met 12 cent per kg. De prijs van koelhuisboter blijft onveranderd. Russisch protest De Russische stadscommandant, Solowjew, protesteerde zaterdag bij zijn Amerikaanse collega tegen Ge allieerde patrouillevluchten met hef- schroefvliegtuigen boven Oost-Ber- lijn. De Amerikanen stelden hier ech ter tegenover, dat zij deze vluchten mogen maken op grond van de vier- mogendhedenovereenkomst, die vol gens het Westen nog steeds voor Ber lijn geldt. Het verkeer tussen Oost- en West- Berlijn ondervond de afgelopen da gen minder moeilijkheden. Wel hield de Oostduitse politie een Britse mili taire bus aan, maar het kwam hier bij niet tot krachtsvertoon. Voor het Westen geldt nog het vier- mogendheden-statuut en dat bete kent, dat de Russen als enige auto riteit voor Oost-Berlijn worden er kend, dus niet de Oostduitsers. Dat was dan ook de reden, dat Ameri kaanse jeeps met zwaargewapende MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARIST0NA Woensdag 1 november manschappen de toegang voor de in burger gekleden forceerden, hetgeen tenslotte leidde tot de Russische en Westelijke tankconcentraties.' Opvallend is dat vrijwel alle belangrijke Westduitse bladen de situatie in Berlijn met terughoudend heid hebben behandeld Niemand ont veinst zich aan de andere kant. dat het Oostduitse optreden van de vorige week behoorde tot de „salami-tac tiek", die beoogt plakje voor plakje de hele politieke worst binnen te ha len. Op de Duitse situatie toegepast betekent dit, dat de Russen hun stre ven naar isolering van West-Berlijn en erkenning van Oost-Duitsland po gen te bereiken door de Oostduitse bevoegdheden steeds een heel klein stukje te vergroten. In Moskou gaat men er hierbij vanuit, dat zo'n stapje voor het Westen geen reden zal zyn een oorlog te gaan voeren. Tot zover onze correspondent. Bonn roept 5000 reservisten op West-Duitsland zal binnen enkele dagen ongeveer 5.000 reservisten op roepen met het oog op de „defensie- paraatheid", zo heeft een woordvoer der van het ministerie van Defensie gisteren in Bonn bekendgemaakt. De betrokkenen zullen ten hoogste twee maanden dienen. Door het oproepen van de 5.000 reservisten zal de sterkte van de Westduitse strijdkrachten op 365.000 man komen; 36.000 dienst plichtigen die op 1 oktober met groot verlof zouden gaan, worden nog drie maanden onder de wapenen gehou den. en buitenlandse bezoekers. Volgens de op wacht staande politiemannen was het monument gesloten „wegens herstelwerkzaamheden Zaterdag waren reeds berichten doorgesijpeld over studenten, die bij eenkomsten hadden gehouden om te eisen dat het stoffelijk hulsel van Stalin uit het mausoleum zou worden verwijderd. Bovendien heeft Chroesjtsjow vrij dag in een rede voor het partijcon gres voorgesteld, een gedenkteken op te richten voor „de kameraden die onder het bewind van Stalin slacht offers van geweld zijn geworden". En het eren van Stalins slachtoffers valt moeilijk te rijmen met de aanwezig heid van de mummie van „de ver rader van het communisme" in het mausoleum, waar het volk hem eerbewijzen kan brengen. (Van onze correspondent in Bonn) De toestand aan de Berlijnse seetorengrens is het afgelopen weekeinde aanzienlijk rustiger geworden. Zaterdagmiddag trokken de Russische tanks, die slechts op tweehonderd meter afstand van de Amerikaanse bij de grens post Friedrichsstrasse stonden, zich enige honderden meters terug, waarna ook de Westelijke tanks en pantserwagens rechtsomkeert maakten. Twintig uren lang hadden de zwaargewapende gevechtswagens toen tegenover elkaar gestaan, beide bereid tot het uiterste. N.V. Tabaksfabriek Gruno- Nijkerk Incident op autobaan Gisteren zijn twee Amerikaanse hulpvoertuigen op de autobaan tus sen West-Berlijn en West-Duitsland bij de controlepost Babelsberg door een Russische officier tegengehouden en teruggestuurd. Deze autobaan loopt over een afstand van 176 kilometer over Oostduits gebied. De Amerikaanse autoriteiten heb ben tot dusver deze hulpvoertuigen, die normaal met Amerikaanse mili taire politie zyn bemand, geregeld over de autobaan laten ryd-rn om in nood verkerende Amerikaanse reizi gers te helpen De Russische officier maakte thans bezwaar tegen „Ame rikaanse patrouilles", die, naar hij zei, onnodig zijn op de autobaan, om dat die door de Russen wordt gecon troleerd. Een derde wagen kon later echter ongehinderd de post passeren 0 Slot op pag. 2 Ue actrice Magda Janssens is zaterdag in Amsterdam gehul- digd in verband met haar zestig jarig toneeljubileum. Albert van Dalsum leidt de jubilerende to neelspeelster naar het toneel voor de huldiging. „L.D." in groter formaat I Vandaag verschijnt het Leidsch J 1 Dagblad voor het eerst in een I enigszins groter formaat en met een eveneens grotere zetspiegel. Deze technische wijziging maakt het mogelijk het aantal tekst- kolommen per pagina te bren- gen van zes op zeven en het aantal advertentiekolommen van acht op negen, hetgeen tevens een verruiming inhoudt van de typografische mogelijkheden. Wij vertrouwen, dat deze maat- regel aan het uiterlijk aanzien van Uw lijfblad ten goede zal B komen. Nasser verijdelde driemaal komplot van officieren De commandant van een Egyp tisch parachutistencommando, dat tijdens de jongste staatsgreep in Syrië in de kustplaats Latakia was geland, heeft verklaard dat president Nasser drie maal een poging van Egyptische officieren om zijn be wind omver te werpen, heeft ver ijdeld. Major Jela Hreidy, die onmiddel lijk na de landing met zijn troepen werd gearresteerd, heeft in een ver klaring, die zondag door Radio-Da mascus werd uitgezonden, gezegd dat de laatste poging was beraamd voor de 23ste juli. De leiders van het kom plot werden gearresteerd. Treinramp in India: 18 doden Bij het ontsporen van een perso nentrein bij Faroehabad. 320 km ten oosten van Nw. Delhi in India, zijn zondag minstens achttien mensen om het leven gekomen en ongeveer veer tig gewond. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Oct. 1861: Uit het verslag der L. Maatsch. v. weldadigheid ontleenen wij: De ondersteu ning aan hulpbehoevende huisgezinnen heeft bedragen f 3159.64. De kosten van on derhoud van de 33 arbei derswoningen, staande in de Looierstraat bedroegen f 1808J7y2. Op de ochtend van den Kroningsdag kwam te Ko ningsbergen een oude inva lide aan de voort, welke naar het olein van het paleis voert De schildwacht riep hem luid toe: „terug" De oude snor baard ngtte zich trots op en zeide: .terug? Heden is het 18 Oct.; 48 jaren geleden f (1813) heette het op deze dag J voorwaarts". De oude ging f voorwaarts en kwam onge- f hinderd op het plein.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1