Fraude bij A'damse Bank „beperkt" tot zeven ton HOGERHUIS EEN GELIEFD STUK BRITSE TRADITIE Drieduizeiidste op bloemenexpositie in Rijnsburg in de bloemetjes Chroesjtsjow roept hulp Chinezen in Knoeiende bediende was steeds in geldnood ER ZIJN RUIM 900 LEDEN! IN CONFLICT MET ALBANIË 1 RADIO TELEVISIE es itti P ii LIGTV0ET 1 t - 1 I-LU i GANGEN KL Ongericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 oktober 1961 Vierde blad no. 30489 Er is een anekdote, die nog altijd de ronde doet in de Londense clubs. Het gaat Lover een bejaarde hertog, die droomde dat hij een toespraak hield in het Hoger huis; toen werd hjj wakker en het was zo! Gilbert en Sullivan, de Britse operettefabrikanten, lieten eens van het Hogerhuis en zjjn leden zingen „De heren doen niets bijzonders, maar ze doen het zeer goed!" Een toevallige bezoekers krijgt van het Hogerhuis de indruk, dat dit een anachronistische instelling is, zwaar overbelast met tradities, waar de heren hun werk doen met de ogen half dicht, dat het hele Hogerhuis rustig voorgoed zou kunnen inslapen zonder Engeland te schaden of zonder dat iemand iets van die permanente droomslaap zou bemerken. Maar helemaal juist is die indruk toch niet. Het Hogerhuis is een onmisbaar onderdeel van de Britse democratie en momenteel meer onmisbaar dan ooit. De debatten staan op veel hoger peil dan die van het Lagerhuis, hoewel wat er wordt besproken, in de meeste gevallen veel minder spectaculair is. Het intellectuele peil van het Hogerhuis staat zeer hoog en alles wat in Engeland te maken heeft met meningsvorming, heeft een open oor voor wat in het Hogerhuis wordt gezegd. Een andere vraag is wat de Engelse kranten moesten doen als er geen Ho gerhuis zou zijn om schandaaltjes uit te putten. Toen de hertogin van Argyll enige tyd geleden echtscheiding eiste van de zeventiende hertog, kreeg het geval veel grotere koppen dan wanneer een zekere mevrouw Argyll van haar man had willen scheiden. Het Hogerhuis kan de ene dag doen denken aan een asiel voor politiek uit- gedienden en de andere aan een bol werk van het Britse Rijk, waar het juiste woord op het juiste ogenblik wordt gesproken. De uitvoerige bespreking van de mis stappen van leden van het Hogerhuis in de Britse pers, hebben al meerdere malen het onderwerp uitgemaakt van Hogerhuisdebatten, doch het Hogerhuis verkeert hier in de positie van koning Knoet, die ook niet in staat was om de vloed te keren met zyn bevelen. Zoals altijd werd het beste woord gesproken door de vroegere aartsbis schop van Canterburry ,Dr. Geoffrey Fisher, een van de zesentwintig pre laten in het Hogerhuis, die na een de bat van meer dan zes uren verklaarde, dat het ambt van Hogerhuislid langs vele verraderlijke valkuilen voert. „De wereld verdubbelt zijn verleidingen en valkuilen voor ons, Hogerhuisleden, op dat wy er des te eerder in zullen val len", een ongewone opmerking voor een aartsbisschop en de kranten, die de mening van monseigneur Fisher al tijd hoog aanslaan, haasten zich hier aan alle aandacht te wijden. Alle beroepen vertegenwoordigd Vindt men in het Lagerhuis voorna melijk beroepspolitici, in het Hogerhuis vindt men behalve bisschoppen tal van beroepen vertegenwoordigd door mensen, die dat beroep ook werkelijk uitoefenen; artsen, hoogleraren, ad miraals, geleerden, maarschalken, of ficieren, advocaten, ingenieurs, auteurs, dichters, hereboeren, reders, mijneige naars, uitgevers, bankiers en zelfs hondenfokkers. Het huidige lidmaat schap bedraagt 908 leden, van wie elf minderjarigen, onder wie Prins Char les, erfgenaam van de troon. De hertog van Edinburgh is een van de tweeen- twintig hertogen, die Hogerhuislid zijn. Dan zyn er zesentwintig markiezen, 132 graven, 111 burggraven. 564 baron tien, zes baronessen, zestien Schotse peers en één uit Ierland en verder aartsbisschoppen van Canterbury en York en de vierentwintig bisschoppen van de Anglicaanse kerk. Ondanks dit grote ledental nemen hoogstens driehonderd Hogerhuisleden min of meer regelmatig aan de debat ten deel. De gemiddelde deelneming per bijeenkomst ligt om en nabij de honderdtwintig, waarvoor elk', aanwe zige drie guineas belastingvrij ont vangt. Ook dat is een verschil met het Lagerhuis. Hogerhuisleden worden in guineas betaald, Lagerhuisleden in ponden sterling. De vergoeding dateert overigens pas van 1957 met de bedoe ling de opkomst te verbeteren. Het was een van de vele maatregelen om het aanzien van het Hogerhuis te vergro ten. Koningin Elisabeth II van En geland leest de Troonrede voor in het Hogerhuis. Bij die gelegen heid worden ook de Lagerhuis leden uitgenodigd om aanwezig te zijn. Het Hogerhuis maakt op velen welhaast een anachronis tische indruk, maar is dat bij lange na niet Als men het complex van maatrege len nagaat in die richting, dan is het een wonder, dat het- Hogerhuis al niet reeds lang „weg hervormd" is. Diverse leden hebben getracht zich te ontdoen van titels en rechten om ontslagen te zijn van het lidmaatschap. Toch heeft het Hogerhuis een zeer belangrijke functie, die in de eerste plaats bestaat uit het bijschaven, zuiverder stellen en afwerken van in het Lagerhuis aan genomen wetten, met uitzondering van wetten, die betrekking hebben op be lastingen, waarmee het Hogerhuis zich niet mag bemoeien. Het. Hogerhuis kan éénmaal een veto over een wet uit spreken, maar als die wet een jaar la ter uit het Lagerhuis weer wordt voor gelegd, moet het Hogerhuis die ac cepteren. Met regelmatige tussenpozen kan men in de kranten lezen, dat de regeringscoalitie een nederlaag heeft geleden in het Hogerhuis. Het bete kent niet veel, want zelfs toen Labour aan de macht was, stemde het Hoger huis met zijn overgrote meerderheid van conservatieven voor de bestaande regering. Zes jaar geleden nam het Lagerhuis een wet aan, waarbij de doodstraf werd afgeschaft. In het Ho gerhuis hield opperrechter Lord God- dard een hartstochtelijk pleidooi voor de doodstraf en de Lords stemden de wet af. De conservatieve regering kwam toen met een midden voorstel indeling van moorden in graderingen. Strijd om het Hogerhuis De doodstraf is nu van toepassing op gevallen, waarin een moord wordt ge pleegd als uitvloeisel van een ander misdrijf of indien een politieman het slachtoffer is. Britse regeringen ge bruiken het Hogerhuis om politieke meningen te vragen. Onlangs aarzelde de regering om Engelands wetgeving op het gebied van drinken, wedden en spelen te hervormen; in het Hoger huis werd een debat geopend, dat zo gunstig verliep, dat de wet in het La gerhuis in behandeling wordt gebracht. Een commissie uit het Hogerhuis vormt tevens een van Engelands hoogste rechtscolleges, waarop iedereen een be roep kan doen. In 1957 werden twee belangrijke besluiten genomen; in de eerste plaats werden ook vrouwen toe gelaten en in de tweede plaats werden „peers voor het leven" geschapen, een titel die niet erfelijk is. Onder deze nieuwe peers is Herbert Morrison, nu Lord Morrison of Lambeth, die jaren lang een van de ergste vijanden van het Hogerhuis was. Tal van oudste zo nen van Engelse peers stellen helemaal geen prijs op de erfelijke titel, maar zy kunnen er niet aan ontkomen. Wuintin Hogg was jarenlang een ijve rig Lagerhuislid; in 1950 volgde hy zijn vader op als Burggraaf Hailsham en werd gedwongen in het Hogerhuis zitting te nemen. Het Labour-Lagerhuislid Anthony Wedgwood Benn diende een petitie in om afstand te mogen doen van de titel van lord Stangate, die hem dwong lid te worden van het Hoger huis. Het Hogerhuis stemde de petitie af met 52 tegen 24 stemmen. Sir Winston Churchill zou allang in de adelstand zijn verheven als hij zich niet daartegen zo ijverig had verzet. Hy wil Lagerhuislid blijven en ver schijnt er ook regelmatig. Toen de schrijver Wayland Young de titel van Lord Kennet van zijn va der erfde, dreigde hij „Mijn titel kan ik niet kwijtraken, goed, maar als het Hogerhuis dan het paard van Troje wil binnenhalen, kan dat gebeuren. Als ze maar weten dat dit Trojaanse paard zich nooit zal laten ompraten!" De da mesleden hebben een hoge dunk van het Hogerhuis. Lady Wootton is een vooraanstaande huishoudkundige en de andere dames hebben grote praktische ervaring op het gebied van maatschap pelijk werk. Het Hogerhuis dateert uit het jaar 1322, het Lagerhuis uit 1344, en het had tot 1832 een absoluut veto recht over het Lagerhuis. In 1910 ver loor het Hogerhuis zeggenschap over financiële aangelegenheden en in 1945 werd het vetorecht tot een jaar be perkt. Wat Churchill in 1910 zei Overigens: zo omstreeks 1910 schreef een opkomend politicus over het Ho gerhuis „Het Hogerhuis vertegenwoor digt: niets of niemand: de meeste le den zitten er omdat ze in een bepaalde familie zyn geboren; ze vertegenwoor digen niets, zyn ontoegankelijk voor argumenten en de overgrote meerder heid komt nooit op de zittingen!" De naam van die politicus was Winston Churchill. Het voornaamste recht van het Ho gerhuis bestaat daaruit, dat het zyn mening kan zeggen. Humor is er wei nig; gelachen wordt er nooit hardop. De meest correcte vormen worden in acht genomen. Als twee leden tegelijk opstaan om het woord te nemen, weet geen van beiden wie het snelst het woord aan de geachte tegenstander moet laten. Als een lid het te lang Operakoor zong op AAJ-contactavond Teneinde de ouders van leerlingen van het Christelijk Lyceum wat meer inzicht te geven in de wyze waarop de School vereniging „Amicitia et Animo Juncti" haar gebruikelijke culturele vormings avonden doorbrengt, werd gisteravond in „Prediker" een A.A.J.-contactavond gehouden, waarvoor veel belangstelling van de zyde der ouders bestond. Na het openingswoord van de A.A.J. voorzitter, ae heer P. A. MekKing, voigae een programmageueeiie, aat gebraciit werd aoor eigen Kracnien. Hierin ver- tonrte Eis mongers met succes enige Viooisoh, oegciËiu aan de piano aoor Aaa v. x>ent. Hans Memnng ontpopte zien ais een uitsi^Kenu ueoawator uuor ue wijze waarop iiy „muien" van Kip- nng en „De niekeis" van vasans voor- ar oeg. Het hoogtepunt van de avond vormde het optreaeu van het Voorburgs Opera koor onaer xeiaing van Harry Moitman met pianooegeieiuing van ronny aoui-- gonje. vuor de pauze bracht dit koor, be- staanue uit *o aames en heren, ue koor- partyen Uit iviascugiii's uavaneria rtusu- eana en een zestai neaeren van verai, w.o. het opemngs- en öiavenkoor uit Naoucco, Het Zii&cunerkoor uit De Trou- bauour en ae 'inomimars uit Aitia. na ae pauze werden nog enaeie iraginenten uit iuea öaitimoanques van douis uanne en onenoacn's Hoirmanns Erzaniungen gezongen. Terecht oogstte dit operakoor zeer veel bijval. Ais een bijzonder verrassend inter mezzo bracht Harry Hoitnian een aantal pianoson ten genore, waarin tussen ae klassieke partyen üoor enkeie populaire wysjes waren „gegeven". Met enkele aaraige prijsjes ais inzet werden de aan wezigen voor ae opgave gesteia de titers van deze wysjes te raden en op schrift te stenen. Het werd een uiteraard span nende stryd, waarin gezien het aantal goede oplossingen het lot moest beslis sen. De Russische premier, Chroesjtsjow, heeft gisteren de Chinezen om hulp verzocht bij het herstel van de goede betrekkingen met de Albanezen. Hij verklaarde dat de Sowjet-Unie ,de bezorgdheid van haar Chinese vrien den deelt. Wij stellen de moeite die zij zich geven om de eenheid te ver sterken zeer op prijs. Wie zouden beter dan de Chinese kameraden pogin gen kunnen doen om de betrekkingen tussen de Albanese arbeiderspartij en de zusterpartijen te normaliseren? Dit zou in het belang zijn van zowel de Albanese arbeiderspartij als het gehele gemenebest van socialistische (lees: communistische red.) landen." Overigens bleef Chroesjtsjow bij zijn beschuldigingen aan het adires van Al banese leiders. Hy stelde in het bijzonder „hun laster tegen de Russen" aan de kaak. Verder beschuldigde hij de leiders ervan door middel van „geweld en wille keur" aan de macht te blijven. Zij zou den bereid zijn dertig zilverlingen van de imperialisten aan te nemen. Chroesjtsjow had ook weer kritiek op de persoonsverheerlijking van Stalin en voegde eraan toe niets te willen weten van verheerlijking vam zijn eigen per soon. In vele openbare verklaringen is speciale nadruk gelegd op zyn persoon, maar hij wilde er uitdrukkelijk op wijzen dat alles wat over hem wordt gezegd, op de partij dient te worden betrokken. Het is onjuist de ene of andere leider een uitzonderingspositie te geven. Kwestie-Berlijn Over Berlijn en Duitsland zei hü dat de Russen bereid zijn tot besprekingen met vertegenwoordigers van de Weste lijke landen om met hen van gedachten te wisselen over de voorbereidingen van nuttige onderhandelingen. Indien het Westen zich bereid toont het Duitse pro bleem te regelen, heeft de zaak van het tijdstip waarop een regeling moet zijn getroffen geen enkele betekenis. Het congres zal zaterdag het party - reglement gaan behandelen. Het voor gestelde reglement heeft ten doel te ver hinderen dat een nieuwe Stalin alle macht aan zich trekt en de oppositie meedogenloos onderdrukt. Kozlow zal het nieuwe reglement inleiden. Dan zullen alle leden van de Sow jet- russische hiërarchie hebben gesproken met uitzondering van Aristow Klawber- zin en Perwochin. Aristow. lid van het presidium, werd in februari onverwacht tot ambassadeur in Polen benoemd. Klawberzin is president van Letland en Perwoechin wiens naam in verband ia gebracht met de activiteit van de „anti- part ij groep werd na de ontmaskering van de samenzwering van de „anti-par- tijgroep" in 1957 gedegradeerd tot kan didaat-lid van het presidium. Waarne mers in Moskou leiden uit het feit dat zij niet hebben gesproken, af, dat deze drie leiders hun huidige status in de partij zullen moeten opgeven. Voor één van de leden van de „anti- partygroep". de tachtigjarige maar schalk Worosjilow heeft Chroesjtsjow gisteren clementie aanbevolen. Dit ge schiedde nadat in het congres een bood schap van de revolutionaire maarschalk was voorgelezen waar deze zyn veront schuldigingen aanbood voor zijn anti- party activiteit. Hy verklaarde Chroesjt sjow te steunen. (Van onze Amsterdamse correspondent) totaal van de verduisterde bedra gen niet ver boven de 7 ton ligt. Aanvankelijk werd gevreesd dat met de fraude wellicht één miljoen gulden gemoeid zou zijn. De Amsterdamse bankbediende, die in zijn functie bij de Amster- damsche Bank een bedrag van ruim f. 700.000 van rekeningen van cliënten heeft overgeschre ven op een eigen, geheime bankrekening in Zwitserland, is dus in Baden-Baden gearresteerd (men zie de voorpagina). Uit de controle van de rekeningen is ech ter komen vast te staan, dat het maakt met zijn rede, kan een ander lid opstaan en een motie indienen: „De edele heer zou niet langer moeten worden aangehoordOver die motie wordt gestemd en de uitslag maakt uit of de spreker mag doorgaan of moet ophouden. De laatste maal, dat dit is gebeurd, was in 1941, toen iemand de hertog van Bedford vroeg zyn mond te houden. Toch zyn de Engelsen te vreden met het Hogerhuis. Voor de eerste maal sedert Engeland het alge meen kiesrecht heeft was er in 1959 geen enkele party, die ook maar de kleinste hervorming van het Hogerhuis ambieerde. Dat is symbolisch; de En gelsen zyn blijkbaar zeer tevreden met deze eerbiedwaardige instelling en wie heeft dan verder het recht om er aan te tornen? De bloemenvaktentoonstelling in Rijnsburg heeft gisteravond de 3000-ste bezoeker getrokken. Het was mevrouw Aanhane uit Katwijk, die uit handen van de voorzitter van het tentoonstellingscomité een boeket bloemen kreeg. De heer Schild wees erop, dat al de leer lingen van de hoogste klassen van de lagere scholen en van de Tuin bouwschool de expositie hebben bezocht. (Foto L.D./Holvast) Toen de Amsterdamse recherche met het onderzoek begon, meende men te doen te hebben met een vlijtig bank employé en een goed huisvader, die be hoorlijk kon rondkomen van zyn sala ris en geen schulden had. Verwonderlijk Inmiddels zyn feiten aan het licht getreden, die het hoogst verwonderlijk maken, dat de man by de bank zo n vertrouwenspositie heeft weten te krij gen. Collega's waren er van op de hoogte, dat hy doorlopend in geldnood verkeerde en zijn salaris trachtte aan te vullen met by verd iensten, onder andere door als hulpkelner te werken in een café. Hij was werkzaam op de afdeling „rekening buitenlandse par ticulieren" en het gebeurde meermalen, dat hij met een rekeninghouder tydens diens verblijf in Amsterdam uitging. Hy zou veel in café's in de omgeving van het Rembrandtplein hebben vertoefd. Bewogen leven De thans 47-jarige employé heeft een bewogen leven achter de rug. Enkele jaren voor de 2de wereldoorlog nam hy dienst in het Vreemdelingenlegioen. In het begin van de oorlog vocht hij in de Maginot-linie in Frankrijk, waar hU krijgsgevangen werd gemaakt. Na enige jaren in gevangenschap te zyn Zij zou tot maandag Jl. in de veronder stelling hebben verkeerd, dat hy in West-Duitsland werk zocht. Het eerste verhoor van haar man gaf echter tot andere gedachte aanleiding, zodat ook zy nu ls gearresteerd. Advertentie. '{LEIDEN - TEL.ZWftl geweest, werd hij tewerk gesteld in een levensmiddelenbedryf te Baden-Baden. In deze stad leerde hy zijn vrouw kennen, een Nederlandse, die daar met haar ouders woonde. Na de oorlog is hy enige tyd als tolk by het Franse leger werkzaam geweest. In 1946 keerde hy naar Nederland terug en trad vrywel onmiddellyk in dienst van de Amsterdamsche Bank. zyn superieuren waren zeer tevreden over zyn werk. Zyn echtgenote, die met haar drie kinderen in Amsterdam was achterge bleven, had tegenover de politie ver klaard. niets te hebben geweten van de frauduleuze handelingen van haar man. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) By toenemende aanvoeren tengevol ge van het natte weer, maar ook door het aflopen van het weideseizoen, was de toestand op de rundveemarkten in het algemeen toch vry stabiel. Het goede gebruiksvee was gezoch en bleef stevig pryshoudend en wel in hoofdzaak tussen f 900,- en 1200.- per stuk, terwyi voor een by zond er beste melk-of kalfkoe f 50.- tot f 100.- meer werd betaald. Minder soortig vee op leeftyd en geen beste melkgift werd by meestal slepende handel nauweiyks of niet geheel pryshoudend opgenomen. Schotten en vaarzen ook in de betere kwalitieten gevraagd en vast in prys. We noteerden tussen f 750,- en f 1000.- gemiddeld per stuk en voor pinken van f 450,- tot f 700.- per stuk, naar gelang de kwalitiet. Graskalveren werden nog al veel aangeboden, tengevolge waar van zowel voor de fokkkers als voor de slachtkalveren wat minder werd be taald. Onze noteringen lagen tussen f275.- en f 425.- per stuk en voor de slachters van f 2.60-f 2.80 per kg geslacht ge wicht. In de slachtveesector was ook vry veel aanbod met een zeer rustige vraag. Extra beste kwalitieten werden in alle verhouding zeer matig aangeboden,LL waardoor hiervoor de oude pryzen ge handhaafd bleven, doch overigens was er concurrentie in 2 de en 3 de soor ten te over, mede door aanbod van En gelse en Deense koeien, zodat de vlees markt meer dan goed verzadigd was. Het gewone slachtvee, dat overwegend in aantal aan de markt was, deed tus sen f 2.80 en f 3.- voor de goede koeien en f 3,10-f 3,20 voor beste schotten en vaarzen. Een zeer klein persentage ex tra kwalitiet deed 10 tot 20 cent per kg. boven notering. De oudere koeien zakten echter af naar rond f2.50 per kg geslacht gewicht. SI achtstieren goed te plaatsen tegen pryzen van f2,90 tot f 3,20 per kg geslacht gewicht. Te" aanzien van de vette kalveren- markt zakken de prijzen tengevolge van gemis aan voldoende export geleidelijk terug. Thans is niet alleen de uitvoer naar Italië gestagneerd, doch toen de expor teurs een uitweg zochten (en vonden) naar West-Duitsland, hebben de Duit sers daar spoedig ee nstokje voor ge stoken, de import gecontingenteerd, en bepaald op plm 1500 stuks per week, be neden 75 kg. per stuk. Wat het voor uitzicht van de kalfsvleesexport naar Italië betreft, is er lecht te vermel den, dat volgen devoorzitter van het Produktschap van veel en vlees, de heer de Veer, de berichten uit Italië momen teel Iets gunstige luiden. De aanvoeren zyn op het ogenblik niet zo byzonder ruim, zodat in de af gelopen week alles werd opgenomen en geen sterke daling plaats had. Het lich te goed bleef zelfs pryshoudend. Op de wolveemarkt werden de lich tere lammeren voor export weer zeer vlot en duurder opgenomen. Met de zware soorten namen kopers echter de tyd, ofschoon toch ook bevredigende pryzen werden betaald. De vette lammeren brachten van f 90.- tot f 130.- gemiddeld per stuk op, of wel tussen f 4.- en f 4,75 per kg. ge slacht gewicht. De lichtere soort tot on geveer 24 kg. maakte de hoogste kolo- pryzen. Oudere schapen kalme, doch pryshoudende markt. De varkenamarkt bleef over het geheel weer zwak deze week; het aanbod ls op het ogenblik dermate ruim, dat er nog geen uitzicht is op betere pryzen. Bovendien is hetspekcontingent naarLL West-Duitsland momenteel uitgeput. Er wordt wel meer voor de baconmarkt ge slacht, doch dat gaat ook gep;.ard met lagere pryzen, terwyi de gewichtsgrens is teruggebracht van 68 op 67 kg. Lo- peTS en biggen zeer kalme handel met lets gedrukte pryzen. Op de paardemarkt was het aanbod wat korter, waardoor even betere pry zen by vlottere handel werden geno teerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7