„Ernstig teleurgesteld over kinderbijslagwet LOF VOOR KABINET DE QUAY Snel gaar-bordklaar-Molenaar PARIJS HOUDT VAST AAN REFERENDUM SNELFIX Anti-Revolutionair Partij Convent Ethiek in de reclame PROEFLANCERING SATURNUS IS VOLLEDIG GESLAAGD „Ecu open gesprek met Indonesië over Nieuw Guinea is nodig Klimaatverandering is tlians merkbaar Stralingsapparatuur van V.S. naar Praag Zwevende vloeren in alle Haagse flats President Tsjombe stelt voorwaarden Vier, vijf of zeven Incident arn grens Libanon - Syrië Verklaring r.-k. middenstandsbond Willekeurig en discriminerend 99 Joxe antwoordt Khedda Bewustzijn van morele normen is absolute noodzakelijkheid Buiten-Mongolie en Mauretanië lid Y.N. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 oktober 1961 Derde blad no. 30489 (Speciale berichtgeving) „Ondanks bepaalde struikelingen, zwakheden en wat gekrakeel kan het kabinet-De Quay terugzien op een aantal voor het volksleven goede en belangrijke resultaten van zijn beleid, waardoor gezegd mag worden, dat het gedaan heeft wat een goede regering betaamt". Deze waarderende woorden sprak vanmorgen de voorzitter van de A.R.-partij, dr. W. P. Berghuis, tijdens zijn opening van het Partij Convent, dat vandaag te Amsterdam wordt gehouden. Geen dwangpositie Nadat dr. Berghuis hulde had ge bracht aan de omgekomen secretaris generaal van de V.N., Dag Hammars- kjöld, wijdde hü aandacht aan de crisis rond Berlijn. Dr. Berghuis waarschuwde ervoor, dat het Westen zich bij eventuele onderhan delingen met de Russen niet in een dwangpositie mag laten brengen, waar bij het recente optreden van de Russi sche ambassadeur op Schiphol voor Ne derland veelzeggend is geweest. In een crisis als die om Berlijn, welke van wereldomvattende aard is, dienen wij duidelijk en onomwonden ons vertrou wen in de V.S. uit te spreken, het land dat veruit de grootste last en verant woordelijkheid in deze dingen draagt. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft in beginsel toe stemming verleend voor de uitvoer van apparatuur voor kankerbestrijding naar Tsjecho-Slowakije, zo heeft de Demo cratische afgevaardigde voor Noord-Ca- rolina, Paul Kitchin, verklaard. Kitchin is lid van de commissie van onderzoek naar de Amerikaanse uitvoer naar de communistische landen. Hij zei dat de voorzitter van de Com missie van Atoomenergie hem heeft ver zekerd dat deze apparatuur alleen voor medische doeleinden gebruikt kan wor den en niet in industriële of militaire apparatuur kan worden veranderd. De commissie zal geen toestemming verle nen tot uitvoer van andere apparaten met radio-actieve materie naar de com munistische landen. Voorts heeft het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt dat Amerika bereid is experimentele kernreactors aan Joego slavië te leveren, zulks op grond van een afspraak, die al meer dan een jaar geleden officieel is gepubliceerd. (Van onze Haagse correspondent) Den Haag heeft een belangrijke slag gewonnen in de strijd tegen de geluidshinder in moderne flatwoningen. Alle nieuwe woningwetwoningen zullen voortaan zo worden gebouwd, dat de bewoners geen last meer van elkaar hebben. Dat wordt bereikt door het aan brengen van z.g. zwevende vloeren, die „contactgeluiden" tot het uiterste zullen beperken. Dat hierdoor de huren zullen stygen met 20 en 30 cent per week, zal de lijders aan „flatneurose" wel koud laten. Het eerste complex, dat wordt voorzien van deze bij duurdere woningen reeds lang bekende zwevende vloeren is een flatgebouw aan de Loevestein- laan, waarvoor dezer dagen de eerste paal werd geslagen. In een brief aan premier Adoela van Kongo heeft president Tsjombe van Ka- tanga een aantal voorwaarden gesteld voor het voortzetten van de onderhan delingen met de centrale regering over de toekomstige betrekkingen tussen Kongo en Katanga. Deze voorwaarden zijn, dat een einde wordt gemaakt aan de „demagogische campagne" van Ra- dio-Leopoldstad tegen Katanga, alsmede aan de „vijandige redevoeringen' 'van leden der Kongolese regering, terwijl de Kongolese troepen aan de Katangese grens dienen te worden teruggetrokken. Tsjombe verzocht Adoela persoonlijk in te grijpen, opdat aan deze voorwaarden wordt voldaan. De brief werd overgebracht door de VN-vertegenwoordiger in Katanga, Khiari. De Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Zorin, heeft gisteren op een bijeenkomst van Europese delegaties in de VN gezegd, dat de Sowjet-Unie vasthoudt aan haar verlangen dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties of vier of zeven raadgevers zal krijgen. Een groep van zeven adviseurs zal moeten zijn samengesteld uit ver tegenwoordigers van Rusland, de Ver enigde Staten, Zuid-Amerika, Afrika, Azië, Oost-Europa en West-Europa. Vier raadgevers zouden moeten komen uit Rusland, de VS, Afrika en Zuid-Amerika, aldus Zorin. De samenkomst met de Europese groep volgde op soortgelijke bijeenkom sten van Zorin met gedelegeerden van Afrika, Zuid-Amerika en Azië. De Euro pese groep gaf te kennen, dat, als het noodzakelijk is adviseurs aan te stellen, dezen zouden moeten worden gekozen op basis van gelijke geografische ver deling en dat dit het best zou worden bereikt met vijf raadgevers. Een woordvoerder van het Syrische leger heeft gisteren bekendgemaakt, dat drie gewapende lieden zijn gedood by een poging uit Libanon Syrië binnen te komen. Geen „kortsluiting" Uitvoerig ging dr. Berghuis in op de kwestie-Nieuw-Guinea, waarover de A.R. fractie in de Tweede Kamer tijdens de algemene beschouwingen als haar oor deel te kennen gaf, dat een „open ge sprek" met Indonesië wenselijk zou zijn, De A.R.-voorzitter liet weten, dat ten aanzien van deze kwestie in zijn party bepaald geen „kortsluiting" bestaat. De A.R. zienswijze betreffende contact met Indonesië, was tot uitdrukking geko men na gemeenschappelijk beraad in de topleiding der partij. „Als er iets is, dat ons nooit koud heeft mogen laten", zo zeide dr. Berg huis, „dan zijn dat wel de betrekkingen, of beter gezegd: niet-betrekkingen met een land, waarmee wij eeuwen lang door goed en kwaad gerucht heen verbonden zijn geweest". Of Nederland zijn ver plichtingen jegens Nieuw-Guinea zou kunnen nakomen, is, zo meende spreker niet vóór een gesprek met Indonesië vast te stellen, maar eerst daarna. Kritiek had de voorzitter op het op treden van de groep-Rijkens, wier wijze van werken, volgens hem, vertroebelend heeft gewerkt, terwijl haar laatste optre den zelfs ongeoorloofd was. Geen „stoot onder de gordel" „De A.R. zienswijze is geen aanval en nog minder een „stoot onder de gordel", zoals de PvdA-fractie-leider mr. Burger insinueerde op het plan tot internationalisatie, dat de regering aan de Uno heeft voorgelegd". „Ons pleidooi is een noodzakelijke aanvulling op het regeringsplan om te voorkomen, dat van nu af aan alleen maar meer een inter nationale weg kan worden bewandeld en geen bilaterale". Op dit ogenblik draagt Nederland nog de verantwoordelijkheid door de ontwik keling van Nieuw-Guinea i-n de richting van zelfbeschikking. In dit verband acht de A.R. het niet verantwoord één van de mogelijke toekomst wegen voor de Pa poea's n.l. een samengaan met Indo nesië, bij voorbaat mentaal te blokkeren. Dr. Berghuis was van mening dat het Nederlands verantwoordelijkheid is dit punt zélf te onderzoeken en, als er iets in mocht zitten, daarover met de be volking van Nieuw-Guinea overleg te plegen. „Wjj mogen het volk niet aan zich zelf overlaten, alvorens wjj een uiterste poging hebben gedaan om het niet in de toekomst te belasten met de gevol gen van een conflict tussen Nederland en Indonesië". Nederland en Indonesië zouden hun uitgangspunten tijdens een open gesprek buiten beschouwing moeten laten en samen moeten nagaan of men het over de feitelijke aangelegenheden eens kan worden. Het gaat er om af te tasten of beide partijen bereid zyn in volledig begrip voor elkanders positie en verantwoordelijkheden te trachten een oplossing te zoeken. Indien dit het geval mocht zyn, is, volgens dr. Berg huis, de kwestie van de uitgangspun ten een formele aangelegenheid. Wan neer Indonesië alleen maar harde on derhandelingen zou willen, dan zou dat tijdens een open gesprek moeten blij ken. De A.R.-voorzitter meende de laat ste maanden een klimaatsverandering in Indonesië ten opzichte van Neder land te hebben waargenomen, waar ons land niet langs heen mag gaan. Het bestuur van de Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstands bond spreekt in een verklaring zijn ernstige teleurstelling uit over de onlangs in het ontwerp van wet algemene kinderbijslag aangebrach te wijzigingen. Het bestuur van de N.R.-K.M. spreekt deze ernstige teleurstelling uit, nadat het de verontwaardiging in eigen kring over het verloop van de behandeling van dit ontwerp heeft beluisterd. Advertentie MOLENAARS kindermeel (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe, heeft gisteren in Algerije de premier van de F.L.N.-regering, Ben Khedda, geant woord. Joxe herhaalde, dat Frankrijk onmogelijk kon afzien van het referendum voor het zelfbeschikkingsrecht, dat door een overgrote meerderheid van het Franse volk onderschreven was. Ook tegen Ben Khedda's denkbeeld de hangende problemen in twee fasen te bespreken, had Joxe sterke bedenkingen. Hoewel het bestuur van de N.R.-K.M., naar het in de verklaring verder zegt, waardering heeft voor het streven der regering om in de huidige politieke verhoudingen de best bereikbare resul taten te behalen, wil het bestuur van de bond niettemin met nadruk vast leggen, dat het ontwerp naar zyn me ning elementen bevat die zeer ernsti ge bezwaren van sociale aard omvatten. De bezwaren van het bestuur van de NJt.-K.M. gaan met name uit naar de minimale tegemoetkoming aan het in de Tweede Kamer uitgesproken ver langen tot toekenning van kinderbij slag voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen. Zowel de inkomensgren zen als uitkeringen blijven, naar de me ning van het bestuur van deze bond. ver beneden een aanvaardbaar minimum De bezwaren van de bond gaan voorts uit naar het stellen van een inkomens grens voor uitkeringen van het derde kind af. Deze en mogelijk andere gren zen acht het bestuur van de bond zeer willekeurig en discriminerend ten op zichte van een grote groep zelfstandi- Het bestuur betreurt ook ten zeerste dat de behandeling van het wetsont werp opnieuw is uitgesteld, zodat invoe ring op 1 januari 1962 vrijwel onmoge lijk is. Het bestuur van de Nederlandse Rooms Katholiekemiddenstandsbond vraagt van de regering en van de Twee de Kamer de grootste aandacht voor een snelle invoering van een verbeterde wet. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. Veldkamp, heeft vorige week vrijdag op de slotzitting van de studiedagen van de NR-KM in hotel „Erica" te Berg en Dal bij Nijmegen, o.m. opgemerkt, dat hijzelf zeer goed weet, hoe een ideale kinderbijslagrege ling voor zelfstandigen er zou moeten uitzien. De minister merkte echter op, dat men onder de huidige omstandighe den als politicus moet zoeken naar een haalbare oplossing. De minister achtte het wetsontwerp met de aangedachte wijzigingen haalbaar, hoewel hij er aan toevoegde dat er door overleg in de Staten-Generaal nog wel verbeteringen bereikbaar zouden zijn. 99 99 Niettemin had de Franse minister met voldoening menen te mogen constateren, dat de FLN zich nu toch in de verzoenende richting begaf, zo dat hij de hoop op een spoedige her vatting der vredesonderhandelingen niet wilde opgeven. In welke mate die hoop gerechtvaardigd is, zal wel licht blijken uit de nieuwe radio boodschap, die Ben Khedda voor maandag a.s. aan de vooravond van de zevende verjaardag van de Alge rijnse opstand heeft aangekondigd. OAF contra OAS Het feit dat de villa van ex-generaal Raoul Salan gelegen in de rijkste bui tenbuurt van Algiers, dezer dagen ge deeltelijk door een plastic-bom werd verwoest, is er een nieuw bewijs van dat de activisten van de OAS nu met gelijke munt worden betaald. Enkele dagen ge leden deed de bekende neofascistische advocaat en politicus. Tixier-Vignan- cour, trouwens een soortgelijke ervaring op. toen in zijn appartement in Parijs aanzienlijke schade door een kneedbom werd aangericht. In de Algerijnse villa van Salan had den zijn tegenstanders een visitekaartje achtergelaten, waarop de letters stonden OAF (organisation de l'Algerie Frater- nelle organisatie van het broederlijke Algerije). Het vaderschap over die laatstgeborene van de talrijke familie van Algerije's illegale partijen wordt toegeschreven aan een groep Europea nen van liberale en gaullistische huize, die er nu genoeg van heeft als weerloos mikpunt te blyven dienen voor de ter roristen van de OAS. Een huzarenstukje hebben de man nen van de OAS daarentegen gisteren Parijs uitgehaald, waar ze op het dak van het rechtse dagblad „Le Figa- halverwege de Champs Elyséee ge legen, voor dag en dauw hun zwarte vlag met de drie gehate letters wisten te planten. Enkele dagen eerder hadden de activisten voor de tweede maal bin nen weinige maanden in het huis van de directeur van de „Figaro" met een plastic-bom grote schade aangericht. Een ernstige tegenvaller voor Salan dat de crisis die ai geruime tijd ondergronds broeide tussen hem en de Spaanse tak van zijn geheime orga nisatie, nu openlijk aan de dag is ge treden. Lagaillarde, Ortiz en de beide ex-kolonels Argoud en Lacheroy, die twintig dagen in een politiekazerne in Madrid opgesloten zaten en eindelijk naar hun „verbanningsoord" op het eilandje La Palraa zijn overgebracht, hebben gisteren in een communiqué Sa lan namelyk beschuldigd, dat hij hen bij de Spaanse regering verraden had. Tegenspraak De politieprefect van Parijs, Maurice Papou, heeft gisteravond de beschuldi gingen tegengesproken volgens welke de Parijse politie tijdens de demonstraties van Algerijnen in Parys op 17 en 18 ok tober wreedheden zou hebben begaan. In een speciale zitting van de Parijse gemeenteraad, die bijeen was geroepen om de beschuldigingen te onderzoeken, zei Papou dat de politie slechts haar plicht heeft gedaan. De raad betuigde deelneming met de familie van 33 politiemannen die door aoties van de FLN om het leven zijn gekomen en bracht dank aan de politie „wier taak het is een einde te maken laan de massamoorden". Onder voorzitterschap van mr. N. Drost, is gisteren de tweede en laatste dag van het reclame congres in Hilver sum gehouden. Het motto van de och- rendzitting was „Bereik ethiek in tele visie reclame", waarover drie sprekers hun gedachten lieten gaan. De directeur van de N.V. „Lintas" te Hamburg, de heer S. G. Cogswell, gaf een overzicht van de ontwikkeling van de commerciële televisie. Hij toonde aan dat in Amerika het totaalbedrag dat jaarlijks aan televi siereclame wordt uitgegeven van 60 miljoen dollar in 1949 is gestegen tot meer dan 1600 miljoen dollar in 1960. In groot Brittannië steeg dit bedrag van 2 miljoen pond sterling tot 77 mil joen pond sterling. Als problemen voor de adverteerders zag de heer Cogswell o.a.: „De veel grotere vraag naar reclame-zendtijd dan het aanbod, de in het begin enorm hoge kosten en de onbekendheid van de kyk- gewoonten van het publiek. Van het allergrootste belang achtte hij ook een nauwe samenwerking tussen adverteerder, filmproducent en televisie maatschappij. „Televisie-reclame is een eerste klas middel om de consument nieuws over het produkt mee te delen, het is ook een uitstekend middel om het produkt te demonstreren", zo besloot de heer Cogswell zijn inleiding. De televisiecriticus van de „Daily Te legraph", L. Marsland Gander, hield een geestig betoog over de ontwikkeling van de onafhankelijke commerciële tele visie in Groot-Brittannië. waarin hy de nadruk legde op het feit dat de ITV er zeker toe heeft bijgedragen dat de programma's van de BBC beter zijn ge worden. De heer W. H. van Baarle van de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs sprak over normen en norm besef in de televisereclame. „Wie straks ook T.V.-reclame zal verspreiden, hij zal zich reeds nu van zijn bijzondere sociale en morele verantwoordelijkheid bewust dienen te zijn. Juist de indrin gendheid van dit medium en zyn in vloed eisen van de T.V. adverteerders extra zorgvuldigheid". De heer Van Baarle haalde een aan tal wat hij noemde misselijke excessen uit Amerika aan die voo ons land even wel ondenkbaar achtte. De noodzaak van ethische en morele nomen wordt volgens hem in ons land op het ogenblik reeds duidelijk beseft. Er zal een code moeten komen die% met de Nederlandse mentaliteit en volks aard rekening houdt. De heer Van Baarle was geneigd te menen dat men in Nederland vol doende uitgangspunt zal hebben aan de buitenlandse voorbeelden, zodat volstaan kan worden met het transporteren van de beste daaruit op de Nederlandse si tuatie. „Daarom ook zie ik de opstel ling en naleving van een Nederlandse T.V.-reclamecode met vertrouwen tege moet", aldus de heer Van Baarle. Het congres werd besloten met een forumdiscussie over „verantwoorde rela- me in onze welvaartsmaatschappy", on- De Weslberlijnse jeugd wordt met de neus gedrukt op het con flict tussen Oost en West. Een onderwijzeres laat de kinderen van haar klas de afbraak van woningen aan de oostelijke zijde van de sectorgrens zien. Deze woningen moeten het veld ruimen voor een mijnenveld, dat langs de grens wordt aangelegd. der leiding van de directeur van het Instituut voor perswetenschap, prof. mr. dr. M. Rooij. Leden van het forum waren mej. dr .E. Limperg, drs. W. Claus dr. H. J. A. Hermes. dr. B. Klein Was- sink en drs. J. M. den Uyl. Zy allen legden nogeens de nadruk op de ethi sche normen die er voor reclamebood schappen moeten gelden. Drs. den Uyl legde daarnaast ook de nadruk op de na- tionaal-economische eisen. Een cocktailparty .aangeboden door een aantal Gooise bedrijven, besloot het reclamecongres. ONDERSCHEIDING VOOR EDDY STARTZ Het Genootschap van Reclame heeft de „kristallen genootschapsbei" verleend aan de heer Eddy Startz van Radio Ne derland Wereldomroep wegens diens „grote verdiensten de naam van Neder land in den vreemde steeds op voortref felijke wyze naar voren te hebben ge bracht. Startz trok hierdoor internatio nale aandacht om welke reden hij na tionale waardering van de Nederlandse reclamewereld verdient". Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bevcr Nieuwe Luxemburgse ambassadeur In het begin van de volgende maand zal, zo is van de zyde van de Luxem- burgse ambassade meegedeeld, de nieu we ambassadeur van Luxemburg, de heer P. Schulté, in ons land arriveren. GEEN THEOLOGISCHE STRIJD IN NEW DELHI De derde vergadering van de Wereld raad van Kerken wordt dit keer in de hoofdstad van India, New Delhi gehou den en zal van 18 november tot 5 de cember duren. De Nationale Christen- raad, waarin de kerken van India sa menwerken, zorgt voor de ontvangst van deze grote assemblee. Naar de ver gadering worden 625 afgevaardigden, waarvan 20 uit Nederland, gestuurd. Zij zullen alle aangesloten kerken uit de ge hele wereld vertegenwoordigen. Prof. dr. H. Berkhof, lid van het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken, deelde gisteren tijdens een pers conferentie in Utrecht mee, datde be langrijkste agendapunten voor New Del hi de samensmelting van de Wereld raad van Kerken met de Wereldzen dingsraad en het verzoek om toelating van de Oosters Orthodoxe Kerk van Rusland. Ook komt de zogenaamde „ba siskwestie" aan de orde. Aangezien sommige kerken nogal ge reserveerd staan tegenover een uitbrei ding van de basis van de Wereldraad, acht prof. Berkhof het echter niet uit gesloten, dat een beslissing hierover wordt uitgesteld. Men wil geen theolo gische strijd over details van het chris telijk geloof in een Hindoeïstische land, zo zei hy, en bovendien hoeft de basi9 niet een soort geloofsbelijdenis te zyn. De agenda vermeldt ook de oprich ting van een secretariaat voor betrek kingen tussen rassen en volkeren. Prof, Berkhof verwacht voorts, dat de assem blee zal aansturen op een korte verkla ring over de godsdienstvrijheid. Twee nieuwe leden zijn gisteren toe gelaten tot de Verenigde Naties: Buiten- Mongolië en Mauretanië. De volkeren organisatie telt nu 103 leden. Buiten-Mongolië werd door de Alge mene Vergadering bij acclamatie toege laten als lid van de VN. Het is de eerste maal. dat een communistisch land in Azië tot de volkerenorganisatie toegang heeft gekregen. De afgevaardigde van nationalistisch-China had tevoren ver klaard, dat hij Buiten-Mongolië niet ge schikt achtte voor he lidmaatschap. Hij nam echter niet aan de stemming deel, zoals hij ook eerder in de week had ge- Mauretanië werd met 68 tegen 13 stem men bij 20 onthoudingen tot de VN toe- daan in de Veiligheidsraad, gelaten. Vóór de stemming had de Ma- rokkaanseafgevaardigde tegen de toela ting geprotesteerd. Hij betoogde, dat Mauretanië deel uit maakt van Marokko. De gedelegeerde van Mali maakte ook bezwaar, omdat Mauretanië „oorlogs zuchtig is en verscheidene invallen in buurlanden heeft gedaan". Tegen stem den Cuba, Guinea, Irak, Jemen, Jorda nië. Libanon. Libië, Mali. Marokko. Saoe- diijArabië. Soedan. Sykrië en de VAR. Sterkste raket ter wereld in 1964 gereed Te Cape Canaveral is gisteren een volledig geslaagde proef met de eerste trap van een Saturnus-raket genomen. De raket, voor zover bekend de grootste ter wereld, kwam acht Liinuten na de lancering op 10 km. van het 320 km verder gelegen doel. Bij de proef waren de tweede en de derde trap gevuld met 100.000 liter water als ballast. De acht raketmotoren ontwikkelen een stuw kracht van 60.000 kilo. De raket heeft een hoogte van ca. 15 Okm. en een snelheid van bijna 6.000 km. per uur bereikt. Vijf Duitse ge leerden die allen aan de V-2 hebben gewerkt, te weten Werner von Braun, Kurt Debus, Hans Grüne, Albert Zeiler en Karl Sendler. sloegen de lancering vanuit een bunker gade. Men wil de Sauirnus gebruiken om ruimtevaarten naar de maan en de planeten te ondernemen. Men neemt aan dat de volledige Saturnus in 1964 kan worden gebruikt voor ruimteproeven. De acht motoren van de eerste trap geven, naar men aanneemt, een aanzienlijk grotere stuw- druk dan de eerste trap van de sterkste Russische raket. President Kennedy heeft indertijd het besluit genomen dat de ontwikkeling van het geldverslindende Saturnuspro- gram moest worden voortgezet. Het doel is eerder dan de Russen een man op de maan te brengen. Aangenomen wordt dat het program thans reeds 1.8 mil jard gulden heeft gekost. Van Braun heeft meegedeeld dat in november weer een proef met een Saturnus zal worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5