Ve blóeaaruH- meter ZATERDAG 28 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 oudste Amerikaanse universiteit bestaat thans 325 jaar VORMING INTELLECT EN INTELLECTUEEL GEWETEN ONS MENU VAN DE WEEK Hom er achter mm mm HOE WERKT HET? Dan vermindert hij langzaam de druk, tot hij de bloedstroom weer hoort beginnen. De meter geeft dan de hoogste (systolische) bloeddruk aan. systolische druk meetbuis manchet $1 Als de systolische druk 125 is Sra en de diastolische 80, moogt H U met twee treden tegelijk de |fl trap oprennen. ventiel De arts maakt de druk in de manchet zo hoog/ dat hij met de stethoscoop geen bloed meer door de armslagader hoort stromen. Bij verder dalen van de druk hoort hij ritmisch ruisen en klapperen, tot de druk in de manchet gelijk is aan de laagste (diastolische) bloeddruk. diastolische druk TECH. V.DIJK Om een slagader af te sluiten moet men daarop net zo hard drukken als het bloed van bin nen drukt. systole diastole HART hartkamer Drie-en-een-kwart eeuw geleden nam een klein groepje kolonisten aan de Amerikaanse oostkust een van de belangrijkste beslissingen uit de hele Amerikaanse geschie denis. Zij stichtten in het dorp Cambridge een „college" bestemd om „jeugd van Engelsen en Indianen op te voeden in kennis en godvruchtigheid". In de afgelopen drie eeuwen groeide deze kleine school uit tot een van de belangrijkste centra van het Amerikaanse culturele leven. Onder de naam van Harvard Universiteit werd deze instel ling de wereldberoemde bakermat van een indrukwekkend lange reeks geleerden, staatslieden en kunstenaars. Zelden heeft een investering van slechts vierhonderd Britse pon den, het bedrag dat de stichters voor de „college" opzij legden, meer vruchten afgeworpen voor het welzijn van het Amerikaanse volk. Het was een moedig besluit dat op 28 oktober 1636 in het raads gebouw te Boston werd genomen. Nog maar zestien jaar tevoren waren de eerste kolonisten met de Mayflower aan land gekomen. Het bestaan van de kolonie was hard geweest: strenge winters, slechte oogsten, weinig hulp uit het moederland en vele sterfge vallen onder de kolonisten. Maar deze eerste landverhuizers, die de Amerikaanse geschiedenis zouden ingaan als de „Pilgrim Fathers", wa- geen roekeloze avonturiers of despe rado's. Het waren mannen bezield in een vrij land met vrije uitoefening van hun godsdienst. Het moederland had hen die vrijheid niet gegeven; in de Hollandse steden Amster- Bleekselderij kan zoals we al eerder schreven tot een heerlijke groente ver werkt, maar ook rauw genuttigd wor den. De bladeren, die soms tijdens de bloei worden opgebonden, krijgen ln het najaar een bleekgele tint. Vooral de binnenste bladribben en ook het hart van de plant kunnen zo rauw met wat zout bestrooid gegeten worden, maar ook gestoofd als groente of als uitgangspunt voor soep gebruikt wor den. MAANDAG: selderijsoep, rest koud vlees, bietjes, aardappelpuree. DINSDAG: Irish stew; appelpannekoekjes. WOENSDAG: leverragoüt; bloemkool, aardappelen, gebraden appelen. DONDERDAG: gebakken kaasplak; andyvie, gebak ken aardappelen; muesli. VRIJDAG: prinsessen-aardappelen met lof sla; flensjestaart of gehakte biefstuk, lofsla, aardappelen. ZATERDAG: risotto; yoghurtvla. ZONDAG: grapefruit: bleekseldery met merg, kalfsribstuk; bleekseldery met merg, bluf. BLEEKSELDERIJ MET MERG 4 struiken bleekseldery, 1 flinke mergpijp, liter saus van bleekselde- rijnat, sneetjes geroosterd brood. De selderij struiken schoonmaken en ln plm. 45 minuten gaar koken in wei nig water met wat zout. De mergpyp, die men door de slager heeft laten splijten, dichtbinden en eveneens in water met wat zout gaar koken (plm 15 min). Sneetjes brood roosteren en beleggen met een plakje merg, waarop wat peper en zout gestrooid wordt. De selderijstruiken in tweeën doorsnijden, op een schotel leggen en bedekken met de saus. Tot slot de mergbroodjes om de sel derij heen leggen. PRINSESSEN-AARDAPPELEN 1 kg rauwe aardappelen, 1 eetlepel kappertjes, 5 zoute haringen, 2 uien, 30 g roomboter. 30 g spek, melk, pe per, zout, paneermeel. De haringen, die men goed heeft schoongemaakt, in reepjes verdelen en vermengen met de fijn gehakte uien en kappertjes. In een vuurvaste scho tel de helft van de roomboter en het in dobbelsteentjes gesneden spek uit hakken, hierop een gedeelte van de in plakjes gesneden aardappelen leggen en deze bestrooien met wat zout. Op de aardappelen zoveel melk gieten, dat ze juist onderstaan en ze dan bedek ken met een gedeelte van het haring- mengsel. Hierop weer aardappelen, enz. tot alles opgebruikt is. Over de bo venste laag aardappelen paneermeel strooien en met een paar klontjes roomboter erop in de oven plm. 1 uur laten stoven. 1. bloemvaas 2. tweede knop T.V.-toestel 3. poten T.V.-toestel 4. T.V.-antenne op dak 5. rook uit schoorsteen 6. snor van man 7. een bloem meer 8. broekspijp dam en Leiden hadden de Fathers de vrije uitoefening van de godsdienst leren kennen en hier in de Nieuwe Wereld wilden zij dit ideaal tot werke lijkheid maken. moesten de studenten de eerste jaren hun collegegeld met landbouwproduk- ten betalen. De docenten kregen het recht om hun koeien op de weiden van de school te laten grazen. Zelfs nu nog hebben de hoogleraren van de oudste leerstoel dit privilege een dierbare herinnering aan de kleuterja ren van Harvard. Aan de financiële moeilijkheden van de instelling kwam overigens reeds twee jaar na de stichting een einde. In dat jaar stierf ln het naburige dorpje Charlestown de 31-jarige pre dikant John Harvard aan de gevolgen van een tuberculeuze infectie. Zyn tes tament bevatte de bepaling dat uit zUn vermogen een bedrag van ruim zeven honderd pond aan de „College" zou worden geschonken. Ook zyn vierhon derd boeken schonk hij aan de instel ling. Daarmee was de basis gelegd van de bibliotheek die zou uitgroeien tot de grootste universitaire boekery ter wereld. Het valt licht te begrijpen dat het college van regenten de school naar de gulle gever besloot te noemen. Na de eerste moeilijke jaren was er voor Harvard een gelukkige toekomst De jonge kolonie Massachusetts zou niet alleen alle ingezetenen een veilig bestaan moeten geven, ook de weten schap en de godsdienst zouden er moe ten gedyen. Er moesten scholen en kerken komen, leraren en predikanten. En dus een opleidingsinstituut. Nie mand hoefde de kolonisten te vertellen hoe noodzakeiyk dat was. Want meer dan honderd immigranten hadden ln het moederland hun opleiding aan de universiteiten van Oxford en Cam bridge gevolgd. Landbouwprodukten als collegegeld Het opleidingsinstituut had ln het begin met eigenaardige moeiUjkheden te kampen. De kleine kolonie kende nauwelyks een geldhuishouding en dus FFi XV Hi rsj der dan tien faculteiten, elk met een reeks afzonderlyke wetenschappelijke instituten. Zo zag Harvard er in de eerste helft van de achttiende eeuw uit. Links het collegegebouw daterend uit 1675. De beide andere gebouwen dateren uit 1699 en 1720. weggelegd. In de styivolle gebouwen langs de oevers van de Charles River werd tot ieders tevredenheid de intel lectuele voorhoede van het Jonge Ame rika gevormd. Duizenden maakten kennis met de schatkamer der weten schap en met de Idealen van Harvard die onder het ene motto „waarheid" werden en worden samengevat. Har vard groeide geljjk op met de koloniën langs Amerika's oostkust. In 1780 werd de „college" een universiteit. Vier jaar tevoren had Harvard zijn eerste ere doctoraat ln de rechten uitgereikt en wel aan George Washington die korte tyd later de eerste Amerikaanse presi dent zou worden. In 1782 kreeg de uni versiteit een medische faculteit, andere faculteiten volgden korte tijd later. Tegenwoordig telt Harvard niet min- Het hart is een dubbelwer- kende perspomp die het bloed onder druk door het lichaam perst. ire'.-:1. In de slagaderen staat het bloed onder een druk die ritmisch met de hartslag toe-en afneemt. De arts drukt de slagader niet dicht met zijn vinger, maar met een om de arm gewonden holle manchet, die hij daarna vol pompt met lucht. Ook het aantal litteraire grootheden dat Harvard heeft voortgebracht is in drukwekkend Emerson, Thoreau, Longfellow, Frost. T. S. Elliot .John Dos Passos, Eugene O'Neill en Tho mas Wolfe om er een paar te noemen. De juridische faculteit van Harvard is wereldberoemd. Tien rechters van het Hooggerechtshof van de V.S. wer den in Harvard opgeleid en van elke vier Amerikaanse hoogleraren in de rechten heeft er een aan de Harvard Universiteit gestudeerd. 6.500.000 boeken Voor ieder die de Europese univer siteiten kent is Harvard een verrassing èn een herkenning. Want de sfeer van Harvard draagt de kenmerken van een lang en groots verleden. In het stadje Cambridge vindt men dezelfde intieme hoekjes als in Leiden, Straatsburg of welke Europese universiteit ook. De bibliotheek met zijn zeseneenhalf mil joen boeken telt Middeleeuwse hand schriften als vele Europese universitei ten. Goethe verrykte de boekery met zijn complete werken die hy met een opdracht aan de reeds in zyn tyd be roemde universiteit toezond. De verrassing komt als men kennis neemt van de financiële status van dit wetenschappeiyke centrum. De vier honderd pond die het bestuur van de kolonie in 1636 voor de stichting vo teerde zyn vrywel de enige bydrage van overheidswege gebleven. Harvard is een groots monument van onbaat zuchtigheid en loyaliteit van vrienden en afgestudeerden, want de universi teit bestaat dank zy schenkingen in het verleden en heden. Nu nog trekt de universiteit inkomsten uit schen kingen uit de zeventiende eeuw. Tot voor kort behoorde tot deze inkomsten de pacht van een boerdery in Enge- Na de oorlog moest de huis vesting aanzienlijk worden uit gebreid. De bekende Duitse archi tect Walter Gropius ontwierp deze moderne studentenflats. ten verklaarden de universiteit te zul len verlaten indien de neger zou wor den toegelaten. De president van de universiteit verklaarde: „Als deze jon gen de examens met goed gevolg af legt zal hij worden toegelaten; als alle blanke studenten zich zullen terug trekken zal het gehele inkomen van de universiteit besteed worden aan zUn opleiding." Een even moedige verklaring, dwars tegen de heersende opinies in, legde de universiteit tydens de Amerikaanse neutraliteit in de Eerste Wereldoorlog af. In die periode wilde een van de hoogleraren de Duitse politiek gaan toelichten aan het volk van de Ver enigde Staten, hoewel de sympathie toen al geheel pro-Engels en pro-Frans was. De oppositie tegen het plan van de hoogleraar was dan ook zeer groot. Toen een van de alumni (afgestudeerden) van Harvard ver klaarde een voorgenomen gift van tien miljoen dollar aan de universiteit on gedaan te zullen maken indien de hoogleraar werkelijk zyn plan zou uit voeren, verklaarde het bestuur van Harvard dat het belachelijk was te veronderstellen dat Harvard zyn prin cipes voor geld zou verkopen, hoe groot de som ook zou zyn. School voor presidenten Het is geen wonder, dat deze uni versiteit die de Amerikaanse geschie denis vanaf het allereerste begin heeft meegemaakt, diepe invloed heeft ge had op de vorming van het geestelyk en wetenschappelijk klimaat van Ame rika. Die invloed laat zich alleen al af meten aan het aantal presidenten die hun studiejaren binnen de muren van Harvard hebben doorgebracht: John Adams (de tweede president van de Verenigde Staten, (1797—1801), John Cuincy Adams (1825—1829), Ruther- ford B. Hayes (1877—1881), Theodore Roosevelt (1901—1909), Franklin D. Roosevelt (19331945) en de huidige president John F. Kennedy. President Kennedy studeerde in 1940 in Harvard af en ontving in 1956 het eredoctoraat in de rechtswetenschap van deze uni versiteit. Niet minder dan vier van zyn tien ministers hebb enhun wetenschap peiyke opleiding in Harvard ontvan gen en een groot aantal adviseurs van hun Witte Huis stamt ook uit Harvard. Harvard bezit dank zy gulle gevers een warenhuis in Boston, een bioscoop in Pittsburgh, winkelbedryven in de hele Verenigde Staten en aandelen in allerlei ondernemingen. Het bezit van Harvard Universiteit beloopt ongeveer tweehonderd miljoen dollar en daar door is Harvard behalve de oudste ook nog de rykste universiteit van de Ver enigde Staten. De grootste universiteit is het niet. Harvard telt thans byna twaalfduizend studenten, zynde een kwart ven het aantal studenten van de grootste universiteit van Amerika, de universiteit van Californië. Kernachtig Harvard heeft meer dan eens van zich doen spreken door kernachtige uitspraken. Zo ln 1848 toen de slavernij in het Zuiden van de V.S. nog bestond. In dat jaar zou de eerste neger tot de Universiteit worden toegelaten. De op positie was zeer groot en vele studen- Veel studenten aan dtuniversi teit zijn gehuisvest in verblijven gelegen op het terrein, wn de universiteit. Dit is eenv vgn de studententehuizen, daterénd uit de vorige eeuw. Door dit soort uitspraken Har vard een begrip geworden. Het motto van de Universiteit: „Waar heid" betekent behalve dat óók „het zoeken naar waarheid", zoals president Roosevelt het eens uit drukte. De Amerikaanse filosoof William James omschreef Harvard als de bakermat voor onafhanke lijke denkers, die de eenzaamheid niet vrezen. Ip Harvard wordt niet alleen intellect gevormd, maar ook intellectueel geweten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19