Plan voor verbetering Haagsche Schouw bekend Die goede, oude regenjas JBurgemeester herdacht emeritus predikant ds. II P. Fortgens Gemeenteraad van Voorschoten bijeen Ernstig ongeluk Maak er iets fleurigs van! ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 De gemeenteraad van Voorschoten vergaderde gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester De Kool. Wet houder J. J. Dekker was wegens ziekte verhinderd en ook de heer Rombouts was niet aanwezig. Burgemeester De Kool herdacht aan het begin van de vergadering de deze week overleden emeritus-predikant van de Ned. Hervormde Kerk, ds. H. P. Fort gens, mede omdat de overledene zich als voorzitter van de christelijke schoolbe sturen, als voorzitter van de Vereniging Onderling Hulpbetoon en als bestuurslid van de Stichting Gezondheidszorg, naast zjjn kerkelijke arbeid sterk op maat schappelijk terrein heeft bewogen. Over het verlenen van een krediet van van f. 10.400 voor een in te stellen organisatie-onderzoek bij diverse ge meentelijke diensten, liepen de menin gen nogal uiteen. De heer Fortanier (KVP) pleitte sterk voor een „intern" onderzoek, de heer mr. dr. v. d. Wilde (P.C.) vreesde, dat het onderzoek teveel de diensten afzon derlijk en te weinig het verband tussen deze diensten zou betreffen, de heer dr. Tideman (VVD) achtte het juist goed, dat iemand met ervaring „van buiten" het onderzoek leidde en de heer v. d. Werf (PvdA) was het daarmee in grote lijnen eens. Nadat de voorzitter eveneens de objectiviteit van een bureau buiten de gemeente had besproken en had opge merkt dat de huidige verbouwing van het raadhuis de behoefte voor 10 jaar zou kunnen dekken, werd een krediet verleend. De diverse rapporten over de verschillende diensten zullen tot geza menlijke eindconclusies kunnen leiden. Oversteekplaatsen De v.o.p.'s en r.o.p.'s waren in deze vergadering niet van de lucht. Het ging om het vast stellen van de officiële Voetgangers-Oversteek-Plaatsen en Rij wieldito's. Over het geheel genomen ging de raad akkoord met de voorgestelde vaststelling van 6 officiële „vops" in deze gemeente. Men was er mee ingeno men, dat B. en W. waarschuwingsborden willen plaatsen en 's avonds willen doen verlichten. Burgemeester De Kool deelde mede, dat B. en W. besloten hadden de bus halte, die in de plaats komt van de tramhalte Voorschoten-Zuid, te verleg gen naar een plaats bij de uitgang van de voormalige R.-K. school aan de Veur- I seweg, waar nu een schrikhek staat. Daarmee dachten zy een betere op lossing gevonden te hebben dan door de commissie was gesuggereerd. Voor de wielrijders Leidschendam-Papelaan ver andert er dan niets en de mogelijkheid blijft gehandhaafd zonder de Veurseweg twee keer te kruisen de Papelaan te be reiken. Bovendien deelde burgemeester De Kool mee, dat juist deze week de plan nen bekend zijn geworden voor verbete ring van de situatie aan het Haagsche Schouw. Het ligt nu in de bedoeling, dat een „dienweg" voor het afslaand verkeer zal worden aangelegd, parallel aan de Haag- weg ongeveer vanaf de vleeswarenfabriek tot vry dicht langs de R.-K. kerk aan de Rijndijk. Het verkeer, komend uit Den Haag kan dan gemakkelijker af slaan naar Leiden. Bovendien zal de oversteekplaats richting Leiden opge schoven worden en zal het verkeer ko mend uit de richting Leiden op drie ba nen kunnen voorsorteren in plaats van op 2 zoals nu. De politiepost zal op dezelfde plaats gehandhaafd blijven. Rijkswaterstaat zal de uitvoering van dit plan geheel verzorgen. Het plan behoort tot de maatregelen, die in dit gebied genomen zullen worden. De heer Fortanier (KVP) maakte zich bezorgd over het feit. dat het advies van de inspecteur van het lager onderwijs op het aangevraagde krediet voor de Park school nog niet binnen was, terwijl de heer Rietmulder (Prot. Chr.) pleitte voor het nemen van maatregelen ten behoeve van dezelfde openbare school, omdat nu het handenarbeidlokaal weer als klasse lokaal is ingericht. Ook mevrouw De Waal MalefijtSpruyt (VVD) vroeg zo spoedig mogelijk uitkomst te brengen in deze situatie. Het gevraagde krediet werd toege staan, mede omdat de burgemeester kon meedelen, dat telefonisch het akkoord erop al was verkregen. Voor de Chr. Kleuterschool aan de Schoolstraat werd f. 340.gevoteerd, 'n stuk grond in Adegeest wsrd verkocht en voor de komende opruiming van de tram werden stukken grond van de Pro vincie overgenomen. Bakkerssanering Dr. P. S. Pels (P. v. d. A.) had in de vorige raadsvergadering gevraagd naar de zgn. Bakkerssanering en de raad was daarop een vertrouwelijk rapport ver strekt. In enkele bladen waren echter (niet met dit rapport overeenstemmende?) mededelingen verschenen, waaruit afge leid kon worden, dat deze sanering zon der moeilijkheden is verlopen. De heer Pels had er ernstig over gedacht nu een interpellatie aan te vragen, omdat hij een open voorlichting wenste en naast het vertrouwelijke rapport en de publi- katies graag een Juiste voorlichting wenste. De burgerij moet duidelijk ge maakt worden hoe de zaak ligt. Burgemeester De Kool achtte het (nog) niet gewenst verdere openbaarheid aan deze zaak te geven. Johnny Kraaykamp ziek-toch feest bij N.Z.H.V.M. Op een feestavond van de N.Z.H.V.M. die gisteren in de Stadsgehoorzaal werd gehouden, zijn de jubilarissen van het afgelopen jaar, voorzover zij in Leiden en omgeving wonen, op hartelijke wijze gehuldigd. Ze kregen lof toegezwaaid en gelukwensen aangeboden. De namen van de jubilarissen stonden in het pro gramma vermeld: G. P. Overvliet uit Katwijk, J. Vermeer uit Voorburg, J. Eiser, H. F. Gaastra en J. H. Klepper uit Leiden, allen veertig jaar in dienst {van het vervoersbedrijf. Voorts de „zil veren" personeelsleden C. P. Zuiderduin uit Voorschoten en G. A. L. van der Meer en L. Sjardin, beiden uit Leiden. Bij binnenkomst van de jubilarissen bracht de N.Z.H. Harmoniekapel onder leiding van de heer P. Baart de jubi leummars ten gehore, daarna enkele an dere voor harmonieorkesten geschreven werkjes. Nauwelijks was dit muzikale ïuldebetoon afgelopen of de heren A. Hollinga en A. Ockeloen traden naar yoren, resp. als voorzitter van de feest- :ommissie en van het jubileumfonds. De een sprak woorden van welkom, de an der woorden van waardering. Ook de Directeur van de vervoersmaatschappij, Üe heer J. Hortensius, richtte woorden »ran dank tot de jubilarissen, die hij tneiisen met veel ervaring noemde. „En Ervaring wordt nu juist bij de N.Z.H. zo ïeer op prijs gesteld". De mededeling aan het begin van iet feest, dat het aangekondigde op reden van Johnny Kraaykamp in ver- jand met ziekte van deze artiest geen loorgang zou kunnen vinden beteken- ie uiteraard voor de gehele zaal een p-ote teleurstelling. Er volgde echter een pontane reactie op, want per telegram rerd de zo populaire komiek, die in het Haconessenhuis te Haarelm is opgeno- nen, een spoedig herstel toegewenst. Het uitvallen van Kraaykamp had en wijziging van het programma tot evolg. Als conferencier trad André feurs op, als imitator Frans van Pus- choten, als jongleur Joe Andy en als ïanipulator Ad Engel. Willy Habets ong bekende operette- en operamelo- ieën en het Bonelly-kwartet deed en- ele wanhopig pogingen om dwaas te oen. Dwazer nog was het optreden an de twee clowns, om wie hartelijk elachten is. Vrouwelijke artiesten wamen er ditmaal niet aan te pas. ot diep in de nacht was er nog ge- genheid om te dansen onder leiding an de heer J. Aolphenaar en met me ewerking van L. Boelaards orkest. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 27 oktober. C.V. Cen- ale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera er stuk 70-90, Bouvardla 20-31, Calla 80- 10, Clematis 90-110. Chrysanten er.bl. 90- 20 id kl.bl. 30-44. Lelies per kelk 20-32, resia per bos 85-140. Cyclamen 40-65, ris 90-130. Ornithogalum 35-50; Anjers: ood 15-35. roze 20-42. wit 12-22, alles per tuk. Orchid Beauty 20-40; Rozen: Rose- indla 15-29. Parel van Aalsmeer 12-19. leh. Duisberg 15-27, Pechtold 10-16, Tow- ly Gold 15-31, Mad. Ofman 15-32. Bacca- at 30-59. Montezuma 15-35, Florlade 15- 0, New Yorker 12-29, Carol 10-20, Gar- ette 10-20, Pink Sensation 15-38, Sweet- leart 8-16, Nymph 35-69. Negentiende lustrum „Pro Patria" Vrijdag mars en défilé Het negentiende lustrum van de Leid- sche Studentenvereniging tot Vrijwil lige Oefening in den Wapenhandel „Pro Patria" zal a.s. donderdag en vrijdag worden gevierd. De geschiedenis van „Pro Patria" gaat terug tot 1831. toen 270 Leidsche Jagers deelnamen aan de Tiendaazsche Veld tocht. Gestimuleerd door veteranen van deze Leidsche Jagers werd op 3 november 1866 „Pro Patria" opgericht, mede in verband met de toenmalige onzekere internationale toestand. Het karakter is de laatste jaren enigszins gewijzigd. Was de oprichting in het kader van de algemene volks wapening en de paraatheid van de stu denten een doel wat jarenlang voor ogen stond en wat ook blij-kt uit latere deelname aan militaire manoeuvres, na de tweede wereldoorlog werd het ac cent verlegd naar deelname aan para des, erewachten, erehagen en schiet wedstrijden. Ook neemt al sedert jaren een detachement deel aan de Vierdaagse Afstandsmarsen. Wekelijks wordt het schieten beoefend op de schietbanen te Katwijk, terwijl èén van de hoogtepunten nog altijd de voorj aarsmanoeuvres op de Leusder- heide zijn. Het programma van de viering van dit lustrum luidt als volgt: Donderdag 2 november wordt begon nen met de traditionele schietwedstrij den op de schietbanen te Waalsdorp. Hieraan wordt deelgenomen door equi pes Reserve officieren van de Cavale rie, cadetten K.M.A., Adelborsten A.R.O.'s School voor Reserve Officie ren der Intendance en equipes van de Weerbaarheden uit Leiden, Utrecht, Amsterdam. Delft. GroningenWagenin- gen en Rotterdam. Deze dag wordt be sloten met een diner op Sociëteit Minerva. Vrijdag 3 november zal de Territo riaal Bevelhebber Nederland, de luite nant-generaal C .J. Valk om 2.45 uur voor het Stadhuis een défilé afnemen. Aan dit défilé nemen deel Adelbortsen: het Faniare Korps der Genie. ARO's: een Compagnie „Pro Patria" met vaandel en vaandelwacht. Een detachement Cadetten K.M.A. (ce remonieel tenue). Een detachement S.R.O. Intendance. De Weerbaarheden uit: Utrecht, Amsterdam, Delft en Gro ningen. Om 2 uur wordt uit de Doelenkazerne vertrokken via Rembrandtstraat, Noord einde, Rapenburg, Kaiserstraat, Vree- wijkbrug. Witte Singel. KoepoortbTUg naar Jan van Houtkade. Vanaf Jan van Houtkade: Korevaarstraat. Breestraat, Noordeinde weer terug naar Doelenka- zerne. De lustrumviering zal worden beslo ten met een galabal dn de Doelenka zerne. Ook veel burgers gingen naar het legermuseum Dat het Nederlands Leger- en Wa penmuseum niet alleen belangstelling geniet in militaire kringen, mag blijken uit het feit, dat het museum het afgelo pen jaar bezocht werd door 12820 per sonen. Onder hen waren „slechts" 2972 militairen. Van de gelenheid om wapens en mili taire apparatuur voor instructiedoelein den van het museum in bruikleen te ontvangen werd in het afgelopen jaar gebruik gemaakt door de onderdelen te Den Haag, Utrecht, Roosendaal, Har derwijk en Amsterdam. Ook de Neder landse televisie werd enkele malen hulp verleend door het afstaan van militai- „requisiten". Dit blijkt ons uit het jaarverslag over 160—'61 van het Nederlands Leger- en Wapenmuseum, welk museum ook in 1960 weer tal van schenkingen mocht ontvangen. Chemie-prijzen In de aula van het Unilever Research Laboratorium te Vlaardingen zijn gis teren voor de vijfde maal door ir. A. F. H. Blaauw, lid van de raad van bestuur van Unilever N.V.de prijzen uitgereikt, die dit concern jaarlijks beschikbaar stelt voor studerenden aan de univer siteiten en hogescholen in Nederland met chemie als hoofdvak. De prijzen zijn bestemd voor die studenten, die OEGSTGEEST Politie zoekt getuigen De groepscommandant van de Rijks politie in Oegstgeest heeft het volgende meegedeeld: de avond van 26 oktober omstreeks zes uur had op de Rijksweg Den HaagAmsterdam onder de ge meente Oegstgeest een zeer ernstige aanrijding plaats tussen een uit de rich ting Den Haag komende rode vracht auto en een uit de richting Amsterdam komende personenauto. Hierbij werden drie personen zeer ernstig gewond. De groepscommandant van de Rijks politie in Oegstgeest verzoekt hen, die getuigen waren van dit ongeval, zich met hem in verbinding te stellen (telef. K 1710—20360). Alleen gemeente heeft nog grond te koop B. en W. stellen de raad voor de voor schriften betreffende de periodieke taxatie in de beheersverordening van het grondbedrijf weg te laten, daar taxatie weinig zin meer heeft nu de gemeente vrijwel de enige instantie is, die nog grond te koop heeft. De verordening moest opnieuw worden vastgesteld, omdat ze per 1 januari 1962 afloopt. VOORSCHOTEN Stukje dorpssclioon plotseling verdwenen De fraaie en pittoreske hoefstal in de Voorstraat is plotseling verdwenen. De eigenaar van de smederij heeft dit stukje oud-Voorschoten, dat zo'n aardige entou rage vormde bij het begin van de Voor straat, af laten breken. Op de plaats van deze hoefstal zijn in de smederij (lelijke) ramen gezet in een muur. die ontsierd is door nieuwe stenen die tussen de oude gemetseld zijn. Jammer, dat dit fraaie stukje verleden verdwenen is en dat de schoonheidscom missie kennelijk niet de macht heeft ge had dit straatbeeld met zijn volkomen eigen aard, te behouden. GRANAAT GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden in „Ade geest" is gisteren een granaat gevonden, ongeveer 35 cm. lang en 5 cm. in door snee. Via de politie is de mijnopruimings- dienst gewaarschuwd, die voor onschade- lijkmaking gezorgd heeft. Ouders naar de... kleuterschool De openbare kleuterschool aan de Dil lenburglaan hield gisteren een bijzon der geslaagde ouderavond. In het Cultureel Centrum vond de ontvangst plaats en de voorzitster van de oudercommissie, mevrouw mr. Heer- ma van Voss—Loeb, stelde daarbij de beide nieuw gekozen leden, mevrouw F. Italianen-De Josselin de Jong en de heer A. Verkerk aan de ouders voor. Het hoofd der kleuterschool, mej. L. A. Wondergem, gaf daarna een toelich ting op het werk in de kleuterschool en ook op de bedoeling van het werk- gedeelte, dat voor de rest van de avond was voorbereid. Na de pauze, gingen de vele ouders naar de achter het Cultureel Centrum gelegen kleuterschool, waar in een twee tal lokalen boetseerklei, tekenmateriaal, verf en ook knutselmateriaal gereed stonden. De ouders gingen allen met veel enthousiasme aan het werk met naar het oordeel van de betrokken fa culteit in het desbetreffende studiejaar de beste resultaten op het gebied der chemie hebben bereikt. De studenten, die ieder werden ver blijd met een geldprijs van f2.000 en een legpenning verwerkt in een presse- papier, waren de heren C. Duvekot (Lei den), J. B. F. N. Engberts (Groningen). F. B. van Duyneveldt (Utrecht), A. C. M. Wanders (Gemeentelijke Universi teit Amsterdam), U. A. Th. Brinkman (Vrije Universiteit (Amsterdam), G. J. Heiszwolf (Delft) en J. G. M. de Lau (Eindhoven). Gesprek Luns-Yainin- en Zairin Zaïn Geheimhouding geschonden Omtrent het gesprek dat de minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, in New York zou hebben gevoerd met de Indonesiërs prof. dr. M Yamin, minister voor speciale aangelegenheden, en dr. Zairin Zain, Indonesich ambassadeur te Washington, deelt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat zulk een gesprek inderdaad heetf plaats gevonden. Aangezien in stryd met de uitdruk kelijke op Indonesisch verzoek gemaakte afspraak dat dit gesprek volstrekt ge heim zou worden gehouden, dit is uitge lekt, acht de minister het nodig zijner zijds enkele misvattingen recht te zetten. Het Indonesische verzoek tot een ge sprek met de Nederlandse minister werd door tussenkomst van een buitenlandse diplomaat overgebracht. Nadat van Nederlandse zijde daarop was gereageerd met de vraag wat het deel van het gesprek zou moeten zijn, werd het antwoord ontvangen dat de heren Yamin en Zain gaarne een nadere toelichting en uiteenzetting over de Ne derlandse resolutie in het Nederlandse memorandum met betrekking tot Ned. Nieuw-Guinea zouden willen ontvangen. Voorts werd de eis van strikte ge heimhouding gesteld. Onder deze om standigheden heeft de minister van Buitenlandse Zaken gemeend er goed aan te doen deze gelegenheid om de Nederlandse bedoelingen met betrekking tot Ned. Nieuw-Guinea nader toe te lichten, aan te grijpen in de hoop ook aan de Indonesische autoriteiten duide lijk te kunnen maken dat het de Nederlandse regering om niets anders gaat dan om het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's onder internationale garanties. Het gesprek kwam daarna tot stand. Van Indonesische zijde waren, zoals ge zegd, minister Yamin en ambassadeur Zain aanwezig. Van Nederlandse zijde minister Luns en de permanente verte genwoordiger bij de V.N., de heer Schur- man. Van beide kanten had men voor dit onderhoud geruime tijd gereserveerd zo dat over het Nederlandse plan en over de Nederlandse bedoeling met betrek king tot Nieuw-Guinea uitvoerig werd gesproken. By het gesprek is duidelijk gebleken dat Indonesië het recht van de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea om WET OP DE SCHADEVERZEKERING Een ontwerp van wet op het schade verzekeringsbedrijf vraagt toezicht op deze bedrijven door de verzekeringska mer. Nieuwe ondernemingen zullen meestal een kapitaal van 1 miljoen gul den moeten bezitten. Buitenlandse maatschappijen zullen zekerheid moeten stellen en een premiedepot met voorrecht voor de verzekerden hier te lande moe ten aanhouden. Het schadeverzekeringsbedrijf zal in het algemeen slechts mogen worden uit geoefend door naamloze vennootschap pen en onderlinge waarborgmaatschap pijen. Het thans bij de Tweede Kamer inge diende wetsonwerp is tot stand gekomen in overleg met een „commissie voor het schadeverzekeringsbedrijf" samenge steld door het bedrijfsleven. Uitgangspunt is het beschermen van de belangen van de verzekerden. WASSENAAR Breng- en haaldag voor gebrandschilderd raam Op woensdag 1 november wordt in de gymnastieklokaal van de chr. scholen aan de Herenweg een z.g. „breng- en haaldag" georganiseerd. De opbrengst is bestemd voor het herstel en de vernieu wing van een gebrandschilderd raam ln de school dat in de loop der jaren ern stig beschadigd is. 's Middags van half 3 tot 5 uur en 's avonds van 7-10 uur zullen er in de gymzaal diverse attracties zijn zowel voor de Jeugd als voor de ouderen. De volgende week wordt een col lecte gehouden voor de gezamenlijke or ganisaties, die zich bezighouden met geestelijk gehandicapte kinderen, zoals oud-leerlingen van b.l.o.-scholen. Collec tanten kunnen zich melden bij de heer L. G, Oosterling, Achterweg 22. Medische Diensten Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711-220. Wijkverpleging: zuster Konijn, Herenweg 77. tel. 01711- 250. Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, Leiderdorp, tel. 248828. Voorschoten Dokter Van der Kooy, J. W. Frlsolaan 3-5, tel. 2527. Voor eigen patiënten dokter Abarbanel, Chopinlaan 32, tel. 3875. Wijkverpelging: Gezond heidscentrum, tel. 2177. Wassenaar Dokter J. A. J. Paulides, van Z. van Nijeveltstraat 42, tel. 4561. En dokter H. S. Boogaart, St. van 's-Gra- vesandeweg 1, tel. 4466. Apotheken: dr. Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Oegstgeest Dokter Reterink, tel. 20394. zelf onder onpartijdige garanties haar toekomst te bepalen, niet wil erkennen. Op grond daarvan moet wederoi\ worden geconcludeerd dat de basis ont breekt om het geschil bilateraal tot op lossing te brengen. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur cum. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Londen, oktober 1961. Je hebt als rechtgeaarde Nederlandse vrouw (of jong meisje) natuurlijk een regenjas. HU is je trouwste vriend, maar eerlijk gezegd ga je er liever niet dan wel mee op stap. Je hebt het land aan je regenjas of misschien Is het niet zozeer de jas zelf alswel het ellendige weer, waarmee hij als het ware synoniem is. Overigens is de regenjas de moderne, aantrekkelijke varianten uitgezonderd nu ook niet bepaald een kledingstuk, dat Je op een sombere regendag een zetje geeft in de richting van een zonnige stemming. Vooral als het zo'n zuiver klassiekgeval is van gabardine op popeline en gesneden volgens een patroon, dat al lange jaren bewezen en herbewezen heeft praktisch noch flatteus te zijn. Hij houdt je niet droog, hy houdt je niet warm, htf geeft je geen gevoel van wel behagen. Je ziet er alleen het negatieve in en hij krijgt geen dank voor zijn positieve kwaliteiten het lijdelijk ondergaan van je zuchten en slechte humeur inbegrepen. Je beschouwt je regenjas meer als iets, dat je goede mantel spaart dan als een kledingstuk, dat je als zodanig met genoegen draagt. Doch, zelfs uitgaand van een klas siek, fantasieloos regenjasje zou dat anders kunnen zijn. Een regenjas, die er een beetje aantrekkelijk uitziet, draag je met plezier en zelfs het oude popelientje kan met een beetje goede wil en wat materiaal plezierig wor den. Plezierig genoeg althans om een regendagstemming net niet meer on der het kritieke punt te laten zakken. Gebreide polsboorden aan de regen jasmouwen genaaid, staan niet alleen aardig, maar zijn tevens een beschut tend detail (fig. 1). Een gebreide capu chon, ln de halsopening genaaid (of met knopen bevestigd en uitneembaar) is niet alleen modern sportief, maar bovendien warm en praktisch. In fi- deze materialen en ondervonden met welk plezier hun kleuters kunnen wer ken te laten zien en ervaren, wat van het werken met deze materialen, maar ook het nut, de waarde en het belang daarvan voor hun kinderen. En dat was juist de bedoeling van deze avond: de ouders nader brengen tot de moderne kleuterschool; de ouders, beter dan door een lezing en toespra ken, te laten zien en ervaren, wat een moderne kleuterschool wil, kan en doet. Dat dit doel volledig bereikt ls, bleek uit de enthousiaste stemming uit de gespannen concentratie bij het werk en uit de prettige sfeer, die er heersten toen al het werk in het derde lokaal tentoongesteld was. De inspecteur van het kleuteronderwijs de heer J. G. A. Smorenburg, woonde deze avond bij. guur 1 ls hij onder een gebreid hals boordje bevestigd, welk laatste de oor spronkelijke regenjaskraag vervangt. Wie de kraag niet door een gebreid boordje wil vervangen, kan rustig kraag en gebreide capuchon paren ,de een sluit de ander niet uit. Een voe ring van fleurige, bedrukte stof (zijde, halfwol, wol) kan wonderen doen, al is het dan ook aan de binnenkant. De voerlngstof kan ,al naar gelang zijn soepelheid, ook dienen voor een bijpas send hoofddoekje, een sjaal, een capu chon, een blouse, een rok of wel een compleet Jurkje. En uit de oude (of nieuwe) regenjas kan zo een aantrek kelijk complet groeien (fig. 2). Wie van een popelientje een winterregen- Jas wil maken, kieze voor de voering een warme, maar lichte, harige wollen stof in vrolijke kleur. De voering wordt volgens de maten van de regenjas ge- gesneden (byna net zo lang, en net zo wijd) en met keurige Engelse na den ineengestikt. Hij kan van kraag of revers (of capuchon) worden voor zien, welke over de kraag van de re genjas kan worden gedragen, 's Zomers zal de voering als mantel kunnen die nen. Een andere vernleuwingsmogeiyk- heid is de gebreide kraag, die losse ac cessoire kan zijn of wel de oorspron kelijke regenjaskraag vervangt, nl het laatste geval heeft hij hetzelfde model als de stoffen kraag; als losse of tijde lijk ingehechte winteraccessoire kan hy een behaaglijke fantasiekraag zijn, zoals bijvoorbeeld het model in figuur 3: een hoge, ruime .dubbele ribbel- franje afgewerkt is. Een nieuwe kraag, vooral als het een bontkraagje is (van echt bont of goede imitatie) kan heel wat doen voor een gewoon regenjasje (figuur 4). De meeste niet-langharige bontsoorten komen ervoor ln aanmer king. Ook het bontkraagje kan als los se accessoire worden gemaakt, opdat de regenjas ook tijdens het „bontloze jaargetijde" kan dienen. Als laatste vernieuwingsmogelljkheld van de al te gewone regenjas nog een eenvoudige methode, die weinig prijzig is en niet bijster veel handigheid ver langt: een rijgsteekgarnering langs kraag, overslag, mouwen en zakken, eventueel langs de rugceintuur en de zoom. Brelwol of garen (knoopsgatga ren) is er geschikt materiaal voor. Al hoewel de kleur van de garnerende steek zal contrasteren met die van de regenjas, is toch een neutrale kleur, zwart, marine, donkergrijs, bruin, bei ge, aan te bevelen. J.V. WASSENAAR Een kwart eeuw Ursulakliniek Op vrijdag 10 november zal het re gentencollege van de St.-Jacobusstich- ting en de St.-Ursulakliniek in de kli niek een receptie houden ter gelegenheid van het 25-Jarlg bestaan van de St.-Ur- sula kliniek, terwijl ook herdacht zal worden het feit dat de huidige genees heer-directeur, dr. J. M. J. Tans en de neuro-chirurg, dr. A. C. de Vet een kwart eeuw aan de kliniek verbonden z|Jn. Nadat in 1923 door dr. Ed. Hoelen die korte tijd geleden als geneesheer-direc teur aftrad, de R.-K. Psychiatrische In richting „St.-Jacobusstichting" was op gericht, werd in 1936 besloten de inrich ting uit te breiden met een neurologi sche en neurochlrurgische kliniek, die de naam St.-Ursulakliniek kreeg. Dr. de Vet werd als neuro-chirurg aan deze nieuwe kliniek verbonden. De St.-Ursu- lakllnlek was een van de eerste neuro chlrurgische eentra ln ons land. Na de oorlog werd de kliniek met enkel© be langrijke afdelingen uitgebreid o.m. voor kinderneurologie, elektro-encephalogra- fie en arbeidstherapie. ZOETERWOUDE Geslaagd voor het doctoraal exa men ln de economische wetenschappen H. Marseille uit deze gemeente. Nasoetion: „kans op opstand" De Indonesische minister van Defen sie en chef-staf van de strijdkrachten, generaal Nasoetion, heeft gewaar schuwd, dat er mogelijk ongeregeldhe den in Indonesië zullen uitbreken, die zowel door binnenlandse als buitenland se elementen kunnen worden veroor zaakt. Dit met het oog op „de strijd van Indonesië om Nieuw-Guinea". Nasoetion sprak op een bijeenkomst van studenten op de universiteit te Djakarta. Nasoetion verklaarde dat de orde in het land verstoord zou kunnen worden door een interne opstand, die wellicht van buitenaf zou worden gesteund Hij voegde er aantoe, dat de opstand onder buitenlandse Invloeden waarschijnlijk zou geschieden als reactie om de strhd van Indonesië om Westelijk Nieuw-Gui nea. Nasoetion duidde de interne groepe ring die een poging tot opstand zou doen, niet nader aan. maar hU doelde kennelijk op de groeiende kracht van 7, - - up uo erwirnae Kramt van kraag, die met een rits gesloten en met I de communistische partij in Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11