Warme uitlopers van de koude oorlog om Berlijn Coalitie - gesprek in Bonn gestaakt ANTI-RIJKENSGROEP BEGINT MET EEN NATIONALE ACTIE Dertig Russische en drie Britse tanks als nieuw machtsvertoon CDU en FDP niet eens Verontwaardiging over spelen' met N.-Guinea (£>m/ ^ÏÏie WEERBERICHT Geen ruilhandel met volken''' Ontwikkeling Papoea's steunen BRIXON reuws. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 No. 30483 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T (Van onze correspondent in Bonn) In Berlijn dreigt de koude oorlog enige warme uitlopers te krijgen. Grimmig stonden gisteren zware Amerikaanse pantserwagens en tanks bij de grenspost Friedrichstrasse tegenover een Oostduitse pant serwagen. Een kwartier lang bevonden de partijen zich zo, de wapens in de aanslag, oog in oog met een gewapend conflict, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zouden zijn geweest. Na vijftien minuten trokken zowel de Amerikanen als de Oostduitsers zich terug. Gisteravond trok een colonne van meer dan dertig Russische tanks Oost-Berlijn binnen. Zij werden gevolgd door jeeps en pantser wagens voor het vervoer van militair personeel. Dit Russische machts vertoon kwam als een volkomen verrassing. De tanks kozen plaats in een afgezet vak bij Unter den Linden, een kilometer van de Branden burger Poort, die aan de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn staat. Hedenochtend hebben drie Britse Centuriontanks en een compagnie soldaten stellingen ingenomen aan de sectorgrens in Berlijn. Een Britse woordvoerder noemde deze versterking „een zuivere voorzorgsmaat- regel". Weer Oostduitsers (14) uitgeweken De spanning is ontstaan doordat op nieuw Oostduitse politiemannen Ameri kanen in burger aanhielden aan de sec- torengrens en naar hun papieren vroe gen. Zoals bekend erkennen de Gealli eerden geen Oostduitse controle in het stadsverkeer. Alleen de Russen hebben het recht geallieerd personeel te contro leren, aldus de Westelijke stelling, die gebaseerd is op het viermogendheden- statuut voor Berlijn. Tot tweemaal toe doorbraken Ameri kaanse jeeps, vol met gewapende sol daten, de versperringen aan de Frie drichstrasse om Amerikaanse diploma ten ongecontroleerd Oost-Berlijn bin nen te geleiden. De Oostduitse politie zag hierbij lijdelijk toe. De spanning steeg gisteren in Ber lijn tot zulk een hoogtepunt, dat hon derden Westberlijners samenstroomden bij de Friedrichstrasse om te zien wat er precies aan de hand was. Intussen wachtten de Westelijke stadscomman- danten op bericht van hun regeringen, welke houding zij bij de grensconflic ten moesten innemen. In afwachting daarvan stuurde men protest op pro test naar de Russische stadscomman- dant Solowjew, die zich daardoor even wel niet liet intimideren en de protes ten zonder meer van de hand wees. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Berlijn is vernomen, dat de Oostduit se politie en grenswacht opdracht heeft alles te vermijden dat tot een ernstig incident kan leiden. Sowjetrussische functionarissen houden toezicht op de naleving ervan. Intussen hebben de Oostduitse auto riteiten 99 luidsprekers langs de sec torgrens in Berlijn laten aanbrengen. Langs de 41 kilometer lange sector grens schetteren deze installaties nieuws berichten, afgewisseld met muziek, over West-Berlijn. Muur bezweken De Westberlijnse politie deelde gis teren mee, dat door de luchtdruk van een ontploffing in Oost-Berlijn de scheidsmuur in de voormalige Duitse hoofdstad over een afstand van twintig meter is bezweken. Er deed zich een reeks ontploffingen voor waarbij een twintigtal huizen in Oost-Berlijn werd beschadigd. Volgens de Westduitse poli tie gebruiken de Oostduitse grenswach ten springstof voor het maken van grachten langs de muur. De afgelopen 24 uur zyn veertien Oostduitsers, onder wie een grenswacht in uniform, naar West-Berlijn uitge weken. De Westberlijnse politie zei dat Advertentie ,TRESLONG"ffm HILLEGOM - Tel. 02520 - 5347 /t'iH Onbeperkt kip eten ƒ6.- Dag. diner-dansant, 's Maandags gesloten. ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien, vooral in de kust provincies. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 OKTOBER Zon op: 7.27 uur; onder: 17.20 uur. Maan op: 20.54 uur; onder: 12.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.54 en 18.12 uur; laagwater te 1.42 en 13.56 uur. de Oostduitse politie ongeveer twintig schoten heeft gelost op een jongeman die naar de Franse sector poogde te ont komen. De jongeman viel kreunend tus sen de twee prikkeldraadversperringen langs de grens bij het station Wilhelms- ruh. De Oostberlijnse politie sleepte hem dertig meter terug en legde een nood verband om zijn borst aan. Een uur later werd hy door een vrachtwagen weggehaald. Van de vluchtelingen is een groep van vijf personen, onder wie twee klei ne kinderen, door de riolen gevlucht. Drie jongelingen sprongen uit het. raam van een huis aan de Bernauerstrasse en worden door de brandweer in zeilen, opgevangen. De Westduitse minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, Lemmer deelde gisteren in Dortmund mede, dat minstens twintig mensen by inciden ten aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland en Oost- en YVest-Berlyn zijn gedood. Minister Lemmer sprak bij de begrafenis van de journalist Kurt Lichtenstein die twee weken geleden door Oostduitse grenswachten werd dood geschoten. Londen bezorgd Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend Londen maakt zich nogal bezorgd over de jongste Amerikaanse tactiek in Oost- Berlyn. Men heeft de Verenigde Sta ten achter de schermen gewaarschuwd niet te ver te gaan. Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is in nauw contact met Washington. Londen is van oor deel dat de aan een westelijk optreden in Berlyn verbonden risico's nauwkeurig dienen te worden afgewogen. In regeringskringen beschouwt men het optreden van Russische tanks in Oost-Berlijn op zichzelf niet als een ern stige militaire stap, maar als een beves tiging van de opvatting dat hardhandi ge Amerikaanse actie noodzakelijk een Sowjetrussische antwoord uitlokt. Londens is er allesbehalve over te spre ken dat Amerikaanse tanks naar de Friedrichstrasse zyn opgerukt omdat een dergelijke stap het gevaar van een bot sing verhoogt. Overigens staat de Britse regering achter de Amerikaanse wat be treft de handhaving van het geallieerde recht tot vrije toegang van Oost-Ber- lijn. Japanse tram onder aardverschuiving bedolven: 31 doden Op het Japanse eiland Kioesjioe is een tram, waarin zich zesenzestig passagiers bevonden, onder een aardverschuiving bedolven: 31 in zittenden zijn om het leven geko men. Twaalf passagiers werden zeer ernstig gewond, terwijl 22 er met kneuzingen afkwamen. F' *- De Westduitse coalitie bespre- grijpende wijzigingen" hadden willen kingen tussen de (liberale) FDP en de CDU zijn gisteren opgeschort zonder dat een datum voor hervat ting is vastgesteld. De partijen zijn niet tot overeenstemming kunnen komen. De aanwijzing van een Westduitse Bondskanselier, die maandag a.s. zou geschieden, is eveneens uitgesteld. De besprekingen van gisteren hebben drie uur geduurd. De onderhandelaars zullen thans rapport over het besproke ne aan de wederzijdse parlementaire fracties uitbrengen. Een woordvoerder van de FDP ver klaarde dat de christendemocraten „in- EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS GROEP met name in de economische en maat schappelijke sectore nadat in de chris tendemocratische party kritiek was ge uit op „teveel concessies" aan de vrye democraten op deze gebieden. Van hun kant hadden de vrije demo craten eisen gesteld, die geformuleerd waren door het nationale partycomité en die betrekking hadden op de bezet ting der voornaamste posten in het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van de zyde der christen-democraten is verklaard dat de FDP de eis stelde dat Von Brentano geen minister van Buitenlandse Zaken meer zou zyn. Voorts moest een vrije democraat als minister van Staat aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken worden verbonden. „Deze eisen hebben op beslissende wyze bijgedragen aan het mislukken der on derhandelingen", aldus de christende mocratische woordvoerder. Een woordvoerder van de vrye demo craten heeft bekendgemaakt dat de Bondsdagfractie van zijn partij niet voor 2 november bijeen zal komen. „Wij kunnen in alle rust de reactie van de christen-democratische party afwach ten", zei hij. Dit blad bestaat uit 26 pagina's Speciale berichtgeving) Een groep Nederlanders, t.w. prof. G. Gonggrijp, prof. mr. W. G. L. Lemaire, prof. dr. J. Prins, ds. J. H. Ritzema Bos en de heer W. J. Leyds uit Naarden (secretariaat), is een actie begonnen als tegenwicht tegen wat zij signaleert als de onder bepaalde invloeden in Nederland groeiende mening dat Nieuw-Guinea, ongeacht de wil van de Papoea's aan Indonesië zou kunnen worden overgedragen. Een in een verklaring vervat protest daartegen, ondertekend door 240 Nederlanders, onder wie een veertigtal hoogleraren en een tiental parlementsleden hebben zij gisteren aan minister Luns overhandigd. De verklaring is voorts aan de Nieuw Guinea Raad toegezonden. Plechtige beloften De actie is een antwoord op die van o.m. de groep-Rijkens en de hooglera ren Duynstee en Röhling. De initiatief nemers stellen als uitgangspunt hun „morele verontwaardiging over het feit dat in Nederland propaganda gemaakt kan worden voor het spelen met het lot van een volk dat aan ons verbon den is geraakt", zo hebben zy op een gistermiddag in „De Kroon" in Den Haag gehouden persconferentie gezegd. Zij herinneren aan de plechtige belof ten, aan bet volk van Nieuw-Guinea. dat Nederland het zo snel mogelyk zal brengen naar het moment van vrye zelfbeschikking. Een verloochening daarvan zou vol gens hen in feite het volkenrecht ver zwakken. Uitlevering van een volk aan derden, zo voeren zij aan betekent een miskenning van het zelfbeschikkings rechts als algemeen aanvaard beginsel. Het zou een zeer ernstige vorm van ko lonialisme betekenen. „Met volken mag geen ruilhandel wor den gedreven", zo herinneren de initia tiefnemers aan de woorden ^an Wilson, en zy concluderen ten aanzien van Nieuw-Guinea: geen zakelijke of andere belangen mogen de innerlijke kracht ondermijnen van gegeven belofte en rechtsbeginsel. De groep „an'ci-Rijkens"-groep zou men haar populairweg kunnen nomen is van mening dat het onjuist is to denken dat een onafhankelijke status voor Nieuw-Guinea onmogelijk zou zijn Uit haar midden werd gisteren naar vo ren gebracht dat vele landen de laatste tyd hun onafhankelijkheid hebben ge kregen of die nog zullen krijgen, die qua grootte, inwoneraantal, staat van ontwikkeling en economische mogelijk heden niet sterker staan dan Nieuw- Guinea. slissing van de bevolking zal uitvallen, een nationale actie ontketenen om de Papoea's moreel en materieel in hun ontwikkeling te steunen. Zy denkt daar bij aan meer onderwijs in Nederland voor de begaafden en voorlichting op allerlei gebied in het land zelf. Dit alles „in samenwerking met de geëigende or ganen van de Verenigde Naties". In de verklaring wordt voorts de wens ge uit dat de regering de Papoea's ruim schoots de gelegenheid biedt op korte termijn in het buitenland hun zaak uit te dragen, zodat zy zich van de nodige steun kunnen verzekeren teeen alle on gerechtvaardigde aanspraken op hun gebied. In de verklaring wordt nadrukkelijk gesteld, dat de ondertekenaars waarde ring hebben voor de pogingen van de Nederlandse regering om het zelfbe schikkingsrecht van de bevolking van Nieuw-Guinea ook internationaal veilig gesteld te krijgen. Op hun persconferen tie voegden enigen hunner hieraan toe, dat h.i. een verder om zich heengrij- pen van de voorkeur tot overdracht aan Indonesië in de publieke opinie wellicht ook het Parlement niet onberoerd zou laten. Daarom ook willen zij met hun actie een zo algemeen mogelijke me ningsuiting van degenen die het tegen deel zijn toegedaan de volksverte genwoordigers in hun huidige stand punt schragen. De initiatiefnemers zyn prof. G. Gonggrijp, prof. mr. W. L. G. Lemaire, prof. dr. J. Prins, ds. J. H. Ritzema Bos, secretaris is W. J. Leydt. De Kamerleden die de verklaring on dertekend hebben zijn mr. C. Berkhou wer, mr. dr. J. van Bruggen, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra. J. H. Couzy, dr. J. Meulink, J. Reyers, G. Ritmeester, mr. K. van Rijkckevorsel, J. H. Scheps, mr. B. P. van der Veen, M. Visser en dr. M. van Heivoort. De ondertekenaars behoren tot ver schillende kringen der maatschappij. Onder hen bevinden zich o.m. dr. J. W. Meyer Ranneft, oud-lid van de Raad van State en dr. J. van Baal, oud-gou verneur van Nederlands Nieuw-Guinea. Zacik uitdrogen De groep wil. hoe ook de toekomstige status van Nieuw-Guinea op eigen be- De trots van de Franse koop vaardij, het nieuwe passagiersschip „France" in de haven van St. Na- zaire, van waar het op 19 november de maidentrip zal beginnen. Opval lend is de bijzondere vorm van de schoorstenen. Prof. Geyser ter verantwoording Prof. A. van Selms, hoogleraar in do Semitische talen aan de universiteit van Pretoria, heeft gisteren op het met ge sloten deuren in Pretoria gevoerde pro ces tegen prof. Geyser voor laatstge noemde gepleit. Hy werd door een syno dale commissie van de Nederduits Her vormde Kerk, waarvoor prof. Geyse? zich moet verantwoorden, als getuige ge hoord. Prof. Van Selms, die in Nederland ge boren is. zei later tegen verslaggevers, dat de Duitsers ook hun „ketterij-pro ces" gehad hebben en dat Karl Barth, de grootste theoloog van deze tijd, in 1933 na dit proces uit gewezen werd. Professor Geyser, die hoogleraar in de theologie van het Nieuwe Testament is, zou verklaard hebben dat „apartheid" onschriftuurlijk is. Hiervoor moet hfj zich nu verantwoorden. Drie studenten zouden donderdag tegen de commissie gezegd hebben dat prof. Geyser ver klaard had, dat Christus van gemengde bloede was en dat de Nederduitse Her vormde Kerk hem daarom nooit als lid zou hebben aangenomen. Advertentie Overjas die getuigt van klasse: Brixon Elite stof, met meesterhand verwerkt: Brixon 118.- <5253, Hoogstraat - Lelden Namens een aantal vooraan staande Nederlanders heeft ds. J. H. Ritzema Bos (links) gisteren in Den Haag een verklaring betref fende Nieuw-Guinea aangeboden aan minister Luns. In het midden de heer W. J. Leyds, een van de ondertekenaars en secretaris van het comité, dat de tegen de groep Rijkens georiënteerde verklaring opstelde. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Oct. 1861: Op een onlangs te Charles- town gehouden verkooping van slaven is gebleken, dat dit ar tikel zeer in prijs gedaald is In 1860 werd nog betaald voor een neger 100 dollar en voor een negerin 500 dollar; nu slechts golden 315 dollars. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft twee diakenen der Herv. Gemeente te Oude- en Nieuwe Wetering van hun kerkelijke bediening ontzet, wegens weigering om het Syno daal reglement op de diaconiën nateleven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1