„Verzekeringsplaatjes" voor BROMFIETSEN MOLOTOW IS ALTIJD JiLUNGEL' GEWEEST V-raad voor toelating van Buiten - Mongolië Defensiebegroting 62 roept vele vragen op SINT komt 18 nov. al naar AMSTERDAM VOORSTEL VAN DE K.N.A.C.: Portugese regeringspartij vail oppositie aan Nieuwe Turkse parlement bijeen GURSEL IN OPENINGSREDE: VERGEET HAAT EN GRIEVEN Al zijn de leugens nog zo snel, de machine achterhaalt ze wel en dus ook van Mauretanië Hoofdredacteur van Praivda: DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 (Van onze Haagse correspondent) De Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club hield gistermiddag in Ho tel Kurhaus te Scheveningen met het oog op de komende wettelijke bepalin gen ten aanzien van de motorrijtuig- verzekeringen, een bijeenkomst, tijdens welke deze materie van verschillende kanten werd belicht. De voorzitter van de KNAC, mr. A. W. baron van Imhoff, sprak een openings woord, waarin hij zijn bewondering uit sprak voor de kundige en doordachte manier, waarop het wetsontwerp is voor bereid. Zeer gunstig voor alle weggebrui kers noemde hij het feit, dat ook de bromfietsers onder de verplichte W.A- verzekering komen te vallen. Wensen heeft de KNAC echter nog wel. 1. Het tevens opnemen van gemoto riseerde voertuigen, die niet harder mo gen rijden dan 16 km. per uur, in de verplichte W.A.-verzekering, 2. Het invoeren van een speciaal bromfietsplaatje (zoals in Duitsland) ten bewijze, dat de berijder aan zijn verzekeringsplicht heeft voldaan en als Identificatiemogelijkheid. 3. Tenslotte grotere zèggenschap van de weggebruikers in het in te stellen (door de overheid te dirigeren) waar borgfonds, dat schade zal vergoeden in gevallen, dat een slachtoffer op de ver zekeraar geen verhaal heeft. Baron van Imhoff sprak zijn be duchtheid er voor uit, dat het wetsont werp geen verplichting bevat voor de verzekeraars iedere gemotoriseerde weg gebruiker te verzekeren, waardoor de mogelijkheid zou bestaan, dat een groep van „slechtere risico's" van deelneming aan het verkeer wordt uitgesloten, om dat niemand hen wil verzekeren. De sprekers op deze bijeenkomst mr. E. J. Polak, privaat-docent in het we genverkeersrecht aan de Universiteit van Amsterdam, mr. J. den Duik, direc teur van Centraal Beheer te Amsterdam en mr. J. C. van Laer, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Automo biel Assuradeuren. Over het algemeen kwam men tot de conclusie, dat er bij invoering van de verplichte W.A.-verze kering eigenlijk niets verandert, men is alleen verplicht zich te verzekeren. Alleen mag men verwachten, dat hoge re uitkeringen zullen worden gedaan bij dood of verwondingen van slachtof fers. Tot nu toe was de berekening van het „smartegeld" in onze rechtspraak uiterst conservatief. De Portugese Nationale Unie, een se- mi-officiële organisatie die premier Sa- lazar steunt, heeft een verklaring uitge geven volgens welke achter de verkie zingscampagne van de oppositie „mar xistische manoeuvres schuil gaan die ten doel hebben onrust en straatgevech ten te ontketenen". De gebeurtenissen die zich sinds de campagne van 1958 voordeden ..heb ben aangetoond dat Portugese en Spaanse extremisten de orde op het Ibe rische schiereiland wilden ondermijnen en een Iberische volksrepubliek wilden uitroepen die een trouwe satelliet van Rusland zou zijn geweest". Voorts wordt in een regeringsverkla ring het verkiezingsmanifest van de op positie gekritiseerd, omdat hierin zelf beschikking voor de koloniën wordt be pleit. „De beschuldigingen die in dit ma nifest zfjn vervat worden ook in de Verenigde Naties door de afgevaardig den van de Afro-Aziatische en commu nistische landen geuit". In het manifest wordt aangedron gen op onmiddellijke vrijlating van po litieke gevangenen in de overzeese ge bieden. en een spoedige verbetering van de materiële, culturele en morele om standigheden van de inheemse bevol king, gevolgd door het toekennen van zelfbeschikkingsrecht. Generaal Gursel heeft gistermiddag het nieuwe, op 15 oktober gekozen par lement geopend, waarmee Turkije weer een parlementaire regering heeft gekre gen. Nadat dinsdag tussen de leiders van de vier politieke partijen en het leger overeenstemming was bereikt, staat het thans wel vast dat generaal Gursel als de nieuwe president zal wor den gekozen. Met de opening van het nieuwe par lement hebben de 22 leden van het co mité van nationale eenheid, dat sinds de staatsgreep van mei vorig jaar het land heeft bestuurd, automatisch ont slag uit het leger genomen en zijn zij burgerleden van de nieuwe Senaat ge worden. De enige uitzondering is kolonel Karaveliogloe, die nog te Jong is voor ontslag uit het leger. Hij zal als militair lid van de Senaat blijven totdat een re geling voor zijn positie zal zijn getrof fen. Generaal Gursel verklaarde in zijn openingsrede dat haat en grieven als Ernstige bedreiging' van Zuid-Vietnam, zegt generaal Taylor De militaire adviseur van president Kennedy, generaal Maxwell Taylor, heeft een studiebezoek van acht dagen aan Zuid-Vietnam besloten. Bij zijn vertrek uit Saigon verklaarde hij zich niet te kunnen uitlaten over de moge lijkheid dat Amerikaanse troepen naar Zuid-Vietnam zullen worden gezonden. Het onderzoek van deze mogelijkheid was echter, volgens zijn eigen woorden, het voornaamste doel van zijn bezoek. Taylor verklaarde dat sprake is van een „ernstige bedreiging", die een alge hele mobilisatie „van alles wat op poli tiek, economische, militair en psycholo gisch terrein beschikbaar is" rechtvaar digt. De communistische beweging in Zuid- Vietnam isniet zo sterk dat zij een macht op de been kan brengen zoals thans actief is. Een dergelijke macht kan niet zonder hulp van buitenaf be staan, aldus Taylor. Het Zuidvietmamese personeel van de Poolse leden van de Internationale Con trolecommissie is in staking gegaan. In officiële kringen in Saigon vreest men dat de Polen nu uit de commissie zul len treden, omdat zij de Zuidvietname- se regering ervan verdenken de hand dn de staking te hebben. Dinsdag demonstreerden ca. duizend Zuidvietnamezen voor het hotel van de Polen, uit protest tegen het feit dat Po len niet was vertegenwoordigd bij de begrafenis van een Zuidvietnamese ver bindingsofficier die door guerrilleros werd ontvoerd. Betoging tegen de kernbom Ongeveer 3000 Amsterdammers heb ben gisteravond deelgenomen aan een door de „Actie jeugd voor de vrede" ge organiseerde protestdemonstratie tegen de kernproeven in het algemeen en de recente explosie van de Russische super- bom in het bijzonder. De demonstratie die door vele nieuwsgierige Amsterdam mers werd gadegeslagen, had een bij- zonde." rustig verloop. Hoewel de Amsterdamse politie uitge breide voorzorgsmaatregelen had ge nomen deden zich geen incidenten voor. De optocht waarin talrijke doeken en anti-kernbomleuzen werden meegedra gen begon op het Leidseplein en ein digde op het Museumplein, waar de be togers op een veilige afstand werden ge houden van het gebouw van de Russi sche handelsmissie in Nederland. Een deputatie bestaande uit A. den Doolaard, ds. W. Veen. Wim lbo. Ed van der Els- ken, Simon Vinkenoog. Remco Campert en Frits Müller werd tot het gebouw van dehandelsmissif toegelaten, waar zij een voor de Russische handels-attaché be stemde brief overhandigde. volkomen vergeten moeten worden be schouwd. „Wy hebben veel moeten doen om deze gelukkige dag mogelijk te maken. Grote moeilijkheden moesten worden overwonnen, eer het zover was. Kwade machten, die alles in het werk hebben gesteld om ons te verhinderen ons doel te bereiken, werken ook thans nog in het geheim, om het verkregen goede re sultaat teniet te doen en de staat te ondermijnen. Ik hoop, dat deze onthul ling het werk der Nationale Vergadering in de toekomst zal bevorderen", aldus generaal Gursel. Hij voegde hieraan toe dat het Turk se volk geen geduld meer aan de dag zal leggen voor de „afbrekende strijd der partijen" en de gevolgen hiervan. „Ik doe een beroep op de politieke par tijen elkaar in vaderlandslievende geest te steunen", aldus generaal Gursel. De enige concurrent van generaal Gursel voor het presidentschap van Turkije, professor Basgil, heeft gisteren ontslag genomen als lid van de Turkse Senaat. Hierdoor kan hij geen kandi daat zijn voor het presidentschap. Pro fessor Basgil had dinsdag verklaard zich als kandidaat van de Partij voor Rechtvaardigheid verkiesbaar te zullen stellen. Wees voorzichtig met j beslissing! j BEROEP OP NEDERDUITS Xl HERVORMDE KERK 1 „De Utrechtse theologische faculteit, verontrust over de procedure tegen uw medelid prof. dr. A. S. Gefjser, verzoekt uw invloed aan te wenden om deze pro cedure te stoppen en de academische vrijheid te waarborgen". Aldus luidt het telegram, dat de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit van Utrecht heeft gezonden aan het theologische fa culteit in Pretoria (Zuid-Afrika) in de geruchtmakende zaak tegen de Zuid- afrlkaanse nieuw testamenticus prof. GeUser, die beschuldigd is van ketterij wegens zijn bestrijding van de apartheid. Het telegram is verzonden namens de gehele theologische faculteit in Utrecht en ondertekend door voorzitter prof. Quispel en secretaris prof. dr. De Graaf. Het moderamen van de generale sy node der Ned. Herv. Kerk heeft telegra fisch een beroep gedaan op de Neder duits Hervormde Kerk te Pretoria (Zuid-Afrika), geen beslissingen te ne men, „waardoor het christelijke getui genis zou kunnen worden geschaad en het contact met andere kerken bemoei lijkt". Het telegram slaat op de moei lijkheden met de hoogleraren Geyser en Van Selms enerzijds en op de apartheid anderzijds. De Veiligheidsraad heeft zich gisteren uitgesproken voor toela ting van de communistische volks republiek Buiten-Mongolië tot de Verenigde Naties. Hierdoor werd ook de weg voor de Afrikaanse republiek Mauretanië geëffend. Voor de toelating van Buiten- Mongolië stemden allen leden, met uit zondering van Amerika dat zich van stemming onthield, en nationalistisch- Chtna, waarvan de afgevaardigde de zaal voor de stemming had verlaten. Een vorige maal had nationalistisch- China zijn veto tegen de kandidatuur van Buiten-Mongolië uitgebracht. Na intensieve beraadslagingen achter de schermen, waarbij de voormalige Franse gebieden in Afrika druk uitoefenden op de delegatie van Formosa, besloot na- tionalistisch-China ditmaal geen ge bruik van zijn recht van veto te maken. Het eerste verzoek van Mauretanië om toelating was in december door de Vei ligheidsraad afgewezen, doordat de Sow- jet-Unie als represaille voor de weige ring om Buiten-Mongolië toe te laten haar veto uitsprak. Daarin wordt geprotesteerd tegen de jongste kernexplosies en een serie nu cleaire experimenten in de Sowjet-Unie. De delegatie onderhield zich ruim een kwartier mei de Russische vertegen woordigers in het door de politie zwaar bewaakte gebouw, waarna de optocht terugkeerde naar het Leidseplein. Moiotow heeft deze maand, aan de vooravond van het partijcongres in Mos- kow een brief gezonden aan de leden van het Centrale Comité, waarin hij kritiek uitoefent op dit comité en op het ontwerp van het nieuwe partijpro gram, dat hij „anti-revolutionair" noemt. Dit is gisteren op het congres meege deeld door Pawel Satjoekow, hoofdredac teur van de Prawda. Hij zei dat Moio tow altijd een „klungel" op het gebied van de binnenlandse en buitenlandse po litiek is geweest en dit nog steeds is. Satjoekow verklaarde dat Moiotow de man is geweest die de „antipartij- groep" had geïnspireerd. Moiotow had erop gepocht dat hij nog met Lenin had samengewerkt, maar Lenin placht te zeggen dat Moiotow „tot bureaucratie geneigd was". Satjoekow eiste dat Moiotow uit de partij wordt gestoten, omdat hierin geen plaats is voor mensen, die de partij on dermijnen. Ook Kaganowtsj, Malenkow en Sjepilow moesten uit de partij wor den gestoten. Zoals bekend .s Sjepilow hoofdredacteur van de Prawda en mi nister van Buitenlandse Zaken geweest. Verschillende partijfunctionarissen deden aanvallen op de „antj-partygroep" en steunden het voorstel om de leden hiervan uit de partij te stoten. Tass meldt, dat Boris Ponomarew, hoofd van de afdeling internationale za ken van het Centrale Comité, in zijn toespraak van dinsdag ook heftige aan vallen heeft gedaan op de anti-partij- groep". Ponomarew zou onthuld hebben dat Moiotow en Kaganowitsj zich op een bijeenkomst van het presidium van het Centrale Comité, na het 20ste partij congres gehouden, verzet hadden tegen het voorstel om een nieuw boek over de geschiedenis van de partij uit te geven. Ponomarew had destijds de lei ding van een groep redacteuren, die de tekst opstelde van dit boek dat in de plaats moest komen van het geschie denisboek, dat vlak voor de laatste we reldoorlog op last van Stalin werd sa mengesteld. Volgens de Izwestja heeft Nikolai Sjwernik, die lid van het partijpresidium is Moiotow op't congres beschuldigd van cynisme. Moiotow was eens in 1934 met zijn wagen in Siberië geslipt. Dit had geleid tot de arrestatie van onschuldi ge mensen, die daarna de beschuldiging van een poging tot moord op Moiotow berecht werden. Niemand dan Moiotow weet beter dat er geen aanslag op hem is gepleegd, aldus Sjwernik. En toch had Moiotow geen woord gezegd ter verdediging van de onschuldigen. De secretaris-generaal van de Commu nistische partij Nederland, Paul de Groot, heeft zich gisteren uiteraard aan gesloten bU de Russische veroordeling van de Albanese partijleiding. De aanbeveling van de Veiligheids raad gaat naar de Algemene Vergade ring, die over de toelating van nieuwe leden de eindbeslissing heeft. Van de elf leden spraken er negen zich uit voor toelating van Mauretanië. De Verenigde Arabische Republiek Het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft gistermiddag twee ereleden benoemd, namelijk dr. ir. H. Bloem- garten en ir. P. F. S. Otten. De nieuwe ereleden brengen een toost op elkaar uit. (Egypte) stemde tegen en de Sowjet- Unie onthield zich van stemming. De leider van de Marokkaanse dele gatie in de Verenigde Naties, Benjelloen, heeft gisteren tijdens een persconferen tie in New York verklaard, dat hij op nieuw het standpunt van zijn regering, die tegenstander is van toelating van Mauretanië tot de VN, in de Algemene Vergadering zal verdedigen. Hij zal zijn betoog steunen met documenten die zouden bewijzen dat Mauretanië altijd deel heeft uitgemaakt van Marokko. De minister van Defensie, ir. Visser heeft heel wat vragen te beantwoorden, die hem worden gesteld in het voorlopig verslag over zijn begroting voor het vol gend jaar. Zo zal hij nadere inlichtingen moeten geven over „smaakverschillen tussen verschillende muziekkorpsen". Bepaalde Kamerleden willen wel eens weten of de minister er zelf een bepaalde voorkeur op na houdt en of hij ook niet van oor deel is, dat het recente geschil het aan zien van de militaire stand niet heeft gediend. Vele leden vragen naar resultaten van de voorlichting door middel van het tijd schrift „In Dienst". Enkele leden vinden dit tijdschrift het midden houden tussen vele damesbladen ea kindertijdschriften met stripverhalen. Een korte brochure zou beter zijn, zo menen zij. Is het nu werkelijk nodig de jongens op sentimen tele wyze voor te houden hoe zij zelf, hun meisje en hun vader en moeder vol gens het departement van Defensie denken over de militaire dienst? Het daarin geschrevene zou wel eens zo in strijd kunnen zijn met de werkelijkheid, dat in de overige inhoud ook geen ver trouwen wordt gesteld. Schilder roofde 142 tassen (Van onze Haagse correspondent) Maar liefst 142 gevallen van straat roof heeft een 23-jarige Haagse schil der, die op 2 oktober j.l. werd gearres teerd, bekend. Vijftien daarvan hadden lichamelijk letsel tot gevolg, o.a. een hersenschudding en een sleutelbeenfrac tuur. De schilder kon zich de te Den Haag gepleegde berovingen, gepleegd van sep tember 1959 af, vrijwel allemaal nog herinneren. Een geestelijke afwijking is mede oorzaak van zjjn daden geweest. In 19 gevallen heeft hij de berovin gen waarbij veelal tassen uit de han den van argeloze wielrijdsters en voet gangsters werden gegrist samen met een 24-jarige machinebankwerker ge pleegd. Ook deze is aangehouden. Nog drie anderen heeft de politie aan de tand gevoeld in deze zaak. Zij waren op uit nodiging van de schilder meegegaan om „opgeleid" te worden, maar hadden zich tijdig teruggetrokken. Een van hen was zelfs, toen een beroofde wielrijdster was gevallen, teruggegaan om naar de verwondingen te informeren. Veel geroofde tassen zijn teruggevon den en bij de eigenaressen terug be zorgd. De buit is in totaal niet al te groot geweest. Van de ongeveer 170 straatroven die in de afgelopen twee jaar te Den Haag zijn gepleegd, heeft de Haagse politie nu dus het overgrote deel opgelost. Zeer vele leden vragen om een commis sie, die zou moeten bestuderen of de rechtspositie van dienstplichtigen op an dere wijze moet worden geregeld. Voorts wordt gevraagd of het terrein Hohne-Münster vanwege de geringere vervoerkosten voortaan niet vaker voor oefeningen beschikbaar kan komen dan La Courtine, alsook of de geprojecteerde „Balgzandpolder" by Den Helder geheel of gedeeltelijk voor militair oefenterrein wordt bestemd. In verband met het niet verwapenen van de „De Ruyter" informeert men, waarom de Amerikaanse Marine het dan wel nuttig acht om acht kruisers, die tien jaar ouder zy« wel te bewape nen. Krygt de „Zeven Provinciën' 'nu cleaire wapens? Ook wordt gevraagd naar het afzien van torpedobewapening o.b.-jagers, van kernvoortstuwing van onderzeeboten en het al of niet aan schaffen van helikopters voor het vegen van mynen. Veel belangstelling bestaat voor de omvang der contingenten in werkeiyke dienst, voor wyziging van de verouderde dienstplichtwet en voor herwaardering van de doelstelling van enige krygs- machtonderdelen, zoals de Koninkiyke Marine. (Van onze correspondent in Washington) Nu en dan leest men ln de Ameri kaanse pers dat lagere rechtbanken een apparaat gebruiken om na te gaan of een verdachte soms liegt. Vrywel steeds worden in hoger beroep de resultaten van die proeven ongeldig verklaard als bewysmateriaal. Al te vast kan men dus niet afgaan op die machines, die leugens heten te ontdekken. Maar diverse Amerikaanse maat schappyen hechten wel degelijk waarde aan die apparaten. Wie naar een betrek king bij die maatschappyen solliciteert, moet zich aan een leugen-proef onder werpen en soms worden die proeven op gezette tijden herhaald! De vakbonden zijn doorgaans fel te gen dit systeem gekant, maar wanneer de maatschappyen bereid zyn ook de directeuren aan dergeiyke proeven te onderwerpen, acht men de leugen-proe ven minder vernederend. De ene machine is gecompliceerder dan de andere, maar het systeem komt hierop neer, dat men in elk geval bloed druk en ademhaling meet van de onder vraagde. De meeste mensen schijnen MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 oktober. Coöp. Groente en Fruitveiling. PrUzen per 100 kg: ap pelen 45-72, peren 23-50. andijvie 7-14, snijbonen 176-214. stambonen 65-120, kro ten 13-15, ld. gekookt 35. boerenkool 10- 15, rode kool 6-15, groene kool 7-17, pos telein 28-42. prei 14-25, spinazie 3S-82, spruiten A 30-82. komkommers 56, toma ten A 25-75, uien plcklers 21.30, drielin gen 21.40, mlddelfyn 17.80. mlddelgrof 16.60-16.90. grof 16.90, waspeen 26-31. wit lof 50-114; per 100 stuks: bloemkool 25- 83. knolselderij 14-26, komkommers A 53- 73. sla A 40-16; per 100 bos: bospeen 30- 46. AALSMEER. 25 oktober. C V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Gerbera per stuk 40-65, Bouvarala 20-37, Euphor bia 170-225, Clematis 100-155. Fresia pei bos 90-130, Cyclamen 55-75, Iris 60-85, ör- nithogalum 60-90. Chrysanten gr.bl. per stuk 90-130. ld. kl.bl. 25-32. BOSKOOP. 25 oktober. „De Boskoop- se Velling". Vlerlanden 520-380, Bet- tertlmes 380-240. Hadley 220-160, Ge mengd 110-80, White Butterfly 380, But terfly 320-220, Duisburg 260-420, Newyor- ker 660-440. Pechtold 340-220, Offmann 340-180, Mardy Graz 280-100. Peace 230- 200, Nymph 170-320. Valeta 75-85, High Light 100-55, Else Poulsen 90-80, Sweet heart 200-230, Fire King 360-230, Aria 140- 120, Carolea 145-45. Pernettya gemengd 250-200. wit 150-220, rood 180-130, Per- nettyaplant groot 150-180, klein 85-100, Cotoneaster 75-20, Eleagnus 47-40, Phy- salls 125-100, Geplozen Chrysanten: wit 27-23, roze 32-29, lila 15-17, brons 14-12. Troschrysanten: crème 75. lila 70-60. roze 68-72. geel 47-53, wit 100, rood 63. brons 120. GOUDA. 26 oktober. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Gouda zijn heden aan gevoerd 138 partijen kaas. 1ste kwal. no teerde per kg f 2.29-2.34. 2de kwal. f2.20- 2.28 en extra kwal. f 2.35-2 62 alles per kg. De handel was matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. 25 oktober. Groenteveiling: waspeen per kist Al 4.60-5.80. A2 2 00-6.30. BI 5.20-6.30. B2 I.80-3.20, Cl 3.40-3.60, C2 2.90-3.50, bloem kool per 100 stuks Al 45.00-81.00, A2 3200-60.00. BI 47.00. B2 12.00-33.00, an dijvie 7.00-14.00, bospeen per 100 bos 48.00-50.0, spinazie 55.00-57.00, prinsessen bonen 1 56.00-86.00, 2 28.00-36.00, sla per 100 stuks 9.00-11.00, uien per kist 2.40- 4.30, prei 14.00-23.00, rode kool 10.00-13.00 gele kool 11.00. groene kool 13.00-15.00, boerenkool 13.00-14.00, knolselderle per 100 stuks 16.00-2? 00, selderie per 100 bos 5.30-6.10, bleekselderie per 100 bos 6.00- II.00, peterselie per 100 bos 4.80. Aanvoer waspeen 63.000 kg, waarvan 20.000 kg voor export werd verkocht. wanneer zij liegen in een zekere spanning te raken en die openbaart zich in bloeddruk en ademhaling. Soms schaffen maatschappyen zelf anti-leugen machines aan, maar vaak ook besteden zy het onderzoek uit aan instellingen, die zich daarop specialise ren en die een bepaald bedrag per on dervraagde in rekening brengen. Persoonlijk zou het ons niet verbazen, wanneer by dit soort onderzoek som mige goeden met de kwaden moesten ïyden. Vraagt men een sollicitant, of hij ln een vorige baan weieens gestolen, heeft, dan zal hy in de meeste gevallen met „neen" antwoorden. Geeft de ma chine aan. dat de man op dat moment een hogere bloeddruk kreeg of sneller ging ademhalen, dan zal de firma niet geneigd zyn deze sollicitant in dienst te nemen. Het ïykt echter ook heel goed mogeiyk, dat iemand, die nooit gestolen heeft door een dergelijke vraag dermate in verontwaardigde spanning geraakt, dat de machine ten onrechte een ongunstige Indruk van hem krygt. Op zaterdag 18 novem ber a.s. zal Sint-Nicolaas voor de 23ste maal op officiële en feesteiyke wyze in de hoofdstad des lands worden ingehaald. In tegenstelling tot voor gaande Jaren zal d© Sint ditmaal niet van ooste lijke, maar van westelyke zijde zyn intrede in de stad doen. Deze, overigens ikleine afwyking, is een gevolg van het feit. dat thans de oude ophaalbrug by de Schreierstoren ver vangen wordt door een moderne brug. De thans geslagen noodbrug be moeilijkt het binnenvaren van de Sint in een boot met stoomaandryving. Inmiddels is een oplos sing voor dit probleem ge vonden. Als een ongun stige waterstand het bin nenvaren van de Sint in een sloep van de Konink iyke Marine, bemand met 12 roeiers, niet onmogeiyk maakt, zal niets een vei lige landing van de hoge gast in de weer staan. Een welkomstsaluut van 12 kanonschoten het ver eiste even aantal zal hem daarby begroeten. In d© stoet, die Sin-t- Nicolaas op zyn tocht van de Prins Hendrikkade voor de Sint Nicolaaskerk af door de binnenstad zal volgen ryden vyftien praalwagens of praal- groepen mee. Het motto van dit jaar, dat op vele manieren en op talryke wagens aai worden uitge dragen, is: .Bint brengt speelgoed voor het kind". Tientallen Zwarte Pieten lopen, springen en ryden mee. By deze intocht zal er veel muziek te beluis teren zyn. ten gehore ge bracht door een aantal harmoniekorpsen, niet al leen uit Amsterdam en talryke andere plaatsen uit ons land. maar ook door een uit 55 man be staand muziekkorps uit België: „D® soldaten van Napoleon", zy zullen ge stoken zyn in een uni form. dat een getrouwe kopy is van het kostuum, dat de soldaten van Na poleon destyds droegen. By dit onderdeel van de stoet zal een marketen ster niet ontbreken. Op vyf plaatsen in d© stad zullen trompetters op bal kons worden opgesteld om als de Sint ln aantocht is dit met geschal uit hun instrumenten te verkon digen. Ook van buiten landse zyde schynt er. zo werd van de zyde van het organiserend comité mee gedeeld, nu reeds veel be langstelling te bestaan. Velen hebben hun komst naar de hoofdstad reeds aangekondigd. I Nieuwe uitgaven Tyding van ver, door F. Bordewljk. Bloemlezing gedichten, door J. Slauer- hoff, en De laatste gast, door Frank Arnau. Ultg. NUgh en van Dltmar, Den Haag. Rebellie ln Hollywood, door Norman Maller Het geslacht Trlgland, door K. Lannoy Ons dagelijks brood, door Pearl S. Buck 't Begon op Parys, door W. van Veenen- daal en A. Vlruly Jozef duikt, door M. Dekker Als het Jonge koren ijjpt, door Colette Walging, door J. P. Sartre De gedoemde oase, door H. Innes Griezelverhalen nlt Japan, door E. Ram- po, bewerkt door Havana. De dood van Chérl, door Colette Het loon van de angst, door G. Arnaud. Duisternis over Barbados, door D. Gray Huisjes van kaarten, door Clare Lennart Picknick ln Sologne, door Chr. Arnothy Een avondje ln Muscadln, door mr. A. Rooth&ert en J. Romljn. Blbeb aan de Rlvlèra. Klassieke liefdesverhalen. Beroemde ver halen van Boccaccio, Balzac. Poe. de Mau passant. e.a. Zwarte Beertjes. Ultg.: A. W. Bruna en Zn, Utrecht. ROELOFARENDSVEEN, 25 oktober Bloemenveiling: Fresia 28-1 62. Ornltho- galum 35-72, Irissen 12-98, Troschrysan ten: Golden Gllnt 62-70, Beryl 32-61, Chatsworth 26-44, Carnaval 31-60. Wilson 33-55, Roland 38-61, White Hope 68-1 16, Chastity 38-65, Juweeltje 44-68, New Prin cess 48-71, Joke 36-67, Witte Veder 53-77, Koene s Glorie 41-60, Horwood 39-58, Gol den Orfee 52-71, Shirley 38-57, Satelliet 48 58. Pauline Shepherd 50-65. per bos; Id. geplozen: Medaillon 18-31. Diplomaat 16- 22. Mlllersdale 12-16, White Joy 11-17, Re galia 10-17, Southdown Pink Ï2-20, Born- bolm 11-18, Champion 13-26, Evelyn Bush 16-25 per stuk; Am. Anjers: roze'sim 18- 27. roae Sim 13-18, Brenner 14-17, Fan fare 13-16 per stuk. Super Star 16-38, Cy clamen 27-82 per stuk. ROELOF ARENDS VEEN, 25 oktober. Groenteveiling: aardbeien 43-59 per doos- Ie. tomaten A 4.20-4.35. ld. B 3.40-3.45. C 3.45-3.60 per bakje van 6 kg. andijvie 7.00- 8.00, kropsla 3.50-7.00 per 100 kg. RIJNSBURG, 25 oktober. Bloemen veiling Flora. Troschrysanten: Born- holm 85-90, Oranjefeest 90, White Hope 95-110, Golden Orphee 100, Dr. Wassher 70-75, Filmster 50-56, Jacob Marls 95-105 per bos; Halfgrote Chrysanten: Medaillon 22-28, Minerva 14-16, Chocod 20, South down Pink 28. Jacob Marls 23-30, Evelyn Bush 25-31 per stuk; Am. Anjers: Sim roze 26.00-28.00, Sim wit 20.00-25.00. Sim Red 20.00-24 00, Sim Selecta 20.00. Tangerlna 26.00 per 100. RIJNSBURG, 25 oktober. Groente veiling: andijvie 7.40-1180. waspeen B 21.00-27.00. A 14.00-23.50. groene kool 960- 12.00, rode kool 9.70-14.20, breekpeen 5 30- 17.00, uien 14.00-21.00 per 100 kg. bospeen 40.00-46.00. selderie 4.00-4 80. peterselie 3.80-4 90 per 100 bos, knolselderle 18 00- 19.00, bloemkool 27.00-78.00 per 100 st. TER AAR, 25 oktober. Groenteveiling tomaten export A 3.45-4.70. ld. B 3.30-4 80 C 3.40-3.70, OC 2.30-2.35, tomaten A 1.45- 2.65, ld. B 1.50-2.70. C 1.20-1.80. CC 1.20- 1.45, BB 1.75-2.20 alles per bukje van 6 kg., kassnljbonen 1.61-2.00. stokpnnsessen- bonen 90-1.00, ld. kas 1,08, stamprlnses- senbonen 73-87, ld. B 54-66, spekbonen 56 83. witte pronkers 51-79, ld. afw. 25-31, waspeen 18-24. witlof 87-94, ld B 62, ld. stek 18-38, andyvle 7-12, komkommers stek 17-24, groene kool 12-15, rode kool 14. witte kool 7, prei 13-25, augurken 25- 38. kroten 10, spruiten 47-51, ld. afw 28, uien 7-16, sjalotten 15, aardappelen 8, al les per kg. sla 4-5, bloemkool 15-27, kom kommers 14-22, knolselderle 15 alles per stuk, bospeen 18-27, selderij 2 alles per bos. boerenkool 1.20-1.40 per kist. Appe len: Goudrelnetten 35-45, sterappelen 45- 60. Peren: Zwyndrechtse wynpeer 21. St - Remy 27, Nouveau Polteau 20-25, ld. 2 12 ld 3 4. Bergamotte 9. Leglpont 19 alles per kg. druiven 1.76 per kg. WOERDEN. 25 oktober. In verband met de najaarsmarkt geen kaasmarkt WOERDEN. 25 oktober. Aanvoer 879 koeien Guste koelen f 525-850. voorjaars- kalverende koelen f 650-900. melkkoeien 1850-1100, k&lfstleren 1400-700. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9