Kennedy's brengen meer cultuur in Witte Huis Marcel Ayme waagde zich aan het negerprobleem PANTER Spoedig goedkeuring van liavenaaideg Europoort? MelodramaLouisiane' is moeizaam bedenksel Kerkelijk L even Helaas „De Beer" en kostbare landbouwgrond opofferen SENORITAS Opgericht 1 maart I860 Donderde" 26 oktober 1961 V:e'de blad no. 30487 Geen verbeelde werkelijkheid Marcel Aymé Is een paar jaar ge leden een week of wat in de Verenig de Staten geweest en dat bezoek is hem toen niet zo heel goed bekomen. In de eerste plaats, omdat hij van nature al weinig trekken van overeen komst met de bereisde Roel vertoont, en voorts ook omdat moeilyk kan wor den beweerd, dat de befaamde „Ame rican way of life" (Amerikaanse le vensstijl) parallel zou lopen met het leven, dat deze ietwat schuwe schrij ver leidt op zijn Butte van Montmar- tre, waar hij wel tot de ontoegang- kelykste monumenten van dit inter nationale toeristencentrum behoort. In een vorig stuk, „La mouche bleu", had hij zijn gal al eens uitgespuwd spe ciaal over de koopmansgeest en de hypocrisie van de Amerikanen, doch achteraf heeft hij blijkbaar nu ook nog eens aan dat oude zeer van het negervraagstuk een apart melodrama willen wijden. Eerlijke verontwaardi ging over hemeltergend onrecht kan natuurlijk een zeer positieve drijfveer vormen voor een kunstwerk, doch wan neer Aymé de rassendiscriminatie wil bestrijden om als dramaturg een „j'accuse" op zijn naam te schrijven, dan had hij zijn stof niet zo ver van huis behoeven te zoeken en ook in Algerije kunnen vinden! En voor de Franse dramaturg zou de belichting van een overeenkomstig probleem in dat gebied bovendien het niet geringe voordeel hebben opgeleverd, dat hij NED. HERV. KERK Aangenomen naar Leeuwarden (vac. W Bartlema) A. Moll te Steenderen. Beroe pen te Nieuw-Weerdlnge H. J. Trommel te Jullanadorp. Aangenomen naar Oot- marsum (toez.) J. H. ten Broecke, vlc. te Uithoorn. Bedankt voor Nes en Wierum (Fr.) J. Kronenburg, kand. te Zeist - voor Witmarsum (toez.) W. P. E. van Kooten, vicaris te Amstelveen. Aangenomen de be noeming tot leraar godsdienstonderwijs, tevens belast met het schoolpastoraat aan het Chr. Lyceum voor Twente te Almelo W. H. Maas te Amsterdam-West. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bünde (Oostfriesland) J. Koster te Laar (Duitsland). Bedankt v. Glessendam G. J. van der Burgh te Lex- mond. CIIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Franeker W. van Heest te Emmen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te IJmulden D. Niei wenhuls te Bunschoten-Spakenburg. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Edam-Monnlkendam-Mld- delle R. Hofman te Heerenv< ai. MAGALl NOËL met haar zwarte minnaar JAMES CAMPBELL in Marcel Aymé's Louisiane zijn inspiratie dan niet uit de tweede hand had behoeven te ontlenen. Niet waar gemaakt Het fundamentele bezwaar tegen „Louisiane", waardoor 't als toneel stuk en zelfs als persoonlijke medede ling is mislukt, is vooral, dat men zich hier geen moment tegenover een brok verbeelde werkelijkheid voelt ge steld, doch slechts kennismaakt met een moeizaam en onevenwichtig be denksel, dat Amyé, tegen zijn gewoon te in, echter kennelijk zéér ernstig be doelde, en waarin de toeschouwer geen anderhalve minuut geloven kan. Niet alleen omdat het verhaal op te wan kele pijlers van logica berust, doch vooral omdat wijl zelfs de hoofdfi guren om van de nevelige rest maar te zwijgen him verbijsteren de gedragingen nergens waar weten te maken. Naar het voorbeeld van Sartre's „Huis Clos" plaatst ook Aymé hier zijn personages tezamen in een besloten ruimte met de bedoeling de dramatisch spanningen als' in een stoomketel als het ware onder hoog druk te zetten. Die ruimte is hier het landgoed van een juist gestorven Amerikaanse multimiljonair, die in zijn erfenis heeft bepaald, dat vijf achterneven en-nichten pas hun rech ten op een deel van de buit zouden kunnen doen gelden, nadat- ze eerst zeven weken tezamen in die villa heb ben doorgebracht. Haat van de renegaat Een langdurige familiereünie der halve waarvan de kansen op succes priori nog grondig worden onder mijnd door de omstandigheid dat een der nichtjes, tengevolge van een tot dusverre geheimgehouden slippertje van haar moeder met een neger die haar anonieme vader was, een koffie bruine huidskleur heeft waarmee in het bijzonder de familieleden van on der de kleurlinie zich aanvankelijk niet willen en kunnen encanailleren. Vooral het blanke nichtje dat nu, on der het oog van de notaris, voor 'teerst zo maar met een negerzusje wordt geconfronteerd, heeft veel moei te het offer te brengen van die ge zamenlijke en compromitterende lo geerpartij. Maar tenslotte zal, terwil- le van de contanten, het experiment toch maar worden beproefd. Nadat het negermeisje haar halfzusje evenwel in vertrouwen heeft weten te nemen om haar het ooggetuigeverslag over te brieven, dat hun beider moeder haar had gedaan over haar illegale liefdes ervaringen riet haar zwarte vader, is de hartstocht en nieuwsgierigheid van die jonge blanke vrouw gewekt. Zo werpt ze zich bij de eerste gelegen heid, een half uur later, in de armen van een neger-huisknecht-, student in de rechten, welke omstrengeling haar op slag van haar racistische vooroor delen geneest. (Van onze correspondent) Verwacht wordt, dat de regering zich spoedig in positieve zin zal uit spreken over de uitvoering van de eerste hoofdfase van een 3500 ha groot havencomplex in Europoort, dat 750 miljoen gulden zal gaan kosten en vrijwel geheel Rozenburg met het natuurreservaat De Beer zal op eisen en de ondiepe Maasvlakte voor de kust tot een terrein van 1500 ha hoogwaardig haventerrein zal maken. Deze grootscheepse havenuitbrei ding zal tot 1980 moeten voldoen aan de vraag naar haventerrein en industriegebied aan havens, waar schepen tot 100.000 ton kunnen komen. Mede in het plan is opgenomen een doortrekking van de pieren voor de Nieuwe Waterweg, waardoor de Waterweg en Europoort een gemeenschap pelijke monding in de Noordzee zullen krijgen, zij het met gescheiden vaarwegen. Aldus heeft de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat in de di rectie benedenrivieren, ir. J. Volkers gis teren in het Rijnhotel te Rotterdam be kend gemaakt tijdens een bijeenkomst van het Kon. Instituut van Ingenieurs, die zijn jaarlijkse dag heeft gewijd aan de Rijnmondhavenplannen. Tankers tot 100.000 ton Ir. Volkers wees er op dat de defini tieve monding voor Europoort er zo spoedig mogelijk moet komen. Thans is er een voorlopige monding in de Wa terweg. Zolang er nog maar weinig schepen in Europoort komen, zyn er geen veiligheidsmaatregelen nodig, maar zo gauw de vaart met dergelijke grote schepen met een zo gevaarlijke lading drukker wordt, zal ernstig moeten wor den overwogen of tijdens het binnen komen van deze grote olietankers de andere scheepvaart niet moet worden stilgelegd om het gevaar van aanva ring te voorkomen, wat op zichzelf weer gevaar verderop de Waterweg oplevert, Ir. Volkers verwacht dat binnen de komende jaren tankers van 80.000 tot Nederlandse politici (KVP) in Berlijn Zes vooraanstaande leden van de K.V.P. de heren J. M. Peters, Th. Laan en J. M. A. C. van Dongen, leden van de Tweede Kamer en H. J. A. M. Vrou- wenvelder, J. A. Mommersteeg en J. Bronkhorst, lid van het partijbestuur, zijn gisterochtend voor een bezoek van drie dagen in Berlijn aangekomen. Zy zullen zowel het oostelijk als het westelijk stadsdeel bezoeken en een be zoek brengen aan de industrietentoon stelling. Vandaag worden zij ontvangen door de vicaris-generaai van net bisdom Berlijn mgr. Walter Adolph en de vice- voorzitter van net Westberlijnse se naat, Wolfram Müllerburg. Morgen biedt de Nederlandse consul-generaal in Ber lijn hun een receptie aan. Zaterdagochtend vertrekt de groep naar Bonn. 100.000 ton geen uitzondering meer zul len zijn. Steeds meer oliemaatschappijen laten hun nieuwbouwplannen wijzigen en ont worpen schepen tot 30.000 ton worden nu 80.000 ton. De kosten van deze ha- venaanleg zijn hoog f. 200.000 per ha. maar de economische voordelen wegen er verre tegenop. Bij een aan voer van 25 miljoen ton olie de huidige raffinagecapaciteit van de drie raffinaderijen aan de Waterweg is een besparing van 75 miljoen per jaar mo gelijk door ruwe olie met schepen van 100.000 ton dw. aan te voeren inplaats van met schepen van 50.000 ton. En by een vergelijking met schepen van 30.000 ton is dit voordeel nog sprekender. Bijzonder spijtig noemde ir. Volkers het dat De Beer moet worden opgeof ferd en dat kostbare landbouwgrond verloren zal gaan, maar een andere in deling om voor Rotterdam tot dezelfde enorme voordelen te komen is onmo gelijk. Den Haag zegt Ned. Ballet de liuur op Het gemeentebestuur van Den Haag heeft het bestuur van de stichting „Het Nederlands Ballet" met ingang van 15 november de huur opgezegd va nde hal en twee lokalen tot balletstudio ver bouwde lokalen van het schoolgebouw aan de Koningstraat 118a. Deze opzeg ging is geschied naar aanleiding van het feit, dat de stichting „Het Nederlands Ballet" de huur heeft opgezegd van een toneelzaal aan de Maasstraat, die tot voor kort bij deze stichting in gebruik was als opslagplaats voor décors en re- quisieten. Deze materialen heeft men thans overgebracht naar de studioruim te aan de Koningstraat. Deze opzegging motiverend voert de gemeente 's-Gravenhage aan, dat de ruimte aan de Koningstraat niet meer overeenkomstig de bepalingen in het huurcontract worden gebruikt. Zij zijn verhuurd als kantoor -en oefenruimte en worden gebruikt als opslagplaats. Volgens de bepalingen in het contract heeft de gemeente in dat geval het recht van opzegging. De gemeente Den Haag heeft er aan toegevoegd, dat het Nederlands Ballet tot en met februari 1962 huur voor da ruimten aan de Koningstraat heeft be taald. „Aangezien deze ruimten thans gebruikt worden voor het opslaan van decors en requisieten dit in strijd met hetgeen in het huurcontract staat is het ons mogelijk met een maand da huur op te zeggen", aldus da woord voerder van de gemeente. Het ligt waarschijnlijk in de bedoeling deze b innenkort vrijkomende ruimte aan de Koningstraat te verhuren aan het Nederlands Danstheater. Nadere bijzonderheden kon men ons van ge meentewege echter nog niet geven. Meer dan eeuw oud behang siert nu diplomatenkanier (Van onze correspondent in Washington) Peter Hill, een antiquair in Washington, had onlangs verno men, dat er in het plaatsje Thur- mont in Maryland een "betrekkelijk oud huis zou worden afgebroken om plaats te maken voor een grote zelfbedieningswinkel. Dat huis had behang, dat ruim 125 jaar oud moest zijn. Peter Hill ging eens kijken, zag dat het behang in goede staat was en vroeg aan de slopers of hij mocht pro beren het van de muur te halen. Voor vyftig dollar wilden die slopers hun afbraakkarwel wel een week uitstellen, dat bleek lang genoeg, want in drie da gen tijd zag Peter Hill kans om met een soort troffel en een scheer mesje het behang van de muren los te maken. Toen hij daarmee klaar was liet hij het Witte Huis weten, dat hij 32 rollen oud behang in zijn bezit had. Dit be hang was inderdaad 125 jaar oud en afkomstig uit de fabriek van Zuber in de Elzas, een firma die nog altijd be staat. In het Witte Huis toonde men zich zeer geinteresseerd en al spoedig kwam Peter Hill zijn 32 rollen uitspreiden in de werkkamer van mevrouw Pearce, de curator. Het duurde niet lang of mevrouw Kennedy zelf kwam dat oude behang eens bekijken en zij bleek di rect heel enthousiast. Schenkingen De Nationale Vereniging van Bin nenhuis-architecten heeft in de laatste jaren herhaaldelijk meubelen, tapijten, lampen enz. aan het Witte Huis ge schonken. Men streeft ernaar om ein delijk de ambtswoning van Amerika's president eens in te richten in de stijl van de tijd waarin het Witte Huis is gebouwd. Eind achttiende, begin ne gentiende eeuw dus. Mevrouw Kennedy liet informeren of genoemde vereniging eventueel be reid zou zijn dit oude behang te schen ken als wandversiering voor de ont vangkamer voor diplomaten, een mooie, ovale kamer aan de zuidkant van het huis. Juist op die ovale wan den zouden de landschappen van het behang goed tot hun recht komen. Mooie winst De vereniging verklaarde zich ter stond bereid. Peter Hill, die het behang voor 50 dollar had verworven, kreeg er 12.500 dollar voor. Dat was een mooie winst (45442 gulden in één klap), maar volgens deskundigen had hij er op de vrye markt 17.500 dollar voor kunnen krijgen. Thans is de wandversiering keurig aan de muren geplakt van de bekende ovale kamer, waar de president bui tenlandse ambassadeurs pleegt te ont vangen, wanneer zij voor het eerst hun opwachting komen maken. Het behang dat de fabriek van Zuber in 1834 voor het eerst begon te maken heet „Scenic America" en de serie be staat uit vyf taferelen: haven van Boston, haven van New York, West Point, Niagara-watervallen en de na tuurlijke brug in Virginië, Shakespeare Toen onlangs president Ibrahim Aboed van Soedan in Washington op bezoek was, hebben de president en mevrouw Kennedy hem een diner aan geboden. Na afloop daarvan hebben zij iets nieuws georganiseerd, iets wat in het Witte Huis nooit was voorgekomen. Zij hebben namelijk aan een zevental begaafde Amerikaanse acteurs ver zocht scènes uit Shakespeares werken ten tonele te brengen. In de oostzaal van het Witte Huis had men een toneel geconstrueerd van rood fluweel en ongeveer honderd ge nodigden onder wie de Britse ac teur Sir Ralph Richardson hebben daar genoten van scènes uit Mac beth", „Troilus and Cressida" enz. President Kennedy zelf heeft veel belangstelling voor culturele zaken, maar zijn tijd wordt uiteraard groten deels in beslag genomen door rege ringsproblemen. In zijn echtgenote heeft hij echter een uitstekende mede werkster voor culturele aangelegenhe den. Mevrouw Kennedy streeft er dus naar de officiële vertrekken van het Witte Huis ingericht te krijgen met Amerikaanse meubelen uit het eind van de achttiende eeuw, maar voor hun particuliere woonruimte verkiezen de Kennedy's Frans meubilair. Gedeelte van het onlangs aan gebrachte antieke behang in het Witte Huis Onbetwist de populairste in deze prijsklasse... al jaren lang! (Van onze Paryse correspondent, Frank Onnen) Het rassenvraagstuk, en in het bijzonder het negerprobleem, heeft de laatste jaren al vele toneelschrijvers in zijn greep gehad. Na "Morts sans sepulture" van Jean-Paul Sartre dat overigens later door de schrijver wegens het visuele realisme van een lynch-scène weer verworpen werd kan men momenteel hetzelfde onderwerp in twee verschillende Parijse theaters zien behandeld of tenminste belicht: in Bellak's "Football" en in "Louisiane" van Marcel Aymé. Doch met alle sympathie en warme instemming, die men uiteraard wel voelen moet voor deze aanklachten, verscheen ons toch opnieuw de uitspraak van André Gide voor de geest dat „met goede gedachten altijd slechte kunst wordt voortgebracht" De vooroordelen slaan nu juist over naar de andere kant, want als ere- negerin begint ze op slag 't blanke ras te verachten met de mateloze haat van de renegaat, die de vroegere fou ten met een verdubbelde ijver wil be talen! Een bekering die evenwel nog duurder moet worden bekocht door haar partner in deze onthullende lief de die, op grond van rassenschen- ding, diezelfde avond nog door de sheriff in een belendende kamer met een revolver wordt neergeknald, een schot waarmee ook „Louisiane" het einde heeft bereikt. Werk van een „nègre" En ziedaar dan dus het even om slachtige als ongeloofwaardige be denksel, waarin 'twèl lastig valt ook nog maar een enkel spoor terug te vinden van die gelijktijdig ijle en tastbare atmosfeer, waarin Aymé zijn vroegere werk placht te drenken. Maar misschien heeft hy zijn „Louisiane", waarin hij het negervraagstuk even uit de doeken zou doen, wel laten schrijven ook door zo'n assisterend jongmaatje dat in het jargon der Franse literatoren een „neger" .(„Nègre") wordt genoemd. Het is, lijkt mij, de enige, ofschoon toch ook wat gewaagde veronderstellingen waardoor in deze samenhang de eer of de re putatie van een der meesters der hui dige Franse letteren misschien nog te redden zou zijn

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7