BAKKERS nemen geen genoegen met EEN cent 1 Amerika neemt incident in Berlijn lioog op „We vragen toch geen subsidie9 maar recht99 Minister De Pous wil lagere prijzen voor importartikelen Verontwaardiging over beslissing NIET LOYAAL EN ROYAAL WEERBERICHT Onderhoud tussen bevelhebbers bleef gisteravond vruchteloos Britten-in-burger wèl toegelaten Y.N.-beroep op de Sowjet-Unie AMERIKAANSE RUIMTE VLU CHT 5 DECEMBER Maandag weer vers brood ook in Den Haag Helikoptervlieger uit KATWIJK na noodlanding vermist (§uc/ Qltèuwss Opgericht 1 maart 1860 MOKT. DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 No. 30487 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Er is onrust in de bakkerswereld. De mannen, die voor ons dagelijks brood zorgen, zijn verontwaardigd over het feit, dat minister De Pous slechts een prijsverhoging van één cent wil toestaan. De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft besloten er geen genoegen mee te nemen. Zij zal nieuwe onderhandelingen beginnen met de bewindsman om aan te tonen, dat met deze ene cent niet kan worden volstaan. Overal in ons land klinken stem men, die aandringen op verdere ac tie. De Bond van Christelijke Bak kerspatroons wil echter nog niet zo ver gaan. Dat bleek duidelijk tijdens de buitengewone algem. vergadering van deze organisatie gistermiddag in Utrecht. De stemming was wel ge spannen, zoals bleek uit de woorden van de voorzitter P. Koning en se cretaris D. Zuidhof. De heer Koning deed mededeling van Jiet besluit van de Nederlandse Bakke rij Stichting. Hij voegde eraan toe, dat de bakkers tenminste nog recht hebben op een verhoging van de broodprijs met twee cent. Hij heeft de indruk, dat het respect voor de overheid sterk is ge daald. „Dat is wel begrijpelijk, als er weken en weken gezeurd moet worden voor er één cent uit de bus komt". De christelijke bond zal echter geen onbe raden stappen doen, als er bij de mi nister op Korte termijn nog iets ie be reiken valt. In dezelfde geest sprak de heer Zuid hof. „De minister heeft bij het vaststel len van de spelregels voor lonen en prij zen beloofd, dat hij op loyale en royale wijze iets aan de prijzen zou doen, als bepaalde bedrijfstakken in moeilijkhe den zouden komen. Nu, deze jongste be slissing van de minister is zeer stroef en allerminst loyaal en royaal". Randbranche De heer Zuidhof meent, dat de macro- economische politiek de minister parten speelt als het erom gaat, algemeen be lang en groepsbelang te harmoniseren. „We zijn een randbranche geworden", aldus de heer Zuidhof. „We vragen een ter geen subsidie maar recht". De bak kers zyn volgens hem bereid zichzelf uit eigen miüdelen te saneren, maar vandaag de dag helpt vroeg opstaan en laat naar bed gaan niet meer. De economische-politiek-in-het-groot van de minister kan de sociale-toets-in- hei-klein niet doorslaan, zo zei hij, het geen wel blijkt uit het leit, dat er tussen itió0 en I960 ruim 2200 bakkers en 1200 slagers van het toneel zijn verdwenen. oezwaar heeft de heer Zuidhof ook tegen het feit, dat de minister vanuit zijn „prijsbevriezingspositie" de bakkers, die per brood 3 tot 5 cent minder vra gen dan collega's in andere plaatsen, even zwaar treft. In sommige gemeen ten bestaat een door de munster gueu- gekeurde broodprijs van öl cent, elders krfjgt met een procesverbaal, ais men oe prijs van 47 op 48 cent brengt, aldus de neer Zuidhof. Geen middelen De rentabiliteit van het bakkersbe drijf ligt voor het grootste deel in han den van de bakkers zelf. Door de „uit- honingspolitieK" van de regering zijn er echter, volgens hem, met volaoenue middelen meer voor het aanbrengen van verbeteringen in net bedrijf, oe minister moet ervoor zorgen, dat er een economisch resultaat is, als hy wil dat er m de toekomst nog rationele bak kersbedrijven zyn, zo voegde hy hieraan toe. Met betrekking tot de lonen zei de heer Zuidhof, dat de bakkers de dupe worden van de praktijken in de indus trie Van een ijzeren loonbeheersmg valt' daar, volgens hem, niets te merken. Het ijzeren prijsbeleid beperkt zich, naar zijn oordeel, tot enkele sectoren van de voedselvoorziening, maar geldt niet voor een heel assortiment andere artikelen. Geen actie Ondanks zijn kritiek voelt de heer Zuidhof nog niet veel voor een actie. Zo lang de deur van het departement open staat en het gesprek nog vruchtdragend is, moeten we daarvan gebruik maken, zo zei hij. In dit verband merkte hij op, dat de minister al driemaal „door de knieën' 'is gegaan. Actie acht hij pas verantwoord, als e r van de minister geen antwoord meer komt. dat recht doet. Een staking zou, volgens hem, niet eerlijk zijn, omdat men dan* de strijd met de minister uitvecht op de rug van de consument. Een voorstel van een Groningse af deling, by de discussie gedaan, om een ultimatieve datum vast te stellen, waar op de bakkers hun brood uitsluitend nog aan de consumenten afgeven voor drie cent meer dan nu, zal door het hoofd bestuur van de bond in overweging wor den genomen en worden besproken met de zusterorganisaties. Tijdens de discussie merkte de heer Zuidhof nog op, dat in sommige gevallen een bakker vandaag, als men er reke- NU EN DAN REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 OKTOBER Zon op: 7.25 uur; onder: 17.22 uur. Maan op- 20.07 uur; onder: 11.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.13 en 17.29 uur; laag 'ater te 1.05 en 13.18 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's OPIUM UIT APOTHEEK TE DOETINCHEM GESTOLEN De arrestatie te Rotterdam van een inwoner van Arnhem heeft geleid tot de ontdekking van een diefstal van opium uit een apotheek te Doetinchem. Toen de Rotterdamse politie op Ka- tendrecht de Arnhemmer arresteerde, dacht zij eerst te doen te hebben met een smokkelzaakje. Het bleek echter dat de opium door een 16-jarig loopmeisje werkzaam bij een apotheek te Doetin chem was gestolen. Zulks op aanstichten van twee vrien den, resp. 21 en 16 jaar oud. ning mee houdt, dat zijn vrouw en kin deren ook een deel van de dag meewer ken, per uur nog minder verdient dan ingevolge de werkloosheidswet wordt uitgekeerd Kritiek had de heer Zuidhof nog op grote groepen werknemers in het bak kersbedrijf, die hjj van „afpersing" be schuldigde. Zolang het vraagstuk van de vrije za terdag niot is opgelost en zolang het aanbod van personeel niet ruimer wordt, zitten de bakkers in de knel, zo zei hy, tenzij de regering iets doet. Hij vreest, dat een verhoging van tweemaal vijf procent, ook al is deze niet verplicht, niet te voorkomen zal zijn. Nogmaals verweet hij de regering, dat ze in de j industrie geen „ijzeren" loonspelregels toepast. De Amerikaanse bevelhebber in Berlijn, generaal-majoor Watson, heeft gisteren aan zijn Russische collega, kolonel Solowjew, meegedeeld dat de Russische houding ten aanzien van de toegang tot Oost-Berlijn zulke ernstige gevolgen kan hebben, dat hij de kwestie heeft verwezen naar de regering in Washington. De Amerikanen hebben dit gister avond in Berlijn bekendgemaakt na een onderhoud tussen de twee bevelhebbers dat één uur en twintig minuten heeft geduurd. Generaal Watson deelde kolonel So lowjew mede, niet te kunnen toelaten, dat de Oostduitse politie Amerikanen De jongelui wisten aanvankelijk niet wat zy er mee moesten beginnen tot de Schiedammer de Arnhemmer ontmoet te die wel weg wist met dit verdovings middel. Het meisje is reeds drie maan den bij haar vroegere werkgever weg en woont zelfs niet meer te Doetinchem, maar bij de apotheek had men de dief stal nog niet ontdekt. controleert, die in auto's met een offi ciële vergunning de Russische sector van Berlijn binnenkomen, zoals gister ochtend het geval was geweest. Een der gelijke belemmering van het vrije ver keer in Berlijn is onrechtmatig en on aanvaardbaar. De Russen zijn volgens generaal Watson verantwoordelijk voor het optreden van de Oostduitse politie. De Amerikaanse generaal keerde zich, aldus de Amerikaanse verklaring, krach tig tegen kolonel Solowjews verweer dat de Oostduitse besluiten kracht van wet hebben wat de toegang tot Oost-Berlijn betreft. Een woordvoerder van de Amerikaan se regering in Washington zei, dat de Ver. Staten niet akkoord kunnen gaan met de weigering van de communisten verder toe te laten dat Amerikaans bur ger- en militair personeel zonder con trole van identiteitspapieren Oost-Ber lijn binnenkomt. Twee auto's met Britse functionaris sen, van wie enkelen in burger, kregen gisteren na langdurig argumenteren aan de sectorgrens wel toestemming de grens te overschrijden. Ook een Franse mili taire auto werd aangehouden. Toen de Oostduitse politie naar de papieren van de inzittenden vroeg, keerde de wagen terug. Troepen paraat In hel ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reikte staatssecretaris mr. Y. Scholten (rechts) gisteren de prijs voor het beste kinderboek van dit jaar uit aan jan Blokker voor zijn boek „Op zoek naar een oom". De incidenten van gisteren hadden er intussen toe geleid dat aan weerszij den van de sectorgrensstrijdkrachten werden samengetrokken. Aan de ooste lijke zyde van de grens waren meer troepen en voertuigen dan ooit sedert de Oostduitse afsluitingsmaatregelen op 13 augustus. Amerikaanse en Britse tanks reden naar de grens en in de Franse sector werd een mitrailleurpost ingericht. De troepen trokken zich la ter terug. Bijna zes uur lang waren de Amerikaanse troepen in een staat van verhoogde paraatheid. Reeds voordat generaal Watson zich woensdagmiddag naar Oost-Berlijn be gaf om de toestand met de Russen te bespreken, deed zich een nieuw inci dent voor. De Oostberlynse politie hield twee autobussen van het Amerikaanse leger aan die met soldaten en hun aan hang een ritje door Oost-Berlijn zou den maken. De Oostduitsers eisten, dat de passagiers in burger hun papieren lieten zien. Zij eisten geen legitimatie van vijf militairen in uniform. Nadat de burgers geweigerd hadden hun papie ren te tonen, keerden de autobussen naar West-Berlijn terug. (Van onze Haagse correspondent) Tijdens een gisteren gehouden ge sprek in het ministerie van Eco nomische Zaken te Den Haag heeft de secretaris-generaal van dit ministerie, prof. G. Brouwers, aan het Verbond van de Neder landse Groothandel gezegd, dat minister De Pous een algemene prijsmaatregel wil afkondigen voor alle min of meer duurzame verbruiksgoederen, die in ons land worden geïmporteerd. Een overweging voor de minister is hier bij geweest, dat de groothandel de voordelen uit de verlaging van de in voerrechten in het kader van de EEG en laatstelijk uit de revaluatie van de gulden niet aan de consumenten heeft doorgegeven, waardoor de con sumentenprijs niet omlaag kon. De minister zou een regeling voorbe reiden, waarbij de prijzen van import artikelen in overeenstemming worden gebracht met door beide verlagingen ontstane toestand. 'Iet ministerie van Economische Zaken kon ons nog niet zeggen voor welke artikelen de minister een prijsverlaging overweegt. Dit omdat vele importeurs de prijsverlagingen niet hebben door gegeven, zodat de artikelen over een breed terrein liggen. Desgevraagd deelde de secretaris van het Verbond van de Nederlandse Groot handel ons mee, dat niet ontkend kan worden dat sommige importeurs in deze inderdaad de prijzen hadden kunnen verlagen, maar deze behoren onder de mensen die niet bij het Ver bond zijn aangesloten. Het verbond staat achter het prijsbeleid van de regering, maar van de doel treffendheid van een algemene prijs maatregel zijn wy niet overtuigd, om dat deze de prijzen omhoog drijft, al dus het Verbond. De Politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren met 75 tegen tien stemmen een ontwerp-resolutie aan vaard, waarin wordt aanbevolen, dat de Algemene Vergadering een plechtig beroep op de Sowjet-Unie doet om niet tot de aangekondigde explosie van een waterstofbom van 50 megaton over te gaan. Ongeveer vijftien leden waren afwezig. Slechts de landen van het com munistische blok en Cuba stemden tegen de ontwerp-resolutie, welke afkomstig was van Canada, Dene marken, IJsland, Perzië, Japan, Noorwegen, Pakistan en Zweden. Het enige land dat zich van stem ming onthield was Mali. Joego slavië sprak zich uit vóór de ont werpresolutie. De Brit Sir Michael Wright verklaar de, dat de voorgenomen Russische proef een bedreiging betekent voor het leven op deze planeet. De Russische regering, aldus Sir Michael, brengt de gezond heid en de toekomst van alle volkeren in dodelijk gevaar. De Russische en de Roemeense afgevaardigde hadden in verband met deze resolutie gesproken van een „politieke list". Kan men nog cynischer reageren, zo vroeg de Brit. De V.S. zullen tegen eind december in een zoutmijn bij Carlsbad in Nieuw- Mexico een ondergrondse kernproef ne men, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Deze proef vormt een onderdeel van het program voor de vreedzame aanwending van kernexplo sies, „Ploegschaar" geheten, en heeft dus geen militair doel. De datum van de proef zal door de Amerikaanse Com- voor Kernenergie worden vastgesteld. Waarnemers uit landen, die lid van de Verenigde Naties zijn en journalisten en geleerden zullen de proef mogen bij wonen. De Amerikaanse Commissie voor Kernenergie heeft meegedeeld, dat de Russen gisteren in het gebied van Nova Zembla een kernontploffing in de at mosfeer teweeg hebben gebracht die een kracht had van nog geen megaton. Deskundigen van het Amerikaanse Weerkundig Bureau verwachten, dat de wolk met de eerste radioactieve neer slag van de zware kerncntploffing, wel ke de Russen maandag teweeg hebben gebracht, morgen Alaska of west-Ca nada zal bereiken. Gisteravond zou de wolk waarschijnlijk over de Aleoeten, een eilandengroep ten westen van Alas ka, trekken. Sinds het begin van de jongste reeks Russische kernproeven is de radio-ac tiviteit boven West-Duitsland tien- tot twintigmaal zo hoog geworden, zo heeft de Westduitse weerkundige dienst gis teren bekendgemaakt. De gevolgen van de proef van maandag zouden niet bin nen tien of vijftien dagen in Duitsland merkbaar zyn. Aangezien de wind maandag in het gebied van Nova Zem bla zuidwest was zal de radio-actieve neerslag via de V.S. naar Europa komen. Een lid van de Amerikaanse commissie voor ruimtevaart heeft verklaard dat Amerika de datum waarop een mens in een baan om de aarde zai worden gebracht, voorlopig heeft vastgesteld op 5 december. De Amerikaanse Midas-satelliet die eind vorige week 350 miljoen koperen naaldjes in een baan om de aarde bracht, heeft ook de lancering van de Titan raket, dinsdagavond te Cape Ca naveral, geregistreerd. Van officiële zijde in Cape Canaveral werd meegedeeld dat de Midas de Titan anderhalve minuut na de lancering waarnam. De Midas is uitgerust met apparatuur, die reageert op de uitlaat- vlam van een raket. Men heeft met de lancering van de Titan gewacht tot de Midas in een pos'tie was dat zy de raket kon waarnemen. In Amsterdam werd gisteren een demonstratie gehouden tegen de Russische kernproeven. De leiders van de demonstranten, Simon Vin kenoog en Wim lbo, werden door het gesloten hek van het huis van de Russische handelsmissie aan het Museumplein te woord gestaan toen zij hun protest wilden indie nen. Na uitvoerige discussies wer den zij later tot het gebouw toe gelaten. De Hagenaars zullen voortaan op maandag weer vers brood kunnen eten. De poging van nkele grote Haagse bak kersbedrijven om een broodloze maan dag in te voeren is mislukt. De Haagse contactcommissie voor de bakkerij, waarin werkgevers en werkne mers samenwerken, heeft zich in een gistermiddag gehouden vergadering unaniem besloten om in het belang van alle betrokken partyen de proef niet door te zetten. Tevens zal over een verdere tegemoet koming aan de gerechtvaardigde eisen van de werknemers op korte termyn overleg worden gepleegd tussen werkge vers en de bonden van werknemers, aldus het besluit van de commissie. Hiermee komt een eind as» de verwarde situatie, die maandag ontstond, doordat sommige bedrijven geen brood leverden, en andere wel. De adjudant-vlieger J. F. van Maas van de Koninklijke Marine wordt vermist na een noodlanding op zee, die een Sikorski helikopter gistermiddag heeft moeten ma ken. Drie andere inzittenden van het toestel, dat thuishoorde op het vliegkampschip „Karei Door man", konden na de noodlanding worden gered. Het ongeluk is gistermiddag omstreeks vier uur gebeurd op de Noordzee ter hoogte van Helmsdale aan de oostkust van Schotland. De Sikorski, een onder- zeebootbestrydings helikopter, moest een noodlanding maken als gevolg van een motorstoring. De vermiste adjudant-vlieger Maas, die afkomstig uit Katwijk aan den Rijn, was de tweede bestuurder van het toestel. Direct na de noodlanding zijn de „Karei Doorman", de jager „Gro ningen", twee Grumman S2 F1 Tracker vliegtuigen en drie helikopters ter plaatse gaan zoeken naar de vermiste, zo deelt de Marinevoorlichtingsdienst mee. Advertentie U komt beslist terug op onze overheerlijke KIP-SPECIALITEITEN REST. „DE NACHTEGAAL" Lisse. Tafelres. 0 2530—3400 Uit het Leidsch dagblad van 1 26 Oct. 1861: Te Groningen zijn moeiijelijk- heden nerezen tusschen het be stuur der Sociëteit de Harmonie en het Studentencorps, tenge volge waarvan al de studenten voor het lidmaatschap der So ciëteit hebben bedankt. Aan de leden der 2e kamer is medegedeeld een adres van de kamer van koophandel en fa brieken te Delft nopens de ont eigening van gronden ten be hoeve van den aanleg van den spoorweg van Leiden naar Woerden. 1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1