Een Afrikaanse rallye is heel wat anders! Laaisle nieuws Waarschuwingsborden voor de jversteekplaatsen in Voorschoten Ritten van meer clan 5000 km. zijn maar een peuleschil Tekort aan arbeidskrachten fnuikt Oostenrijks economie Voorstel aan de raad: r verandert weinig DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 In verband met het inwerking treden het nieuwe K.b. betreffende de iëtgangersoversteekplaatsen, heeft de «nmissie voor de strafverordeningen B. en W. voorgesteld aan de be lande zes voetgangersoversteekplaat- in de bebouwde kom een wettelijke isis te geven en aan de Provincie en Rijk te verzoeken voor de bij hen in [beer zünde wegen dezelfde regeling te ïffen. en W. willen van 30 tot 50 meter deze oversteekplaatsen waarschu- ingsborden plaatsen. Indien dit bord avonds in het duister komt willen B. W. er een „pottekijker" op aan laten engen. Deze regeling schijnt weinig in de be lande verkeerssituatie in Voorschoten veranderen. Natuurlijk vervallen de lipperbollen op de Leidseweg. Belangrijk is de mededeling van de aimissie, dat de provincie overweegt rijwielpad gelegen op de Veurseweg ssen de daar bestaande rij wielover- eekplaats en de Papelaan te laten rvallen. De provincie wil daar een jphaven voor de autobusdienst maken, commissie heeft tegen dit plan ern- ge bezwaren, omdat wielrijders, die de richting Leidschendam die Pape- in op willen, dan tweemaal de drukke urseweg moeten oversteken. Nu kun- n ze op het fietspad doorrijden en iioeven ze alleen de Papelaan maar kruisen. De commissie stelt voor de provincie verzoeken de bushalte naast het etspad te handhaven en op het fiets- d een zebrapad ten behoeve van de spassagiers aan te brengen. VUILE SLOOT In de vorige vergadering heeft een idslid gevraagd naar de vervuiling van sloot langs de Hofweg, waarin een onark ligt. B. en W. verklaren, dat bij stelijke wind drijf vuil uit de Trekvliet en om de jachthaven „Ailemansgeest" rdt gestuwd. Het grove vuil wordt or de eigenaar van de jachthaven ver- jderd. het huisvuil van de woonark rdt door de gemeentelijke ophaal- ;nst verwijderd. (Vel worden in deze sloot resten van scaliën aangetroffen, afkomstig van rioolgemaal aan de Korte Vliet, araan, zolang nog rioolwater op die rte Vliet wordt geloosd, weinig te an is. ONDERWIJS 'en behoeve van de Parkschool wordt i krediet van f 5200 gevraagd in ver- id met noodzakelijke aanschaffing van ubilair en leermiddelen, in verband t een sterke stijging van het aantal rlingen. )e chr. kleuterschool in de School- aat vraagt twee kasten voor het op- gen van speelmateriaal. Kosten on- reer f340.-. GRONDTRANSACTIES )e heer ir. E. Ruempol te Delft wil ;eveer 950 m2 grond kopen voor de iw van een bungalow aan de Von berlaan. De prijs van deze grond be- agt f 24,50 per m2. I. en W. vragen de raad een besluit nemen betreffende de overneming in endom, beheer en onderhoud van ge lten van de Leidseweg (tussen Burg. nèdepark en Zilverfabriek) en van de irseweg. De overname van het stuk dseweg zal op korte termijn geschie- de overname van de overige gedeel- na gereedkomen van de nieuwe fo- senweg. )oor deze overname zal de gemeente meer de f 600.- per km. per jaar voor onderhoud van de wegen behoeven te betalen, maar wel zal de gemeente in het onderhoud van de nieuwe forensen- weg moeten bijdragen en eveneens f 600 per km. per jaar, ONDERZOEK In 1960 heeft de gemeenteraad f4000 beschikbaar gesteld voor het instellen van een organisatie-onderzoek ter ge meentesecretarie door het Bureau Per soneelsbeheer en Organisatie van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten. Nu heeft dit bureau een kostenopgaaf verstrekt voor een dergelijk onderzoek bij enige diensten. Die kosten bedragen: voor de Dienst Openbare Werken en Reinigingsdienst f3500,-; voor de Be- plantingsdienst f2300,-; voor het Ge meentelijk Gas-, Water- en Elektrici teitsbedrijf f2300,-. De totale kosten worden dus begroot op f 10.400,-, maar de begrotingen zijn zo, dat rekening ge houden moet worden met een overtref- ring van deze bedragen met ten hoogste 25%, maar ook kunnen de bedragen tot 25% lager uitvallen. K.L.M. dupeert R.L.S.-vliegers (Van onze correspondent) De onbevredigende bedrijfsresultaten van de KLM hebben ertoe geleid, dat deze maatschappij in het kader van hun be zuinigingsprogramma in ieder geval tot eind 1962 geen piloten meer zal aan trekken, die hun opleiding aan de Rijks- luchtvaart-school te Eelde hebben ont vangen. Ongeveer 50 leerling-vliegers zouden door deze maatregel worden gedupeerd. De afgestudeerden, die in de komende maanden de R.L.S. met een vliegbrevet zouden verlaten, is reeds aangezegd dat de KLM hen niet in dienst zal nemen. Normaal is het zo, dat iedere RLS- leerling na de 2jaar durende oplei ding zijn carrière bij de KLM begint. De leerling-vliegers zou nu zijn gead viseerd om bij de Marineluchtvaartdienst te solliciteren. De laatste tijd was de KLM reeds een veel scherpere selectie gaan toepassen op de vliegers, die aan de RLS hun brevet hadden gehaald, dan gewoonlijk het geval is, waarbij meer vliegers dan1 voorheen afvielen. Hoger peil op het Alpheuse concours De tweede avond van het Alphense amateurconcours 1961 stond onmisken baar op een hoger peil dan de eerste. De grotere belangstelling was onge twijfeld van invloed op de prestaties van de „artiesten". Opmerkelijk was het dat het program ma geen enkele Alphense amateur ver meldde. De deelnemers kwamen uit Lei den. Boskoop en Gouda. Het hoogste aantal punten was voor het Leidse dans- orkest ,De Stalen Band" die voor enkele uitstekende nummers zorgde. Ook de Leidse tenor Dick Kuiters behaalde weer voldoende punten voor een eerste prijs evenals trouwens het Boskoopse zange resje Ada de Ruijter. Haar plaats genote Janny Pieters moest het met een tweede prijs doen, maar niettemin -tal zij veler harten met haar zang. Het Leidse duo Dorsman-Vitsenburg kreeg eveneens een tweede prijs. Tweede prijzen werden voorts toegekend aan Ada en Henny uit Boskoop, het Goudse goochelduo René Anac. &e Goudse muziekensembles „The Rhytmic Blizzands" en „The Twangy Rockers". Ook het Leidse ensemble „The Little Stars", die het programma open den, ontving een tweede prijs. Het Goud se accordeonkwartet ,.De Heldinnen" kwam niet verder dan een derde prijs. De finale vindt op 8 november in het Alphense Nutsgebouw plaats. VOORSCHOTEN Raadsagenda gemeenteraad van Voorschoten radert vrijdag 27 okt. a.s. 's avonds 8 uur. De agenda vermeldt o.a.Ver van bouwterrein in het complex egeest" aan de heer ir. E. Ruempol )elft, voorstel tot beschikbaarstelling i een krediet van f5200 voor de aan- iffing van meubilair, leer- en hulp- delen voor de openbare lagere Park- ool; verlening van medewerking voor aanschaffing van meubilair voor de kleuterschool aan de Schoolstraat; ratel tot het doen instellen van een inisatieonderzoek bij de Dienst van nbare Werken, reinigingsdienst, be- ïtingsdienst, gas- en water- en elek- teitsbedrijf en centrale boekhouding, sten f. 10.400,aanbieding begro- ien 1962; overneming in eigendom gedeelten Leidseweg en Veurseweg; stel van de Commissie voor Straf- M-deningen tot het treffen van di- se verkeersvoorzieningen. Burgerlijke Stand eboren: Ilona, dr van H. E. M. van der ft en P. van Klaveren, Inge, dr van C. Neven en I. Pleljsier, Karin, dr van ten Boer en H. M. VerheiJ. Gert W„ "an G. de Boer en H. E. Meyer, hertrouwd: A. J. Bentvelzen en M. A. hulpers. ftrouwd: G. Winkelman en C. Herm it. P. J. Henderlks en E. F. M. Al- da. Gedurende de Raiffeisendag werd ierdag jl. bij de Coop. Raiffeisen- in deze gemeente in totaal '65.76 ingelegd. MARKTBERICHTEN (RNEVELD, 26 okt. Coöp. Ve ie Eierveiling. Weekaanvoer hon- ivijftigduizend, waarvan er thans 527 in veiling werden gebracht. Han- ïlug. Prijzen per 100 stuks: eieren v. W gr. f 5.80-7.53, van 47-52 gr. f 8.01- van 52-56 gr. f 9.59-10.77, van 56-60 n f 11.11—12.49, id. van 60-64 gr. '3-13.61, van 64-69 gr. f 13.50-14.80. «•veiling S.B.E. Aanvoer 253.912. del vlug. Prijzen per 100 st.: eieren 44-49 gr. f 7.42-8.23, van 49-54 gram 5-10.40, van 54-59 gr. f 10.64-12.46, ieëieren van 59-64 gr. f 12.53-13.85, van 55-64 gr. f 6.51-8.28, van 64-73 0 f 8.71-10.00. «markt: aanvoer 2.250.000. Handel e eieren traag, kleine eieren redelijk, utering: eieren van 61-65 gr. f 13.00- 15, alg. prijs f 13.50, kiloprijs f2.16 basis 62% gr., eieren van 45-60 gr. 0-12.35, alg. prijs f 1.67, kiloprijs f 2.06 'Uimveemarkt: aanvoer 50.000 stuks, del kalm. Slachtkippen f 1.25-1.30 en fotkuikens f 1.65-1.85 per kg. Modder, ziveet en tranen Rallye-organisatoren in het zwarte werelddeel hebben misschien andere moei lijkheden dan hun Europese collega's, maar zjj hebben in elk geval de ruimte om een ritje uit te zetten. Ze hoeven niet op een paar kilometer te kijken. Wat is eigenlijk een Rallye Monte Carlo, al start men dan ook in Schotland of in Griekenland, vergeleken bij de monsterrallyes, die zes, zevenduizend kilometer meten? Nu hebben de rijders het ook niet makkelijk; het zwarte werelddeel heeft namelijk ruimte genoeg, maar de wegen verkeren er vaak in erbarmelijke staat. In Kenia, Algiers, Nigeria en de Zuidafrikaanse Unie gaat het nog, maar in Rhodesia kent men „wegen", die bestaan uit twee betonnen strips van zestig centimeter breedte, die ongeveer op gemiddelde spoorbreedte van elkaar liggen. Als men dan bedenkt, dat die strips in doorsnee zeven tot acht centimeter boven de grond uitsteken, zodat men er niet zonder crickwerk op kan komen, als men eraf rijdt, wat gezien de enorme lengte van die strips en de vaak volkomen willekeurige bochten meer dan eens voorkomt dan begrijpt men dat een twaalfhonderd kilometer langs een dergelijke weg heel wat van de bestuurder vergt. Vooral als men een gemiddelde van veertig km per uur moet houden om geen straf punten te krjjgen! In de buurt van Tamanrasset in Midden-Afrika zijn tientallen kilome ters „geplaveid" met gegolfd ijzeren platen, wat beslist niet gemakkelijk rijdt, want ge enrallyerijder heeft ooit het wegdek onder hem weg voelen schuiven. In het oosten van Nigeria kent met de Sunlightsoaproads", we gen die zo glibberig zijn in de regen, dat men twee kanten tegelijk uit glijdt. Andere rallyeryders hebben weer een bijzondere afkeer van de „Groene tunnels", de drie meter brede wegen door de dichte jungle, die kilometers lang kronkelen en draaien tot men weer het zonlicht of de sterrenhemel ziet. Afrika zit vol met rallyes; er is een Sahara-rallye en een Kaaps tad-Salis- bury rallye, maar dat is meer voor beginners, hoewel menige geoefende Europese rallyerijder er zijn handen vol aan zou hebben. Er is een West- Afrikaanse rallye, die elk jaar langer wordt (Zeiden we niet dat ruimte in Afrika geen probleem is?) en een Oost-Afrikaanse rallye. Er is een Kenyarallye, er was een Kongorallye en er is een Vitoriafalls-rallye, die door de dichtste jungle van Afrika voert, Maar de kroon spannen natuurlijk de beroemde de koningen van de rallyes: de East-African Safari en de Algiers- Kaapstad rallye. Elke rit een avontuur Rallye-rijden in Afrika is iets heel aparts; elke rit is een avontuur. Het prettige is, dat de inheemse bevolking er zoveel plezier in heeft „Safari, sa fari!" juichen de negerkinderen als de wagens doorkomen. Een Amerikaan, die het eens wilde proberen, kreeg ergens in het zuiden van de Kongo een gescheurde klep. Een negersmid maakte een perfecte klep in recordtijd met de hand en wilde er niet eens geld voor hebben. „Alleen foto met my in auto"" zei hij. Zelfs de politiek komt tot rust door de Afrikaanse ral lyes. Twee Engelse rallyerijders be landden midden in Rhodesia's poli tieke onrust, toen alles en iedereen staakte, in Salisbury. Op straat pa trouilleerde de politie met geladen stenguns. Bij de garage waar zij aan klopten, weigerde men eerst elke hulp maar toen men hoorde waar het om ging, werd de banvloek opgeheven. Nauwelijks hoorde de vakorganisatie dat er werd gewerkt of er kwam een delegatie met een plechtig ultimatum. „Safari!" zei de garagehouder zon der van zijn werk op te zien „Allright" zeiden de bondsbestuurders, „Safari is toegestaan!" Achter dit alles staat een heel nieuw idee; Afrika ziet iets in die motor vliegtuigen, die in Negeria de zwarte „mammies" vervoeren, die in Tan ganyika akkers ploegen, die in Thode- sia arbeiders naar hun werk brengen. Europa is bezig om Afrika de automo biel te schenken en het zwarte wereld deel heeft die auto aan zyn hart ge drukt. Dat heeft tot gevolg, dat de parlementsleden van de nieuwe sta ten in de eerste plaats wegen vragen om plaats te maken voor dit won- dervoertuig. Zoals driekwarteeuw geleden de spoorweg de Noordamerikaanse wereld ontsloot, is de auto nu bezig om de Afrikaanse wereld te ontsluiten. Alle autovrienden zullen het van harte toe juichen, dat de grote uitvinding van de vorige eeuw, die aan onze eeuw toe behoort, in Afrika zoveel succes heeft. Nu hebben twee andere grote vervoer middelen in Afrika gefaald; de spoor weg heeft nog nimmer een noord-zuid of een west-oost-verbinding door Afri- I ka tot stand kunnen brengen. De schepen hebben zich moeizaam van haven naar haven voortgesleept. Een groep ondernemende Amerikanen heeft onlangs geprobeerd van Zanzibar naar de Kongomonding te varen met vier motorboten; ze verloren één boot on derweg en moesten de overgebleven vaartuigen meer slepen dan varen, wat niet wil zeggen dat een auto het er beter zou hebben afgebracht op die tocht. Afrika wacht in feite nog altijd vol belangstelling op de man, die de tocht west-oost of omgekeerd op wie len kan afleggen, maar men geeft hem voorlopig weinig kans Afrika doet de rallyrijders wat! Dat de Afrikaanse rallyes aan po pulariteit winnen, blijkt elk jaar dui delijker. Neemt u eens de East-Afri can Safari. Deze rallye werd in 1953 opgezet als een plaatselijke gebeurte nis ter ere van de kroning van ko ningin Elizabeth II. Deze rit is su al een internationale gebeurtenis, die deelnemers trekt uit heel Afrika, half Europa en (dit jaar) zelfs uit Canada en uit de Verenigd eStaten. Alleen al het nuchtere feit, dat men deze rit heeft uitgereden, is een triomf op zich zelf of men nu nul strarpunten heeft of duizend. De eerste rit in 1953 werd geopend door de (zwarte) bur gemeester van Nairobi in een open cabriolet met wuivende armen, in een soort indianapolis-straat. De deelne- nemers werden verdeeld naar de prijs klasse van hun wagens .overigens niet zo dom, want de verkoop van de win nende merken in heel Oost-Afrika bij de rijke Chinese, Indische en Afrikaan se handelaren ging met sprongen om hoog. De East Africa rallye Is geen peule schil; het gaat om een rit van meer dan vyfduizend kilometer (wel wat veel voor een „plaatselijk gebeuren" door Kenia, Tanganyika en Oeganda. Met gemiddelde snelheden die vari ëren van vijftig tot tachtig km per uur afhankelijk van het traject. In Nairo bi is een speciale startplaats voor deze rit gebouwd, die de naam „Mille Mig- lia-ramp" draagt. Vele deelnemers rij den het traject een of twee maal vóór de officiële rit, om vertrouwd te raken met de wegen, die niet voor de poes zijn. Gieren als hinderpaal Tegenwoordig heeft men officiële re- gels, die een Morris Mini-Minor (die overigens al eens een eerste plaats haalde) evenveel kans geven als een Mercedes 220. Onze rallyerijders heb ben wel het een en ander meegemaakt, maar zy hebben beslist nooit beleefd, dat zij op klaarlichte dag in botsing kwamen met een zebra (die het niet overleefde) en moesten wachten tot de gieren het kadaver hadden opge ruimd. „We konden niets doen" zei Paddy Hopkirk, die een van de wach tenden was, „de gieren hadden het voor het zeggen!". Dergelijke ritten gaan dag en nacht door, wat er ook gebeurt met het weer. En dat kan in Afrika in twee uur tijd veranderen van stralende zonneschijn tot een re gen als een zondvloed. Afrikaanse ral- lyerijders vertrouwen dan ook in de eerste plaats op een kompas. Aan de andere kant zijn de organisatoren mensen met fantasie en durf. Zij schrijven rustig ritten uit met als eind doel Kaapstad en als startpunt Al giers, Tunis, Oran of Casablanca. De rit van de Middellandse Zee naar Kaapstad trekt elk jaar méér deelne mers dankt zij de „Amis du Sahara". Een Spaanse deelnemer, die uit Villa Cisneros in Spaans-Marokko naar zyn Algerijnse startplaats was gereden, had alleen voor dat traject al tien dagen nodig. Onderweg kreeg hij een lekke band en werd prompt omringd door Algerijnse opstandelingen, die op het woord „Africa Safari" onmiddellijk een gewapende kring tegen onzichtbare vijanden rond de bandenverwisseling trokken, zodat de Spanjaard veilig in Algiers kwam voor de start. De Afrikaanse rallyerjjders hebben te maken met modderbaden, tropische regens en zandstormen. Maar elk jaar zyn er meer deelnemers, in de meeste gevallen particulieren, die er heel wat geld aan besteden om naar hun start punt te komen. In dit verband wint de uitroep van een rallyerijder aan betekenis, die bij geruchte had verno men, dat de Algiers-Kaapstad-rallye zou worden uitgebreid met een Algiers Kaapstad-Algiers-rallye: „Gelukkig, nu hoef ik die rit tenminste niet zonder reden weer terug te rijden!". Regering veroordeelt Russische explosies (Van onze parlementaire redacteur) De Russische kernexplosies ver vullen de mensheid met zorg, mede door de brute veronachtzaming van de volksgezondheid in de gehele wereld. De regering is hierover ont steld. Inplaats van een protest ver wacht de regering echter meer van een beroep op de V.N. Minister Luns zei dit vanmiddag in de Tweede Kamer onder het felle licht van televisielampen naar aanleiding van vragen die dr. De Kort (KVP) mede namens de voor zitters der vier andere grote frac ties had gesteld. ,De regering hoopt, dat het gezonde verstand in Rusland zal zegevieren", al dus de minister van Buitenlandse Zaken, die verder zei, dat afspraken met de Sowjet-Unie geen enkele garantie bie den. Er is sprake van eenzijdige ver breking van de overeenkomst tot stop zetting van kernproeven tussen Rusland, de V.S. en Engeland. De regering be treurt en veroordeelt een dergelijk op treden. Onder communistische interrupties ci teerde mr. Luns de woorden van Chroesjtsjow, dat Rusland niet als eerste de proeven zou hervatten. On danks alles hoopt de regering dat een internationale overeenkomst tot stand zal komen. Enige vragen van de communisten Borst en Bakker werden door de be windsman ontkennend beantwoord. De Oostenrijkse minister van Finan ciën, dr. J. Klaus, heeft gisteren in de Nationale Vergadering meegedeeld dat de Oostenrijkse begroting voor 1962 een totaal tekort te zien geeft van 1,86 mil jard schilling, (ongeveer 2.90 miljoen gulden). De totale staatsuitgaven worden ge raamd op 5,5 miljard schilling, waar tegenover op de gewone begroting in komsten van 52 miljard schilling staan. De buitengewone begroting levert ech ter een tekort op van 1,36 miljard schil ling voor investeringen op lange ter mijn. Een acuut tekort aan arbeidskrach ten maakt het onmogelijk dat de Oos tenrijkse economie zich verder ontwik kelt. De komende paar jaar zullen er volgens de minister 70 a 80 duizend ar beiders minder beschikbaar zyn, door dat de bevolking te oud wordt. DS. H. R. FORTGENS OP RHIJNHOF BEGRAVEN Sobere plechtigheid Op 77-jarige leeftijd heeft ds. H. P. Fortgens, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk te Voorschoten, afscheid van het leven genomen. Vanmiddag ver gezelde een droeve stoet van verwanten, vrienden en vele belangstellenden het stoffelijk overschot naar de laatste rust plaats op de algemene begraofplaata Rhijnhof. Onder de belangstellenden bevonden zich tal van autoriteiten. Tydens de so bere plechtigheid in de aula, die te klein bleek voor de overweldigende belangstel ling, gaf ds. G. de Ru uit Rotterdam een terugblik op het leven van de overledene. Hij deed dit naar aanleiding van 2 Cor. 4 en 5: „Daarom verliezen wij de moed niet". Hij noemde ds. Fortgens een gezant van het Woord Gods, die het evangelie predikte met een levendige ernst en een uitbundige blijdschap. De voornaamste eigenschappen van de overledene waren zijn kracht en zyn trouw, aldus ds. De Ru. Dertig jaar lang heeft wijlen ds. Fortgens vrijwillig de gemeent Voor schoten gediend met een kracht die ook bleek uit zijn onverzettelijke strijd tegen de blindheid, die hem bedreigde. Tot slot zongen de aanwezigen de lievelingszang van ds. Fortgens, gezang 53. Vervolgens werd het stoffelijk over schot ten grave gedragen. Nobelprijs vooi litteratuur De Nobelprijs-1961 voor litteratuur is toegekend aan de Joegoslavische schrij ver Ivo Andric. Andric is in 1892 in Bosnië geboren. Na zijn studietijd in Serajewo en Zagreb kwam hy bij de diplomatieke dienst. By het uitbreken van detweede wereldoorlog was hij Joegoslavisch ambassadeur in Berlijn. Zy boeken gaan hoofdzakelijk over de geschiedenis en de toestand in Bosnië. Zijn bekendste werken zyn „De brug over de Drina" en „Een kroniek over Travik". Dit laatste boek is onlangs in het Zweeds vertaald. De prijs is dit jaar 250.232 Zweedse kronen groot (ongeveer 175.000 gulden). BEURSOVERZICHT HOOGOVENS VAST Amsterdam, 26 oktober. Op de vaste tendentie van gisteren voor Philips- en Unilever heeft het Damrak vanmiddag een domper gezet. Deze fondsen openden beneden het vo rige slotniveau en moesten gedurende de verdere beursduur nog- meer terrein prijsgeven. Hierdoor ging een zeer groot gedeelte van de gisteren behaalde koerswinst verloren. Aku's, die gisteren prijshoudend waren, moesten vandaag enige punten verlies incasseren. Kon- Olies openden plus 40 cent op f. 115.90. Zeer vast waren certificaten Hoogovens. Voor dit fonds bestond enige belangstel ling van Westduitse zijde, terwijl daar naast de beroepsspeculatie zich voor de stukken interesseerde. Wall Street had gisteren de wind beter in de zeilen dan de vorige dagen het ge val was geweest. Voor de Nederlandse hoofdfondsen had men er niet die be langstelling. die het Damrak zich had voorgesteld. Philips opende op 1095, waarna even 1096 werd gedaan. Gebrek aan kooplust, speciaal van Amerikaanse zijde voor dit fonds was de oorzaak, dat het aanbod de overhand kreeg. De koers brokkelde in snel tempo af tot 1081, de slotkoers van gisteren was 1105. De activiteit in deze hoek was vrij groot. Unilever daalde van 849 tot 843 en verloor op deze prijs circa 9 punten. Aku's 5 punten lager op 386. Kon. Olies liepen terug tot f. 115.10. De vorige slotkoers was f. 115,50. Hoogovens die op 794 openden zakten in tot 788, bij een vorige eslotkoers van 777%. Cultures eerder een weinig lager In de scheepvaartsector was de handel ge ring met koersverliezen van 1 tot 3 pun ten. Staatsfondsen kalm en onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 oktober. Londen 10.13%—10.14%: New York 3.60%3.60%Montreal 3.49%—3.49%; Parijs 73.26%73.31%; Brussel 7.23%— 7.24%Frankfort 90.10%—90.15%Stock holm 69.68%—69.73%: Ziirich 83.30— 83.35; Milaan 58.02%—58.07%Kopen hagen 62.30—52.35; Oslo 50.58%—50.63% Wenen 13.93%—13.94% j Lissabon 12.64% —12,66%. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 26 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 102AGB 102% Ned. '59 4% 102% 102% Ned. '60-1 4% 102 A GB 102 A Ned. '60 n 4% 102% 102 A 10011 100% Ned. '60 4% 1001! 1001! 1001! 1001! 97% 97% Ned. Grtb. obi. 3% 83 L Ned. '47 3% 831! 98%GB 97 L 97 L 96 Ned. '53 I-II 3% 96 95% 95%GB 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. '50 I-II 3% 90% 90% Ned. *54 I-II 3% 91% 92 A 91% 92 Ned. '55-n 3% 93% 93% 92% 92 Ned. Grtbk. obi. '46 3 93 92% Ned. doll. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 99% 99 A Ned. 62-64 3 99 A 99% GB 99 Indië *37 3 99% Indië '37 A 3 95% 95% Ned. won. b.l. *57 6 109 108% Ned. won.bJ. '58 4% 101A 101 ACTIEVE AANDELEN 110%GB 110%GB (ter. HVA-mij 125 124 A.K.U 391 GB 387% 145.50 778 1100 852 161% 155% 58.50 200 %GB 156 172 161 GB 337 157 GB 162% Een rallye in Afrika is heel wat anders dan een Europese rallye; zand, stof en modder spelen hun bijzondere rol bij dit gebeuren. De mensen van Afrika spelen graag mee, want zij hebben de auto in hun hart gesloten. Deli MIJ eert. Hoogovens eert. Philips gem. bez. Unilever cert. Dordtse Petr546% Kon. Petr. (50 f20) 115.50 Holl. Amer. lijn Java China Paket K.LJVI Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paket Mij. Stoomvaart Mij Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam *52-1 (4%) ld. ld. *37 I-n (3%) Z.-Holland *55 4% Bankwezen Bank N Gem *58 5% id NWB '52 (4%) BVQ rspbr f.500 BVQ rspbr *52 Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 144.90 788 1081% 842 541% 115 158% 154% 58.50 198 153% 169 158% 335% 156 158% 96% 06% 96% 96% 100% 100% 961! 103% 105 104% 100A 198 198% 144y4 144 94% 93% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam *56 n 2% A'dam *56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2%97% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 250.50 247.50exd. Amst. Bank 386% 385 Cultuurbank 30% 31 Holl. Bank Unie eert. 219 217% Ned. HandelmiJ320 318% Rott. Bank 362 360% Twentsche Bank 317 317 Senembah400 B 400 B Vorige Slotkoers koers v. heden 105 104 85 85 84% 84% 88% 88% 88% 88% 84% 84% 84 L 85 92% 92 L J 93% 1 93% 93% 93 L 92 L 97% 97% 97 94% 95% 102% 102% Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Patent (v.) Borsumij-Wehrj Calvê Delft eert. - I Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. BouwnUv. Internatio Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Müller en Co. NB. Ned. Kabelfabr Rott. Droogdok Mij. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonmij. Wilton Feyenoord Van Wijk en Heringa 698 700 307 305 95 811 810 340 341 354 350 178 178% 426 430 250 255 180 175% 70 68 128% 129 556 534 - 527 578 570 304 295 550 549 850 843 355 350 95% 96 194% 198 297 294 94 93% 147% 143 L Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r. Kon Petr (f 20) 490 117.10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% Intern Nickel 80% Anaconda Bethlehem Steel 48% 40A Cities Service 50% General Motors 47% Kennecott79 Republic Steel 58% Shell Oil 37% Union Pacific 35 H Un. States Steel 76% 484 116 79,V 49% 40% 50% 48% 79 59% 37% 35H 76%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13