VAN KNIPPERBOL NAAR ZEBRAPAD Een operatie die moet slagenmaar beslist onvoldoende is voorbereid Niet ideaal Drukknopsysteem in overweging voor sommige punten in Leiden AUftteffflwa©» Sovjet-raket naar Stille Oceaan Nog één verschil van mening de beste slaolie zit in blik dauwdrop Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 24 oktober 1961 Derde blad no. 30485 welke aanleg het resultaat was van een verzoekschrift van het hoofd van het Pestalozzischool en onze daarop volgende publikatie over de veiligheid van de „klaar-overtjes". Druk-knop Het was te verwachten, dat de knip- perbollen in de stadscentra niet aan de verwachtingen zouden voldoen. Het valt te vrezen, wanneer niet snel de situatie aan de nieuwe regeling wordt aange past, dat over de beschermende functie van de zebra-paden over enkele jaren hetzelfde gezegd zal moeten worden. Eerlijk gezegd zijn wij niet erg ge lukkig met die nieuwe regeling met be trekking tot de beschermde oversteek plaatsen voor voetgangers: elk zebrapad in de bebouwde kom, elke door knipper- bollen beschermde oversteekplaats buiten de bebouwde kom. Te lang, veel te lang zelfs Is er geaarzeld, voordat ook in ons land de voetganger wettelijk deelgenoot in het verkeer werd. Enige jaren geleden werden de knipperbollen ingevoerd als markering van plaatsen, waar de voetganger de rijweg kon oversteken met een zekere bescher ming. Zij hebben niet het effect opgeleverd, dat ervan verwacht werd, aldus de laconieke mededeling van officiële zijde van enige tijd geleden. Derhalve worden die knipperbollen over enkele dagen ten grave ge dragen in de bebouwde centra, terwijl zij ondanks hun ondoelmatigheid buiten de bewoonde centra worden ingevoerd. In de bewoonde centra wordt overgeschakeld van knipperbol op zebra-pad. Op elk „zebra-pad'' geniet de voetganger van 1 november af be scherming. Daarvoor Is nodig dat zowel voetgangers als rijverkeer er zich van bewust zijn, dat de nieuwe regeling een vlot samenspel tussen loop- en rijverkeer vertoont. De voetganger wordt thans officieel erkend deelnemer aan het ver keer op royaal gezegd tien maal zoveel plaatsen als tot dusver het geval was. Maar noch hij noch het rijverkeer mag de „EERST-IK- DAN-JIJ-mentalitelt als leidraad nemen want dan komt er namelijk niets, helemaal niets anders van de nieuwe regel terecht dan veel meer doden en gewonden en schade en ellende. Ook in Leiden zal er nog heel wat moeten gebeuren, voordat de situatie is aangepast aan de nieuwe wettelijke regeling. Het heeft ons verbaasd, dat tot dusver vrijwel niets aan de tot een half jaar geleden bestaande situatie Is veranderd, hoewel nu toch een ingrijpende wijzi ging in de rechten en plichten van de weggebruikers is aangebracht. Kernregels De wettelijke regels worden met Ingang van 1 november als volgt. Op elk zebrapad in de bebouwde kom heeft de voetganger voorrang. De voet ganger moet echter rijverkeer, dat niet tijdig kan stoppen, voorrang verlenen. Voorts moet de voetganger altijd voor* rang verlenen aan door geluidssignalen begeleide auto's van brandweer, politie, ziekenwagens, begrafenisstoeten en militaire colonnes. Voetgangers dienen echter steeds over te steken op de zebrapaden op voor zichtige wijze, zonder nodeloos het rijverkeer tot plotselinge acties te noodzaken en voorts zonder onnodige onderbreking van het rijverkeer, dus zoveel mogelijk in gelijktijdig over stekende groepjes. Voetgangers mogen niet binnen 80 meter van een zebrapad oversteken afgezien van enkele uitzonderingen. Rijverkeer is verplicht, de voetgangers deze wettelijke bescherming en vrij heid te geven. Voorrang moet door het rijverkeer ook aan voetgangers gegeven worden bij het afslaan naar een zijweg, waarover ongeveer bij de hoek een zebrapad over de weg ligt, die het rijverkeer wil inslaan. Niet eenvoudig Dit lijkt allemaal heel erg gemakkelijk. Maar het is het bepaald niet. Noch voor het voetgangersverkeer, noch voor het rijverkeer. Laat ons eens de situatie in Leiden in ogenschouw nemen. In Leiden bestonden tot dusver on geveer vijf door knipperbollen bescherm de oversteekplaatsen (waarbij gecombi neerde plaatsen als één werden gere kend). Bij de nieuwe regeling worden het er ongeveer vijftig. Deze van 1 november af in Leiden bestaande circa vijftig zebrapaden zijn aangelegd zonder er meer rekening te houden, dat zij wettelijk beschermde oversteekplaatsen zouden worden. Niet temin worden zij dat, en sinds het be sluit ertoe is er vrijwel niets veranderd. Van bol naar zebra De zebrapaden werden aangelegd om de voetgangers tot leidraad te dienen. Waar zij met knipperbollen werden be schermd kreeg de voetganger zelfs een vrijgeleide (voor zover redelijk gehan teerd). Voor zover de zebra's werden aangelegd zonder de knipperbol als voetgangersbescheiming waren zij toch de geleiding van de voetganger langs de meest logische en veilige weg. Goed, die meest logische en veiligste weg wordt nu ook beschermd. Men zou zich kunnen afvragen, waar om nu ineens het aantal beschermde oversteekplaatsen voor voetgangers van vijf tot vijftig moet worden uitgebreid. Was het dan in Leiden tot dusver zo slecht met de voetgangers gesteld? Op die laatste vraag geldt een onom wonden „JA" als antwoord. Het was belachelijk, dat de voetganger slechts op vijf punten in de stad „beschermd" kon oversteken. Het is een zegen, Aat Deze knipperbol heeft gefaald in de stad. Nu gaat men het ermee proberen buiten de bebouwde kom. In de stad zelf zullen de zebra paden zonder nadere duidelijke markering de taak van de knipper bollen overnemen. Of dit een suc ces wordt hangt geheel af van het samenspel tussen voetgangers en rijverkeer. De gemeente liet dezer dagen dit nieuwe zebrapad aanleggen over de Hoge Rijndijk bij het Rembrandt Lyceum. Onlangs hebben wij daar op aangedrongen naar aanleiding van een verzoek van een school hoofd aan B. en W. tot betere be scherming van de hier opererende klaarovertjes. Ook elders in de stad zijn de klaarovertjes thans iets beter beschermd, b.v. in de zeer gevaarlijke bocht van de Zijlsingel bij de Oosterkerkstraat. Daar staat tegenwoordig verderop in de on overzichtelijke bocht een extra klaarovertje als waarschuwings post. by het van 1 november af op 50 plaatsen kan doen. Het gaat er echter wel om, hoe zich dit in de praktijk zal ontwikkelen. De thans bestaande oversteekplaatsen zijn namelijk niet als „beschermde" ontwor pen, maar als geleidesysteem. Klopt dat met de behoefte van wettelijke bescher ming? Waar? Op talloze punten (zoals het voorals nog niet verkeersintensieve knooppunt Gansoordbrug-Nieuwe Rijn-Hooigracht) vinden wij meerdere zebrapaden, die nuttig zyn maar minder nuttig dan zebrapaden op het kruispunt aan de andere kant van de Hooigracht by Haar lemmerstraat en Pelikaanstraat. In de nieuwe wijk Zuid-West is men gelukkig royaal geweest met zebrapaden op de belangrijkste kruispunten. Maar wanneer deze een voor de voetgangers bescher mende functie krijgen, zouden wij deze zebrapaden liever zien verdwijnen om er nieuwe voor in de plaats te krijgen op de Stationsweg bij Mors- en Rijns- burgersingel, op de Rynsburgerweg etc. Fouten Voorts is er bijvoorbeeld op de Hoge Rijndijk nabij de Wilhelminabrug een oversteekplaats voor wielrijders, die ge markeerd is op een wijze, die overeen komt met een beschermde oversteek plaats voor voetgangers met ingang van 1 november a.s. Blijkbaar hebben de financiële middelen ontbroken, om deze over enkele dagen ingaande wantoestand te voorkomen. Op dezelfde Hoge Rijndijk werd dezer dagen een nieuw zebrapad aangelegd bij het Rembrandt Lyceum, mede ten dien ste van de klaarovertjes op dit punt, Dan is er de kwestie van het „druk knop-systeem". Bij de Maarsmanssteeg ligt over de BreestraaA een zebrapad. Vooral des zaterdags steken hier vele honderden voetgangers over. Tot dusver wordt hier op zaterdag een eerlijke verdeling tus sen voet- en rijverkeer gehandhaafd door een verkeersagent. Op zichzelf is dat waanzin. De politie kan altijd zeggen „doorrijden" of „stoppen", ook op dit punt. Daar is geen zebra voor nodig. Vooral in de komende tijd, wanneer politietoezicht op naleving van de nieuwe bepalingen een eerste vereiste is, lijkt het ons verspilde moeite, op dit punt een agent als verkeersregelaar in dienst te houden, aangezien er andere rege lingssystemen bestaan. Het leidt tot de grootste verwarring, wanneer op dit punt geen speciale maat regelen worden getroffen. Want dan ligt immers het rijverkeer volkomen lam, aangezien de voetgangers niet of nau welijks er om denken dat zij periodiek in groepsverband moeten oversteken teneinde het toch al belemmerde rij verkeer nog enige kans te geven, om door het hart van Leiden te rijden. Een drukknopsysteem zoals wij het I hier zouden willen bepleiten (met ver- i keerslichten voor rijverkeer en voet- I gangers) heeft zeer wel voldaan b.v. in Eindhoven, in Scheveningen en andere plaatsen. Voetgangers mogen niet over steken zolang het licht voor voetgangers op rood staat. Zy kunnen dit op groen brengen en daarmee het rijverkeer voor een rood licht laten stoppen, door op een knop bij de oversteekplaats te druk ken. Dit hoeft niet een permanente blokkade van het ryverkeer te veroor zaken, omdat de voetgangers-lichten al leen een kwart van een bepaalde periode op groen kunnen springen zoals dat b.v. bij de Pier in Scheveningen het geval Een zelfde systeem zou zeer aanbe velenswaardig zijn voor de oversteek plaatsen op het Stationsplein. Zelfs te genwoordig, nu de knipperbollen nog van kracht zijn in de binnenstad, zodat het rijverkeer beter georiënteerd is op om de hoek naderende beschermde over steekplaatsen, is het voor de voetgangers geen genoegen om over te steken van de Stationsweg naar het Station. Het zijn vooral de bromfietsers en wielrijders, die zich van deze door knipperbollen beschermde oversteekplaats niets, hele maal niets aan trekken. De automobilis ten houden er zich naar onze ervaring zeer goed aan. Ook op dit punt zouden verkeerslichten, in stadia bediend door voetgangers, zeer zijn aan te bevelen. Vele wensen Zo zyn er duizend en één punten meer, waaraan meer aandacht besteed zou moeten worden voordat op 1 november de nieuwe regelingen ten bate van de voetganger van kracht worden. Bijvoor beeld een geluidsinstallatie bij hetknoop- punt Gijselaarsbank die de bedienaar van de verkeerslichten in staat zou stel len luidkeels te verkondigen, dat de voetgangers op een gegeven moment zouden kunnen oversteken. Want de thans bestaande zebrapaden op dit punt betekenen niets, wanneer het rijverkeer niet zo geregeld wordt dat van tijd tot tijd (zoals nu door veelal niet waarge nomen handgebaren van de politie) de voetgangers, waaronder langzame ouden van dagen, gelegenheid krijgen naar de andere kant van de weg. Voorts wordt nu plotseling de over steekplaats bij de Blauwpoortsbrug over de Prinsessekade beschermd, terwijl men deze bescherming in de tijd van de knipperbollen beslist afwees. Ook zal daar spoedig Iets aan moeten worden gedaan. Reeds bepleit Het heeft ons overigens genoegen ge daan, dat van gemeentezijde reeds een drukknopsysteem voor verschillende punten in de stad in overweging is. Het komt ons alleen wat laat voor, deze overweging, evengoed als plannen om een luidsprekerinstallatie bij de Gijse- laarsbank in te richten en verkeerslich ten b.v. bij het kruispunt Rijnsburger- weg-Warmonderweg. Al dergelijke maat regelen zouden ons inziens verwezenlijkt moeten zijn, voordat de nieuwe bepa lingen over het recht en de plicht van de voetganger van kracht werden. V0ET6AN6ERS OPmPDMKE» PIETONS FUSS6AN6ER PEDESTRIANS PRESSEZIE80ÜÏW PRESS BUM# Een dergelijk drukknopsysteem, Scheveningen, is ook voor Leiden zoals wij dat fotografeerden in in overweging. Het gaat niet aan om te zeggen: laten we nu eens zien hoe het loopt, dan kun nen we zien hoe we het moeten maken. Nu kloppend maken Het gaat nu om da volgende kwestie: Na het fiasco van de knipperbollen moeten we 't nieuwe systeem voor de deelneming van da voetganger aan het Verkeer waterdicht maken. Wij kunnen ons na wat gebeurd is niet een nieuw fiasco veroor loven. Daar moeten openbare werken en politie alles tegenaan gooien. Desnoods morgen begin* nen, en overmorgen klaar gijn. Een beroep op personeelstekort fs fai dit geval onjuist. Dit mag van de overheid ver wacht worden; van de weggebrui ker, op vier of twee wielen of op twee benen, wordt verwacht dat hij rich als een redelijk denkend mens gedraagt. Dat wil zeggeni eerbied voor de rechten van de ander. Maar ver wacht mag dan ook worden dat de overheid de situatie passend maakt voor het nieuwe systeem. Dat is in Leiden nog lang niet overal het geval 1 Gisteren Is opnieuw een Russische meetrapsraket naar een doelwit in de Stille Oceaan afgevuurd. De raket heeft een afstand afgelegd van meer dan 12.000 kilometer en bereikte het doelwit met een grote mate van nauwkeurig heid. De Rus Valerian Zorin heeft gisteren in New York medegedeeld, dat de Sow- jet-Unie en de V.S. het nog maar over één ding oneens zyn wat de benoeming van een tydelyk secretaris-generaal der V.N. betreft. En dit was het aantal le den van de adviesgroep en hun natio naliteit. Zorin zei dit na een gesprek met Adlai Stevenson, het hoofd van de Amerikaanse delegatie bü de V.N. Ook Stevenson verklaarde, dat het aantal leden van de adviesgroep en hun nationaliteit de enige nog belangrijke kwestie was die nog geregeld moest wor den. De Russen hebben tot nu toe geëist, dat de man, die voor de funotie van secretaris-generaal wordt aangewezen, de Veiligheidsraad van tevoren meedeelt wie hij tot zijn directe medewerkers wil benoemen en welke functies deze mede werkers zullen krijgen. Stevenson verklaarde dat de Russen deze eis hebben laten vallen en dat beide partijen het er nu over eens zijn dat de kandidaat met deze uiteenzetting van zijn plannen moet wachten tot na de definitieve verkiezing. Dinsdag zullen Zorin en Stevenson weer met elkaar overleg plegen. Op dit kruispunt van Breestraat en Maarsmanssteeg wordt dee za terdags het voetgangersverkeer crver het zebrapad door een agent ge» regeld. Hier zou een drukknopsys teem zeer goede diensten kunnen bewijzen, omdat het zowel de veiligheid van de voetgangers als de van tijd tot tijd vrije doortocht van het rijverkeer garandeert zon der dat er politie aan te pas hoeft te komen. Deze politie zon zich dan kunnen wijden aan de veel belang rijker taak, elders toe te zien op de juiste naleving van de nieuwe be palingen. Want dit toezicht It voor al de eerste tijd een dringend ver eiste, wil de situatie niet Volkomen in de knoop raken. Kan zeer lang bewaart warden 67 cent 10S cent 180 cent dauwdrop Maiskiem-olie voor uw diëet 140 cent dauwdrop Arachide-olie voor de fjne keuken 125 cent Verd acht van brandstichting in eigen woning aangehouden De Amsterdamse politie heeft gisteren een 30-jarige man aangehouden, die er van wordt verdacht in de afgelopen nacht brand te hebben gesticht in zijn woning aan de Grote Kattenburger straat in Amsterdam. De brand op de tweede etage werd ontdekt door de bu ren. De brandweer was het vuur spoedig meester. De avond tevoren was de man reeds op het politiebureau Jonas Daniël Meyerplein geweest met het verzoek hem wat te kalmeren. „Ik ben zo over stuur", klaagde hij toen. Hy blyft hard nekkig ontkennen iets met de brand te maken te hebben. Hoessein contra Nasser Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren president Nasser van de VAR er van beschuldigd, dat hij een tiran niek bewind voert. Tot 400 afgevaardig - den van het Jordaanse volk verklaarde de vorst, dat de revolutie in Syrië vele voordelen voor „de Arabische natie" heeft opgeleverd. De unie tussen Egypte en Syrië had daarentegen vele vergissin gen aan het licht gebracht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5