n S a o ZEBRA'S IN LEIDEN WORDEN MERENDEELS GEHANDHAAFD B en W besloten enkele te verwijderen of aan te leggen en verder in praktijk te toetsen K e r k e I ij k L OttZB WOiNSM&'TtP Kreymborg r i 5 9 8 Australische academische graad ds. M. W. J. Geursen voor LEIDSE WEEK VOOR INTERN. SAMENWERKING GEOPEND Opgericht 1 maart 1S60 Dinsdag 24 oktober 1961 Tweede b'ad no. 30485 Advertentie Wat verdwijnt In enkele gevallen heeft het ooilege echter gemeend, dat meteen tot verwij dering van zebravoetgangerspaden moet worden overgegaan. Zo zal de zebra op de Rijnsburgerweg bij de Wassenaarse- weg verdwijnen, omdat op korte afstand bij de Houtlaan een nieuwe voetgangers oversteekplaats komt. De zebra bij het Rijnsburgerviaduct aan de zijde van het stationsplein kon niet worden gehand haafd omdat hier het vereiste uitzicht van voetgangers op rij verkeer en omge keerd ontbreekt. De oversteekplaats op de Prinsesse- kade ligt ongunstig ten opzicht van het rijverkeer van de Blauwpoortsbrug af. Onderzocht wordt, of het mogelijk is de zebra iets te verschuiven in de richting van de Bostelbrug. In dat geval zal het gewenst zijn geleidingshekken aan te brengen van de Blauwpoortsbrug en de Haarlemmerstraat af, om te voorkomen, dat de voetgangers toch op de plaats van de tegenwoordige zebra oversteken. Overigens blijft de zebra over de Turf markt, dicht bij de hoek van de Haar lemmerstraat, (althans voorlopig) be staan. Voorts zullen op de volgende plaatsen zebra's worden verwijderd, omdat zich in hun onmiddellijke nabijheid een andere oversteekplaats over dezelfde weg be vindt en er geen bijzondere reden is beide te handhaven: op het Utrechtse Veer aan de zijde van de Zijlsingel, op de Herensingel bij de Zijlpoortsbrug aan de zijde van de Schrijversbrug, voor de Willem de Zwijgerlaan ten westen van de Beatrixstraat en bij het Zwarte Pad, op de driesprong Zoeterwoudseweg5 Meilaan aan de zijde van de Heren straat benevens op enkele punten van de Churchilllaan. waar by toekomstige kruisingen veelal twee zebra's zijn aan gelegd, terwyl voorlopig met een kan worden volstaan. Advertentie. Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Tenslotte hebben B. en W. gemeend, dat de zebra's op de Witte Singel bij het Leidsch Dagblad en over de afrit van de Rijnzichtbrug bij de Haagweg niet kun nen worden gehandhaafd. De eerste ligt te dicht bij de oversteekplaats over de uitmonding van de Witte Singel op het Noordeindeplein, de tweede zou de af wikkeling van het rijverkeer op het even NED. HERV. KERK Beroepen te Rilland-Bath (toez.) J. Blok te Muntendam (Gron.). Beroepen door de Prov. Kerkvergadering van Zuid- Holland te Papendrecht (noodgemeente) H. J. Groenewegen te 's-Gravenhage. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger te Doorn ds. H. J. Mulder, woonachtig te Leiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Arnemuiden C. W. de Rui ter te Visvliet. Beroepen te Sidney (Australië) (Ref. Churches) G. de Ruiter te Garijp te Exmora-Allingawler-TJerk- werd J. Weltkamp, kand. te Hardenberg. Bedankt voor Spijk (Gron.) K. L. van Stegeren te Een (Dr.). Beroepen te Oostwold (Old.) met bij zondere opdracht voor Noord-Oost-Gro- ningen, met name Finsterwolde E. Th. Thijs, kand. te Veenendaal, die dit beroep ook aannam. Kand. Thijs werd tevens be noemd tot predikant-directeur van de stichting clubhulzen ,,'t Schlevat" te Fin sterwolde. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor AmsterdamZuid H. W. Eerland te Amersfoort; GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. hoekpunt bij de spoorwegovergang ern stig belemmeren, vooral na het openen van de spoorbomen. Het zebrapatroon zal op deze beide plaatsen worden ver vangen door twee evenwijdige gelei- dingsstrepen, om de overstekende voet gangers toch enigszins te kanaliseren. Nieuwe zebra's Zoals reeds is opgemerkt, worden mo menteel ook enkele nieuwe voetgangers- oversteek pl aatsen aangelegd en wel op de Rijnsburgerweg tussen de Houtlaan en de Kagerstraat, op de Hoge Rijndijk bij de Burggravenlaan (is reeds voltooid) op de Zijlsingel bij de Weverbrug en op de Maresingel bij de Haarlemmerweg. Bijzondere zorg vereisen verder nog de punten, waar het verkeer door lichten wordt geregelddeze verkeersregeling zal nl. worden gestoord, als voetgangers van hun recht van voorrang een willekeurig gebruik maken. B. en W. onderzoeken daarom de mogelijkheid de verkeers lichten b(j de Hogewoerdsbrug en de Gijselaarsbank met voetgangerslichten uit te breiden. Drukknop Om dezelfde reden wordt tevens nage gaan. of de oversteekplaatsen op de Prinsessekade en op de Breestraat bij de Maarsmanssteeg kunnen worden uit gerust met voetgangerslichten met druk knopsysteem. zoals deze in enkele steden van ons land reeds in gebruik zijn. Door deze installaties op drukke uren in werking te stellen, voorkomt men im mers, dat voetgangers op onverant woorde wijze het rijdend verkeer hinde ren. alleen geldig woensdag 25 okt. a.s. Jongens-pullover t het gevraagde model met ronde hals. Mooie kwaliteit in multi-colours. 75 -ft 5 aar nu O* HAARLEMMERSTRAAT 143, LEIDEN Zoals bekend, zullen de knipperbollen op 1 november verdwijnen. In een twee tal gevallen achten B. en W. het echter raadzaam de installaties om te bouwen tot gele knipperlichten, welke als waar schuwing voor het rijdende verkeer zul len dienen. Dit zal gebeuren bij de over steekplaatsen op de Rijnsburgerweg bij het Academisch Ziekenhuis en op het Levendaal bij de hoek van de Korevaar- straat. In enkele andere gevallen zal het rij verkeer op de voetgangersoversteek plaatsen worden attent gemaakt door de gewone driehoekige waarschuwingsbor den voor overstekende voetgangers. Leids Kantongerecht Moeder lioudt heftig pleidooi voor zoon - zonder - rijbewijs „Hij Is nu In militaire dienst, dus waar moet hij dat allemaal van betalen", vroeg de moeder van een 19-jarige elek- triciën uit Leiden, nadat de officier, mr. J. A. L. Brada drie geldboetes van res pectievelijk f 40 subs. 8 dagen, f 10 subs 2 dagen en f 50 subs 10 dagen had ge ëist, waarbij hij rekening hield met het feit, dat verdachte thans zijn militaire dienstplicht vervult. De elektricien stond terecht omdat hij ln augustus JJ. met een vaart van ca. 80 km/u op een motorrijwiel over de hij geen rijbewijs bezat en het motor- kende bromfietser, waarbij de motor rijwiel niet van een kenttekennummer was voorzien. Hoewel hem dit niet ten laste werd gelegd, was hij in botsing gekomen met een onverwacht overste kende bromfietser, waarbij de motor f 300 schade opliep, die hij uit eigen zak zal moeten betalen. „Ik gaf wel wat extra gas om een auto te kunnen in halen, maar reed geen 80 km/u" was het einige, dat verdachte tot zijn ver dediging kon aanvoeren. „U neemt het met de waarheid blijkbaar niet zo nauw, merkte de kantonrechter op. Nog voor verd. na het requisitoir iets in het mid den had kunnen brengen, sprong zijn moeder, die op de publieke tribune zat, verontwaardigd overeind om vanaf haar plaats de verdediging van haar zoon te gaan voeren. Een niet g ebruikelijke gang van zaken, die de kantonrechter blijkbaar toloreerde, omdat het hier verdachtes moeder betrof. De kanton rechter wees de moeder er op, dat haar zoon geen rijbewijs had en dus een groot gevaar op de weg had betekend. Hij vond het daarom onjuist dat zij de feiten bagatelliseerde en „het ommetje" van haar zoon heel normaal vond. Toen de moeder even zweeg wees de kantonrechter vonnis, dat in verband met de ernst van het feit, t.a.v. de boe te voor te hard rijden boven de eis uitging en gesteld werd op drie geld boetes van respectievelijk f 40 subs 8 dagen (rijbewijs) f 10 subs 2 dagen (kentekennr.) en f75 subs 15 dagen (80 km/u-snelheid). Niet verdachte, doch zijn moeder nam het laatste woord, een heftig protest en een aankondiging van hoger beroep. Nadat de kantonrechter haar erop had gewezen, dat niet zij, doch haar zoon in hoger beroep kon gaan en haar zoon BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Matheas Adrlanus Maria, zn van A. C. Knynenburg en L. P. van Meurs, Petro- nella Margaretha Maria, dr van J. G. Kaak en A. M. v. d. Veer, Leendert Abraham, zn van L. A. Boot en G. Oudshoorn, Pleter Leendert, zn van W. C. Schipper en J. Klos. Minke Marijke Theodora, dr van S. Offrlnga en L. T. M. Knibbe, Johanna Eli sabeth, dr van W. de Haas en E. E. Oos- terom. Dirkje Cornelia, dr van H. J. Schmaltz en A. P. Mol, Jacobus Johannes zn van T. Schaafstra en J. v. d. Voort, Elisabeth, dr van J. van der Leede en H. A. Steenvoorden, Carolina Theodora Ma ria, dr van J. v. d. Meeberg en C. T. van Zeist, Yvonne Christina, dr van A. Duin dam en E. Hakkaart, Hnlke Anne. dr van B N. Koopmans en H. M. E. Menger, Pe trus Johannes, zn van J. Paauw en D. G. Schouten, René Eduard, zn van A. Wou- terson en E. M. G. de Lang. Jacqueline, dr. van J. E. Boet en A. C. Rosenbrand, Ilse Maria Agnes, dr van L. F. v. d. Krogt en J. M. de Haas, Anthonius Sebastiaan Wilhelmus, zn van T. H. van Leeuwen en M A. G. Verver. Mirjam Megelina. dr van F P. Kruit en J. Lek. Willem Jan, zn van M J. Coenen en T. Heyting, Anna Maria, dr van W. Rijnsburger en M. C. Corts, Matthijs, zn van M. Polman en M. G. Koelen. GETROUWD L. va nder Zeeuw en E. J. M. Overde- vest, H. R. van der Laan en E. J. Feld brugge. J. Reljken en M. J. Belj. M. H. Wijling en W. A. van Ruiten, H. W. van der Vllst en G M. H. Haasnoot. OVERLEDEN A. Dreef, 84 Jaar, man, J. M. de Vrind, 45 Jaar, echtgen. van P. H. van der Meij- den. R. P. V. Raaphorst, 52 Jaar, echtgen van W. M. Maarschalk, 23 Jaar. zoon. P. Stutterheim, er in hoger beroep vermoedelijk niet milder vanaf zou komen, uitte de moe der haar verontwaardiging over de „schandalige wijze" waarop haar zoon recht werd gedaan. Beginnersfout Ik weet echt niet hoe het kwam en ik heb naar mijn weten niets fout ge daan" aldus een 28-jarige secretaresse uit Rotterdam, die terecht stond omdat zij op 1 september met een door haar bestuurde auto het verkeer op Rijks weg 4 A ernstig in gevaar had ge bracht. Het was haar enig antwoord op de vraag van de kantonrechter of zij een verklaring kon geven van het feit, dat haar auto bij een inhaalmanoeu vre was geslipt en daarna via een ope ning in de middenhaag en de tegenover liggende rijbaan in de wegberm terecht was gekomen. Zij reed ruim 100 km/u op het moment van inhalen Op de vraag hoelang zij al een rijbewijs had, ant woordde verdachte, dat zij uit hoofde van haar beroep al ruim negen jaar bijna dagelijks achter het stuur van een auto zit. „Echt een fout van ie mand die pas auto rijdt" vond de kan tonrechter. Hoewel verdachte verklaar de, dat zij ook niet „sterk had afge remd" en de remsporen, die de poli tie ter plaatse had aangetroffen niet van haar auto afkomstig konden zijn, achtte de officier afdoende bewezen, dat zij gezien de situatie met een te hoge snelheid had gereden en derhalve me deweggebruikers in gevaar had ge bracht. Hoewel hij ditmaal het rijbe wijs nog niet in het geding wilde bren gen, eiste hij niet minder dan f.200 boete subs 1 maand. Ik heb de situatie misschien op dat moment verkeerd beoordeeld", was ver dachtes laatste woord. Deze verkeerde beoordeling kost haar f 150 boete subs 30 dagen. Ontwenningskuur Een navrant geval van openbare dronkenschap leverde wel de zaak te gen een 36-jarige fabrieksarbeider uit Leiden, die reeds tien veroordelingen achter de rug had, waaronder enige we ken hechtenisstraf en 3 maanden Ryks- Na de aanvaarding van een proef schrift „Nature and Grace in Morals" en een mondeling examen aan de daarin behandelde problematiek heeft de filo sofische faculteit van de Universiteit te Melbourne de graad van „Master of Arts" toegekend aan onze oud-stadge noot, ds. M. W. J. Geursen, thans Presby Ds. M. W. Geursen werkinrichting. „Het lijkt mij beter voor U, dat ik U ditmaal voor lange tijd naar de Rijkswerkinrichting stuur, dan kunt U daar onder toezicht een ont wenningskuur ondergaan en komt U tenminste eens van de drank af", was de kantonrechter van mening. Verdach te drong echter aan het ook ditmaal nog bij een geldboete te laten, dan zou hij zelf wel de nodige maatregelen treffen. In zijn requisitoir wees de of ficier verdachte erop, dat een geldboete bij hem weinig of geen effect zou sor teren. Aan de hand van verdachtes dossier gaf hij een opsomming van het aantal geldboetes, die verdachte al had betaald en die gevolgd waren door hechtenisstraffen en Rijkswerkin richting. Ook wees hij verdachte er op, dat hij zijn belofte om zich onder toe zicht van het consultatiebureau voor drankzuchtigen te stellen, niet was na gekomen. Zijn eis hield ditmaal dan ook in een onvoorwaardelijke hechtenis straf van 6 dagen en 6 maanden Rijks werkinrichting. Ook de kantonrechter wees verdach tes verzoek om een geldboete resoluut van de hand. „U moet helemaal van de drank af en de enige manier om dat bij U te bereiken is een langdu rig verblijf in /«e Rijkswerkinrichting", aldus de kantonrechter die dan ook conform vonnis wees. AMERIKA EN WIJ Met een formidabele klap sloeg de voorzitter van de Raad van Be heer van de N.T.S., de heer E. A. Schiittenhelm gisteren het eerste paaltje in de grond voor de bouw van de nieuw NTS-studio in Hil versum. Het gehele bouwproject langs de verkeersweg van Hilver sum naar Bussum omvat twee studio's en een montagehal. Men hoopt in 1963 met de bouw gereed te zijn. De Leidse week voor internationale samenwerking, die ditmaal aan Amerika is gewyd, werd gistermiddag in het Uni versiteitsgebouw geopend met een aca demische bijeenkomst. Prof. dr. G. Se- venster, rector magnificus, vroeg in zijn openingswoord aandacht voor het feit, dat de volken steeds reëler met elkaar te maken krijgen. De afstanden worden steeds kleiner. Nu is het de vraag, hoe wij een samenleving construeren voor gans de mensheid zoals deze nu voor elk volk afzonderlijk bestaat. De harde politieke feiten bemoeilijken ons idealistische streven tot het uiterste. Bezinning op het ideaal blijft echter no dig, alsmede scherpe aandacht voor de richting, waarin een organisatie als de Ver. Naties zich ontwikkelt en voor al het waardevolle dat van haar uitgaat. Ook moeten principes als verdraagzaam heid en veroordeling van de rassendis criminatie worden hooggehouden. Prof. dr. W. Brand lichtte de aanwe zigen in over de internationale hulpver lening van de Ver. Staten. Hij wees erop, dat de Amerikaanse hulp zeker niet uit sluitend mag worden verklaard uit „laag- bijdegrondse" motieven; deze kolossale steun is niet zonder een ideologische bo venbouw. De militaire steun, nodig ge worden door de houding van het Sowjet- blok, bedraagt een derde van het totaal. In Europa zijn de veiligheid en de poli tieke stabiliteit er zeer door verstrekt. Er zijn echter landen, waar niet-militaire hulp méér zou uitwerken. Mede dank zij het Marshall-plan werd in Europa het vooroorlogse levenspeil spoedig weer bereikt. Zonder deze orga nisatie was de Europese Economische Ge meenschap niet denkbaar geweest. Het plan betekende ook eer dosis optimisme. Iets van het Amerikaanse vooruitgangs geloof werd zodoende in Europa inge plant. Spreker verheelde niet, dat de hulp verlening aan de ontwikkelingsgebieden ook we leens heeft gefaald, maar dit was dan aanleiding tot herbezinning. Tenslotte sprak prof. Brand over de steun van Amerika ten bate van de Afro-Aziatische landen en Latijns Ame rika en aan de hulpprogramma's van de Ver. Naties. In het algemeen zei hij, dat Amerika niet vastzit aan bilaterale over eenkomsten en de voordelen van ge- internationaliseerde steun terdege beseft. De initiatieven, die de regering Kennedj del aatste maanden heeft genomen, ge tuigen onmiskenbaar van de soepele Amerikaanse geest. Onder de aanwezigen was ook de heer J. C. van Schaik, die als loco-burge meester het gemeentebestuur vertegen woordigde. Leidse fotografen op reis in Azië Het deed de heer J. G. Dompelman gisteravond kennelijk veel genoegen een spreker uit zijn eigen kring welkom te kunnen heten. Het was ir. A. M. Over- einder, een van de oudste leden van de Leidse Amateurfotografenvereniging, die de aanwezigen liet delen ir de genoegens die hy beleefd had van zyn reizen naar Pakistan, India en Nepal. De heer Over- einder maakte voor zyn lezing gebruik van schitterende kleurendia's. Op boei ende en onderhoudende wijze vertelde hij over de zeden en gewoonten van de he terogene bevolking van de landen die hy bezocht had. De aanwezigen toonden zich een dankbaar „reisgezelschap". Kosterpaar doopsgzinde gemeente jubileert Het doopsgezinde kosterpaar de heer en mevr. G. ZonneveldVan Heeringen herdenkt a.s. zaterdag het feit, dat het 25 jaar bij de Doopsgezinde Gemeente in functie is. In de zondagochtend te houden kerkdienst zal dr. S. L. Verheus aan dit zilveren jubileum aandacht schenken, waarna de kerkeraad aan het kosterpaar een receptie aanbiedt. teriaans predikant te Thorenbury (Vic toria, Austr.). Het behalen van deze graad vormt de welverdiende beloning van vyf jaar in gespannen studie, waarin elk vrij ogen blik voor deze studie werd gereserveerd. De toekenning geschiedde met het ju dicium „second class honors", hetgeen in Nederlandse begrippen wil zeggen een doctoraal examen in een filosofische fa culteit met het predikaat .met genoegen'. Ongetwijfeld zuil envelen van zijn vroegere gemeenteleden „met veel ge noegen" van deze tijding kennis nemen l Ir. J. J. G. van Hoek Neemt benoeming tot raadslid aan Ir. J. J. G. Hoek, die in de a.s. vaca ture van mr. J. Drijber is benoemd tot lid van de Leidse raad, heeft deze be noeming aangenomen. Ir. Van Hoek, die voor de V.VX). zit ting neemt, kwam reeds eerder voor een zetel in de Leidse raad in aanmerking. Hij heeft deze functie toen niet aan vaard, omdat hy van oordeel was, dat het directeurschap van een bouwmaat schappij ir. Van Hoek was directeur van N.V. Werninks Beton Maatschappij niet te combineren valt met het lid maatschap van de raad. Enkele jaren geleden heeft ir. Van Hoek in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, als directeur van Wernink afscheid genomen. Het ligt in de bedoeling om de geloofs brieven van ir. Van Hoek in de zitting van 6 november te onderzoeken, waarna zijn beëdiging en installatie zullen plaatsvinden in de eerste begrotingszit ting (15 november). Ir. Van Hoek. oud-directeur van N.V. Werninks Beton Maatschappij, werd 15 juni 1894 te Doesburg geboren. Hij be- Ir. J. J. G. VAN HOEK zocht de HBS te Amersfoort en te Den Haag en studeerde daarna aan de Techn. Hogeschool. Na het behalen van de inge nieurstitel vestigde hij zich in 1919 te Leiden. Van zijn zeer vele Leidse functies noe- mij wy die van voorzitter van de Leidse Ambachtsschool, van de Leidse Bouw vereniging en van de Vereniging tot Be vordering van de bouw van Arbeiders woningen, commissaris van de Leidse Spaarbank en lid van de Raad van Arbeid en de Raad van Advies van K. en O. en voorzitter van de K. v. K. Verder is of was ir. Van Hoek ere voorzitter van de Ned. Aannemersbond, voorzitter van het Produktiviteitscen- trum Bouwnijverheid, tweede voorzitter van de MTS voor Bouwkunde te Utrecht, idem van het Ned. Instituut voor Aan nemers Grootbedrijf, lid van de besturen van Ratiobouw, Bouwcentrum, Water bouwkundig laboratorium te Delft, Bond van Verenigingen tot het geven van Nij verheidsonderwijs, Economisch-technolo- gisch Instituut voor Zuid-Holland en Ned. Instituu. voor Efficiency en lid van de Adviescommissie voor de Woningbouw in deze provincie. Talr'ke verenigingen hebben in de loop der jaren een beroep gedaan op de capaciteiten van ir. Van Hoek. Zo heeft hij o.a. het voorzitterschap bekleed van de Leidse Vereniging van Industriëlen, de Sociale Raad, de Maatschappij voor Toonkunst, het Leids Schaakgenoot schap, de Rotaryclub, de Raad van Be stuur Bouwbedrijf en de Ned. Aanne mers Patroonsbond. Bijeenkomst in de Marekerk In de Marekerk zal ds. A. C. J. v. d. Poel morgenavond spreken over het on derwerp ,Hoe dienen wij de vrede". De bijeenkomst begint om acht uur. Ieder een is er van harte welkom. Het kwartet gebr. Spaargaren zal zijn medewerking verlenen door enkele lie deren te zingen. Ds. v d Poel is hoofd-luchtmacht- predikant.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3