Waarom is F. Langemeyer burgemeester geworden? Politiek overwoekert het gezond verstand TANK ESSO EXTRA Mevr. Goloeba scheldt op Nederlandse politie Bouwstop kwam te laat Adenauer begin november naar Washington „Bandieten.... echte struikrovers" A.R.P. verloor 1500 leden Waar is de tijger? CONGRES NATIONALE WONINGRAAD: Japans protest door Russen verworpen Huurvoorstellen zo omslachtig als Grootboek Opgericht 1 manrt 1960 Maandag 23 oktober 1961 Derde blad no. 30484 (Van een onzer redacteuren) „Wat ik zo aantrekkelijk vind in het burgemeestersambt? Als stafmede werker van het secretariaat van de KVP kan ik misschien een advies bedenken, waardoor er zo'n duizend woningen meer worden gebouwd. Dat is natuurlijk heel aardig. Maar veel aardiger is het als meneer Jansen aan de Acacialaan in het dorp waar je burgemeester bent een woning wil bouwen. Je kent meneer Jansen, je kent de Acacialaan, je weet hoe het huis eruit zal gaan zien. Je kent de achtergronden. Als je daar je medewerking aan geeft weet je precies waar het om gaat. Je bent er zelf bij betrokken" Drs. F. K. Langemeyer (38). de toe komstige burgemeester van Warmond, heeft een leuk huis in de Haagse Indi sche Buurt. Een huis, dat hij maar wat graag verwisselt voor een huis, (er schijnt geen ambtswoning beschikbaar toe zijn) in het dorp aan de Kaag. Want eigenlijk houdt drs. Langemeyer niet van de stad. „Ik heb doelbewust uitgekeken naar een gemeente, waar ze een economist goed Kunnen gebruiken. Ik heb ook uit gekeken naar een gemeente met een goede secretaris. Want veel gemeente lijke ervaring heb ik natuurlijk niet. Als medewerker van het KVP-seoreta- riaat ben ik veel in contact gekomen met burgemeesters. Bij het voorberei den van werkbezoeken van ministers. Bij het organiseren van lezingen. Ik had veelzijdig werk bij het secretariaat, maar heb me niet kunnen specialiseren" „Ja, als er toen ik afgestudeerd was aan de Ned. Economische Hogeschool in Rotterdam geen ambtenarenstop was geweest, was ik misschien vlug ger burgemeester geworden. Dat kan (Van onze correspondent in Bonn) Naar in Bonn verluidt zal Bondskan selier Adenauer op 2 en 3 november in Washington besprekingen voeren met president Kennedy. Kennedy zou „de nieuwe Bondskanselier" van West- Duitsland hebben uitgenodigd voor een zo spoedig mogelijke ontmoeting. Aanvankelijk stond men in Bonn hui verig tegenover het denkbeeld van een Westduits bezoek aan Amerika. Sinds Kennedy's laatste brief aan Adenauer is dat veranderd. In deze brief heeft Ken nedy duidelijk gesteld, dat hij zijn been stijf zal houden in de kwesties Berlijn en Duitsland. Wel heeft Adenauer toegege ven. dat in de brief ook enige passages voorkwamen, waarmee hij zich niet ge heel kon verenigen. Deze lijken echter toch meer van ondergeschikt belang. Ambassadeur Grewe, die naar Bonn was eekomen voor besprekingen is zater dag naar zijn standplaats Washington teruggekeerd. Hij heeft opdracht gekre gen op drie essentiële punten in de Westduitse politiek de nadruk te leggen Bonn kan alleen met Oost-Duits- land praten in opdracht van de drie Westelijke mogendheden. Er kan geen sprake zijn van een erkenning van het communistische bewind. De politieke en economische banden tussen West-Berlijn en de Bondsrepu bliek mogen niet verzwakt worden. Van een aftocht van Westduitse auto riteiten uit West-Berlijn wil men niets weten. Bonn verwerpt elke vorm van mili taire ontspanning in Midden-Europa, indien deze niet een eerste stap naar algehele ontwapening en Duitse her eniging zou betekenen. best. Toch was ik graag ambtenaar op het departement geworden. Mis schien wel de enige deskundige van Nederland op het gebied van de kik vorsen- en muizenwet. Dat had ook best gekund. Maar ja, als „Of ik Warmond ken? Ik ken één inwoner. Vanmiddag om drie uur leer ik het college van B. en W. kennen .Die komen me hier opzoeken. Ja, van de Zwanburgerpolder heb ik wel eens iets gelezen. Zeilen? Vroeger wel. Maar sinds ik bij de KVP benGeen tijd. Nauwelijks tijd om een roman te lezen. Vroeger heb ik ook aan ornithologie ge daan. Maar wat wil je in Den Haag Misschien kan ik er in Warmond weer wat aan doen. Vroeger heb ik ook paard gereden. Maar om daar weer aan te beginnen. Dat is wel een beetje gek". Warmond lijkt me een heel prettige gemeente. Een gesloten kom, veel na tuurschoon en ongetwijfeld veel pro blemen op het gebied van de recreatie" „Ik zal nog moeten wennen. Net zo als ik moet wennen aan het „burge meester". Drs. Langemeyer zal er ongetwijfeld gauw genoeg aan wennen. Aan de War- monders, die hem zullen aanspreken met „burgemeester". Zijn zoontje Frans (8) helpt hem in ieder geval al op weg. Toen loij zaterdag in de woning van drs. Lan gemeyer op de nieuwe burgervader van Warmond zaten te wachten, schreeuwde Frans onder aan de trap naar boven: „Waar is de burgemees ter! Hier zijn al weer mensen van de krant". Vraaggesprek in Rusland Het orgaan van het Russische vakverbond „Troed" heeft gisteren een vraaggesprek gepubliceerd met mevrouw Goloeba, de echtgenote van ir, Goloeb, die in Nederland asiel gekregen heeft. In dit vraaggesprek heeft mevrouw Go loeba volgens „Troed", de Nederlandse politie „bandieten" genoemd. Zij be klaagde zich er voorts over, dat tijdens haar bezoek aan Nederland, zij cn an- De Anti-Revolutionaire Partij heeft verleden jaar, zo blijkt uit het jaar verslag over I960, dat op het zaterdag, 28 oktober a.s. te Amsterdam te hou den partij convent behandeld zal wor den, ruim 1500 leden verloren, rond 1 Yi Ultimo '60 telde de A.R.-partij na melijk 97.980 leden, tegenover 99.613 per einde '59 en 99.3-30 per einde '58. Van de 18 centrales zagen van '59 op '60 slechts 3 het ledenaantal stijgen: Arn hem (met 19), Utrecht (met 1) en Haar lem (met 30). Ook de nationale organisatie van A.R. jongeren studieclubs (Arjos) zag zowel aantal leden als aantal clubs dalen, een ontwikkeling, die reeds enige ja ren geleden inzette. Uit het verslag '60 van de dr. Abra ham Kuyperstichting, het wetenschap pelijk bureau van de A.R.P., blijkt dat de adviezen in overgrote meerderheid aan leden van gemeenteraden werden verstrekt. Er blijft echter een meerder heid van raadsleden, die van de dien sten -van de Stichting geen enkel ge bruik maakt. dere Russische toeristen van de Ne derlandse autoriteiten het land slechts „door de ramen van de bus" mochten zien. „En toen wij weggingen", zo had mevr. Goloeba tegen de correspondent van „Troed" gezegd, „gedroeg de Neder landse politie zich als echte struik rovers. Zij trachtte mijn terugkeer te verhinderen en ging zelfs zo ver, dat zij haar handen uitstak naar onze ambassadeur, die mij trachtte te be schermen. Niets is heiliger voor iemand dan zijn moederland. Ik besefte dit bijzonder duidelijk toen ik de gevan gene was van de Nederlandse politie op het vliegveld (Schiphol). Ik heb nu uit de eerste hand kennis gemaakt met de woeste zeden van het veel geprezen Westen". De correspondent van het Russische or gaan besluit dan zijn artikel waarin niet gerept wordt van ir. Goloeb, met de opmerking, dat men wel respect moet hebben voor „deze eenvoudige vrouw, die zich verweerde tegen chan tage en het brute geweld van provo catiedeskundigen". Volgens het artikel woont en werkt mevrouw Goloeba in Sverdlovsk, in de Oeral. De Amerikaanse Republikeinse senator Kenneth Keating heeft in een uitzen ding van een Amerikaanse televisie zender gezegd, dat ir. Goloeb uitge nodigd dient te worden in de Ver enigde Staten stralingsonderzoek te doen. De senator zei te hopen, dat de Ame rikaanse autoriteiten iets zullen doen om zich te verzekeren van ir. Goloebs diensten bij het zoeken naar middelen om het gevaar van radio-actieve af valstoffen tegen te gaan. Zoals gemeld heeft ir. Goloeb be langstelling voor speurwerk dat ten doel heeft radio-actief strontium 90 uit het menselijk lichaam te verwij deren. CONFERENTIE „VROUWEN !N DE V.V.D." f De stichting „vrouwen in de VVD" heeft op de Pietersberg in Oosterbeek haar jaarlijkse conferentie gehouden onder voorzitterschap van mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradl, wethoud- ster van Haarlem. Als spreker trad op mr. H. van Riel, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en van de Eerste Kamer. Hij zei, o.m. dat vele van de tegenwoordige proble men niet zoals vroeger ontstaan door een geldtekort, maar door een aan- passings- en een geestelijk welvaartste kort. In dit verband zag hij als grote vraagstukken de zorg voor de ouden van dagen, de chronisch zieken en de voor- en nazorg van geestelijk gestoor den. Wat het onderwijs betreft, pleitte de heer Van Riel voor het mogelijk ma ken van een universitaire studie voor de arbeidersjeugd. Een forum besprak vra gen naar aanleiding va» het onderwerp „Huwelijk en beroepsarbeid van de vrouw". Mevrouw H. van Someren- Downer, lid van de Tweede Kamer, sprak over het onderwerp „Humor in de politiek". Op de tweede conferentiedag hebben de Tweede-Kamerleden mej. mr. J. J. Th. ten Broeck Hoekstra, me vrouw ir. A. Kuiper-Struyk en mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften tal van binnengekomen vragen beantwoord. Me vrouw Kuiper-Struyk hield een inlei ding over het thema „Spreiden van werken en wonen". Zij besprak enkele problemen rond de ruimtelijke verorde ning, o.a. de industrievestiging, de ver stedelijking van net platteland en de kwestie hoog- of laagbouw. Juist... in de tank. Bij steeds meer auto's de bergplaats voor een tijger. U hoeft er niet voor op jacht. Iedere Esso Extra pomp levert nu benzine met tijgerkracht, die uw auto een nieuw leven geeftkittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Neem de proef op de som: stop een tijger in uw tankl (Van onze Utrechtse correspondent) „Politieke overwegingen over woekeren in Nederland het gezond verstand inzake de woningbouw". Aldus mr. E. van Haersma Buma in zijn rede op het congres van de Nationale Woningraad, dat zater dag in Tivoli in Utrecht werd ge houden. Mr. Van Haersma Buma hekelde de voorliefde, die ons ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid zijns inziens aan de dag legt voor de vrije bouw. De uitbrei ding van het woningcontingent van 80.000 tot 90.000, waarvoor de Woningraad zo heeft gevochten, zal voornamelijk voor dure wonin gen worden bestemd, aldus de in leider. Dit is sociaal onverant woord, omdat de woningnood zich allengs concentreerd op de bevolkingsklasse met de laagste inkomens. Proef met superbom De Sowjet-Unie heeft een officieel protest van de Japanse regering tegen het Russische voornemen, een kern bom van 50 megaton tot ontploffing te brengen, van de hand gewezen. Van Russische zijde is gezegd, dat het pro test aan het Westen gericht moet wor den omdat dit „de verantwoordelijk heid draagt voor de hervatting van de proeven met kernwapens", aldus is in Tokio bekend gemaakt. Perzië heeft zich geschaard bij zeven andere landen die een resolutie zullen indienen, waarin er bij de V.N. op aangedrongen wordt, een beroep te doen op de Sowjet-Unie om de voor genomen proef met de 50-megaton bom af te gelasten, aldus heeft een woordvoerder van het Perzische mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. De Oostenrijkse vice-kanselier, dr. Bruno Pibterman, heeft zaterdag via de radio een beroep gedaan op de Sowjetrussische regering de voorgeno men proef met een 50-megaton bom te laten vervallen. „Wij kunnen deze proef niet door een bevel tegenhouden, maar wij willen erop wijzen dat geen enkele regering haar politiek behoort te baseren op bedreiging met uit roeiing der volken". Zaterdagavond zijn in Londen 513 demonstranten tegen de atoombom gearresteerd toen zij bij de Sowjet russische ambassade wilden proteste ren. De demonstranten gingen op straat zibten en weigerden op de som matie van de politie daartoe, zich te verwijderen. De protestactie was door het „comité van honderd" georgani seerd. ANTI-REVOLUTIONAIR PARTIJ-CONVENT Het centraal comité van Anti-Revolu tionaire Kiesverenigingen houdt op 28 oktober een Partij Convent in het Mi- nerva-paviljoen te Amsterdam. De voor zitter dr. W. P. Berghuis zal de bijeen komst met een toespraak openen. Hier na zal een huishoudelijke vergadering gehouden worden. In de middagverga dering zal prof. dr. A. M. Donner spre ken over „Rechtsbescherming in Euro pees verband". De te laat afgeremde bouwactivi teit in de vrije sector is de reden ge weest van de achterstand op het pro gramma van de woningwetbouwdie eind september 10.500 woningen be trof. Als de minister zich aan zijn herhaaldelijk gegeven belofte wil houden, dan zullen er in de nog res terende drie maanden van dit jaar tenminste nog 28.000 gesubsidieerde woningen moeten worden gegund. Mr. Van Haersma acht dit onder de huidige omstandigheden vrijwel on mogelijk. Temeer daar in de Vrije Sector in de eerste zeven maanden van 1961 tweemaal zoveel woningen in aanbouw zijn genomen als in het hele jaar was voorzien. „En dit ge beurde niet per ongeluk", aldus mr. Van Haersma: „Toen in juli de bouw stop voor de vrije bouw werd aange kondigd, was het kwaad al geschied. En ondanks die bouwstop zijn er nog zeker 6.000 woningen in de Vrije Sec tor vergunningen verleend". Het resultaat van de regeringspolitiek is, volgens hem, dat er een enorme druk op de bouwmarkt is ontstaan, hetgeen een zodanige prijsstijging heeft veroor zaakt, dat de gunning van de bouw van woningwetwoningen tegen de door de minister toegelaten toetsings- of curve- prijs moeilijker blijkt dan ooit tevoren. Zelfs de meest sobere bouw kan men vaak niet realiseren, aldus mr. Haersma, en de moeilijkheden zijn zo groot, dat een verder achteropraken op het pro gramma voor 1961 zich duidelijk mani festeert. Hij verwacht, dat de woning wetbouw in 1962 nog verder in de klem zal raken. Een heftig protest tegen deze gang van zaken acht hij dan ook op zijn plaats. Verschuiving Hij gaf toe, dat in de gesubsidieerde particuliere bouw de minister op een verschuiving naar de a-premiebouw aanstuurt, die woningen oplevert, die op papier slechts enkele guldens duurder zyn dan woningwethuizen. Maar het Ryk moet voor de a-wo ningen een aanzienlijk zwaardere sub- sidielast dragen, aldus de heer Haers ma, die meende dat het Tweede Ka merlid Bommer dit bij de behandeling van de begroting al overduidelijk had aangetoond. Bovendien acht mr. Haersma de wer kelijke verschillen veel hoger dan het landelijk berekende gemiddelde van f 1,60 per week. Voor de bijkomende kos ten zijn bedragen van f 15 per maand, zonder centrale verwarming, liften en dergelijke, geen zeldzaamheid. Daarnaast komen er, meent hij, zodra het Rijk de toegestane opzet in bouw leeft gecontroleerd, vaak opnieuw am bachtslieden. Zij leggen tegels, waar de ze niet waren, verbeteren sanitair, brei den keukenuitrusting uit en maken van een zolder een tweede slaapverdieping. Mr. Van Haersma wilde maar liever niet vragen, wat dit gaat kosten. Niet verantwoord Ondanks zijn afwijking van deze luxe, meent mr. Van Haersma Buma, dat er bij de bouw vaak bezuinigingen worden toegepast, die sociaal gezien niet zijn te verantwoorden. De directe behoefte geeft de toon aan, zei hij, en onze na zaten zullen over 25 of 50 jaar niet dankbaar zijn als zjj constateren, dat onze bouw hopeloos onvoldoende is ge weest. Hij zou aan de financiële des kundigen willen overlaten m te onder zoeken of van de toekomstige huurver hogingen niet een deel zal kunnen wor den bestemd voor kwaliteitsverbetering. Nog eens pleitte mr. Van Haersma, evenals de voorzitter van de woningraad, de Amsterdamse wethouder A. in 't Veld, voor hem al had gedaan, voor planning van de woningbouw cp langere termijn dan één jaar. Voordat in januari of fe bruari de verdeling van het bouwvolu me bekend wordt gemaakt, verklaarde hij, moeten de plannen al gereed liggen, omdat anders in hetzelfde jaar niet meer met de bouw kan worden begon nen, terwijl het niet gebruikte volume vervalt aan het eind van het jaar. Kleine gemeenten Dit bezwaar doet zich vooral gevoelen in de kleinere gemeenten, die niet als de grote, elk jaar ongeveer weten, waar op ze kunnen rekenen. Een tweede na deel van dit systeem vond hij de ver snippering in de kleine plaatsen, die twee of drie woningen per jaar toege wezen krijgen. Dit betekent duur bou wen, aldus mr. Van Haersma Buma, terwijl bij een driejaarlijkse verdeling met grotere contingenten kan worden gewerkt. Het standpunt van de minister in deze is, dat het bouwbedrijf zo conjunctuur gevoelig is, dat een prognose op langere termijn niiet mogelijk is. Mr. Van Haers ma meent, dat dit voor elk bedrijf geldt en dat de mogelijkheid, dat men in slechte tijden het programma niet kan afwerken, geen reden is om de hele pro grammering maar te laten schieten. Samenwerking Hij is van oordeel dat het bestaande mechanisme van opdrachtgever, archi tect, opzichter en aannemer, de reden is van onpraktisch enduur bouwen. Mr. Van Haersma bepleitte een veel hechtere samenwerking tussen architect en aan nemer, omdat het zo vaak voorkomt dat met veel zorg uitgewerkte plannen bij de uitvoering op bezwaren stuiten. Hij vond, dat de gemeente Rotter dam, die, in competitie met drie andere bouwers, door één bouwonderneming een plan voor 660 woningwetwoningen had laten ontwerpen, een goed voorbeeld had gegeven, evenals dat wordt gedaan door de Rijkswaterstaat, die wegenbouw projecten door de aannemers zelf laat uitwerken. Mr. Van Haersma bepleitte tenslotte een onderzoek naar de wenselijke ver houding tussen opdrachtgever en aan nemer, zonder dat daarbij heilige huisjes worden gespaard. Het dagelijks bestuur van de Nationale Woningraad vindt het bijzonder te leurstellend, dat de regering bij haar voorstellen tot huurverhoging geen rekening heeft gehouden met de ad viezen van de Raad en ook niet heeft meegedeeld, dat, of om welke redenen die adviezen niet uitvoerbaar waren. De nieuwe voorschriften, speciaal met betrekking tot door de huurder aan gebrachte verbeteringen aan huizen, zullen volgens de Raad alleen maar leiden tot langdurige en onbillijke be roepsprocedures. Dit deelde de voorzitter van de Natio nale Woningraad, de Amsterdamse wethouder A. in 't Veld zaterdag mee tijdens het congres van de Raad te Utrecht. De raad acht de thans voorgestelde voor schriften waarbij correctie op de huur verhoging mogelijk is in verband met de onderhoudstoestand van de woning, niet minder omslachtig dan het sys teem van een Nationaal Grootboek, waarbij een deel der opbrengst van de huurverhoging wordt bestemd voor onderhoud. Het dagelijks bestuur van de woningraad voorspelt spanningen, die groter zul len zjjn dan die rond 1 april 1960. Het bestuur meent, dat de thans voorge stelde huurverhoging ten onrechte vrijwel geheel ten goede zal komen aan de subsidieverlaging en dat er geen rekening is gehouden met het overblijven van baten voor dekking van gestegen exploitatiekosten, noch met de doorwerking in de huurprijzen van de thans in aanbouw zijnde en te bouwen woningwetwoningen. Daar de regering de subsidiebedragen voor woningwetwoningen en particu liere bouw ongeveer gelijk wil vermin deren, meent de Woningraad dat dit betekent, dat in 1966 voor de particu liere woningen, gebouwd onder de premie- en bij Jrageregeling, nog voor 125 tot 150 gulden per jaar moet wor den gesubsidieerd, terwijl de exploitatie van de woningwetwoningen sluitend zal zijn. Dit acht de Raad onaanvaard baar.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9