Ruim dertig varkens uit brandende schuur aan Kooi laan gered Laatste Berichten Nasser contra „kapitalisten" TIG VOERDE GASLICHTOP NRU-cursist Cees van Oyen domineert in knappe thriller MAANDAG 23 OKTOBER 1961 In twintig minuten was de Leidse brandweer zaterdag een brand meester, die uitgebroken was in een grote houten schuur staande op het emplacement van de Nederlandse Spoorwegen aan de Kooilaan. Eén varken is het slachtoffer van deze brand geworden. Het dier had ernstige brandwonden opgelopen en moest in het slachthuis worden afgemaakt. Omstreeks half vyf zagen voorbij gangers dikke rookwolken uit de schuur komen. In de schuur, die gepacht was door de heer P. C. v. Zijp van de Willem de Zwijgerlaan, bevonden zich 36 var kens en enkele tientallen kippen. Twee van de voorbijgangers trapten de deur in, zodat de varkens aan het vuur wisten te ontkomen. Ook de kippen konden, zy het lichtgewond, worden gered. Met groot materieel rukte de brand weer uit en bestreed de vlammen met vier stralen. Zij kon echter niet Voor komen, dat tweederde van de schuur in as werd gelegd. Een afgeleefde auto. die ook in de schuur stond was ln dat half STADSNIEUWS VOLA-leden zien iets van gloellampenindustrie Vrijdagavond hield de Vereniging van Oud-Leerlingen van de Ambachtsschool in Zomerzorg haar maandelijkse bij eenkomst voor leden en donateurs. De vooraltter, de heer C. L. de Bree opende de avond. Hij was verheugd over de grote opkomst. De bijeenkomst was belegd in samenwerking met de Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Voor de pauze hield de heer H. F. J. van Voorden een lezing over de historie van Philips; „Philips zoals men het niet kent". Vervolgens werden enkele prachtige kleurenfilms vertoond. De eerste film: „Os Mundi" laat de ontwikkeling van het magnetisme zien, vanaf de grijze oudheid toen de Perzen de Syrische Zee bevoeren en hun weg vonden met be hulp van een kompas, tot aan de meest recente toepassingen, de geheugens van elektronische rekenmachines en de zeer kleine magneetjes die gebruikt worden in kunstmanen. De tweede film „Pro fiel van een industrie" gaf een kijkje in de verschillende fabrieken van Phi lips in Nederland. Feest bij „De Royalisten" „De Royalisten" vierden zaterdaga vond feest. Ze kregen, in de Stadsge hoorzaal, een gevarieerd cabaretpro gramma aangeboden en werden na af loop daarvan in de gelegenheid gesteld om te dansen. Behalve de directieleden van de schrijf machinefabriek was ook een groot aantal ouden van dagen voor dit personeelsavondje uitgenodigd. Het programma vermeldde o.m. het optreden van „De Witte Kraaien", „The Movers", „Chic en Co" en „De Ofmano's". „De Witte Kraaien", een klein show-orkest met zang van Hansje Pallieter, brach ten populaire muziek ten gehore, zowel in het moderne als in het Weense genre, Chic en Co gaven staaltjes van muzikale dwaasheid ten beste en The Movers solden op weergaloze wijze met een levende pop. De Ofmano's lieten héél knap werk zien op één- en meer- wielige fietsen. Qeen wonder dat dit jonge acrobatentrio veel applaus kreeg. Herbert Joeks kondigde de ver schillende nummers aan en verscheen op een gegeven ogenblik in zyn gla- zenwasserspak op het toneel. De muzi kale omlijsting was by het Trio Wim Jongbloed in vertrouwde handen. De leiding van het bal berustte bij de heer Nieboer. Bridgeclub VOG De Uitslag van de tweede ronde der Viertallencompetitie luidt: Hoofdklasse: team Beyer wint van team Den Daas met 6-0 pnt.; teamEps- kamp wint van team Raar met 6-0 p.; team Schouten wint van team Slort met 5-1 pnt. Eersteklas A! team Jacobs wint van team Caro met 6-0 pnt.; team Boom wint van team Kooiker met 6-0 pnt.; team Raar wint van tt~m Bosscha met 6-1 pnt. Eersteklasse B: team Versteeg wint van team Dofferhof met 5-1 pnt.; team De Tombe wint van team Horree met 5-1 pnt.; team Wendt wint van team Jasper met 6-0 pnt. Ds. H. J. Mulder, alhier woon achtig, is benoemd tot voorganger van de afdeling Doorn van de Ned. Protes tanten Bond. In ons verslag over het bejaarden centrum aan 1e Churchilllaan stand abusievelijk, dat de heer W. A. Kaste- leijn gezegd zou hebben, dat hij het hij sen van een vlag op een bouwwerk „niet als eer. eerbetoon aan de werkers" ziet, men zal begrepen hebben dat hier ge lezen moet worden „ziet als een eerbe toon aan de werkers". uur veranderd in een massa smeulend schroot. De varkensmest die eveneens vlam had gevat, veroorzaakte een enorme rookontwikkeling, die tot ver in de stad zichtbaar was. De heer Van Zijp, werkzaam op de Grofsmederij en in zijn vrije tijd een amateurfokker, die enkele uren voor de brand nog in de schuur aanwezig was en voor wie de oorzaak een volkomen raadsel is, vertelde ons, dat hij de schuur onderverhuurd had aan de heren Slere en Blikman, die zich eveneens met de varkensfokkerij bezig hielden en aan de heer Van Rijn, die hier voor brand- stoffenhandelaren aanmaakhout hakte. De Leidse brandweer in actie. Zeventien varkens waren het eigendom van de heer Van Zijp, terwijl de heren Slere en Blikman resp. 8 en 11 varkens opfokten. De varkens van de heren Van Zijp en Blikman werden zaterdagavond tijdelijk In het Slachthuis ondergebracht, terwijl de dieren van de heer Slere elders onderdak vonden. Een aantal varkens Is vandaag verkooht. Alle gedupeerden waren niet verzekerd. Vermoedelijk ls de brand veroorzaakt door kinderen, die in de nabijheid van dc schuur een vuurtje stookten. Tijdens het blussingswerk werd een schoorsteen brand gemeld in de Willemstraat. Een van de brandweerwagens reed ijlings naar het pand om daar hulp te ver lenen. KNMI registreert zware trillingen Ook de seismografische afdeling van het KNMI in de Bilt heeft vanochtend tussen 9.50 en 9.55 uur trillingen geregi streerd. De trillingen, zo deelde een woordvoerder van het KNMI mede, doen duidelijk aan een aardbeving denken. Ongeveer een jaar geleden registreerde het. KNMI ook atoombomontploffingen op Nova Zembla. doch die waren veel kleiner dan de trillingen die vanochtend werden opgetekend. Tussen de registra tie in het observatorium in Uppsala en die in De Bilt ligt een periode van vijf tien minuten, hetgeen volkomen nor- maal moet worden geacht, omdat in de Bilt uitsluitend de zogenaamde „lange golven" worden waargenomen en niet de voorlopers hiervan. De eerste trillingen gaan namelijk dwars door <ie aarde en de lange golven gaan langs het aardop pervlak. In De Bilt kon men de plaats waar de aardbeving veroorzaakt is niet vaststellen. Crematie ontwikkelt zich stormachtig Ter opening van dc jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de Verenl- Éing voor Facultieve Crematie, welke ln ironingen werd gehouden, heeft de al gemeen voorzitter van het dagelijks be stuur, de heer J. Hasper er zijn vreugde over uitgesproken, dat juist de bevolking van deze plaats zo van harte heeft mee gewerkt aan de totstandkoming van het derde crematorium in Nederland. Het aantal crematies was van 1 okto ber 1960 tot en met 30 september 1961 2.740 ln Velsen en 1.131 in Dieren. „We nadere de maximumcapaciteit van beide crematoria", aldus de voorzitter. Gelukkig is „Groningen" bijna gereed, maar dit crematorium zal slechts wei nig verlichting geven. Over een jaar zullen we opnieuw in zorgen zitten. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat de crematoria in de drie grootste steden van de Randstad Holland met de grootste spoed tot stand worden ge bracht. De vereniging telde op 1 oktober 1959 109.798 leden, op 1 oktober 1960 116.411 en op 1 oktober 1961 124.315 leden, een toeneming van 8.000 leden per jaar wil zeggen, dat over circa 20 jaar zeker een tiental crematoria ln volle exploitatie zal moeten zijn om op verantwoorde wij ze te kunnen voldoen aan de verplichtin gen, die de vereniging bij aanneming van leden op zich heeft genomen. Dit alles klemt te meer, omdat ook de A.V.V.L. maandelijks meer leden in schrijft. Voorts dient rekening te wor den gehouden met een groot aantal cre maties van niet-leden tenminste 1.000 per Jaar. Ook dat cijfer stijgt. De voorzitter constateerde, dat de cre matie een stormachtige ontwikkeling te gemoet gaat. Uitvoerig ging hij in op de zich langzamerhand wijzigende op vattingen van rooms katholieken en ge reformeerde zijde. Hij wees er op, dat het noodzakelijk is de krachten die in de vereniging werkzaam zyn te bunde len. Binnenkort komt in het hoofdbe stuur een schema aan de orde voor een nieuwe opzet, volgens welke de geografi sche instelling van de vereniging wordt herzien. Minister Luns morgen weer in ons land De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, wordt morgen ochtend om 8.40 uit New York op Schiphol verwacht. Zoals bekend heeft mr. Luns gedurende enkele weken de leiding van een Nederlandse delegatie bij de V.N. gehad. Voorts heeft hij de ambassadeursconferentie te Paramaribo geleid. De minister heeft enige malen een bezoek aan Washington gebracht. Zware brand te Zwolle In het reduceerstatlon voor aardgas by Rijksweg 28 te Zwolle is vanochtend vroeg brand ontstaan. Het onder een druk van 35 atmosfeer ontsnappende aardgas veroorzaakte gedurende ruim een uur een vlam van meer dan 10 me- te^ hoogte, die tot in de verre omtrek te zien was. In het reduceerstation wordt de druk van 35 atmosfeer terug gebracht tot 10 atmosfeer. In de ver warmingskelder zou zich een ontploffing hebben voorgedaan, waardoor gas ont snapte en ontbrandde. Technici van het staatsgasbedrijf te Deventer moesten naar Zwolle komen om de gastoevoer af te sluiten, waardoor de vlam werd gedoofd. Het reduceerstation werd ernstig beschadigd, maar de gas toevoer naar Zwolle ondervindt geen stagnatie. Er kan namelijk een bijpas leiding worden gebruikt. Herdenking Hongaarse vrijheidsstrijd De Federatie van Hongaarse Vereni gingen in Nederland organiseert, in sa menwerking met de Haagse afdeling van de Nederlandse vereniging van ex-po litieke gevangenen (Expoge), een her denking van ae doden, vijf jaar geleden gevallen in de Hongaarse vrijheidsstrijd. In de avond van donderdag 2 november zal een fakkeloptocht worden gehou den naar de Waalsdorpervlakte ln Den Haag. Op de fusilladeplaats zullen kran sen worden gelegd. Twee doden bij explosie te Geleen In een proeffabriek van de chemische bedrijven van de Staatsmijnen bij Ge leen heeft zich vannacht een ontplof fing voorgedaan, als gevolg waarvan twee doden en een zwaargewonde te be treuren zjjn. De chef van dienst van de betref fende fabriek, P. W. Kersten en de be dieningsvakman E. van Rhoon zijn kort na de ontploffing aan de gevolge van de daarby opgelopen verwondingen overleden. De bankwerker J. _W. Schou ten werd zwaar gewond. Hij is in het ziekenhuis te Sittard opgenomen. De heer Kersten, 36 jaar oud en wo nende te Geleen, was gehuwd (1 kind). De heer van Rhoon. 45 jaar oud en wo nende te Geleen, was eveneens gehuwd (3 kinderen). Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Cambodja breekt met Thailand (Siam) Het parlement van Cambodja heeft vandaag besloten de diplomatieke be trekkingen met het buurland Thailand (Slam) te verbreken. In een resolutie wordt de minister-president van Siam, veldmaarschalk Sarit Thanarat. ervan beschuldigd „ons land voortdurend te be ledigen". „Hij wil de omstandigheden scheppen voor een gewapende Interven tie in Cambodja, aldus de resolutie. WASSENAAR „Snel en Lenig" vierde derde lustrum De r.k. Sportvereniging „Snel en Le nig" heeft zondag haar 15-jarig bestaan gevierd. In alle drie de parochiekerken te Wassenaar werd 's morgens een H. Mis opgedragen. 's Middags was er voor de jongere le den een feestmiddag in het Verenigings gebouw. De Snel en Lenig-jeugd werd er aangenaam bezig gehouden met pop penkast en enkele films. 's Avonds werd in hetzelfde gebouw het lustrum voor de ouderen gevierd. De voorzitter van Snel en Lenig, mr. B. J. van Horn sprak een inleidend woord, waarin hij eraan herinnerde, dat de in 1946 zo bescheiden begonnen gym nastiekvereniging nu een atletiek- en een judo-afdeling kent en ongeveer 500 leden telt. Het feestprogramma werd verzorgd door het ensemble „Ka-Ka" uit Den Haag, en liep vlot. In de pauze werd een tombola gehouden. Het slot van het cabaretprogramma bracht een verrassing voor het bestuur van de ver eniging. Er werd op het toneel een speciaal voor deze gelegenheid geschre ven liedje gezongen met als apotheose de onthulling van een fraaie nieuwe clubvlag: een geschenk van de ouders van leden. De heer G- de Greef die het initiatief nam tot het aanbieden van dit geschenk bood de vlag aan het bestuur aan en voegde er nog een per soonlijke attentie voor alle bestuursle den aan toe. In de vorm van een wissel stokje werd ook een Ujst aangeboden met de namen van allen, die aan dit ge schenk hadden bijgedragen. De feest avond werd besloten met een bal, waar voor de band van het St. Adelbertcol- lege de dansmuziek leverde. WIK ontving bezoek uit Solingen De sportvereniging WIK heeft ln het afgelopen weekeinde ruim 60 leden van de Duitse sportvereniging „Solingen- AufderhÖhe", waarmee reeds enige ja ren vriendschappelijke relaties bestaan, in Wassenaar op bezoek gehad. Vrij dagavond laat arriveerde het Duitse ge zelschap op het Dorpsplein, waar in „Het wapen van Wassenaar" gelegen heid was even uit te rusten van de lange busreis. Van hieruit werden alle bezoekers by WIK-leden thuis onder gebracht. Zaterdagmiddag was er voor de turn sters en turners onder de gasten gele genheid voor een gezamenlijke training met de WIK-gymnastiekafdeling. La ter in de middag begon de hoofdscho tel van dit weekeinde: zwemwedstrijden in het Sportfondsenbad waaraan behalve door Solingen en WIK ook werd deel genomen door de Haagse vereniging ZIOS en de Duitse vereniging „Hellas" uit Wanne-Eickel, die by ZIOS op be zoek was. Burgemeester mr. W. J. Geertsema en wethouder mevrouw mr. C, M. s' Jacob des Bouvrie waren onder de genodig den, toen Excelsior ter opening van de wedstrijden de volksliederen speelde en WIK-voorzitter A. Sluimers een be groetingswoord sprak. Het wedstrydprogramma had een vlot verloop. Het eindresultaat was, dat het Duitse Hellas met 1140,2 pt zegevier de voor Solingen, 1143,1 pt, ZIOS 1151,5 pt en WIK 1193,5 pt. De belangrijkste, persooniyke presta tie waren: Becker (Hellas) 1.06,7. 6 x 50 m vrije slag dames: 1. ZIOS 3.46,6; 2. Solingen 3.48,7; 3. Hellas 3.5,6; 4. Wik. 6 x 50 m vrije slag heren: 1. Hellas 3.01,6; 2. So- lingen 3.07,8; 3. ZIOS: 4. WIK. Na deze zwemwedstryden volgde een polotoemooi, waarin de beide Duitse Verenigingen zich de sterkste toonden. De prijzen werden uitgereikt op een zeer geanimeerde feestavond ln het Ver enigingsgebouw. Hellas won de finale met 30 van Solingen. 50 m schoolslag dames: 1. Kolb (Hel- -s 44.8 sec; 2. H. van Leeuwen (WIK) 44.9 sec. 100 m rugslag heren: 1. Gun- ther (Solingen) 1.17,6; 2. Spies (Hellas) 1.18.0. 50 m vrye slag dames: 1. Bick (Solingen) 3,- sec; 2. J. Helder (WIK) 36,3 sec; 100 m schoolslag heren: 1.3 Plaaimans (Solingen) 1.25,7; 2. Becker (Hellas) 1.26,4; 50 m rugslag dames: 1. M Penning de Vries (ZIOS) 40,2 sec; 2. Bick (Solingen) 40,6 sec. 100 m vrüe slag heren: 1. Spies (Hellas) 1.05,9; 2. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken Mohoeddin heeft zater dagavond medegedeeld dat 40 „reac tionairen en hun medewerkers of aan hangers" zyn gearresteerd. De Egypti sche staat heeft voorts beslag gelegd op de gelden van 167 „reactionaire ka pitalisten". In het door de minister uitgevaar digde besluit wordt verder medegedeeld dat de arrestaties zyn verricht om „de ze reactionairen elke mogelijkheid tot activiteit te ontnemen". Als ander mo tief voor de vrijheidsbenemingen wordt het „veilig stellen van de winsten van de revolutie" genoemd. Dit optreden van het Egyptische mi nisterie van Binnenlandse Zaken komt na de verklaring, welke president Nas ser maandag jl. heeft afgelegd. Hij zei hierin dat Egypte de weg van het „voor uitstrevende socialisme* moet volgen. „De revolutionaire weg is voor ons de enige weg", aldus heeft Nasser toen verklaard. Toch vers brood in Den Haag e.o. (Van onze Haagse correspondent) Op allerlei plaatsen in Den Raag en randgemeenten was vandaag toch vers brood verkrijgbaar. Het besluit van de Haagse bakkerij commissie om drie maandagen achtereen niet te bakken en geen brood te verkopen, heeft niet de instemming gehad van alle bakkerijen. Er waren er dus die vannacht gewoon (of zelfs ongewoon: vroeger dan anders namelijk) aan het werk zijn gegaan. De waarheid gebiedt overigens eraan toe te voegen, dat het er niet veel wa ren. Hoogstens enkele tientallen, met als merkwaardige grote uitzondering op de algemene regel Voorburg. Daar bakten de bakkers en bezorgden de bezorgers normaal. By het overleg in de bakkerij commissie, waaraan de Voorburgse bak kers wel deelnamen, is het niet mogelyk gebleken voor Voorburg een sluitende regeling te krijgen- Zo bleef alleen het merendeel der huisvrouwen in Den Haag, Rijswijk en Wassenaar van vers brood verstoken. BEURSOVERZICHT LICHT VERDEELDE MARKT Amsterdam, 23 oktober Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een licht ver deelde stemming by de opening voor de internationale waarden. Aku, Hoogovens en Kon. Olies bleven beneden het vo rige slotniveau, terwijl Philips en Uni lever daar enige punten bovenuit kwa men. De handel was uiterst gering en de koersfluctuaties bleven binnen zeer nauwe grenzen. De internationale poli tiek heeft, gedurende het weekeinde, weinig nieuws opgeleverd dat van in vloed kon zyn voor de stemming ter beurze. Het binnengekomen nieuws uit het be- dryfsleven rechtvaardigde voor de des betreffende fondsen in de lokale afde lingen hogere koersen. In Wall Street vonden vrydag geen koersafwykingen van enige betekenis plaats, ook niet voor de Nederlandse hoofdfondsen. Een uitzondering was KLM, welk fonds 1 dollar lager sloot. De aandelen werden vanmiddag in Am sterdam op circa f 59 geadviseerd, de laagste koers sedert de inrtoductie van deze aandelen ter beurze. De stemming op de Westduitse beursen was vandaag vast met koersverbeteringen van 10 tot 15 punten. Het Damrak liet zich door deze stemming niet verleiden en bleef halsstarrig weigeren zich voor de aan delen-markt te Interesseren. Dit was met het buitenland anders gesteld. Ame rika kocht mondjesmaat de Philips- en Unilererwaarden. Dr. Soebandrio: Kwestie Nw. Guinea in laatste stadium De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren fob zyn terugkeer in Djakarta verklaard dat de kwestie Nieuw-Guinea „in het laatste, beslissende stadium' 'is Dr. Soebandrio zei dat de Indonesi sche regering „in de naaste toekoihst een beslissing zal nemen over de te volgen strategie. Wij moeten ons op alle fronten versterken". Gevraagd of hy zyn missie naar de V.N. als een succes beschouwde ant woordde minister Soebandrio dat dè kwestie „nog niet rond is. Wanneer de Nederlanders het probleem zonder In donesië willen oplossen zal Indonesië het zonder Nederland oplossen". Het voorstel dat minister Luns de V.N. heeft gedaan „zal nooit voldoende steun vinden. In net begin was het voor sommige landen aantrekkelijk, maar nadat wij hen hadden ingelicht beseften zij wat het betekende". Andere landen zyn zich thans bewust dat de kwestie Nieuw-Guinea een con flict tussen Nederland en Indonesië is. „Ik geloof dat de Nederlandse resolutie nooit het beoogde doel zal bereiken. Daarom moeten wij ons stryd op alle terreinen vergroten, zodat West-Irian spoedig tot Indonesië kan terugkeren". Nationaal Comité in Hollandid bijeen Zaterdagavond is ten huize van voor zitter Inury in Hollandia-Binnen het Nationaal Comité voor het eerst bijeen geweest. Besloten werd het manifest over vlag, volkslied en naam van land en volk aan de Nieuw-Guinea Raad aan te bieden, zoals dat op donderdag 19 ok tober werd aanvaard. Voorts werd een dageiyks bestuur ge kozen, dat bestaat uit vier leden die ook bestuursleden van het comité zijn, vermeerderd met nog drie leden uit het comité. Dit bestuur treedt op als contact commissie tussen het Nationaal Comité de Nieuw-Guinea Raad en het Gou vernement. Uit Manokwari is gemeld dat voor aanstaande Papoea's daar gisteravond hebben vergaderd. Later werd meege deeld dat zy feich geheel achter het ma nifest scharen. Londen was met verkooporders ln de Oliehoek aanwezig. Dit weerspiegelde Zich in de koersen. Kon. Olie verloor op f116.10 circa een halve gulden. Phi lips schommelde rond de -1074 en boekte op deze prijs een koerswinst van ruim 7 punten, ten opzichte van de vorige slotkoers. Unilevers avanceerden byna 4 punten op 842. Aku stelde teleur met een koersverlies van 5 punten op 395 >4. Hoogovens 5 punten lager op 807. In de scheèpvaarthoek was de handel minimaal. Stemming was er iets ge makkelijker. In de cultuur-afdeling wer den certificaten Deli een weinig hoger geadviseerd. Amsterdam Rubbers werden ruim één punt lager op 110% verhan deld. Staatsfondsen vrijwel onveran derd met zeer weinig zaken. In de lokale afdelingen werden aan delen Heinekèn op 570 geadviseerd tegen vrydag 550 bieden en een laatstgedane notering van 529%. Aandelen Ned. Pa pierfabriek en die van de papierfabriek „Gelderland" kregen een lagere advies- koers. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 oktober. Londen 10.15%—10.16%; New York 3.60%—3.61; Montreal 3.50%—3.50%: Parys 73.39%—73.44%Brussel 7.24%— 7.25%; Frankfort 90.16—90.21; Stock holm 69,82%-—69,87%ZUrich 83.51— 83.56; Milaan 58.12%—88.17%Kopen hagen 52.38%—52.43%: Oslo 50.68—50.73; Wenen 13.97%—13.98%; Lissabon 12.66% —12.68%, BEURS VAN Maandag 23 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Ned. '60 I 4% II 4M Willy v.d. Wijngaard in de schaduw „Gaslicht", de „Victorian thriller" van Patrick Hamilton kenmerkt zich niet door spanning, die gewooniyk teweeg wordt gebracht met vuistgevechten, angstkreten en suggestieve geluidseffec ten. Het is Juist de geladen dialoog, die dit stuk tot een knappe thriller maakt. Vooral dank zy het vaak voortreffe- ïyke spel van Cees van oyen was er zaterdagavond zo nu en dan werkelijk iets van deze spanning te bemerken in de Schouwburg, waar de toneelvereni ging TIG een opvoering gaf van „Gas licht". De moordenaar Manningham (Cees van oyen) tracht zich van zyn echtge note (Willy v. d. wyngaard) te ontdoen door haar te suggereren, dat zy krank zinnig is. Hy heeft hiervoor een paar doeltreffende middeltjes gevonden. Zo steelt hy haar sieraden, neemt schilde ryen van de muur af en laat rekenin- ;en verdwijnen, die later onverwacht loor hem teruggevonden worden, als mrs. Manningham wanhopig „bekent" do voorwerpen verstopt te hebben. Zyn grootste troef ls wel het spelletje met net gaslicht, dat, zodra hy uitgaat, in de kamer van zijn echtgenote bijna dooft, waardoor het krankzinnigheids-proces enigszins versneld wordt. Nat-uuriyk komt alles tot een goed einde, wanneer inspecteur Rough (Ton Arentsen) een spaak tussen de wielen van de geraffi neerde misdadiger steekt. Zoals gezegd, gaf Cees van Oyen voor treffelijk spel te zien. Willy v. d. Wyn- gaard had het grote nadeel, hoewel zy haar rol als mrs. Manningham uitste kend beheerste, dat zU in de schaduw van Van oyen moest Spelen en daar door zo nu en dan wel .vat pover af stak. Eenmaal alleen op het toneel met Ton Arentsen, domineerde zy duideiyk. Zii samen wisten echter niet de spanning te wekken, waardoor dit stuk het predi kaat „thriller" kreeg. Mevr. M. Boom- Cchila, als de dienstbode Elisabeth en Els Arentsen als de levenslustige Nancy, vielen door hun spel niet uit de toon. De regie was in nanden van Ceés van Oyen, een van de dertien Nederlandse amateur-toneelspelers, die voor de NRU- cursus werden uitgekozen. Vorige Slotkoers koers v. heden 102% 102 A 102 A 102 A 102% 102A 102% 102 A 100% lOOTêGB 100% 100% GB 100% 100% GB 97» 97% 83% L 94% 84% 97 B 97 96% 96% 95% 05% 91 90% 90% 901* 90% 92% 92 A 92 A 92 A 94% 94% 92A 92% 93% 93% 91% 91% 99% 99%GB 9911 99» 99% 99 A 95% 95% 109 109 10011 101 Ned. '53 33/4 Ned. Gr tb. obl. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% 97 B Ned.'53 I-II 3% 96% Ned. '56 3% 95% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3% Ned. *50 I-II 3% Ned. *54 I-n 3% Ned. '55 I 3% 92 A Ned. *55-11 3% Ned. *37 3 Ned. Ortbk. obl. '46 3 Ned. doll. ln. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië "37 3 Indië *37 A 3 Ned. won. bX *57 6 Ned. won.bJ. *58 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 112 GB 110% Ver. HVA-my127 127% AK.U400 GB 395% Dell My cert146 147 Hoogovens cert810 GB 809 Philips gem. bez. 1065 GB 1075% Unilever cert. 838 842 Dordtse Petr548 547% Kon. Petr. (50 f 20) 115.60 115.10 Holl. Amer. lyn 164 162% Java China Paket 157 I57y4 KLM62.60 60 Kon. Ned. Stoomb.206 206 Kon. Paket My 159 158 Stoomvaart My Ned 173 164 Nlevelt Goudr cert 164 174% v. Ommeren cert. 339% 339 V* Kon. Rott. Lloyd 161 161 Ned. Scheepv Onie 165 174 NILT-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) Id. id. *37 I-n (3%) Z.-Holland *55 4% Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% id. N.WJ5. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr '52 Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 97% 97 97% 101 L 96% 96% 100 104» 105 100% 100% 198 198 144 y4 144% 94% 94% AMSTERDAM Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam 53 3105 103% Adam '51 12% 85% 86 A'dam '56 I 2% 84 84% A'dam '56 n 2% 89% 89% A'dam '66 in 2% 90% 89% Eindhoven '54 2% 84% L 84% L Enschede '54 2% 85 85% Den Haag '52 X 2% 94% 94% Idem II 2% 92 9334 Rdam 52 I 2% 94% 94% Idem n 2% 93% Idem '67 2%97% 9734 Utrecht '52 2% 97% Z.-HOll 1957 2% 94% 96 Zuid-Holland 59 2% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 250 251 Amst. Bank 391% 390 Cultuurbank 32 Vi 30% Holl. Bank Unie cert. 220 220 Ned. Handelmy 319 319 Rott. Bank 365 363% Twentsche Bank 318 319% Senembah400 403 Industrie Ondernemingen Albert Heyn697 698 Berkel's Patent (v.) 310 309 Borsumy39 u Calvé Delft cert. 805 804 Electrolasmy340 Kon Pap v. Gelder 367 358 Kon. Ned. Orofsm 177 17r% Holl. Constructie 498 Ing. bur v Bouwnyv 260 255 Internatio 133% 13414 Int. Kunststoff Ind 70% 70% v. Kempen en Begeer 125% 126 Leidse Wolspinnerij 545 553 Müller en Co NB 530 534% Ned Kabelfabr 593 586 Philips pref 301% 300% Rott. Droogdok My 551 553% Sikkens Groep 855 848% Ver. Touwfabrteken 348 350 Walvisvaart 97% 97 Weraink*s BetonmlJ 190 189% Wilton Feyenoord 305 306 Van Wyk en Heringa 93% 94 Zaalberg 145 148% Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r499 491 Kon Petr (f 20) 117.10 117 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% Intern NickeJ 81% 81% Anaconda 50 50 Bethlehem Steel 41 40% Cities Service 51 51 General Motors 49% 49% Kennecott80% 81A Republic Steel 58% 59% Shell OU 40 V4 38% Union Pacific 36 Un. States Steel 78V4 78%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7