District Rijnland van N.P.V. neemt nieuw hoofdkwartier in gebruik Geschenk van Cleopatra DS. H. P. FORTGENS overleden Kerkelijk Leven BELANDDE IN LONDEN Tweede blad no. 30484 vrees zin heeft. Ook hier laat zich weer die onzelfstandigheid gelden. Men laat zich troosten door de voorstellingen van een hiernamaals, zoals die in de beken de film „De gTazige weiden" worden ge schilderd. Die film is te veel opgevat als een grapje, te weinig als een persifla ge van de gangbare denkbeelden. Is dit onze toekomst? Is er niets te zeggen om trent het diepste van ons wezen, het Zelf, dat, hoe gebrekkig ook, zich in het aard se leven doet gelden? Zeker is er dat. De Bhagavad-Gita voegt aan de aange haalde uitspraak onmiddellijk toe: maar hergeboorte is beschoren aan alle we zens". Dit is kortweg het leerstuk van Reincarnatie der Theosophie. Wij leven niet éénmaal, maar vele malen. Dit is onvermijdelijk. Nadat als eindpunt van evolutie naar de vorm in de loop van lange tijden de menselijke vorm is voortgebracht, begint zich in de mens een nieuwe vorm van evolutie te ont plooien. De rtrenselijke vorm wordt be zield en deze ziel heeft een lange wor dingsgang vóór zich, aleer zij haar we zen volledig ontplooien kan, daarmee één wordend met het Goddelijke cen trum, vanwaar zij is uitgegaan. Voor die weg is één mensenleven veel te kort. Wij weten allen hoe weinig innerlijke groei als regel in één leven plaats heeft. In harmonie met de universele wet van kringlopen gaat de ziel bij de dood een periode van rust, bezinning en assimila tie in, om als dit laatste proces is vol trokken, weer naar de aarde terug te keren om haar pelgrimstocht voort te zetten. Daarom wordt de mens wel eens de eeuwige pelgrim genoemd. Voor wie dit regelmatig komen en gaan een be zonken overtuiging is geworden, verliest de dood zyn verschrikking. Vandaar de paradoxale uitspraak, dat de dood als een vriend komt. Voor onze toekomst is het dus nodig, dat wij niet éénmaal, KARVEYE e/'&Sïü/ol Eer» nobele sherry. Vanouds in Engeland geprefereerd door kenners, wier sublieme smaak hen als vanzelf Harveys doet schenken. Bristol Cream en andere "from very dry to very sweet" Import GEBR. STEUR N V maar ontelbare levens leiden. Het Leer stuk der Reincarnatie doet ons besef fen, dat wij boven onze beperkingen uit kunnen komen en door eigen kracht onze ontplooiing in de hand kunnen ne men zonder daarbij af te hangen van een buiten ons staand wezen of macht. De mens is zijn eigen heiland en rein carnatie is het evangelie van verant woordelijkheid en gerechtvaardigde hoop. Onze stadgenoot, de heer A. J, de Wolf. is aan de Techn. Hogeschool te Delft, geslaagd voor het prop. examen voor werktuigkundig ingenieur. Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.— en f40.— of het allerbeste van f200.- en f300.- v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. oktober 1961 Geünieerde Loge van Theosophen LEVEN WIJ MAAR EENMAAL? Het onderwerp op de bijeenkomst van 22 oktober was: „Leven wij maar één maal?' 'Onze tijd is gekenmerkt door verward en onzelfstandig denken. Radio en televisie verslappen en belemmeren 's mensen kostelijke gave van het ver mogen van eigen meningsvorming. Wel heel duidelijk doet zich dit gelden bij bovenstaande vraag, die, zoals zal blij ken zo uiterst belangrijk is: vooral zede lijk. De vraag komt nauwelijks op. De massa's van het Westen hoog en laag berusten zonder meer in de gedachte, dat ieder leven op de een of andere ge heimzinnige wijze begint. Dit is het be gin der onzelfstandigheid, die op een of andere wijze dogmatisch belicht wordt. Daaraan wordt dan toegevoegd, dat door een overigens bovennatuurlijk wonder dit leven, na eindig begonnen te zijn, voor eeuwig zal voortduren; iets wat zo wel een ondenkbaarheid voor de rede als afstotend voor ons gevoel van geschikt heid is. Wie van ons zou voor eeuwig ge koppeld willen blijven aan zijn tegen woordige verschijningsvorm lichame lijk of naar inborst? Tussen die eindig heid hier op aarde en het oneindige leven hierna speelt zich de grote over gang de dood als onvermijdelijk af. Zo zegt de Bhagavad Gita dan ook, dat de dood voor alle dingen vaststaat, die geboren worden. Die onvermijdelijk heid komt in het kinderleven nog niet op; de ouderen geven er zich geen rekenschap van of kijken haar weg. Al leen op latere leeftijd begint dikwijls in verband met lichamelijk lijden de vraag, hoe het einde zal komen vorm oan te nemen en ontstaat veelal angst voor de dood. De vraag is nu, of deze Na maanden van breken en bouwen heeft het district Rijnland van de Neder landse Padvinders weer een districtshoofdkwartier, ondergebracht in het pand Eerste Binnenvestgracht 2. Toen men aan deze restauratie moest beginnen het perceel was eertijds als laboratorium van het toen nog in deze omgeving gevestigde Acad. Ziekenhuis in gebruik heeft het heel wat hoofdbrekens gekost om hier een bewoonbaar en doelmatig hoofdkwartier van te maken. Maar onder leiding van „architect"-oubaas Beekes en met medewerking va nde Rijksgebouwen dienst en vele vrijwillige krachten is het gelukt. Zaterdagmiddag heeft de districts leiding, in tegenwoordigheid van vele genodigden uit de padvinderswereld, dit nieuwe hoofdkwartier officieel in gebruik genomen. fraai houtsnijwerk uitgevoerde ruiter-te- paard aan, waarin de ridderlijkheid en de ruiterlijkheid zijn gesymboliseerd. De hoofdcommissaris voor Nederland van de N.P.V., de heer J. Volckmaers, die eveneens uitweidde over de betekenis van een clubhuis voor de troep en een hoofdkwartier voor een district, bracht hulde aan oubaas Beekes en „zijn man nen". De opening van dit kwartier zet de kroon op uw werk in en voor de padvin derij, aldus de hoofdcommissaris, die hierna een ets aanbood. Een lange rij van sprekers bood ver volgens gelukwensen en geschenken aan. Wij noemen oubaas L. Questroo, voorzit ter van de plaatselijke commissie, ere- Gouden Jacobsstaf voor W. A. Kosten Na het hijsen van de vlag heeft de ere-commissaris van het district, prof. dr. P. A. H. de Boer, het gebouw ge opend. In een korte toespraak wees prof. De Boer erop, dat vanuit dit kwartier vele activiteiten zullen worden ontwik keld. Vanuit dit centrum zwerft men naar buiten om jonge mensen het con tact met de natuur niet te doen verlie zen. Voorts schonk spreker aandacht aan de grote betekenis van de padvinderij, t.w. de karaktervorming. Men zoekt de j medemens op en is bereid tot dienen. Prof. dr. De Boer, die veel waardering had voor de inrichting van het hoofd kwartier, waarin ook de scout-shop is ondergebracht, bood het district een in Molenaar-machinist vaak te laag betaald „Nog te veel molenaarsmachinisten ontvangen een te laag salaris voor het zeer verantwoordelijke werk, dat zy ver richten en waarvoor zy vaak dag en nacht aan één stuk in touw zijn", aldus de afdelingsvoorzitter, de heer VV. P. Huisman, in zijn openingswoord van de algemene ledenvergadering, die de bond van Ambtenaren by de Waterschappen in Nederland, afdeling Zuid-Holland, zaterdagmiddag in de bovenzaal van café-restaurant „De Doelen" heeft ge houden. Hij wees daarbij nog eens met nadruk op het feit. dat dit salaris wordt vast gesteld door de stemgerechtigde ingelan den en de molenaar-machinist geen en kel recht van beroep heeft. Nu vele ge malen elektrisch worden gedreven be staat er bij vele polderbesturen de nei ging tot onderschatting van de taak, waarvoor de molenaar-machinist gesteld wordt, waarbij vaak uit het oog wordt verloren, dat een elektrisch gemaal voornamelijk 's nachts maalt, hetgeen dus juist een verzwaring van taak door nachtarbeid met zich meebrengt. Met verwijzing naar de manier waarop het salaris wordt vastgesteld, de minimale pensioengerechtigde leeftijd, de onmo gelijkheid van een 5-daagse werkweek en het ontbreken van enig recht op be roep, stelde spreker nog eens nadrukke lijk vast. dat de plichten en de rechten van de machinist-molenaar in dienst bij de waterschappen in geen enkele re delijke verhouding tot elkaar staan. In zijn welkomstwoord, richtte de voorzit ter zich in het bijzonder tot de heer B. Zellenrath, lid van het Ambtenarencen- trum. De heer Zellenrath gaf een overzicht van de moderne loonmethodieken. zoals deze in 1958 t.a.v. de rijkwerklieden van kracht zijn geworden. Volgens een be paalde methodiek zou ook de juiste waarderingsfactor c.q. het bijna zuivere functieloon van een molenaar-machinist kunnen worden vastgesteld, en elke wil lekeur worden uitgesloten. Vooralsnog rijst de vraag of de polderbesturen deze methode willen aanvaarden. Na een le vendige discussie over dit onderwerp werd besloten om aan de hand van een uitvoerige werkomschrij ving tot een zo zuiver mogelijke methodiek te komen en deze aan de polderbesturen voor te leg gen. districtscommissaris Chr. Stokhuyzen uit Rotterdam, hopman Duindam van de Kath. Verkenners, schipper De Best, voorzitter van de plaatselijke commissie te Oegstgeest, oubaas J. J. Buitendijk van het district Den Haag, oubaas M. v. d. Voet, voorzitter van de Broederschap van oud-padvinders, oubaas A. de Groot van de afdeling Voorschoten, hopman Van Houten van de afd. Lisse, hopman Arntshorst van het district Amsterdam, schipper Locher namens de Jan van Galengroep, hopman Pool van het dis trict Haarlem en als laatste spreker, de heer B. van Ingen Schenau, die namens Jaap Donkers een op leer aangebrachte padvinderswet aanbood. De districtscommissaris, oubaas Beekes, die na zoveel welgemeende toespraken, ook zelf het woord verkreeg, richtte zich in zyn dankwoord in het bijzonder tot het „leger der naamlozen", dat in de af gelopen maanden zo druk aan het bre ken, timmeren, schilderen, metselen en inrichten is geweest. Dankzij deze in spanning en de medewerking van de Rijksgebouwendienst kon men tot zulk een prachtig resultaat komen. Oubaas Beekes, die ook zeer dankbaar was voor de deze, middag aangeboden geschenken, bracht in herinnering dat het district eind vorig jaar aanzegging kreeg om het voormalige hoofdkwartier aan de Hooglandse Kerkgracht met in gang van 1 januari 1961 te ontruimen. De Rijksgebouwendienst, die ons deze mededeling deed toekomen, zorgde ech ter ook voor een nieuw onderkomen en daarvoor zijn wij deze dienst, aldus oubaas Beekes, zeer erkentelijk. Gouden Jacobsstaf Aan het einde van zyn toespraak deel de de D.C. mee, dat de N.P.V. besloten had om de gouden Jacobsstaf toe te ken nen aan onze stadgenoot, de heer W. A. Kosten, zulks op grond van het zeer ver dienstelijke werk, dat de heer Kosten gedurende een groot aantal jaren voor de N.P.V. verricht. Het echtpaar Lepelaar, dat de scout shop beheert, ontving deze middag het dankbaarheidsinsigne van de N.P.V. Diende ruim dertig jaar hervormde gemeente van Voorschoten NED. HERV. KERK Bedankt voor Huizen (N.-H.) (wijkgem. E) A. van Brummelen te Schoonrewoerd. OEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Sneek M. van der Wel, kand. te Holten te Kampen als tweede missionaire predikant voor Zuid-Afrlka M. R. van den Berg te Maastricht, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Hoogvliet A. Veefkind te Winschoten. Be dankt voor Brampton (Can. Ref. Church) J. M. Goedhart te Niezljl-Kommerzijl. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden (tweede pred - laats) P. N. Rlbbers te Noordsche Schut, edankt voor Apeldoorn-Zuid A. W. Drechsler te Vllsslngen. In de nacht van zaterdag op zondag is in het Diaconessenhuis te Rotterdam, waar hij sinds enige maanden verpleegd werd, in de ouderdom van 77 jaar over leden ds. H. P. Fortgens, emeritus pre dikant van de hervormde gemeente van Voorschoten. Ds. Fortgens die in Voorschoten, welke gemeente hij dertig jaar als predikant diende, en ook in de Classes Leiden der Ned. Herv. Kerk, een bekende en be minde figuur was, werd 19 september 1884 te Hazerswoude, waar zijn vader schoolhoofd was, geboren. Na zijn studie aan de Leidse Universiteit te hebben voltooid, aanvaardde hij op 11 augustus 1912 in zijn eerste gemeente Nieuwpoort het predikambt in de Ned. Herv. Kerk. In 1915 verwisselde ds. Fortgens deze gemeente met die van Lage Zwaluwe. In Voorschoten, een gemeente waar ds. Fortgens zich niet alleen op kerkelijk terrein, doch ook vooral in de sector van het onderwijs heeft bewogen, deed hij op 8 oktober 1922 zijn intrede, na vooraf bevestigd te zijn door zijn zwager, thans wijlen ds. D. A. van den Bosch uit Den Haag. In de loop der jaren heeft ds. Fort gens vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo was hij vele jaren eerst scriba en later queastor van de Classes Leiden, in welke kring hij een vertrouwenspositie innam. Voorts was ds. Fortgens vele jaren lid van het hoofdbestuur van de Ned. Zen dingsvereniging en bekleedde hij in de gemeente Voorschoten vele functies. Zo was hij o.a. meer dan 25 jaar voorzitter van Onderling Hulpbetoon; voorzitter van de Protestantse Wijkverpleging „Het Opgericht 1 maart I860 Maandag 23 Na een moeizame reis, nu 80 jaar geleden Het is een enorm stuk steen op het Victoria Embankment in Londen en de meeste toeristen schenken er al even weinig aandacht aan als de meeste Lon- denaars. Welhaast niemand weet namelijk, dat de naald van Cleopatra verbon den is met een drama van de zee, dat de moeite van 't vermelden wel waard is. Cleopatra's naald bestaat uit één enkel stuk sijeniet, oorspronkelijk rozerood van kleur, in de loop der jaren zwart geworden. De hoogte van de obelisk bedraagt ruim twintig meter en het gewicht honderdnegentig ton. Cleopatra liet deze obelisk in de groeve van Syene vervaardigen als geschenk voor Actavianus, die later keizer Augustus werd. Augustus kreeg echter nooit de kans om zyn cadeautje mee naar huis te nemen, want de zeelieden, die toch al heel wat grote stukken versjouwd hadden, zagen geen kans Cleopatra's naald aan boord te nemen en de obelisk bleef in het zand van Aiexandrië liggen. Ds. H. P. Fortgens in zijn studeervertrek. Groene Kruis"; penningmeester van het Gezondheidscentrum, waarin Groene Kruis en Wit-Gele samenwerken en voorzitter van de Hervormde schoolver eniging. Vooral het christelijk onderwijs had de liefde van zijn hart en toen dan ook in 1951 een nieuwe school in gebruik kon worden genomen, werd daaraan de naam ds. Fortgensschool gegeven. Een groot aandeel heeft de Voorscho- tense pastor ook gehad in de totstand koming van het gebouw voor Chr. Be langen aan de Wijngaardenlaan. Na ruim veertig dienstjaren werd in 1952 aan ds. Fortgens eervol emeritaat verleend. Op 28 september van dat jaar nam hy in een zeer druk bezochte dienst als predikant afscheid van Voorschoten, waarby gesproken werd over Joh. 14: 6 „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Ook na zyn emeritaat is ds. Fortgens, wiens verdiensten indertyd werden on derscheiden met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, in Voorschoten blijven wonen. Een ge meente welke hy zo hartelijk lief had en die ook wederkerig grote sympathie koesterde voor haar trouwe voorganger en diens pastorale en sociale arbeid. De teraardebestelling van het stoffelyk overschot vindt a.s. donderdagmiddag om twee uur plaats. In 1801 kocht Sir Ralph Abercrom- bie het stuk steen, doch hij zag even min kans het te vervoeren, ondanks herhaalde aandrang van de Khedive van Egypte, die wilde weten, wanneer de Engelsen hun nieuw verworven be zit van zijn strand weghaalden. Tach tig jaar later lag Cleopatra's naald daar nog altijd onberoerd in het zand. Er waren steeds mensen, die zich met het probleem bezig hielden. Tal van voorstellen werden gedaan. Een hield in het graven van een kanaal in het strand tot de plaats waar de naald lag. Die dan bevestigd moest worden aan stapels timmerhout e<i zou gaan drijven. Men kan zich voorstellen hoeveel hout nodig zou zijn om die honderdnegentig ton steen omhoog te brengen De Romeinen en Phoeniciers hadden de obelisken vervoerd door ze in de kiel van hun grootste schepen te schui ven. In enkele gevallen waren er hele schepen omheen gebouwd. De moeilijk heid was het opheffen en verschuiven van de obelisk; in Ceasars tyd met* zijn vele slaven geen probleem, doch in de negentiende eeuw welhaast onover komelijk. In 1878 meldde zich James Erasmus Wilson, die bereid was alle kosten te betalen voor het vervoer van Cleopatra's naald naar Londen en die ook connecties had met twee inge nieurs, de gebroeders Dixon, die het plan koesterden een cilindervormig sta len vaartuig rond de obelisk te uouwen om deze zo in sleep te kunnen vei voe ren. Het was een voortreffelijk idee en men vroeg zien alleen maar af, waarom een ander aaar niet eerder op was gekomen. Treurspel in de nacht De stalen huls ïond de naald was dertig meter lang en vijf meter door snede. Binnenin waren negen dwars schotten voor versterking en om de obelisk op haar plaats te houden. Dank zij de ronde vorm kon men de obelisk in zijn stalen huis rollen en nadat men zorgvuldig onderzocht had of het geheel waterdicht was, werd de „Cleo patra" te water gelaten. Bovenop wer den een dekhuis met hutten gebouwd en een stormdek van voor tot achter. Er was een mast en een roer en het geval had 270 ton waterverplaatsing. Met acht Maltheser matrozen erder kapitein Carter aan boord verliet de „Cleopatra" het strand van Aiexandrië in september i877, in sleep by een vrachtboot. Van de eerste mijlen af bleek ai, dat de Cleopatra van de gebroeders Dixon een kwaadaardig vaartuig was. kapitein Booth van de slepende vracht boot „Olga" keek cr met verbystering naar hoe zijn sleep heen en weer rolde. Het slepen moest uitermate zorgvuldig geschieden, omdat anders de hele sleep om de lengteas dreigde te gaan rol len. Gelukkig was het weer rustig en de zee volkomen glad, zodat men zonder moeilijkheden de Straat van Gibraltar bereikte. Nauwelijks echter had de sleep Kaap St. Vincent gerond of het weer veran derde. Half oktober ontmoette men bij Kaap Finisterre zware stormen. In de Golf van Biscaye was de duivel los en het rollen van de „Cleopatra" werd ondraaglijk. De vorm van de obelisk zelf was de schuld van de slechte gewichtsverdeling en daardoor kwam de hele reis in ernstig gevaar. Kapi tein Carter nam het enige mogelijke besluit: hij liet de sleep gestopt l'ggen en trachtte met de „Olga" de Cleopa tra" te beschermen. De „Cleopatra" was overigens even gevaarlijk als een gewonde walvis. Het vaartuig stampte en trilde en leverde groot gevaar op voor de „Olga" die een botsing beslist niet zou hebben overleefd. Plotseling voelde men aa-n boord van de „Cleopa tra", dat de ballast verschoof en even later lag het vaartuig op de zijde in het wilde water, een groeiende ne'ging vertonend om contact- met de .Olga" te zoeken, iets waar niemand aan boord op gesteld was. Ondertussen hoopte kapitein Carter zijn schip rechtop te kunnen krygen door het dekhuis en de mast weg te hakken. Het was een zwaar werx en het gaf niets. Zo begon het treurspel in de nacht Op zoek naar een naald Met meer dan zestig graden slagzy lag de „Cleopatra" op haar zyde en kapitein Booth stuurde een boot met zes man van de „Olga" om Carter en zijn bemanning af te halen. De boot bereikte de drijvende hulk met de obelisk, maar net op het kritie ke ogenblik sloeg een geweldige zee over en noch van de inzittenden, r.och van de boot werd ooit meer iets gezien. Intussen was het donker geworden en Na negentien eeuwen op het strand van Alexandrie te hebben gelegen, werd Cleopatra s naald (een geschenk van Cleopatra aan Octavianus) die zijn cadeautje nooit heeft kunnen meenemen) in een speciaal vervaardigd stalen omhulsel over zee naar Engeland vervoerd. onmogelijk de mannen van de .Cleo patra" af te halen. De volgende och tend was de toestand zeer ernstig en besloot kapitein Booth nog een po ging te wagen. Hij liet een Manillakabel vieren, die aan boord van Je „Cieopatra" werd opgevangen. Langs die kabel werd een lege sloep van de „Olga" gevierd en op een of andere manier slaagde kapitein Carter erin zijn mannen aan boord van die sloep te krygen. Zij werden allen gered, maar omdat de „Cieopatra" opnieuw dreigde de „Olga" te rammen, besloot kapitein Booth de kabel te laten slippen. Zo verdween tenslotte het doel van de hele reis in de groenschuimende verten van de Golf van Biscaye Toen de zee wat kalmer werd, ging de „Olga" op zoek naar de verdwe nen naald, maar natuurlijk tevergeefs. De naald was namelijk al lang op weg naar Valencia in sleep van het Britse vrachtscnip ,Fitzmaunce velks kapitein de „Cieopatrahad ontmoet en geborgen. In de haven van Ferrol werd de .Cieopatra" hersteld en op nieuw uitgerust. Vanuit Londen werd de radarsleep boot „Anglia" gestuurd, die de geredde obelisk ivo januari kwant ophalen. Het was geen gemakkelyke sleepreis, de „Cieopatra" was onhandelbaarder dan ooit en liet zien bijna niet sturen. Het vaartuig maakte een zigzag koers achter de „Anglia" aan, zodat de sleep boot voortdurend het vlaggesein moest geven „blyf uit. de buurt, onhandelbare sleep". De Britse warme maakte ruim baan in het Kanaal en de Lonaense havenpolitie liet het verkeer naar Lon den stil leggen toen de sleep de ivier opkwam. Duizenden mensen sicmden te kyken, toen het vreemde geval aan de Theemsoever meerde. Nu staat Cleopatra's naald daar al tachtig jaar. Uit het voetstuk zijn wat splinters geslagen door bommen uit twee wereldoorlogen, maar zelfs dat kan slechts weinig mensen ertoe bren gen om een nadere blik te werpen op de Naald van Cleopatra, die met zo veel moeite en offers van Aiexandrië naar Londen werd gebracht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3