DUIVELS- ROOSTERS Stropen-per-auto als Duits gezelschapspel isi HONGAARSE PERSSTEMMEN OAS-moordenaar gearresteerd beschermden de kerkhoven tegen „bokkepoten' Agenda Pervers „genoegen" in de nacht Met een enkel woord MAANDAG 23 OKTOBER 1961 Twee hoogtepunten (Van onze tv.-medewerker) De zaterdagavond was wat schraaltjes. ..Brandpunt" had met pech te kampen en de presentatie door Goderie miste het spontane van de eerste keer. Men had er teveel aan gecoacht, leek ons. De prijsvraag was een succes, dat werk te als een boemerang. Men wil er op lettendheid mee stimuleren en verbindt er één prijs van een paar tientjes aan. Maar wie er zijde bij spint, dat is de post, die over de 50.000 briefkaarten had af te leveren van mensen, die allen teleurgesteld zijn op één na. De bisschop was zeer boeiend. Een menselijk man. die duidelijk laat uit komen als hij zich bij uitsluiting richt tot zijn eigen geloofsgenoten. De beel den uit Katanga waren algemeen ge noeg om met een actueel commentaar de aandacht vast te houden. Z aterdagavondakkoorden" blijven echt Hollands; hun tekort, maar ook hun verdienste. Hoogtepunt hoe kan het anders was het concert uit Lon den. het derde van Beethoven voor piano met de vaderlijke Pierre Mom teux (over de 80!!) als dirigent en Fix- kusny als solist. De eerste commentaren in de Hongaarse waren weinig lovend voor het ee nationaal elftal. Het sport- „Nepsport" schrijft: „Wij ver wachtten een overwinning en een goede wedstrijd van de Hongaarse ploeg, maar noch het een, noch het ander is het geval geweest. De oorzaak hiervan is vooral dat de Hongaren zeer slecht begonnen en bovendien met een zeker superioriteitsgevoel hun tegenstander tegemoet traden. Nadat de Nederlanders een voorsprong van 20 hadden genomen herstelde de ploeg zich en speelde nu met dezelfde wilskracht als in Wenen. Met snelle en goed opgebouwde aanval len slaagde ze erin gelijk te komen. De uitstekende voorbereiding en de strijdlust van het Nederlandse elftal kwamen vooral aan het licht, toen de stand op 2—2 was gekomen waardoor de Nederlanders erin konden slagen een derde doelpunt te maken en daar mee weer de leiding te nemen. Onze spelers hadden zich wat dat betreft op hun tegenstanders verkeken. Onze gasten konden met trots het veld ver laten. Niet alleen hadden zij de Hon garen een gelijkspel afgedwongen, maar bovendien uitstekend voetbal ten beste gegeven". Het was voor het eerst sinds 1954, dat de Hongaren op eigen veld een wedstrijd niet wonnen, „Hetfoel Hiiek" merkt op, dat iedereen van het Hongaarse elftal, nadat het te Berlijn zich van een plaats in het eind toernooi om het wereldkampioen schap had verzekerd, een rustige en een goede wedstrijd verwachtte. In werkelijkheid waren de rollen omge draaid en waren het de Nederlanders, die gedurende lange perioden het beste van het «pel hadden en d« strijd be heersten. Het Hongaarse elftal begon met de ge dachte net gemakkelijk te kunnen kla ren en dit kwam het duur te staan. Alleen door het goede spel in het laat ste kwartier kondon de Hongaren nog een gelijkspel bereiken. „De Neder landse verdediging verdient alle lof. de twee buitenspelers hebben hun tacti sche rol goed vevuld en Van der Lin den en Henk Groot hebben hier een uitstekende indruk achtergelaten", al dus „Het foei Htrek". 0 Vervolg van pag. t Prof. Oort: „Liever andere werkwijze" Prof. Oort verklaarde, liever gezien te hebben dat de Amerikanen een an dere werkwijze hadden gevolgd. De Mi- das-satelliet is na de lancering automa tisch begonnen met het verstrooien van de naalden. Beter was het geweest, als er een speciaal voor dit experiment ont worpen satelliet was gebruikt, die pas, op een sein vanaf de aarde, met de „uitzaai" zou zijn begonnen nadat was komen vast te staan, dat hi) precies in de berekende baan was gekomen. De thans gebruikte hoeveelheid naal den achtte prof. Oort niet van die aard, dat er, als alles goed gaat. directe scha de voor de astronomie uit zal voortko men. Zou het naaldenscherm echter permanent worden, dan zou er wel scha de worden aangericht, gezien vooral ook de steeds verfijnder wordende metho den van de astronomen. Zou er na een geslaagde proef een definitief scherm omen, dan acht prof. Oort nadeel on vermijdelijk, zowel voor de radio-astro- nomie als ook voor de „gewone" op tische. Voor wat deze laatste betreft: de naalden zouden het zonlicht nog meer verstrooien dan de dampkring nu reeds doet, zodat de nachthemel hel derder zou worden, waardoor telesco- plsche waarnemingen zouden worden gehinderd. Overigens vertrouwt prof. Oort er op, dat de Amerikanen zullen doen wat president Kennedy de afgelopen zomer heeft beloofd: dat zU geen volgend ex periment zullen ondernemen voordat vaststaat, dat aan de wetenschap geen schade wordt berokkend. Nu het voor lopige scherm wordt aangelegd zullen de astronomen zich terdege beijveren, onderzoekingen te doen inzake de vraag in hoeverre het van invloed is op hun werk, aldus prof. Oort. Om militaire redenen Prof. K. A. Therno, verbonden aan het Instituut voor astronomie van de universiteit van Kopenhagen, verklaar de dat de Deense geleerden „sceptisch" staar tegenover het project. „Wij zijn bang dat in het bijzonder de radio-as- tronomie te lijden zal hebben van dit experiment, dat kennelijk om militaire redenen ls gedaan". De naaldjes zullen weliswaar radio signalen afkomstig van de aarde terug kaatsen, maar ook verhinderen dat ra diosignalen uit de ruimte de aarde be reiken. De astronomen vrezen dat de naaldjes „veel langer in een baan om de aarde zullen blijven dan het plan is". Over de zondagavond kunnen we haast nog korter zijn. Er is uit „Sport in beeld" te vermel den, dat men daar nog niet weet, dat spelers aan autoriteiten worden voor gesteld en niet omgekeerd en dat het geransel van paarden om ze tot groter spoed aan te zetten zonder meer ver boden moest worden. Mr. Hilterman gaf voor de radio na het nieuws van 1 uur een uitnemende causerie, die hij voor de televisie (ach terste voren met veel stoplappen ver sierd weer ten beste gaf. Geen bevre digend procédé naar onze mening. Het hoogtepunt voor de zondag moest „De zaak van de kern" zijn, een kluch tige persiflage van apart gehalte, een ruui i. fjdiaiuc, tcu prestatie in zijn soort van Eli Asser. Een aardig werkstukje, maar men moet ervan houden enom alles te snap pen niet geheel ongewijd zijn in „ins and outa" van Hilversum en Bus- De politie van Algiers heeft één van de meest gevreesde moordenaars van de OAS, het geheime leger, gearresteerd. Het is een gedeserteerde Joegoslavische sergeant van het Vreemdelingenlegioen, Albert Dovetsjar geheten. Hjj zou de dood van een dertigtal mensen op zijn geweten hebben. Dit is meegedeeld door het bureau van de algemeen gedele geerde in Algiers. De Franse politie ls op zoek naar mensen die brieven aan rijke lieden aan de Rivièra hebben gezonden, waarin dezen worden aangeslagen voor een be lasting van 2.000 tot 10.000 nieuwe fran ken voor het geheime leger. De brieven hielden dreigementen in tegen degenen die verraad pleegden of loslippig waren. Kort na ontvangst van de brieven had den de geadresseerden een belasting gaarder aan hun deur gehad. sum. M.aar ook voor anderen, die er de neus voor hadden, bleef er toch wel wat te genieten en te gniffelen over. dunkt ons. De bouwmeester van het slot heb ben we niet kunnen waarderen en af gezet. Werkeloos door... personeelstekort Welke hoogst merkwaardige ge volgen het personeelstekort kan hebben, daarover kunnen mr. H. H. Klrschhelner. kantonrechter ln Alphen en mr. Brada een woordje meepraten. Zy zaten wel achter de groene tafel, maar voor het „hekje" was niemand te bekennen. Niet dat er geen booswichten of -wichtjes meer zouden rondlopen en ook niet dat alle verdachten verstek lieten gaan. neen. de fout lag in Den Haag. Wegens het per soneelsgebrek was men daar niet toegekomen aan het uitschrijven van de dagvaardingen, met het ge volg dat vrijdag slechts één straf zaak diende, dat één schriftelijk vonnis gewezen werd. en dat vijf oproepingen behandeld werden. Normaal doen vrijdags meer dan honderd verdachten hun best de zaken voor hen zou rooskleurig mogelijk voor te stellen en worden zestig oproepingen behandeld. In Delden kan de duivel niet op het kerkhof komen. De lidmaten van de hervormde ge meente stappen daar bi) hun wekeljjkste kerkgang niet over een gewone drempel, maar over een zeer merkwaardig bred rooster met dikke ijzeren spijlen, die ta melijk ver van elkaar lijn aangebracht. Het rooster is even breed als de ope ning Inde kerkhofmuur. Veel voeten zijn er overheen gegaan. De staven zijn blank en enigszins afgesleten, maar nog lang niet versleten. Zo op het oog is het niets bijzonders, maar het is toch een zeldzaamheid geworden, een over blijfsel uit de tijd, toen de doden rondom de kerk werden begraven. Met de aanleg van nieuwe „kerkho ven", ver van de kerk, werden de roosters overbodig. Ze zijn nu grotendeels ver dwenen, behalve in Delden en in Dene kamp en misschien nog enkele andere plaatsen ln den lande, al zijn het er niet veel. Ze mogen gerust als een curiositeit worden aangemerkt en ze komen wat Twente betreft dan ook voor op de offi ciële lijst van „monumenten van ge schiedenis en kunst". Wat roosters al niet kunnen zijn, als ze maar op de goede plaats liggen! Fictief Wat die roosters met de duivel te ma ken hebben, kan uiteraard min of meer als fictief worden beschouwd. Men pleegt zich de boze in velerlei gedaanten voor te stellen, maar hoe hij zich ook ver momt, de bokkepoot met gespleten hoef is er altijd bij. De begraafplaats rond de kerk, het eigenlijke kerkhof dus, was vroeger gewijde grond, waarin o.a. bui tenkerkelijken (,o,ngelovigen", zei men vroeger) en onbekende zwervers niet mochten worden bijgezet. Soms had men voor zulke gevallen een afzonderlijke be graafplaats buiten de kerkhofmuur, soms werden ze aan de zelfkant van de gemeente op een „vreemdelingen - kerkhof" begraven. Zulke begraafplaat sen zijn er nog een heel bekende in het oost-Nederlandse grensgebied is het „Vromdenkeerkhof 'op de grens tussen de gemeenten Groenlo en Eibergen. Niets te zoeken Op gewijde grond had de duivel na tuurlijk niets te zoeken. Om nu de toe gang voor hem helemaal onmogelijk te maken, werden in de ingangsopening dergelijke roosters boven een ondiepe put aangebracht, en Joost moest wel buiten blijven, want met zijn bokkepo ten kon hij onmogelijk deze hindernis passeren 1 Niet alleen voor de duivel was de toe gang versperd, ook en vooral voor vrijwel Advertentie VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Gram. 19.26 Pianorecital. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Jazzmuz. 23.30-Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Kerkorgel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.18 Oram. 19.30 Radiokrant. 19.80 Gram. 20.05 De bloemen van Hiroshima, hoorsp. 21.30 Vlooi en piano. 22.00 Volk en Staat. Parl.-comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenklng. 22.55 Boekbespr. 23.05 Planorecital. 23 40 Hongaarse avondover denking. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Toespraak door Z.K.H. Prins Bernhard t.g.v. de najaarsinzameling t.b.v. de Anti Honger Actie. VARA: 20.25 Achter het nws. 20.40 Wild-West-film. 21.05 Film- kron. 21.35 Forum. al het gediertje, dat vroeger in de dorpen vrij placht rond te scharrelen, en dat was heel wat: varkens, schapen, geiten, honden enz. Die dieren hadden toen ook een nut tige funotie als een soort gemeentereini ging. maar dat had tevens zyn nadelen, want ze waren overal. Vooral varkens en honden konden lastig zijn met hun gewroet en gewoel in de grond en dat kon men op de kerkhoven niet hebben. De roosters met hun wijd uit elkaar lig gende staven waren dus zeer nuttig, want ded ieren bleven er onherroepelijk steken en braken soms zelfs de poten, terwyl de mens er wel over kon gaan. By enkele wildreservaten, o.a. op de Ve- luwe, kennen we er nog een moderne versie van in de vorm van de zogenaam de wildroosters, die in de toegangswegen op de grens van die gebieden zijn aan gebracht en die de dieren dus binnen de daarvoor bestemde ruimte houden. Voor de kerkhoven zjjn ze niet meer nodig. Voor de duivel is er niets meer te halen, en we hebben nu vrijwel over al goed georganiseerde reinigingsdiens ten, en ook veel minder los lopende huisdieren. Als er hier of daar nog roos ters liggen, dan zijn de putten er onder al lang gedempt, ook in Delden en in Denekamp. En ze worden nu achteloos betereden door menigeen, die niet meer weet, waarvoor ze eens hebben gediend. Verblind ivild als een schietschijf (Van onze correspondent in Bonn) Het twijfelachtige beroep van stropers en smokkelaars is van oudsher omge ven door een waas van romantiek. Voor al de stroper stelt men zich nog vaak voor als een ietwat a-sociaal natuurmens die bij nacht en ontij sluipend door verlaten velden en bossen zijn half-mys tieke jacht bedrijft. In West-Dultsland ontstond echter kort na de oorlog een wilde, onromanti sche stroop-rage uit gebrek aan vlees. Duizenden trokken er op uit om strik ken te zetten of met thuis ln elkaar geknutselde schiettuigen het wild te ver schalken. Nu gebrek aan vlees nauwelijks meer een motief kan zijn is een ander mo tief naar voren gekomen voor het stro pen op grote schaal, dat in YVest-Duits- land nog steeds een feit is. En wel het spel. Er is een mode ontstaan om bos sen en velden ln te trekken en met primitieve geweren dieren af te ma ken. Van romantiek Is weinig sprake meer het ls meer een pervers geselsohapspel, dat niet alleen door mannen, maar ook door talloze vrouwen wordt bedreven! De botste vorm van dit vermaak ls wel het stropen per auto. Men rijdt dan per auto de bossen ln, verblindt met de koplampen het wild, dat ln zijn roerloze houding als schietschijf kan dienen. Alleen in de deelstraat Noord-Rijnland-Westfalen schat men het aantal wilddieven op 3.000. In deze deelstaat werden ln de afgelopen vier jaren 1568 hazen en ander klein wild, 1519 wilde eenden, ganzen, fazanten etc. en 565 reeën door stropers gescho ten. De politie ln Noord-Rijnland-West- falen heeft nu specialisten opgeleid voor de vangst van ae wilddieven. Reeds 22 politiemannen kregen e>en speciale Jacht- opleiding om de stropers op het spoor te komen. Deze mannen zijn langs de Rijn en de Roer en in de Eifel bezig met hun opsporingswerk. BINNENLAND De Nederlandse federatie van be roepsverenigingen van beeldende kunste naars heeft zaterdagmiddag haar 15-Jarlg bestaan gevierd met een bijeenkomst ln de aula van het Stedelijk Museum te Am sterdam met besturen en vertegenwoor digers der aangesloten organisaties, een aantal autoriteiten en vertegenwoordigers uit het culturele leven en van kunst instellingen Na afloop der herdenkingsbijeen komst hield het dagelijks bestuur een drukbezochte receptie ln de stijlkamers van het museum. De Nederlandse kustvaarder „Britten burg" heeft ter hoogte van de Oostengel- se haven Middlesborough vier van de vijf opvarenden van het gezonken Belgische vissersvaartuig „Ostende 342" gered. De „Brittenburg heeft de geredden in Midd lesborough aan land gezet. Een Britse reddingsboot zocht toen nog een vermiste vijfde Belgische schipbreukeling. BUITENLAND De Oostenrijkse Volkspartij en de so cialistische partij hebben zondag over eenstemming bereikt over de begroting voor het komende Jaar. Zy bereikten deze oversteenstemming gisteravond, drie uur voordat de termijn was verstreken binnen welke volgens de grondwet de coalitie regering van de Volksparty en de socia listen naar begroting by het parlement moet Indienen. Als de coalitlepartyen geen akkoord hadden bereikt, zou de rege ring hebben moeten aftreden. De socialis ten lieten de eis tot belastingverlaging vervallen. Het federale hooggrechtshof in Karlsruhe heeft zaterdag vyf Westduitsers I tot gevangenisstraffen van drie en een half jaar tot achttien maanden veroor- deeld wegens ondermynende communis tische activiteiten. President Balaguer van de Domini caanse Republiek heeft dr. Machado, rec tor van de universiteit ln Trujlllostad, be noemd tot minister van Financien, een funotie die vacant was. In de afgelopen week zyn betogingen van studenten ge houden ln verband met een besluit van Machado om de universiteit van Trujlllo stad te Blulten. Tydens de betogingen, waarbij zich heftige tonelen hebben afge speeld, zijn slachtoffers gevallen. In Bochum (West-Duitsland) ls za terdag een tentoonstelling geopend van 500 werken van de Nederlandse schilder Hendrlck Nlcolaas Werkman, die door de S.S. ln Groningen ln april 1945 werd doodgeschoten. Het bestuur van de Kwomintang heeft zaterdag de regering van natlonalis- tisch-Chlna gemachtigd, geen gebruik te maken van haar recht van veto tegen de toelating van Bulten-Mongolie tot de Ver enigde Naties. De vergadering waarop dit besluit werd genomen was voorgezeten door maarschalk Tsjang Kal-sjek. Van di plomatieke zijde ls vernomen, dat de Ame rikaanse regering van het besluit van de Kwomlntangleldlng op de hoogte ls ge steld. De voorzitter van een commissie van onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met het vliegtuig van Dag Ham- marskjöld heeft zaterdag verklaard, dat ln de nacht van het ongeluk. 18 september, geen Katangees vliegtuig ln de lucht ls geweest. Drie schllderyen, die enkele dagen geleden uit een tentoonstellingszaal in Milaan werden gestolen zyn terecht. Het zijn een Fattori, een Applanl en een Al- bertls. De dieven zyn twee dagen geleden gearresteerd, maar zy weigerden te zeggen waar zU de schllderyen hadden verborgen. De Russische ruimtevaarder, majoor Gagarin, heeft om gezondheidsredenen zijn voorgenomen bezoek aan India voor onbepaalde tyd uitgesteld, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken ln Nieuw Delhi meegedeeld. Qagarln heeft longontsteking. De 44-Jarlge Pakistaanse kameeldrij ver Bosjlr Ahmed, die Ingevolge een uit nodiging van vice-president Johnson een bezoek van een week aan de V.8. heeft gebracht en o.m. met president Kennedy gesproken heeft, la nu per vliegtuig op weg naar Mekka. Deze reis wordt bekos tigd door een Amerikaanse televisiemaat schappij. Bovendien heeft een zakenman in Karatsjl Basjlr een flink stuk bouwland geschonken De Kantangese autoriteiten hebben de commandant van het Zweedse kamp by Elisabethstad, majoor Ulf Mlde, en twee Zweedse soldaten van de strydmacht van de Verenigde Naties, zaterdagavond vrij gelaten. zy werden twee dagen geleden door Katangese gendarmes gevangen ge nomen. Tlna Llvanos, de 31-Jarige gewezen echtgenote van de Griekse reder Onassls. ls vandaag in Parys ln het huwelijk ge treden met de vier Jaar oudere Britse markies van Blandford. die eveneens ge- schelden ls en twee kinderen uit zijn eer ste huwelijk heeft De markies ls verwant aan het Engelse koningshuis. HIJ ls een zoon van de hertog van Marlborough. MAANDAG Den Burcht. Peltenburg-Blaupunkt- show. 2-6 en 7-10 uur n.m. De Doelen: Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur n.m. Rapenburg 61: K. en O. Lezing mevr. dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus. „Gewone mensen ln vroeger tijden". 8 uur n.m, 6teenschuur 6: Splrltlsch Genootschap. Spr. J. Schouten. 8 uur n.m. Den Burcht. Peltenburg-Blaupunkt- show. 2-6 en 7-10 uur h m. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Lezing mr. G. C. v. d. Willigen over de Haarlem mermeer ln verleden en heden. 8 uur nam. Ryk6museum voor Volkenkunde: Jeugd- bljeenkomst Leldse week voor internatio nale samenwerking. Spr. dr. W. v. d. Wie len over „Is Amerika Jullie toekomst?" 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater met „Speelgoed op zolder". 8 uur n.m. Stadhuisplein: Excursie Leldse Midden standscentrale naar Dulnwatermy te Kat wijk. 2 uur nam. WOENSDAG Academie: Opening 3e lustrum Christen Studentenraad. 8 uur nm. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur nam. Café Aniba. Leldse Tuiniers- en Bloe mistenver. D.E.V. 8 uur n.m. Den Burcht. Peltenburg-Blaupunkt- show. 2-6 en 7-10 uur nrn. Het Gulden Vlies: Leldse week voor Internationale samenwerking. Spr. mr. F. Porthelne over „Amerikaanse Invloeden op de Nederlandse middenstand?". 8 uur n.m. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Lezing H. R. van Heekeren. „Terug naar de Drie goden-pas". 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater met „Speelgoed op zolder". 8 uur n.m. DONDERDAG Doopsgezinde Kerk: Leldse week voor Internationale samenwerking. Sprekers dr. H. Faber en prof. dr. C. A. Bouman over „Tussen techniek en geestelijk leven". 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Lakenhal: Lezing Chr. Studentenraad. B uur n.m. Nieuw Minerva: Ned. Ver. Expoge. Spr. mevr. O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Heukelom over reis door Frankryk. 8 uur n.m. Rapenburg 61Leids Academisch Kunst centrum. Aulos-blaaskwintet. 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" met „Meneer Topaze". 8 uur n.m. Volkshuls: Leldse week voor internatio nale samenwerking. Spreekster mevr P. van Delden over „De veranderde positie van de vrouw ln de steeds kleiner wor dende wereld." 2.30 uur n.m. Zomerzorg: Leden verg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. Burgerzaal Stadhuis: Leldse week voor Internationale samenwerking. Spr. dr. H. R. van Houten. 8 uur n.m. Het Gulden Vlies: V.V.D. Spr. dhr. J. C. Corver over „De klnderbysfag en en kele andere problemen". 8 uur n.m. Ir. Drlessenstraat 1: Ledenverg. Kyno- logenver. „Rynland". Spr. dr. A. Byden- dyk over de beoordeling van de hond. 8 uur nm. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ec clesia". 8 uur n.m. 8chouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" met „Meneer Topaze". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Jubileum feestavond Personeel N.Z.H.V.M. 7.30 uur ver. naar Cinerama Rotterdam. 7 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm. bybelstudie; 11-12 uur ds. D. Vink van Utrecht. N.C.RelsV. (Stationsplein): Bezoek aan Aalsmeer (Anjerkassen) en Amsterdam. Vertrek 1 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per- soneelsver. Van wyk en Heringa. 8 uur nam. Stationsplein: Strandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Katwyk. 2 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned, Chr. Rels- ver. naar Aalsmeer en Amsterdam. 1 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Openbare lezing 4 uur nam.; 5.15 Wachttorenstudie Jehova's Ge tulgen. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten- toonstelling boeken en prenten van K. Okamura Werkd 10-5 uur zondags 1-8 uur (tot 1 november) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 u Zon- en feestdagen 2-4 u Rijksmuseum voor de Geschiedenis aet Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de klnderjHreD van de elektriciteit' (Werka 1016 uur: 's zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober) Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg 12): Schilderijen, aquarellen en tekenin gen van Kees Buurman en Kees de Jager Werkd 3-5 en 8-10 uur nam.; 's zondags 3-6 uur nam. (tot 3 november). VOOR DINSDAG 24 OKTOBER Hilversum 1, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Zang en plano. 12.20 Regeringsultz.V. d. landb. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.26 Beursber. 13.30 Promenade-ork. 14.00 Kamermuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Zangrecital. 16.00 De kritiek als kunstgenre, lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Amateursprogr. 17.55 New York calling. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Chimpansees, geen mensen, maar ook geen dieren maar wat dan wel? - II - lezing d. dr. A. Kort- landt. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Inleiding tot muziekbegrip, muzik. lezing. 19.25 Kamermuz. 20.00 Nws. 20.05 Muzikale blografie. 21.00 Het ls maar een weet: licht progr. 22.00 Planorecital. 22.30 Nws. en meded. 22AO Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Inleiding Hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Gram. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Als de dag van gisteren, klankb. 12.30 Land- en tuln- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Nwe gram. 13.30 Metropole ork. m.m.v. solist. 14.05 Gram. 14.35 V. d. plat telandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Arubaanse levensstyi, door Frank Martinus Arion. KRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.20 Pol. le zing. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Omr. ork. en sol. I d. pauze: 20.30-21.00 Muziek modern en klassiek, muzlk. lezing. 21.30 Piano recital. 21.58 Licht progr. 22.15 22.25 BoekbeBpr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.55 Cabaret. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20-21.20 Tien Jaar: Nederland ln de wereld, documentaire. 21.20-22.25 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Gram. 16.15 Klankb. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Zangrecital. 19.30 Radioportret. 20.30 Ork. conc. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Lezing. 22.35 Gram. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Ge var. progr. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Dansmuz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 17.00 Gram. v. d. Jeugd. 17.31 Gevar. muz. en ber. 18.30 Nws. en act. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Pianospel. 20.31 Twintig vragen. 21.00 Hoorsp. 21.31 Gram. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Operamuz. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.45 Lichte muz. 20.45 Dansmuz. 21.45 Nws. 23.30 Pianorecital. 24.00 Nws. 0.10 Gram. l.OO Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.15 Ka mermuz. 14.45 Ork. conc. 17.00 Kamer muz. 18.30 Operamuz. 19.00 Nws. 20.30 Ork. cono. 21.30 Ork. conc. 22.30 Gram. 23.13 Gram. 23.83-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 hl.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Klass. muz. 14 00 Sohoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Beursber. 18.06 Duitse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Zangrecital. 17.40 Boekbespr. 17.60 V. d. leued. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Walsmuz. 19.50 Lezing. 20.00 Hoorsp. 21.16 Operettemuz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.28 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.46 Gram. 15.03 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.15 Ork. conc. 18.38 Discografie. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Wereld- nws. 22.16 Vrije tyd. 22.65 Nws. BIOSCOPEN Casino: „Os Bandeirantes". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.80. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De zwarte tiran". IB Jr. Werkd. 2 30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.46, 7 en 9.15 uur. LU tor: „Noodlot der begeerten". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Studio: „De man met het Blangenvel". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Een avond &an het strand". 18 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex: „Het geweten van het westen". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Spaanse driften". Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.16 uur „Wapensmok kel naar Santiago". 14 jaar. Zondag 7 en 9.15 uur; maandag en woensdag 8 uur „Klokslag Middernacht". 14 Jaar. Donderdag 8 uur „Boom der gerechtig heid". 18 Jr. Zondagmiddag en woens- middag 2.30 uur „Gezworen Kamera den". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend voor spoedeisende gevallenApotheek „Tot Hulp der Mensch- held", Hooigracht 48, tel. 21060. By geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), hel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a s bö •3 s I K a| e 2d Amsterdam regen zzo 10 14 10 4 Den Helder regen z 11 12 10 3 Ypenburg Vllsslngen regen regen z 10 13 wzw 12 14 10 12 6 7 Eelde regen zzo 8 12 8 0.1 De Bilt regen z 5 14 9 2 Twente regen z 6 13 12 0.1 Eindhoven regen zzo 8 15 9 0.2 Z.-Llmburg regen mist z 11 15 10 -1 0.1 Helsinki zo 1 8 0 Stockholm half bew zo 4 12 8 0 Oslo zwaar bew w.stil 12 8 Kopenhager licht bew zo 11 11 10 0 Aberdeen regen z 17 11 8 19 Londen onbewolkt z 4 15 8 31 Brussel regen z 9 14 11 2 Luxemburg regen z 6 12 8 0.1 Parll6 motregen z 10 14 13 1 Bordeaux geh bew half bew z 4 18 13 1 Grenoble w.stll 14 4 0 Nice half bew n 6 19 11 0 Berlijn onbewolkt o zo 4 12 6 0 Frankfort zwaar bew o 2 10 4 0 Müncher onbewolkt Z 2 13 1 0 Ztlrlch mist z 2 9 1 0.2 1 Genève zwaar bew w.stil 12 4 Locarnc mist w.stil 14 -0 0 Wenen ;eh bew zo 5 11 8 3 Innsbruc mist w.stll 15 4 0 Belgrado '.waar bew ozo 5 19 9 0 Athene zwaar bew w.stll 25 17 0 "ome onbewolkt ono 2 19 5 0 AJacclo onbewolkt o 3 19 7 0 HadTld zwaar bew w.stll 17 9 0 Mallorca onbewolkt w.stll 22 9 0 Lissabon geh, bew. w.stll 21 14 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2