Amerikaanse soldaten op gebied van Oost-Berlijn Ter bescherming van aangehouden gezant Kon. paar viert in mei zilveren huwelijksfeest Astronomen betreuren lanceren van naaldjes Superbom ontploft? Meer glans en bescherming voor uw auto! WEERBERICHT VRAAG AAN DE JONGE GENERATIE Twee jeugdcentra als geschenk Amerikaans scherm voor radiogolven Prof. Oort vreest omvangrijke herhaling van eerste experiment Amnestie voor opstandelingen (§.ud teuws> Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 OKTOBER 1961 1 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gewapende Amerikaanse soldaten zijn gisteravond voor de eerste maal het grondgebied van Oost-Berlijn binnengedrongen, namelijk om een hoge functionaris te begeleiden, die door de Oostduitse politie aan de sectorgrens was tegengehouden. Deze functionaris, de onderchef van de Amerikaanse missie in Berlijn, Lightner, die de rang van gezant heeft, ging gisteravond met zijn vrouw per auto Oost-Berlijn binnen. Aan de grens werd hij door de Oostduitse politie tegengehouden, die wilde, dat hij zijn papieren liet zien. Hij weigerde dit en stond op zijn recht zonder Oostduitse controle de grens te mogen overschrijden. Lightner wachtte drie kwartier op de komst van een Russische officier. Toen deze niet kwam, reed hij Oost-Berlijn enkele meters verder binnen, maar werd toen weer aangehouden. Een uur later gaf de com mandant van de Amerikaanse militaire politie bevel Lightner en zijn vrouw te gaan halen. Een patrouille van een luitenant en acht man overschreed de grens. De Oostduitse politie ging een paar passen achteruit en liet de patrouille Lightners auto vergezellen naar West- Berlijn. V ernietigiiigskraclit van VS, ook na een „verrassing" enorm De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft gisteren in een Amerikaanse televisieuitzending gezegd, dat het Westen sterk is en dat Chroesjtsjow dat moet weten. Het Wes ten zoekt geen contact met de Sowjet- Unie om over Berlijn en Duitsland te spreken als een groep met een zwakke positie. Hy zei er zeker van te zijn, dat de Russen de sterkte van de Amerika nen en de bondgenoten heel precies schatten. Jong echtpaar dood door kolendamp (Van onze correspondent) Gistermiddag zijn in hun houten noodwoning aan de Koninginne weg in voormalig IJsselmonde te Rotterdam de 26-jarige timmerman G. de Boer en zijn 23-jarige echt genote J. G. de Boer—van Driel dood aangetroffen. De ontstellen de ontdekking werd gedaan door de vader van de man. De heer De Boer sr.. die hoofdagent bij de Rotterdamse politie is, wilde zijn zoon en zyn schoondochter gaan bezoe ken. Toen er niet werd opengedaan en alles erop wees dat het echtpaar toch moest thuis zijn, is de deur geforceerd. De jonge timmerman lag voorover op de grond, zijn vrouw lag dood in bed. Kolendamp uit het kacheltje in het woonkamertje moet de oorzaak van dit tragische gebeuren zijn. De heer De Boer heeft zaterdagavond, terwijl zijn vrouw was gaan slapen, nog wat zitten lezen. Op tafel lag een opengeslagen boek. Kennelijk heeft hij zich nog naar zijn vrouw willen begeven, maar hij moet daarbij voorover zijn gevallen. De rookafvoer van de stookplaats is blijk baar onvoldoende geweest, waardoor het woninkje een wagen zonder wielen vol kolendamp is komen te staan. Het kacheltje was vol kolen, hetgeen ook al niet bevorderlijk is voor een goe de afvoer. De beide jongemensen zijn, zoals dat altijd met slachtoffers van ko lendamp gaat, volkomen door het gif gas verrast. Nkroemah en Osman Afrikaanse federatie De president van Ghana, dr. Kwame Nkroemah, en de president van Somali, Abdoellah Osman, hebben zich uitge sproken voor een federatie van onaf hankelijke staten van Oost- en Centraal Afrika. Beide staatslieden spreken voorts de hoop uit dat tegen einde volgend jaar het kolonialisme in Afrika zal hebben opgehouden te bestaan. TOENEMENDE BEWOLKING De Bilt verwaoht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met van het zuidwesten uit enige regen. Matige, la ter tot krachtig en aan die kust moge lijk tot hard aanwakkerende wind tus sen zuidwest en zuid. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 OKTOBER. Zon op: 7.19 uur; onder: 17.28 uur. Maan op: 18.18 uur; onder: 7.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.08 en 15.28 uur. laagwater te 11.21 en 23 43 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Verder zei Rusk, dat het niet juist is dat de positie van het Westen in de laatste tijd harder is geworden, zoals men wel heeft gezegd. In de afgelopen dagen is er naar zijn oordeel geen ver andering gekomen in het standpunt van het Westen. Chroesjtsjows bereidheid het sluiten van een Russisch-Oostduits vredesver drag uit te stellen noemde Rusk eerder een goed ding dan een kwaad ding. Overigens kon hij in Chroesjtsjows grote rede op het partijcongres te Moskou niets lezen wat erop duidt dat de Russen minder belangstelling hebben voor een wereldrevolutie De meningsverschillen onder de com munisten over Albanië en de aandacht, die gevestigd is op de „Anti-partügroep", tonen aan dat de zaak er voor de com munisten niet zo goed voorstaat en dat zu niet zo eensgezind zijn als sommige communisten wel denken. Rusk zei ech ter er niet zeker van te zijn of deze meningsverschillen van bijzonder fun damenteel belang zijn. Zeer grote voorraad De opmerking van de Amerikaanse onderminister van Defensie Gilpatrick van zaterdag over de kracht van de Verenigde Staten noemde Rusk .wel overwogen". Wat deze rede van Gilpatrick betreft, zei de Amerikaanse onderminister in Hot Springs dat de Verenigde Staten tienduizenden kernbommen in voorraad heeft, die ingeval van een grote oorlog de overwinning zouden verzekeren. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie van „atoompocherij" in dit opzicht. Volgens de onderminister is de ver nielingskracht, die de Verenigde Staten zelfs na een verrassingsaanval door de Sowjet-Unie zouden kunnen opbrengen, e\en groot en misschien nog groter als de nog onbeschadigde kracht waar mede de vijand voor een eerste slag tegen de Verenigde Staten zou kunnen dreigen. Amerika had ook wapens van de grootte van de vijftig-megatonbom kunnen maken en zelfs grotere, maar had hier jaren geleden reeds van afge zien. Gilpatrick voegde hieraan toe dat men evenwel zou blijven streven naar een vreedzame oplossing van dc wereld problemen. Als de Berlijnse crisis verscherpt werd zouden de V.S. nog zes of meer divisies naar Europa kunnen zenden. Amerika is ook bereid Amerikaanse strijdkrach ten naar een door de communisten be dreigd gebied elders in de wereld te zen den. De Westerse tactische positie in Berlijn werd verbeterd. De particuliere secretariaten van Koningin en Prins hun familieleden, vrienden en kennissen uit te nodigen het 25-jarig huwelijksfeest met hen per soonlijk te vieren. Op 3, 5, 7 en 8 mei hoopt het koninklijk paar een uiteraard kort bezoek te brengen aan alle provin ciale hoofdsteden. Koningin en Prins delen mede: „Op 7 januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het huwelijk tus sen H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden voltrokken werd. Het Koninklijke Paar geeft er in verband met het seizoen de voor keur aan de officiële viering van zijn 25-jarig huwelijksfeest te doen plaats vinden in aansluiting aan de verjaardag van H.M. de Koningin. De Koningin en Prins hebben het voornemen op zonGag 29 april in Am sterdam 's ochtends een kerkdienst bfj te wonen, 's Middags zal een officiële rijtoer door de stad plaats vinden. Op dinsdag 1 en woendsag 2 mei denken De Koningin en Prins zullen als ge schenk ter gelegenheid van hun zilve ren huwelijk een tweetal terreinen voor het stichten van Jeugdcentra aan de Nederlandse jeugd ter beschikking stel len, t.w. een terrein bjj de Hunneschans te Uddel en een terrein op het droogge vallen slik aan het Veerse Gat. Een PRIJS VAN f25.000 In de 553e staatsloterij eerste klasse is een prijs van f. 25.000 gevallen op no. 3851 stichting zal in het leven worden geroe pen voor het beheer van deze jeugd centra, voor welke stichting Koningin en Prins een aanvalskapitaal ter be schikking stellen. Met betrekking tot dit gesohenk leggen Koningin en Prins in het'midden van de jeugd de vraag, hoe zij haar taak ziet in de wereld van van daag en morgen. Op die vraag zal de jeugd bij de rondgang van het konink lijk echtpaar langs de provinciale hoofd steden in een viertal manifestaties ant woord geven. Voorts zullen Koningin en Prins ten behoeve van het jeugdwerk op de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea een bedrag ter beschik king stellen. Naar aanleiding vanhet feit, dat Koningin en Prins reeds van enige kanten zijn benaderd in verband met plannen om hun met de zilveren bruiloft geschenken aan te bieden, doen ztf met nadruk het verzoek hun dit maal geen persoonlijke geschenken te geven, nu zij ook kort geleden nog met hun 50ste verjaardagen zoveel cadeaus mochten ontvangen". De Amerikanen hebben zaterdag een Midas-raket gelanceerd, die op een hoogte van 3.000 km een wolk van 350 miljoen kleine koperen naaltjes in een baan om de aarde heeft gebracht. Deze wolk moet dienen voor het terugkaatsen van radiogolven. Overigens zal het nog ver scheidene dagen duren alvorens men door middel van radar kan vast stellen of de verspreiding van de naaldjes naar wens is verlopen. Er zal naar schatting een gordel van 8 km dikte en 40 km breedte worden gevormd. De voorzitter van de Internationale Astronomische Unie, de L e i d s e hoogleraar in de sterrenkunde prof. dr. J. H. Oort, betreurt, dat de Amerikanen hun „naalden-satelliet" hebben gelanceerd zonder overleg te plegen met de vertegenwoordigers van de wetenschappen, die bij dit experiment belang hebben. Van deze eerste lancering vreest prof. Oort nog geen schade voor de (radio-)astronomie, maar het is mogelijk, dat als de proefneming slaagt druk zal worden uitge oefend om haar op veel grotere schaal te herhalen met alle gevaren van dien voor de astronomie. Ook prof. Lovell is weinig ingenomen Ook Sir Bernard Lovell, directeur van de radiotelescoop te Jodrell Bank in Engeland, toonde zich weinig inge nomen met de lancering. „Het is naar mijn mening een vlek op het Ameri kaanse program voor ruimte-onderzoek" zei hfj. Hü vreest dat de Sowjet-Unie deze Amerikaanse operatie zal gebrui ken om haar eigen besmetting van de De toneelspeelster Magda fans- sens is zaterdagavond in Tilburg op grootse wijze gehuldigd in ver band met tiaar HO-jarig toneel- jubileum. Tijdens de huldiging bood mevrouw Janssens uit dank voor wat Tilburg voor liaar had gedaan een schilderij voor de schouwburg aanMagda Janssens in de creatie van Badelocli in Von dels Gijsbregt. Vrouw vergiftigd: man in arrest Vorige week is in Rotterdam- zuid een 31-jarige vrouw onder verdachte omstandigheden over leden. Bij de sectie werden sporen van vergif aangetroffen. De recherche heeft naar aanlei ding daarvan zaterdag haar 32- jarige echtgenoot aangehouden voor een verhoor. De man wordt verdacht van moord. De politie zou er bij de ver horen in geslaagd zijn de gehele gang van zaken in deze, wat ge noemd werd „trieste affaire" te reconstrueren. I atmosfeer te rechtvaardigen. Volgens de Britse geleerde gaat het niet om een wetenschappelijk experiment maar om een verbetering van de militaire verbindingen. Prof. Oort bracht In herinnering, dat het plan van de Amerikaanse lucht macht vorig jaar augustus voor het eerst in de publiciteit is gekomen, toen er melding van werd gemaakt op een congres van de Internationale Unie van Radiowetenschappen. Sindsdien is er van vele zijden tegen geprotesteerd, o.a. door de Academieën van weten schappen van Frankrijk, België en de Sowjet-Unie. Deze zomer heeft de In ternationale Astronomische Unie op een vergadering in Berkeley in Californië in een resolutie gewezen op de gevaren, die deze experimenten inhouden als zfj worden ondernomen zonder overleg met de belanghebbende takken van weten schap. In een tweede resolutie drongen de astronomen erop aan, de satelliet in elk geval in een dusdanige baan te brengen, dat de naalden uiterlijk bin nen enkele jaren in de atmosfeer te rugkeren en verbranden. De onzekerheid omtrent de uitslag van de lancering, aldus prof. Oort, is wel het belangrijkste strijdpunt in deze kwestie. De naalden moeten lang genoeg in hun baan blijven om de verlangde waarnemingen en proeven mogelijk te maken, laten we zeggen: een half jaar, maar aan de andere kant mogen zfj beslist niet permanent zijn. „Het is heel moeilijk, precies tussen deze twee klip pen door te zeilen. Onze voornaamste zorg is dan ook, dat het schot niet voldoende nauwkeurig zal zijn". Vervolg op pag. 2 Een beeld van het bezoek, dal H.M. de Koningin zaterdag aan Arnhem heeft gebracht. De Konin gin met haar gevolg en de genodig den in de Grote- of Eusebiuskerk. Het Zweedse observatorium te Uppsala heeft vandaag een zware ontploffing geregistreerd, waarvan waarnemers zeggen dat het de Sowjetrussische 50-megaton water stofbom kan zijn. De seismografen van het obser vatorium in Uppsala hebben van ochtend om 9 uur 35 plaatselijke tijd een ontploffing op 2100 km afstand geregistreerd, in het gebied van Nova Zembla. Het is niet onmogelijk dat het hier de 50-megatonbom betreft» aldus het observatorium. De Indonesische regering heeft be sloten dat aan alle opstandelingen, die zich sedert het begin van de rebellen tegen de regering, drie jaar geleden, overgaven of gevangen werden geno men en veroordeeld, amnestie zal wor den verleend. Het besluit is door pre sident Soekarno getekend voor zijn ver trek naar Wenen. Het staat niet vast, of de Amerikaan se piloot Allan Lawrence Pope, die ter dood werd veroordeeld wegens bombar dementen voor de opstandelingen, en de Indonesische vlieger Daniel Maukar, die het paleis van de president te Djakarta bombardeerde, onder de amnestie zul len vallen. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Uit het Leidsch Dagblad van 23 Oct. 1861: Bij de heden Dingsdag ge houden publieke aanbesteding van 60 arbeiderswoningen is bij inschrijving in opbod lot nader approbatie het werk gegund aan de heeren M. van der Eist te Oudshoorn, voor de som van 156.600.-.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1