Lugdunum alleen op kop met van W arminida Amateurs Strijdvaardig Engels hockeyelftal verslaat Nederland in Brighton Goede start Uitslagen standen Burnley consolideert leidende positie Reserves KNVB Alpheuse Boys in de kopgroep na 3-1 zege op St.-Bernardus Sterke wedstrijd Verstandige man Bekeruitslagen Oranje niet sterk in centrum MAANDAG 23 OKTOBER 1961 (Van een onzer verslaggevers) Juist gisteren toen er in de vierdeklasse A slechts twee wedstrijden op het programma prijkten is de beslissing gevallen. In zoverre een be slissing, dat na een race van vijf weken tussen de koplopers Lugdunum en VVSB nu licht tussen de beide favorieten is gekomen. Warmunda speelde het n.l. op eigen veld klaar om de voetballers van Sint-Bavo een gelijkspel af te dwingen (2—2) na zelfs met 2—0 de leiding te hebben gehad. Lugdunum daarentegen maakte in de derby tegen DOCOS geen fout en won met één punt voorsprong op VVSB. Overigens wacht Lugdunum zondag weer een zusterstrijd. Ditmaal tegen ASC. klok sloeg. Maar hoe het ook liep, de voetballers uit Noordwykerhout kwamen niet verder dan de gelijkmaker die door Van der Voort gescoord werd. Lachende derde was in dit geval dus Lugdunum. Laten we beginnen met het duel War munda—VVSB dat Lugdunum op de eerste plaats hielp. De Warmonders gin gen agressief van start en aangezien VVSB ook niet stil zat, ontwikkelde zich een aantrekkelijke strijd in hoog tempo. De blauwwitten, die wat gevaar lijker waren drukten het overwicht in de eerste fase van de strijd uit in twee doelpunten. Linksbinnen Sikking scoor de 1-0 en linkshalf Vergeer werkte met een goede kopstoot een corner doeltref fend af: 2-0. Vervolgens gingen deBavo- mensen wat meer aotie en gevaar in de aanval brengen en diit resulteerde nog voor de rust in 2-1 van de voet van linksbuiten Van der Voort. Een derde goal van de Warmunda-midvoor Mon- tagne werd wegens buitenspel afgekeurd. Na de thee kon Warmunda het hoge tempo niet meer opbrengen en lang zamerhand was het veelal WSB wat de le-KLASSE B 2—3 3—1 Spartaan '20DCV 0—1 Laakkwartier 7 3 2 2 8 14—12 Gouda 5 3 1 1 7 6— 6 DCV 6 3 1 2 7 11— 6 ONA 7 3 1 3 7 9—10 Spartaan *20 5 2 2 1 6 11— 6 Xerxes 5 2 2 1 6 9— 6 VFC 5 1 3 1 5 11— 9 SVW 5 2 1 2 5 8— 9 CVV 7 2 1 4 5 11—15 Unitas 5 1 2 2 4 6— 6 Quick H. 7 1 2 4 4 6—17 2e-KLASSE A HBSOvermaas 4—1 De Musschen Blauw Zwart 2—1 HBS 6 5 1 0 11 21—10 Roodenburg 7 4 2 1 10 12— 8 LFC 6 3 3 0 9 12— 6 Overmaas 7 3 3 1 9 13—11 Neptunus 6 3 1 2 7 7— 7 RVC 6 1 4 1 6 13—13 Celeritas 6 3 0 3 6 14—16 Musschen 7 3 0 4 6 12—15 Papendrecht 6 1 2 3 4 9—12 Blauw Zwart 7 1 2 4 4 10—13 VUC 6 0 2 4 2 8—14 HVV 6 1 0 5 2 3— 9 3e-KLASSE A WilhelmusForeholte 1—1 VredenburchSJC Wilhelmus 7 4 3 0 11 15— 7 VIOS 6 4 1 1 9 17— 8 Bodegraven 6 3 2 1 8 13— 9 Wassenaar 6 3 2 1 8 12—12 Lisse 6 3 1 2 7 13—11 Foreholte 7 2 3 2 7 15—15 Vredenburch 7 1 4 2 6 13—17 Hillegora 6 2 1 3 5 8— 9 SJC 7 1 2 4 4 12—18 Voorburg 6 2 1 3 5 16—18 NAS 6 I 1 4 3 8—12 Alphen 6 1 1 4 3 9—15 8e-KLASSE C TransvaliaHOV 4e-KLASSE A Warmunda— VVSB DOCOSLugdunum Lugdunum 6 6 0 0 12 20— 5 VVSB 6 5 1 0 11 14— 6 DOSR 5 2 2 1 6 15—10 Altior 6 2 2 2 6 14—16 Warmunda 6 1 3 2 5 6—13 DOCOS 7 1 3 3 5 13—15 SVLV 5 0 4 1 4 5— 6 Concordia 5 1 2 2 4 4—10 Oranje Groen 6 1 2 3 4 9—12 ASC 5 1 1 3 3 11—13 Van Nispen 5 1 0 4 2 7—12 Een aanval van Docos op het doel van Lugdunum, waarbij nogal wat lieden in de verdrukking raken. (Foto L.D./Holvast) Voetbal in Engeland Onverwachte nederlagen van West Ham United en Tottenham Hotspur stelden Burnley zaterdag in staat de lei dende positie in de eerste divisie van de Engelse League te consolideren. Terwijl West Ham in Londen tegen Fulham met 20 ten onder ging en de Spurs in Ips wich een 32 nederlaag moesten accep teren, versloeg Burnley op eigen terrein Cardiff City met 21 en nam daardoor een voorsprong van vier punten op de naaste concurrenten. West Ham is nog steeds tweede, maar Tottenham, dat met FC Milan onder handelt over een transfer van Jimmy Greaves, viel terug naar de vijfde plaats. Derde is nu Everton. dat een benauwde overwinning behaalde op Sheffield Uni ted (10). en vierde het dit jaar gepro moveerde Ipswich Town. Eerste divisie: ArsenalManchester United 51; Birmingham CityChelsea 32; Bolton WanderersWolverhamp ton Wanderers 1Q; BurnleyCardiff City 21; EvertonSheffield United 10; FulhamWest Ham United 20; Ipswich TownTottenham Hotspur 32 Leices ter CityBlackpool 02; Man chester CityNottingham Forest 30; Sheffield WednesdayBlackburn Rovers 10; West Bromwich AlbionAston Villa 1—1. Tweede divisie: Derby CountyLiver pool 20; Huddersfield TownBristol Rovers 41Leyton OriëntRotherham United 11; Luton TownScunthorpe United 12; MiddelsbroughBury 2—1; Newcastle UnitedBrighton and Hove Albion 50; Plymouth ArgyleStoke City 31; Preston North EndSunder land 01; Southampton—Norwich City 22; Swansea TownLeeds United 2—1; Walsall—Charlton Athletic 2—2. BETAALD VOETBAL Res. 2e divisie B: Hermes DVS 2 DHC 2 2—3, EBOH 2—SVV 2 0—3. AMATEURS Res. 2e-klasse B: Wassenaar 2DHC 4 2—1. Res. 3e-klasse A: Foreholte 2Gouda 3 afg., SJC 2—Roodenburg 2 1—3. Res. 3e-klasse B: HBS 3—Wilhelmus 2 0—3. ZATERDAGVOETBAL Res. 2e-klasse: ARC 2Excelsior M 2 06, Spijkenisse 2CSVD 2 23, SSS 2 Voetbal in de afdeling Leiden Door met 3—1 te winnen bij St. Bernardus heeft Alphense Boys zich na een wat aarzelend begin van de competitie bij de kopgroep gevoegd en men mag aannemen, dat de Alphense roodwitten in de strijd om de titel nog een stevig woordje zullen meespreken. Het was de enige wedstrijd die in de eersteklasse werd gespeeld. De Alphenaren waren van het begin af aan in de aanval, maar toch duurde het nog een kwartier voor Jan van Donk de score kon openen. De Alphenaar raakte bij dit doelpunt echter dermate gebles seerd, dat hij zich moest laten vervan gen door de junior Jan v. d. Meer, die het verdienstelijk heeft gedaan. De thuis club kwam hierna enkele malen gevaar lijk voor het doel van Driehuis, maar tot een beslissend schot wisten de Groenen dijkers het niet te brengen. Nic. Holstein deed het aan de andere kant beter toen hij uit een hoekschop snel inschoot. (0—2). De tweede helft was aanvankelijk voor de thuisclub die door Henny Valk op 12 kwam. Het begon er hierna voor de Alphenaren donker uit te zien. Ge lukkig voor hen liet het schieten van de gastheren nog al wat te wensen over. Een doelpunt van Holstein na goed aan geven van Wim van Rijn besliste de stryd in het voordeel van de roodwitten (1—3). Zaterdagcompetitie Na de behoorlijke start van Sleutels, blijkt uit de resultaten van de laatste weken toch, dat deze club- ook dit jaar tot de zwakke zusjes behoort. Zaterdag werd dit in Voorschoten met een 80 —NSW 2 5—2, Quick Boys 2—RWH 2 30, Zwaluwen 2Zwart Wit 2 43. Res. 3e-klasse A: 's-Gravenz. SV 2— Quick B. 3 afg., RCL 2—Katwijk 2 0—0, Ornas 2—Rijnsb. Boys 2 1—4. Res. 3e-k!asse B: Noordwijk 2—HBSS2 90, Rynsb. Boys 2—Semper Altius 2 2—1, JAC 2—Monster 2 3—3, SHS 2—De Lier 2 91. Goed debuut van Leidse linksbuiten Krol De Kikkers konden lachen want zoals reeds gememoreerd zegevierden zij zélf met 1-3 in de plaatselijke strijd tegen Docos. Deze derby werd door een tal rijk publiek bijgewoond en werd van Lugdunum-z^jde sterk gespeeld. Vooral het verschil in kwaliteit tussen de beide aanvalslinies was opvallend. De zege van Lugdunum behaalde in een uiter mate sportieve strijd was verdiend. Overigens gaf Docos uitstekend partij en nam zelfs na 25 minuten spelen de leiding. Een switch tussen Jan van Mar wijk en V. d. Broek op rechts bracht eerstgenoemde in goede schietpositie. Jan van Marwijk deed zijn plicht en Kerkvliet moest de bal uit de touwen halen: 1-0. Tevoren had Frits van Daalen de Docos-doelman Van Riet reeds leren kennen als een solide keeper. Toch liet het antwoord van de groen- witten (de openingstreffer) niet lang op zich wachten. Het was schutter Van Daalen die met zijn schot van grote afstand voor de verdiende gelijkmaker zorgde (1-1). Voor de rust lieten Henny Bekkering en Jan van Marwijk aan de andere kant nog eenmaal de tanden zien. Beide malen werden de goede scho ten echter onschadelijk gemaakt. De rust kwam dus met gelijke stand. Naar de zege Direct na de thee probeerde Lugdu num het doel weer te vinden, maar de eerste maal had rechtsbuiten Pet pech want zijn inzet werd door de paal ge keerd. Wel forceerden de roodwitten ver volgens enkele corners maar de Kikkers kwamen weer terug. Een vrije schop genomen door Vermond legde de basis voor 1-2. Het was Bekkering die met een kopbal de zaak afrondde: 1-2. Nog enkele doorbraken van de groenwitten werden daarna door keeper Van Riet verijdeld. Bij een van de twee duels die rechtsbuiten Pet nog met de Docos- doelman uitvocht had de Lugdunum- speler in de 30e minuut succes. Vrij voor het roodwitte doel gekomen zorgde hij voor 1-3 hetgeen tevens de beslissing betekende in deze sportieve derby. Rest nog te vertellen dat bij Docos rechts back Piket en linksbinnen Mank zich moest laten vervangen door Brasker. en W. Vink. De Belgische autorenner Olivier Gendebien heeft tijdens zijn ver blijf in Californië verklaard, aan het einde van het jaar zich uit de wed strijdsport terug te trekken. Gende bien zei: „Ik heb nu tioee kinderen, een van 3 jaar en een van zes maan den, en dit heeft tot dit besluit ge leid. Ik heb al eens een ernstig on geluk gehad, waarvan mijn vrouw getuige was. Dit wil ik haar nimmer meer aandoen. Waarschijnlijk zal ik mij nu gaan wijden aan de paar- desport. RCH—Kon. HFC 2—3 UVS—EDO 2—0 XerxesVelox 50 LongaHelmondia 23 Spel. EmmaRoda Sport13 OldenzaalTubantia 13 De Graafschap—Zwolse Boys 23 PEC—NEC 2—0 VelocitasZwartemeer 23 (na verlenging) Voor de toto geldt de uitslag van de wedstrijd VelocitasZwartemeer als een gelijkspel. De 75-jarige Engelse hockeybond heeft zater dagmiddag op de gave grasmat van de Sussex County Cricketclub een fraai jubileum-cadeau in ontvangst mogen nemen. Het Engelse team ver sloeg Nederland met 2—1 en boekte daarmee de eerste zege op oranje sedert 1939. En het was een alleszins verdiende zege van een goed sluitende, hard werkende ploeg, in een combinatie van tech niek, tempo en strijdlust behaald op een elftal, dat veel goeds liet zien, dat met zijn jeugd ook alle uitzicht op een goede toekomst heeft, maar dat in felheid en positiespel toch nog juist teveel te kort schoot om zich evenwaardig te kunnen tonen aan deze beste Britse ploeg, die wij sedert lang hebben gezien. nederlaag tegen Rouwkoop wel heel dui delijk onderstreept. Bottema opende de score in de 14de minuut waarna rechtsbuiten Arendse er 20 van maakte en midvoor Botteman de voorsprong tot 30 verhoogde. Karei Verrips zorgde voor een 40 ruststand. Ook in de tweede helft was Sleutels dui delijk de mindere. J. Roest maakte met twee uitstekende treffers het halve dozijn vol. 60. Bottema nam nummer zeven voor zijn rekening en Karei Verrips sloot de rij met het achtste doelpunt. WoubruggeAlphia eindigde in een 21 zege voor de Woubruggenaren, die zich daardoor op de tweede plaats nes telden, met een gelijk aantal punten als leider Hazerswoudse Boys. Alphia wist in de eerste helft het kleine overwicht in een verdiende treffer van J. Roest tot uitdrukking te brengen (01). In de tweede helft was Woubrugge wat sterker maar de Alphia-achterhoede hield de zaak voorlopig goed gesloten. Uit een strafschop, veroorzaakt door Koster, zorg de Hogeveen echter toch voor 11. Een kwartier voor het einde kwam Woubrugge aan de leiding door een nogal omstreden doelpunt. Toen namelijk bij een doelworsteling het leer in de rich ting van het Alphia-doel rolde, waren de juichkreten van de Woubruggespelers blijkbaar voldoende voor de scheidsrech ter om een doelpunt toe te kennen. Van Alphia-zjjde werd fel geprotesteerd, maar de arbiter bleef bij zijn vbesluit omdat naar zijn mening de bal de doellijn had gepasseerd. (21). Geen der partijen zag daarna nog kans wijziging in deze stand te brengen. De wedstrijden KagiaVWS en WSB TAW vonden wegens terreinafkeuring geen doorgang. Stand Het was voor het Nederlands elftal de eerste interland van een nieuwe com binatie in een pas begonnen seizoen en dat heeft er zonder twijfel toe bijgedragen, dat de meeste spelers onder hun normale vorm bleven. Lou Mulder was, zonder dat hij bepaald veel schuld had aan de beide Engelse treffers, minder zeker dan anders, Frans Fiolet en Tom van Dijck, die zijn 60ste interland speelde, traden in het middenveld niet altijd bijzonder overtuigend op en in de aanval wilde het in de rechtervleugel Van Vroonhoven—Overdijkink ook al niet erg best lukken. Vooral dat matige spel in het centrum is van beslissende invloed op de krachts verhouding geweest. Het waren juist de Engelse spelers in d i t operatie gebied, die zich in deze niet grootse maar toch wel aantrekkelijke strijd zo buitengewoon goed weerden. Aanvoerderspil Davis een speler van het type Loggere was verdedi gend zowel als aanvallend een grote steun voor zijn ploeg en met de assis tentie van de beide voortreffelijke bin- nenspelers Lynn en Corby nam hij al in de eerste fase van de wedstrijd bezit van het middenveld. Daar kregen de Engelse aanvallen hun strategische op- abouw en diepte. Zó verrassend beweeg lijk was die opzet en zó „bekeken" het positiespel in die aanval, waarin de don kere Kent-speler Lynn zich volmaakt bij de Middlesex-moot Mayes-Corby- Miller aanpaste, dat de oranjedefensie bestaande uit het degelijke trio Ter- lingen-Leemhuis-Fiolet, keer op keer uit positie werd gespeeld. Vooral in het eerste kwartier leverde dit onverwachte overrompelende spel van de in een vier tal wedstrijden goed ingespeelde Engel- se-aanvalsformatie talrijke angstige mo menten in de Nederlandse cirkel op. Merkwaardig, maar gelukkig voor Ne derland. was het, dat de zo soepel en snel combinerende stormlinie der gast heren als het er op aan kwam niet voor de gewenste afwerking kon zorgdragen met het gevolg dat de kleine duizend toeschouwers tot kort voor rust hebben moeten wachten alvorens het Engelse veldoverwicht tot uitdrukking kon wor den gebracht. Meer evenwicht De Nederlandse verdediging kreeg te gelijkertijd de gelegenheid zich op de fraaie manoeuvres van het dribbelende en switchende binnentrio in te spelen zodat er wat aanvalskansen betreft lang zamerhand wat meer evenwicht ont stond. Aanvoerder Van Gooswilligen stuwde goed en ook Fiolet en Van Dijck konden zo af en toe voor de nodige ruggesteun zorgen, waardoor het Jeugdi ge drietal, dat het linkerdeel van de Nederlandse voorhoede vormde, midvoor De Britse doelman Fishwick on derbreekt een aanval van Van Vroonhoven, die daarbij ten val is gekomen. butant-linksbuiten Leetidert Krol, alle gelegenheid kreeg te tonen wat het waard was. En daarmee hebben we aangesneden wat voor de nieuwe nationale coach Plet Bromberg de grootste positieve waarde van deze najaarsinterland aan Engelands zuidkust is geworden. De Njj- megenaar Van Buchem, atletisch ge zien het ideale type van een midvoor, is nog geen Kruize en ook nog geen De Beer, maar wanneer zijn routine groeit en met die routine z{jn beheer sing op de momenten dat alle controle, slagvaardigheid en koelbloedigheid ver eist worden, groter wordt, dan is zijn plaats in de aanstaande Olympische ploeg zeker. Krol debuteerde goed als uitgesproken linksbuiten met een vlotte start en goede balbeheersing. Jaap Volgt toonde zich de ras-Hockeyer met onge kende mogelijkheden een speler wiens spel sedert München 1959 rijper is ge worden. Hij zal echter zijn driestheid nog eens moeten zien in te ruilen voor wat meer beheerste accuratesse, die een binnenspeler nodig heeft. Nadat Van Buchem een pass van Krol met een schot achter het doel langs had afgewerkt, kwam na drie mi nuten de eerste proeve van de Engelse stootkracht. Uit een voorzet van de schitterend spelende rechtsbinnen Lynn schoot Miller hard in de hoek, waar Fons van Buchem, Jaap Voigt en de-Mulder het gat op het laatste nippertje Hazersw. B. 6—10 Kagia 4—4 Woubrugge 6—10 Alphen 6—4 TAW 5— 8 Sleutels 6—3 Rouwkoop 5— 8 NSA 6—2 VWS 5— 6 VVSB 4-0 Alphia 6- 5 met zjjn lichaam kon afschermen. Lynn en Corby en daarachter Davls begon nen de slag om het middenveld lang zaam maar zeker te winnen en toen de door rechtsback Neill geleide defensie bleek te sluiten als een bus, stond het vast dat Oranje een moeilijk uur tegemoet zou gaan. Telkenmale maak ten Lynn, Corby en hun mede voor- waartsen de nodige gaten, doch steeds weer kregen Leemhuis en Terlingen de gelegenheid voor een snel herstel te zorgen nog voor de in de afwerking der aanvallen niet steeds attente Engel sen van die bressen gebruik konden maken. Een lange en twee korte hoek- slagen, produkten van het overwicht der gastheren, werden slecht genomen en daartussendoor kreeg Van Buchem een mooie kans na een weergaloze solo actie van Voigt. Tijdig uitlopen van doelman Fishwick de man die in Rome tijdens de training zodanig werd gewond dat hij in geen enkele Olym pische wedstrijd heeft kunnen meespelen voorkwam een Nederlands doelpunt. Eerste doelpunt Geheel volgens de verhouding kwam in de 27e minuut het eerste Britse doel punt. Uit een snel door Davis geno men vrije slag schoot Corby ineens en hard langs de verraste Mulder. Het Ne derlandse elftal reageerde fel. Fishwick stopte een hard door Voigt Ingeschoten strafcomer fraai en een doelpunt van Van Buchem moest wegens buitenspel worden afgekeurd. In de vijfde minuut na rust kwam de tweede Nederlandse strafcomer, weer aangegeven door Overdijkink, gestopt door Leemhuis en ingeslagen door Voigt. En nu raak ingeslagen. Een droge knal van een onhoudbare bal tegen het hou ten schot achter Fishwick kondigde de gelijkmaker aan. „Dit is het gevaarlijke moment, man nen", waarschuwde Van Gooswilligen zijn ploeg terwijl de middenbully werd genomen. De Jongens zullen het vermoe delijk wel begrepen hebben, maar zU konden toch niet voorkomen, dat hun aanvoerder al drie minuten later gelijk kreeg. Na een Engelse aanval kon Mul der de bal niet uit de cirkel krijgen, een paar maal werd het gevaar nog bezworen, toen schoot Lynn tussen en kele verdedigers en onder de vallende Mulder door in de hoek: 2-1. Slordiger Het Nederlandse spel werd vermoe delijk speelde de vermoeidheid hierbij een rol slordiger, maar het was door een slordigheid van de evenals de Ne derlander Lathouwers overigens goed lei dende Britse oud-Nederlander Pelkman, dat Engeland bijn met 3-1 kwam voor te staan. In flagrante buitenspelpositie kreeg midvoor Mayes de bal toegespeeld. Hij flitste langs de uitlopende Mulder, schoot voor open doel mis, schoot toen nog eens waarna Theo Terlingen aan de noodrem trok, de bal vallend over de achterlijn voetbalde en zodoende een strafbully veroorzaakte. De Bussemmer kwam tegenover de gevreesde Lynn, maar hij zegevierde en daarme de ge rechtigheid ook. Het bleef 2-1 ondanks het feit dat Van Buchem in de laatste minuten de bal uit een pass van Overdijkink alleen maar een klein tikje had behoeven te geven. Hij probeerde het in plaats daar van op een veel ingewikkelde manier waardoor de laatste kans op een draw, die niet helemaal verdiend zou zijn ge weest, verloren ging.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13