Wilskrachtig Oranjeteam dwong Hongaren draw af Veldhoen uitblinker NEDERLANDSE SPELERS ZATEN OPGEWEKT IN DE CRAPAUDS Nederland leidde met 2-0 en 3-2 Voetbalprestige stond op spel Eenheid Spanning UVS verslaat EDO met 2-0 Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 oktober 1961 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Baro "ti„uitslag is goed „De uitslag is goed", zei Lajos Ba- roti, de Hongaarse bondscoach. „Het Nederlandse team heeft me verrast, zeker nu Moulijn en Bouwmeester er niet bij waren. De ploeg speelde veel beter en veel enthousiaster dan in april in Rotterdam. Het was een elftal zonder werkelijk zwakke plek- I ken met enkele spelers van bijzon der formaat. Bij ons gaat het mo menteel niet allemaal zoals we wen sen. Er zijn wat spelers uit vorm en dat heeft zich vandaag gewroken". IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllliiiiiiiiin doende was voor weer een voorsprong. Tien minuten na de rust leverde Bos- selaar een perfecte diepte-pass af, waarop Groot kon lopen en met groot vertrouwen in eigen capaciteiten schoof deze het leer met de linker voet schuin in de uiterste rechterhoek, waar de gro- I te Grosics het in de laatste plaats had verwacht. Men hoorde de Nederlandse formatie als het ware denken: „En nu nog een schepje er boven op, en zie dan maar eens de twee goals te ma- j ken die nodig zijn voor jullie overwin ning". (Van onze speciale verslaggever) „Och, was war das in Rotterdam damals doch anders". Onze collega van een van de grote Hongaarse sportbladen, doelend op de 03 van Rotterdam in het voorjaar, zette er een mistroostig gezicht bij. En wij konden wel een beetje meevoelen met hem en de 30.000 andere Hongaren in het immense NEP-stadion in Boedapest, waar Nederland zo'n fraaie 33 score had bevochten op het Hongaarse elftal dat als zekere overwin naar was beschouwd. Ja, in Rotterdam was het inderdaad allemaal anders geweest. Mooier voetbal, een kwalitatief hoger peil en wat al niet meer. Maar in Rotterdam was de nationale formatie volslagen kansloos, terwijl het gisteren een haartje heeft gescheeld, of Lajos Baroti's for matie was met een nederlaag in de catatomben teruggekeerd.. Subliem Een gelijkspel tegen de Hongaren.... men moet er niet licht over denken. Toegegeven, Hongarije was al zeker van een plaats in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap in Chili en behoefde alleen maar te beves tigen dat het die poule-zege verdiende, maar daarnaast stond er voor de Hongaren toch een niet gering voetbalprestige op het spel. Spelend als in Rotterdam zou de zege wel weer tot stand komen wellicht nog gemakkelijker omdat in eigen omgeving voor eigen geestdriftig publiek werd gespeeld. Maar het oranje-team was „anders" dan in Rotterdam. Ook bij de Nederlandse spelers was tevoren weinig hoop op een redelijk re sultaat. Het was duidelijk dat men zich na alle tegenslagen vertrouwd had ge maakt met de gedachte dat het wel een nederlaag zou worden, maar dat men altijd nog hoop had op een redelijk-na delige score. Maar de goede team-geest en het ijzeren vertrouwen dat er met inzet van alle krachten iets goeds weg te slepen zou zijn, hebben geen kleine nederlaag maar zelfs een dikwerf ver diend gelijkspel tot resultaat gehad. Een gelijkspel, dat Nederland zeer zeker weer wat meer kans geeft op inter landwedstrijden tegen ploegen die hoog genoteerd staan op de internationale voetbalmarkt. En zulke wedstrijden kunnen het Nederlandse voetbal alleen maar goed doen. Men kon het al in de Hongaarse pers bespeuren: Nederland is ongetwijfeld zwakker, maar geldt als een onbereken baar tegenstander. Hongarije's coach Lajos Baroti moet dat ook gedacht hebben en leek dezelfde tactiek uitge stippeld te hebben als destijds in Rot terdam: rustig laten komen gedurende het eerste kwartier, het „heilig vuur" doven en dan toeslaan. Dat lukte in Rotterdam maar in Boe dapest niet. In Rotterdam bleef het de eerste periode namelijk netjes nul-nul, maar gisteren kreeg men tot twee keer toe een morele opdoffer, omdat binnen het kwartier Van der Linden met twee welgerichte schoten voor een 20 score had gezorgd. In d e zevende minuut kreeg hij de gelegenheid de bal rustig een tiental meters op te brengen en toen diagonaal in te schieten (niemand dacht er ook maar aan hem aan te vallen) en zeven minuten verder stuur de hij met een zeer snelle schijnbewe ging twee verdedigers de verkeerde kant op en weer betekende zijn inzet een treffer. Hongarije's tactiek was hard op weg een stevige mislukking te worden Fluitconcert Nu bemoeit het Hongaarse publiek zich direct en zeer terdege met een dergelijke gang van zaken. Na een oor verdovend fluitconcert was men even wel ook bereid de eigen formatie met een orkaan van toejuichingen tot gro ter daden aan te zetten. En die daden kwamen met zo'n snelheid, dat het handjevol Nederlanders de eigen goals nog niet eens had verwerkt, toen het al weer gelijk was. Eerst in de 19-de minuut Monosori met een kalm roller - tje in een leeg doel bij een felle scrimmage was Pieters Graafland uit zijn doel gekomen en daarna, Göröcs in de 24 ste minuut met een dreunend- harde inzet, die mogelijk was gewor den door een heel slim voor het doel gekopte bal van rechtsbuiten Sandor. En op dat moment waren er redenen te over om aan een totale en fatale inzinking van het Nederlands elftal te geloven. Want Hongarije speelde in die periode op topkracht. Onnavolgbaar snel handelend, een maximum aan inzicht tonend en met werkelijk het hel eelftal spoepel draaiend. Een maxmaal gevaar school in de verrassende passes door het centrum van het Nederlandse verdedi- gingsblok, maar toen voor de eerste keer in dez eenerverende interland bleek de hardheid en de vechtlust van de ach terhoede. Spil Pronk speelde alsof hij dragen, evenals Veldhoen, die voor de al jarenlang het oranje-shirt had ge niet geringe taak stond de nog zeer be gaafde en geroutineerde Sandor d e doorgang te beletten. Nederland vocht als stond de plaats in het eindtournooi nog op het spel en slaagde er met ge degen voetbal in overeind te blijven. En juist de wetenschap dat er krachten voldoende waren om de Hongaarse macht te beteugelen, droeg in zulk een belangrijke mate bij tot het vertrou wen in eigen kunnen dat later in de wedstrijd nog aan zo'n zware beproe ving onderhevig was. Destijds in Rotterdam waren het de beste elf voetballers van dat ogenblik Tonny van der Linden is er door en legt de laatste voet aan het tweede Nederlandse doelpunt. die in de strjjd werden geworpen, in Boedapest was dat niet het geval maar er stond een eenheid, die geen blijk gaf ooit van versagen te hebben ge hoord. Sterker, die na tegentreffers door overmacht weer de kracht kon op brengen het initiatief te verkrijgen en weer voor een match van twee gelijken te gaan zorgen. En het surplus aan morele kracht bleek zelfs zo groot dat er nog vol- lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll Donner schreeuwde zich schor Jan Hein Donner, de Nederlandse schaak-grootmeester die thans in Boedapest aan een toernooi deel neemt, vond dat hij zijn vrije mid dag goed besteed had. „Ik weet er niet zoveel van", was het commen taar, „maar zelfs ik begrijp dat dit een verrassing moet zijn. Het is overigens maar goed dat die Neder landers zo speelden, want ik heb, met veel moeite, een aantal collega's zo ver gekregen dat zij ook zijn gaan kijken. En hebt U me overi gens niet horen schreeuwen?", vroeg hij vervolgens met een lichtelijk schorre stem iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Goed, de winnende score bleef niet op de enorme verlichte scoreborden van het volksstadion prijken, maar de Nederlandse verdediging mocht men dat niet aanrekenen. Want wat Wiersma, Pronk. Veldhoen en Pieters Graafland tegenover het langzaam maar zeer ze ker tot grote vormen aangroeiende over wicht van de Hongaren stelden, was subliem. Men ging goed in de tackle, zocht geen moment en dat is bij vorige gelegenheden met andere achter hoedes wel eens anders geweest naar het wapen dat afbraakvoetbal heet en bleef constant pogen constructief aan- valsspel te leveren, waarbij duidelijk de gedachte voorzat dat dit Hongaarse team met al die grote namen heus niet onverslaanbaar was. En die beslissende goal van Neder land zat er in. In de 17de minuut na melijk kon Van der Linden de bal voor het doel brengen, waar Groot volkomen onbewaakt in volle sprint lag. De bal had alleen een duwtje nodig maar dat duwtje bleef nu jammer genoeg juist uit. Een tegenslag ongetwijfeld, maar het elftal bleef overeind, ook al moest Pieters Graafland nog een goal toestaan. Dat gebeurde in die slotperiode waar in Hongarije alles in de aanval wierp en de spanning als het ware te snijden was. Dertigduizend kelen schreeuwden de Hongaren naar voren. Een orkaan van lawaai, die slechts zelden onderbro ken werd. En toen kwam tien minuten voor het eind dat nare moment waarop Muller, die nog kort tevoren een Hon gaarse treffer in de weg had gestaan, toen hij het leer van de doellijn weg- kopte, de bal, die Pieters Graafland al onder controle had, wegtrapte, waar door Tichy met een welberenende boog kon inkoppen. Die 3-3 score bleef toen intact omdat de Nederlandse defensie ook jiu de fighting spirit èn de adem over had om de rest van de stormlopen te weer staan. Was het een wonder dat men het gelijke spel als een morele overwin ning beschouwde? De uitgesproken fa voriet was een halt toegeroepen met zuiver voetbal-techniscshe kwaliteiten van een elftal, dat een 18-karaats team geest had getoond. Natuurlijk kleefden er fouten aan het Nederlandse aanvalsspel. Men moest el kaar te veel zoeken, het aan- en afspe len van de bal gebeurde dikwijls te traag, maar waarom daar nu mee aan komen als zo'n voorhoede als geheel toch nog altijd goed is voor drie doel punten tegen verdedigers als Matrai, Sipos en Sovari. Er zijn uiteraard ook nog veel kansen blijven liggen, maar in welke wedstrijd worden alle kansen uit gebuit? Vooral aan hun enorme werklust hebben de Nederlanders deze fraaie prestatie te danken. Lange tijd hiel den Bennie Muller en debutant „Beer" Kreyermaat het middenveld bezet. Wiersma en Veldhoen, die bij zonder sterk gespeeld heeft, kenden geen enkel ontzag voor spelers als Sandor en Fenyvesi. „Neem geen ri sico", zei Elek Schwartz zondagoch tend tegen zijn achter spelers. „Trap de bal maar uit als het gevaarlijk ivordt. En laat het publiek dan maar joelen, het gaat er om dat Sandor en Fenyvesi hun snelheid niet kunnen uitbuiten". Aanvoerder Wiersma en Cor Veldhoen hebben het voortref felijk begrepen. De Hongaarse vleu gelspelers hebben maar weinig kan sen gekregen. En desondanks be hoefden de Nederlandse verdedigers maar heel zelden de raad van Elek Schioartz op te volgen. Steeds weer zagen zij kans uit een vastgelopen Hongaarse aanval een Nederlandse tegenstoot op te zetten. De fouten van de Nederlandse de fensie waren te tellen. Een zwakke plek kende de verdediging zeker niet. Wel bleek ook in Boedapest, dat stop per Tonny Pronk, een meester in het persoonlijk duel, in zijn opstellen vaak niet erg gelukkig is, wat de rust Duidelijk Duidelijk is ook dat Hongarije niet meer de voetbalkracht kan opbrengen van enige jaren geleden. Wellicht ook hebben de Hongaren de kracht van de Nederlandsers onderschat en gedacht met één been te kunnen winnen. Maar aan de andere kant konden zij, toen het fout ging tegen dit Nederlands elf tal, toch kennelijk niet meer de lijn in hun speelwijze brengen die hen zo gevreesd heeft gemaakt op de voetbal velden. De 3-3 score van Boedapest mag men dan ook gerust hoog aanslaan een kniesoor die dat niet doet. Ontsteltenis in het Nederlandse kamp. „Beer" Kreyermaat is ge blesseerd. Door eigen toedoen ove rigens. V.l.n.r. Pieters Graafland, Pronk, scheidsrechter Phillips en Elek Schwartz. in de achterhoede niet ten goede kwam. Geen tegenvallers dus in de ver dediging, waarin Veldhoen de uit blinker was. Het zou echter onjuist zijn in de vreugde over het verras sende gelijke spel de zwakke plekken in de voorhoede te vergeten. Be paald slecht speelde Henk Groot, on danks het prachtige derde doelpunt dat hij scoorde. Teveel kansen liet de Ajacied ongebruikt, te lang ook aarzelde hij en de opgelegde kans die hij in de tweede helft miste, heeft Nederland hoogstwaarschijnlijk de overwinning gekost. Ook Cor van der Gijp heeft op deze prachtige na jaarsdag ge entriomfen kunnen vie ren. Voor rust speelde de Rotterdam mer bijzonder slecht, maar gelukkig wist hij zich later in de wedstrijd te herstellen. Piet van der Kuil en Ti- nus Bosselaar, de beide vleugelspe lers, ivisselden goede momenten af met zwakke. Vooral de Sparta-speler toonde echter een opvallend gebrek aan besluitvaardigheid, waardoor veel positioneel voordeel verloren ging. VELDHOEN uitblinker Veel vreugde in de kleed- en badzalen (Van onze speciale verslaggever) De Hongaren hebben het enige jaren geleden begrepen: sportieve successen dienen gevierd te wor den in een niet alleen groot, maar ook mooi stadion. Toen hebben zij aan de rand van Boedapest het NEP-stadion gebouwd, een sport- arena die ongetwijfeld een van de mooiste in de wereld is. Aan metershoge beeldengroepen, aan marmeren trappen en gangen raakt men gewend, maar niet aan met verscheidene stoffen beklede crapauds in de kleedkamers van de voetballers. In die crapauds vonden wij na afloop van de zo gunstig verlopen interlandwedstrijd een uiterst vermoeid, maar in bijzonder opgewekte stemming verkerend Nederlands elftal terug. Het duurde daar in de ruime kleed ruimte, omzoomd door ware badzalen, nog wel even voor men eigenlijk begreep dat niet de door vrijwel iedereen veron derstelde nederlaag een feit was gewor den, maar dat een ongedachte 33 score tot stand was gekomen. Toen dat be grip er eenmaal was, begon iedereen iedereen geluk te wensen. Tot- de minst uitbundigen behoorde Henk Groot. „Ik snap het niet", mompelde hij, „die bal van Tonny. na rust had ik maar voor het inschieten. Ik zag hem komen. Maar de bal nam geen rechte baan, hjj wapperde wat heen en weer en voordat ik het wist, was hij langs me. Doodzonde, maar wat doe je er aan?". Vlak bij hem in de buurt stond Elek Schwartz, die in Hongarije is geboren en nog voortreffelijk Hongaars spreekt, zijn mening te geven aan Hongaarse verslaggevers, die veel meer wilden we ten dan hij hen kon vertellen. Later verklaarde hij ons, dat het gelijke spel het mooiste cadeau was dat het elftal hem voor zijn verjaardag (dat is van- daag-maandag) had kunnen geven. „En buiten dat alles nog om, voor mij bete kent deze 33 dat wij heus goed mee kunnen komen in de Europese midden klasse. Dit gelijkspel betekent ook, dat wij nog een andere linkervleugel hebben dan die gevormd wordt door Moulijn en Bouwmeester. Ik bedoel: wij hebben vandaag-de-dag redelijke vervangers voor goede spelers als dat tweetal." Wiersma knikte daarbij instemmend. „Ik heb toch maar gelijk gekregen toen ik zei dat er voor ons heus wel een ge lijkspelletje in zat". „Drie goals tegen de Hongaren, dat is een prestatie van belang". Dat zei de heer Coler, voorzitter van de sectie-be taald voetbal, die chef de delegation was. „Het is veel meer dan ik verwacht had. De Hongaren vielen mij tegen. Zij speelden te machinaal en toonden bij lange na niet zoveel geestdrift als de on zen, die als ware duivels hebben gevoch ten voor een goed resultaat". Zijn woorden werden overstemd door het inmiddels losgebarsten, zeer luid ruchtige lied van de van alle wedstrijd- zorgen bevrijde spelers in de badzaal. Steeds beter gingen zij beseffen wat het eigenlijk zeggen wil om gelijk te spelen tegen het alom zo gevreesde Hongaarse elftal. Zij begrepen wellicht ook dat zo'n gelijkspel niet na zal laten indruk te maken op voetballanden die sterker dan Nederland geacht moeten worden en die met 33 in Boedapest alllang tevreden zouden zijn. Verbaasd De Schotse scheidsrechter Phillips was verbaasd over het door Nederland be reikte peil. „Ik had Nederland nog nooit zien spelen", antwoordde hij ons op een desbetreffende vraag, „maar het is mij allemaal bijzonder meegevallen. Eerlijk gezegd dacht ik dat ze van voetbal in uw land niet zo heel veel verstand had den, maar na vandaag denk ik daar an ders over. Nogmaals, het is mij allemaal heel erg meegevallen, ook al vielen de Hongaren mij ook wel wat tegen. Maar het is toch ook wel weer zo dat je zo goed speelt als je tegenstandèr toelaat, en Nederland stond niet zo heel veel toe, vanmiddag". De laatste woorden waren van dezelf de strekking als die van doelman Pieters Graafland. „Ik moet anders niet meer denken aan dat laatste kwartier," zei hij verder. „Wat een bergen moeilijk werk, maar we zijn overeind gebleven en daar mogen we dubbel en dwars tevreden over zijn". Tevreden? Och dat zijn eigenlijk alle spelers en officials. De een uitte zich wat uitbundiger dan de ander, maar te vreden, ja, ja dat zijn ze. Van der Lin den mocht dan vinden dat hij in de tweede helft teveel op een „eiland" heeft gestaan, en Bosselaar (hij veroverde de wedstrijdbal) mocht zich dan nog niet zo heel gauw een mening kunnen vor men over zijn eigen spel, Pronk, Veld hoen, Van der Gijp, Muller en debu tant Kreljermaat hadden plezier voor tien. En toen we weer in de marmeren gangen van het NEP-stadion liepen, klonk het gezang nog boven alles uit. Om de KNVB-beker (Van onze sportredacteur) Door een 2—0 zege op het Haar lemse EDO heeft UVS zich in de tweede ronde geplaatst van het toernooi om de KNVB-beker. De blauwwitten speelden in de eerste helft van deze ontmoeting een pit tige partij voetbal en het was eigenlijk verbazingwekkend dat de score bij het afsluiten van de eerste periode was blijven steken op 1—0, een treffer welke Wim van Kam pen op een pass van de ijverige en constructief spelende Jan Verhoe ven had laten aantekenen. De tegenstand van EDO was zwak en de enkele malen, dat de Haarlem mers zich onder de UVS-druk konden uitwerken en met- kansjes geconfron teerd werden, brachten de voorhoede- spelers deze het moet helaas gecon stateerd worden door onkunde om zeep. De tweede helft had een aanzienlijk minder spectaculair verloop Nadat vrij wel direct na de hervatting Koos van Weerlee een voorzet van Cees van Leeu wen ineens langs doelman Amama had gekogeld (2—0), deed EDO een krampachtige poging het zwaartepunt van het spel te verplaatsen. De Haar lemmers slaagden er wel in het veld overwicht van UVS teniet te doen. maar hun pogingen om ook de score een ple zieriger aanzien te geven, strandden op de blauwwitte defensie, waarin Theo van Kampen een voortreffelijke partij speel de, Duwel op behoorlijke wijze Jan Klui vers verving en later, nadat een gebles seerde Jacques van Leeuwen naar de rechtsbuitenplaats was gedirigeerd, ook de overal bruikbare Jan Verhoeve een eerste viool meespeelde. Ai^,bi-jeen een goede wedstrijd van de UVSers wier spel steeds meer inhoud Krugt en de verwachting wekken dat zij binnen niet al te lange tijd een heel wat betere plaats op de ranglijst van de tweede divisie zullen innemen dan op dit moment het geval is. tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker speelt UVS op dins dag 26 december een uitwedstrijd tegen Alkmaar. PAARDESPORT Hij gokte goed Een gelukkige wedder won zaterdag tijdens de koersen in Newbury (Enge land) een bedrag van 3448 pond sterling (ongeveer 35.750 gulden) voor een inzet van zegge en schrijve 5 shillings (onge veer twee gulden zestig). Hij presteerde het om zowel in de tweede, vierde en zesde race het win nende paard te tippen en kon daarna de gehele pot opstrijken. „Och, ivas ivar das in Rotterdam damals doch anders...."

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11