Pro-Westelijk bewind in eertijds links Damascus Olivetti RUYS Dronken automobilisten veroorzaken botsingen Maar Amerika treuzelt met steun DE ARABISCHE ECH Nieuwe regime reactionair Wassenaars echtpaar verongelukt elektrische schrijfmachines Dan Waern twee jaar geschorst MAANDAG 23 OKTOBER 1961 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Syrië, jarenlang de springplank van het com munisme in het Nabije Oosten, heeft vandaag de meest pro-Westelijke, anti-communistische rege ring die het ooit heeft bezeten. En toch is het Westen daar niet onverdeeld gelukkig mee. Syrië wordt nu geleid door militairen en ministers die gezegd hebben: „Khaled Bagdash (secretaris-ge neraal van de communistische partij) mag in Damascus terugkomen, maar dan alleen om op gehangen te worden". Toen de Russische consul- generaal Moskou's bliksemsnelle erkenning van de nieuwe regering kwam bezorgen, mocht hij een kwartier bij premier Mamoen eloKoezbari binnen. Hij kreeg een hand en dat was dat. Toen de Amerikaanse consul na twee weken terughoudend heid van Washington hetzelfde kwam doen, ston den de Syrische televisie en de gehele pers klaar om het grote moment te vereeuwigen en het volk was drie keer over de radio gewaarschuwd, dat er belangrijk nieuws op komst was. Waarom treuzelen de Anglo-Ameri- kanen met steun aan een regering die de vrije democratie in haar vaandels heeft geschreven en die pogingen doet om binnen de Arabische wereld met Jordanië en Irak, misschien met Li banon en Saoedië-Arabië, een tegen wicht voor Nasser te vormen, een groep die ondanks haar officiële „posi tieve neutralisme" welwillender tegen over het Westen zou kunnen staan? De Egyptenaren hebben een gemakke lijk antwoord klaar: ,De Westelijke reactionaire hebben zelf, tezamen met de Zionisten en de communisten (een „coalitie" uit Hitiers rijke fantasie) de Arabische unie getorpedeerd. Dus doen zij net, alsof zij niet verheugd zijn". De waarheid is uiteraard gecompli ceerder. Het Nabije Oosten heeft sinds 1958 een betrekkelijke rust gekend: iede re verbreking daarvan lokt uit hoofde van de ingewikkelde inter-Arabische ri valiteiten een kettingreactie van onvoor zienbare gebeurtenissen uit. Een al te hartelijke westelijke omhelzing zou voor de nieuwe Syrische regering inderdaad een molensteen aan de nek zijn. Ieder vriendelijk gebaar jegens Syrië is een klap in het gezicht van Gamal Abdel Nasser. Het Westen en Nasser hadden na een lange serie conflicten eindelijk geleerd met elkaar samen te leven. „El Rajis", de Egyptische president, begon aan een vredesverstoorder geleidelijk aan een stabiliserende factor te worden. De rust in het Nabije Oosten grondde zich op zijn overwegende positie in de Ara bische wereld. Kopschuw Het Westen is ook kopschuw gewor den voor de beschuldiging dat het zich in het „derde deel van de wereld" altijd met reactionaire regimes vereenzelvigt. Wie immers zijn Syrië's nieuwe regeer ders? De militairen die de revolu tie hebben gemaakt, houden zich op de achtergrond. Er is onder hen geen dominerende figuur zoals Nasser, geen revolutionaire hervormer. Generaal-majoor Zaghredine, die pas op het laatste moment bij de staats greep aan boord stapte, is hun woord voerder, omdat hij de hoogste in rang is Hij zwijgt trouwens voornamelijk, mompelt slechts algemeenheden in zijn werkkamer die in negentien verschillen de tinten groen is uitgevoerd. De militairen die de lust en de be kwaamheid missen om zelf Syrië te re geren, hebben die taak voorlopig in handen gegeven van „eerlijke mannen", civiele specialisten. De militairen zien op de achtergrond toe, klaar om in te grijpen als er hun iets niet bevalt. Zoals alle Arabische officieren zijn zij vóór Arabische eenheid. Zoals alle officieren willen zij een sterk leger, hebben zy een hekel aan economische problemen en politieke partijen. digheid en vinden, dat hoewel het volk zijn mond niet open moet doen om te j rat en, het zulks wel mag doen om ,e eten. In feite is de prijs die het kabinet-Koezbari voor zijn zaakwaarne merschap bedingt, het teniet doen van de sociale maatregelen die Nasser in Syrië had ingevoerd: de nationalisaties de landhervorming. Koezbari zelf heeft de nauwste betrek kingen met de „Khamsjia". de vijfmans trust die Syrië's economie placht te do mineren: zijn medewerkers vertegen woordigen de banken, de industrie en de handel. Hun opvattingen van het socia lisme behelzen dat de staat de spoor wegen, de havens en de trams mag be heren en dat de rest in de sector van de vrije economie thuishoort. Geen partijen Rest de parlementaire democratie: de militairen hebben doen weten dat zij niet de terugkeer der politieke partijen zullen dulden. Syrië's voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken, de socialist Salah Bitar zei mij: „Wat er vrij is aan verkiezingen zonder partijen, zonder ver kiezingscampagne, zonder persvrijheid, moet u mij maar eens vertellen". Bitar had met andere voormalige Sy rische politici een manifest ondertekend waarin hjj de staatsgreep toejuichte. Zonder twijfel hoopten die politici door middel van dat manifest spoedig hun politieke activiteit te kunnen hervat ten. Een misrekening. Het ziet er nu naar uit, dat er een eenheidslijst, een soort nationaal front, zal komen, dat onder dekking van alweer het hei lige Arabische eenheidsstreven de mi litairen in staat zal stellen een autori taire orde te handhaven en hun minis teriële zaakwaarnemers om de belangen van hun eigen kringen te behartigen. Beloften Het voorlopige kabinet-Koezbari re geert nu met een beperkt mandaat: orde op zaken stellen, vooral financieel- economlsch, voorbereiden van nieuwe verkiezingen, binnen vier maanden, voor een parlement dat Syrië een nieuwe grondwet moet geven. Het heeft ook een voorlopig programma: Arabische eenheid, een aan Syrische omstandighe den aangepast socialisme, parlementaire democratie. Tot zover klinkt dat heel aardig, maar de werkelijkheid ls anders. Arabische eenheid kan men gemak kelijk beloven, omdat zy zo moeilijk te bewerkstelligen is In de praktyk is het een leuze die men met vuur verde digt om de rivaal gemakkelijker van verraad aan de Arabische zaak te be schuldigen. Koezbari's beloften van socialisme die nen om de militairen gerust te stellen. Bijna alle Arabische officieren komen uit de kleine middenstand. Zij hebben puriteinse ideeën over sociale rechtvaar- De lach van de boer die kiespijn heeft: de Sowjetrussische consul- generaal (rechts) komt Koezbari's regime erkennen. Voor het breken van de Arabische unie hebben de communisten jarenlang geijverd. Maar voor het aan de macht brengen van een rechts regime uiteraard niet! De rechtse beroepspolitici, zelfs de po litieke weerhaan Khaled el Azm, die zich eens de „rode miljonair" noemde, proberen op die eenheidslijst te komen door nu reeds de koppen bijeen te ste ken en tot een onderhandse zetelverde ling te komen. De linksen van de socialistische Ba'ath laten het hoofd enigszins moedeloos han gen. Zy zijn gecompromitteerd door hun voormalig ijveren voor de unie van Egyp te, zij zijn verzwakt omdat Nasser geen politieke concurrentie duldde en Serradj hun kaders in de gevangenis stopte. Zy beseffen dat zij van onderaf moeten beginnen, door agitatie in de achterlijke en misdeelde massa. Het zou er dus naar uit zien, dat de nieuwe regeerders een betrekkelyk lange periode van autoritaire stabiliteit tege moet gaan. Een conservatief, jegens het Westen welwillend regime waarmee het Westen toch wel zou kunnen samenwer ken. Ware het niet dat Syrië helaas Sy rië biyft, een neurotisch land, onbere kenbaar, broedplaats van intriges en staatsgreep en politieke koersverande ringen. En los van alle eerder opgesom de redenen is dat voor het Westen een beklemmende reden om met de grootste omzichtigheid te werk te gaan en zich vooral niet overhaast te binden. KRACHTSPORT Spartaan zegevierde in Dordrecht (Van onze correspondent) In de wedstryd Hercules (Dordrecht)- De Spartaan (Leiden) hebben de Lei- denaars twee eerste en twee prestatie- pryzen behaald. Zowel het worstelen als het gewichtheffen eindigde in een Leidse overwinning De wedstrijden stonden op zeer hoog peil. Bij het ge wichtheffen deden de jeugdatleten De Vink en van't Riet opnieuw van zich spreken. Met totalen van resp. 232,5 en 290 kg kwamen zy ver uit boven hun prestaties van de jeugdkampioenschap pen. De uitslagen waren: worstelen, De Spartaan 3-Hercules 2. S. Brandt wint op touché van J. Sluisdam, J. v.d. Blom wint op touché van H. Feest, J. Hal vemaan wint op touché van H. van Rooi (prestaüeprys voor de snelste over winning, 36 seconden), G. Rietbergen verliest op touché van J. Dirven, M. Filippo verliest op touché van M. Bern- hard. Gewichtheffen, De Spartaan gem. 3.63, Hercules 2.84. A. Gysman druk ken 57,5 kg, trekken 70 kg, stoten 90 kg, totaal 217,5 kg; J. de Vink 67,5 70, 95, totaal 232,5 kg; J. Minke 75, 80, 105, totaal 260 kg; A. J. Koppe 90, 80, 105, totaal 275 kg: D. v. 't Riet 82,5, 92,5, 115, totaal 290 kg; M. Ammeze 90, 90 115 totaal 295 kg. De prestatieprys voor het hoogste ge middelde ging naar A. J. Koppe met 4.43. WIELRENNEN Clubs treden aan Zondag 29 oktober (start 10 uur) wordt een interclubontmoeting verreden te Loosduinen. Hieraan wordt deelgenomen door Sparta (Den Haag), De Kampioen (Scheveilingen), Hollandia (Den Haag). Westland Wil Vooruit, Spartaan (Den Haag). Swift-combinatie en Sassenheim en Omstreken. Er wordt gereden in de volgende categorieën: A- en B-klasse (60 en 40 km)A-Junioren (25 km) en B-juni oren (15 km). De renners van de Swift-combinatie vertrekken 7.45 uur vanaf het Stadhuis. Nu de wegsport op zijn eind loopt gaat de training van de renners van de Leidse vereniging bin nenshuis beginnen. Dinsdagavond (7 uur) wordt de eerste zaaltraining ge houden in de school Maresingel. De trainingsrit in de Haarlemmer meer over 48 km had by de amateurs tot resultaat: 1. B. Zoet 1-11-50; 2. Odyk (Alphen); 3. W. v. d Berg (Leiden). De nieuwelingen reden eveneens 48 km Hier was de uitslag: 1, C. Kloosterman (Lei den) 1.12.50; 2. Van Engelen (Alphen); 3. Prins (Rynsburg), 4. v. d. Werf (Al phen) ;5. W. van Diemen (Oegstgeest). Adspiranten (32 km)1. P. de Jongh 51.34; 2. Goedhart (Alphen); 3. v. Beek (Hazerswoude)4. Wesselman (Roelof- arendsveen): 5. Plompe (Alphen); 6. v. d. Maat (Leiden). HENGELSPORT „DVS" hield een wedstryd in het Oegstgeesterkanaal.: Er werden 77 vis sen met een totaal gewicht van 6176 gram aan de schaal gebracht. Uitslag: 1. L. J. Vernet 1110 gram; 2. J. v. Loon jr. 750 gram; 3. W. v. Loon 646 gram (gr. blei) ;4 W. v. d. Linden 534 gram; 5. F. Zandbergen 522 gram (gr. voorn); 6. J. Veldhuizen 483 gram; 7. L. Dubbelaar 450 gram; 8. J. Bouman 400 gram; 9. A. Flippo 333 gram; 10. H. Zuurmond 312 gram. Viscollege „de Ruisvoorn" hield een wedstryd in de Wyde Aa en de Does. De vangst was matig. Er werd 8 pond vis aan de schaal gebracht. Uitslag: 1. G. v. d. Linden 13 stuks; 2. J. Ouds hoorn 13 stuks; 3. Chr. Groenendyk 7 stuks; 4. J. Hollebeek 5 stuks; 5. A. Kijk in de Vegte 4 stuks; 6. Th. Voskuil 4 stuks 7. P. Dubbeldeman 3 stuks; 8. I. Pauw 3 stuks; 9. W. v. Tongeren 4 stuks en 10. Leuering jr. 4 stuks. Een tweetal automobilisten heeft tijdens het weekeinde in Limburg een serie aanrijdingen veroorzaakt door te rijden onder invloed van sterke drank. De twee mannen reden na de aanrijdingen gewoon door zonder zich om de slachtoffers noch om de aangerichte schade te bekommeren. In Venlo reed een automobilist zater dagnacht om een uur een bromfietser aan op de Straelseweg aldaar. De man bleef gewond op het wegdek liggen en de bestuurder van de auto reed in volle vaart door. Op de Havenkade in Venlo reed dezelfde autobestuurder tien minu ten later opnieuw een bromfietser tegen de grond. Deze man moest ernstig ge wond in het ziekenhuis te Venlo wor den opgenomen. Zich niets aantrekkend van het slachtoffer reed de bestuurder nog in razende vaart voort in de rich ting Tegelen. Op aanwyzingen van en kele getuigen kon de politie in Tegelen nog diezelfde nacht een marktkoopman uit Tegelen in zyn huis aanhouden, als verdacht van het plegen van deze verkeersdelicten. Uit de verklaringen van de man, die onder invloed van sterke drank ver keerde, kon de politie aanvankeiyk niet veel wys worden. Later bleek, dat niet hij maar zyn vriend uit Tegelen de auto had bestuurd. Deze laatste kon gisteren worden aangehouden. Hoewel hij van zelfsprekend toen niet meer onder in vloed verkeerde, neemt de politie voors hands aan dat hy, gezien zijn langdu rig cafébezoek op zaterdagavond, ook onder invloed verkeerde, toen hij beide verkeersongevallen veroorzaakte. De man is in verzekerde bewaring gesteld en zal aan de officier van Justitie wor den voorgeleid. In Hoensbroek reed zaterdagavond een dronken automobilist een wielryd- ster aan. De vrouw werd slechts licht gewond. Het kind, dat bij haar achter op zat, moest naar een ziekenhuis wor den overgebracht. De autobestuurder reed door en kon slechts worden aange houden nadat hy even verder enige ge parkeerde auto's zwaar had beschadigd. m Een Nederlands echtpaar, de heer en mevrouw J. Doornbos-Visscher uit Was senaar, is by Brignoles in Zuid-Frank rijk verongelukt toen zyn auto met een andere wagen in botsing kwam. Me vrouw Doornbos werd by dit verkeers ongeluk gedood; haar echtgenoot zwaar gewond. De bestuurder van de andere auto, een Fransman, liet bij de botsing ook het leven. De 17-jarige Utrechtse fabrieksarbei der W. A. van der Horst is gistermiddag op een met een automatisch knipperlicht beveiligde spoorwegovergang in de Nieu we Weteringseweg te Maartensdyk te gen een al gedeeltelijk gepasseerde trein gereden. Van der Horst, die op een bromfiets zat, verklaarde later noch het knipperlicht, dat op dit ogenblik nor maal werkte, noch de trein te hebben opgemerkt. De machinist van een uit de tegenovergestelde richting komende trein zag de jongen op de weg liggen en stopte by de eerste post om te melden wat hy gezien had. Ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond, is Van der Horst naar een zie kenhuis getransporteerd. SPORTSPLINTERS De Franse profbiljarter Jean Mar ty is zaterdag in Parys Europeeskam pioen kader 47/2 geworden. In de finale van het toernooi versloeg hy de Belg Emile Wafflard. Marty maakte de 400 caramboles vol in 4 beurten met een hoogste serie van 238. De Rotterdammer Dick de Bruin (Minerva) heeft zondag in Steenbergen de traditionele Slingerbosloop gewon nen. Hy legde 5000 meter over een mod derig parcours af in 14 min 40.7 sec. Henk Snepvangers (MOC, Bergen op Zoom) werd met een achterstand van ruim ee halve minuut tweede. Polen heeft de zondag voor 40.000 toeschouwers te Breslau gespeelde in- terland-voetbalwedstryd tegen Oost- Duitsland met 3-1 gewonnen. Bij de rust was de stand 0-0. De Mexicaanse gebroeders Pedro en Ricardo Rodriguez hebben met een Fer rari de 1000 km-race van Parys gewon nen, die zondag op de baan van Month- lery is gehouden. De Oostenryker dr. Fereberger met als bemanning de Hamburger Ingo von Bredow, die met Mulka tweemaal we reldkampioen werd en by de Olympi sche zeilwedstryden 1960 te Napels de bronzen medaille won, is winnaar gewor den van de internationale wedstrijden in de Flying Dutchman-klasse, die de afgelopen dagen op de Buiten-Alster te Hamburg zyn gehouden. De 21-jarige textielhandelaar Tj.W Harms uit Oostrum is zaterdagmorgen met zyn auto in het Dokkumer Groot- diep gereden en verdronken. De heer Harms, die in Dokkum een kerkdienst had bygewoond, reed met enkele kerk gangers in zyn auto van Dokkum naar Oostrum. Op de dyk langs het Dokku- mei Grootdiep verloor hij in een flauwe bocht de macht over het stuur, waarna de auto in het water terechtkwam. De bestuurder, die tydens de val uit de wa gen werd geslingerd, kwam om het le ven. De overige inzittenden werden ge red. Een ernstig verkeersongeval heeft op de provinciale weg te Assendelft het le ven gekost aan de 11-jarige B. Neeft, gewoond hebbende aan de Busch en Dam aldaar. Het knaapje wilde de provinciale weg naar het voelbalterrein van GOV over steken. Juist op dat ogenblik naderde een auto, die het kind niet meer ont wijken kon. Het ventje werd zwaar ge wond naar het St.-Jans Ziekenhuis in Zaandam overgebracht, waar het aan zyn verwondingen is overleden. In Oud-Beijerland is zaterdagmorgen op de Croosdyksedyk de 20-jarige mo torfietser A. IJzerman uit Nieuw-Beijer- land tegen een voor hem stoppende vrachtauto gereden. Hy was op slag dood. Advertentie kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM OEN HAAG HAABIEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN VOLLEYBAL Volleybalcompetitie KVC en Kangeroes deelden punten KVC en Kangeroes hebben zaterdag middag in de moderne, maar voor vol leybal, gezien het lage plafond, niet ideale gymnastiekzaal van de Chr. Tcchn. School aan de Nieuwe Duinweg in Katwyk de punten broederiyk ge deeld. Dit resultaat gaf de krachtsver houding goed weer. Aanvallend maak te KVC een betere indruk maar defen sief sloeg de balans door de bank geno men duideiyk naar Kangeroes-zijde door. Kangeroes hanteerde in de eerste set met succes de floates-serve. By KVC was men niet by machte om die serve om te zetten in een bruikbare pass. Ge volg? Geen of althans weinig smash mogeiykheden en daar zit juist het ster ke punt van de Katwhkse formatie. Tot 3 liep Kangeroes uit. Toen pas raakte KVC ingespeeld. De aanval ging de ver dediging troeven. Het werd 14-13 voor KVC! Karamoy c.s. konden echter met een intense krachtsinspaning nog Juist de winst tot zich trekken, 16—14. In de beide volgende sets was KVC heer en meester. Brouwer liet het aan het net kogels van zyn hand komen die de Kan- teroes-defensie voor onoplosbare proble men stelde. Met liefst 153 nivelleerde KVC de setstand. Kangeroes was in deze set nergens. In de derde set vlotten de zaken wat beter, maar KVC wist toch op duidelyke wyze een 2—1 setvoor- sprong te nemen., 158. Een fel en geconcentreerd spelend Kangeroes over rompelde in de vierde set een wat te zeker opererend KVC. De serve deed weer vernietigend werk. Lex Karamoy en Jan Wille, en aanvallend was het Jaap Broersma die met rake smashes de aandacht vroeg. Kangeroes kwam op 91, voordat KVC terugsloeg. Verder dan de score een draaglijk aanzien ge ven kwamen de Katwykers echter met, 15-9. Rolschaatsen Duitsers veroverden alle wereldtitels De Duitse kampioene 1960, Marlies Fahse uit Hannover, heeft zaterdag nacht in het Palazzo dello Sport te Bo logna het wereldkampioenschap kunst- rijden bij de dames gewonnen. De Duitse toonde zich op het vrije rijden duideiyk superieur en werd on betwist wereldkampioene. Ook de twee de plaats kwam aan een Duitse Christa Burmeister, terwijl de Zwitserse Fraen- zi Schmidt door een beter plaatscyfer dan de Duitse kampioene 1961, Ingrid Schliebner, op de derde plaats eindigde. Achter dit viertal bezette Elisabeth Fiolet in het eindklassement de vyfde plaats. De tweede Nederlandse vertegen woordigster, Anneke Oudewaal, eindigde als vyftiende. De uitslag van het kunstryden da mes luidt: 1. wereldkampioene Marlies Fahse (Did) 1271,1 punt-plaatscyfer 18, 2. Christa Burmeister (Did), 1211,3 pnt- 21, 3. Fraenzi Schmidt (Zwits.), 1203,1 pnt-32, 4. Ingrid Schliebner (Did), 1230,1 pnt-30, 5. Elisabeth Fiolet (Ned.), 1183,5 pnt-34. Zoals na de verplichte figuren al zo goed als zeker was, ging de titel bij de heren naar de Duitser Karl Heinz Losch, die ook vorig jaar het kampi oenschap won. De titel by het paar- rijden ging naar het Duitse duo Mar- got- Ludolph-Werner Hoffmann. De Nederlandse combinatie Riek van der Kruis en Frans Verbeek plaatsen zich als elfde. Bij het dansen ging de titel eveneens naar West-Duitsland, name lijk naar het paar Rita en Peter Kwiet. ATLETIEK Belg Pridon gaf les in Leidse Hout (Van onze atletiek medewerker) Nauweiyks is het baanseizoen afge lopen of de Nationaal Technische Com missie van de K.N.A.U. maakt een aan vang met een serie trainingsweekenden voor de Nederlandse atleten, onder lei ding van terzake kundige coaches. Als eerste in deze serie waren zater dag en zondag een tiental polsstokhoog springers in Leiden te gast, waar de bekende Belgische specialist Pridon aanwyzingen gaf aan de atleten en hun eveneens aanwezige trainers. De tech niek van het polsstokhoogspringen werd vanaf de eerste beginselen doorgeno men, teneinde eerst de fouten uit de grondprincipes te halen. Zou dit niet ge beuren, dan blyven de springers altyd de naweeën van een foutieve fundering ondervinden in bun verdere ontwikke ling. Hoe het wèl en nlèt moet werd dui delijk gedemonstreerd door de meege komen Belgische kampioen en record houder Van Dyck, die 4.35 meter ach ter zyn naam heeft staan en door on ze servée Wijsen, die het Nederlands re cord bezit met 4.01 m. En ook 's avonds op het kasteel Oud-Poelgeest, waar het gezelschap overnachtte, werden aan de hand van filmstrips van beroemdheden levendige discussies gevoerd over de 1 j- ne kneepjes van het moeilijke maar aantrekkeiyke polsstokhoogspringen. West-Duitsland, dat zich reeds uit de voorronden geplaatst had voor het eindtoernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1962 in Chili, heeft zon dag zyn laatste wedstrijd voor groep 3, waarin het Griekenland als tegenstan der had gewonnen met 2-1. De Italiaan Loi heeft zaterdag avond voor 14.000 toeschouwers in het Milanese sportpaleis met succes zyn we reldtitel in het junior-weltergewicht (de grens hiervoor is 63.5 kg tegen 66.6 kg voor het weltergewicht) verdedigd door onbeslist te boksen tegen zyn uit dager, de Amerikaan Edie Perkins. De Zweedse atlethiekbond heeft beslo ten de bekende middenafstandloper Dan Waern in verband met het overtreden van de amateurbepalingen voor twee jaar te schorsen. De maatregel is per 10 september 1961 ingegaan. We am werd verleden maand door de internationale atletiekfederatie geschorst omdat Zweden geen antwoord gaf op de vraag of Waern niet meer dan de toe gestane vergoedingen had ontvangen. Het bestuur van de Zweedse atletiek- bond kondigde na de byeenkomst van zondag aan, dat er een onderzoek zal worden ingesteld by verschillende orga nisaties om te onderzoeken welke ver goedingen door Zweedse promotors wer den betaald aan buitenlandse atleten. Verder is de Zweedse bond van plan het volgend Jaar een speciale commissie in te stellen, die zal moeten toezien op de naleving van de amateurbepalin- gen. HANDBAL HVL start te zwak tegen Hermes: 13-9 Een mentale training zou het eerste herenteam van HVL geen kwaad doen, menen wij. We hebben het al meer ge zegd, er zitten mogelijkheden in de sterk verjongde roodwitte formatie, maar tot op heden is er niet uitgekomen wat er in zit. Voor een belangryk deel wordt dat evroorzaakt door een ge brek aan vertrouwen in eigen kunnen Tegen ploegen die hoog op de rangRjst staan, zoals twee weken geleden Quintus uit Wateringen en gisteren het Haagse Hermes, achtten onze stadgenoten zich kennelyk al bü voorbaat geslagen. Zy komen eerst tot een fel verweer als de tegenstanders er een debacle van dreigen te gaan maken. Hermes leek dat te zullen doen toen het na tegen een 01 achterstand te hebben moeten aankyken door een be heerste 19 m-worp van Kees Lucas, met keurige, snelle combinaties op een 71 voorsprong kwam. Na de hervatting werden de Hagenaars overrompeld door een HVL, dat een klasse beter speelde dan de eerste helft. Aanvallen over de hele breedte van het veld opgezet ont redderden de Hermes-defensie tweemaal binnen 4 minuten. Net was Wim Wang die feilloos scoorde, 7-2, 7-3. Hermes sloeg terug 83, maar de roodwitten hadden ontdekt dat de weg naar het Hermes-doel niet onbegaanbaar was. Door treffers van Kees Lucas, 2 be heerste strafworpen, Frank Bonte (2 x) en Theo Zwartjes stelde HVL zyn doel punten totaal op 8. Hermes kon daar maar één doelpunt tegenover stellen. Jammer voor Rynsburger c.s. maakte de arbiter juist in deze periode, toen Hermes groggy was, een kostbare ver gissing. Wim Kagie, weer één van de beste roodwitte verdedigers, had de bal bij een doorbraakpoging van de Haagse linksbuiten Flak onderschept. By het wegwerken werd hij door de Hagenaar tegen de grond gewerkt. In plaats van echter HVL een vrije worp toe te ken nen wees de arbiter die toe aan Hennes. Hieruit scoorde de Hermes-midvoor, de international Toonen, onhoudbaar 10—8. Het ritme was op slag uit de HVL-ma- chine verdwenen. Hermes voerde de score op tot 13-8. Theo Zwartjes kon tenslotte de eindstand een alleszins ver diend draaglyk gezicht geven met een fraaie boogbal, 139. Met een betere wedstryd instelling had hier zeker een zege voor HVL inge zeten. HVL won toernooi in Schiedam Zaterdag heeft HVL het internationale volleybaltoernooi van de C.V.V. Juliana op zyn naam gebracht. Het internatio nale tihtje aan dit toernooi werd ver schaft door S.V.K. uit Kopenhagen. Dit team is de tweede ploeg van Denemar ken en bezit twee internationals, van wie alleen Gren Hansen zich had kunnen vrijmaken om naar Nederland te komen. Doch ook met Knut Rasmussen zouden de Denen waarschijnlyk geen beter resul taat behaald hebben. Vooral het stop pen van de bal van de om Hansen ge formeerde ploeg was nog onvoldoende en het zal zeker nog enkele jaren duren voordat de Denen internationaal zullen kunnen meekomen. HVL won gemakkeiyk van SVK (157, 152, 157Overigens was HVL het wel aan zijn stand verplicht dit toernooi te winnen, daar het de enige hoofdklasser was. Van SVC, dat dit jaar debuteert in de overgangsklasse, en het jeugdige, enthousiaste Aggredior werd gemakke iyk met 3—0 gewonnen. Alleen tegen de organiserende vereniging, die sinds kort versterkt is met twee hoofdklassespelers van Concordia, moest een set worden afgestaan (2—1). Het was toch een ver rassing dat niet SVC, maar Juliana uit- eindelyk beslag legde op de tweede plaats. De eindstand van dit uitstekend georganiseerde toernooi was: 1. HVL 11 pnt., 2. Juliana 7 pnt., 3. SVC 6 pnt., 4. Aggredior 4 pnt., 5. SVK 2 pnt. ZWEMMEN. Opnieuw een wereldrecord voor Mary Stewart Het 15-jarige Canadese zwemstertje Mary Stewart, dat enkele weken gele den een dag lang houdster was van het wereldrecord op de 100 meter vlin derslag, heeft zondag bij wedstrijden in Vancouver het wereldrecord op de 110 yards vlinderslag verbeterd. Ze zwom de twee banen in 1 min. 9.0 secon den en bleef daarmee 1,8 seconde be neden het oude record dat met 1,10.8 op naam stond van de Australische Dawn Fraser. Mary Stewart zelf zwom op 9 juli van dit jaar in Tacoma reeds 1,10,0 maar deze tyd zal waarschynlijk niet voor erkenning in aanmerking komen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 10