Genadeloze ontleding van Heilige Daad"-fantasie Tandarts Mertens (85) vecht nog voor recht Amerika is tegen het plan-Rapacki WONINGRUIL CHAUFFEUR en EMBALLEUR Diplomatenvoor Gerechtshof 99 Snorkerige verhalen herleid tot een ordinair oplichtingszaakje Noodtoestand in Zuid-Vietnam Na ruim veertig jaar Doorzichtige poging om NAVO te verzwakken en te vernietigen uitgeslapen automobilisten brengen NU hun wagen voor een gedegen onderhoudsbeurt naar WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 (Van onze Amsterdamse correspondent) Vrijdagmorgen zal de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr. A. S. de Muinck Keizer, een nieuwe straf reguireren tegen de van oplichting beschuldigde „ambassadeur" van „De Heilige Daad", de 40-jarige Jolle Jansma en de 42-jarige „deken" van deze „culturele bovenkerkelijke en supra-nationale organisatie", M. J. J. Volraat. Zij werden in juni j.l. door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot straffen van respectievelijk 24 en 10 maanden, nadat de officier van Justitie 27 en 12 maanden had geëist. Beide verdachten kwamen in beroep, omdat zij op hun standpunt blijven zich niet aan strafbare feiten te hebben schuldig gemaakt. Grimmige verwijten Aan de grimmige wijze, waarop de grijze procureur-generaal De Heilige Daad-diplomaten verweet dat hun geldsmijterij van een weinig-chari- tctieve instelling getuigt, en de af keurende blikken, waarmee hij gis teren op een ruim zeven uren du rende zittingsdag de om de tenlaste leggingen heendraatende verdachten gadesloeg, zou men kunnen afleiden dat hij op zijn minst zal meegaan met de eisen, die de officier van Ju stitie, mr. J. F. Hartsuiker, in eerste instantie heeft laten horen. Ontevredenheid over bezoldiging van liet overheidspersoneel De voorzitter van de Algemene R.-K. Ambtenarenvereniging, mr. G. A. A. M. Boot, heeft op het ARKA-congres dat in Arnhem gehouden wordt, zijn ern stige ontevredenheid uitgesproken over het regeringsbeleid met betrekking tot de bezoldiging van het overheidsperso neel. „De ARKA", so zei hij. past ervoor, ten aanzien van het toekomstig salaris- beleid per 1 januari 1962 dezelfde wegen te gaan die bij de eerste fase in de toe passing van de gedifferentieerde loon vorming voor het overheidspersoneel zijn gevolgd. Laat de gedifferentieerde loon vorming voor het particulier bedrijfs leven dan geslaagd heten, voor het overheidspersoneel moet zij een misluk king worden genoemd", zo zei hij. Als oorzaak hiervan noemde hij de door de regering gehanteerde befaamde en be ruchte trend. Mr. Boot vroeg zich o.a. af, hoe lang het nu nog moet duren met het nieuwe ontwerp pensioenwet, dat de ambtena ren al sinds 1957 is beloofd. „De indruk wordt gewekt", ridus mr. Boot, dat het de minister van Binnenlandse Zaken aan moed ontbreekt om knopen door te hak ken zonodig tegen zijn adviseurs in. Mr. Boot pleitte vervolgens voor af schaffing van „de verouderde vorm van loonvorming", zoals hij de gemeenteclas sificatie betitelde. Over de arbeidstijd verkorting zei hij, dat er een groot ge vaar schuilt in het voornemen van de regering om per 1 januari 1962, het aan tal verlofdagen met een zesde te ver minderen. „De besnoeiing van het amb- tenarenverlof zal nimmer de instem ming van de bonden verkrijgen", aldus de heer Boot, „omdat dit een aantasting van verkregen rechten zou betekenen". Niet eens met prijsbeleid Voorts hebben de Kon. middenstands bond, de christelijke en de r.-k. midden standsbond gezamenlijk overleg gepleegd over de vraag, op welke wijze men tot verbetering kan komen in het prijsbe leid voor die middenstandstakken, die moeilijkheden ondervinden bij het uni forme prijsbeleid van de regering. De drie bonden zullen waarschijnlijk bin nenkort met minister drs. J. W. de Pous, economische zaken), over dit vraagstuk praten. In het orgaan van de r.-k. midden standsbond „Stuwing" j.l., is de prijzen- kwestie aan de orde gesteld. Het blad schrijft dat de minister heilig van plan is zijn prijsbeleid onverkort voort te zet ten. „We hoeven geen profeten te zijn om te voorspellen dat hem dit steeds moeilijker zal vallen, want er zijn be drijfstakken die daardoor in een te zwa re klem worden gezet". Het blad schrijft verder dat een strak prijsbeleid voor de loonintensieve midden- en kleinbedrijven misschien korte tijd is vol te houden, maar dan raken de produktiviteitsreser- ves uitgeput of de werknemers zijn ge vlucht. Wordt het niet de hoogste tijd een meer gedifferentieerd prijsbeleid te gaan voeren, waarbij het algemene prijspeil op een gelijk niveau blijft, vraagt het blad. Er zijn heel wat bedrijfstakken, vooral in de industrie, waar de produktiviteits- verhogingen tot tastbare prijsverlagingen kunnen leiden. Daar zal de ruimte ge zocht moeten worden om elders niet de moed te verliezen, en om ongelukken te voorkomen. Prof. dr. S. Hofstra voorzitter Ned. Ver. bescherming van dieren Op zaterdagmorgen a.s. zal, tijdens een kaderconferentie in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht, als voorzitter van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren wor den ginstalleerd prof. dr. S. Hofstm, hoogleraar in de sociologie aan de Ge meentelijke Universiteit van Amster dam. Prof. Hofstra volgt daarbij dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden op. Prof. Hofstra is reeds verscheidene jaren lid van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherm ine van dieren en sedert 1958 van dat dei Wereldfedera tie tot bescherming van dieren. Trouwens het Gerechtshof onder presidium van een felle, zich strikt tot de feiten bepalende en doorlo pend op bestraffende toon sprekende mr. J. Sprey, heeft allerminst de in druk gegeven enige goede trouw aanwezig te achten bij de gladde Jansma en diens hooghartige part ner. Had de rechtszitting destijds iets van een cabaretvoorstelling, waarbij de lach meermalen opklonk en de verdachten duidelijk poogden zo veel mogelijk hu mor te leggen in hun verklaringen, waarmee zij hun daden probeerden te bagatelliseren, voor het Gerechtshof daarentegen is de zaak Heilige Daad een serieuze aangelegenheid en werd de ge hele affaire op het randje van haar kloverijen van alle franje ontdaan tot er van de snorkende verhalen van wel eer slechts een ordinair oplichtings zaakje overbleef. Regel voor regel Mr. Sprey volgde het dossier regel voor regel en hield de hamer in de hand om ieder woord, dat buiten een rechtlijnig antwoord om zou worden gesproken, ver manend en soms zelfs boos af te ha meren. En als De Heilige Daad-ambassadeurs ergens spijt van hebben, dan zal dat wel zijn van het aantekenen van hoger beroep. Immers, mr. Sprey gaf hun geen en kele kans de kraan van hun welspre kendheid open te draaien, waarmee zij destijds de portemonnees van goedgelo vige lieden hebben weten te openen. De manipulaties passeerden de revue, zoals dat ook voor de rechtbank was gebeurd zonder dat er enig nieuw ge zichtspunt naar voren kwam. Daar was de vergeefse poging om de Noorse zakenman, Clemensen, tot af gifte van f 100.000 te bewegen, de enor me „lening" van de N.V. Socrates van ruim 3 ton, waarvoor Nicolaas den Bes ten kwam getuigen, de f1000, die de heer Wichmann uit Glanerbrug voor de organisatie gaf, de f3000 voorgeschoten reisgeld afkomstig van de knappe So- crates-secretaresse, Ingrid Boukamp en de f700, die de bouwkundig opzichter van Socrates, de heer G. van Vliet, ook al voor reisgeld afdroeg. De gelden verdwenen als sneeuw voor de zon in merkwaardige grond-aanko pen op Majorca, aan het project voor een drie-dimensionale film en aan reis- en verblijfkosten van de heren-„diplo- maten" en de Duitse „president" van De Heilige Daad, Arnold Dreiss. Langdurig BU één punt van de tenlastelegging waarby uitsluitend Jolle Jansma was betrokken, stond mr. Sprey lang stil. Jansma had van zjjn beste vriend, de heer J. Hagedoom uit Amsterdam, f28.000 gekregen om te beleggen in Ho- reca-bedryven, terwyl hy na enig aan dringen nog eens f8000 voor hetzelfde doel kreeg, welke laatste bedrag de heer Hagedoom had geleend van een zwager. Van de f36.000 is tenslotte nauwelijks f8000 gered. De trieste achtergrond in deze zaak is, dat het echtpaar Hagedoom de f28.000 in vele jaren van zuinig leven en hard sparen had bijeen gekregen om de toekomst van een psychisch-achter- gebleven dochtertje te financieren. De hoge rente, die Jansma hen in het vooruitzicht stelde had hen doen beslui ten al hun bezit in de handen van De Heilige Daad-ambassadeurs te leggen. Verontwaardigd wees Jansma alle on- hem veronderstelde van de hand, maar toen hij niet in de gelegenheid werd gesteld de vreemde manipulaties die hij met het geld had verricht, in een veel heid van woorden duidelijk te maken, moest hy zich gewonnen geven. De behandeling van de rechtszaak waarvoor een minimale publieke oelang- stelling was, werd gisteravond geschorst tot vrijdagmorgen. In de loop van vrydag zullen na het requisitoir van de procureur-generaal ook de beide verdedigers, mr. J. Wijn gaarden en mr. C. J. van Zorge, aan het woord komen voor het houden van plei dooien. President Djem van Zuid-Vietnam heeft de noodtoestand afgekondigd in zijn land. De nationale vergadering zou vanmiddag bijeenkomen om een wets ontwerp te bespreken, dat de president „buitengewone bevoegdheden" geeft om het hoofd te kunnen bieden aan onge wenste situaties. De Zuidvietnamese regering heeft ver klaard over bewyzen te beschikken, dat communistisch Noord-Vietnam steun verleent aan het „Front voor de bevrij ding van Zuid-Vietnam", de „neutralis- tische facade., die door de guerrillastrij- ders gebruikt wordt bij hun pogingen om het pro-Westerse regime van president Djem omver te werpen". Van regeringszyde is meegedeeld, dat men by Saigon het verminkte lichaam heeft gevonden van kolonel Hoang Thoei-nam, het hoofd van de Zuidviet namese missie by de internationale commissie van toezicht. Kolonel Nam werd op 1 oktober op 24 km van Saigon door communistische guerrillastryders ontvoerd. Hy was toen op weg naar zyn boerdery. Nieuwe getuigen fVan onze Haagse correspondent) Na al ruim veertig jaar te hebben gestreden voor de herziening van een vonnis, waarbij hij wegens diefstal van elektriciteit tot drie maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld, is de 85-jarige Haagse tandarts A. Mertens gisteren voor de achtste keer voor de Hoge Raad der Nederlanden verschenen naar aan leiding van een nieuw verzoek tot herziening, dat door hem is inge diend. Ook deze keer concludeerde de procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijertot re visie van het vonnis uit 1919 en ver wijzing van de zaak naar een Ge rechtshof voor een nieuw onderzoek. De Hoge Raad zal over een week uit spraak doen. Lage streek Meer dan veertig Jaar geleden in maart 1919 werd de heer Mertens zoals hy gisteren zelf voor de Hoge Raad vertelde, het slachtoffer van een „lage streek van collega's". De Haagse politie deed een inval in zijn woning aan de Javastraat, waar hy een bloeien de tandartsenpraktyk had. Hy werd ge zocht als valsemunter maar er werd geen enkel bewys gevonden. Wel ont dekte de politie echter een stopnaald in de elektriciteitsmeter. Enige tyd later werd de heer Mertens veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Zeven keer reeds heeft de heer Mertens een revisieverzoek In gediend, maar de Hoge Raad heeft de ze verzoeken steeds afgewezen. Nu doet hy een nieuwe poging om rehabilitatie te krygen, omdat zoals de president van de Hoge Raad ter zit ting mededeelde er vier nieuwe getui genverklaringen zyn, die erop zouden wyzen dat niet de heer Mertens, maar een ander schuldig zou zyn aan de diefstal van elektriciteit. Onschuldig „Ik heb het niet gedaan, ik ben onschuldig", zo zei gisteren de grijze tandarts. „Het is een lage streek van collega's geweest". De procureur-gene raal, die vervolgens het woord kreeg, constateerde, dat de nieuwe omstandig- Griek vermoordde Prins Rwagasore Volgens de politie van Oesoemboera, de hoofdstad van Roeanda-Oeroendi, heeft een jonge Griek bekend de pre mier van Oeroendi, Prins Rwagasore, te hebben vermoord. Men verwacht dat deze bekentenis tot meer arrestaties zal leiden. De 32-jarige premier, die anti-Bel gisch was, werd vrijdag door een ge weerkogel gedood, toen hij met leden van zyn kabinet in een restaurant di- eerlijke bedoelingen die de president by neerde. Duidelijke taal van Lincoln White Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich gis teren gekant tegen de communis tische voorstellen om in Midden- Europa een gebied aan te geven, waarin zich geen kernwapens zou den mogen bevinden. Lincoln White, de woordvoer der van het ministerie, verklaarde dat dergelijke plannen ten doel hebben de Noordatlantische Ver dragsorganisatie (NAVO) uiteen te doen vallen. De woordvoerder zei dit in een com mentaar op een persbericht uit War schau, waarin was gemc'd dat Hubert Humphrey, plaatsvervangend leider der Democratische fractie in de Amerikaan se Senaat, in een televisie-uitzending te Warschau had verklaard, dat de V.S. „ernstige aandacht" schenken aan het z.g. plan-Rapacki, dat onder meer voor ziet in het instellen van een kernwapen- vrye zone in Midden-Europa. „Het ministerie heeft geen berichten ontvangen over hetgeen senator Hum phrey te Warschau in een televisie-uit zending zou hebben verklaard. Doch de VB. hebben hun politiek van verzet tegen de voorstellen, die verschillende malen door leden van het Sowjetrussi- sche blok zijn gedaan om in Midden- Europa kernwapen vrije gebieden aan te wyzen, niet gewyzigd. „Deze voorstellen hebben duidelyk ten doel de NAVO te verzwakken en uit- eindeiyk te vernietigen. Zy voorzien verder in regelingen, welke ten nadele zouden zyn van de Westduitse Bonds republiek. die een geiykberechtigd en volwaardig NAVO-lid is", aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heden zeker niet zonder enige beteke nis zyn. Een getuige kan uit eigen we tenschap verklaringen afleggen, terwyl er bovendien drie getuigen zyn, wiens verklaringen er eveneens op zouden wy zen, dat de heer Mertens onschuldig is. Zyn conclusie strekte dan ook tot herziening van het vonnis en verwijzing van de zaak naar een Gerechtshof. Na in raadkamer te zyn geweest, deelde de president van de Hoge Raad mee dat over een week uitspraak zal worden gedaan. Syriër terug als ambassadeur maar niet van de VAR (Van onze Amsterdamse correspondent) Van vakantie teruggekeerd heeft dr. Ali Assad Khandji, die zyn vakantie reis naar Syrië en Italië was begon nen als ambassadeur van de_ Verenig de Arabische Republiek, gisteravond met zijn echtgenote zyn intrek geno men in het Kurhaushotel te Scheve- ningen. Hy zal niet meer terugkeren in de VAR-ambassade. Als Syriër heeft hy, zoals hij verklaarde, zijn ontslag aangeboden als VAR-ambassadeur. Dit als gevolg van de uittreding van Syrië uit de VAR. Dat het echtpaar Khandji gister avond by de aankomst van het Milaan- toestel op Schiphol toch in de VIP- room (vertrek voor zeer belangrijke personen) van de Europahal de pers te woord kon staan was mogelyk omdat hy door zijn ontslag geen ambteloos bur ger is geworden maar tegelijkertijd „VIP" is gebleven: hy beeft de Syrische regering namelyk zijn diensten als am bassadeur aangeboden, welk aanbod is geaccepteerd. .,Ik ben dus weliswaar ambassadeur, maar ik weet niet of ik deze functie zal gaan uitoefenen in Ne derland of in een ander land. Hierover is nog geen beslissing gevallen". Desgevraagd deelde dr. Khandji mee, dat de Syrische regering nog geen goed keuring voor een ambassadeur in Ne derland heeft aangevraagd. Sinds het ontslag van dr. Khandji bestaat de ambassade van de VAR in Den Haag nog uit 5 personen, name lyk 3 Egyptenaren en 2 Syriërs. De beide Syrische ambassadeleden waren naar Schiphol gekomen om hun land genoten te verwelkomen. Amerikaanse bemiddeling Afghanistan—Pakistan President Kennedy heeft de ambas sadeur in Canada, Livingston T. Mer chant, aangewezen voor het verlenen van goede diensten in het grensgesnhil tussen Afghanistan en Pakistan. Beide regeringen hebben een Amerikaans aan bod te bemiddelen aanvaard. Als gevolg van het geschil is de han del van Afghanistan met het Westen die normaal via Pakistaanse havens gaat komen stil te liggen, evenals de Amerikaanse hulpverlening. Weer boete geëist tegen Caritas-Lotto De officier van Justitie by de recht bank te Maastricht mr. J. Corsten heeft gistermiddag in hoger beroep te gen de directeur van de vrije Caritas- lotto M. G. Hermes uit Heerlen beves tiging gevraagd van het vonnis van de kantonrechter aldaar, die de heer Her mes schuldig achtte aan het houden of doen houden van een loterij zonder toe stemming ingevolge loterywet. Hy werd toen veroordeeld tot twee geldboeten van f12. Uitvoerig werd door de rechtbank na gegaan, of aan de deelneming aan de lotery voorwaarden verbonden waren, hetgeen de officier van Justitie bewezen achtte, evenals het handelen uit een zeker winstbejag. De raadsman mr. H. Prickartz uit Heerlen, meende dit aan de hand van een aantal feiten en ge gevens te moeten weerspreken. Hij con cludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op dinsdag 31 oktober uitspraak doen. Prof. B. W. Schaper in „Welbeschouwd" Prof. dr. B. W. Schaper uit Oegstgeest, hoogleraar in de algemene geschiedenis aan de Leidse Universiteit, heeft de uit nodiging aanvaard op het forum te com pleteren. dat onder leiding van mr. G. J. P. Cammelbeeck in het VARA-program- ma van 23 oktober op het televisie scherm zal verschynen om vragen van kykers te beantwoorden. Prof Schaper zal zich in gezelschap bevinden van drie bekende leden van dit forum „Welbe schouwd" n.l. mej. dra. F. v. d. Burg, ds. J. J. Buskes en J. Kassies. Nieuw Eerste Kamer-lid De heer H. C. Kranenburg, tandarts te Rotterdam legde gistermiddag in de Eerste Kamer tegenover de voorzitter mr. J. Jonkman de drie eden af om te kunnen toetreden als lid van de Sta ten- Generaal. Het nieuwe, tot de CÜ.U. behorende lid van de Eerste Kamer volgt mr. dr. W. F. Lichtenauer op. De heer Lichtenauer werd per 1 oktober benoemd tot lid van de Raad van State. Op de Seine in Parijs werd ter gelegenheid van een watersport-s tentoonstelling een zes-uurs-race voor motorboten gehouden. De spectaculaire start van de tachtig deelnemende boten, waarvan som« migen een snelheid van 120 km per uur bereikten Als brandend maagzuur laaiend opstijgt corns tot hoog in de keel brengen een paar Rennies baat. Die blussen de zwaarste zuurbrand in een handomdraai. Gewoon laten smelten op de tong en prompt is alle leed geleden, 'n Wondermiddel, die Rennies, en een uitkomst voor de mensen die zonder Rennies nauwelyks hun dageiykse maaltyd aandurven - uit angst voor de zuurbrand daarna Adenauer: niet volle vier jaar kanselier Dr. Konrad Adenauer heeft gisteren ten overstaan van de christendemocra tische Bondsdagfractie verklaard dat hy, indien door het parlement weer tot re geringsleider gekozen, niet de gehele komende parlementaire periode van vier jaar deze functie zal blijven vervullen. Hy zou „te gelegener tyd" het kanse liersambt ter beschikking stellen. Zyn opvolger moest voldoende tijd hebben om zich in te werken. Adenauer wilde zich echter niet van te voren op een bepaalde termyn vast leggen. De nieuwe kanselier moest uit een oogpunt van buitenlandse politiek voldoende speelruimte voor zyn werk zaamheid hebben. Minister van Economische Zaken, Er- hard die algemeen als de eventuele opvolger van Adenauer wordt beschouwd sloot zich by Adenauers verklaring aan en wees ook een „kanselierschap voor een bepaalde termyn" van de hand. Adenauer zei verder dat hij na even tuele herverkiezing als Bondskanselier een ontmoeting met de Amerikaanse president zal hebben. De wens daartoe bestond aan beide zijden. President Kennedy wilde ook de briefwisseling voortzetten en hy, Ade nauer, zou spoedig op het jongste schrij ven van Kennedy antwoorden. Official dealer voor CHEVROLET - OPEL - BUICK n.V. HET MOTORHUIS MORSSINGEL IB HOGE RIJNDIJK 5 LEIDEN Aangeboden: nieuwbouwwo ning te Woerden. Gevraagd: woning te Leiden, kuststreek of bloembollenstr. Aanbiedingen: J. W. DE GRUIJTER N.V., Sassenheim 'a l L Voor zo gevraagd spoedig mogelyk grossierderij van levens middelen te Rynsburg. 's Zaterdags vrij. FA. B. OOSTERHUIS Oegstgeesterweg 55a, Rynsburg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4